Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η οθόνη είναι τέλεια και στα κόκκινα  και με dark mode .. δεν καταλαβαίνω προς τι τόσο πολύ θόρυβος

Είτε κάποιοι έχουν ελαττωματικές οθόνες είτε το θέμα είναι η υποκειμενικό στο μάτι του καθενός.

Δεν θα κάτσω να συγκρίνω με 10 samsung διπλα δίπλα ποια οθόνη μου αρέσει πολύ πιο πολύ αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή είναι εδώ τη συγκεκριμένη την ευχαριστιέμαι και αυτό έχει σημασία εντέλει. 

Εάν υπάρχει πρόβλημα θα το λύσουν με software η με αντικατάσταση όπως τότε με την μπαταρία.

Κατά τα άλλα όρεξη να χεις να ασχολείσαι και να ψάχνεις και να βρίσκεις

Edited by godjet1
Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται οτι το εκανε επιτηδες η samsung για να μοιαζουν τα χρωματα στα γ@@@να τα iphone

https://www.reddit.com/r/samsung/comments/19f6zhs/s24_ultra_dull_display_definitive_post/

 

Edited by johnpapad24
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Gorge said:

Διάβασα σε ένα σχόλιο :

I got my S22 U side by side with my S24 U and the colour vibrancy on the S22 is leagues ahead.

 

Visiting the Samsung forums, they are well aware of this issue and they should be pushing out a SOFTWARE fix in the next update.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου μέχρι να βγει update που να διορθώνει τα χρώματα δοκιμάστε αυτή την ρύθμιση που προτείνει ο τύπος εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=4sH91vxC4hY

Δυστυχώς δεν μου έχει έρθει το θηρίο ακόμα για να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, godjet1 said:

Η οθόνη είναι τέλεια και στα κόκκινα  και με dark mode .. δεν καταλαβαίνω προς τι τόσο πολύ θόρυβος

Είτε κάποιοι έχουν ελαττωματικές οθόνες είτε το θέμα είναι η υποκειμενικό στο μάτι του καθενός.

Δεν θα κάτσω να συγκρίνω με 10 samsung διπλα δίπλα ποια οθόνη μου αρέσει πολύ πιο πολύ αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή είναι εδώ τη συγκεκριμένη την ευχαριστιέμαι και αυτό έχει σημασία εντέλει. 

Εάν υπάρχει πρόβλημα θα το λύσουν με software η με αντικατάσταση όπως τότε με την μπαταρία.

Κατά τα άλλα όρεξη να χεις να ασχολείσαι και να ψάχνεις και να βρίσκεις

Υποκειμενικό είναι αν σου αρέσει αυτό το αποτέλεσμα ή όχι. Το αν είναι υπάρχει διαφορά ή όχι στον κορεσμό της οθόνης σε σχέση με προηγούμενες γενιές είναι αντικειμενική παρατήρηση. Και αυξάνονται όλο και περισσότερο οι αναφορές για ότι υπάρχει και ότι η αλλαγή είναι κατά γενική ομολογία προς το χειρότερο. Τώρα αν όλοι εμείς πέσαμε σε ελαττωματικές συσκευές σίγουρα δεν μπορεί να αποκλειστεί. Ούτε το αν είναι bug που θα διορθωθεί ή αν είναι θέμα hardware και έτσι θα μείνει. Προς το παρόν η Samsung δεν έχει απαντήσει. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, djspiros said:

Φίλοι μου μέχρι να βγει update που να διορθώνει τα χρώματα δοκιμάστε αυτή την ρύθμιση που προτείνει ο τύπος εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=4sH91vxC4hY

Δυστυχώς δεν μου έχει έρθει το θηρίο ακόμα για να το δοκιμάσω.

πείτε μου ότι δεν έχει γίνει θέμα με τα χρώματα λόγο του eye comfort shield

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εδω και τρεις ωρες παιδευομαι με το Smart Switch με το καλωδιο της συσκευασιας του s24u μεταφορα τα παντα ολα απο S23U. Στο τελος δεν μου εχει γραψει ουτε τα μισα, οι  ρυθμισεις ειναι κουκου, δεν εχει κρατησει καν τα fonds που ειχα πριν,ασφαλης φακελος τιποτα δεν αντεγραψε και λειπουν αρκετες εφαρμογες. Ουτε κωδικους ουτε τιποτα. Τα νευρα μου. Επισης πως θα κανω τηγ μετραφορα της e-sim στο νεο κινητο? Επισης τι συστημα ειναι αυτο με τα gestures? Προσπαθωνα παω πισω με δεξι swipe βγαινει εξω τελειως. Αριστερο swipe, το ιδιο. Μεσαιο ΤΟ ΙΔΙΟ! Τι κανω λαθος? Ευχαριστω!

