Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

18 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Αυτό το πράγμα είχε γραφτεί και πέρυσι, και έπεσαν έξω όσοι το έγραψαν.

Λόγω ύπαρξης αντιπροσωπείας στην χώρα μας, τα αγοράζεις από οποιοδήποτε κατάστημα skroutz/bestprice και είσαι καλυμμένος στο θέμα service. 

Ανοιξτε skroutz/bestprice και πατήστε εξέλιξη τιμής, να δείτε σε τι τιμή έφτασε χαμηλότερα το S23Ultra.....

Πέραν αυτού, παιζουν και προωθητικές της ίδιας της Samsung. πχ εγώ όπως είχα γράψει και στο δίπλα θέμα, τσίμπησα 7μήνες μετά το μικρό S23 στα 500ευρω(Samsung/Edenred), συσκευή αρχικής τιμής 1000ευρώ.

Μισό λεπτό. Ας προσπαθήσουμε να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, για να δούμε τι ισχύει.

Κατ' αρχήν, να πούμε ότι μιλάμε για το 512GB και για το 1TB s23u. Δεν έχει κανένα νόημα να μιλάμε για το 256GB, γιατί στο preorder με το double storage αυτό δεν υπήρχε. Ή 512GB θα έπαιρνες ή 1T. 

Επειδή εγώ μένω Bελγιο, ίσως δεν τα ξέρω καλά τα της Ελλάδας, οπότε διαφώτισε με όπου κάνω κάποιο λάθος. 

Εγώ πέρυσι πήρα το s23u 512GB στα 1180Ε με δωρο 1 Samsung Smartwatch 5. Στην Ελλάδα πόσο το πήρατε πέρυσι το 512GB?

Τώρα στο skroutz βλέπω γράφημα με χαμηλοτερη τιμή 1100Ε σήμερα και αλλη μια φορά τον Οκτώβριο και όλο τον υπόλοιπο καιρό 1255Ε.

Στο δε bestprice, υπάρχουν τα 2 διαβοητα: το JMC και το Perishop που τώρα διαφημίζουν τιμή 920Ε και 1040Ε και τα επόμενα καταστήματα ξεκινάνε από 1090Ε και πάνω. Αυτό το 920Ε φυσικά επηρεάζει όλο το γράφημα. Και κατά τη γνώμη μου δεν μετράει γιατί σίγουρα κάποια "λαδιά" παίζει εκεί. Είτε με το ΦΠΑ είτα με κάτι άλλο. 

Οπότε ποια είναι η φθηνότερη τιμή που θα μπορούσε να πάρει κάποιος το 512GB μέσα στη χρονιά, που θα ήταν πιο καλά από το preorder? Να το παρει 100Ε φθηνοτερα, χωρίς smart watch5, και τωρα που βγαινει το s24u, ενώ ο άλλος το είχε 1 ολόκληρο χρόνο? Κάνω κάποιο λάθος? αν είναι πες μου συγκεκριμένες τιμές. 

Και οπως ξεκινησα να λεω, να μην ξεχνάμε ότι αν κάποιος έδωσε χ λεφτά (1000 και πανω παντως) τον Φεβρουάριο του 2023, και καποιος αλλος εδωσε χ συν/πλην κανα κατοσταρικο (μικρή διαφορά δηλαδή όταν μιλάμε για χιλιάρικο τιμής), ο πρωτος είχε το τελευταιο μοντελο για 1 ολόκληρο χρόνο, ενώ ο άλλος το είχε για μερικούς μήνες και μετά βγήκε νέο.

Τέλος, φέτος οι προσφορές για το s24u που μου βγήκαν εμένα από τη Samsung ήταν 985Ε για το 512GB και 1090Ε για το 1Τ, με 10% εκπτωσης μελους συν 50+150Ε εκπτωση preorder συν 90Ε εκπτωση "παλιου κινητου χωρις να στειλεις τιποτα" (αντιστοιχο με τα 100Ε που παιρνεις για να στειλεις ενα νοκια, αλλα χωρις ολο το μπλεξιμο). Και πηρα το 1Τ, όχι γιατί το χρειαζόμουν, αλλά γιατί 1Τ σε τέτοια τιμή μου φανηκε απίστευτο και ανεπανάληπτο. 

Από ότι διαβάζω πιο πάνω στα ποστ, και στην Ελλάδα κάποιοι φίλοι εδώ βρήκαν παρόμοιες τιμές, με όλους αυτούς τους εκπτωτικους κωδικους.

Πιστεύεις ότι θα μπορέσει να αγοράσει κάποιος το s24u 512GB μεσα στη χρονιά με κάτω από 1000? Ισως να πλησιασει εκει μετα το καλοκαιρι, οταν θα κoντευει το s25u.

Και ακόμα περισσότερο το 1Τ με 1090? Αυτό νομιζω αποκλείεται. 

Αν θες, πες μου με συγκεκριμένα νουμερα που κάνω λάθος. 

 

Screenshot_20240130_140600_Chrome.jpg

Edited by sattack
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, sattack said:

Μισό λεπτό. Ας προσπαθήσουμε να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, για να δούμε τι ισχύει.

Κατ' αρχήν, να πούμε ότι μιλάμε για το 512GB και για το 1TB s23u. Δεν έχει κανένα νόημα να μιλάμε για το 256GB, γιατί στο preorder με το double memory αυτό δεν υπήρχε. Ή 512GB θα έπαιρνες ή 1T. 

Επειδή εγώ μένω Bελγιο, ίσως δεν τα ξέρω καλά τα της Ελλάδας, οπότε διαφώτισε με όπου κάνω κάποιο λάθος. 

Εγώ πέρυσι πήρα το s23u 512GB στα 1180Ε με δωρο 1 Samsung Smartwatch 5. Στην Ελλάδα πόσο το πήρατε πέρυσι το 512GB?

Τώρα στο skroutz βλέπω γράφημα με χαμηλοτερη τιμή 1100Ε σήμερα και αλλη μια φορά τον Οκτώβριο και όλο τον υπόλοιπο καιρό 1255Ε.

