Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσο SOT βγάζετε περίπου; Το σκέφτομαι για αλλαγή απο το Α51 (απο τον πάτο σε θέμα επεξεργαστή δηλαδή) και επειδή λέτε για προβήματα σε μπαταρίες, βγάζει κάνα 5ωρο-6ωρο με Wi-Fi,ΒΤ και NFC?

Με έψησε πολύ το Galaxy Ecosystem Deal, με το κινητό στα 580€ δώρο τα buds2 pro!!

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, black3539 said:

Πόσο SOT βγάζετε περίπου; Το σκέφτομαι για αλλαγή απο το Α51 (απο τον πάτο σε θέμα επεξεργαστή δηλαδή) και επειδή λέτε για προβήματα σε μπαταρίες, βγάζει κάνα 5ωρο-6ωρο με Wi-Fi,ΒΤ και NFC?

Με έψησε πολύ το Galaxy Ecosystem Deal, με το κινητό στα 580€ δώρο τα buds2 pro!!

Φορτίζω έως 85% με ταχεία φόρτιση. Άνετα μια μέρα με επαγγελματική χρήση.

Δεν παίζω παιχνίδια. 

 

Screenshot_20220927-141219_GSam Battery Monitor.jpg

Screenshot_20221007-191928_GSam Battery Monitor.jpg

Edited by arrigo
Link to comment
Share on other sites

Τα ποστ που εχω γράψει για την συμβατότητα του κινητού με άλλους φορτιστές δεν ισχύουν. 

Το κινητό δεν έχει κανένα θέμα. Το πρόβλημα εμφανιζόταν με έναν συγκεκριμένο φορτιστή. 

3-4 φορτιστές που έχω δοκιμάσει από διάφορες εταιρείες η οθόνη του λειτουργεί κανονικά. 

Edited by arrigo
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σ ένα κατάστημα και το περιεργάστηκα.

Ομολογώ ότι με απογοήτευσε λίγο με την ποιότητα των πλαστικών του.

Το περίμενα πολύ πιο ποιοτικό τουλάχιστον εξωτερικά σε σχέση με το xiaomi mi8 που έχω στην κατοχή μου.

Ενώ ήμουν έτοιμος να το αγοράσω .... έφυγα προβληματισμένος!!!

Edited by kerber
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kerber said:

Πήγα σήμερα σ ένα κατάστημα και το περιεργάστηκα.

Ομολογώ ότι με απογοήτευσε λίγο με την ποιότητα των πλαστικών του.

Το περίμενα πολύ πιο ποιοτικό τουλάχιστον εξωτερικά σε σχέση με το xiaomi mi8 που έχω στην κατοχή μου.

Ενώ ήμουν έτοιμος να το αγοράσω .... έφυγα προβληματισμένος!!!

Το τι αρέσει στον καθένα είναι καθαρά υποκειμενικό. Σκέψου όμως ότι η πλαστική πλάτη το κάνει πιο ελαφρύ, πιο ανθεκτικό και το πιθανότερο είναι πως μόλις το πάρεις θα μπει σε θήκη. Από τεχνικής πλευράς είναι σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με την συσκευή που έχεις τώρα. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, vastegial_74 said:

Το τι αρέσει στον καθένα είναι καθαρά υποκειμενικό. Σκέψου όμως ότι η πλαστική πλάτη το κάνει πιο ελαφρύ, πιο ανθεκτικό και το πιθανότερο είναι πως μόλις το πάρεις θα μπει σε θήκη. Από τεχνικής πλευράς είναι σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με την συσκευή που έχεις τώρα. 

Να με συγχωρείς αλλά τα εξωτερικά ποιοτικά χαρακτηριστικά δεν είναι υποκειμενικά αλλά απτά.

Όσων αφορά τα υπόλοιπα συμφωνώ. 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, vastegial_74 said:

Το τι αρέσει στον καθένα είναι καθαρά υποκειμενικό. Σκέψου όμως ότι η πλαστική πλάτη το κάνει πιο ελαφρύ, πιο ανθεκτικό και το πιθανότερο είναι πως μόλις το πάρεις θα μπει σε θήκη. Από τεχνικής πλευράς είναι σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με την συσκευή που έχεις τώρα. 

