Jump to content

OnePlus 12


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω ειμαι στο 99% αγορασμενο μαρτιο, με δικο του φορτιστη και με κοφτη 80%. Λογικα μεσα στον μηνα η τον επομενο θα παω 98%. Περιπου 1% πεφτει ανα 3 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγορασμένο Φεβρουάριο φόρτιση 10-80 Πάντα και είναι τώρα στο 98%  οπότε πιστεύω έχει στάνταρ μέσα στο σύστημα κάθε πότε να πέφτει ανεξαρτήτως φόρτιση 

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζω να μην καταλαβαίνω αυτό τον "περιορισμό" που βάζετε στον εαυτό σας απο το να χαρείτε το κινητό και το "αγχος" να μην πέσει η μπαταρία να μη ξεφυγει στην φόρτιση και τα συναφή. Η ίδια η εταιρία δίνει περίπου 1500 κυκλους φόρτισης μέχρι να πέσει κάτω απο 80% η χωρητικότητά της.

Στο 11αρι μου με ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ πρωινή φόρτιση (πλην σουκού) είτε έχει 10% είτε εχει 90% έχω 94% υγεία μπαταρίας. Αγορασμένο 3/23 και πάντα φόρτιση με τον 100αρη φορτιστή. Δεν το έχω λυπηθεί ούτε μια μέρα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, mivechris said:

συνεχίζω να μην καταλαβαίνω αυτό τον "περιορισμό" που βάζετε στον εαυτό σας απο το να χαρείτε το κινητό και το "αγχος" να μην πέσει η μπαταρία να μη ξεφυγει στην φόρτιση και τα συναφή. Η ίδια η εταιρία δίνει περίπου 1500 κυκλους φόρτισης μέχρι να πέσει κάτω απο 80% η χωρητικότητά της.

Στο 11αρι μου με ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ πρωινή φόρτιση (πλην σουκού) είτε έχει 10% είτε εχει 90% έχω 94% υγεία μπαταρίας. Αγορασμένο 3/23 και πάντα φόρτιση με τον 100αρη φορτιστή. Δεν το έχω λυπηθεί ούτε μια μέρα.

Δυστυχώς έχουμε μπει όλοι (με πρώτο εμένα), στο τρυπάκι να κοιτάμε ποσοστά, νούμερα κ.τ.λ και να έχουμε χάσει το ζητούμενο, το οποίο είναι να ευχαριστιόμαστε τις συσκευές μας χωρίς περιορισμούς. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mivechris said:

συνεχίζω να μην καταλαβαίνω αυτό τον "περιορισμό" που βάζετε στον εαυτό σας απο το να χαρείτε το κινητό και το "αγχος" να μην πέσει η μπαταρία να μη ξεφυγει στην φόρτιση και τα συναφή. Η ίδια η εταιρία δίνει περίπου 1500 κυκλους φόρτισης μέχρι να πέσει κάτω απο 80% η χωρητικότητά της.

Στο 11αρι μου με ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ πρωινή φόρτιση (πλην σουκού) είτε έχει 10% είτε εχει 90% έχω 94% υγεία μπαταρίας. Αγορασμένο 3/23 και πάντα φόρτιση με τον 100αρη φορτιστή. Δεν το έχω λυπηθεί ούτε μια μέρα.

Για να υπαρχει αυτη η επιλογη του κοφτη 80% και να σου αναγραφει πως ετσι επιβραδύνεται η γηρανση της, σιγουρα κατι προσφερει. Ισως αντι να πεσει σε 3 μηνες 1%, να πεφτει στους 4 μηνες 1%. Οποτε, 1 μηνα κερδιζεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dynamic4 said:

Αγορασμένο Φεβρουάριο φόρτιση 10-80 Πάντα και είναι τώρα στο 98%  οπότε πιστεύω έχει στάνταρ μέσα στο σύστημα κάθε πότε να πέφτει ανεξαρτήτως φόρτιση 

Λογικα το ποσοστο αυτο μειωνεται αναλογα με τους κυκλους φορτισης, δηλαδη ειναι ρυθμισμενο καθε 100 κυκλους να πεφτει 1%. Προφανως αν παρεις ενα δειγμα 100 χρηστων που χρησιμοποιουν τη συσκευη καθημερινα, θα φτασουν τους 100 κυκλους σε παρομοιο χρονικο διαστημα αναλογα της χρησης που κανουν, συχνοτητα φορτισης και τροπου φορτισης. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, FoT1s said:

Για να υπαρχει αυτη η επιλογη του κοφτη 80% και να σου αναγραφει πως ετσι επιβραδύνεται η γηρανση της, σιγουρα κατι προσφερει. Ισως αντι να πεσει σε 3 μηνες 1%, να πεφτει στους 4 μηνες 1%. Οποτε, 1 μηνα κερδιζεις.

