Jump to content

Poco X6 Pro 5G


s_nova
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, s_nova said:

Μπράβο τυχερός παίξε κάνα τζόκερ....

Πέρα απ' την πλάκα κάνε ένα τεστ στην οθόνη σου γιατι μετα από πτώσεις μπορεί να συμβαινει κάτι που δεν το γνωρίζεις κυρίως στην οθόνη.

Για να κάνεις τα τεστ πας ρυθμίσεις/ σχετικά με το τηλέφωνο / αναλυτικες πληροφορίες και προδιαγραφές / πατάς συνέχεια στην έκδοση κερνελ να σου βγάλει το κρυφό μενού.Μπες στο 7 θα βρεις το touch sensor.

Εάν θέλεις ακόμα πιο αναλυτικό τεστ οθονης  με μέγιστη λεπτομέρια εκεί που σου έβγαλε το κρυφό μενού πήγαινε πάνω δεξιά πάτα στις τρεις τελείες μπες στο aditional tools  και βρες στο 6 παλι το touch sensor είναι ακόμα πιο αναλυτικό κάντο σιγαααα σιγαααα δεξιά αριστερά πάνω κάτω κτλ..

Εύχομαι να είναι όλα καλά...

Οκ όλα και δεν το περίμενα να πω την αλήθεια. Όταν το σήκωσα περίμενα να είχε σπάσει η οθόνη, μετά λέω θα έχουν ραγίσματα οι κάμερες, τελικά όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

<<<Youtube R Update για Xiaomi συσκευες.>>> .

Για κατοχους που ειχαν προβληματα  με κολληματα οσοι δεν ειχαν δεν ειναι απαραιτητο να το εγκαταστησουν .

Διαγραψτε το παλιο m και y-R.

Αποσυμπιεστε εγκαταστηστε πρωτα το Μ και μετα το Y-R

Τρεχουμε το Y-R βαζουμε το Gmail και βγαινουμε απ την εφαρμογη  την βγαζουμε και για μια και μονο φορα απο το κρατημα μνημης .

Ξαναμπαινουμε και ολα καλως κανουμε και οποιες εχτρα ρυθμισεις θελουμε.

DOWNLOAD:

https://mega.nz/file/ecxHSY7Z#uBVDX9VohVx_CDRUxSL-LQAXsXeAmEl3iPasKHIqtMI

 

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ξεκλειδώσω bootloader αλλά φτάνει στο 99 και βγάζει fail όσες φορές και να το κάνω. Έχετε καμία ιδέα πως να συνεχίσω?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, SAKIS1980 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες , αυτό τον οδηγώ ακολουθώ και από ότι είδα δε μπορεί να συνδεθεί ο λογαριασμός mi με τα δεδομένα ενεργοποιημένα. 

Το μύνημα που λέει το unlock tool είναι please add your account in setting / developer options /mi unlock status.

Να βγάλω τη 2η κάρτα Sim να το αφήσω με μια ?

Screenshot_2024-05-22-17-51-25-081_com.android.settings.jpg

2 ώρες πριν, levendis32 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες , αυτό τον οδηγώ ακολουθώ και από ότι είδα δε μπορεί να συνδεθεί ο λογαριασμός mi με τα δεδομένα ενεργοποιημένα. 

Το μύνημα που λέει το unlock tool είναι please add your account in setting / developer options /mi unlock status.

Να βγάλω τη 2η κάρτα Sim να το αφήσω με μια ?

Screenshot_2024-05-22-17-51-25-081_com.android.settings.jpg

Βλέπω ότι το πρόβλημα είναι ότι η κάρτα SIM δεν έχει εγγραφεί στο δίκτυο,εσάς τι σας εμφανίζει σε αυτό το πεδίο?

Screenshot_2024-05-22-18-18-06-604_com.xiaomi.account-edit.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου μιλάω εμπειρικά. Έχω κάνει τη διαδικασία σε πολλές xiaomi συσκευές αλλά όχι στο poco x6 pro το οποίο δεν έχω και στα χέρια μου για να το ξεκινήσω και να δούμε αν κολλάει κάπου. Βγάλε τη sim, βάλε το λογαριασμό mi στην συσκευή και στις ρυθμίσεις προγραμματιστή και μην τον βγαλεις μέχρι να περάσουν οι 72 ώρες

Εάν τον βγαλεις θεωρείται άκυρη η διαδικασία και πρέπει ξανά από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο σοβαρό πρόβλημα του κινητού... 

