Jump to content

Google Pixel 8 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

51 minutes ago, doganos said:

εκανα αυτο με το shizuku για wificalling και εκανα επανεκκινηση την συσκευη, αλλα δεν βλεπω να λειτουργει. Κανω κατι λαθος;

εχασα και το volte...

τωρα λεει unregistered.... Και δεν εχω ιντερνετ κατα την διαρκεια κλησης. Πως το κανω default? Τα εβγαλα ολα, τα ξαναεβαλα αλλα τιποτα...

Πώς κάνω τεστ για αν δουλεύει το wifi calling? 

Στις ρυθμίσεις το έχω ενεργό

Screenshot_20231017-190028.png

Kαταρχάς έχεις ενεργοποιημένο στον νούμερο το VoLTE;
Έκανες τις αλλαγές στο APN όπως είπαμε παραπάνω;
Aκολούθησες όλες τις οδηγίες από εδώ:

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Το VoWiFi το τσεκάρεις κλείνοντας τελείως τη σύνδεσή σου (airplane mode) και παίρνοντας τηλέφωνο ενώ είσαι συνδεδεμένος σε ασύρματο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sotnem said:

Kαταρχάς έχεις ενεργοποιημένο στον νούμερο το VoLTE;
Έκανες τις αλλαγές στο APN όπως είπαμε παραπάνω;
Aκολούθησες όλες τις οδηγίες από εδώ:

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Το VoWiFi το τσεκάρεις κλείνοντας τελείως τη σύνδεσή σου (airplane mode) και παίρνοντας τηλέφωνο ενώ είσαι συνδεδεμένος σε ασύρματο δίκτυο.

Δουλεύει τώρα το volte αλλά το wifi calling όχι. Έχω την επιλογή στο μενού, είναι ενεργοποιημένη αλλά δεν.... Όταν κάνω κλήση λέει ότι πρέπει να συνδεθώ σε wifi ενώ είμαι ήδη συνδεδεμένος.

Και εδώ ότι επιλογή να βάλω δεν έχει διαφορά

Screenshot_20231017-193533.png

Τώρα παίζουν όλα....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασε το απλό.. αλλά το pro μόλις τώρα έγινε dispatch από amazon.de οπότε φαντάζομαι την άλλη εβδομάδα παραλαμβάνω και γω (και τα δύο στην ίδια παραγγελία εν τω μεταξύ).
Ερώτηση να έχει συμβεί και σε άλλους:
Μου έστειλε η Amazon.de τα promo codes για να κάνω το claim στο Google store, ξεχωριστό κωδικό για το κάθε κινητό (χωρίς να ξεκαθαρίζει ποιος κωδικός αφορά ποια συσκευή) και στα 2 email αναφέρει promo code για buds κι όχι ένα buds ένα watch. Γνωρίζει κάνεις τι παίζει?


Sent from my IN2023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι που έχετε παραλάβει τη συσκευή, θα μας δώσετε τα φώτα σας? Πως τα πάει το κινητό? Αξίζει γενικότερα και ιδιαίτερα σε σχέση με το προκάτοχό του?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Locopicos said:

Σήμερα έφτασε το απλό.. αλλά το pro μόλις τώρα έγινε dispatch από amazon.de οπότε φαντάζομαι την άλλη εβδομάδα παραλαμβάνω και γω (και τα δύο στην ίδια παραγγελία εν τω μεταξύ).
Ερώτηση να έχει συμβεί και σε άλλους:
Μου έστειλε η Amazon.de τα promo codes για να κάνω το claim στο Google store, ξεχωριστό κωδικό για το κάθε κινητό (χωρίς να ξεκαθαρίζει ποιος κωδικός αφορά ποια συσκευή) και στα 2 email αναφέρει promo code για buds κι όχι ένα buds ένα watch. Γνωρίζει κάνεις τι παίζει?


Sent from my IN2023 using Tapatalk
 

και σε εμενα buds λεει. Να αρχίσουμε να ανησυχούμε ή να στείλουμε mail στην amazon. 

