Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, jonk said:

Οχι έντονο δεν είναι, σε σημείο που αν δεν το διάβαζα εδώ μέσα δεν θα έδινα σημασία καν

Ακριβώς έτσι κι εγώ, να φανταστείς πως το είχα και στο S23 Ultra και το πρόσεξα τώρα που έγινε θέμα στο S24...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Just now, jimmis11 said:

Ακριβώς έτσι κι εγώ, να φανταστείς πως το είχα και στο S23 Ultra και το πρόσεξα τώρα που έγινε θέμα στο S24...

Και εγώ το ίδιο παιδιά ή τρελαίνεστε απολαύστε τις συσκευές σας τέλειες είναι εκτός αν είστε επαγγελματίες φωτογράφοι και σας κάνει κακό στη δουλειά σας κατά τα άλλα το πιθανότερο είναι να μην το καταλάβετε ποτέ αν είναι σφάλμα και όχι επίτηδες

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rospy7 said:

Όντος αναφέρθηκε στην πρώτη παρτίδα Δεκεμβρίου.Εσένα ποτέ έχει ημερομηνία κατασκευής;Εμένα λένε οι εφαρμογές device info και η devcheck οτι είναι 2 Ιανουαρίου 2024.

15 Δεκεμβρίου 2023 δυστυχώς.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, jonk said:

Τώρα είδα ότι είναι στο βίντεο mode. Στο βίντεο κάνει και εμένα το ίδιο όπως εσένα. Στις φωτογραφίες είναι τόσο ομαλό που δεν το καταλαβαίνεις.

Μου θυμίζει το θέμα με τα χρώματα της οθόνης που είναι ξεβαμμενα στην αρχική οθόνη και όχι στα hdr βίντεο.  

Και λέω εγώ τώρα. Για να γίνετε η μετάβαση ομαλά στις φωτογραφίες, δεν πρέπει να είναι hardware θέμα. Αν ήταν δε θα το έκανε και στο ζουμ στις φωτογραφίες; ίσως να είναι bug. 

Το ότι βγήκα και είπαν ότι η πρώτη παρτίδα έχει αυτό το πρόβλημα τι ακούω βερεσέ. Ποιος το είπε; γιατί η samsung δεν έχει βγει επίσημα να μιλήσει για την οθόνη. Και βγήκε και είπε για τις κάμερες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, jimmis11 said:

Ακριβώς έτσι κι εγώ, να φανταστείς πως το είχα και στο S23 Ultra και το πρόσεξα τώρα που έγινε θέμα στο S24...

Το κάνει κ σε μένα στο 23 στο 0.6 και στην εναλλαγή στο 1

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, George6633 said:

Ακριβώς το ίδιο κάνει και σε μένα..Νομίζω ότι δεν είναι τόσο έντονο όσο του φίλου πιο πάνω,δεν ξέρω αν είναι έτσι οι κάμερες παρολαυτα δεν έχει ομαλή μετάβαση σε καμία περίπτωση.Το Α14 που πήρα 130€ και το δοκίμασα από δίπλα,μπορεί να μην έχει καλό focus και σταθεροποιηση αλλά αλλάζει ομαλά στο ζουμ.Και αντε να βγάλεις άκρη μαζί τους,ειδικά όταν είσαι απο επαρχία. 

Δοκίμασε με χειρότερο φωτισμό κ θα δεις πως θα είναι κ σένα το ίδιο όπως στο παλικάρι κ μην κάνεις αλλάγη κατευθείαν από το 3x στο 5x ξεκινά ζουμ σιγά σιγά θα δεις πως γίνεται σε όλες τις αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Παντός από rumors λένε ότι έρχεται μεγάλο update 5.5gb με πολλές διορθώσεις τώρα κατά πόσο αληθεύει θα δούμε όταν έρθει με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, vwbestakos said:

