Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230i


andr3as
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συμφωνω στο θεμα για τις οθονες καμια δε μπορει να αποδωσει αυτα που γραφουν.

απλα τα βλεπω ψαρωτικα για να τσιμπαμε το καθε κινητο με την ταδε κορυφαια οθονη

 

Σημερα σε αυτες τις αναλυσης οθονων η αποδωση των χρωματων δεν ειναι και η καλυτερη.Εγω διαφορα απο τα 65k στα 262k δεν βλεπω μεγαλη.Απο τα 4096 στα 65536 ειδα ουσιαστικη διαφορα ομως, μιας και ειναι 16 φορες περισσοτερα χρωματα.Και ας μην τα αποδιδουν και τελεια.

Γι'αυτο οταν αναφερονται στην οθονη του 6230i σε συγκριση με το Κ750 στα χρωματα δεν δινω μεγαλη σημασια.Η οθονη του Κ750 εκει που πλεονεκτει ειναι οι μεγαλυτερες φυσικες διαστασεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ισχυει το 1 pixel ενα χρωμα? Στις οθονες των pc πως εχουμε 16 εκατομυρια χρωματα σε αναλυση 1280x1024(αυτην εχω εγω)?

 

1280x1024=1.310.720. Οταν αναφερονται στα χρωματα εννοουν το πληθος των αποχρωσεων που μπορει να αποδωσει η οθονη απο μια παλετα χρωματων.Οχι οτι ταυτοχρονα αποδιδει 65000 ή 262000 χρωματα.Πραγματι,ετσι δεν μας φτανουν τα πιξελ :D

 

Την μεγάλη διαφορά θα την δεις σε εικόνες με πολλές αποχρώσεις του ίδιου χρώματος πχ τον ουρανό, θάλασσα, ένα φυσικό τοπίο κτλ. Στο "desktop" του κινητού όπου θα δεις τα εικονίδια, ίσως κάποιος να μην παρατηρήσει μεγάλη διαφορά.

Ναι σίγουρα δεν γινεται να απεικονιστούς όλα τα χρώματα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ (1 pixel=1 χρώμα), αλλά το σίγουρο είναι οτι από τα 256Κ είναι πολύ καλύτερα από τα 65Κ και τα 16.7εκ ακόμα καλύτερα.

 

 

EDIT:

Παλαιά με το 6230 vs K700 το μόνο πλεονέκτημα του ήταν η MMC. Τώρα με το Κ750 το 6230 φαίνεται εντελώς άσχετο. Η σύγκριση μεταξύ τους δεν στέκει ούτε για αστείο. Σίγουρα το 6230i είναι καλύτερο από το 6230 αλλά είναι πολύ πίσω από τον συναγωνισμό. Και ειλικρινά δεν νομίζω κάποιος κάτοχος 6230 να αξίζει να "αναβαθμίσει" σε 6230ι, πεταμένα λεφτά.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ένα...Τα 262Κ είναι πολύ καλύτερα από τα 65Κ....Η διαφορά μπορεί να είναι μικρότερη από τα 4Κ στα 65Κ, αλλά είναι κάτι παραπάνω από αισθητή...Και τα 16 εκ. βέβαια, φαντάζομαι, ακόμα καλύτερα...(αυτά δεν τα έχω δει ακόμα σε κινητό)

 

Το σίγουρο είναι ένα...Το 6230i θα έχει καλύτερη εικόνα από το απλό, σε άγνωστο βαθμό όμως...., ενώ θα υπολείπεται αρκετά του Κ750, όχι μόνο σε επίπεδο διαστάσεων οθόνης αλλά και ποιότητας εικόνας....Το πιό όμως αρνητικό από όλα θα είναι τα μάυρα λογότυπα που θα αποκλείουν ταπετσαρίες σκούρου χρώματος από την οθόνη αναμονής του τηλεφώνου...Κάτι που η SE το έχει από καταβολές διορθωμένο....

 

Αυτές είναι όμως οι βουλές της ΝΟΚΙΑ....Όσοι πιστοί προσέλθετε.... ;)

Link to comment
Share on other sites

paidia protinw na min thavete to 6230i prin to dite exallou ta pragmata dn einai panta opos fenonte.....................exallou otan kikloforisoun k ta 2 mporei to k750 na apodiktei astatheis p.x. i xwris kali piotita othonis i na einai pankrivo se sxesi me to 6230i ara kalitera na perimenoume

 

Auti einai i prosopiki m apopsi

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Symfwnw me ton prohgoumeno filo, allwste o ka8e an8rwpos, agorazei symfwna me ayto pou toy aresei kai fysika thn tseph toy, egw pantws me to 6230 pou exw ws twra, den exw kanena problhma, an ebgaze to 6230i me fysikes diastaseis o8onhs megalyteres apo ayth kai me ayth thn analysh, 8a htan mia xara,kai sigoura 8a to epairna.
It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, το 6230i θα έχει δυνατότητα άμα έχουμε κάρτα 3G να κατεβάζει από το ιντερνετ με ταχύτητες μεγαλήτερες από 56k???