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι που έχετε παραλάβει τη συσκευή, θα μας δώσετε τα φώτα σας? Πως τα πάει το κινητό? Αξίζει γενικότερα και ιδιαίτερα σε σχέση με το προκάτοχό του?
Τα 1100€ δεν τα αξίζει. Μαζί με το ρολόι πχ κάτι γίνεται εάν έχεις σκοπό να δώσεις το ρολόι και να πάρεις ένα ποσό πίσω. Θεωρώ ότι θα μπορούσε να μείνει στα ίδια επίπεδα με το περσινό 7 Pro, η έστω να είχε μια αύξηση των 100€ το πολύ. Σίγουρα έχει κάποιες βελτιώσεις σε κάποια σημεία από πέρυσι, αλλά μέχρι εκεί.

Κατά τ' άλλα η συσκευή είναι τέλεια στα δικά μου μάτια μιας κι εγώ που έκανα το άλμα από το απλό Google Pixel 6 σε αυτό, μου φάνηκε αρκετά! Οθόνη από τις κορυφαίες, κάμερα δεν το συζητάμε (και θα την φτιάξουν κι άλλο), haptics κορυφή, κατασκευή φαίνεται πολλή καλή μέχρι τώρα, αίσθηση στο χέρι πιο άνετη με την "στρογγυλαδα" της συσκευής, ηχεία απ'ότι διαβάζω λίγο καλύτερα από των 7 Pro, αλλά δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό εφόσον δεν το είχα και γ αυτονομία του οι λίγες μέρες που το δουλεύω στα 120Hz με full resolution, με LTE όσο είμαι στην δουλειά, φαίνεται άψογη. Σίγουρα όχι η καλύτερη αυτονομία αλλά την δουλειά την κάνεις. Επιτέλους flat οθόνη!

Θέλει λίγη δουλειά ακόμη όμως νομίζω στο software. Δεν ξέρω εάν φταίει το full resolution της οθόνης όπως ακούγεται, που καμία φορά έχει λόξυγκες σε κάποιες εφαρμογές και είναι σαν να κάνει stutters η εάν φταίνε κάποιες εφαρμογές που δεν έχουν γίνει ακόμα optimized.




Sent from my Pixel 8 Pro using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.dxomark.com/smartphones/Google/Pixel-8-Pro

Έτσι για την ιστορία, βγήκε 4ο στην camera (3ο στην ουσία αφού στην δεύτερη θέση είναι τα 15 Pro & 15 Pro Max) και 2ο στην selfie... Δεν το λες και άσχημα!

BTW, ίσως θα ήταν καλύτερα να ενωθούν τα θέματα Pixel 8 & Pixel 8 Pro. Βλέπω το θέμα Pixel 7 (απλό) δεν είχε καθόλου κίνηση έτσι κι αλλιώς κι απ'ότι φαίνεται ούτε το 8 το απλό. (Just saying)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκε και QPR1 beta 2.1.

2 ώρες πριν, emp87 said:

τα updates πληρωνεις

Δεν αντιλέγω, αλλά κι αυτό μένει να δούμε αν θα το τηρήσει από εδώ και πέρα. 

Επίσης πριν λίγο καιρό διάβαζα στο 9to5Google, πως η Google δεν θα αναβαθμίζει τις συσκευές τις όπως παλιότερα, δηλαδή κάθε πρώτη Δευτέρα του μήνα, αλλά όποτε θεωρεί πως είναι έτοιμο το update. Ενδεχομένως κάτι σαν αυτό που έχουμε βιώσει από το Pixel 6 και μετά, που πολλές φορές οι ενημερώσεις βγαίνουν μέρες η και βδομάδες αργότερα.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

έτσι ενημερωτικά, η αποστολή της συσκευής ξεκίνησε....από Γερμανία (Nurnberg) ....