Μίλησα με τα κεντρικά σε λίγο θα το πάω στο επίσημo Service Θεσσαλονίκης Microteck για να δουν την συσκευή υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και νομίζω επιδεινώνεται η κατάσταση:

https://www.veed.io/edit/3e1089f3-90be-47cf-a811-910c4f8dd6db/video

https://www.veed.io/edit/f5ef3a99-a03f-48e2-a60e-7f9b6039138e/video

https://www.veed.io/edit/712323f4-ee67-4496-bdb0-03d79889dfeb/video

 

 

Λοιπόν φίλε επειδή σε έχει αγχώσει βλέπω το πρόβλημα ή εναλλαγή του φακού το κάνει.  Λοιπόν το διαπιστώσα κ εγώ. Όλες οι συσκευές το κάνουν κ όποιος νομίζει ότι δεν το κάνει δεν το έχει προσέξει.  Λοιπόν σε 21υ η αλλαγή κάμερας συνέχει από 0.6 σε 1χ αν το κάνετε συνέχει θα το καταλάβετε k το αντίστοιχο σε 23υ . Μην αγχώνεσαι φίλε μου έτσι είναι κ στα προηγούμενα μοντέλα καρετσεκαρισμενο κ σε sony xiii . Σίγουρα δεν έχει πρόβλημα η συσκευή σου κ ίσως λάθος συναγερμός βάρεσε με όλο αυτό το θέμα.  Εικάζω ότι ίσως είναι λιιιίγο πιο έντονο στην σειρά 24 κ ακόμα φαντάσου δεν έχετε πάρει κ αναβάθμιση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, duck7 said:

Δοκίμασε με χειρότερο φωτισμό κ θα δεις πως θα είναι κ σένα το ίδιο όπως στο παλικάρι κ μην κάνεις αλλάγη κατευθείαν από το 3x στο 5x ξεκινά ζουμ σιγά σιγά θα δεις πως γίνεται σε όλες τις αλλαγες

Πράγματι, όσο χαμηλότερος ο φωτισμός, τόσο πιο έντονο το πρόβλημα με τα σπασίματα και την αλλαγή χρωμάτων/φωτισμού...

Σε χώρο με πολύ καλό φωτισμό ή την ημέρα εξωτερικά ελάχιστα φαίνεται...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rospy7 said:

Παντός από rumors λένε ότι έρχεται μεγάλο update 5.5gb με πολλές διορθώσεις τώρα κατά πόσο αληθεύει θα δούμε όταν έρθει με το καλό.

Διάβαζα τώρα στο community μια απάντηση της samsung ότι θα έρθει νωρίς αυτή την εβδομάδα.  Και θα επαναφέρουν το θέμα με την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kyrstallone said:

Ποια προστασία έχεις βάλει φίλε στην οθόνη;; 

Είμαι ανάμεσα στη μεμβράνη της samsung και το whitestone dome που έχω τωρα στο s23 ultra και είμαι φουλ ευχαριστημένος! 

Την απλη της ESR εχω παρει με ενα πρασινο πλαστικο οδηγο για τοποθετηση και εκατσε με την μια σε δευτερολεπτα χωρις προβλημα. Μεχρι στιγμης εχει φαει τις τουμπες του και κανενα προβλημα. Αψογη. Στο 23 το whitestone dome ειναι μονοδρομος για μενα λογω κυρτης οθονης. Εδω με την επιπεδη ξεμπερδεψαμε επιτελους με κολλες και τα συναφη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, για αρχή για να μην παρεξηγηθώ να πω ότι δεν είμαι καινούριος, είχα λογαριασμό επί εποχής iphone 5s ο οποίος με την καινούρια μορφή του σαιτ χάθηκε.