Στο δε bestprice, υπάρχουν τα 2 διαβοητα: το JMC και το Perishop που τώρα διαφημίζουν τιμή 920Ε και 1040Ε και τα επόμενα καταστήματα ξεκινάνε από 1090Ε και πάνω. Αυτό το 920Ε φυσικά επηρεάζει όλο το γράφημα. Και κατά τη γνώμη μου δεν μετράει γιατί σίγουρα κάποια "λαδιά" παίζει εκεί. Είτε με το ΦΠΑ είτα με κάτι άλλο. 

Οπότε ποια είναι η φθηνότερη τιμή που θα μπορούσε να πάρει κάποιος το 512GB μέσα στη χρονιά, που θα ήταν πιο καλά από το preorder? Να το παρει 100Ε φθηνοτερα, χωρίς smart watch5, και τωρα που βγαινει το s24u, ενώ ο άλλος το είχε 1 ολόκληρο χρόνο? Κάνω κάποιο λάθος? αν είναι πες μου συγκεκριμένες τιμές. 

Και οπως ξεκινησα να λεω, να μην ξεχνάμε ότι αν κάποιος έδωσε χ λεφτά (1000 και πανω παντως) τον Φεβρουάριο του 2023, και καποιος αλλος εδωσε χ συν/πλην κανα κατοσταρικο (μικρή διαφορά δηλαδή όταν μιλάμε για χιλιάρικο τιμής), ο πρωτος είχε το τελευταιο μοντελο για 1 ολόκληρο χρόνο, ενώ ο άλλος το είχε για μερικούς μήνες και μετά βγήκε νέο.

Τέλος, φέτος οι προσφορές για το s24u που μου βγήκαν εμένα από τη Samsung ήταν 985Ε για το 512GB και 1090Ε για το 1Τ, με 10% εκπτωσης μελους συν 50+150Ε εκπτωση preorder συν 90Ε εκπτωση "παλιου κινητου χωρις να στειλεις τιποτα" (αντιστοιχο με τα 100Ε που παιρνεις για να στειλεις ενα νοκια, αλλα χωρις ολο το μπλεξιμο). Και πηρα το 1Τ, όχι γιατί το χρειαζόμουν, αλλά γιατί 1Τ σε τέτοια τιμή μου φανηκε απίστευτο και ανεπανάληπτο. 

Από ότι διαβάζω πιο πάνω στα ποστ, και στην Ελλάδα κάποιοι φίλοι εδώ βρήκαν παρόμοιες τιμές, με όλους αυτούς τους εκπτωτικους κωδικους.

Πιστεύεις ότι θα μπορέσει να αγοράσει κάποιος το s24u 512GB μεσα στη χρονιά με κάτω από 1000? Ισως να πλησιασει εκει μετα το καλοκαιρι, οταν θα κoντευει το s25u.

Και ακόμα περισσότερο το 1Τ με 1090? Αυτό νομιζω αποκλείεται. 

Αν θες, πες μου με συγκεκριμένα νουμερα που κάνω λάθος. 

 

Screenshot_20240130_140600_Chrome.jpg

Ελλάδα δεν έδιναν ρολόι δώρο, εδώ δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω σε αυτά. 

Το πόσο έβγαινε θέλει λίγο εξήγηση δυστυχώς 😛 

Είχε 1450€ το 512 αρχική

Υπήρχαν 2 εκπτωτικοί κωδικοί για προπαραγγελίες στο samsung shop.

100€ ο ένας και 10% ο άλλος.

Και μετά είχες και άλλο ένα voucher αφού παραλάβεις τη συσκευή, να δώσεις μια παλιά συσκευή για απόσυρση και σου έδιναν +100€.(οι περισσότερη δώσαμε μία συσκευή χαλασμένη που δε δούλευε και απλά πήραμε τα 100€)

Εν ολίγοις έβγαινε 1200-1250€ με ΦΠΑ(ανάλογα αν είχες το 100€ ή το 10% κουπόνι) 

Όσοι είχαν δικαίωμα αποφορολόγησης ή μέσω "φίλου" τους έβγαινε 900 κάτι αν θυμάμαι καλά,

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, OverClocker said:

😛 

Εν ολίγοις έβγαινε 1200-1250€ με ΦΠΑ(ανάλογα αν είχες το 100€ ή το 10% κουπόνι) 

Εντάξει!

Οποτε, πρωτον, σε ποια χρονική στιγμή επεσε στο ιδιο ποσό το 23u 512? Από ότι βλέπω στο skroutz, από το καλοκαίρι και μετά. Και τώρα είναι στα 1100Ε. Οι άλλοι το έχουν 12 ολόκληρους μήνες.

Δεύτερον, νομίζω ότι φέτος οι εκπτώσεις για το s24u είναι πολύ πιο έντονες. Διάβασα πιο πάνω πολλά ποστ από φίλους που πέτυχαν πολύ χαμηλότερες τιμές. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, sattack said:

Εντάξει!

Οποτε, πρωτον, σε ποια χρονική στιγμή επεσε στο ιδιο ποσό το 23u 512? Από ότι βλέπω στο skroutz, από το καλοκαίρι και μετά. Και τώρα είναι στα 1100Ε. Οι άλλοι το έχουν 12 ολόκληρους μήνες.

Δεύτερον, νομίζω ότι φέτος οι εκπτώσεις για το s24u είναι πολύ πιο έντονες. Διάβασα πιο πάνω πολλά ποστ από φίλους που πέτυχαν πολύ χαμηλότερες τιμές. 

 

 

Κάπου μετά το καλοκαίρι ήρθε στα ίδια επίπεδα τιμής.

Απλά πάντα υπάρχουν και οι κράχτες μαγιαζιά του skroutz/bestprice που χαλάνε το εύρος της μέσης τιμής.

