Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να πάρω ασύρματα ακουστικά στη σύζυγο αλλά τα περισσότερα samsung είναι 'φασόλια' και δεν ταιριάζουν στα αυτιά της. Εσείς που έχετε ακουστικά από άλλους κατασκευαστές έχετε κάποιο θέμα συμβατότητας; Αν προβώ σε αγορά Huawei ή Xiaomi, μήπως υπάρχει θέμα με το S21 Fe.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, left_ace said:

Θέλω να πάρω ασύρματα ακουστικά στη σύζυγο αλλά τα περισσότερα samsung είναι 'φασόλια' και δεν ταιριάζουν στα αυτιά της. Εσείς που έχετε ακουστικά από άλλους κατασκευαστές έχετε κάποιο θέμα συμβατότητας; Αν προβώ σε αγορά Huawei ή Xiaomi, μήπως υπάρχει θέμα με το S21 Fe.

Huawei freebuds 4i.
Τα εχω σχεδον ενα χρονο και δεν εχουν κανενα προβλημα, Για την ακριβεια τωρα τα εχει η συζυγος με iPhone.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, left_ace said:

Θέλω να πάρω ασύρματα ακουστικά στη σύζυγο αλλά τα περισσότερα samsung είναι 'φασόλια' και δεν ταιριάζουν στα αυτιά της. Εσείς που έχετε ακουστικά από άλλους κατασκευαστές έχετε κάποιο θέμα συμβατότητας; Αν προβώ σε αγορά Huawei ή Xiaomi, μήπως υπάρχει θέμα με το S21 Fe.

OnePlus Buds Z2 πολύ καλά.. Τα είχα πάρει 30 ευρώ σε μια προσφορά που είχε..δεν ξέρω αν αξίζει τα 60 που βλέπω τωρα..

Edited by Tolakos
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2023 at 9:56 ΠΜ, left_ace said:

Θέλω να πάρω ασύρματα ακουστικά στη σύζυγο αλλά τα περισσότερα samsung είναι 'φασόλια' και δεν ταιριάζουν στα αυτιά της. Εσείς που έχετε ακουστικά από άλλους κατασκευαστές έχετε κάποιο θέμα συμβατότητας; Αν προβώ σε αγορά Huawei ή Xiaomi, μήπως υπάρχει θέμα με το S21 Fe.

Εγώ έχω neckband TCL, μια χαρά συνεργάζεται, μου δείχνει και στάθμη μπαταρίας.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν έχω κάνει manual search Για το update σε One UI 6 και δεν μου το έχει "πετάξει" σαν ενημέρωση ακόμα. Είμαι με αυτά τα χαρακτηριστικά..
Android Security Patch Level : 1 November.
Να το ψάξω; Να το κάνω ή να περιμένω; 8524a956ee48a203c1c6bc9a2b65af89.jpg

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2023 at 10:41 ΜΜ, johnybe said:

Να το ψάξω; Να το κάνω ή να περιμένω;

 Βεβαιως και να περιμενεις. Ολοι εμεις που περιμεναμε το UI 6 εναγωνιωδως τοσο καιρο , το περιμεναμε ωστε να ξερουμε οτι ερχεται η ωρα για την ΕΠΟΜΕΝΗ εκδοση !! 🙂

Απο την μια "απαιτουμε" να δινουν οι εταιριες περισσοτερα major updates και απο την αλλη αναρωτιομαστε αν πρεπει να περασουμε την νεα εκδοση. Δηλαδη , δεν μπορουν να μας πιασουν απο πουθενα ωρες ωρες ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση έχω δει βελτίωση στην μπαταρία, είναι η ιδέα μου ή παρατήρησε και κάποιος άλλος το ίδιο; Βέβαια ίσως παίζει ρόλο που αυτές τις μέρες είμαι συνεχώς σπίτι με Wi-Fi αλλά και άθλιο σήμα από την άλλη. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρατε το θέμα της μπαταρίας, με ποια εφαρμογή παρακολουθείτε την απόδοσή της ανά φόρτιση (SOT, κατανάλωση ανά εφαρμογή, κλπ.) τώρα που ο στοκ μετρητής άλλαξε τον τρόπο υπολογισμού;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρατε το θέμα της μπαταρίας, με ποια εφαρμογή παρακολουθείτε την απόδοσή της ανά φόρτιση (SOT, κατανάλωση ανά εφαρμογή, κλπ.) τώρα που ο στοκ μετρητής άλλαξε τον τρόπο υπολογισμού;
Accubattery για την μπαταρία και CPU spy για τον επεξεργαστή.