Για να μπω κατευθείαν στο επίκεντρο του θέματος για το "πρόβλημα" με τις κάμερες. Το "πρόβλημα" ξεκάθαρα είναι μόνο όταν εστιάζει σε αντικείμενο ο φακός(τουλάχιστον στην περίπτωση μου) και ίσως θα έπρεπε να πάρει θέση αν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που ασχολείται επαγγελματικά με τη φωτογραφία και τους φακούς να μας πει αν δικαιολογείται. Πάντως απ τη στιγμή που ανακάλυψα τι συμβαίνει έχω τσεκάρει κάθε συσκευή που υπάρχει στο σπίτι(όλες samsung) καθώς και το iphone 15 pro της γυναίκας μου και σε όλα υπάρχει το ίδιο "κουσούρι". Άρα επειδή αποκλείω να είναι ελλατωματικες όλες οι συσκευές που κυκλοφορούν αυτά τα χρόνια παγκοσμιως πρέπει να ψάξουμε πως δικαιολογείται αυτό το "animation" κι έπειτα γιατί ανακαλύψαμε το συγκεκριμένο "πρόβλημα" στις συγκεκριμένες συσκευές. 

Edited Για να μαι ειλικρινής στο iphone το "animation" είναι λιγότερο φανερό περίπου στο 0,7 του 24.

Edited by Dr. Haig
Link to comment
Share on other sites

Και σε iphone 13 pro το κανει σε βιντεο απο εναλλαγη απο τον φακο (0.5-1 ζοομ) προς τον φακο (1+ ζοομ)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SagoniasSlutRose said:

Και σε iphone 13 pro το κανει σε βιντεο απο εναλλαγη απο τον φακο (0.5-1 ζοομ) προς τον φακο (1+ ζοομ)

Χαλασμένοι είναι και σένα πήγαινε το πίσω με τρελαίνεται τον κόσμο έτσι

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Gorge said:

Διάβαζα τώρα στο community μια απάντηση της samsung ότι θα έρθει νωρίς αυτή την εβδομάδα.  Και θα επαναφέρουν το θέμα με την οθόνη.

Εγώ δεν το θεωρώ καν πρόβλημα ίσα ίσα που θεωρώ την πιο ξεκούραστη οθόνη που είχα ποτέ σε samsung κινητό.Από το 2011 με S2 Galaxy έως τώρα μόνο Samsung παίρνω και τα κορεσμένα χρώματα τα είχα βαρεθεί γιατί δείχνανε λίγο ψεύτικα.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, sakis88888 said:

Και εμένα 15 Δεκεμβρίου 

Εμένα στο manufacturing date μου γράφει 16 Ιανουαρίου!Όπως και να χει,είτε είναι ελάττωμα είτε όχι εγώ έστειλα στο Samsung Members και ένα βίντεο και από κει και πέρα από ότι βλέπω στο άρθρο που ανέβασε εδώ ο φίλος θα πάρει update και βλέπουμε.Οσον αφορά στο φίλο που λέει αν πρέπει να είναι φυσιολογικό ή όχι,να πω μόνο ότι δίπλα έχω ένα Α14 που πήρα 130€ και όσον αφορά αυτό το κομμάτι κυλάει ομαλά.Προφανως δεν έχει autofocus της προκοπής και δεν είναι σε καμία περίπτωση συγκρίσιμο αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι,δεν έχει θέμα.Δεν υπάρχει λόγος να συγκριθεί σε πιο επαγγελματικό επίπεδο (κάποτε για να τραβήξεις έναν γάμο με τη Nikon άκουγες και το μοτερακι του φακού μέσα στο βίντεο στις dslr που έκανες το focus),το τέλειο δεν μπορεί να υπάρχει,πάντα κάτι θα βρούμε. 

Link to comment
Share on other sites

εμένα με ενδιαφέρει επειδή δώσαμε όλοι ενα σωρό χρήματα να μην είναι θέμα hardware, οποιαδήποτε βελτίωση μέσω αναβάθμισης ευπρόσδεκτη 

απλώς αν σε έναν κάνουν αλλαγή γι αυτό το λόγο τότε φαντάζομαι δικαιούμαστε όλοι όσοι το επιθυμούμε βέβαια 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα μια κουβέντα με εκπρόσωπο στο live chat και μου είπε να στείλω αναφορά σφάλματος με δείγματα....

