Jump to content

Poco F5 / F5 pro


fufutos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω βαλει 2, την sgcam 8.8 stable V9 και την trcamera 7.4 spring release stable.
Το θεμα ειναι να υπαρχει xml αρχειο συγκεκριμενο για το f5,αλλιως πιθανότατα οποια και να βαλεις δε θα ανοιξει. Και για να ανοιξει θα πρεπει να "προλαβεις" να φορτωσεις το xml. Ειτε μολις ανοιξεις την gcam πατα πολυ γρηγορα 2 φορες στο κενο χωρο μεταξυ κλείστρου και εναλλαγης σελφι ωστε να βγαλει επιλογη φορτωσης του xml είτε (καλυτερα) γρηγορα γυρνα τη σε βιντεο και μετά κανε αυτη τη διαδικασια ωστε να προλαβεις το force close
Πολλά ακροβατικά ... δεν προλαβαίνεις με τίποτα ούτε 0,5 δεν κρατάει θα περιμένω μήπως βγεί τίποτε ποίο σταθερό

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το ξαναπαραγγειλα απο eshop που το εβγαλε σε καλη τιμή. Ειναι δικη τους εισαγωγη και προς τιμην τους το λένε. Να πω την αληθεια ομως προτιμω εγγυηση απο το e-shop που ειναι Μαρουσι και Μενίδι, παρά στου Ρεντη που ειναι το service της infoquest και δεν παω ουτε με 100€ πληρωμή.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, andreaspana said:

Το ξαναπαραγγειλα απο eshop που το εβγαλε σε καλη τιμή. Ειναι δικη τους εισαγωγη και προς τιμην τους το λένε. Να πω την αληθεια ομως προτιμω εγγυηση απο το e-shop που ειναι Μαρουσι και Μενίδι, παρά στου Ρεντη που ειναι το service της infoquest και δεν παω ουτε με 100€ πληρωμή.

 

Είχα αγοράσει ένα Redmi Note 12 από cosmodata και ήταν εισαγωγής infoquest,μέσα σε μια μέρα παρουσίασε πρόβλημα λογισμικού στην κάμερα και έτσι το πήγα πίσω στην cosmodata,εκείνοι μου είπαν ότι για να γίνει αντικατάσταση πρέπει να σταλεί στο service infoquest (Ρέντη) και μετά αν εγκριθεί να γίνει η αντικατάσταση.

Σκέφτηκα λοιπόν να το παω μόνος μου στο mistore στο Golden Hall που είναι κόντα σε μένα στο Μαρούσι,ήταν Παρασκευή και την Δευτέρα με κάλεσαν ότι θα γίνει αντικατάσταση,το παρέλαβα και πήγα στην cosmodata όπου μου έκαναν αμέσως αντικατάσταση με νέα συσκευή ή αν ήθελα μπορούσε να γίνει και επιστροφή χρημάτων. Με όσα εχω ακούσει και διαβάσει για τις συσκευές που φέρνει το eshop και το service δεν θα πέρναγα ούτε απ΄έξω ,μακριά και αλάργα,αν είναι να πάρω xiaomi συσκευή από Ελλάδα μόνο της infoquest και ειδικά από cosmodata (ενδεικτικά στο Redmi Note 12 η τιμή είναι 165,90 την στιγμή που η ίδια συσκευή στο ΠΛΑΙΣΙΟ έχει 229).

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, rostropol said:

Είχα αγοράσει ένα Redmi Note 12 από cosmodata και ήταν εισαγωγής infoquest,μέσα σε μια μέρα παρουσίασε πρόβλημα λογισμικού στην κάμερα και έτσι το πήγα πίσω στην cosmodata,εκείνοι μου είπαν ότι για να γίνει αντικατάσταση πρέπει να σταλεί στο service infoquest (Ρέντη) και μετά αν εγκριθεί να γίνει η αντικατάσταση.

Σκέφτηκα λοιπόν να το παω μόνος μου στο mistore στο Golden Hall που είναι κόντα σε μένα στο Μαρούσι,ήταν Παρασκευή και την Δευτέρα με κάλεσαν ότι θα γίνει αντικατάσταση,το παρέλαβα και πήγα στην cosmodata όπου μου έκαναν αμέσως αντικατάσταση με νέα συσκευή ή αν ήθελα μπορούσε να γίνει και επιστροφή χρημάτων. Με όσα εχω ακούσει και διαβάσει για τις συσκευές που φέρνει το eshop και το service δεν θα πέρναγα ούτε απ΄έξω ,μακριά και αλάργα,αν είναι να πάρω xiaomi συσκευή από Ελλάδα μόνο της infoquest και ειδικά από cosmodata (ενδεικτικά στο Redmi Note 12 η τιμή είναι 165,90 την στιγμή που η ίδια συσκευή στο ΠΛΑΙΣΙΟ έχει 229).