Να ήταν και 3G ε? Τι άλλο θα θέλαμε.... (βγάζει η νόκια φέτος κανένα 3G στο μέγεθος του 6230??)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, το 6230i θα έχει δυνατότητα άμα έχουμε κάρτα 3G να κατεβάζει από το ιντερνετ με ταχύτητες μεγαλήτερες από 56k???

Oχι ,δεν παιζει ρολο η καρτα.

Υπομονη να εχουμε και ολο και κατι θα παρουσιαστει .

 

Ενα review & photos

http://www.mobilmania.cz/Files/Obrazky/art17/Nokiafoto2/38.jpg

 

http://www.gsmarena.com/nokia_6230i-review-29.php

 

http://www.mobilmania.cz/Mobilnitelefony/Ar.asp?ARI=109483&CHID=2&EXPS=&EXPA=

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

mipos exei kanenas upopsin tou posa kanalia eixou gia polifonikes melodies 8a exei ? mipos 8a exei ta idia opos to 6230 , :blink: 16 h 24 an den kanw la8os

 

Συμφωνα με την Νοκια

το 6230ι υποστηριζει MIDI tones (poly 64)

το 6230 υποστηριζει MIDI tones (poly 24)

http://www.forum.nokia.com/main/0,6566,016-2395,00.html

http://www.forum.nokia.com/main/0,6566,016-2062,00.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

64 !!! afto na dw kai tipota alo den 8elw :confused: an einai etsi opos to anaferi sta xaraktiristika tote 8a einai ena akoma kalo xaraktiristiko tou kinitou mias kai h nokia mexri tora to megisto stous polifonikous eixous htan 24
[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι Χρήστο, είναι τελείως διαφορετικο πράγμα.

To σκέφτηκα επειδή mp3 είναι σαφώς συμπιεσμένο αρχείο ήχου και κατα δεύτερον το wma είναι σαφώς πιό συμπιεσμένο αρχείο από το mp3...αλλά μετά διάβασα πως πρόκειται για πιό σύνθετο αρχείο mpeg-4.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο ειναι συμπιεσμένα αρχεία ηχου. Δεν ξέρω πιο είναι πιο "συμπιέσημο". Από οτι θυμάμαι το wma (της microsoft) έχει πιστότερη αναπαραγωγή στα ίδια Kbps. Τα διάφορα φορματ έχουν διαφορετικούς αλγόρυθμους συμπίεσης
Link to comment
Share on other sites

Ax....poso tha ithela na agoraza twra kainourgio kinito...
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμιά πρόσφατη πληροφόρηση για το πότε αναμένεται στα καταστήματα. Πήγα σήμερα σε μαγαζί ΝΟΚΙΑ και δεν το είχαν ούτε στους καταλόγους των κινητών που αναμένονται το επόμενο τρίμηνο. Πότε περιμένουν να το βγάλουν.. facelift είναι δεν είναι και κανα μοντέλο απ' την αρχή κατασκευασμένο! Για να καταλάβετε το 6680 υπήρχε σαν βιτρίνα 'ψεύτικο'...!
Link to comment
Share on other sites

Στο Γερμανο μου εχουν πει οτι απο τη στιγμη που ενημερωνονται οτι ερχεται ενα νεαο τηλεφωνο, το παιρνουν στα χερια τους σε 3-4 βδομαδες ( για να το πουλησουν)

 

Ακομα λοιπον δεν εχουν καμια πληροφορηση για κανενα απο τα hot μοντελα της Νοκια που κουβεντιαζουμε :(

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εχω και γω μια απορία: Το 6230 λέει οτι δέχεται MMC. Σε τι μέγεθος περιορίζεται αυτή; μπορω να πάρω 1Gb MMC και να τη βάλω; Αν κανείς ξέρει ας μου πει και τα όρια της εκδοσης i.

 

Επίσης σε αυτό που δε συμφωνώ με πολούς είναι οτι θεωρούν τόσο σοβαρο μειονέκτημα το μικρό μέγεθος της οθόνης. Αν θες φορητό αλμπουμ κ video player πάρε ένα 6600 οπότε αγοράζεις μαζι και ένα καροτσάκι να το κουβαλάς! :lol: Εάν παλι θες μικρό κ μουράτο κινητό, δε σε ενδιαφέρει τόσο το μεγεθος της οθόνης αλλά η ανάλυση της κάμερας γιατί θες πότε πότε να τραβήξεις καμιά σόι φωτογραφία κ να μπορείς να την κάνεις κ μια εκτύπωση.