Εγώ έστειλα βίντεο και αναλυτική περιγραφή του προβλήματος...Σίγουρα δεν θα το άφηνα έτσι. Άσχετα από την ενημέρωση που θα έρθει, θα πρότεινα να κάνετε το ίδιο κι εσείς...

20240205_122216.thumb.jpg.37897b68772c807acab75ed5fef7eeeb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην ταράζεστε άδικά! Σχεδόν σε όλες τις συσκευές συμβαίνει αυτό με την εναλλαγή φακών. Και σε Pixel 8 Pro κάνει κάτι αντίστοιχο (σε μικρότερο βαθμό) όταν προσπαθούν οι φακοί να εστιάσουν σε ένα σημείο η αντικείμενο. Μόνο στα 15 Pro Max το zoom είναι τόσο smooth που γίνεται λες και δεν κάνει καν αλλαγή στους φακόυς.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το "πρόβλημα" γίνεται αρκετά εμφανές όταν τα αντικείμενα που ζουμαρουμε, βρίσκονται αρκετά κοντά. Δοκιμάζοντας το σε μεγάλες αποστάσεις γίνεται λιγότερο εμφανές. 

Απο κει και περα, διαφορετική θέση αισθητήρα στο σωμα της συσκευής, διαφορετικό focal length ανα αισθητήρα, διαφορετικός αισθητήρας γενικά, απορώ πως περιμένετε να μην έχετε διαφορές στα χρώματα, στη γωνία του φακού, στην εστίαση κοκ.

Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ το s24 ultra. Στο θέμα της οθόνης δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί η vivid δεν λειτουργεί και τα χρώματα φαίνονται λίγο ξεθωριασμένα. Το natural με το vivid είναι το ίδιο. Δεν υπάρχει δικαιολογία από την samsung ότι έκανε επίτηδες τη παρουσίαση φυσικών χρωμάτων. Αν είναι έτσι δεν έπρεπε να έχει την επιλογή vivid. Από τη στιγμή που την έχει πρέπει και να ενεργοποιείται. Επειδή είναι διφορούμενες οι απόψεις για το αν τα βελτιωθεί στο επόμενο update ή όχι, σκοπεύω να διεκδικήσω τα χρήματά μου πίσω και να το επιστρέψω. Τι λέτε για αυτό, θα κάνω καλά;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, duck7 said:

Υπάρχει άτομο που δεν του το κάνει; σε όλες τις αλλαγές φακού βλέπω το κάνει σε κάποια σημεία ίσως εντονότερα. Στο μονο που δεν το κάνει είναι στα 8k που προφανώς δεν υπάρχει αλλαγή φακού. 

Έγραψα εμένα λειτουργεί άψογα δεν κάνει τίποτα στην αλλαγή. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, destefos said:

Αγόρασα και εγώ το s24 ultra. Στο θέμα της οθόνης δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί η vivid δεν λειτουργεί και τα χρώματα φαίνονται λίγο ξεθωριασμένα. Το natural με το vivid είναι το ίδιο. Δεν υπάρχει δικαιολογία από την samsung ότι έκανε επίτηδες τη παρουσίαση φυσικών χρωμάτων. Αν είναι έτσι δεν έπρεπε να έχει την επιλογή vivid. Από τη στιγμή που την έχει πρέπει και να ενεργοποιείται. Επειδή είναι διφορούμενες οι απόψεις για το αν τα βελτιωθεί στο επόμενο update ή όχι, σκοπεύω να διεκδικήσω τα χρήματά μου πίσω και να το επιστρέψω. Τι λέτε για αυτό, θα κάνω καλά;

Εγώ μαζί σου είμαι. Όσους αρέσει αυτό το αποτέλεσμα μπορούν να μείνουν στο natural mode. Δεν υπάρχει λόγος να μην δώσει πιο κορεσμένα χρώματα για όσους τα θέλουν εφόσον είναι τεχνικά εφικτό. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε. Και δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθούν να πείσουν ότι έτσι είναι καλύτερα. Αν δεν διορθωθεί με update και εγώ σκέφτομαι να το πουλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...