Απόλυτα συμφώνως με αυτά που λες πάντα κοιτάω και θέλω η συσκευή που θα πάρω να μην έχει πλάτη από γυαλί για τους λόγους που όλοι ξέρουμε και πάντα σε θήκη απο εκεί και πέρα μιλώντας για 4 χρόνια μετά δεν τίθεται θέμα σύγκρισεως για οποιαδήποτε συσκευή αυτού του επιπέδου,από εκεί και πέρα είναι κάτι που δεν μπορεί να το αρνηθεί κάνεις η samsung έκανε πολλά βήματα μπροστά σε πάντρεμα software με hardware αλλά ότι αρέσει στον καθένα δεν τίθεται θέμα και σε αυτό,τεχνολογικά μιλώντας όμως η samsung έχει δημιουργήσει ένα πλήρες οικοσύστημα που δύσκολα μπορείς να αρνηθείς επίσης(προσωπική άποψη) το s21 fe είναι κυριολεκτικά μια πλήρης συσκευή σπο όλες τις απόψεις 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σ ένα κατάστημα και το περιεργάστηκα.
Ομολογώ ότι με απογοήτευσε λίγο με την ποιότητα των πλαστικών του.
Το περίμενα πολύ πιο ποιοτικό τουλάχιστον εξωτερικά σε σχέση με το xiaomi mi8 που έχω στην κατοχή μου.
Ενώ ήμουν έτοιμος να το αγοράσω .... έφυγα προβληματισμένος!!!
Αντιθέτως βρήκα την πλαστική του πλάτη πολύ ποιοτική χωρίς τριξιματα.... Και έφυγα από κινητό που είχε γυαλί μπρος πίσω...

sent from my S21 FE 8/256

Καμία σχέση με του S10 lite που επίσης είχα....

sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Konstantine73 said:

Αντιθέτως βρήκα την πλαστική του πλάτη πολύ ποιοτική χωρίς τριξιματα.... Και έφυγα από κινητό που είχε γυαλί μπρος πίσω...

sent from my S21 FE 8/256
 

Καμία σχέση με του S10 lite που επίσης είχα....

sent from my S21 FE 8/256

 

 

Αν κ νέος με το fe θα συμφωνήσω, γυαλί έχει πίσω *op7 * το πιανω μόνο οταν το βγάζω απο την διάφανη soft θήκη του η οποία έχει γίνει καραμελι απο την πολλή χρήση, σε soft της sbs έβαλα τ fe το οποίο ήθελα σε λευκό , η ποιότητα δείχνει περσοτερο στο χρόνο , αν στην πρώτη επαφή δείχνει λιγότερο ποιοτικό κανενας δεν θα το καταλάβει μες τη θηκη τ , στα γύρω 500 νομίζω είναι vfm t fe στα 600+ τσιμπάει λίγο αναφέρω το 256

Ελαφρύ βολικό ευανάγνωστο αν κ όχι τοσο λεπτο , τα περισσότερα εχουν λεχθεί για τη συσκευή, ακόμη δεν το δουλεύω φουλ δεν μπορώ να πω για τη χρήση μου, πως πάει η μπαταρία τ

 

50 minutes ago, Konstantine73 said:

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2022 at 10:05 ΜΜ, kerber said:

Να με συγχωρείς αλλά τα εξωτερικά ποιοτικά χαρακτηριστικά δεν είναι υποκειμενικά αλλά απτά.

Θα συμφωνήσω.

Ήταν ένας από του λόγους που τελικά αγόρασα το S21 plus

Edited by bromiaris
Link to comment
Share on other sites

Είναι ασφαλής η αγορά του από καταστήματα bestprice στα οποία παίζει στα 470 ?

Από θέμα εγγύησης και updates

Τα skroutzoμάγαζα το έχουν στα 530 ενώ οι αλυσίδες στα 579 (με τα buds2  pro)

Τι προτείνεται εσείς ?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kyramas said:

Είναι ασφαλής η αγορά του από καταστήματα bestprice στα οποία παίζει στα 470 ?

Από θέμα εγγύησης και updates

Τα skroutzoμάγαζα το έχουν στα 530 ενώ οι αλυσίδες στα 579 (με τα buds2  pro)

Τι προτείνεται εσείς ?

Αν η συσκευή προορίζεται για Ευρώπη δεν έχεις πρόβλημα, ούτε με εγγύηση, ούτε φυσικά με updates.