Φέτος όποιοι πήραν το κουπόνι 20% και την επιστροφή απόσυρσης τους βγήκε 1100€ τελική με ΦΠΑ και αν μπορούσαν να πάρουν αποφορολόγηση με τον χ-ψ τρόπο τους βγήκε ~900€ χωρίς ΦΠΑ νομίζω?

 

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι 944€ το 1ΤΒ και 867€ τα 512GB,  με όλα πάνω, 20% κουπόνι, trade in και φπα 0%.

Εγώ περίμενα πάντως ένα χρόνο για το S23u, τελευταίο κινητό που είχα πάρει καινούριο ήταν το Note 2 το μακρινό 2012, ειχε 550€ με 100€ cashback.

Μετά τα επερνα μεταχειρισμένα ebay/ insomnia.

Περίμενα να πέσει η τιμή, αλλά ποτέ δεν έπεσε, σε νούμερα που να αξίζει να το πάρεις μεταχειρισμένο.

Με τα κουπόνια της προπαραγγελίας έχει νόημα η day1 αγορά.

Edited by netgeo
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zorbas100 said:

Απο το πρωι που παρελαβα περα απο λεπτομερειες δεν βλεπω καποιο θεμα ..τα παντα λειτουργουν ουτε τα χρωματα ειναι ξεθωριασμενα ουτε το πενακι εξεχει...και με 900€ κινητο 500GB ΔΕΝ προκειται να παρετε οσοι δεν πηρατε ουτε του χρονου και αν δεν πιστευετε ριξτε μια ματια στις τιμες του S23U.

Δεν ειναι σκοπος μου να προκαλεσω κανενα αλλα το bullying που φαγαμε οσοι προπαραγγειλαμε ,,,40 σελιδες γκρινια😁

420224629_924512399076640_2180014329705936100_n.jpg

Ε όχι και δεν εξέχει το πενάκι.. μέχρι και στο εσωτερικό της συσκευασίας άφησαν κενό για να μη "γρατσουνιεται " .. 😜 

Πάντως από αυτά που γράφετε εδώ μέσα καλά κάνουν και μας ξεσκιζουν πιθανοί αγοραστές σε αγγελίες.. 

Άμα δω αγγελία για s24 ultra 512 στο insomnia σαν αγοραστής θα ζητήσω να μου το δώσει 850, μήνα Φεβρουάριο!..

Είχα βάλει το s23 ultra αγγελία στα 850 το Σεπτέμβριο και όλοι κάνανε παζάρια. Μάλλον κατάλαβαν τη φάση που παίζεται εδώ.. 700 και αν.. Τελικά το κράτησα. 

Όποιος βλέπει αγγελίες, λογικά διαβάζει και φορουμς αριστερά και δεξιά. Ξέρει για τις προπαραγγελιες για τις προσφορές,  για τα τιμολόγια και λοιπά.

Κακό στη μεταπωλητικη αξία κάνετε,  προς το παρόν τουλάχιστον. Αν σκοπεύετε να το κρατήσετε δύο χρόνια καλώς.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, supermario said:

Παιδιά να ξανά ρωτήσω υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσουμε t9 ελληνικά  στον μαμά dialer ;

True Phone Dialer. Δες τι είχε γραφτεί εδώ... 
https://myphone.gr/forum/topic/80764/page/1455/?tab=comments#comment-7143809

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερα άτομα παραλαμβάνουν το κινητό, αρχίζουμε να διαβάζουμε μηνύματα που εγώ προσωπικά μπορώ να τα εξηγήσω μόνο ως μια προσπάθεια αυθυποβολής. Διαβάζουμε ότι το πενάκι δεν προεξέχει καθόλου, όταν η ίδια η Samsung μέσα στο κουτί έχει αφήσει κενό στο σημείο που είναι το πενάκι γιατί προφανώς προεξέχει έστω και λίγο. Διαβαζουμε ότι τα χρώματα είναι φοβερά και δεν υπάρχει καμία διαφορά από s23/22 αλλά στο ίδιο μήνυμα αναφέρει ότι το vivd mode του 24 δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά από το natural και πως το vivid του 24 είναι στα επίπεδα του natural του 23/22. Αλλά κατά τα άλλα καμία διαφορά. Λίγο ας μετριάσουμε τον ενθουσιασμό. 

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά έχει και με το 21 που τα έβαλα δίπλα ξανά πριν. Έχει. Αλλά το συνήθισα. 

Όχι ότι αν το φτιάξουν δεν θα το βάλω πάλι εκεί που είναι και το 21 ετσι; 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν υπάρχει κάποια λύση:

1)Υπαρχει κάποιος τρόπος να βλέπω συνολικα την ώρα ενεργής οθόνης και όχι από τη μια μέρα στη άλλη να αλλάζει;Θέλω απλά από τη μια φόρτιση μέχρι την επόμενη να δω το σύνολο (δεν μπορώ να το βρω αν υπάρχει) 

2)εχω βγάλει την αργή φόρτιση αλλά βλέπω ότι φορτίζει σχετικά γρήγορα πάλι,υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; 

Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, George6633 said:

εχω βγάλει την αργή φόρτιση αλλά βλέπω ότι φορτίζει σχετικά γρήγορα πάλι,υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος

Μικρότερα watt φορτιστή. Εγώ το φορτίζω με 25w και κάνει περίπου 2 ώρες από τα πολύ χαμηλά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gorge said:

Μικρότερα watt φορτιστή. Εγώ το φορτίζω με 25w και κάνει περίπου 2 ώρες από τα πολύ χαμηλά 

Με 25αρι το φορτίζω ναι,απλά νόμιζα ότι πάει και πιο αργά.Προτιμω κάποιες φορτίσεις να γίνονται πιο αργά όταν δεν το χρειάζομαι άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

Tο κινητό ειναι ηδη φθηνότερο στα bestprice μαγαζα ειδικά. Και χωρίς ολο αυτό το καραγκιόζιλικι, παρε κουπόνια, στειλε παλιά κινητά κλπ.  Αυτοί που αγόραζουν χωρίς φπα, οκ μάλλον τους συμφέρει η προπαραγγελια. Στο jmc το 256 εχει 1060ε αν θυμάμαι καλα. Αν και θα περιμένεις ενα μηνα να παραλάβεις απο εκεί. Το ποσό καιρό έκανε να πεσει το s23 ultra, που όντως έκανε καιρο, δεν είναι βαρόμετρο για το ποτε θα πεσει το s24 ultra. Ότι στοίχημα θέλετε (ποτέ δεν έπεσα έξω μέχρι σήμερα) θα πεσει πολύ νωρίτερα. Δεν υπάρχει η ίδια ζήτηση. Πήραν μαζικά το s23 ultra πέρσι και δεν το αλλάζουν οι περισσότεροι. 

