Jump to content

Poco X5 Pro


minast
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να επιλέξεις αργή φόρτιση μέσω των ρυθμίσεων ή απλώς φορτίζεις με άλλον αργό φορτιστή; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις αργή φόρτιση μέσω των ρυθμίσεων ή απλώς φορτίζεις με άλλον αργό φορτιστή; 
Όχι αργό φορτιστή ! Το αφήνω πάντα βράδυ η στο 8αωρο στο γραφείο στη δουλειά ! Γρήγορη φόρτιση μόνο όταν ειναι να παω ταξίδι, πρέπει να πάω κάπου γρήγορα και εχει πέσει η μπαταρία κτλ !  γενικά δεν εχω κανενα θεμα με την μπαταρία ! Επίσης σπίτι παντα το γυρναω σε 2g οταν εχω wifi ! Εκεί το σημα ειναι συνέχειά φουλ σε καθε δωμάτιο και βοηθάει και αυτο πολυ τη διάρκεια της μπαταρίας ! 

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει δοκιμάσει κανείς σας την Google Camera στο X5 Pro; Είναι καλύτερη από την εργοστασιακή;

Poco X5 Pro 5G via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αυξήσει την μνήμη (επέκταση μνήμης), από τα 3GB στα 5GB;

Έχω το 256αρι και σκέφτομαι να το κάνω.

Poco X5 Pro 5G via Tapatalk


Το έχω κάνει από χθες..

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει από χθες..

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα, είδες διαφορά, προς το καλύτερο;

Poco X5 Pro 5G via Tapatalk

Καλημέρα, έχει δοκιμάσει κανείς σας την Google Camera στο X5 Pro; Είναι καλύτερη από την εργοστασιακή;

Poco X5 Pro 5G via Tapatalk


Καλημέρα, μόλις δοκίμασα 2 φώτο με το X5 Pro 5G. Η δεύτερη με την εργοστασιακή κάμερα, η πρώτη με την GCam.

Νομίζω ότι η εργοστασιακή είναι πολύ καλύτερη. 6cc15a28df5fb10ec646cc2b3b08fa7f.jpgc0cb24a8f62eb5ec267dec6b05890aaa.jpg

Poco X5 Pro 5G via Tapatalk


Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να κάνεις επέκταση μνήμης από τα 3GB στα 5GB;
Τι κερδίζεις ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 8ραμ καλύτερα την επέκταση μνήμης να την έχεις κλειστεί, ο αποθηκευτικός χώρος είναι πολύ πιο αργός από την ραμ και μπορεί να δεις κολλήματα στο κινητό.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πηρα και εγω το κινητό (Pro)  και οντως ειναι φοβερο.
Βεβαια δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το χαος των ρυθμισεων
αλλα θα το παλαιψω.
Να ρωτησω ομως, εκει που εχει την ενταση του σηματος δεν επρεπε να γραφει 4g
η  5g  ή οτι ειδος σηματος εχει? Ρωταω γιατι δεν γραφει τιποτα.
Και δευτερον καμια εφαρμογη αντι για το απουσιαζον λαμπακι ειδοποιησεων υπαρχει?
Ευχαριστω.

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, customer2 said:

Καλησπέρα. Πηρα και εγω το κινητό (Pro)  και οντως ειναι φοβερο.
Βεβαια δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το χαος των ρυθμισεων
αλλα θα το παλαιψω.
Να ρωτησω ομως, εκει που εχει την ενταση του σηματος δεν επρεπε να γραφει 4g
η  5g  ή οτι ειδος σηματος εχει? Ρωταω γιατι δεν γραφει τιποτα.
Και δευτερον καμια εφαρμογη αντι για το απουσιαζον λαμπακι ειδοποιησεων υπαρχει?
Ευχαριστω.

Καλορίζικο φίλε, γράφει 4g και 5g στο εικονίδιο με τις μπάρες του σήματος, μόνο όταν το έχεις σε δεδομένα κινητής.

Όταν χρησιμοποιείς το wi-fi οι ενδείξεις αυτές δεν εμφανίζονται.

Επίσης υπάρχει τρόπος μέσα από τις ρυθμίσεις να αναβοσβήνει στιγμιαία η οθόνη ειδοποιώντας. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ουπς...... τωρα το ειδα εβαλα δεδομενα και γραφει 5g.  Σας τοπα παιδια, ειμαι λιγο ασχετος.
Θα ψαξω και τις  ειδοποιησεις.   Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το κινητό για την σύζυγο. 

Μου έφαγε κάποιες ώρες το στήσιμο (2-3 περίπου). 

Κατά το στήσιμο, ενημερώσεις, επαναφορά αντιγράφων ασφαλείας από λογαριασμούς google και xiaomi, είχα κάποιες αστοχίες με την απόκριση της οθόνης, λογικά γιατί του έβαλα μαζεμένη δουλειά, όλα μαζί, πριν καλά καλά βγει από το κουτί του. Θεωρώ ότι πάει πέρασε αυτό. 

