Jump to content

Poco X6 Pro 5G


s_nova
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το σημα που αναφερεις το οποιο πραγματικα τα σπαει εκανα τις πρωτες δοκιμες

Στο Νομο Αττικης σε δικτυο Nova δοκιμαστηκε Galaxy S22 το απλο , Galaxy A52s 5g , Galaxy S23 plus , Poco X6 Pro.

Με ιδιες καρτες Sim twin  και φυσικα τον ιδιο τηλεφωνικο αριθμο.

Εχουμε δηλαδη για δοκιμη τρια  samsung  και ενα X6 Pro...

Πρωτες αποδειξεις:

Χρονος δοκιμων 45 λεπτα .

Τοποθετηση συσκευων στα ιδια ακριβως σημεια  αλλα και σε κινηση μεσα σε αυτοκινητο.

Κανενα απο τα τρια samsung δεν συνδεθηκε  "Ποτε"  ο τυπος φωνητικου τους δικτυου σε 5g NSA παρα μονο σε 4G. Οι δοκιμες εγιναν κατα τη διαρκεια φωνητικης κλησης αλλα και μετα απο επαναφορα σε λειτουργια πτησης .Επισης παντα ενεργο το  Ιντερνετ Το οποιο κουμπωνε σε 5G (τυπος δικτυου δεδομενων). Καποιες στιγμες παρουσιαζαν καταρρευση σε 2G και E με αργες επαναφορες σε 4G.

Αντιθετα το X6 Pro  ηταν μονιμα συνδεδεμενο και ο τυπος Φωνητικου δικτυου και ο τυπος δικτυου δεδομενων σε 5G NSA χωρις καν καμια πτωση σε 4G..

Δεν παρουσιασε ποτε καταρρευση.

 

Galaxy s22 ,a52s , s23+

spacer.png

X6 Pro 

spacer.png

 

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2024 at 7:55 ΠΜ, tiniakos said:

Διαβάζω παντού ότι έχει εξαιρετικό σήμα. Είδα ότι στα χαρτιά το sar του είναι στο 1,μήπως όμως η πραγματική τιμή είναι πολύ ψηλότερα; 

Οχι δεν ειναι ψηλοτερα απλα ο επεξεργαστης και το 5G modem που περιεχει ειναι πολυ καινουργια 2 μηνων και περιεχουν τα τελευταια βελτιστα προτυπα συνδεσιμοτητας ,   ειναι βελτιωμενα πανω απο 20% σε σχεση με παλιοτερους επεξεργαστες , μια λογικη εξελιξη .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικές επιδόσεις!

Και το X5 Pro είναι φοβερό στο θέμα σήμα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως για την καμερα που αναφερεσαι σε συγκριση με S23 plus γιατι εχω και αυτο  υπαρχουν σεναρια που το HDR στο Χ6 Pro ανταποκρινεται πολυ καλυτερα και δινει περισσοτερο φως στα σκοτεινα με πολυ καλη αποδοση και ενεργο παντα το ΑΙ Για τα χρωματα αστο ...Το X6 Pro δινει με ακριβεια τον σωστο χρωματισμο χωρις τις κιτρινιλες του S23 plus   . Παρακατω εχουμε : Ενα αυτοκινητο που κοντρα στον προβολεα ειναι θεοσκοταδο και ομως το Χ6 Pro στο αυτοματο με ενεργο το HDR ειχε παρα πολυ καλο αποτελεσμα το φωτισε πολυ σωστα.

Το ιδο και τα δεντρα παρακατω αλλα και η βιτρινα με τα παπουτσια .Και στις τρεις φωτο αυτοματα με ενεργο HDR και AI  βγηκαν πιο ευκρινεις απο το S23 plus.Και οι τρεις φωτο ηταν σκοτεινες.

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Κατα ταλλα αυτο που εχω να πω γενικα για την συσκευη μετα πλεον απο αρκετες μερες εκτεταμενης χρησης ειναι καταπληκτικη δεν κανει κιχ πουθενα πραγματικη Ναυαρχιδα ειναι πολυ γρηγορη παντου Ολα τα μερη του hardware λειτουργουν αψογα σε συνδυασμο με το Hyper-Os δεν εχω να παρατηρησω κατι  που να χωλαινει...Σε ολα αυτα ερχεται να συμπληρωσει το βαρος της συσκευης δεν κουραζει καθολου το χερι μου στην εργασια που το κρατω αρκετα ενω πριν με αλλες συσκευες ειχα θεματα ...

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβασω αυριο φωτο.Αυτες που ανεβασες αν και ειναι νυχτα και λιγο φως σχετικα μετο δικο μου ειναι κορυφη.Σχεδον η μιση φωτο ειναι οφ.Ολος ο δρομος χαλια ενω στο νοτε 10 ειναι κανονκα.Το φαναρι στο κοκκινο αυτοκινητο χαλια.

2  X6 PRO HDR.png

5 RN 10.png

6 X6PRO.png

4 1 REDMI NOTE 10.png

Edited by grge
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα το αυτοκινητο το ξαναλεω δεν φαινεται τιποτα χωρις HDR  γιατι το σκοτεινιαζει εντελως ο προβολεας και ομως το X6 Pro το εκανε μερα το S23 plus δεν . . .