Το fold 4 έκανε απο 2000 να πεσει στα 1200 10+ μηνες

Το fold 5, το 512,  απο 2200 έπεσε στα 1200 σε 3!!! μηνες (ναι jmc το πήρα από εκεί και εγγύηση εχει και απόδειξη, και δωρο power pack μου κανανε επειδή αργησε) , ακριβώς γιατί είχαν πάρει οι ενδιαφερόμενοι το 4, και δεν αγόραζε κανείς.Σε bestprice μαγαζιά πάντα. Το ίδιο θα γίνει πιστεύω με το s24 ultra. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2024 at 11:43 ΠΜ, jimmis11 said:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι όχι και τόσο ουσιώδες για τους περισσότερους ίσως.

Στο Samsung Free έχουν αφαιρέσει την επιλογή "Read" και έχουν αφήσει μόνο το "Play";

Στο S23 Ultra το είχα ενεργό και διάβαζα που και που τις ειδήσεις από εκεί, αλλά στο S24 Ultra βλέπω πως δεν υπάρχει πλέον, παρά μόνο παιχνίδια...

Οπότε και ενεργοποίησα στην θέση του το Google Discover.

Στο δικό μου Samsung Free v5.7.00.5 υπάρχει κανονικά η ενότητα Read αλλά δεν έχει Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pipinos1976 said:

Κατάφερα και έδωσα το S23 Ultra (μαζί με θήκη wallet + μεμβράνη spigen) σε ένα γνωστό και έτσι έκανα παραγγελία το S24 Ultra 1TB. Πιστεύω να με κρατήσει για 3-4 χρόνια, αν και η χωρητικότητα είναι γενικά μικρή για τις απαιτήσεις μου, ειδικά στο μέλλον.

Από περιέργεια, τι έχεις και δε σου φτάνει 1 τερα? Βίντεο φαντάζομαι. Υπάρχει μία περίεργη λύση που ισως σε βολέψει. Άνοιξε ένα 2ο λογαριασμό Gmail. Αυτόματα έχεις και εξτρά youtube σε αυτό το λογαριασμό. Ανέβασε όλα τα βίντεο στο YouTube το 2ο, αλλά ως μη καταχωρημένα. Τα βλέπεις μόνο εσυ, είναι απόρρητα. Κανείς και λίστες και οτι γουστάρεις. Τσάμπα χώρος. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, kax_dent said:

Διαβάζουμε ότι το πενάκι δεν προεξέχει καθόλου, όταν η ίδια η Samsung μέσα στο κουτί έχει αφήσει κενό στο σημείο που είναι το πενάκι γιατί προφανώς προεξέχει έστω και λίγο.

Για το πενάκι, το είπα και τη μέρα που ξεκίνησαν οι παραλαβές και οι πρώτες ερωτήσεις στο θέμα, ότι και στο S23 προεξέχει το πενάκι απλά δεν κάνει τέτοια εντύπωση γιατί είναι καμπυλωτό και δεν κάνει τόση αίσθηση όπως του S24 που είναι φλατ τελείως. 

Για το κουτί που λές πάντως και το κενό που έχουν αφήσει στο πενάκι, επίσης και στο κουτί του S23 έχει κενό.

 

Για την οθόνη παιδιά δεν έχω άποψη γιατί ποτέ δεν την είδα. Μόλις παραλάβω τι νέα συσκευή θα πω και γω τις πρώτες εντυπώσεις μου, αν και φοβάμαι ότι μπορεί να έχει βγει και το 1ο update 😛

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sattack said:

Μισό λεπτό. Ας προσπαθήσουμε να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, για να δούμε τι ισχύει.

Κατ' αρχήν, να πούμε ότι μιλάμε για το 512GB και για το 1TB s23u. Δεν έχει κανένα νόημα να μιλάμε για το 256GB, γιατί στο preorder με το double memory αυτό δεν υπήρχε. Ή 512GB θα έπαιρνες ή 1T. 

Επειδή εγώ μένω Bελγιο, ίσως δεν τα ξέρω καλά τα της Ελλάδας, οπότε διαφώτισε με όπου κάνω κάποιο λάθος. 

Εγώ πέρυσι πήρα το s23u 512GB στα 1180Ε με δωρο 1 Samsung Smartwatch 5. Στην Ελλάδα πόσο το πήρατε πέρυσι το 512GB?

Τώρα στο skroutz βλέπω γράφημα με χαμηλοτερη τιμή 1100Ε σήμερα και αλλη μια φορά τον Οκτώβριο και όλο τον υπόλοιπο καιρό 1255Ε.

Στο δε bestprice, υπάρχουν τα 2 διαβοητα: το JMC και το Perishop που τώρα διαφημίζουν τιμή 920Ε και 1040Ε και τα επόμενα καταστήματα ξεκινάνε από 1090Ε και πάνω. Αυτό το 920Ε φυσικά επηρεάζει όλο το γράφημα. Και κατά τη γνώμη μου δεν μετράει γιατί σίγουρα κάποια "λαδιά" παίζει εκεί. Είτε με το ΦΠΑ είτα με κάτι άλλο. 