θυμίζω παρήγγειλα στο Ιταλικό άμαζον 😛 (λογικά το έστειλαν από όπου είχε απόθεμα η αποθήκη τους..)

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, doganos said:

Βγήκε η beta 2.1 αλλά δεν υπάρχει update όταν ψάχνω. Θα έρθει αργότερα;

All eligible devices enrolled in the Android Beta for Pixel program will be offered an over-the-air (OTA) update to Beta 2.1. However, note that the Pixel 8 and 8 Pro will receive this update at a later time.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

έτσι ενημερωτικά, η αποστολή της συσκευής ξεκίνησε....από Γερμανία (Nurnberg) ....

θυμίζω παρήγγειλα στο Ιταλικό άμαζον 😛 (λογικά το έστειλαν από όπου είχε απόθεμα η αποθήκη τους..)

Ναι είναι κλασικό αυτό για τα διάφορα "μικρότερα" ευρωπαϊκά Amazon. Και από το γαλλικό και από το ισπανικό μου έχει τύχει.
Κι εμένα ξεκίνησε. Για τα ακουστικά δεν υπάρχει κάτι νεότερο.

Σε αυτά που είπε ο Βάιος παραπάνω, θα πω ότι χωρίς να έχω τη συσκευή, συμφωνώ γενικά. Προσωπικά δεν μπορώ να δικαιολογήσω με τίποτα ένα τέτοιο πόσο για συσκευή smartphone. Όχι μόνο για το Pixel, όπως και να λέγεται π.χ. Samsung Ultra, είτε iPhone Pro Max OMG κτλ. Για κάτι που θα κρατήσεις λίγο καιρό και πρακτικά δεν θα έχει κάποια τεράστια διαφορά με προηγούμενα μοντέλα τα 1000+ € μου φαίνονται υπέρογκο ποσό. Να τα δώσω για ultrabook εργασίας, αλλά το κρατάω για χρόνια.

Να δούμε τώρα αν αυτό θα αλλάξει με τη μεγαλύτερη υποστήριξη σε updates. Αλλάζω συσκευές κάθε 2 χρόνια, αλλά θα μπορούσα άνετα να μείνω με το P6 μου με μια αλλαγή μπαταρίας αν ήξερα ότι θα έχω υποστήριξη. Αν δεν υπήρχε το δώρο του pre-order και δεν το αγόραζα εταιρικά χωρίς ΦΠΑ προσωπικά δεν θα είχα προχωρήσει στην αγορά του P8P. Σίγουρα δεν θα το αγόραζα αν είχα P7.

Γενικά η αγορά έχει ωριμάσει πολύ. Δεν έχει νόημα το upgrade εκτός αν πουλάς ή το δίνεις αντάλλαγμα. Προσωπικά εγώ δεν το κάνω, δίνω τα παλιά μου κινητά σε φίλους-συγγενείς (το P2 μου δουλεύει ακόμα σαν σκυλί). Ελάχιστοι έχουν μείνει να κοιτάζουν benchmarks και τέτοια, οι αλλαγές στις κάμερες είναι μικρές (κινητά 3ετίας-4ετίας είναι μια χαρά) και η μόνη "καινοτομία" είναι τα foldable που ακόμα είναι αρκετά άγουρα (και δεν ξέρουμε και αν θα γίνουν ο κανόνας στο μέλλον). Με μια μακροχρόνια υποστήριξη, πιστεύω μια συσκευή μπορεί να φτάσει άνετα 3 χρόνια και πιθανότατα και 4.

Το δυσάρεστο για μένα είναι ότι η Google άρχισε τα παπατζιλίκια κόβοντας λειτουργίες από το non-Pro χωρίς κανέναν σοβαρό λόγο. Υπάρχει κόσμος που θέλει μικρότερες συσκευές με premium χαρακτηριστικά. Ειδικά όταν κόβει πράγματα που είναι μόνο σε επίπεδο software.