 

Τέλος οφείλω να παραδεχτώ οτι είμαι σε δίλημμα. Ετοιμαζόμουν αύριο κιόλας να παραγγείλω το 6230 αλλά με όλα αυτά που ακούω για το i μάλλον θα κάνω λίγη υπομονή. Το πρόβλημά μου είναι οτι το παλιό 6610 μου τα'φτυσε (Ημαρτον ρε παιδιά, τον Απρίλη του 2003 το πήρα! Ήδη θεωρείται ξεχασμένο απ'τον Αγιο Πέτρο!) οπότε τώρα είμαι σχεδόν χωρις κινητό κ τρελαίνομαι! Τι θα κανατε ρε παιδιά στη θέση μου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε πιο πρότυπο κάρτας θα υπσστηρίζει. Απο αυτά που ανφέρει το επίσημο site, φαίνεται οτι θα διαθέτει υποδοχή για κανονικές MMC. Η λογική λέει όμως οτι θα δέχεται μόνο RS-MMC. Στην περίπτωση που ισχύει ό,τι και στο 6230, τότε μπορεί να δεχτεί κάρτες μνήμης εως και 1GB.

 

To i είναι σίγουρα κατα πολύ βεμλτιωμένο σε σχέση με το απλό, σκέψου όμως και την τεράστια διαφορά στην τιμή που θα υπάρχει την περίοδο που θ ακυκλοφορήσει. Όποιος μπορεί να περιμένει και διαθέτει τα χρήματα, δεν τίθεται θέμα πιο θα επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εχω και γω μια απορία: Το 6230 λέει οτι δέχεται MMC. Σε τι μέγεθος περιορίζεται αυτή; μπορω να πάρω 1Gb MMC και να τη βάλω; Αν κανείς ξέρει ας μου πει και τα όρια της εκδοσης i.

 

Επίσης σε αυτό που δε συμφωνώ με πολούς είναι οτι θεωρούν τόσο σοβαρο μειονέκτημα το μικρό μέγεθος της οθόνης. Αν θες φορητό αλμπουμ κ video player πάρε ένα 6600 οπότε αγοράζεις μαζι και ένα καροτσάκι να το κουβαλάς! :lol: Εάν παλι θες μικρό κ μουράτο κινητό, δε σε ενδιαφέρει τόσο το μεγεθος της οθόνης αλλά η ανάλυση της κάμερας γιατί θες πότε πότε να τραβήξεις καμιά σόι φωτογραφία κ να μπορείς να την κάνεις κ μια εκτύπωση.

 

Τέλος οφείλω να παραδεχτώ οτι είμαι σε δίλημμα. Ετοιμαζόμουν αύριο κιόλας να παραγγείλω το 6230 αλλά με όλα αυτά που ακούω για το i μάλλον θα κάνω λίγη υπομονή. Το πρόβλημά μου είναι οτι το παλιό 6610 μου τα'φτυσε (Ημαρτον ρε παιδιά, τον Απρίλη του 2003 το πήρα! Ήδη θεωρείται ξεχασμένο απ'τον Αγιο Πέτρο!) οπότε τώρα είμαι σχεδόν χωρις κινητό κ τρελαίνομαι! Τι θα κανατε ρε παιδιά στη θέση μου;

H NOKIA αναφέρει καθαρά για ΜΜC ως 512 ΜΒ (για το 6230i). Το πρόβλημα του 6230 δεν είναι τόσο οι μικρές διαστάσεις της οθόνης ή τα πίξελς της (στην i βελτιώνονται) αλλά το γεγονός ότι τα λογότυπα είναι σε μαύρο χρώμα, δεν διακρίνονται σε σκουρόχρωμα φόντα, με ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει για τον κάθε χρήστη...Φυσικά υπάρχει η μόνιμη επιλογή ανοιχτόχρωμων ταπετσαριών και όλα μέλι γάλα....αν φυσικά αυτό σε ικανοποιεί! :O

 

Σαφώς είσαι ο ιδανικός αγοραστής της i έκδοσης και καλά θα κάνεις να την αναμένεις γιατί έρχεται κατα πολύ βελτιωμένη σε σχέση με το απλό....

Link to comment
Share on other sites

Νέες φωτογραφίες Nokia@Cebit 2005:

 

6230i:

 

http://mobile-review.com/exhibition/image/2005/cebit/nokia/6230i-5.jpg

 

http://mobile-review.com/exhibition/image/2005/cebit/nokia/6230i-6.jpg

 

http://mobile-review.com/exhibition/image/2005/cebit/nokia/6230i-7.jpg

 

http://mobile-review.com/exhibition/image/2005/cebit/nokia/6230i-8.jpg

 

:) :O :w00t:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...