Καθε σερβις μπορει να εχει τις αστοχιες του. Οι εποχες που το eshop ειχε θεματα στο σερβις εχουν περασει εδω και 15 χρονια. Ησουν τυχερος γιατι εγινε απλα διαπιστωση της βλαβης επειδη ηταν DOA. Αν ηταν πιο μετα θα επρεπε να παει στου Ρεντη. Και για να παει στου Ρεντη και να γυρισει, θα ηθελε καμια 15αρια μέρες.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, andreaspana said:

Καθε σερβις μπορει να εχει τις αστοχιες του. Οι εποχες που το eshop ειχε θεματα στο σερβις εχουν περασει εδω και 15 χρονια. Ησουν τυχερος γιατι εγινε απλα διαπιστωση της βλαβης επειδη ηταν DOA. Αν ηταν πιο μετα θα επρεπε να παει στου Ρεντη. Και για να παει στου Ρεντη και να γυρισει, θα ηθελε καμια 15αρια μέρες.

 

Ναι ήταν DOA αλλά στάλθηκε Ρέντη και μετά έγινε αντικατάσταση,το ρώτησα αυτό γιατί την ημέρα που το άφησα στο Golden Hall μου το είπαν ότι έτσι γίνεται.Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να περιμένω τόσες μέρες αν και με είχε προετοιμάσει ο υπάλληλος να περιμένω 5-6 εργάσιμες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχει αναφερθεί πολλές φορές και στο παρελθόν, το service της Infoquest δεν καλύπτει κάποιον μόνο για εντός εγγύησης κινητα που φέρνει. Τον καλύπτει και σε εκτός εγγύηση πράγματα.

Με λίγα λόγια αν πχ σε κάποιον πέσει και σπάσει η οθόνη, ή θέλει να αλλάξει μπαταρία κλπ, έχει(επι πληρωμή)και αυτή την δυνατότητα.

Για τις συσκευές που πωλούνται όμως από άλλους πωλητές, δεν την έχεις, μιας και δεν είναι αντιπροσωπεία η Infoquest της Xiaomi/Poco.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Poco f5 12/256 στα 350€ αξίζει η να δω τίποτα άλλο;Ο φακός σε νυχτερινές πως τα πάει;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, highland1 said:

Αξίζει φίλε αλλά σε θέμα κάμερας μόνο ημέρα θα έλεγα είναι μια χαρά.Πανε σ redmi note 12 pro+ για κάμερα αν θες.Σε όλα τα άλλα πύραυλος!

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, andreaspana said:

Ναι αυτό.. κερδίζεις κάμερα, κατασκευή αλλά χάνεις επιδόσεις σε σχέση με poco f5.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Christos kitsos said:

Ναι αυτό.. κερδίζεις κάμερα, κατασκευή αλλά χάνεις επιδόσεις σε σχέση με poco f5.

Τι κατασκευη κερδιζω? Εγω μιλαω για το Poco F5 pro 12/512. Οχι το poco f5 το απλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Poco F5 στα 350€ έγραψες ποιο πάνω γι αυτό κατάλαβα.. Poco F5 pro εννοείτε σε κατασκευή..εγώ για το απλό F5 μιλούσα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christos kitsos said:

Poco F5 στα 350€ έγραψες ποιο πάνω γι αυτό κατάλαβα.. Poco F5 pro εννοείτε σε κατασκευή..εγώ για το απλό F5 μιλούσα 

καλα εγω δεν εγραψα αλλα δεν πειραζει. Τι εννοεις σε κατασκευη τελος παντων? εστω και απο το απλο poco f5. Διαβαζω για αυτες τις φωτογραφιες των Poco και αρχιζω να φοβαμαι. Τοσο χαλια ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σόρρυ τώρα το είδα δεν το έγραψες εσύ.Εγω poco f5 έχω.ιδιους φακούς με f5 Pro έχω.Την ημέρα θα σου βγάλει μια χαρά φωτογραφία.το βράδυ δεν είναι καλές.Γενικα γνώμη μου τα poco υστερούν πολύ σε κάμερες . Είχα και poco f4 GT τα ίδια και εκεί..μέτρια κάμερα με imx sony φακό αλλά 2ετιας.

Link to comment
Share on other sites

Ενα Geekbench παντως που ετρεξα τωρα στο Lite 11 5g, ειναι πιο γρηγορο απο το Redmi note 12 pro + συμφωνα με το παρακατω video.

997 kai 2485 βγαζει το lite 11 5g.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Christos kitsos said:

Ναι σόρρυ τώρα το είδα δεν το έγραψες εσύ.Εγω poco f5 έχω.ιδιους φακούς με f5 Pro έχω.Την ημέρα θα σου βγάλει μια χαρά φωτογραφία.το βράδυ δεν είναι καλές.Γενικα γνώμη μου τα poco υστερούν πολύ σε κάμερες . Είχα και poco f4 GT τα ίδια και εκεί..μέτρια κάμερα με imx sony φακό αλλά 2ετιας.