/rant

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sotnem said:

Το δυσάρεστο για μένα είναι ότι η Google άρχισε τα παπατζιλίκια κόβοντας λειτουργίες από το non-Pro χωρίς κανέναν σοβαρό λόγο. Υπάρχει κόσμος που θέλει μικρότερες συσκευές με premium χαρακτηριστικά. Ειδικά όταν κόβει πράγματα που είναι μόνο σε επίπεδο software.

Από του χρόνου οι φήμες λένε ότι θα ξεκινήσει και μικρό Pro...

BTW, σήμερα μου στείλανε και μένα το μικρό 8 μαζί με τα buds από το ιταλικό amazon (το στείλανε από Ιταλία)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Sotnem said:

Ναι είναι κλασικό αυτό για τα διάφορα "μικρότερα" ευρωπαϊκά Amazon. Και από το γαλλικό και από το ισπανικό μου έχει τύχει.
Κι εμένα ξεκίνησε. Για τα ακουστικά δεν υπάρχει κάτι νεότερο.

Σε αυτά που είπε ο Βάιος παραπάνω, θα πω ότι χωρίς να έχω τη συσκευή, συμφωνώ γενικά. Προσωπικά δεν μπορώ να δικαιολογήσω με τίποτα ένα τέτοιο πόσο για συσκευή smartphone. Όχι μόνο για το Pixel, όπως και να λέγεται π.χ. Samsung Ultra, είτε iPhone Pro Max OMG κτλ. Για κάτι που θα κρατήσεις λίγο καιρό και πρακτικά δεν θα έχει κάποια τεράστια διαφορά με προηγούμενα μοντέλα τα 1000+ € μου φαίνονται υπέρογκο ποσό. Να τα δώσω για ultrabook εργασίας, αλλά το κρατάω για χρόνια.

Να δούμε τώρα αν αυτό θα αλλάξει με τη μεγαλύτερη υποστήριξη σε updates. Αλλάζω συσκευές κάθε 2 χρόνια, αλλά θα μπορούσα άνετα να μείνω με το P6 μου με μια αλλαγή μπαταρίας αν ήξερα ότι θα έχω υποστήριξη. Αν δεν υπήρχε το δώρο του pre-order και δεν το αγόραζα εταιρικά χωρίς ΦΠΑ προσωπικά δεν θα είχα προχωρήσει στην αγορά του P8P. Σίγουρα δεν θα το αγόραζα αν είχα P7.

Γενικά η αγορά έχει ωριμάσει πολύ. Δεν έχει νόημα το upgrade εκτός αν πουλάς ή το δίνεις αντάλλαγμα. Προσωπικά εγώ δεν το κάνω, δίνω τα παλιά μου κινητά σε φίλους-συγγενείς (το P2 μου δουλεύει ακόμα σαν σκυλί). Ελάχιστοι έχουν μείνει να κοιτάζουν benchmarks και τέτοια, οι αλλαγές στις κάμερες είναι μικρές (κινητά 3ετίας-4ετίας είναι μια χαρά) και η μόνη "καινοτομία" είναι τα foldable που ακόμα είναι αρκετά άγουρα (και δεν ξέρουμε και αν θα γίνουν ο κανόνας στο μέλλον). Με μια μακροχρόνια υποστήριξη, πιστεύω μια συσκευή μπορεί να φτάσει άνετα 3 χρόνια και πιθανότατα και 4.

Το δυσάρεστο για μένα είναι ότι η Google άρχισε τα παπατζιλίκια κόβοντας λειτουργίες από το non-Pro χωρίς κανέναν σοβαρό λόγο. Υπάρχει κόσμος που θέλει μικρότερες συσκευές με premium χαρακτηριστικά. Ειδικά όταν κόβει πράγματα που είναι μόνο σε επίπεδο software.

/rant

συμφωνώ 100%!