Sent from my Z2121 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Λοιπόν, μετά από ένα χρόνο χρήση αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι η μπαταρία του είναι άκρως απογοητευτική.... Κάθε φορά που τραβάω βίντεο ή κάνω τηλεφωνικές κλήσεις μέσω  Bluetooth, η ταχύτητα του πέφτει η μπαταρία είναι μεγαλύτερη από μονοθέσιο της F1. ΟΚ, πολύ καλή κάμερα αλλά ως εκει. Σε σύγκριση με το Poco F3 που είχα, πλην του λογισμικού που είναι σαφώς ανώτερο του Xiaomi, δεν είδα καμία τεράστια διαφορά. Τεράστια κατανάλωση μπαταρίας, υψηλές θερμοκρασίες κατά την χρήση, δακτυλικό αποτύπωμα με καθυστέρηση (σε σχέση με το Poco F3 που έμπενε αστραπιαία)... Συγγνώμη, αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη υπερεκτιμημένο κινητό......... Και αυτή η πρωτοτυπία να υπάρχει ταυτόχρονα Google Play Store & Galaxy Store, έλεος ρε Samsung....... 

Ο λόγος που απευθύμομαι στην παρούσα φάση, είναι για να μου προτείνεται Tempered Glass καθώς ότι περνάω σπάει στον μήνα πλαωνωχωρίς να μου έχει πέσει..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Jimbo83h said:

Καλημέρα και από εμένα!

Λοιπόν, μετά από ένα χρόνο χρήση αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι η μπαταρία του είναι άκρως απογοητευτική.... Κάθε φορά που τραβάω βίντεο ή κάνω τηλεφωνικές κλήσεις μέσω  Bluetooth, η ταχύτητα του πέφτει η μπαταρία είναι μεγαλύτερη από μονοθέσιο της F1. ΟΚ, πολύ καλή κάμερα αλλά ως εκει. Σε σύγκριση με το Poco F3 που είχα, πλην του λογισμικού που είναι σαφώς ανώτερο του Xiaomi, δεν είδα καμία τεράστια διαφορά. Τεράστια κατανάλωση μπαταρίας, υψηλές θερμοκρασίες κατά την χρήση, δακτυλικό αποτύπωμα με καθυστέρηση (σε σχέση με το Poco F3 που έμπενε αστραπιαία)... Συγγνώμη, αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη υπερεκτιμημένο κινητό......... Και αυτή η πρωτοτυπία να υπάρχει ταυτόχρονα Google Play Store & Galaxy Store, έλεος ρε Samsung....... 

Ο λόγος που απευθύμομαι στην παρούσα φάση, είναι για να μου προτείνεται Tempered Glass καθώς ότι περνάω σπάει στον μήνα πλαωνωχωρίς να μου έχει πέσει..

Spigen μόνο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!
Λοιπόν, μετά από ένα χρόνο χρήση αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι η μπαταρία του είναι άκρως απογοητευτική.... Κάθε φορά που τραβάω βίντεο ή κάνω τηλεφωνικές κλήσεις μέσω  Bluetooth, η ταχύτητα του πέφτει η μπαταρία είναι μεγαλύτερη από μονοθέσιο της F1. ΟΚ, πολύ καλή κάμερα αλλά ως εκει. Σε σύγκριση με το Poco F3 που είχα, πλην του λογισμικού που είναι σαφώς ανώτερο του Xiaomi, δεν είδα καμία τεράστια διαφορά. Τεράστια κατανάλωση μπαταρίας, υψηλές θερμοκρασίες κατά την χρήση, δακτυλικό αποτύπωμα με καθυστέρηση (σε σχέση με το Poco F3 που έμπενε αστραπιαία)... Συγγνώμη, αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη υπερεκτιμημένο κινητό......... Και αυτή η πρωτοτυπία να υπάρχει ταυτόχρονα Google Play Store & Galaxy Store, έλεος ρε Samsung....... 
Ο λόγος που απευθύμομαι στην παρούσα φάση, είναι για να μου προτείνεται Tempered Glass καθώς ότι περνάω σπάει στον μήνα πλαωνωχωρίς να μου έχει πέσει..
γιαυτό και δεν βιάστηκα και το πήρα στην προσφορά τότε του πλαισίου με 269 νομίζω; όντως θεωρώ απαράδεκτη την αρχική τιμή του. ήθελα να ήξερα δεν τα δοκιμάζουν τα κινητά πριν τα πουλήσουν; εγώ θεωρώ ότι είναι ελαττωματικό με τέτοιες θερμοκρασίες και τέτοια ραγδαία πτώση της μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα που περιγράφετε παραπέμπουν σε ελαττωματικά κομμάτια. Καλό είναι να μη γίνονται γενικεύσεις.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Jimbo83h said:

Σε σύγκριση με το Poco F3 που είχα, πλην του λογισμικού που είναι σαφώς ανώτερο του Xiaomi

Tρολαρεις ? Με αναγκασες να πλυνω την οθονη του πισι μου μετα απο πολυ καιρο , γιατι δεν πιστευα αυτο που εβλεπα.
 

4 ώρες πριν, Jimbo83h said:

υψηλές θερμοκρασίες κατά την χρήση

Τι χρηση ? Εγω που σερφαρω δεν ανεβαζει θερμοκρασια 😉 Γενικολογιες ειναι αυτα. Αυτες τις μερες που παιζει τζαμπα eon tv και εχω το app στο κινητο , βαζω να δω κατι και κανω screen sharing στην τιβι , και παιζει η φαση για ωρα , το κινητο ανεβαζει ανεπαισθητα θερμοκρασια. Λογικο δηλ. Μην λεμε τραγικες γενικολογιες. Εσυ μπορει να θες να παιζεις παιχνιδια επι ωρες και να μην ζεσταινεται. Σε καποιο αλλο συμπαν , με αλλους φυσικους νομους ισως να συμβει. Σε αυτο οχι.
 

4 ώρες πριν, Jimbo83h said:

δακτυλικό αποτύπωμα με καθυστέρηση

Oλα τα "under display , optical" δαχτυλικα , δεν ειναι και τα πιο γρηγορα. Αυτο ειναι γνωστο. Το poco f3 δεν εχει τετοιο , οποτε οποιαδηποτε συγκριση ειναι ακυρη.
 

Το κινητο παει τρενο. Το δαχτυλικο αποτυπωμα οντως δεν ειναι και το πιο γρηγορο , ενεκα optical under display , η μπαταρια μπορουσε να ηταν και καλυτερη , αλλα με βαρια χρηση την βγαζει την μερα κουτσα στραβα , το UI 6.0 παει φετες , το κινητο δεν λαγκαρει , καμερα αξιοπρεπεστατη , μεγεθος νορμαλ , οθονη πολυ καλη γιατι..samsung. Ειναι ενα σχετικα ολοκληρωμενο κινητο , για την κατηγορια του με τα συν και τα πλην του. Η αρχικη τιμη ηταν λιγο εκτος κλιματος. Προσωπικα το ακριβοπληρωσα + φορτιστη + θηκη , βγηκε υπερβολικα ακριβο. Οτιδηποτε απο 400 και κατω θεωρω θα ηταν νορμαλ , και ισως να λεω πολυ με το 400...

Οτιδηποτε αλλο εχετε βιωσει με το κινητο , θεωρειται ελαττωμα. Μην λεμε γενικολογιες και δημιουργουμε λαθος εντυπωσεις σε οσους μας διαβαζουν. "Υψηλες θερμοκρασιες κατα τη χρηση"... wtf που λενε και στο χωριο μου. Τι χρηση ? Πλεον μιλαμε για φορητους υπολογιστες με απειρες χρησεις , δεν παιρνουμε πλεον μονο τηλεφωνο με το κινητο μας...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι το έθιξα 2 φορές ήδη αλλά σας φαίνεται λογικό να μην μου έχει βγάλει (επαναλαμβάνω χωρίς να κάνω search εγώ), την αναβάθμιση σε ελληνικό S21 fe?