η μπαταρία θεωρείται αναλώσιμο.

Με αυτή την λογική μην κάνεις πολλά χλμ στο καινουριο σου αμαξι να μην θέλει σέρβις.

Μου λες δηλαδή αντι θα χρειαστείς μπαταρία στα 3 χρόνια θα σου βγάλει 3,5 χρόνια λες και θα αλλάξει κάτι.

 

Και η επιλογή για 4G δίκτυα αντί για 5G, και 60HZ ρυθμό ανανέωσης και 1080p αναλυση για 1440 έχει, τα έχεις βάλει και αυτά για την οικονομία μπαταρίας;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mivechris said:

Και η επιλογή για 4G δίκτυα αντί για 5G, και 60HZ ρυθμό ανανέωσης και 1080p αναλυση για 1440 έχει, τα έχεις βάλει και αυτά για την οικονομία μπαταρίας;

Αρκετοι τα βαζουμε κι αυτα. Προσωπικα δεν καταλαβαινω καμια απολυτως διαφορα μεταξυ 4g και 5g και μεταξυ 60Hz και 120Hz στη χρηση που του κανω. Ειδικα οταν ταξιδευω, το να εχω μπαταρια ολη την ημερα ειναι απειρως σημαντικοτερο απο το αν θα διαβαζω email και chat με 60hz αντι 120.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mikepan_1 said:

Αρκετοι τα βαζουμε κι αυτα. Προσωπικα δεν καταλαβαινω καμια απολυτως διαφορα μεταξυ 4g και 5g και μεταξυ 60Hz και 120Hz στη χρηση που του κανω. Ειδικα οταν ταξιδευω, το να εχω μπαταρια ολη την ημερα ειναι απειρως σημαντικοτερο απο το αν θα διαβαζω email και chat με 60hz αντι 120.

ρε κ εγω τα ιδια κανω μη νομιζεις οτι απλά κράζω.

Με την φόρτιση είναι που μου φαίνεται περίεργο το κόνσεπτ να το πω ετσι.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Με καμια προσοχη στη φορτιση, στο 100%, αγορασμενο απο την αρχη. 

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πουλάω. Πάω για pixel 9 pro xp

Edited by STATYSS

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Με την 840 δυστυχως η μπαταρια φευγει σαν νερακι. Μιλαμε μου βγαζει μισο χρονο απ οτι εβγαζε η 802.. Τρομερη διαφορα. Τα ποσοστα καταναλωσης των app ειναι πανω κατω τα ιδια οποτε δεν ξερω τι συμβαινει, προφανως καταναλωνει το συστημα καπως. Εχει παρατηρησει καποιος αλλος τετοια διαφορα; Σημερα μου εβγαλε μολις 3 ωρες SOT 80-20% ενω με την 802 εβγαζε 7 ωρες! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

Με την 840 δυστυχως η μπαταρια φευγει σαν νερακι. Μιλαμε μου βγαζει μισο χρονο απ οτι εβγαζε η 802.. Τρομερη διαφορα. Τα ποσοστα καταναλωσης των app ειναι πανω κατω τα ιδια οποτε δεν ξερω τι συμβαινει, προφανως καταναλωνει το συστημα καπως. Εχει παρατηρησει καποιος αλλος τετοια διαφορα; Σημερα μου εβγαλε μολις 3 ωρες SOT 80-20% ενω με την 802 εβγαζε 7 ωρες! 

Σε γενικες γραμμες η μπαταρια της συσκευης ειδικα με δεδομενα χρηση ολη την ημερα, δεν ειναι και το καλυτερο της. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, FoT1s said:

Σε γενικες γραμμες η μπαταρια της συσκευης ειδικα με δεδομενα χρηση ολη την ημερα, δεν ειναι και το καλυτερο της. 

Ειναι ισως η καλυτερη συσκευη που ειχα ποτε σε θεμα μπαταριας. Εννοειται εχω τα παντα ολα ανοιχτα. 

 

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marlboro man said:

Ειναι ισως η καλυτερη συσκευη που ειχα ποτε σε θεμα μπαταριας. Εννοειται εχω τα παντα ολα ανοιχτα. 

 

Παρομοίως!
Ξεκινώ Δευτέρα 07:00 με 100% και έχω Τρίτη βράδυ στις 20:00 (δλδ 36 ώρες περίπου), τουλάχιστον 20%
Όλα ανοιχτά, μια καρτα SIM και μια eSIM, 5G, full αναλυση, full Hz οθονη...

