Jump to content

[Επίσημο] Νokia 6600


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια απορία: οι επαφές που χρησιμοποιούνται για την αναβάθμιση του λογισμικού του, που βρίσκονται; Δεν πιστεύω να πρέπει να ανοιχτεί όπως το 7650, ε; :worry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

Μια απορία: οι επαφές που χρησιμοποιούνται για την αναβάθμιση του λογισμικού του, που βρίσκονται; Δεν πιστεύω να πρέπει να ανοιχτεί όπως το 7650, ε; :worry:

 

 

 

Οι επαφες για την αναβαθμιση ειναι κατω απο την μπαταρια και για την ακριβεια διπλα στις επαφες της καρτας sim . :)

 

Δεν χρειαζεται να ανοιξει καθολου το κινητο για να γινει η αναβαθμιση .

Απλα για αλλη μια φορα δεν μας εκαναν το χατηρι να δουμε απο την νοκια ενα series 60 με εξωτερικη υποδοχη για καλωδιο . :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια ειναι αρχικα φορτισμενη? Δεν δοκιμασα καν να το ανοιξω. Αυριο το πρωι ομως.. :D

 

@ petran: Αν θυμαμαι καλα το ειχα δει σε φυλλαδιο της vodafone ως μελλοντικη live! συσκευη που θα σας προσφερουμε.. Ακομα νομιζω οτι μαζι το συζητουσαμε στο προηγουμενο thread και ειχε ακουστει πως θα εχει το σημα της vodafone (βλ. Τ610) και ισως το menu να ηταν κοκκινο.. Σε αυτο αναφερομουν. Διορθωσε με αν κανω λαθος.

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον symplektis

 

Η μπαταρια ειναι αρχικα φορτισμενη? Δεν δοκιμασα καν να το ανοιξω. Αυριο το πρωι ομως.. :D

 

@ petran: Αν θυμαμαι καλα το ειχα δει σε φυλλαδιο της vodafone ως μελλοντικη live! συσκευη που θα σας προσφερουμε.. Ακομα νομιζω οτι μαζι το συζητουσαμε στο προηγουμενο thread και ειχε ακουστει πως θα εχει το σημα της vodafone (βλ. Τ610) και ισως το menu να ηταν κοκκινο.. Σε αυτο αναφερομουν. Διορθωσε με αν κανω λαθος.

 

 

ανατριχιαζω με την σκεψη να δω voda menu σε symbian :confused: :eek: :confused:

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Hunter

 

ανατριχιαζω με την σκεψη να δω voda menu σε symbian :confused: :eek: :confused:

 

Όπως λέει και ο Surfer θα είναι optimized, όχι customized! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eLeKtriK EyE

 

Βλακείες... Τίποτα δεν παθαίνει το τηλέφωνο ότι και να κάνεις την ώρα που φορτίζει. Καλό θα είναι φυσικά (για να στρώσει καλά η μπαταρία) η πρώτη φόρτιση να διαρκέσει καμιά δεκαριά ώρες και το τηλέφωνο να είναι κλειστό. Όχι όμως ότι θα χαλάσει κι όλας, μη λέμε ότι θέλουμε

 

Ακουσε ...φιλτατε,δικαιωμα σου να αμφισβητεις τα λεγομενα μου,ακομα και αν δεν γνωριζεις οτι αυτο ειναι ακριβως το επαγγελμα και η εξειδικευση μου 6 χρονια τωρα.Ομως να προσεχεις τους χαρακτηρισμους σου,γιατι και γω μπορω να αρχισω να γραφω οτι εσυ λες-γραφεις βλακειες και να το κανουμε δαιξιφισμους εδω μεσα.Σαν μοντερειτορ πρεπει να προσεχεις ΑΚΟΜΑ παραπανω! :mad: !Αν θες εσυ πειραζε το το κινητο σου,αλλα μην προτρεπεις και τους αλλους.Οπως επισης δεν πρεπεινα βγαζουμε την μπαταρια χωρις να το εχουμε πρωτα σβησει.Κι εκει μεγαλη ζημια παθαινει.

