Jump to content

Motorola Edge 40 Neo


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρουσιάστηκε επίσημα και κυκλοφορεί η ποιο value for money συσκευή στην αγορά το Edge 40 Neo, μαζί με το OnePlus Nord CE3. Αρχική τιμή στην Ελλάδα στα €400 αλλά σε λίγους μήνες όπως ξέρουμε θα πέσει η τιμή. Πανέμορφη συσκευή με πολύ καλά χαρακτηριστικά. https://www.gsmarena.com/motorola_edge_40_neo-12467.php

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 252
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Χωρίς sd card όμως, να μου λείπει, τουλάχιστον το ce3 έχει πάλι καλά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, chios said:

Χωρίς sd card όμως, να μου λείπει, τουλάχιστον το ce3 έχει πάλι καλά.

Και γω έτσι έλεγα μέχρι που πήρα συσκευές με 256GB (η προηγούμενη) και 128GB (η τρεχουσα συσκευή μου) και ξέχασα τι πάει να πει SD card....

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με την χωρητικότητα αν σπάσει χαλάσει ότι και να έχεις πάνε, αν υπάρχει SD τουλάχιστον δεν θα χάσεις τίποτα, όπως και να έχει καθένας έχει άλλες προτεραιότητες εγώ προσωπικά συσκευή χωρίς sd δεν την κοιτάω καν.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο κλέψουν, αν το χάσεις, αν σου πέσει από το πλοίο/γέφυρα όταν βγάζεις φώτο πάει και η sd, και πάνε όλα.

Χωρίς cloud δεν γίνεται δουλειά. Η κάρτα βοηθάει μόνο όταν έχεις αρκετά και μεγάλα αρχεία, τα οποία τα χρειάζεσαι μαζί ανα πάσα στιγμή, και τα οποία υπάρχουν και σε δεύτερο μέρος εκτός κινητού.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2023 at 9:19 ΜΜ, CaptainChris said:

Παρουσιάστηκε επίσημα και κυκλοφορεί η ποιο value for money συσκευή στην αγορά το Edge 40 Neo, μαζί με το OnePlus Nord CE3. Αρχική τιμή στην Ελλάδα στα €400 αλλά σε λίγους μήνες όπως ξέρουμε θα πέσει η τιμή. Πανέμορφη συσκευή με πολύ καλά χαρακτηριστικά. https://www.gsmarena.com/motorola_edge_40_neo-12467.php

Αν και είμαι φαν της Motorola θεωρώ, καθαρά αντικειμενικά, ότι η πιο ολοκληρωμένη συσκευή και ενδεχομένως η πιο value for money είναι το Α54 της Samsung...

Sorry για το off topic

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα !! Σκεφτομαι να αγορασω το edge 40 neo, αλλα θελω να ρωτησω σχετικα με τις προεγκατεστημενες εφαρμογες της motorola. Βλεπω υπαρχουν οι εξης, moto, moto family, moto secure, moto connect, moto hub, moto notifications, ready for και dolby atmos. Απο αυτες ξερεις καποιος να μου πει ποιες απενεργοποιουνται, και αν ναι υπαρχει καποιο προβλημα αν το κανω ;;

Κατι ακομα, βλεπω για παραδειγμα οτι στην εφαρμογη moto υπαρχει και το moto secure μεσα, το οποιο υπαρχει ομως και σαν ξεχωριστη εφαρμογη, αν την απενεργοποιησω (σε περιπτωση που γινεται) μεσα στην κανονικη εφαρμογη moto θα σταματησει να φαινεται ή απλος δεν θα μπορω να το πατησω, ή θα συνεχισει να λειτουργει κανονικα ;; 

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε πειράζουν και θέλεις να της απενεργοποίησης; Νομίζω ότι σαν εφαρμογές συστήματος πιθανών να μην απενεργοποιούνται. Μπορείς βέβαια να τις βγάλεις από την αρχική, μπροστινή οθόνη, αλλά όχι να τις διαγράψεις. Η συσκευή παντός είναι πανέμορφη και υπέροχη. Φανταστική οθόνη πολύ φωτεινή!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CaptainChris said:

Γιατί σε πειράζουν και θέλεις να της απενεργοποίησης; Νομίζω ότι σαν εφαρμογές συστήματος πιθανών να μην απενεργοποιούνται. Μπορείς βέβαια να τις βγάλεις από την αρχική, μπροστινή οθόνη, αλλά όχι να τις διαγράψεις. Η συσκευή παντός είναι πανέμορφη και υπέροχη. Φανταστική οθόνη πολύ φωτεινή!

Αν κρατήσω κάποια θα είναι η βασική "Moto app" λόγω του edge lights για τις ειδοποιήσεις. 