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, s_nova said:

Ειδικα το αυτοκινητο το ξαναλεω δεν φαινεται τιποτα χωρις HDR  γιατι το σκοτεινιαζει εντελως ο προβολεας και ομως το X6 Pro το εκανε μερα το S23 plus δεν . . .

Αρα το δικο μου εχει θεμα!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, grge said:

Αρα το δικο μου εχει θεμα!

Δεν ξερω δεν μπορω να εκφερω αποψη τι συμβαινει στο δικο σου  εσυ αναφερεις οτι υπαρχει hardware προβλημα οτι  δεν δουλευει το OIS σωστα οπως ειπες σε προηγουμενα ποστ κανονικα επρεπε να κανεις αντικατασταση συσκευης .

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, s_nova said:

Αυτες οι δυο τι ειναι ???

Η πρωτη ειναι λιγο καλυτερη απ τη δευτερη βλεπω.   . . .

Δεν ξερω γιατι μου τις εβγαλε τοσο μικρες,ενω οι δικες σου ειναι 3ΜΡ.Η πρωτη ειναι Χ6 PRO HDR η δευτερη NOTE 10.Ολος ο δρομος στην πρωτη δεν εχει εστιασει,επισης το φαναρι του κοκκινου αυτοκινιτου ειναι χαλια.Σχεδον ολη η φωτο ειναι οφ.Αυριο θα ανεβασω στο γουγλ φωτο σε πληρη αναλυση

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οταν τραβας φωτο να εχεις κοιταξει γενικα το μενου της  καμερας επισης στην διατηρηση  ρυθμισεων να απενεργοποιησεις να μη διατηρει την κατασταση ΑΙ  κατα την προηγουμενη συνεδρια .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει η μετάβαση απο το 5αρι στο 6αρι ?  Δεν βλεπω τρανταχτες διαφορες 

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του HyperOS και του ισχυρότερου τσιπ, δε νομίζω να υπάρχει και τόσο μεγάλη διαφορά, ίσως είναι καλύτερο και σε θέμα κατασκευής, χωρίς να έχει τόσο μεγάλη διαφορά συγκριτικά με το Χ5 Pro, είναι ένα πολύ καλό τηλέφωνο ακόμα και τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, tsimisde said:

Πέραν του HyperOS και του ισχυρότερου τσιπ, δε νομίζω να υπάρχει και τόσο μεγάλη διαφορά, ίσως είναι καλύτερο και σε θέμα κατασκευής, χωρίς να έχει τόσο μεγάλη διαφορά συγκριτικά με το Χ5 Pro, είναι ένα πολύ καλό τηλέφωνο ακόμα και τώρα. 

HyperOS θα παρει και το 5αρι (ηδη εξω την εχει παρει) οποτε θα περιμενουμε ! Σε ευχαριστω για την απαντηση ! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, freddaras said:

HyperOS θα παρει και το 5αρι (ηδη εξω την εχει παρει) οποτε θα περιμενουμε ! Σε ευχαριστω για την απαντηση ! 

Με αλλαγή χώρας την πήρες;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, p_k said:

Με αλλαγή χώρας την πήρες;

οχι οχι δεν εκανα τιποτα ακομη περιμενω ! απλα ειναι γνωστο οτι θα την παρουμε γενικα σαν κινητο (δεν σκαλιζω σε τετοια απλα περιμενω ) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το κινητό είναι όντως καταπληκτικό, προερχόμενος από OnePlus 9 pro φοβόμουν μήπως χάσω περισσότερα από αυτά που θα κερδίσω αλλά το κινητό φυσάει παντού. Ελαφρύ, υπέροχη οθόνη, αστραπιαία γρήγορο, καλή φωτογραφία και βράδυ, επαρκής μπαταρία. Το σήμα του όπως έγραψε και ο συμφορουμίτης παραπάνω είναι εκπληκτικό κάτι που το χρειαζομουν πολύ εκεί που δουλεύω! Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει επιλογή αλλαγής ανάλυσης της οθόνης από qhd σε 2400 γιατί δεν το έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλη συμβιωση με το Χ6 Pro  ναχεις   οχι ειναι κλειδωμενη η αναλυση . Οσο για το one plus 9pro  που εχεις ειναι καλο με τον snapdragon 888 , αλλα τωρα εχεις κανει μεγαλη αναβαθμιση σε επεξεργαστη 8300 ultra με τελευταιας γενιας 8 πυρηνες ,   Τουμπανο καρτα γραφικων (6 πυρηνες) , Ram (4266) και φυσικα η εσωτερικη αποθηκευση ειναι υπερβολικα πιο γρηγορη Ufs(4.0) σε σχεση με το προηγουμενο προτυπο 3.1. Ειδικα με το Ufs 4.0 εκανα μια επεξεργασια βιντεο κσι την καταπιε εντελως την εκανε ταχυτατα σε ελαχιστα δευτερολεπτα.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,είμαι ανάμεσα στο κινητό του τίτλου και στο 13pro+.Το πρώτο όπως όλοι ξέρουμε έχει ένα "τέρας" επεξεργαστή και κάποια πολύ καλά specs ως προς το hardware!Το δεύτερο έχει πιο αδύναμα specs ως προς την απόδοση ,αλλα υπερτερεί σε κάμερα και σε υλικά κατασκευής και είναι ip68.Τι προτείνετε αντικειμενικά και γιατί;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, highland1 said:

Καλημέρα,είμαι ανάμεσα στο κινητό του τίτλου και στο 13pro+.Το πρώτο όπως όλοι ξέρουμε έχει ένα "τέρας" επεξεργαστή και κάποια πολύ καλά specs ως προς το hardware!Το δεύτερο έχει πιο αδύναμα specs ως προς την απόδοση ,αλλα υπερτερεί σε κάμερα και σε υλικά κατασκευής και είναι ip68.Τι προτείνετε αντικειμενικά και γιατί;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

Η απόφαση εξαρτάται από το τι ζητάς εσύ. Αν θέλεις να κάνεις απαιτητική χρήση (πχ gaming), χρειάζεσαι την παραπάνω ισχύ, αν πρόκειται να κάνεις την κλασική χρήση που κάνουν οι περισσότεροι, δεν χρειάζεσαι και τόσο περισσότερη "ιπποδύναμη".

Προσωπικά μιλώντας, ως κάτοχος του Redmi, με καλύπτει και με το παραπάνω για τη χρήση που κάνω, μπορεί στα χαρτιά να υστερεί συγκριτικά με το Χ6 Pro, στην πράξη όμως, δεν το καταλαβαίνει κάποιος, μέχρι στιγμής, δεν έχω εντοπίσει κάποιο κόλλημα, κυλάει νερό, δεν θα το έλεγα σε καμία περίπτωση αδύναμο. 

Αν προτεραιότητα είναι η κάμερα, έφυγες για Redmi, αν δεν σε απασχολεί και τόσο, πας σε Poco αν και για να λέμε και του στραβου το δίκιο, δεν θα έλεγα ότι είναι εντελώς χάλια η κάμερα του, εξαρτάται το τι ζητάς εσύ, ίσως το Redmi θα έλεγα ότι είναι πλήρης επιλογή, χωρίς και το Poco να μην είναι, ζυγίζεις εσύ τι ζητάς και αποφασίζεις, ανάλογα με το τι θέλεις, πιστεύω κανένα από τα δύο δεν θα σε απογοητεύσει. 

Σίγουρα βέβαια κερδίζεις κάτι και χάνεις κάτι άλλο, πχ το Poco έχει περισσότερη ισχύ, υστερεί σε ποιότητα κατασκευής συγκριτικά, το X6 Pro έρχεται με το HyperOS, το Redmi με το MIUI 14, με αναβάθμιση μελλοντικά σε HyperOS, διαλέγεις και παίρνεις.

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, highland1 said:

Καλημέρα,είμαι ανάμεσα στο κινητό του τίτλου και στο 13pro+.Το πρώτο όπως όλοι ξέρουμε έχει ένα "τέρας" επεξεργαστή και κάποια πολύ καλά specs ως προς το hardware!Το δεύτερο έχει πιο αδύναμα specs ως προς την απόδοση ,αλλα υπερτερεί σε κάμερα και σε υλικά κατασκευής και είναι ip68.Τι προτείνετε αντικειμενικά και γιατί;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

Φιλε μου μη μπερδευεσαι και σου δημιουργειται εικονα αλλη το redmi 13 pro +  δεν ειναι αδυναμο μιλαμε για δευτερολεπτα διαφορα σε τεστ μεταξυ τους ο επεξεργαστης που φοραει το 13 pro+ ειναι τελευταιας γενιας του 2023 φουλ βελτιστοποιημενος οτι βγαζει η  TSMC  ειναι εγγυηση μια και απο  κει επαιρνε η apple επεξεργαστες , παρε αυτο που σου αρεσει δεν θα εχεις καθολου θεμα για τα επομενα χρονακια .Παντα προτεινω να πηγαινει καποιος-α σε Σταν καταστηματος να βλεπει τι συσκευη θελει να παρει για μια καλυτερη πρωτη εικονα .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Έχετε βρει κανένα theme για το hyper os για να αλλάξουμε τα χρώματα στο notification menu?

βρήκα πως βλέπουμε το πλάνο δεδομένων κινητής τηλεφωνίας

https://www.youtube.com/watch?v=_BJtsbDYFUY

 

Link to comment
Share on other sites

Το εστελα στο σερβις και ειπαν ολα καλα αψογο το κινητο.Εν τω μεταξυ μια στις δυο φωτο εχουν θεμα εστιασης. Μπορει και 4-5 στη σειρα να ειναι οφ.Γενικα απογοητευση.Για την καμερα μιλαω.Τι μου ηρθε κα θυμηθηκα το παλιο μου xiaomi mi 4c και τραβηξα 2-3 φωτο.Τα συμπερασματα δικα σας.

IMG_20240304_174425  HDR.jpg

IMG_20240304_174513.jpg

 

https://photos.google.com/

Edited by grge
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...