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kinitoneidimonas

 

Ακουσε ...φιλτατε,δικαιωμα σου να αμφισβητεις τα λεγομενα μου,ακομα και αν δεν γνωριζεις οτι αυτο ειναι ακριβως το επαγγελμα και η εξειδικευση μου 6 χρονια τωρα.Ομως να προσεχεις τους χαρακτηρισμους σου,γιατι και γω μπορω να αρχισω να γραφω οτι εσυ λες-γραφεις βλακειες και να το κανουμε δαιξιφισμους εδω μεσα.Σαν μοντερειτορ πρεπει να προσεχεις ΑΚΟΜΑ παραπανω! :mad: !Αν θες εσυ πειραζε το το κινητο σου,αλλα μην προτρεπεις και τους αλλους.Οπως επισης δεν πρεπεινα βγαζουμε την μπαταρια χωρις να το εχουμε πρωτα σβησει.Κι εκει μεγαλη ζημια παθαινει.

 

Φίλτατε, δεν χρησιμοποίησα χαρακτηρισμό για το πρόσωπό σου, αλλά για αυτά που έγραψες, τα οποία επιμένω ότι είναι βλακείες. Μπορεί να έχεις μαγαζί με κινητά εδώ και 6 χρόνια αλλά αυτό δε λέει τίποτα, ξέρεις πόσους άσχετους μαγαζάτορες έχω γνωρίσει; Εκτός κι αν έχεις πτυχίο ηλεκτρονικής ή κατασκευάζεις κινητά τηλέφωνα. Σαν moderator έχω τα ίδια δικαιώματα και σέβομαι τους ίδιους ΟΠΧ με όλους τους χρήστες. Τέλος, δεν θεωρείται πείραγμα το να λειτουργείς το κινητό σου ενώ το φορτίζεις, ακόμα και οι ίδιες οι εταιρείες λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Για το τελευταίο που έγραψες, πράγματι δεν κάνει να βγάζουμε τη μπαταρία από το τηλέφωνο πριν το κλείσουμε, χωρίς αυτό να σημαίνει πως αν το κάνουμε μια στο τόσο το τηλέφωνο θα χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

το απογευμα περασα απο την vodafone στο Βολο και ειδα το κινητο διαθεσιμο στα 540 οσοι πιστοι .... Ασχετο γιατι νομιζω οτι το 7650 εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης ?
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

electrik eye,ΔΕΝ ειμαι μαγαζατορας,ειμαι ηλεκτρονικος,αν πηγαινες στο προφιλ μου θα το εβλεπεςδεν το εχω πειραξει απο εποχης unwired,και απλα το μαγαζι το ανοιξα για να κανω επισημα το σερβις σε καποιο χωρο.Αληθεια πολλοι ρωτανε διαφορα πoy sto profil θα τα εβλεπαν,οπως διευθυνση,ιστοσελιδες,κλπ.Δεν το κοιταζει κανενας??

Επιπλεον και απλος πωλητης-μαγαζατορας να ημουν ,δεν εχω πει ποτε βλακειες τοσα χρονια στο unwired,ιδιως σαν τα κουφα που πετανε οι πωλητες στις αλυσιδες για να γεμισουν το οχταωρο και να φυγουν,οποτε....

Και στο θεμα μας,ενας πελατης μου που μενει διπλα και δεν περιμενε και αυτος και το πηρε απο εξω,μετα την τριτη φορτιση μου ειπε οτι με ξεσκισμα του κρατησε δυομιση μερες χωρις να το κλεισει το βραδυ,οποτε με δεδομενο οτι οι μπαταριες λιθιου αποδιδουν μεγιστα μετα απο 4 με 5 μηνες,απο αυτονομια τα παει καλα.

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

και γω το πήρα απο πλαίσιο γλυφάδας, πολύ πιο μικρό από τις φωτο. απορία: πως θα μεταφέρω τις επαφές από το 3650 στο 6600?