Προσωπικά πάντως, θα το αγόραζα από μεγάλη αλυσίδα λόγω της προσφοράς, καθώς είναι συμφέρουσα.

Ακόμα κι αν δεν σε ενδιαφέρουν τα buds όμως, θεωρώ πως μπορείς να τα πουλήσεις σε τιμή ≥100€ (ξεκινάνε από 150€ στο skroutz) και να είσαι πάλι κερδισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος έχει αμφιβολίες να τις ξεχάσει όσο αφορά τις επιδόσεις τουλάχιστον σε tasks-multitasking-καμερα... το κινητό είναι κτήνος επιδόσεων!
Τώρα αν θέλετε και μπαταρία με Sot 7-8-9 ώρες κάπου τα μπερδεύεται. Δεν γίνεται να έχετε Mitsubishi lancer με κατανάλωση fiesta Diesel. Αν το έχετε μόνο 4g.. κρατάει πολύ. Στο 5G μόνο ρουφάει πολύ μπαταρία.

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Τι αμφιβολίες...σκοτώνει το πυραυλακι και στην αναμονή η μπαταρία του εξαιρετική! Το συγκεκριμένο κινητό είναι το iPhone του android από κάθε άποψη ( μέγεθος διαστάσεις, επιδόσεις, κάμερα, εμφάνιση με κατάλληλες θήκες).

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Τι αμφιβολίες...σκοτώνει το πυραυλακι και στην αναμονή η μπαταρία του εξαιρετική! Το συγκεκριμένο κινητό είναι το iPhone του android από κάθε άποψη ( μέγεθος διαστάσεις, επιδόσεις, κάμερα, εμφάνιση με κατάλληλες θήκες).
Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι δε ρολάρει όπως το ποκο φ3 που είχα...

sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει! Τα 'χουμε πει αυτά κατ' επανάληψη...που να δεις όταν βλέπω και πιάνω τα απλά iPhone(13αρια με 60hz οθόνη πλην pro max)...ζαλίζεσαι με την μία.  Εν αναμονή του 5 ui...εγώ τους κάνω πλάκα με το Mi 11i δεν το πιστεύουν πως ρολαρει και τι εναλλαγές έχει, από την άλλη υπολείπεται σε πολλούς άλλους τομείς. Και το  S22U έχει βελτιωθεί σημαντικά ,μικρές λεπτομέρειες απομένουν...από οθόνη δεν στέκεται τίποτα δίπλα του βλέπεις άλλα πράγματα στις ίδιες εικόνες. 

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά ένα πράγμα με χάλασε στο S21 FE (ολιγόλεπτη χρήση σε κατάστημα) και δεν είναι η πλαστική του πλάτη ή τα animations.

Μου φάνηκε μεγάλο το περίγραμμα γύρω από τη μπροστινή κάμερα, με αποτέλεσμα να δημιουργεί μια τεράστια status bar στις εφαρμογές (πλην του Samsung browser που έχει επιλογή για πραγματική full screen). Αυτό δε συμβαίνει στη σειρά S22 ή στο Α53 που ήταν δίπλα και περιεργάστηκα λίγο, καθώς δεν έχουν αυτό το περίγραμμα γύρω από την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά ένα πράγμα με χάλασε στο S21 FE (ολιγόλεπτη χρήση σε κατάστημα) και δεν είναι η πλαστική του πλάτη ή τα animations.
Μου φάνηκε μεγάλο το περίγραμμα γύρω από τη μπροστινή κάμερα, με αποτέλεσμα να δημιουργεί μια τεράστια status bar στις εφαρμογές (πλην του Samsung browser που έχει επιλογή για πραγματική full screen). Αυτό δε συμβαίνει στη σειρά S22 ή στο Α53 που ήταν δίπλα και περιεργάστηκα λίγο, καθώς δεν έχουν αυτό το περίγραμμα γύρω από την κάμερα.
Η αλήθεια είναι ότι είναι σχετικά μεγάλη η infinity O selfie cam τού....
Υπάρχει επιλογή σε όλα τα Samsung για full screen των app μέσα από τις ρυθμίσεις...

sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

@stefan_city προερχόμενος από s20 fe που θεωρείται ότι είχε την μικρότερη οπή σε Samsung όταν είχε παρουσιαστεί ,εκεί να δεις περίγραμμα 😁 πολύ ενοχλητικό θυμάμαι γιατί πριν είχα 1+7 pro & Mi10T (πάνω αριστερά δεν ενοχλούσε). Καταλήγοντας θέμα συνήθειας είναι...😉

