Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230i


andr3as
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ego tha ithela na rotiso ean to kinito ypostirizei T9. To ksero oti i erotisi mporei na fainetai poly asteia, omos apo oti proseksa sto episimo site tis NOKIA den anaferei tipota... (Kai kserete poso boliko einai to T9 etsi???). Den pisteuo oti i NOKIA ksexase autin tin texnologia, alla gia kalo k gia kako...

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ego tha ithela na rotiso ean to kinito ypostirizei T9. To ksero oti i erotisi mporei na fainetai poly asteia, omos apo oti proseksa sto episimo site tis NOKIA den anaferei tipota... (Kai kserete poso boliko einai to T9 etsi???). Den pisteuo oti i NOKIA ksexase autin tin texnologia, alla gia kalo k gia kako...

 

Φίλε Kosti προφανώς και έχει Τ9 αν και δεν είναι τόσο καλό όσο το τ9 που είχα στο Siemens S55 και από ότι έχω διαβάσει τα προηγούμενα ΝΟΚΙΑ. Αλλά κατά τα άλλα (πέρα από κάτι χαζομαρίτσες οι οποίες ίσως μπορούν να διορθωθούν σε επόμενες αναβαθμίσεις) αλλά και για τα λεφτά του είναι καλό κινητό.

Link to comment
Share on other sites

αλησπερα σχετικα με το πλαισιο στην φωτογραφια αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα οταν ειχα την εκδοση 2.23.

Καντε αναβαθμιση σε 2.30 και θα διορθωθει.

:rolleyes:

It's better to light a candle,than complain about the darkness."OI POLLOI"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειμαι στο τσακ να παρω το 6230i και θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα...

 

1)Το θεωρειτε καλυτερο απο το 3230?Ναι μεν smartphone αλλα με χαλαει το οτι ειναι σειρα 30χχ και πως μοιαζει με ερικσον...

2)και σημαντικοτερο... Ειναι κλειδωμενο το ΒΤ?Δηλαδη φιλοι μου δεν θα μπορουν να μου στειλουν βιντεο που τραβανε ή ηχους και παιχνιδια?

3)Αν δεν μπορουν, μπορω εγω να εγκαθιστω τα παιχνιδια/προγραμματα που θα βρισκω απο το δικτυο μεσω του usb καλωδιου που ερχεται στην συσκευασια?Αν οχι, πως εγκαθιστανται τα προγραμματα απο 3ους κατασκευαστες?

4)Εχει καλο σχετικα βιντεο και mp3?

 

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα τελικα θα κανω υπερβαση (ηταν να παρω το 6101) και θελω να προχωρησω στην αγορα ξεροντας ολα τα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειμαι στο τσακ να παρω το 6230i και θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα...

 

1)Το θεωρειτε καλυτερο απο το 3230?Ναι μεν smartphone αλλα με χαλαει το οτι ειναι σειρα 30χχ και πως μοιαζει με ερικσον...

2)και σημαντικοτερο... Ειναι κλειδωμενο το ΒΤ?Δηλαδη φιλοι μου δεν θα μπορουν να μου στειλουν βιντεο που τραβανε ή ηχους και παιχνιδια?

3)Αν δεν μπορουν, μπορω εγω να εγκαθιστω τα παιχνιδια/προγραμματα που θα βρισκω απο το δικτυο μεσω του usb καλωδιου που ερχεται στην συσκευασια?Αν οχι, πως εγκαθιστανται τα προγραμματα απο 3ους κατασκευαστες?

4)Εχει καλο σχετικα βιντεο και mp3?

 

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα τελικα θα κανω υπερβαση (ηταν να παρω το 6101) και θελω να προχωρησω στην αγορα ξεροντας ολα τα δεδομενα.

 

1.ναι για μενα

2.ειναι ξεκλειδωτο οπως σε ολα σεδον τα κινητα

3.ΔΕΝ εχει καλοδιο μεσα, ή θα παρεις δικο σου ή μεσω υπερυθρων/μπλουτουθ. Εγκαθηστας java προγραμματακια

4.μπ3 στερεοφωνικο αρκετα καλο, βιντεο μετριο

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πεί κάποιος επειδή θέλω να περάσω mp3 ως ήχους κλήσης σε ποιό format θα πρέπει να τα μετατρέψω έτσι ώστε να έχω την καλύτερη δυνατή ποιότητα,απο αυτά που υποστηρίζει η συσκευή?
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα για το αν το ΒΤ ειναι ξεκλειδωτο γιατι εδω στο φορουμ γραφεται απο πολλους οτι στην σειρα 40 της νοκια, το ΒΤ ειναι κλειδωμενο μαζι με τις υπερυθρες.
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα για το αν το ΒΤ ειναι ξεκλειδωτο γιατι εδω στο φορουμ γραφεται απο πολλους οτι στην σειρα 40 της νοκια, το ΒΤ ειναι κλειδωμενο μαζι με τις υπερυθρες.
Στα παλιά 40ρια συμβαίνει αυτό οχι στα καινούρια :cool:
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημά μου συνεχίζεται και με την 3.30....