Οκ φίλε καλώς ,με gcam στο f5 δεν έχει διαφορά στις νυχτερινές;

Link to comment
Share on other sites

Just now, highland1 said:

Οκ φίλε καλώς ,με gcam στο f5 δεν έχει διαφορά στις νυχτερινές;

Gcam δεν έχω βάλει ακόμα.

1 minute ago, andreaspana said:

Ο επεξεργαστής είναι μέτριος από ότι είδα σε review αλλά για νορμάλ χρήση δεν θα καταλάβεις κάτι.Εγω επειδή παίζω βαριά games πήγα στο f5 λόγω snap 7gen 2+ είναι σφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνονται οι νυχτερινές φωτογραφίες από το απλό κιόλας. Προχώρα άφοβα 

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2023 at 7:57 ΠΜ, rostropol said:

 

Ανάμεσα σε f5 και m11 ποιο θεωρείτε καλύτερο? είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το mi 11 εκτός από θερμοκρασίες σε games 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Shadow30 said:

Ανάμεσα σε f5 και m11 ποιο θεωρείτε καλύτερο? είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το mi 11 εκτός από θερμοκρασίες σε games 

Δεν έχω δουλεψει καμία από τις συσκευές αυτές οπότε αντικειμενικά δεν μπορώ να κρίνω ποι είναι καλύτερη,αλλά πιστεύω πως μια νεότερη συσκευή θα τύχει πιο καλής υποστήριξης από μια παλιότερη. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, rostropol said:

Δεν έχω δουλεψει καμία από τις συσκευές αυτές οπότε αντικειμενικά δεν μπορώ να κρίνω ποι είναι καλύτερη,αλλά πιστεύω πως μια νεότερη συσκευή θα τύχει πιο καλής υποστήριξης από μια παλιότερη. 

Είχα Xiaomi M11 ένα χρόνο...τώρα είμαι κάτοχος Poco F5..καλύτερη κατασκευή,οθόνη,κάμερα το Μ11...χάνει σ επεξεργαστή ζςστενεται πολύ!Το Poco F5 δεν ζςστενεται ούτε για πλάκα!Το ένα μοντέλο 2021 το άλλο 2023.Εγω πήγα στο f5 λόγω και μοντέλου είναι καινούριο...

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Christos kitsos said:

Είχα Xiaomi M11 ένα χρόνο...τώρα είμαι κάτοχος Poco F5..καλύτερη κατασκευή,οθόνη,κάμερα το Μ11...χάνει σ επεξεργαστή ζςστενεται πολύ!Το Poco F5 δεν ζςστενεται ούτε για πλάκα!Το ένα μοντέλο 2021 το άλλο 2023.Εγω πήγα στο f5 λόγω και μοντέλου είναι καινούριο...

Μόλις τελείωσα ένα session wotb κάνα 40λεπτο.settings στο high 40 βαθμοί.

Θεωρείται ότι αξίζει η μετάβαση σε f5 από mi 11(για να αναδιατύπωσω την ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites

m11 ποιο εννοεις? το lite ?

Εγω εχω το m11 lite και μου την εχει καρφωσει ο ανυπαρκτος proximity sensor που πατιουνται ολα, και πραγματικα οι εξωπραγματικες θερμοκρασιες. Τουλαχιστον σε θηκη σιλικονης. Στην μηχανη δεν το συζητω, δεν μπαινει για gps. Καποιες φορες δεν μπαινει ουτε στο αμαξι στην βεντουζα ομως στο παμπριζ. Βγαζει μηνυμα για υπερβολικες θερμοκρασιες.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, andreaspana said:

m11 ποιο εννοεις? το lite ?

Εγω εχω το m11 lite και μου την εχει καρφωσει ο ανυπαρκτος proximity sensor που πατιουνται ολα, και πραγματικα οι εξωπραγματικες θερμοκρασιες. Τουλαχιστον σε θηκη σιλικονης. Στην μηχανη δεν το συζητω, δεν μπαινει για gps. Καποιες φορες δεν μπαινει ουτε στο αμαξι στην βεντουζα ομως στο παμπριζ. Βγαζει μηνυμα για υπερβολικες θερμοκρασιες.

 

Όχι δεν αναφέρομαι στο lite αναφέρομαι στο mi 11 σκέτο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα χάσεις κάτι θα κερδίσεις .αξίζει η μετάβαση στο Poco F5 κατά την γνώμη μου..2 android update  και 3 χρόνια security patch νομίζω καλά είναι.Θα τρελαθείς με το πόσο σφαίρα πάει με τον Snapdragon 7+ gen 2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...