Το βγάζω από τον φορτιστή στις 11.30 το βράδυ με 100% μπαταρία. 

Κάθομαι λίγο πριν κοιμηθώ και χρησιμοποιώ την εφαρμογή gazzetta. Το τηλέφωνο παγώνει, δεν λειτουργεί το touch και τα κουμπιά και κάνει μόνο του επανεκκίνηση χώρος να μου ζητήσει κωδικούς pin των δύο καρτών. 

Στη συνέχεια του κάνω καθαρισμό cache και κάνω εγώ επανεκκίνηση. Μετά από αυτό το λειτουργώ για 15 λεπτά με 99% μπαταρία 

Ξυπνάω τώρα στις 7 και η μπαταρία είναι στο 32%...

Πως μπορεί να έγινε αυτό; Το έχει κάνει και σε εσάς αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sot20 said:

Πρώτο σοβαρό πρόβλημα του κινητού... 

Το βγάζω από τον φορτιστή στις 11.30 το βράδυ με 100% μπαταρία. 

Κάθομαι λίγο πριν κοιμηθώ και χρησιμοποιώ την εφαρμογή gazzetta. Το τηλέφωνο παγώνει, δεν λειτουργεί το touch και τα κουμπιά και κάνει μόνο του επανεκκίνηση χώρος να μου ζητήσει κωδικούς pin των δύο καρτών. 

Στη συνέχεια του κάνω καθαρισμό cache και κάνω εγώ επανεκκίνηση. Μετά από αυτό το λειτουργώ για 15 λεπτά με 99% μπαταρία 

Ξυπνάω τώρα στις 7 και η μπαταρία είναι στο 32%...

Πως μπορεί να έγινε αυτό; Το έχει κάνει και σε εσάς αυτό; 

Ποιος ξερει τι εχεις εγκαταστησει στη συσκευη και εχει σαλταρει :classic_tongue:Μου θυμιζεις κατι φιλους στη δουλεια που λενε οτι δεν κανουν τιποτα στη συσκευη τους και εχουν μπει σε οτι τσοντο-σαιτ μπορεις να φανταστεις με αποτελεσμα να εχουν γεμισει σκουπιδια απο κουκις κτλ.Οταν δε τους ειπα εαν μπαινουν σε τιποτα κωλο-σελιδες μου λενε οχι...Ντρεπονται κιολας να πουνε την αληθεια:classic_laugh:

Βεβαια δεν λεω οτι εχεις κανει και συ το ιδιο αλλα ποτε δεν ξερεις τι κανει ο καθενας στη συσκευη του...Παντως το να σαλταρει η συσκευη ετσι απο μονη της κομματακι  σπανιο...

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο πριν που μπήκα στο μενού μπαταρίας έγραφε χρήση 97% της εφαρμογής pioneer για το ηχοσυστημα του αυτοκινήτου αλλά το θέμα είναι ότι εγώ δεν τη χρησιμοποίησα 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, sot20 said:

Για κάποιο λόγο πριν που μπήκα στο μενού μπαταρίας έγραφε χρήση 97% της εφαρμογής pioneer για το ηχοσυστημα του αυτοκινήτου αλλά το θέμα είναι ότι εγώ δεν τη χρησιμοποίησα 

Βαλτην περιορισμο παρασκηνιου μετα απο 10 λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σήμερα πριν δύο ώρες, χρησιμοποίησα το Google maps για πλοήγηση στη μηχανή και μετά από 40 λεπτά(με θήκη και το έβλεπε ο ήλιος) πέταξε το μήνυμα για υπερθέρμανση, μπήκε σε λειτουργία πτήσης από μόνο του και σταμάτησαν όλες οι εφαρμογές 

Screenshot_2024-05-23-12-12-04-424_com.mi.android.globallauncher.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, sot20 said:

Επίσης σήμερα πριν δύο ώρες, χρησιμοποίησα το Google maps για πλοήγηση στη μηχανή και μετά από 40 λεπτά(με θήκη και το έβλεπε ο ήλιος) πέταξε το μήνυμα για υπερθέρμανση, μπήκε σε λειτουργία πτήσης από μόνο του και σταμάτησαν όλες οι εφαρμογές 

Screenshot_2024-05-23-12-12-04-424_com.mi.android.globallauncher.jpg

Αυτό είναι λογικό 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ζεσταίνεται εύκολα κάτω από τον ήλιο σε σύγκριση με άλλα κινητά. Θετικό το ότι υπάρχει κάποια τέτοια προστασία όμως που ας πούμε σταματάει περίπου τα πάντα αντί να σβήνει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Arinos said:

Η αλήθεια είναι πως ζεσταίνεται εύκολα κάτω από τον ήλιο σε σύγκριση με άλλα κινητά. Θετικό το ότι υπάρχει κάποια τέτοια προστασία όμως που ας πούμε σταματάει περίπου τα πάντα αντί να σβήνει η συσκευή.