Edited by lefteriskoy
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την εμπειρία μου.Το έχω στην έντονη και τέρμα ψυχρά γιατί αυτά τα χρώματα μου αρέσουν.Αν το βάλω φυσική κιτρινίζει,σχεδόν όπως έχεις την προστασία για τα μάτια ενεργή.Επίσης όσον αφορά την μπαταρία,μετά από την πρώτη (αργή) φόρτιση στο 100% κλειστό,σε 53 λεπτά ενεργής οθόνης (κάποιες φωτογραφίες,λίγο βίντεο και λίγο ίντερνετ) έπεσε στο 73% με το τηλέφωνο στο GSM σχεδόν σε όλη αυτή τη διάρκεια με κακό σχετικά σήμα.Αλλα από τα κινητά Samsung που είχα και έχω πάντα στην αρχή αδειάζουν πολύ γρήγορα τα κινητά και στρώνει.2 πράγματα μου έκαναν εντύπωση...

1)χθες ενώ το σεταρα,κάποια στιγμή λίγο πριν το τέλος με πέταξε στην αρχική οθόνη και έκλεισε τα πάντα από πίσω,τελείως ξαφνικά ενώ δεν είχε τελειώσει κάτι 

2)στην πρώτη κλήση που πηρα σήμερα που άνοιξα το κινητό,μίλησα για λίγα δευτερόλεπτα και αφού το έκλεισα και το έβαλα στην τσέπη,μετά από λίγο που το πήρα είδα ότι είχε μείνει στην φάση που κλείνει το τηλέφωνο και πάει να κάνει την μετάβαση στην αρχική οθόνη (την ώρα που είναι κόκκινο το τηλέφωνο και κλείνει) και μόλις το πάτησα για να κλείσει έμεινε πάνω στη μπάρα ειδοποιήσεων σα να είναι ενεργή η κλήση και δεν έβγαινε με τίποτα μέχρι που έκανα επανεκκίνηση..Ελπίζω να στρώσει απλά με ανησύχησαν αυτά τα κρασαρισματα (αν το λέω σωστά). 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, lefteriskoy said:

Ρε παιδια εδω και τρεις ωρες παιδευομαι με το Smart Switch με το καλωδιο της συσκευασιας του s24u μεταφορα τα παντα ολα απο S23U. Στο τελος δεν μου εχει γραψει ουτε τα μισα, οι  ρυθμισεις ειναι κουκου, δεν εχει κρατησει καν τα fonds που ειχα πριν,ασφαλης φακελος τιποτα δεν αντεγραψε και λειπουν αρκετες εφαρμογες. Ουτε κωδικους ουτε τιποτα. Τα νευρα μου. Επισης πως θα κανω τηγ μετραφορα της e-sim στο νεο κινητο? Επισης τι συστημα ειναι αυτο με τα gestures? Προσπαθωνα παω πισω με δεξι swipe βγαινει εξω τελειως. Αριστερο swipe, το ιδιο. Μεσαιο ΤΟ ΙΔΙΟ! Τι κανω λαθος? Ευχαριστω!

Αν έχεις cosmote μεταφορά esim δεν γίνεται. Πρέπει να πάρεις άλλη.