 

Συγκεκριμένα όταν γράφω μεγάλο sms κολλάνε τα πάντα, το κινητό κάνει ρισταρτ και φυσικά χάνω και το μήνυμα.... :(

 

Μου συναίβει σήμερα δύο φορές....

 

Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον;;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω για τον τύπο του κεντρικού menu, όπως συμβαίνει και στα 60ρια, υπάρχει επιλογή για εικονίδια πολλά, και για πλοήγηση με ένα ένα? (Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ, δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα!)

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω και για το κεντρικό του πλήκτρο, κατά ποσο είναι εύχρηστο, εύκολο να χαλάσει, θέλει πολύ δύναμη κλπ...

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω για τον τύπο του κεντρικού menu, όπως συμβαίνει και στα 60ρια, υπάρχει επιλογή για εικονίδια πολλά, και για πλοήγηση με ένα ένα? (Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ, δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα!)

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω και για το κεντρικό του πλήκτρο, κατά ποσο είναι εύχρηστο, εύκολο να χαλάσει, θέλει πολύ δύναμη κλπ...

 

Μπορείς στο μενού να είναι ένα ένα εικονίδιο ή σε πλέγμα (πολλά μαζί). Το κεντρικό του πλήκτρο δεν θεωρώ ότι έχει πρόβλημα, εύχρηστο είναι, θέλει λίγο παραπάνω δύναμη από ότι του Κ700 και δεν είναι εύκολο να χαλάσει. Θα έλεγα ότι το κεντρικό του κουμπάκι βοηθά πολύ περισσότερο απ' ότι του 6230.

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο πολύ. Ευελπιστώ σε 2 περίπου ώρες να το έχω στα χερια μου! Με το που γυρίσω σπίτι, θα σας στείλω εντυπώσεις... :)

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημά μου συνεχίζεται και με την 3.30....

 

Συγκεκριμένα όταν γράφω μεγάλο sms κολλάνε τα πάντα, το κινητό κάνει ρισταρτ και φυσικά χάνω και το μήνυμα.... :(

 

Μου συναίβει σήμερα δύο φορές....

 

Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον;;; :worry:

 

ΝΑΙ... ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ... ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.

H μεγάλη πλάκα είναι πως όταν γράφω δοκιμαστικά και άσχετα sms -δεν ξέρω το λόγο- δεν κολλάει.... :blink:

 

Όταν έχω ανάγκη να στείλω κάποιο πραγματικό, πρέπει να το γράψω δύο και τρεις φορές, να το αποθηκεύσω πρώτα για να το στείλω...Το κόλλημα συμβαίνει και σε μικρότερα sms της μιας περίπου γραμμής.... :(

 

Η αλήθεια είναι πως σπάνια στέλνω sms....αλλά πάντως είναι άκρως σπαστικό!!! :mad:

 

Έχετε ακούσει τίποτα για νέα αναβάθμιση μετά την 3.30;

Link to comment
Share on other sites

Η ατυχία χτύπησε για ακόμη μια φορα την πόρτα μου. Οι συσκευές είχαν τελειώσει, και πλέον θα πάρο το κινητό από τρίτη! Πάντως απόλαυσα μια ωραία βόλτα στην Πάτρα :)

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τον Ιανουαριο το 6630.Απο τοτε εμπλεξα με το απιστευτο service της nokia.Την πεμπτη φορα λοιπον που πηγε το τηλεφωνο για service πριν 1 εβδομαδα δεν λειτουργουσε τιποτα.Το ανοιγα και εβγαινε το μυν παρακαλω επικοινωνηστε με αντιπροσωπο.Ολες τις αλλες φορες υπηρχε και διαφορετικο προβλημα.Το update του λειτουργικου εγινε κανονικα πριν εναν δυό μηνες.Οπως καταλαβαινετε δεν δουλεψε ποτε κανονικα.Αφου λοιπον δεν ανοιγε με τιποτα αγανακτησα και πηγα στο nokia shop και φυσικα τους ζητησα αφου ειδαν και αυτοι οτι ειχε ερθει για service τοσες φορες αλλαγη.Να φερουν ενα αλλο μπας και ησυχασω.Τα σημειωσαν ολα αυτα και μου ειπαν οτι θα σταλει στη nokia.Μου εδωσαν και ενα τηλ για να επικοινωνησω μετα απο 2 μερες να τους πιεσω λεει να μου το αλλαξουν.Λες και δεν ειναι υποχρεωση τους...