Καλώδιο φόρτισης, 1.5-2 μέτρα, συμβατό με το πρότυπο της συσκευής υπάρχει στην αγορά; 

Θήκη πορτοφόλι δοκιμασμένη; 

Τζάμι ή μεμβράνη προστασίας; 

Περιμένω τις προτάσεις σας 😜 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Μονο για

On 24/12/2023 at 12:51 ΠΜ, andreasomageiras said:

Θήκη πορτοφόλι δοκιμασμένη; 

Για θηκη πορτοφολι   ταιριαζουν οι θηκες του redmi note 12 pro που εχει πολυ μεγαλυτερη ποικιλια. Για μεμβρανη δεν εψαξα ακομη.  Χρειαζομαι και εγω κατι αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

https://myphone.gr/forum/topic/196713/page/16/?tab=comments#comment-7228270

Μετά από πολλές δοκιμές σε διάφορα κινητά κατέληξα στα παραπάνω. Υπάρχουν "τζαμάκια" και τζαμάκια όπως και "ζελατίνες" και ζελατίνες. Προσωπικά προτιμώ τζαμάκι.

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2023 at 2:31 ΜΜ, p_k said:

Μπορείς φίλε μου να ελέγξεις αυτό το θέμα με την γαλαζωπή απόχρωση όταν το βλέπεις υπό κάποια γωνία θέασης; Το εμφανίζει σε σένα; 

Ναι, οταν το φοντο ειναι λευκο και το γυρισεις στα πλαγια γινεται γαλαζωπο.
 

Λοιπες  εντυπωσεις σε σχεση με αυτα για τα οποια διαλεξα το τηλεφωνο.
Η  πλοηγηση ειναι αριστη. Ισως εχει και ακριβεια ενος μετρου.
Η  μπαταρια  ειναι  εξαιρετικη.
Το  software  ειναι ταχυτατο και δεν εχει την παραμικρη καθυστερηση.

Αυτα.
Να ρωτησω και κατι που ανεφερε ο φιλος  freddaras.
Ειναι σωστο να το φορτιζουμε με αργο  φορτιστη  ή  μηπως
αντι να ωφελειται η μπαταρια την βλαπτουμε?

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα με την γαλαζωπή απόχρωση της οθόνης όταν το βλέπεις υπό γωνία οφείλεται στην amoled, όλα έτσι είναι εκτός από τα  κινητά με Super Amoled & dynamic OLED

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bathan said:

Tο θέμα με την γαλαζωπή απόχρωση της οθόνης όταν το βλέπεις υπό γωνία οφείλεται στην amoled, όλα έτσι είναι εκτός από τα  κινητά με Super Amoled & dynamic OLED

Συμφωνω. Ασε δλδ που δεν εχει καμια σημασια.
Επειδη προβληματιστηκε καποιος φιλος το εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Είμαι έτοιμος για αγορά νέου κινητού, μετά από 5 χρόνια που έχω το honor play, το οποίο και ευχαριστήθηκα αρκετά. Κοινώς έβγαλε τα χρήματά του.

Διαθέτω κοντά στα 300 ευρώ. Mετά από κάποια σχετική έρευνα που έχω κάνει στο διαδίκτυο, έχει σταμπάρει τα εξής τηλέφωνα:

1) Poco X5 Pro. Τιμή ίση 329, σε γνωστό μαγαζί ( δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω το όνομά του), με Specs 8/256. Σήμερα το είδα και από κοντά και είδα ότι είναι αρκετά ποιοτικό σε σχέση με το απλό Χ5.

2) Νote 12 pro +. Καλό τηλέφωνο και αυτό αλλά λίγο πιο ακριβό, κοντά στα 400 αυτή τη στιγμή.

3) Poco F5. Καλύτερος επεξεργαστής αλλά και αυτό πιο ακριβό, 400 ευρώ. Δεν ξέρω αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

4) Και τέλος τα Samsung. Ίσως υπερτερούν λόγω λογισμικού αλλά έχουν πιο μικρή οθόνη και ίσως υποδεέστερο επεξεργαστή.

Με βάση τα παραπάνω ,μάλλον καταλήγω στο Χ5 Pro, το οποίο είχα ξεχωρίσει από την αρχή της έρευνας μου γιατί έχει την καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής.