Τώρα έχω το Xiaomi Mi A2 το οποίο έχει καθαρό android χωρίς ούτε μια εφαρμογή της Xiaomi και μου αρέσει έτσι όπως είναι.

Πήγα σε ένα κατάστημα Γερμανός και παρόλο που δεν είχαν το edge 40 neo είχαν όμως το edge 20, και είδα ότι όντως μπορείς να απενεργοποιήσεις όλες τις εφαρμογές της Motorola ακόμη και την βασική. Δεν κοίταξα για το Ready For βέβαια, μπορεί να ήταν ήδη απενεργοποιημένο.

Δεν θα κάτσω να σκάσω αν δεν βγαίνουν ή δεν απενεργοποιούνται μερικές εφαρμογές της Motorola, αλλά αφού γίνεται το προτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχα ξανά κινητό με esim...

Πάω απλά στην κοσμοτέ και ζητώ αλλαγή της υπάρχουσας sim μου με μια esim?

Απλά θα μου δώσουν να σκανάρω ένα qr και... that's all?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να κάνω ακόμα μια ερώτηση.

Το 40 NEO έχει έρθει επίσημα στην Ελλάδα, αν το πάρω όμως από skroutz, θα λειτουργούν κανονικά τα volte/vowifi και 5g ;;

Είμαι στη cosmote καρτοκινητη και εχω ήδη ενεργοποιήσει το volte/vowifi στο Xiaomi MiA2 που έχω (από skroutz) και λειτουργούν κανονικά.

 

Και κατι ακομα, βλεπω βγαινει με vegan leather πλατη ή ακρυλικη. Θα ηθελα να παρω το vegan leather, αλλα εχω ενδιασμους για το ποσο γρηγορα θα αρχισει να χαλαει π.χ. μπορει να αρχισει να ξεφλουδιζει. Η αληθεια ειναι οτι καθε μερα οταν παω σπιτι μετα τη δουλεια το απολυμενω το κινητο βαζοντας ελαχιστο οινοπλευμα στα χερια μου, δεν εχει παθει κατι το mi a2 μεχρι τωρα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι το vegan leather θα το αντεξει.

Απο την αλλη η ακρυλικη πλατη μου φαινεται ευαισθητη, ισως οχι τοσο σε σχεση με το αν ηταν γυαλι, αλλα πιο ευαισθητη σε σχεση με το πολυκαρμπονικο πλαστικο.

Τι προτινεται εσεις ;; εχει καποιος κινητο με vegan leather η ακρυλικη πλατη ;;

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το 40 NEO θεωρείτε ότι αποτελεί αναβάθμιση έναντι του Samsung A52s;

Έχω ένα A52s κι επειδή ψάχνω για καινούργιο κινητό για τη γυναίκα μου που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις, έλεγα να πάρω το 40 NEO για μένα και να της δώσω το Samsung το οποίο είναι και αψεγάδιαστο.

Αν δεν θεωρείται ουσιαστική αναβάθμιση, θα κρατήσω το A52s και θα της πάρω ένα οικονομικότερο τύπου Realme 8 5g.

Τι θα λέγατε;

Link to comment
Share on other sites

Το Samsung A52s είναι μια εξαιρετική συσκευή και η ανάλογη καινούργια συσκευή από την Motorola είναι το Edge 40. Το Edge 40 Neo είναι ένα σκαλοπάτι ποιο κάτω. Οι διαφορές τους βέβαια είναι μικρές μιας και έχουν ίδιες οθόνες, φανταστικές και οι δύο, ίδιες κάμερες. Οι διαφορές είναι ότι το Neo έχει πλαστικό πλαίσιο και πλάτη, εκτός από τις εκδόσεις με το τύπου δέρμα πλάτη. Του edge 40 είναι γυάλινο. Επίσης ο επεξεργαστής είναι καλύτερος στο απλό 40, του οποίου η τιμή, μιας και έχει κάποιους μήνες που κυκλοφόρησε είναι ίδια η και ποιο χαμηλή του Neo.

Για πόλη λίγο δεν πρέπει να ταιριάζουν. Το Νeo είναι ελαφρός ποιο ψηλό και ποιο χοντρό, πολύ μικρές διαφορές αλλά πιθανός θα υπάρχει πρόβλημα προσαρμογής. Δες στα Αμαζον υπάρχουν αξεσουάρ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες το πήρα και εγώ. Πάρα πολύ καλή συσκευή και μετάβαση από redmi note 10 pro.

Η κάμερα εκπληκτική σε χαμηλό φωτισμό έτη φωτός καλύτερη από το 10 pro.

Κατέβασα από playstore μια εφαρμογή συλλογή που με εκνεύρισε που δεν είχε μέσα στο motorola.

