Jump to content

Poco X5 Pro


minast
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι νέο, εδώ και καιρό την έχουμε πάρει αυτή την έκδοση.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, topmar said:

Δεν είναι νέο, εδώ και καιρό την έχουμε πάρει αυτή την έκδοση.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Στην EEA Έκδοση τώρα βγήκε 

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2023 at 6:38 ΜΜ, topmar said:

Δεν είναι νέο, εδώ και καιρό την έχουμε πάρει αυτή την έκδοση.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

δεν νομιζω οτι ειναι η ιδια εκδοση ! ειναι νεοτερη απο αυτη που ειχαμε αλλαξει χωρα τοτε στο κινητο μας ! τουλάχιστον στο δικο μου κινητο ! 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κάτω από τον ήλιο θάλασσα κτλ και μου φαίνεται η οθόνη καθρεφτίζει υπερβολικά. Είναι της φαντασίας μου η είναι όντως έτσι; μήπως είναι το τζαμακι της συσκευής;

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν φοράς πρόσθετο τζαμάκι, παίζει μεγάλο ρόλο.
Πάντως και της συσκευής δεν είναι ιδιαίτερα ματ, έχει κάποια ανακλαστικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς προστασία/τζαμακι μια χαρά βλέπω σε έντονο ήλιο 

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

φοραω της συσκευης παιδια ! σε ολες τις προηγουμενες συσκευες μου το ειχα βγαλει και ειχα βαλει αλλο ξεχωριστο ! με εβγαλε τα ματια σημερα ενω πχ με redmi note 10 pro δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα ! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freddaras said:

φοραω της συσκευης παιδια ! σε ολες τις προηγουμενες συσκευες μου το ειχα βγαλει και ειχα βαλει αλλο ξεχωριστο ! με εβγαλε τα ματια σημερα ενω πχ με redmi note 10 pro δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα ! 

"Aυτο" είναι ζελατίνα, και όχι τζαμάκι. Μαζί με την θήκη σιλικόνης παρέχετε απο την εταιρία μέσα στην συσκευασία (η ζελατινα τοποθετημένη) για την ελάχιστη προστασία που προσφέρουν μέχρι ο πελάτης να αγοράσει μια πραγματική θήκη προστασίας (ή έστω του γούστου του) και ένα τζάμι προστασίας της οθόνης. Είναι πολύ χαμηλής αξίας και ποιότητας και θα προστατεύσουν από τυχών γρατσουνιές και γδαρσίματα μέχρι να αγοραστούν άλλα και να τοποθετηθούν. 2 μέρες την άντεξα (και πολύ ήταν) μέχρι να παραλάβω την κανονική θήκη και το τζάμι που είχα αγοράσει.

Για κάποιον που η δουλειά του είναι σε εξωτ. χώρους, μέσα στον ήλιο υπάρχουν matte τζαμάκια που περιορίζουν ΠΟΛΥ τις αντανακλάσεις, πχ https://www.protectionfilms24.com/article/3x-brotect-airglass-matte-glass-screen-protectorxiaomi-poco-x5-pro-3947353.html Τα "ματ" τζαμάκια δεν έχουν τοσο καλή χρωματική απόδοση όσο τα "γυαλιστερά" αλλά δεν συγκρίνονται στον ήλιο με τα άλλα.

Για άλλους που δεν έχουν τέτοιο προβλημα κάτι τέτοιο: https://www.protectionfilms24.com/article/3x-brotect-airglass-glass-screen-protectorxiaomi-poco-x5-pro-3847353.html

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Πάντα έβγαζα την ζελατίνα και έβαζα τζαμακι τώρα το ξέχασα για αυτό και με βγήκαν τα μάτια. Αύριο κιόλας θα πάω να τα αλλάξω σε ευχαριστώ και για τα λινκ

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και δύο χρόνια τελειώσει με αυτά τα θέματα. 

Ούτε τζάμια, ούτε ζελατίνες, μόνο υγρό νανοτεχνολογιας στην οθόνη και εννοείται θήκη οπωσδήποτε. 

Γλίτωσα από κακές τοποθετήσεις, αντανάκλασης, κλπ κλπ. 

Και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, p_k said:

Εγώ έχω εδώ και δύο χρόνια τελειώσει με αυτά τα θέματα. 

Ούτε τζάμια, ούτε ζελατίνες, μόνο υγρό νανοτεχνολογιας στην οθόνη και εννοείται θήκη οπωσδήποτε. 

Γλίτωσα από κακές τοποθετήσεις, αντανάκλασης, κλπ κλπ. 

Και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

Υγρό? Δηλαδή ενας ψεκασμός στην οθόνη? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, furious_n-gage said:

Υγρό? Δηλαδή ενας ψεκασμός στην οθόνη? 

Υπάρχουν διάφορα υγρά νανοτεχνολογίας, εγώ χρησιμοποιώ τα μαντηλάκια της Spigen.

Ουσιαστικά καθαρίζεις πρώτα την οθόνη με ένα μαντηλάκι καθαριστικού υγρού και μετά περνάς το δεύτερο μαντηλάκια, που είναι το υγρό νανοτεχνολογίας.

Περιμένεις πέντε με δέκα λεπτά και μετά το ξανασκουπίζεις και η οθόνη αποκτά μεγαλύτερη αντοχή σε γδαρσίματα, σημάδια και λοιπά.

Επίσης πιάνει πιο δύσκολα δαχτυλιές

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, p_k said:

Εγώ έχω εδώ και δύο χρόνια τελειώσει με αυτά τα θέματα. 

Ούτε τζάμια, ούτε ζελατίνες, μόνο υγρό νανοτεχνολογιας στην οθόνη και εννοείται θήκη οπωσδήποτε. 