Θα ήθελα τη γνώμη σας. 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου το Χ5 Pro είναι συνολικά το καλύτερο :

Σε σχέση με το Νote 12 pro + που έχει MediaTek Dimensity 108, το Χ5 Pro έχει τα ίδια specs και κυρίως κερδίζει λόγω  του snapdragon 778G που γενικά είναι καλύτερος, έχει μεγαλύτερη υποστήριξη απο την κοινότητα και μάλλον έχει καλύτερη διαχείρηση στη μπαταρία

Σε σχέση με το απλό F5, το Χ5 Pro χάνει σε επεξεργαστή αλλά μάλλον συνολικά δεν υστερεί κάπου αλλού

Να διαβάσεις το review του F5 στο gsmarena γιατί το ψιλοθάβει
https://www.gsmarena.com/poco_f5-review-2568.php

Εγώ ήμουν ανάμεσα στο X5 Pro και στο F5 (το απλό όχι το Pro) και αποφάσισα να πάρω το Χ5 Pro (8/256)

Τα αντίστοιχα Samsung (A34, A54) δεν συγκρίνονται με το Χ5 Pro λόγω επεξεργαστή Exynos

Ελπίζω να βοήθησα

 

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δοκιμασε  καποιος  φιλος, καμια εφαρμογη αντι για led ειδοποιησεων? (πχ  NotifyΒaddy, true edge κλπ)

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2023 at 2:10 ΠΜ, bathan said:

Κατά την γνώμη μου το Χ5 Pro είναι συνολικά το καλύτερο :

Σε σχέση με το Νote 12 pro + που έχει MediaTek Dimensity 108, το Χ5 Pro έχει τα ίδια specs και κυρίως κερδίζει λόγω  του snapdragon 778G που γενικά είναι καλύτερος, έχει μεγαλύτερη υποστήριξη απο την κοινότητα και μάλλον έχει καλύτερη διαχείρηση στη μπαταρία

Σε σχέση με το απλό F5, το Χ5 Pro χάνει σε επεξεργαστή αλλά μάλλον συνολικά δεν υστερεί κάπου αλλού

Να διαβάσεις το review του F5 στο gsmarena γιατί το ψιλοθάβει
https://www.gsmarena.com/poco_f5-review-2568.php

Εγώ ήμουν ανάμεσα στο X5 Pro και στο F5 (το απλό όχι το Pro) και αποφάσισα να πάρω το Χ5 Pro (8/256)

Τα αντίστοιχα Samsung (A34, A54) δεν συγκρίνονται με το Χ5 Pro λόγω επεξεργαστή Exynos

Ελπίζω να βοήθησα

 

Χρόνια πολλά σε όλους. Ευχαριστώ φίλε bathan για τη βοήθεια. Όπως τα λες είναι, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει και εγώ. Επίσης, δεν νομίζω να υπάρχει άλλο τηλέφωνο σε αυτά τα χρήματα με αυτά τα χαρακτηριστικά.....Μάλλον είναι μονόδρομος. Καλή μας χρονιά.

Edited by gergerman
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς τον καθαρισμό ηχείου; Αυτή η ρύθμιση υπάρχει στις

πρόσθετες ρυθμίσεις --- καθαρισμός ηχείου

και παράγει έναν τόνο για 30 δευτερόλεπτα διακοπτόμενο, ο οποίος υποτίθεται ότι βοηθάει στον καθαρισμό του ηχείου, από σκόνη βρωμιές κλπ.

Μάλιστα η xiaomi συνιστά να αναπαραχθεί στη μέγιστη στην δυνατή ένταση (βγαίνει ένα pop-up παράθυρο που το γράφει αυτό).

Το δοκίμασα μια φορά με χαμηλή ένταση και μία με δυνατή ένταση.

Στη δυνατή ένταση φοβήθηκα λιγάκι. Υπάρχει περίπτωση να προκληθεί βλάβη στο ηχείο της συσκευής από αυτήν την αναπαραγωγή του δυνατού ήχου;

Λογικά όχι, μια και είναι feature της συσκευής αλλιώς δεν θα το πρότεινε η xiaomi, απλά από περιέργεια ρωτάω... το έχει βρει κάποιος;

To έχει δοκιμάσει;

Αμφιβάλλω βέβαια αν θα έχει και κάποιο αποτέλεσμα, αλλά λέμε τώρα...

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά, φίλος με την συγκεκριμένη συσκευή ταλαιπωρείται 

Είχε την προσφορά της cosmote 15 μέρες δωρεάν απεριόριστα στην μία κάρτα και δούλευε ρολόι, την ενεργοποίησε μετά στην δεύτερη κάρτα που είναι και αυτή cosmote και το ίντερνετ στο τηλέφωνο σέρνεται, υπάρχει κάποιο μενού που πρέπει να ενεργοποιήσει για να έχει την δεύτερη κάρτα σε 5g, παίζει ρόλο η θέση ή μπορεί να έχει βάλει την δεύτερη κάρτα σε 2g ή κάτι τέτοιο.

Έχει κανείς ιδέα μήπως τον βοηθήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή έχει 5g και στις δύο κάρτες.

Κάτι άλλο πρέπει να φταίει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...