Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230i


andr3as
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι φυσικές διαστάσεις των δύο οθονών είναι ίδιες. Απλά έχουν μικρύνει κατά πολύ τα pixels. Η διαφορά στο μάτι, πιστεύω θα είναι τεράστια. Μεγάλο άλμα. Επιτέλους, καιρός ήταν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

208x208 pixels :blink: Μεγαλυτερη αναλυση απο τα series 60 (176x208).Λετε να δουμε αυξηση και στην αναλυση των smartphone?Η ενοποιημενη πλατφορμα ειναι κοντα :shifty:

32Mb εσωτερικη μνημη :wacko: Και δεν ειναι καν smartphone.Εχει τα παντα εκτος απο λειτουργικο.Σε χαρακτηριστικα ειναι καλυτερο απο ολα τα smartphone που εχει παρουσιασει η Nokia.Mεχρι και η καμερα ειναι μεγαλυτερης αναλυσης, 1280x1024 εναντι 1280x960 που εχουν τα 6630 και 3230 κτλ...

 

Να σημειωσω οτι η προσθηκη κεντρικου πληκτρου στο joystick ειναι πολυ πρακτικη,μιας και στο 6230 οταν το επιασα στα χερια μου ειχα προβλημα να πατησω το πληκτρο προς τα μεσα,ολο το "πανω" πιεζα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Den leo....foveri thane i othoni alla pali mikri....poli mikri gia ta dedomena tis agoras.safestates veltioseis apo to 'kalo' 6230.Poli kala tha paei stin agora an exei timi aisthita xamiloteri apo to k750...alliows diskola ta pragmata.
Link to comment
Share on other sites

με το κ-750 παντως δυσκολη την βλεπω την πορεια του αν και πιστευω οτι τη διαφορα θα την κανει περισσοτερο το θεμα τιμης του κινητου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ιδού και το preview http://www.myphone.gr/devices/preview-140.html :)

 

Εκτός απροόπτου θα είναι ο αντικαταστάτης του 6230 μου, από το οποίο είμαι υπερ-ευχαριστημένος πλην βέβαια της μικρής οθόνης. Οπότε με το i, όλα θα είναι σχεδόν τέλεια. :D

Link to comment
Share on other sites

kala e eima afonos :) mprabo thn nokia 8eorousa to 6230 plirestato gia platforma 4o tora me to 6230i ti na pw apla teelioo.exw 6230 kai apo ta pesimata arxise na thn kani me elafra pidimatakia to sima opote eperna thl kai skeftomouna na paw na to ksana agoraso tora 8a kanw upomoni gia to polipo8ito 6230i . parepiptontos me to pou ida parousiasi gia to 6230i epa8a plaka xarika poli :w00t: mour8e kai na klapsw :cry:
[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Απρίλιο; Τις φήμες για τις τιμές που τις διαβάσατε; Πάντως η τιμή 350 € είναι χαμηλή. Εγώ ως κάτοχος 6230 μπορώ να πω ότι τα εξτρά που προσθέτει , δηλαδή AAC, καθώς και καλύτερη κάμερα με βελτιωμένη οθόνη με κάνει να το κατατάξω στα κορυφαία κινητά. Ειδικά για άτομα σαν εμένα που το αγοράσαμε για την μουσική (mp3, και ράδιο), η βελτίωση είναι σημαντική. Και μιας και είδα κάποιους να αναρωτιούνται για την ποιότητα της μουσικής θα μπορούσα να πώ ότι είναι καλύτερη του μέχρι στιγμής ανταγωνισμού. Υστερεί λόγο series 40, αλλά είναι πολύ καλή. Το νέο handfree (HS-6), θα είναι συμβατό, γιατί το υπάρχων είναι απλώς αποδεκτό... εκείνο θα ήταν κορυφαίο.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Απρίλιο; Τις φήμες για τις τιμές που τις διαβάσατε; Πάντως η τιμή 350 € είναι χαμηλή. Εγώ ως κάτοχος 6230 μπορώ να πω ότι τα εξτρά που προσθέτει , δηλαδή AAC, καθώς και καλύτερη κάμερα με βελτιωμένη οθόνη με κάνει να το κατατάξω στα κορυφαία κινητά. Ειδικά για άτομα σαν εμένα που το αγοράσαμε για την μουσική (mp3, και ράδιο), η βελτίωση είναι σημαντική. Και μιας και είδα κάποιους να αναρωτιούνται για την ποιότητα της μουσικής θα μπορούσα να πώ ότι είναι καλύτερη του μέχρι στιγμής ανταγωνισμού. Υστερεί λόγο series 40, αλλά είναι πολύ καλή. Το νέο handfree (HS-6), θα είναι συμβατό, γιατί το υπάρχων είναι απλώς αποδεκτό... εκείνο θα ήταν κορυφαίο.

 

 

Aac paizei kai to 6230. egw 8a elega oti kalytero ws twra, an htan kai symbian 8a htan to kalytero kinhto pou exei bgalei h nokia ws twra..