Οπότε ποια είναι η φθηνότερη τιμή που θα μπορούσε να πάρει κάποιος το 512GB μέσα στη χρονιά, που θα ήταν πιο καλά από το preorder? Να το παρει 100Ε φθηνοτερα, χωρίς smart watch5, και τωρα που βγαινει το s24u, ενώ ο άλλος το είχε 1 ολόκληρο χρόνο? Κάνω κάποιο λάθος? αν είναι πες μου συγκεκριμένες τιμές. 

Και οπως ξεκινησα να λεω, να μην ξεχνάμε ότι αν κάποιος έδωσε χ λεφτά (1000 και πανω παντως) τον Φεβρουάριο του 2023, και καποιος αλλος εδωσε χ συν/πλην κανα κατοσταρικο (μικρή διαφορά δηλαδή όταν μιλάμε για χιλιάρικο τιμής), ο πρωτος είχε το τελευταιο μοντελο για 1 ολόκληρο χρόνο, ενώ ο άλλος το είχε για μερικούς μήνες και μετά βγήκε νέο.

Τέλος, φέτος οι προσφορές για το s24u που μου βγήκαν εμένα από τη Samsung ήταν 985Ε για το 512GB και 1090Ε για το 1Τ, με 10% εκπτωσης μελους συν 50+150Ε εκπτωση preorder συν 90Ε εκπτωση "παλιου κινητου χωρις να στειλεις τιποτα" (αντιστοιχο με τα 100Ε που παιρνεις για να στειλεις ενα νοκια, αλλα χωρις ολο το μπλεξιμο). Και πηρα το 1Τ, όχι γιατί το χρειαζόμουν, αλλά γιατί 1Τ σε τέτοια τιμή μου φανηκε απίστευτο και ανεπανάληπτο. 

Από ότι διαβάζω πιο πάνω στα ποστ, και στην Ελλάδα κάποιοι φίλοι εδώ βρήκαν παρόμοιες τιμές, με όλους αυτούς τους εκπτωτικους κωδικους.

Πιστεύεις ότι θα μπορέσει να αγοράσει κάποιος το s24u 512GB μεσα στη χρονιά με κάτω από 1000? Ισως να πλησιασει εκει μετα το καλοκαιρι, οταν θα κoντευει το s25u.

Και ακόμα περισσότερο το 1Τ με 1090? Αυτό νομιζω αποκλείεται. 

Αν θες, πες μου με συγκεκριμένα νουμερα που κάνω λάθος. 

 

Screenshot_20240130_140600_Chrome.jpg

Μέσα σε 7 μήνες έπεσε στα 1060 περίπου έμμεσα με ΦΠΑ το 512 και 860 έμμεσα στο 256. Γενικά απο αρχές Σεπτέμβρη έτρεχε μια προωθητική η Samsung που έδεινε προπληρωμενες κάρτες edenred με την αγορα A34, A54 και S23. Με μέγιστη προπληρωμένη κάρτα τα 200€ για το S23Ultra. Αυτο αφορούσε μόνο αν η αγορά είχε γίνει απο κατάστημα που φέρνει επίσημα στην Ελλάδα. Εκεί υπήρχαν καταστήματα όπως το "εσύ" που είχε 1260 το 512 και 1060 με 1099 ( η τιμή άλλαζε απο μέρα σε μέρα) το 256GB. Οπότε με τα 200€ που σου επιστρέφανε έβγαινε 1060 και 860 αντίστοιχα. Βέβεια η καλύτερη προσφορά παίχτηκε στο Black Friday όπου το amazok uk έβγαλε το 512gb σε μαύρο χρώμα τελική (μαζί με μεταφορικά και τελωνειακά τέλη) στα 832€

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, OverClocker said:

Για το πενάκι, το είπα και τη μέρα που ξεκίνησαν οι παραλαβές και οι πρώτες ερωτήσεις στο θέμα, ότι και στο S23 προεξέχει το πενάκι απλά δεν κάνει τέτοια εντύπωση γιατί είναι καμπυλωτό και δεν κάνει τόση αίσθηση όπως του S24 που είναι φλατ τελείως. 

Για το κουτί που λές πάντως και το κενό που έχουν αφήσει στο πενάκι, επίσης και στο κουτί του S23 έχει κενό.

 

Για την οθόνη παιδιά δεν έχω άποψη γιατί ποτέ δεν την είδα. Μόλις παραλάβω τι νέα συσκευή θα πω και γω τις πρώτες εντυπώσεις μου, αν και φοβάμαι ότι μπορεί να έχει βγει και το 1ο update 😛

Σε όλα τα samsung κινητά με πενάκι (4-5) που είχα το πενάκι ελαφρώς προεξείχε και είναι λογικό ώστε να είναι ψηλαφητό. Εδώ ίσως είναι λίγο πιο έντονο επειδή είναι flat το κουμπί του ενώ στα έλα είχε μια καμπυλότητα. Αν δεν προεξείχε καθόλου θα δυσκολευόσουν να το εντοπίσεις και να το βγάλεις. Για την οθόνη δε, που το έχω γράψει πολλές φορές, άλλο να πεις "εγώ δεν βλέπω διαφορά/εμένα δεν με ενοχλεί/εμένα μου αρέσει περισσότερο έτσι" και άλλο να λες δεν υπάρχει καμία διαφορά. Ο άλλος σε ομάδα στο facebook ανέβασε φωτό οθόνες 24 και 23 με εμφανή διαφορά και στο πρώτο σχόλιο, χρήστης γράφει "σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο έντονη η διαφορά" και μετά από μερικά μηνύματα ο ίδιος χρήστης γράφει "τελικά η διαφορά με 22 είναι τεράστια". Οπότε αυτό λέω. Να είμαστε λίγο πιο "διπλωματικοί" στις δηλώσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, kax_dent said:

Σε όλα τα samsung κινητά με πενάκι (4-5) που είχα το πενάκι ελαφρώς προεξείχε και είναι λογικό ώστε να είναι ψηλαφητό. Εδώ ίσως είναι λίγο πιο έντονο επειδή είναι flat το κουμπί του ενώ στα έλα είχε μια καμπυλότητα. Αν δεν προεξείχε καθόλου θα δυσκολευόσουν να το εντοπίσεις και να το βγάλεις. Για την οθόνη δε, που το έχω γράψει πολλές φορές, άλλο να πεις "εγώ δεν βλέπω διαφορά/εμένα δεν με ενοχλεί/εμένα μου αρέσει περισσότερο έτσι" και άλλο να λες δεν υπάρχει καμία διαφορά. Ο άλλος σε ομάδα στο facebook ανέβασε φωτό οθόνες 24 και 23 με εμφανή διαφορά και στο πρώτο σχόλιο, χρήστης γράφει "σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο έντονη η διαφορά" και μετά από μερικά μηνύματα ο ίδιος χρήστης γράφει "τελικά η διαφορά με 22 είναι τεράστια". Οπότε αυτό λέω. Να είμαστε λίγο πιο "διπλωματικοί" στις δηλώσεις μας.

Απλά βρε συ ξέρεις πιο είναι το θέμα, και τα 2 είναι υποκειμενικά.

Αλλιώς βλέπεις τα χρώματα εσύ και αλλιώς εγώ.

Άλλο πιστεύεις εσύ ότι είναι το σωστό και άλλο εγώ.

Παράδειγμα,

Το είχα γράψει και όταν είχα παραλάβει το S23 νομίζω, το note 9 που είχα πριν, είχε πιο κορεσμένα και έντονα χρώματα στην οθόνη, αυτό σημαίνει αυτόματα ότι του S23 ήταν ξεπλυμένα? ή ότι του Note 9 ήταν σωστά?

Όχι βέβαια.

Ειδικά Αν μπορείς με τις ρυθμίσεις που σου δίνει το κινητό να το φέρεις τα χρώματα εκεί που θές, γιατί προβληματιζόμαστε?

Για αυτό και μετά απο 2-3 μέρες έχουν συνηθίσει. 😛 

Εδώ οθόνες σχεδιαστών/γραφιστών/φωτογράφων που κάνουν 2 φορές όσο το κινητό και χρειάζονται καλιμπράρισμα.

Δε το λέω αυτό για να δικαιολογήσω τίποτα, ούτως η άλλως λένε ότι ίσως είναι bug που επιρεάζει μόνο συγκεκριμένες καταστάσεις οθόνης.

Edited by OverClocker

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dimitris1090T said:

 Εκεί υπήρχαν καταστήματα όπως το "εσύ" που είχε 1260 το 512 και..... Οπότε με τα 200€ που σου επιστρέφανε έβγαινε 1060 και .... αντίστοιχα. 

Εντάξει. Περίπου το ίδιο είπαμε και πιο πάνω. Έπρεπε να περιμένει καποιος το Σεπτέμβρη, για να πάρει το 512 στην καλύτερη στα 1060 από μια πολύ συγκεκριμένη προσφορά από ένα πολύ συγκεκριμένο κατάστημα. Πιθανότατα να ήταν 1100 ή και 1150 ή και 1200 σε κάποια άλλη μέρα, ή σε άλλο κατάστημα. Ο άλλος το ειχε απο Φεβρουάριο με 1200. Ακομα και να το πετυχε αυτος που περιμενε, γυρω στα 100Ε απο 1200Ε για μετα 7-8 μήνες δεν είναι άξιο λογου. Πιο πολύ το ευχαριστηθηκε ο άλλος που το είχε όλη τη χρονιά. 

(256 δεν μετράει λόγω double storage στο preorder. Black Friday από UK πάλι δεν μετράει, για τριπλό λόγο. Και BF που είναι ειδική περίπτωση, και που είναι 45 μέρες πριν το νέο μοντέλο, και απο UK, που κανονικά έχει δασμούς?).

Να διευκρινησω, ότι όλα αυτά είναι μια συζήτηση που αφορά κάποιον που είναι διατεθειμένος να πάρει την Samsung ναυαρχιδα, και προσπαθούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα από το τι γίνεται τις τελευταίες χρονιές. 1000 τόσα ευρώ είναι πάρα πολλά λεφτά, και δεν θέλω να παρεξηγηθώ ότι προσπαθούμε να πείσουμε κάποιον που δεν τα έχει,  ότι αξίζει να τα δώσει.

Η όλη συζήτηση είναι, αν κάποιος το σκεφτεται ότι κάποια στιγμή θα τα δωσει για να πάρει τη ναυαρχίδα καινουργιο, μήπως είναι καλύτερο να έχει προετοιμαστει να την πάρει στο preorder, παρά να περιμένει μετά? Εγώ αυτό πιστεύω, ότι είναι καλύτερο έτσι. Δηλαδή, αν είχα άλλο τηλέφωνο που με κάλυπτε και δεν έπαιρνα τώρα το s24u, θα το ξέχναγα μετά τελείως όλη τη χρονιά για καινουργιο, (δεν θα ασχολιομουν Σεπτεμβριους και BF) και θα προετοιμαζομουν για το s25u. Εκτός αν το έπαιρνα πολύ φτηνότερα μεταχειρισμένο. 

Edited by sattack
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sattack said:

Εντάξει. Περίπου το ίδιο είπαμε και πιο πάνω. Έπρεπε να περιμένει καποιος το Σεπτέμβρη, για να πάρει το 512 στην καλύτερη στα 1060 από μια πολύ συγκεκριμένη προσφορά από ένα πολύ συγκεκριμένο κατάστημα. Πιθανότατα να ήταν 1100 ή και 1150 ή και 1200 σε κάποια άλλη μέρα, ή σε άλλο κατάστημα. Ο άλλος το ειχε απο Φεβρουάριο με 1200. Ακομα και να το πετυχε αυτος που περιμενε, γυρω στα 100Ε απο 1200Ε για μετα 7-8 μήνες δεν είναι άξιο λογου. Πιο πολύ το ευχαριστηθηκε ο άλλος που το είχε όλη τη χρονιά. 