Ακριβώς, για παράδειγμα στο redmi watch 3 active που έχω, συμβαίνει το εξής:

όταν ζεσταίνεται πάρα πολύ, π.χ είμαι στο αυτοκίνητο και χτυπάει ο ήλιος από το ανοιχτό παράθυρο, το ρολόι κλείνει εντελώς και μετά πρέπει να το ανοίξω πατώντας το κουμπί και είναι πάρα πολύ εκνευριστικό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2024 at 10:48 ΜΜ, SAKIS1980 said:

Εγώ σου μιλάω εμπειρικά. Έχω κάνει τη διαδικασία σε πολλές xiaomi συσκευές αλλά όχι στο poco x6 pro το οποίο δεν έχω και στα χέρια μου για να το ξεκινήσω και να δούμε αν κολλάει κάπου. Βγάλε τη sim, βάλε το λογαριασμό mi στην συσκευή και στις ρυθμίσεις προγραμματιστή και μην τον βγαλεις μέχρι να περάσουν οι 72 ώρες

Εάν τον βγαλεις θεωρείται άκυρη η διαδικασία και πρέπει ξανά από την αρχή.

Τα κατάφερα και τώρα λέει πρέπει να περιμένω να περάσουν 72 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, sot20 said:

 

Ρυθμισεις / εφαρμογες / διαχειριση εφαρμογων / βρεςτο μπες μεσα και καντο απενεργοποιηση .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξω ένα θέμα που σηκώνει συζήτηση...

Την επέκταση μνήμης ραμ την έχετε ενεργοποιήσει;

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί πραγματικά δεν την χρειάζεται το τηλέφωνο, επίσης θα κάνει ασταμάτητα εγγραφή στον αποθηκευτικό χώρο του κινητού και δεν είναι κάτι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντος από default έχει ενεργοποιημένη την επέκταση με άλλα 4 giga

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρότι έχω την έκδοση με τα 8GB, την έχω απενεργοποιήσει. Έχει επιθετική πολιτική διαχείρισης μνήμης και υπάρχει πάντα αρκετή διαθέσιμη. Το μόνο σενάριο που φαντάζομαι να εξαντλείται η μνήμη είναι από κάποια προβληματική εφαρμογή με memory leak, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν σε σώζει ούτε η επέκταση μνήμης...

Link to comment
Share on other sites

Default και optimised δε συμπιπτουν πολυ συχνα σε οτιδηποτε εχει λειτουργικο συστημα.

Η Rom δουλευει στις αναγνωσεις και εγγραφες του λειτουργικου συστηματος. Παμε και της βαζουμε διπλη και τριπλη δουλεια ωστε να δουλευει και στις αναγνωσεις και εγγραφες που θα εκανε μονο η Ram. Αρα προκαλουμε καθυστερηση στη Rom για να λειτουργησουμε μια πιο αργή Ram.

Πολλαπλη καθυστερηση λοιπον και πολλαπλασιασμος εγγραφων αναγνωσεων σε ενα μεσο που εχει φθορα , αρα αυξηση φθορας.

Το σεναριο που αυξανει αποδοση και ταχυτητα ειναι τοσο απιθανο που το οποιο θεωρητικο απιθανο και εξιδανικευμενο σεναριο μπορει να το εμφανισει ειναι τοσο μικρο το οφελος σε σχεση με τα μειονεκτηματα που το καθιστα απλως μια δηθεν επιλογη βελτιωσης καθαρα για λογους marketing.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα την απενεργοποιήσω κι εγώ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι καθυστερησεις κτλ.ο αποθηκευτικος χωρος ειναι ufs.4.0 δεν παθαινει τιποτα εδω τρεχουν επεκτασεις ραμ σε συσκευες με ufs 2.1 και 2.2 χωρις ποτε προβληματα για συνεχομενα 3-4 χρονια.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...