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

Aac paizei kai to 6230. egw 8a elega oti kalytero ws twra, an htan kai symbian 8a htan to kalytero kinhto pou exei bgalei h nokia ws twra..

Αυτό που λες για το symbian είναι σχετικό. Δεν είναι λίγοι αυτοί που το έχουνε βαρεθεί. Και εγώ είμαι ανάμεσά τους. :rolleyes:

Anyway, έχει ανακοινωθεί πάντως πολύ γερός "αντίπαλος" από την SE, το Κ750. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για το symbian είναι σχετικό. Δεν είναι λίγοι αυτοί που το έχουνε βαρεθεί. Και εγώ είμαι ανάμεσά τους. :rolleyes:

Anyway, έχει ανακοινωθεί πάντως πολύ γερός "αντίπαλος" από την SE, το Κ750. :shifty:

 

To K750i yperterei ligo sthn eswt. mnhmh 38mb kai sto mege8os ths o8onhs oxi sthn analysh. kai sta xrwmata 262k

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες του Νέου Νόκια 6230ί: Ολοζώντανες :w00t: :w00t: :w00t:

 

http://www.mobilemag.ch/tests/test.php?id=22338

 

Απολαύστε υπεύθυνα!

 

:) :O

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μου τη σπαει σε αυτο το κινητο ειναι οτι το καλουπι του ειναι ιδιο το παλιο 6230 πλην του πολυπληκτρου και να εξηγησω τι σημαινει αυτο και τι πιστευω?πολυ απλα nokia ειναι αυτη και σε 2 μηνες περιπου μετα τη κυκλοφορια του 6230i θα ανακοινωσει αλλο κινητο με τα ιδια χαρακτηρηστικα του 6230i και θα πει παλι καινουριο κινητο βγαλαμε,το χω μαθει πια απ εξω το παραμυθι

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπέροχο τηλέφωνο κυρίως για όσους έίναι τόσο γοητευμένοι από το 6230 που δύσκολα θα το άλλαζαν για οτιδήποτε άλλο μοντέλο που να μην αρχίζει απο... 6230!!!!

 

Το επόμενο κινητό μου σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Ας σοβαρευτούμε λιγάκι.... :cool:

 

Ποιός σοβαρός και μη φανατικός κάτοχος 6230 πρόκειται να πάρει την i έκδοση όταν :

 

1. Πάρα πολύ σύντομα μετά την κυκλοφορία του θα ανακοινώσει το νέο σχεδιαστικό θαύμα που θα υπακούει σε ένα νεο αριθμητικό, κατα τα γνωστά, συνδυασμό...

 

2. Έχουμε ήδη βαρεθεί το παλιό σχήμα και θέλουμε σαφώς νέο κινητό κατ΄ουσία και εικόνα και όχι το παλιό μας με βούλα...

 

3. Όταν είναι κάτι παραπάνω από προφανές (γι αυτό σε καμιά φωτό δεν φαίνεται η οθόνη αναμονής και στις περισσότερες είναι σβηστό) ότι τα λογότυπα θα είναι πάλι μαύρα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν σκουρόχρωμες εικόνες...Το άνοιγμα της φωτεινότητας κατα την κλήση δεν λυνει το πρόβλημα, παρά μόνο στο caller id....

 

4. H ΜΜC παραμένει ερμητικά κλειστή κατω από την μπαταρία....Στο Κ750i είναι εμφανώς εξωτερική....

 

5. Η εμμονή με τα χρώματα, μέχρι θανάτου είναι προφανής....Όταν ο ανταγωνισμός χρησιμοποιεί κατά κόρον τα 262Κ η νοκια εμμένει στα 65 με μικρές βελτιώσεις στα πίξελς....Ας μην μου πείτε για ασήμαντες διαφορές, επιβεβαιώνοντας έτσι την θεωρία του πιθήκου ή της αλεπούς.... :alien:

 

Το 6230i είναι σαφώς μια βελτιωμένη εκδοχή του 6230 που μπορεί να καλύψει επαρκώς όσους σκόπευαν να αγοράσουν το διάστημα αυτό το 6230, δεν έχουν ακούσει για το Κ750, ή έχουν βίτσιο και μόνο για το 6230.... :O

Link to comment
Share on other sites

η για καποιυς φανατικους νοκιακιδες που δεν παραδεχοντε τις πατατες της νοκια ας ανοιξουν τα ματια τους γιατι η αρχηγεια εχει τελειωσει απο καιρο και πρεπει να σοβαρευτουν

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με ταξιδιώτη κ χρήστο!...

Η nokia νομίζει ότι με μια μεγαλύτερης ανάλυσης οθόνη θα κατακτήσει τα πάντα...Παει..Τώρα ο κόσμος θα ανοίξει τα μάτια του και θα πάρει κ750ι!!

 

Να συμπληρώσω στα μείων:

1)Μικρή οθόνη...Τι να τα χέσω τα pixels αν μου βγαίνουν τα μάτια να διαβάσω ένα μήνυμα και θέλω να σκρολάρω 10 φορές...