Αν έχεις VF, διαγραφεις την esim και σκαναρεις το qrcode στο καινούργιο κινητό ξανά

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1) Για να αποθηκεύσετε τα wallpapers που δημιουργήθηκαν με AI αντί μόνο να τα εφαρμόζεται, χρησιμοποιείστε την εφαρμογή WallpaperExport που σας επιτρέπει να αποθηκεύετε την τρέχουσα οθόνη κλειδώματος και τα wallpapers της αρχικής οθόνης οπουδήποτε στη συσκευή σας και πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις ταπετσαρίας να τα βρείτε ξανά.
https://github.com/cvzi/WallpaperExport

2) Πως να ρυθμίσεις τα ηχεία με την εφαρμογή Wavelet αντί του ενσωματωμένου Samsung equalizer...
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pittvandewitt.wavelet
https://www.reddit.com/r/GalaxyS24Ultra/comments/1acfxr9/ultimate_s24_ultra_speaker_settings_from_a/

Εναλλακτικά με την εφαρμογή SpotiQ Ten...
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.frack.spotiqten
https://www.reddit.com/r/GalaxyS24Ultra/comments/1ac97sv/comment/kjta7s9/

 

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό με τη panda ισχύει ότι αν στείλω ένα παλιό κινητό με πλήκτρα που έχω (Sharp αναδιπλούμενο του 2002) χωρίς απόδειξη αγοράς θα μου πιστώσουν 100€?

Το έχει κάνει κανένας?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, manan69t said:

Τελικά αυτό με τη panda ισχύει ότι αν στείλω ένα παλιό κινητό με πλήκτρα που έχω (Sharp αναδιπλούμενο του 2002) χωρίς απόδειξη αγοράς θα μου πιστώσουν 100€?

Το έχει κάνει κανένας?

Ναι ισχύει

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, manan69t said:

Τελικά αυτό με τη panda ισχύει ότι αν στείλω ένα παλιό κινητό με πλήκτρα που έχω (Sharp αναδιπλούμενο του 2002) χωρίς απόδειξη αγοράς θα μου πιστώσουν 100€?

Το έχει κάνει κανένας?

Ναι δε θέλει τίποτα, απλά ένα κινητό για ανακύκλωση.

Link to comment
Share on other sites

Η samsung δίνει κουπονι 10%? Αν εχει γενικα κανενας κανενα κουπονι απο samsung και θελει να το δωσει, ας μου πει. 

Στον Γερμανο εχω 50 ευρω μειον, αλλα με το 10% νομιζω έχει μεγαλύτερη διαφορά στην τιμή.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, doganos said:

Η samsung δίνει κουπονι 10%? Αν εχει γενικα κανενας κανενα κουπονι απο samsung και θελει να το δωσει, ας μου πει. 

Στον Γερμανο εχω 50 ευρω μειον, αλλα με το 10% νομιζω έχει μεγαλύτερη διαφορά στην τιμή.

Εδινε, αλλά φοβήθηκε μήπως πέσει έξω το μαγαζί και το σταμάτησε, βλέπεις το κέρδος πρωτεύον σημείο για όλους.( ή το δίνεις σε όλους μέχρι να σταματήσει η προωθητική ενέργεια μέχρι 31.01.24 ή δέν το δίνεις καθόλου). Το ότι αφησε να δωθούν κουπόνια με εκπτωση 20% το έκανε μόκο όμως, δεν μιλάει.

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, doganos said:

Η samsung δίνει κουπονι 10%? Αν εχει γενικα κανενας κανενα κουπονι απο samsung και θελει να το δωσει, ας μου πει. 

Στον Γερμανο εχω 50 ευρω μειον, αλλα με το 10% νομιζω έχει μεγαλύτερη διαφορά στην τιμή.

Έδιναν, είχα πάρει κ γω και το έσβησα, δεν δίνουν αλλά πια... έχω μείνει με το 50€ και εγώ 😄

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, jeronimo7 said:

Αν δεν ενδιαφέρεσαι, γιατί απαντάς φίλε μου? Φιλικά ρωτάω και στο ίδιο ύφος. Επίσης αν είμαι πολύ μικρός για να κρίνω με το μυαλουδακι μου μια εταιρεία με δισεκατομμύρια αποστολες, τότε με την ίδια φοβερή λογική πες στο φίλο που έγραψε μερικά ποστ πιο πίσω πως παρέλαβε το s24 ultra και έχει σημαδάκι στην οθόνη, να μην επιστρέψει τη συσκευή γιατί είναι και αυτός πολύ μικρός για να κρίνει μια εταιρεία με δισεκατομμύρια αποστολές και κάνει λάθος που τολμάει και κρίνει μια τέτοια εταιρεία.. Βρε πάτε καλά ή σας έχει χτυπήσει η βλακεια στον εγκέφαλο; εσύ με το φοβερό σου μυαλουδακι λοιπόν, μάθε πρώτα να μη κάνεις ορθογραφικά και μετά κάνε τον κόπο να μην είσαι τόσο ειρων!