Περνω τηλ λοιπον και μιλαω με καποιο κυριο υπευθυνο λεει στο service.Του λεω την ιστορια και μου οτι για αλλαχτει αυτο το τηλ πρεπει να σταλλει στο soho στο service της nokia.Επισης μου λεει οτι το εχει δει τεχνικος τη στιγμη που μιλησαμε και στην αναφορα του εγραφε οτι ειναι επισκευάσιμο.Οποτε γιατι να περιμενεται μου λεει να το στειλουμε εξω;Δεν ειναι σοβαρο το προβλημα και σε 2 μερες θα το παρετε.

Με παιρνουν μετα απο 2 μερες απο το nokia shop και μου λενε ,ακουστε παιδια,οτι γυρισε το τηλ λεει αλλα δεν επισκευαζεται.Εχουν πεσει νερα λεει!!!

Εκει λεμε τρελαθηκα...

Εχει γινει σε κανεναν αυτο ρε παιδια.Δεν βγαζω ακρη με τιποτα...Παει το τηλ στα καλα καθουμενα.Απ'οτι καταλαβαινω δεν μπορω να κανω τιποτα.Εχεις κανεις να προτεινει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει παρατηρήσει κανείς όταν βάλει το κινητό να φορτίσει αν ακούγεται κάποιος ήχος (πολύ υψηλός) απο τον φορτιστή για λίγα δευτερόλεπτα και μετά σταματάει? Μήπως έχει τπτ πρόβλημα ο δικός μου :( ?

 

 

Υπάρχει κανείς που να το τσέκαρε, να μου πεί...? :( :cry: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να το τσέκαρε, να μου πεί...? :( :cry: :wacko:

Εμενα παντως δεν το κανει εχω την 3,30

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτή τη στιγμή έχεις το τηλέφωνο στα χέρια σου δοκίμασε να το ανοίξεις χωρίς την κάρτα μνήμης :confused:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δυστηχώς είσαι εξαιρετικά άτυχος.

Θα πρέπει να έχεις υπ'όψιν σου πως η πλειοψηφία των τεχνικών στη Nokia απλά κάνουν τη δουλειά τους - πότε σωστά και πότε όχι για έναν μισθό των 550 ευρώ, όπως και οι περισσότεροι απλοί υπάλληλοι. Όταν στέλνεται μια συσκευή για έλεγχο, την εξετάζει ο τεχνικός όσο πιο εξωνυχιστικά γίνεται ώστε να εντοπίσει πιθανές φθορές του χρήστη (συνήθως εν αγνοία του). Κι αυτό το κάνει ώστε να αποφύγει σοβαρά μπερδέματα όπως στη δική σου περίπτωση. Πίστεψέ με πως θα ήταν πολύ βολικό ο κάθε τεχνικός να μπορούσε να αλλάζει κατευθείαν μια συσκευή καθ' ότι δεν θα επρεπε να τηρανιστεί με την επισκευή της. Αλλά κάποιοι έτυχε να αλλάζουν αρκετές...και οι Φιλανδοί τα πήραν στο κρανίο με την Ελληνική αντίληψη & έπεσε...δάχτυλο χοντρό από "ψηλά". Απ'ότι φαίνεται ο πρώτος τεχνικός που είδε τη συσκευή σου στα Κεντρικα της Nokia , δεν είδε τα υγρα - είτε απο κεκτιμένη ταχύτητα ,είτε επιδή η βλάβη που είχες προκύπτει πολλές φορές από το λογισμικό. Εδώ ευθύνη έχει και ο Τεχνικός του Nokia Shop που δεν είδε πρώτος τα υγρα (ως όφειλε) ώστε να σε ενημερώσει δίχως να σταλεί κεντρικα. Επίσης Μ**ακια χοντρή έκανε και ο τεχνικός στα κεντρικά που δεν είδε την πρώτη φορά τα υγρα , εκθέτοντας τον τελευταίο που τα εντοπισε. Έχε υπ'όψιν σου πως όταν η Nokia λέει "υγρα" δεν ειναι απαραίτητο η συσκευή να έχει κάνει...μπάνιο. Απλά ακόμη και την μικρότερη ένδειξη υγρασίας την αναφέρουν ώς υγρα καθ'ότι κανένα επίσημο service δεν μπορέι να σου εγγυηθεί για μια επισκευεή - ώς οφείλει- μετα από εντοπισμό υγρασίας.