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, johnybe said:

Ξέρω ότι το έθιξα 2 φορές ήδη αλλά σας φαίνεται λογικό να μην μου έχει βγάλει (επαναλαμβάνω χωρίς να κάνω search εγώ), την αναβάθμιση σε ελληνικό S21 fe?

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο γιατί δεν μπαίνεις να την ζητήσεις. Μπορεί να έχει φάει κάποιο κόλλημα ή να μην ήρθε η σειρά του αλλά ότι και να είναι το να στην εμφανίσει μόνο του δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Έχουμε στο σπίτι 3 τηλέφωνα A52s τα οποία αν περιμένω να μου βγάλουν ενημερώσεις μόνα τους μπορεί να περιμένουμε και μήνα...εδώ μπαίνω και να την βρω και μου έχει τύχη ενώ κάνω στο ένα στα άλλα να μην την βρίσκω... Δεν θα κάτσω να περιμένω πότε θα έρθει η σειρά του καθενός για την αναβάθμιση αυτόματα. Εκτός και αν έχεις κάποιο άλλο λόγο.

 

Link to comment
Share on other sites

Johnybe, ναι είναι λογικό. Κάνε χειροκίνητα την αναβάθμιση και απόλαυσε το τηλέφωνό σου.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και συγνώμη που επαναλαμβάνομαι, απλά μετά από οσα έχω διαβάσει, είπα να περιμένω μια πιο σταθερή αναβάθμιση. Βλέπετε για τα επόμενα 3 χρόνια ανε ζω, το παντρεύτηκα..
Καλό ξημέρωμα σε όλους και ευχαριστώ.
Θα την κάνω τώρα..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, johnybe said:

Ευχαριστώ και συγνώμη που επαναλαμβάνομαι, απλά μετά από οσα έχω διαβάσει, είπα να περιμένω μια πιο σταθερή αναβάθμιση. Βλέπετε για τα επόμενα 3 χρόνια ανε ζω, το παντρεύτηκα..
Καλό ξημέρωμα σε όλους και ευχαριστώ.
Θα την κάνω τώρα..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

Και όταν βγεί η πιο σταθερή αναβάθμιση, κάποιοι θα γκρινιάξουν και θα περιμένεις την πιο σταθερή αναβάθμιση και πάει λέγοντας...
Μια χαρά είναι η τρέχουσα, στήσε να γουστάρεις...
Και εγώ παντρεύτηκα το κινητό και θα το έχω μέχρι να σαπίσει, δεν μπαίνω στην λούμπα της καλύτερης συσκευής...
Δεν πρέπει να ζεις με το άγχος και την αναμονή, η ζωή είναι μικρή φιλαράκο... 

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Την οθόνη την έχω στο natural. Αυτό που παρατήρησα μετά την αναβάθμιση είναι πως το natural έγινε πολύ πιο έντονο σε σχέση με πριν. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

μετά την αλλαγή φόρτισης σε κανονική έχει αλλάξει άρδην η μπαταρία προς το καλύτερο. πριν έλεγε ότι μια πλήρη φόρτιση θα κρατήσει 9 ώρες. τώρα λέει 20! και το βλέπω στην πράξη. παρότι κάθε μετά στο γραφείο το έχω 8 ώρες Hotspot και την ημέρα περίπου και μια ώρα google maps.

91696a1abfd420146053319aa2780d19.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ilka71 said:

μετά την αλλαγή φόρτισης σε κανονική έχει αλλάξει άρδην η μπαταρία προς το καλύτερο. πριν έλεγε ότι μια πλήρη φόρτιση θα κρατήσει 9 ώρες. τώρα λέει 20! και το βλέπω στην πράξη. παρότι κάθε μετά στοπ γραφείο το έχω 8 ώρες Hotspot και την ημέρα περίπου και μια ώρα google maps.

Μπορείς και μέσα από τις ρυθμίσεις να κλείσεις τη γρήγορη φόρτιση, αντί να φορτίζεις με άλλον φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και μέσα από τις ρυθμίσεις να κλείσεις τη γρήγορη φόρτιση, αντί να φορτίζεις με άλλον φορτιστή.
ναι το ξέρω δεν αλλάζω φορτιστή απλά κλείνω την γρήγορη φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...