παρότι σκαλωμένος με την τεχνολογία, έχει χρόνια που σταμάτησα να αλλάζω συσκευή κάθε 6 μήνες.  Το Ρ8Ρ το αγόρασα με τιμολόγιο + την προσφορά, και το Ρ7Ρ θα το πουλήσω (χωρίς να το σκοτώσω).  ΜΟΝΟ έτσι, λέω χαλάλι τα 50-100 ευρώ τον χρόνο και χαίρομαι το latest and greatest 🙂

Τελικά η ups δίνει παράδοση 25/10 (από αρχική 31/10) ! 🙂

Οι θήκες θα καθυστερήσουν, από Νοέμβρη λογικά, οπότε για αρχή σε ένα all around δερμάτινο pouch!

Τέλος, παρήγγειλα και έναν anker nano III (30W) ...σκεφτόμουν για τον original google (30W) , αλλά τελικά το γύρισα τελευταία στιγμή. Εκτιμώ ως καλύτερη περίπτωση τον ανκερ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα ! είμαι πολύ κοντά στο να προχωρήσω στην αγορά του αλλά με κόβει η αυτονομία ! σε τεστακια στο ίντερνετ πάλι το βγάζουν στα πατώματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό ! όσοι γίνεστε κάτοχοι σιγά σιγά να γράφετε ενα feed back για τους υπόλοιπους που το σκέφτονται ακόμα ! ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paraskevas013 said:

καλησπέρα στην παρέα ! είμαι πολύ κοντά στο να προχωρήσω στην αγορά του αλλά με κόβει η αυτονομία ! σε τεστακια στο ίντερνετ πάλι το βγάζουν στα πατώματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό ! όσοι γίνεστε κάτοχοι σιγά σιγά να γράφετε ενα feed back για τους υπόλοιπους που το σκέφτονται ακόμα ! ευχαριστώ

Ε οχι και στα πατώματα. Στα περισσότερα λένε για πολύ καλή μπαταρία με sceen on time 6-7 ώρες.

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paraskevas013 said:

καλησπέρα στην παρέα ! είμαι πολύ κοντά στο να προχωρήσω στην αγορά του αλλά με κόβει η αυτονομία ! σε τεστακια στο ίντερνετ πάλι το βγάζουν στα πατώματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό ! όσοι γίνεστε κάτοχοι σιγά σιγά να γράφετε ενα feed back για τους υπόλοιπους που το σκέφτονται ακόμα ! ευχαριστώ

μια χαρα ειναι η αυτονομια. Σε πιο review ειδες τα πατωματα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φαίνεται χειρότερο από το Pixel 7 Pro (που είχα ) και πολύ με δελέαζε αυτό το άτιμο μπλε το κάνω πολύ κέφι και σκεφτόμουν να δώσω το 2 μηνών s23u 512gb μου.. Αλλά και με μεγαλύτερη τιμή την τρομερή υποτίμηση που θα πάρει όπως όλα τα Pixel αν δεν είναι και κορυφαίο σε όλα το σκέφτομαι διπλά ...

https://youtu.be/6gksLySZtCA?si=2-r_iBcISljs787v

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ChrisNikol said:

Δυστυχώς φαίνεται χειρότερο από το Pixel 7 Pro (που είχα ) και πολύ με δελέαζε αυτό το άτιμο μπλε το κάνω πολύ κέφι και σκεφτόμουν να δώσω το 2 μηνών s23u 512gb μου.. Αλλά και με μεγαλύτερη τιμή την τρομερή υποτίμηση που θα πάρει όπως όλα τα Pixel αν δεν είναι και κορυφαίο σε όλα το σκέφτομαι διπλά ...

https://youtu.be/6gksLySZtCA?si=2-r_iBcISljs787v

Δε ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα το συγκεκριμένο τεστ, αλλά μου φάινεται ύποπτο πως το oneplus 11 φέυγει απο τα πρώτα στο τεστ του, ενω στη πραγματικότητα ειναι πολύ κοντά και ανάλογα με τη χρήση σε κάποιες περιπτώσεις ξεπερνάει το S23U. Δε θα το εμπιστευόμουν... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...