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, asot said:

Παρομοίως!
Ξεκινώ Δευτέρα 07:00 με 100% και έχω Τρίτη βράδυ στις 20:00 (δλδ 36 ώρες περίπου), τουλάχιστον 20%
Όλα ανοιχτά, μια καρτα SIM και μια eSIM, 5G, full αναλυση, full Hz οθονη...

Ακραιο στατιστικό - δεν εχω πιάσει ποτε τοση μπαταρια

Περιπου ποση χρηση μες στη μέρα; (και τι χρηση;)

Επισης, εχεις συνέχεια ανοικτό 5g/Wifi (και bluetooth)?

 

Εγω πιάνω μια γεμάτη μέρα, αλλά τα τρελά νούμερα που ακούω δεν τα εχω πιάσει ποτε, και δεν κάνω και τρελά βαριά χρηση. 

Link to comment
Share on other sites

Καταενθουσιασμενοι σημερα στην δουλειά όλοι οι συνάδελφοι με iphone όπου με το τελευταίο update μπορούν να αφήσουν τα εικονίδια των εφαρμογών όπουδηποτε θέλουν στην αρχική οθόνη 😂😂😂😂έκλαιγα και τους ελεγα οτι αυτο υπάρχει στο android εδω μαι χρόνια 😂

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, marlboro man said:

Ειναι ισως η καλυτερη συσκευη που ειχα ποτε σε θεμα μπαταριας. Εννοειται εχω τα παντα ολα ανοιχτα. 

 

Ετσι ηταν μεχρι την 802 και το δικο μου. Με την 840 για καποιο λογο ειναι πολυ χειροτερο. Σημερα 6 ωρες SOT απο 80%-10% μεσα σε 13 ωρες κυριως σε wifi ομως. Μεχρι την 802 μου εβγαζε με παρομοια χρηση 8+ ωρες. Δεν εχω αλλαξει apps και στην αναλυση ανα app δεν φαινεται τιποτα μεμπτο. Εκανα μια επανεκκινηση αλλα δεν βελτιωσε και πολλα. Υπαρχει τροπος να σβησω την cache απο ολα τα apps μαζεμενα; 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

Ετσι ηταν μεχρι την 802 και το δικο μου. Με την 840 για καποιο λογο ειναι πολυ χειροτερο. Σημερα 6 ωρες SOT απο 80%-10% μεσα σε 13 ωρες κυριως σε wifi ομως. Μεχρι την 802 μου εβγαζε με παρομοια χρηση 8+ ωρες. Δεν εχω αλλαξει apps και στην αναλυση ανα app δεν φαινεται τιποτα μεμπτο. Εκανα μια επανεκκινηση αλλα δεν βελτιωσε και πολλα. Υπαρχει τροπος να σβησω την cache απο ολα τα apps μαζεμενα; 

Σωστά το έχεις παρατηρήσει δεν φταίνε τα apps κ ο συνάδελφος μου με το που θα δουλέψει δεδομένα φεύγει σαν νεράκι. Κάτι που δεν το είχε με την 802

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, challenge143 said:

Σωστά το έχεις παρατηρήσει δεν φταίνε τα apps κ ο συνάδελφος μου με το που θα δουλέψει δεδομένα φεύγει σαν νεράκι. Κάτι που δεν το είχε με την 802

Τελεια οποτε περιμενουμε το επομενο Update μηπως και το φτιαξουν. Εχω φτασει να περιμενω τα updates της τραγο-oneplus με μεγαλυτερη ανυπομονησια απ οτι τα παιδια τον Αγιο Βασίλη. 😂 

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2024 at 1:28 ΜΜ, asot said:

Παρομοίως!
Ξεκινώ Δευτέρα 07:00 με 100% και έχω Τρίτη βράδυ στις 20:00 (δλδ 36 ώρες περίπου), τουλάχιστον 20%
Όλα ανοιχτά, μια καρτα SIM και μια eSIM, 5G, full αναλυση, full Hz οθονη...

Δεν έχει σημασία μόνο αν είναι όλα ανοιχτά, αλλά και τι χρήση κάνεις.

Πόσες ώρες μιλάς, πόσο σερφάρεις, πόσο κάνεις πλοήγηση, αν βλέπεις βίντεο κλπ.

Αν το έχεις και κάθεται πάνω σε ένα τραπέζι μόνο για καμία κλήση, τότε λογικό να βγάλει 2 και 3 μέρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...