Μέχρι στιγμής είμαι ενθουσιασμένος με οθόνη, κάμερα μπαταρία και το λογισμικό μια χαρά, φαίνεται να μην καταλαβαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, mark1979 said:

Μόλις χθες το πήρα και εγώ. Πάρα πολύ καλή συσκευή και μετάβαση από redmi note 10 pro.

Η κάμερα εκπληκτική σε χαμηλό φωτισμό έτη φωτός καλύτερη από το 10 pro.

Κατέβασα από playstore μια εφαρμογή συλλογή που με εκνεύρισε που δεν είχε μέσα στο motorola.

Μέχρι στιγμής είμαι ενθουσιασμένος με οθόνη, κάμερα μπαταρία και το λογισμικό μια χαρά, φαίνεται να μην καταλαβαίνει τίποτα.

Λογικά έχει εφαρμογή "συλλογή". Το Google Photos θα έχει... Όλα τα Motorola αυτή έχουν...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, haki said:

Ήμουν έτοιμκς να το τσιμπήσω σήμερα, σε μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ τιμή, αλλά....:

1. Δεν υπάρχουν ούτε θήκες, ούτε προστατευτικά οθόνης σε όλην την Ελλάδα πέραν μιας κοροϊδίας 17 ευρώ για γυαλί στον Γερμανό.

2. Το προηγούμενο μοντέλο  έκανε την μετάβαση από Android 12 σε 13 με καθυστέρηση 10 ΜΗΝΩΝ, τον Ιούλιο του 2023. Κι αυτό, όπως και όλα τα Μotorola, την ίδια τραγική  αναβαθμιστική κατάντια θα έχουν.

Συνεπώς, έπεισα τον εαυτό μου να παραμείνει με το Α54 που είναι ΕΓΓΥΗΣΗ και ΣΥΝΕΠΕΙΑ στον καταναλωτή.

Κρίμα, γιατί το hardware και η εμφάνιση του Neo είναι πολύ προχωρημένα.

Διαφωνώ ελαφρώς. Πιστεύω είναι προτιμότερο να "δίνει" σε αναβαθμίσεις αυτά που υπόσχεται για κάθε συσκευή και να είναι ποιοτικές οι αναβαθμίσεις. Το πότε θα τις δώσει λίγη σημασία έχει. Και η Xiaomi δίνει συχνές ενημερώσεις αλλά σε κάθε σελίδα για Android συσκευές στο Facebook υπάρχουν αναρτήσεις τύπου "παιδιά τη κάνουμε την αναβάθμιση ή θα brickάρει πάλι το κινητό;" ή "παιδιά το συγκεκριμένο bug πώς το φτιάχνουμε " ή "μετά τη νέα αναβάθμιση έχω το τάδε πρόβλημα"....

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, haki said:

Ήμουν έτοιμκς να το τσιμπήσω σήμερα,

Ξέρεις όλα αυτά που ανέφερες και παρόλα αυτά ήσουν έτοιμος να το τσιμπήσεις?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, haki said:

Ρίξε μια ματιά στα Lenovo Forums για να δεις πόσο "επιτυχημένες" είναι οι αναβαθμίσεις που δίνει με ΔΕΚΑ μήνες καθυστέρηση, σε ένα λειτουργικό σχεδόν στοκ Android. Τραγικές. Είχα την άνοιξη το Edge 30 και έφτυσα αίμα για να το σκοτώσω μισοτιμής λίγο μετά την τραγική αναβάθμιση. 

Η σύγκριση που έκανα δεν ήταν με την Xiaomi (που επικαλέστηκες επίτηδες για να στηρίξεις το επιχείρημα σου περί ατελών αναβαθμίσεων) αλλά με την Samsung. To Α54, με παραπλήσια τιμή, παίρνει αναβαθμίσεις ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, θα πάρει ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ επιπλέον εκδόσεις Android και θα πάρει ένα ΤΕΛΕΙΟ Android 14 τον ΝΟΕΜΒΡΙΟ, αφού ήδη οι beta εκδόσεις κυκλοφορούν από τον Σεπτέμβριο. Το Neo θα πάρει ΔΥΟ εκδόσεις Android και patches όποτε...ευκαιρήσουν. Κι εσύ μας λες ότι οι ανεπαρκείς της Motorola, που θα το αναβαθμίσουν ανήμερα του γνωστού Αγίου, κάνουν καλύτερα την δουλειά τους;;;; Τρεις κι ο κούκος έχουν απομείνει στα γραφεία της Motorola στην Αμερική να το παλεύουν. Οι Κινέζοι έδωσαν παπούτσι στους περισσότερους που πρέπει να τους πληρώνουν 80 και 100 χιλιάρικα τον χρόνο στο Σικάγο. Πώς μπορεί να συγκριθεί η Motorola με την τερατώδους δραστηριότητας Samsung με τα αστείρευτα κονδύλια;

Φίλε μου μια απλή συζήτηση κάνουμε όπου ο καθένας παραθέτει την άποψή του. Δεν υπονόησα ποτέ ότι αυτό που έγραψα είναι το σωστό. Είναι άποψη μου και σαφέστατα μπορεί να κάνω λάθος ή να έχω άλλες απαιτήσεις από μια συσκευή. Όσο για τη Samsung που γράφεις, συμφωνώ σε όλα και έχεις απόλυτο δίκιο και γι αυτό ακριβώς το λόγο δε τη συμπεριέλαβα (ή τα pixel) στη σύγκριση (η οποία σύγκριση ήταν ένα απλό παράδειγμα). "Παίζουν" σε άλλο επίπεδο αυτές οι εταιρείες.