Και αφού πληρώνω με τα λεφτά μου και τον παρά μου για κάτι τόσο premium, έχω αυτομάτως το δικαίωμα να κρίνω την Χ-Ψ εταιρεία όσο θέλω. 

Αν εσύ δε νοιάζεσαι που πετάς τις αδρά πληρωμένες συσκευές του κοσμάκη από δω κ από εκεί όπως να 'ναι και το θεωρείς αυτό επαγγελματική συμπεριφορά εργαζόμενου, τότε κάτι πάει πολύ λάθος.. Τεσπα, καλό βράδυ!! 

 

Έχεις δίκιο φίλε μου. Εκτιμώ το πόσο ωραία το έθεσες. Απλά φαίνεται πως είσαι άνθρωπος που ξέρει να μιλάει με επίπεδο και όχι σαν άλλους. 🙂

Τα λεφτά που με πληρώνουν αφού δεν έχουν πρόβλημα οι εταιρείες εμένα δεν με νοιάζει χαχαχα 

Από εκεί και μετά προερχόμενος από iphone εκείνο τα διόρθωνε όλα !! Όσο για την οθόνη όλες οι εταιρείες 3ζουν κατασκευαστικά αστοχίες . Αλλά όπως σου είπα εδώ δεν είναι βήμα σ24 πάνε στο νήμα . Και ο τρόπος μου αυτός είναι αν σου αρέσει . Και εμένα δεν μου αρέσει που γράφεις εδώ .

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, boymanos said:

Εδινε, αλλά φοβήθηκε μήπως πέσει έξω το μαγαζί και το σταμάτησε, βλέπεις το κέρδος πρωτεύον σημείο για όλους.( ή το δίνεις σε όλους μέχρι να σταματήσει η προωθητική ενέργεια μέχρι 31.01.24 ή δέν το δίνεις καθόλου). Το ότι αφησε να δωθούν κουπόνια με εκπτωση 20% το έκανε μόκο όμως, δεν μιλάει.

Πιο πολύ πιστεύω τα έδινε για το hype για να ξεκινήσουν οι πωλήσεις και εφόσον είδαν ότι πήγαιναν καλά, τα σταμάτησαν. Γιαυτό και έλεγαν ότι θα έδιναν ξανά από Δευτέρα και την Δευτέρα ξεκίνησαν δικαιολογίες. 

 

Για το pandas το ξεκίνησα και εγώ και περιμένω έγκριση. Ότι και να τους δώσεις είναι 100+ την όποια αξία του κινητού. Συνήθως ψίχουλα, μη πάτε και δώσετε κανένα καλό. Καλύτερα πουλήστε το.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Όσοι λέτε για τα θέματα με τα χρώματα της οθόνης είναι ΜΕ τον προσαρμόσιμο τόνο χρώματος ενεργό ή ανενεργό; Διότι προφανώς όταν η ρύθμιση είναι ενεργή φαίνονται αρκετά "περίεργα" όλα τα χρώματα αλλά κυρίως το λευκό. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, netgeo said:

Ναι δε θέλει τίποτα, απλά ένα κινητό για ανακύκλωση.

 

55 minutes ago, doganos said:

Ναι ισχύει

Σε ευχαριστώ!

54 minutes ago, netgeo said:

Ναι δε θέλει τίποτα, απλά ένα κινητό για ανακύκλωση.

Ευτυχώς γιατί την απόδειξη άντε βρες την μετά τόσα χρόνια!!

Το επόμενο διαθέσιμο ήταν το Samsung A5 του 2017 (18 αγορά) που κι αυτού όμως την απόδειξη δε τη βρίσκω  αλλά δε θέλω και να το δώσω γιατί δουλεύει ρολόι για διάφορα που το έχω και χωρίς αλλαγή μπαταρίας ακόμη!!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω καταλαβει το θεμα της οθονης ειναι hardware ή software?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να δείτε αν είναι ενεργοποιημένο το enchanced comfort στο eye comfort shield, όσοι βλέπετε ξεπλυμενα χρώματα 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...