 

και μια σημείωση: χτύπησα το τελευταίο ΒΤ της Μotorolla ( HS 810) και ω! του θαύματος δουλεύει με το 6600! επιτέλους η νοκια αποφάσισε να βγαλει τις παρωπίδες!

Link to comment
Share on other sites

παιδες,

 

το μωρο μου ξεκουραζεται και προθερμαινεται στο σπιτι μου πια.

καλα, ειναι πανεμορφο, δεν συμφωνειτε;

 

μια ερωτηση: μπορει να ανοιχτει μια ενοτητα στο my files μονο για το 6600, μιας που δεν παιζουν ολες οι εφαρμογες του 7650; ή μηπως υπαρχει ήδη κατι τετοιο;

 

ευχαριστω,

 

γιωργος

Link to comment
Share on other sites

pros:kinitoneidimona kai elektrik eye

 

YO MEN,PEACE.

 

i alitheia einai oti otan fortizei to kinito kai klithei na kanei opoiadipote leitoyrgia(ekpompi,koydoynismo,donisi klp)stamataei entelws i fortisi(gia na min pesei to varos olo ston fortisti dil:reyma fortisis mpatarias+reyma leitoyrgias syskeyis) kai as deixnei oti fortizei.eytyxws oi mpataries lithioy then exoyn megalo problima se tetoies periptwseis(an kai mia omali kai gramiki fortisi dil to til svisto den tha ekane kako)

episis kalo tha itan tis prwtes 10 fortiseis(mexri na strwsei i mpataria kai na piasei to maximum se deiarkeia) na tis kanete me oso to dynaton ligoteri xrisi kata tin deiarkeia tis fortisis.

vevaia o filos kinitoneidimonas prosexei ta kinita kalytera kai apo gkomena kai einai panta akraios se oti symvalei stin kalyteri kai makroviwteri leitoyrgia toy kinitoy.siga min ginoyme sklavoi tis mpatarias.

kai ena neo:i nokia se episimo service bulettin anakoinwse oti to tcp/ip protokolo den tha allaxei oyte stis epomenes version.

 

episis opoioi theloyn ellinika sto 6600 na apeythinthoyn ston kinitoneidimona kai tha mporoyn na ta exoyn apo to savato.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητας ειναι πολυ ευκολο.. Το ιδιο το pcsuite για 6600.. Επιλογη import data διαλεγεις το 3650 απο την λιστα και κανεις την δουλεια σου. Μηνυματα ομως πως μεταφερουμε απο 7650 σε 6600??
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ev@n

 

please!! καμμια ιδέα για μεταφορά επαφών από 3650 σε 6600?

 

To PC Suite δεν κάνει τη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχισαν τα παρατραγουδα για μενα.. Μολις διαπιστωσα ενα προβλημα στην οθονη μου. Μου μοιαζει για καμμενο pixel και εχω αρχισει να εκνευριζομαι απιστευτα. Συγκεκριμενα παιζοντας με την φωτογραφικη σε σκοταδι παρατηρησα ενα pixel να αναβοσβηνει πολυ γρηγορα κοκκινο. Βγαινοντας απο την καμερα χωρις να κοιταξω πουθενα αλλου παρατηρησα οτι υπαρχει και στην οθονη αναμονης. Οταν ομως αλλαζουν οθονες (π.χ. Απο την οθονη αναμονης στο μενου) εξαφανιζεται προσωρινα και ξαναεμφανιζεται. Τι μπορει να ειναι? Ευχομαι να μην ειναι καμμενο pixel γιατι αντε να βγαλεις ακρη με τα club nokia. Καμια ιδεα?
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

απορια: εκανα το εξης, εκανα φορματ την καρτα μνημης και οπως ηταν φυσικο μου χαθηκαν ολα αυτα που ειχε (επιαναν 18ΜΒ χωρο) αν θελω να τα επαναφερω παλι πως το κανω????? το cd δεν τα εχει τα αρχικα αρχεια της καρτας μνημης!!!
Link to comment
Share on other sites

pedia kaloriziko to neosas kinito!