(256 δεν μετράει λόγω double memory στο preorder. Black Friday από UK πάλι δεν μετράει, για τριπλό λόγο. Και BF που είναι ειδική περίπτωση, και που είναι 45 μέρες πριν το νέο μοντέλο, και απο UK, που κανονικά έχει δασμούς?).

Να διευκρινησω, ότι όλα αυτά είναι μια συζήτηση που αφορά κάποιον που είναι διατεθειμένος να πάρει την Samsung ναυαρχιδα, και προσπαθούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα από το τι γίνεται τις τελευταίες χρονιές. 1000 τόσα ευρώ είναι πάρα πολλά λεφτά, και δεν θέλω να παρεξηγηθώ ότι προσπαθούμε να πείσουμε κάποιον που δεν τα έχει,  ότι αξίζει να τα δώσει.

Η όλη συζήτηση είναι, αν κάποιος το σκεφτεται ότι κάποια στιγμή θα τα δωσει για να πάρει τη ναυαρχίδα καινουργιο, μήπως είναι καλύτερο να έχει προετοιμαστει να την πάρει στο preorder, παρά να περιμένει μετά? Εγώ αυτό πιστεύω, ότι είναι καλύτερο έτσι. Δηλαδή, αν είχα άλλο τηλέφωνο που με κάλυπτε και δεν έπαιρνα τώρα το s24u, θα το ξέχναγα μετά τελείως όλη τη χρονιά για καινουργιο, (δεν θα ασχολιομουν Σεπτεμβριους και BF) και θα προετοιμαζομουν για το s25u. Εκτός αν το έπαιρνα πολύ φτηνότερα μεταχειρισμένο. 

Από άμαζον προπληρώνεις τους δασμούς στο checkout, αλλά το θέμα είναι σε περίπτωση εγγύησης δεν ξέρω τι ισχύει.

Αν χρειαστείς κάτι εδώ για επισκευή είναι το θέμα σε εγγύηση ή όχι. Αγγλία πλέον είναι εκτός ΕΕ και θεωρικά δεν την δέχονται, εκτός αν η Αγγλία εξαιρείται κάπου.

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως να επαναφέρετε την Samsung gesture και να κρύψετε την μπάρα
========================================================
Η Samsung προκειμένου να απλοποιήσει τη διαδικασία ενεργοποίησης του Circle to Search (πατώντας παρατεταμένα στο κάτω μέρος της οθόνης το Home button, κυκλώνεις ένα οποιοδήποτε αντικείμενο στην οθόνη και λαμβάνεις γρήγορα περισσότερες πληροφορίες για αυτό), αφαίρεσε από το One UI 6.1 την επιλογή των 3 swipe gestures/χειρονομίες πλοήγησης (σάρωση από κάτω αριστερά για πρόσφατες, στη μέση για το Home και δεξιά για πίσω) αλλά και την επιλογή για να κρύψεις την μπάρα gesture κάτω στην οθόνη για πιθανό burn-in ή για να βλέπεις περισσότερο περιεχόμενο στην οθόνη.
https://www.youtube.com/watch?v=r62NzVZDwm0 (στο 2:35)
Η λύση για να επαναφέρεις τα 3 gestures κρύβοντας και την μπάρα εξακολουθώντας να δουλεύει η λειτουργία Circle to Search κρατώντας απλά το δάχτυλό σας στο κέντρο κάτω στην οθόνη, είναι να κατεβάσεις από το Galaxy Store την εφαρμογή Good Lock που είναι για customize του τηλεφώνου και να προσθέσεις εξτρά χαρακτηριστικά.
https://www.youtube.com/watch?v=iRek5IsfcY4
https://www.sammobile.com/news/navstar-update-hide-gesture-bar-one-ui-6-1/
https://www.reddit.com/r/GalaxyS24Ultra/comments/1acvbz5/just_an_fyi_you_can_remove_the_navigation_bar/
Για γενική παρουσίαση της εφαρμογής Good Lock δες εδώ... https://www.youtube.com/watch?v=1FiXBL70L6s
Όταν ανοίξεις την Good Lock, στην ενότητα κάτω στην οθόνη Make up εγκαθιστάς την τελευταία έκδοση του module NavStar που σου επιτρέπει να τροποποιήσεις τις ρυθμίσεις πλοήγησης στο τηλέφωνο σου.
Πατώντας επάνω στο NavStar για να ανοίξει, στην ενότητα Swipe gestures ενεργοποιείς τον διακόπτη ON  και το "Enable extra gesture settings".
Πας μετά στις Ρυθμίσεις Android, Οθόνη, Γραμμή πλοήγησης, Περισσότερες επιλογές...απενεργοποιείς το "Υπόδειξη για χειρονομία" για να κρύψεις την μπάρα κι επιλέγεις ανάλογα τι σε βολεύει "Σάρωση προς τα κάτω" (Samsung gesture) ή "Σάρωση από τις πλευρές και από κάτω" (Google gesture).
Για να εξακολουθεί να λειτουργεί αυτή η δυνατότητα, θα πρέπει να παραμείνουν εγκατεστημένα στο κινητό το Good Lock και το NavStar.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, xalaros said:

Πως να επαναφέρετε την Samsung gesture και να κρύψετε την μπάρα
========================================================
Η Samsung προκειμένου να απλοποιήσει τη διαδικασία ενεργοποίησης του Circle to Search (πατώντας παρατεταμένα στο κάτω μέρος της οθόνης το Home button, κυκλώνεις ένα οποιοδήποτε αντικείμενο στην οθόνη και λαμβάνεις γρήγορα περισσότερες πληροφορίες για αυτό), αφαίρεσε από το One UI 6.1 την επιλογή των 3 swipe gestures/χειρονομίες πλοήγησης (σάρωση από κάτω αριστερά για πρόσφατες, στη μέση για το Home και δεξιά για πίσω) αλλά και την επιλογή για να κρύψεις την μπάρα gesture κάτω στην οθόνη για πιθανό burn-in ή για να βλέπεις περισσότερο περιεχόμενο στην οθόνη.
https://www.youtube.com/watch?v=r62NzVZDwm0 (στο 2:35)
Η λύση για να επαναφέρεις τα 3 gestures κρύβοντας και την μπάρα εξακολουθώντας να δουλεύει η λειτουργία Circle to Search κρατώντας απλά το δάχτυλό σας στο κέντρο κάτω στην οθόνη, είναι να κατεβάσεις από το Galaxy Store την εφαρμογή Good Lock που είναι για customize του τηλεφώνου και να προσθέσεις εξτρά χαρακτηριστικά.
https://www.youtube.com/watch?v=iRek5IsfcY4
https://www.sammobile.com/news/navstar-update-hide-gesture-bar-one-ui-6-1/
https://www.reddit.com/r/GalaxyS24Ultra/comments/1acvbz5/just_an_fyi_you_can_remove_the_navigation_bar/
Για γενική παρουσίαση της εφαρμογής Good Lock δες εδώ... https://www.youtube.com/watch?v=1FiXBL70L6s
Όταν ανοίξεις την Good Lock, στην ενότητα κάτω στην οθόνη Make up εγκαθιστάς την τελευταία έκδοση του module NavStar που σου επιτρέπει να τροποποιήσεις τις ρυθμίσεις πλοήγησης στο τηλέφωνο σου.
Πατώντας επάνω στο NavStar για να ανοίξει, στην ενότητα Swipe gestures ενεργοποιείς τον διακόπτη ON  και το "Enable extra gesture settings".
Πας μετά στις Ρυθμίσεις Android, Οθόνη, Γραμμή πλοήγησης, Περισσότερες επιλογές...απενεργοποιείς το "Υπόδειξη για χειρονομία" για να κρύψεις την μπάρα κι επιλέγεις ανάλογα τι σε βολεύει "Σάρωση προς τα κάτω" (Samsung gesture) ή "Σάρωση από τις πλευρές και από κάτω" (Google gesture).

Αγαπητε, ειστε φοβερος! Σας ευχαριστω πολυ! μου φτιαξατε τη μερα! Επιτελους ευχαριστιεμαι το κινητο οπως τα προηγουμενα!  Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, sosimple2 said:

Tο κινητό ειναι ηδη φθηνότερο στα bestprice μαγαζα ειδικά. Και χωρίς ολο αυτό το καραγκιόζιλικι, παρε κουπόνια, στειλε παλιά κινητά κλπ.  Αυτοί που αγόραζουν χωρίς φπα, οκ μάλλον τους συμφέρει η προπαραγγελια. Στο jmc το 256 εχει 1060ε αν θυμάμαι καλα. Αν και θα περιμένεις ενα μηνα να παραλάβεις απο εκεί. Το ποσό καιρό έκανε να πεσει το s23 ultra, που όντως έκανε καιρο, δεν είναι βαρόμετρο για το ποτε θα πεσει το s24 ultra. Ότι στοίχημα θέλετε (ποτέ δεν έπεσα έξω μέχρι σήμερα) θα πεσει πολύ νωρίτερα. Δεν υπάρχει η ίδια ζήτηση. Πήραν μαζικά το s23 ultra πέρσι και δεν το αλλάζουν οι περισσότεροι. 

Το fold 4 έκανε απο 2000 να πεσει στα 1200 10+ μηνες

Το fold 5, το 512,  απο 2200 έπεσε στα 1200 σε 3!!! μηνες (ναι jmc το πήρα από εκεί και εγγύηση εχει και απόδειξη, και δωρο power pack μου κανανε επειδή αργησε) , ακριβώς γιατί είχαν πάρει οι ενδιαφερόμενοι το 4, και δεν αγόραζε κανείς.Σε bestprice μαγαζιά πάντα. Το ίδιο θα γίνει πιστεύω με το s24 ultra. 

Υποθέτω ότι κάποιοι μπορεί να βολεύονται με τις άτοκες δόσεις και για αυτό να μην προτιμούν σκρουτζομάγαζα...

Επίσης να προσέχετε πάρα πολύ με τα σκρουτζομάγαζα που έχουν τόσο χαμηλότερες τιμές και να προτιμάτε αγορά μέσω σκρουτζ. Ειδικά αυτό που αναφέρθηκε, στο best price έχει πολλές αρνητικές κριτικές. Φυσικά, το ότι σχεδόν σε όλα τα είδη έχει ορίζοντα παράδοσης γύρω στον ένα μήνα (και αν δείτε τις κριτικές υπάρχουν πολλοί που έλαβαν αργότερα ή και ποτέ) σας ψυλλιάζει λίγο για το πόσο περιορισμένο στοκ έχει, ποιες μεθόδους μετέρχεται και πώς πετυχαίνει τόσο χαμηλές τιμές...

10 ώρες πριν, kax_dent said:

Όσο περισσότερα άτομα παραλαμβάνουν το κινητό, αρχίζουμε να διαβάζουμε μηνύματα που εγώ προσωπικά μπορώ να τα εξηγήσω μόνο ως μια προσπάθεια αυθυποβολής. Διαβάζουμε ότι το πενάκι δεν προεξέχει καθόλου, όταν η ίδια η Samsung μέσα στο κουτί έχει αφήσει κενό στο σημείο που είναι το πενάκι γιατί προφανώς προεξέχει έστω και λίγο. Διαβαζουμε ότι τα χρώματα είναι φοβερά και δεν υπάρχει καμία διαφορά από s23/22 αλλά στο ίδιο μήνυμα αναφέρει ότι το vivd mode του 24 δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά από το natural και πως το vivid του 24 είναι στα επίπεδα του natural του 23/22. Αλλά κατά τα άλλα καμία διαφορά. Λίγο ας μετριάσουμε τον ενθουσιασμό. 

Για τα χρώματα έχει παραδεχθεί υπάλληλος της samsung ότι υπάρχει θέμα και θα λυθεί. Καλύπτει το 86,5% του DC-P3 colour gamut, ενώ θα έπρεπε να καλύπτει το 100%

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...