2)3Χ ζουμ όταν έχει ήδη βγει 6Χ από τη μάνα(6630)??Έλεος!!

3)Προβλέπω ότι δε θα υπάρχει ζουμ στο βιντεο!Δε ξέρω γιατί όμως...

4)Μεγάλη η μαλ**ια της νοκια να βάζει την κάρτα πίσω απ την μπαταρία...Δε ζούμε στο μεσαίωνα...

5)Και η 65αρα οθόνη,μας φαίνεται λίγη πλεόν,αν και η 262αρα δεν έχει κ μεγάλη διαφορά

6)Μη μου λέτε ότι βαρεθήκατε το Series60!!Μην ακούω τέτοια!Συγγνώμη αλλά αυτό πιστεύω υποδηλώνει φανατισμό!!...Γιατί να το βαρεθώ??Επειδή είναι πιο πολύπλοκο??Με τόσες δυνατότητες που απέκτησε κ το 6230 τα ίδια σκ**α θα ναι!Επειδή παίρνει προγράμματα??Επειδή έχει μεγαλύτερες δυνατότητες??Επειδή μπορώ να το κάνω μέχρι κ καφετιέρα??Ή επειδή όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

7)Είδαμε κ την μεταπωλητική αξία των S40!!Η νοκια τα αλλάζει σαν τα παντελόνια(προβλέπεται να γίνει το ίδιο κ με τα 60αρια...)6230-->τόσος ντόρος κ η τιμή του είναι στα ίδια επίπεδα με το 6600 το οποίο κυκλοφόρησε 1 χρόνο πριν!!

 

 

Άντε,αρκετό θάψιμο έπεσε!!:p :p

Και για να λέμε κ του στραβού το δικιο,για πρώτη φορά σκέφτηκα να μεταπηδήσω στην κατηγορία του απλού κινητού αλλά ευτυχώς συνηδητοποίησα τι βλακεία σκέφτηκα κ το άφησα να περασει στο ντούκου!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειδε κανενας στο forum.nokia.com,Mobile 3D Graphics API (JSR-184) ? Ειναι το ιδιο API που εχουν τα 6630,6680,6681 :X Τα καινουργια 40αρια θα εχουν στο τελος διαφορα απο τα 60αρια μονο το μεγεθος της οθονης(δεν λεω αναλυση γιατι το 6230i εχει μεγαλυτερη απο τα 60αρια :wacko: ) και την απουσια λειτουργικου,ή μηπως οχι σε λιγο καιρο :rolleyes: ?

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Filoi moy , yparxoun kai oi aploi an8rwpoi poy den xreiazontai kai polla, polla, oute bgazoyn thn mmc 10 fores thn hmera, oso gia thn o8onh kamia o8onh ayth th stigmh den mporei na apodwsei 262k xrwma.

1 pixel=1 xrwma

208x208=43264 pixels 6230i

176x208= 36608 pixels 6680

176x220=38720 k750i

 

Ara kamia o8onh den 8a dwsei 262k oute kan 65k

640x480 = 307200 pixels

800x600= 480000 pixels

 

ara gia na apodwsei mia o8onh 362k 8a prepei na exei analysh 800x600, pragma adynato gia kinhto...

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει το 1 pixel ενα χρωμα? Στις οθονες των pc πως εχουμε 16 εκατομυρια χρωματα σε αναλυση 1280x1024(αυτην εχω εγω)?

 

1280x1024=1.310.720. Οταν αναφερονται στα χρωματα εννοουν το πληθος των αποχρωσεων που μπορει να αποδωσει η οθονη απο μια παλετα χρωματων.Οχι οτι ταυτοχρονα αποδιδει 65000 ή 262000 χρωματα.Πραγματι,ετσι δεν μας φτανουν τα πιξελ :D

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει το 1 pixel ενα χρωμα? Στις οθονες των pc πως εχουμε 16 εκατομυρια χρωματα σε αναλυση 1280x1024(αυτην εχω εγω)?

 

1280x1024=1.310.720. Οταν αναφερονται στα χρωματα εννοουν το πληθος των αποχρωσεων που μπορει να αποδωσει η οθονη απο μια παλετα χρωματων.Οχι οτι ταυτοχρονα αποδιδει 65000 ή 262000 χρωματα.Πραγματι,ετσι δεν μας φτανουν τα πιξελ :D

 

Etsi akribws einai oyte h o8onh toy pc mporei na apodwsei 16ek.xrwmmata (apoxrwseis apo thn palleta twn 7 basikwn xrwmmatwn)

 

Pare mia eikona se analysh 1280x1024 ,an exeis to paint shop pro kane mia metrhsh xrwmatwn na deis ti 8a soy bgalei.

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω στο θεμα για τις οθονες καμια δε μπορει να αποδωσει αυτα που γραφουν.

απλα τα βλεπω ψαρωτικα για να τσιμπαμε το καθε κινητο με την ταδε κορυφαια οθονη

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...