piga kai ego sta vodafon tou pirea kai to ida apo konta!

to tilefono einai poli kalo (an kai den ixa sximatisi tin idia gnomi apo ta diafora review!) ,to mono arnitiko gia emena einai to fardos tou.

pisteuo omos oti i nokia ekane poli kali doulia se sxesi me to 3650 mou einai olokliri pantofla!

elpizo na min antimetopisete kanena provlima apo to hardware ,alla to sigouro einai oti gia kana 2 mines tha iparxoun provlimata .

auto vevea isxi se ola ta kinita , ala to mono kalo einai oti i nokia frontizi na ta lisi! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nlambros22

 

απορια: εκανα το εξης, εκανα φορματ την καρτα μνημης και οπως ηταν φυσικο μου χαθηκαν ολα αυτα που ειχε (επιαναν 18ΜΒ χωρο) αν θελω να τα επαναφερω παλι πως το κανω????? το cd δεν τα εχει τα αρχικα αρχεια της καρτας μνημης!!!

 

 

δεν γίνεται. το θέμα είναι ότι και άλλη κάρτα 6600 να βρεις δεν θα μπορείς να τα βάλεις μιας και έχουν γίνει ήδη Install. ψαξε στο software market της νοκια. λογικά εκεί θα τα βρείς.

 

i alitheia einai oti otan fortizei to kinito kai klithei na kanei opoiadipote leitoyrgia(ekpompi,koydoynismo,donisi klp)stamataei entelws i fortisi(gia na min pesei to varos olo ston fortisti dil:reyma fortisis mpatarias+reyma leitoyrgias syskeyis) kai as deixnei oti fortizei.eytyxws oi mpataries lithioy then exoyn megalo problima se tetoies periptwseis(an kai mia omali kai gramiki fortisi dil to til svisto den tha ekane kako)

episis kalo tha itan tis prwtes 10 fortiseis(mexri na strwsei i mpataria kai na piasei to maximum se deiarkeia) na tis kanete me oso to dynaton ligoteri xrisi kata tin deiarkeia tis fortisis.

 

πολύ σωστά αυτά. συμβαίνουν γιατί η τεχνολογία των κινητών είναι αιώνες πίσω σε σχέση με τις αμερικάνικες ή ασιατικές συσκευές.

 

όλα τα PPC με αποσπόμενη μπαταρία και όλα τα HTC και Chei Mei smartphones έχουν τη δυνατότητα ταυτόχρονης φόρτησης και λειτουργίας. τρανταχτό παράδειγμα είναι ότι μπορουν να λειτουργούν μόνο με φορτιστή και χωρίς μπαταρία (@spv).

 

μακάρι και η νόκια να υποστήριζε κάτι τέτοιο.

 

επίσης απόρεια αυτού είναι ότι τα νόκια όταν φορτίζουν και κάμουν και κάτι άλλο δεν παίρνουν ρεύμα (πέρα παό την φόρτιση) από τον φορτιστή για τις άλλες λειτουργίες αλλά από την μπαταρία, με αποτέλεσμα να κουράζεται και να φορτίζει πιο αργά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Sorry που θα βγώ και εγώ λίγο off-topic αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ :D

Είμαι από τους πρώτους κατόχους ενός 7650.Όχι η πρώτη φόρτιση δεν έγινε με κλειστό το τηλ. ούτε κράτησε 15 ώρες,ούτε το άφησα σε ησυχία ενώ φόρτιζε,ούτε έχω κλείσει (μόνο restart)ποτέ το κινητό μου από τότε που το πήρα.Μπαταρία έχω ακόμα την ίδια και με αρκετό σκίσιμο(παιχνίδια κτλ)κρατάει άνετα 2 μέρες :cool: Την μπαταρία δεν συνηθίζω να την βγάζω όσο είναι εν λειτουργία το κιν,παρ'όλα αυτά κανα δυο φορές το κινητό crasharei όταν πατάω σβήσιμο και μενει με κενή οθόνη...εκεί δεν μπορώ να το αποφύγω.Παρ'όλα αυτά είναι υγιέστατο και μπορώ να σας πώ πως παρόλο που έχω παλιό firmware(V 3.16 15-08-02 NHL-2NA) δεν έχω κάνει ποτέ μου format :cool:

 

Υ.Γ: Μόλις βγεί Υγιής έκδοση υλικού για το 6600(160 ελληνικοί χαρακτρήρες σε 1 sms)θα μας ειδοποιήσετε...ε?Είπαμε ότι είναι κορυφή το κιν. αλλά εγώ είμαι του μηνύματος...

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον symplektis

 

Αρχισαν τα παρατραγουδα για μενα.. Μολις διαπιστωσα ενα προβλημα στην οθονη μου. Μου μοιαζει για καμμενο pixel και εχω αρχισει να εκνευριζομαι απιστευτα. Συγκεκριμενα παιζοντας με την φωτογραφικη σε σκοταδι παρατηρησα ενα pixel να αναβοσβηνει πολυ γρηγορα κοκκινο. Βγαινοντας απο την καμερα χωρις να κοιταξω πουθενα αλλου παρατηρησα οτι υπαρχει και στην οθονη αναμονης. Οταν ομως αλλαζουν οθονες (π.χ. Απο την οθονη αναμονης στο μενου) εξαφανιζεται προσωρινα και ξαναεμφανιζεται. Τι μπορει να ειναι? Ευχομαι να μην ειναι καμμενο pixel γιατι αντε να βγαλεις ακρη με τα club nokia. Καμια ιδεα?

 

 

auto exei symvei kai se ena 6600 pou eida kai ego (kammeno pixel).

to thema einai an h nokia sta posa kammena pixel sou allazei thn othoni!!

opos symbainei kai me tis tft ton ypologiston polles etairies kanoun antikatastash pano apo 3 h kai 5 kamena pixel mono.

Link to comment
Share on other sites

@kinitoneidimonas, file to laptop sou otan to fortizeis den to xrisimopoieis??? i texnologia exei proxorisei! yparxoun kai oi statheropoiites tasis kai kyklomata apokopis! (filika)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kinitoneidimonas

 

:eek: ΠΑΣ ΚΑΛΑ?????ΠΕΙΡΑΖΕΣ το τηλεφωνο ενω φορτιζε????ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΔΙΑΡΕΕΤΑΙ ΑΠΟ ΡΕΥΜΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΝΤΟΛΗ ΔΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΣΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ,ΜΕ ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ!!!ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ Η TO CHARGING CONTROL,Η ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ζημια στο P.A,H STO SWITCHER !! Παιδια για ονομα του Θεου,δεν μπορειται να περιμενετε να φορτισει??Αφηστε το ησυχο ,κλειστο την πρωτη φορα,αλλα αν το φορτισετε ανοικτο ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΑΛΙΖΕΤΕ!! :!:Μονο απαντηση,κληση...

 

 

Πάνω-κάτω πρέπει να έχω αλλάξει μέχρι στιγμής πάνω απο 15 κινητά.

Και πίστεψε με ολα τα μεταχειριστικα με τον ίδιο τρόπο. Ποτέ μα ποτέ κανένα δεν μου παρουσίασε πρόβλημα και στην τελική δεν έχω κρατήσει ποτέ κινητό (το ίδιο) πάνω απο 2 μήνες.

Αλλά και στην τελική... και να χαλάσει κάποιο τι έγινε? Δεν αγορασα το VERTU για να ανχοθώ τόσο πολύ ;)

Και εφόσον καεί κάτι απο τα μέρη του λόγο τροφοδοσίας οπως αναφέρεις δεν στο αλλάζουν :D Δεν ξέρω αν γράφει το user manual οτι δεν κάνει να το πειράζεις την ώρα φόρτησης

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...