Δε ψάχνω να τσακωθώ σε ένα forum...

 

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Πως στο καλό κατάφερε η Motorola με stock android, 5000 μπαταρία και μεσαιας κατηγορίας Dimensity chip να έχει τόσο κακή αυτονομία?

Πως στο καλό η Samsung, με αντίστοιχο dimensity τσιπάκι, ιδια μπαταρία και φωτεινότητα οθόνης, έχει τέτοια τρελή διαφορά??

Σε web browsing μιλάμε για κυριολεκτικά 2πλάσια διαφορά. Δεν θυμάμαι στην πρόσφατη ιστορία να έχω ξαναδεί τέτοιες διαφορές.

Motorola Edge 40 Neo review

Samsung Galaxy A34 review

Για τα updates, αντε πες οτι δεν πειράζουν τόσο σε mid range μερια. Ειναι δυνατόν ακόμα και στις ναυαρχίδες πχ Edge 30 Ultra, να κάνει κοντά 1χρόνο stock android συσκευή να πάρει την τελευταία έκδοση Android??

Ούτε η LG που έβαλε λουκέτο τέτοια χάλια.

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2023 at 8:43 ΜΜ, haki said:

Ήμουν έτοιμκς να το τσιμπήσω σήμερα, σε μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ τιμή, αλλά....:

1. Δεν υπάρχουν ούτε θήκες, ούτε προστατευτικά οθόνης σε όλην την Ελλάδα πέραν μιας κοροϊδίας 17 ευρώ για γυαλί στον Γερμανό.

2. Το προηγούμενο μοντέλο  έκανε την μετάβαση από Android 12 σε 13 με καθυστέρηση 10 ΜΗΝΩΝ, τον Ιούλιο του 2023. Κι αυτό, όπως και όλα τα Μotorola, την ίδια τραγική  αναβαθμιστική κατάντια θα έχουν.

Συνεπώς, έπεισα τον εαυτό μου να παραμείνει με το Α54 που είναι ΕΓΓΥΗΣΗ και ΣΥΝΕΠΕΙΑ στον καταναλωτή.

Κρίμα, γιατί το hardware και η εμφάνιση του Neo είναι πολύ προχωρημένα.

https://e-smartmall.gr/product/tech-protect-flexair-pro-motorola-edge-40-neo-clear/

 

Πήρα δύο θήκες στα 3,50 ευρώ. Αύριο θα τις Έχω. Έχω μάθει σιλικόνης και η πλαστική που έχει μέσα δεν το προστατεύει με τίποτα σε καμία πτώση. Τζαμάκι δε βάζω ποτέ στα κινητά και δεν έχω γρατσουνισει ποτέ κανένα. Το κινητό δεύτερη μέρα σήμερα και έχει μια χαρά αυτονομία. Η κάμερα εκπληκτική τελικα. 

Edited by mark1979
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2023 at 9:25 ΜΜ, mark1979 said:

https://e-smartmall.gr/product/tech-protect-flexair-pro-motorola-edge-40-neo-clear/

 

Πήρα δύο θήκες στα 3,50 ευρώ. Αύριο θα τις Έχω. Έχω μάθει σιλικόνης και η πλαστική που έχει μέσα δεν το προστατεύει με τίποτα σε καμία πτώση. Τζαμάκι δε βάζω ποτέ στα κινητά και δεν έχω γρατσουνισει ποτέ κανένα. Το κινητό δεύτερη μέρα σήμερα και έχει μια χαρά αυτονομία. Η κάμερα εκπληκτική τελικα. 

Οι θήκες απίστευτες παιδιά και παρήγγειλα και άλλες 3 να υπάρχουν. Σύνολο όλες 10 ευρώ.

Τέλεια εφαρμογή και δε γλιστράνε καθόλου σε σχέση με εκείνη την πλαστική που είχε μέσα. Καμία σχέση. Φαίνεται και πολύ πιο ωραίο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, το πήρα κι εγώ και έχω μείνει έκπληκτος με το πόσο όμορφο είναι.
Η ερώτηση μου είναι πως ενεργοποιώ το always on display γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...