Αν η βλάβη σου προέρχεται όντως από την υγρασία (που μαλλόν έτσι είναι) το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρέις κάποιο παλικαρι σε service όπου θα μπορεί να στη καθαρίσει ακόμη και με συσκευή υπερήχων. Το δύσκολό είναι πως η συσκευή είναι πολύ ευαίσθητη στην υγρασία και αν χρειαστεί αναβάθμιση μάλλον θα καταστραφεί ολοσχερώς.

Αφού δεν μπορούμε να δώσουμε χρόνια στη ζωή μας....ας δώσουμε ζωή στα χρόνια μας.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δυστηχώς είσαι εξαιρετικά άτυχος.

Θα πρέπει να έχεις υπ'όψιν σου πως η πλειοψηφία των τεχνικών στη Nokia απλά κάνουν τη δουλειά τους - πότε σωστά και πότε όχι για έναν μισθό των 550 ευρώ, όπως και οι περισσότεροι απλοί υπάλληλοι. Όταν στέλνεται μια συσκευή για έλεγχο, την εξετάζει ο τεχνικός όσο πιο εξωνυχιστικά γίνεται ώστε να εντοπίσει πιθανές φθορές του χρήστη (συνήθως εν αγνοία του). Κι αυτό το κάνει ώστε να αποφύγει σοβαρά μπερδέματα όπως στη δική σου περίπτωση. Απ'ότι φαίνεται ο πρώτος τεχνικός που είδε τη συσκευή σου στα Κεντρικα της Nokia , δεν είδε τα υγρα - είτε απο κεκτιμένη ταχύτητα ,είτε επιδή η βλάβη που είχες προκύπτει πολλές φορές από το λογισμικό. Εδώ εχευ ευθύνη ο Τεχνικός του Nokia Shop που δεν είδε πρώτος τα υγρα (ως όφειλε) ώστε να σε ενημερώσει δίχως να σταλεί κεντρικα. Επίσης Μ**ακια χοντρή έκανε και ο τεχνικός στα κεντρικά που δεν είδε την πρώτη φορά τα υγρα , εκθέτοντας τον τελευταίο που τα εντοπισε. Έχε υπ'όψιν σου πως όταν η Nokia λέει "υγρα" δεν ειναι απαραίτητο η συσκευή να έχει κάνει...μπάνιο. Απλά ακόμη και την μικρότερη ένδειξη υγρασίας την αναφέρουν ώς υγρα καθ'ότι κανένα επίσημο service δεν μπορέι να σου εγγυηθεί για μια επισκευεή - ώς οφείλει- μετα από εντοπισμό υγρασίας.

Αν η βλάβη σου προέρχεται όντως από την υγρασία (που μαλλόν έτσι είναι) το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρέις κάποιο παλικαρι σε service όπου θα μπορεί να στη καθαρίσει ακόμη και με συσκευή υπερήχων. Το δύσκολό είναι πως η συσκευή είναι πολύ ευαίσθητη στην υγρασία και αν χρειαστεί αναβάθμιση μάλλον θα καταστραφεί ολοσχερώς.

Μα τα νερά είναι δικαιολογία είτε επειδή δεν ξέρουν να το φτιάξουν είτε για να αποφύγουν την αντικατάσταση... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορόυν να το κάνουν αφού αν ο πελάτης το επιθυμεί , μπορέι να τα δεί μαζί με τον Τεχνικό του Nokia Shop (αν ξέρει να ανοιγει τη συσκευή). Φαίνονται με γυμνό μάτι.
Αφού δεν μπορούμε να δώσουμε χρόνια στη ζωή μας....ας δώσουμε ζωή στα χρόνια μας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απ'οτι μου ειπαν στο nokia shop δεν βρηκαν υγρασια αλλα βρηκαν λεει οξειδωση στην πλακετα που σημαινει οτι το τηλ ειχε μπει σε ποτηρι με νερο καιρο πριν.Αν ειναι ετσι λοιπον γιατι δεν ειχα το παραμικρο προβλημα εδω και ενα μηνα;Συνηθως εχεις προβληματα με τα κουμπια,την οθονη και τετοια.Εγω δεν ειχα τιποτα τετοιο.Που θα βρω τεχνικο να μου το καθαρισει με υπερηχους;;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να το τσέκαρε, να μου πεί...? :( :cry: :wacko:

 

Το έκανε στο παλιό μου 6230...αλλά 1 χρόνο που το κράτησα δεν μου δημιούργησε πρόβλημα, μην ανησυχείς.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ακόμα μια ερώτηση. Εγώ έχω το 3660. Το μοντέλο της μπαταρίας τους είναι το ίδιο? Με λίγα λόγια θα μπορέσω μόλις το πάρω να του βάλω την "γεμάτη" μπαταρία που ήδη έχω, η θα περιμένω 8 ώρες να φορτίσει?

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...