Γλίτωσα από κακές τοποθετήσεις, αντανάκλασης, κλπ κλπ. 

Και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

Αυτό προστατεύει από γρατσουνιές "τσέπης" αλλά όχι από μικρές πτώσεις όπως ένα τζαμάκι. Έχει βάλει φίλος σε iP 14 τέτοιο δεν ξέρω αν ειναι της Spigen ή άλλης εταιρίας αλλά δεν είναι καλύτερο σε αντανακλάσεις από ένα καλό τζαμάκι, πόσο μάλλον αν αυτό είναι "ματ".

όλα είναι .... "κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις".

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tifozif1 said:

Αυτό προστατεύει από γρατσουνιές "τσέπης" αλλά όχι από μικρές πτώσεις όπως ένα τζαμάκι. Έχει βάλει φίλος σε iP 14 τέτοιο δεν ξέρω αν ειναι της Spigen ή άλλης εταιρίας αλλά δεν είναι καλύτερο σε αντανακλάσεις από ένα καλό τζαμάκι, πόσο μάλλον αν αυτό είναι "ματ".

όλα είναι .... "κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις".

Το συγκεκριμένο που βάζω εγώ δεν είναι ματ, είναι εντελώς αόρατο. 

Ούτε σχηματίζει ας πούμε στρωμα πάνω από την οθόνη. 

Γίνεται ένα με αυτήν. 

1 hour ago, mger said:

κάποιο λινκ για αυτό το προϊόν ;

Αυτό είναι 

https://www.skroutz.gr/s/16101182/Spigen-GLAS-tR-Nano-Liquid-Premium-Screen-Protector-Universal.html

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, p_k said:

Το συγκεκριμένο που βάζω εγώ δεν είναι ματ, είναι εντελώς αόρατο. 

Ούτε σχηματίζει ας πούμε στρωμα πάνω από την οθόνη. 

Γίνεται ένα με αυτήν.

Tα "ματ" τζαμάκια ειναι ιδανικά για αντανακλάσεις και χώρους με πολύ φώς/ήλιο. Από ό,τι ξέρω τετοια liquid nano "υγρά" δεν υπάρχουν σε "ματ", έτσι ξεκίνησε η κουβέντα πιο πάνω, για τον ήλιο και τις αντανακλάσεις. Και από ό,τι καταλαβαίνω τα "υγρά" αυτά κάνουν το λείο εργοστασιακό τζάμι του κινητού ακόμα πιο λείο, εντείνοντας τις αντανακλάσεις. 
20201013115317_2f3825c3.jpeg

 

https://www.displayninja.com/matte-vs-glossy-screen/
 

matte-display-laptop-450x370.jpg

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

Ok, κατανοητό αυτό με τα ματ τζαμακια. 

Εγώ δεν έχω πάντως κανένα πρόβλημα με αντανακλασεις. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! 
Είχα ρωτήσει και πιο παλιά (07/04) για ένα θέμα που έχω αλλά δεν έλαβα απάντηση. Τα bluetooth ακουστικά μου ακούγονται πολύ πολύ σιγά 😞 Έχω δοκιμάσει διάφορες μάρκες ακουστικών μήπως και τίθεται θέμα συμβατότητας, αλλά όλα τα ίδια. Σε σημείο που άμα θα βγω για περπάτημα και θέλω να ακούσω μουσική, δεν ακούω!!
Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά ψάχνω μήνες να βρω λύση.
Μόνο εγώ έχω το πρόβλημα; Καμμιά ιδέα; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, teoraptor said:

Καλησπέρα και πάλι! 
Είχα ρωτήσει και πιο παλιά (07/04) για ένα θέμα που έχω αλλά δεν έλαβα απάντηση. Τα bluetooth ακουστικά μου ακούγονται πολύ πολύ σιγά 😞 Έχω δοκιμάσει διάφορες μάρκες ακουστικών μήπως και τίθεται θέμα συμβατότητας, αλλά όλα τα ίδια. Σε σημείο που άμα θα βγω για περπάτημα και θέλω να ακούσω μουσική, δεν ακούω!!
Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά ψάχνω μήνες να βρω λύση.
Μόνο εγώ έχω το πρόβλημα; Καμμιά ιδέα; 

 

 

Για να μην σου απανταει κανεις,μάλλον δεν θα ξερουν ή δεν θα ειχαν παρόμοια εμπειρια...Παντως προηγουμενα μαζι σου και να μην σου απαντανε χλωμο.....

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nick_minos said:

Για να μην σου απανταει κανεις,μάλλον δεν θα ξερουν ή δεν θα ειχαν παρόμοια εμπειρια...Παντως προηγουμενα μαζι σου και να μην σου απαντανε χλωμο.....

Χαχαχα! Όχι δεν εννούσα ότι υπάρχουν προηγούμενα!! 🙂 
Απλά θέλω να καταλάβω εαν είναι θέμα λογισμικού ή, εαν δεν έχει άλλος το ίδιο πρόβλημα, τότε είναι της συσκευής μου

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα στην παρέα

Έχω βρει το xiaomi poco x5 nfc 128gb 6gb 5g απο αυτό το μαγαζί JMCtech

στα 192 ευρώ και λένε οτι είναι EU version 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν η Nova sim κάρτα μου  θα δουλεύει σε 5g

και εαν η τιμη είναι καλή 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χρήστος 

Link to comment
Share on other sites

Το 5G θα δουλεύει κανονικά, το ζήτημα είναι ότι πολύ πιθανόν να μην δουλεύει το VoLTE και να έχει random restart η συσκευή.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε άστο καλύτερα δεν έχω όρεξη για πονοκεφάλους 

Σε 5g με 6 ram τι άλλο κινητό εως 200 ευρώ παίζει 

Edited by kalogran11
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...