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Η αλήθεια είναι ότι είναι σχετικά μεγάλη η infinity O selfie cam τού....
Υπάρχει επιλογή σε όλα τα Samsung για full screen των app μέσα από τις ρυθμίσεις...

sent from my S21 FE 8/256
 

Αυτό δεν το γνώριζα. Υπάρχει ρύθμιση για επιλογή ανά εφαρμογή, και εκμεταλλεύεται το 100% της οθόνης;

 

25 minutes ago, konakis said:

@stefan_city προερχόμενος από s20 fe που θεωρείται ότι είχε την μικρότερη οπή σε Samsung όταν είχε παρουσιαστεί ,εκεί να δεις περίγραμμα 😁 πολύ ενοχλητικό θυμάμαι γιατί πριν είχα 1+7 pro & Mi10T (πάνω αριστερά δεν ενοχλούσε). Καταλήγοντας θέμα συνήθειας είναι...😉

Η μεγάλη οπή δεν με ενοχλεί τόσο όταν το είδα, αλλά το ότι λόγω αυτής έχει ως αποτέλεσμα τη μεγάλη status bar. Όμως, σίγουρα είναι θέμα συνήθειας και ειδικά με την παραπάνω ρύθμιση που αναφέρει ο Κωνσταντίνος, η κατάσταση βελτιώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται έχει παραμετροποίηση και επιλογές, ειδικά αν βάλεις και dark mode είσαι κομπλέ.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, stefan_city said:

Αυτό δεν το γνώριζα. Υπάρχει ρύθμιση για επιλογή ανά εφαρμογή, και εκμεταλλεύεται το 100% της οθόνης;

 

Η μεγάλη οπή δεν με ενοχλεί τόσο όταν το είδα, αλλά το ότι λόγω αυτής έχει ως αποτέλεσμα τη μεγάλη status bar. Όμως, σίγουρα είναι θέμα συνήθειας και ειδικά με την παραπάνω ρύθμιση που αναφέρει ο Κωνσταντίνος, η κατάσταση βελτιώνεται.

Οι εφαρμογες ειναι στο 100% της οθονης by default, δεν υπαρχει μαυρη μπαρα στη status bar για να κρυβει την τρυπα. Ρυθμιση κανεις αν θες να κρυψεις την τρυπα εμφανιζοντας μπαρα. 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2022 at 9:38 ΠΜ, arrigo said:

Το σκέφτηκα και εγώ να σου πω την αλήθεια αλλά μου το κάνει μόνο όταν το φορτίζω με 25w φορτιστή.

 

 

 

 

Το έχω στην κατοχή μου πάνω από είκοσι μέρες και η συσκευή μου είναι άψογη σε όλα. (Πάει ''μπάλα'' που διάβασα και πιο πίσω)

Δεν ανεβάζει θερμοκρασίες, η μπαταρία του μετά από τις πρώτες μέρες, αν υπολογίσουμε και αυτά που προσφέρει η συσκευή, είναι όχι απλά ικανοποιητική, άλλα για εμένα πάρα πολύ καλή, ίσως γιατί δεν παίζω παιχνίδια. Δεν έχω κανένα θέμα με την οθόνη του κινητού και δεν μου παρουσίασε το παραμικρό ποτέ σε κανονική λειτουργεία.

Πιστεύω ότι το θεματάκι που ανέφερα πιο πάνω, δεν μπορεί να είναι πρόβλημα της οθόνης γιατί θα ήταν δυσλειτουργική και σε άλλες στιγμές.

Το παρουσιάζει μόνο με φορτιστή 25W. (Θα το ελέγξω αν μου το κάνει σε κάθε φόρτιση.) 

Με 18W η οθόνη του δουλεύει κανονικά.

Θεωρώ ότι είναι ένα θεματάκι που πρέπει να το δει η samsung γιατί έχει ξανά αναφερθεί.

 

Εγώ πάντως άλλαξα τζαμάκι στο κινητό εδώ και πέντε ημέρες (δοκίμασα άλλη μάρκα έτσι στην τύχη) και παρατήρησα ότι και αυτή η ψιλοαστοχία που είχε όταν φόρτιζε (όταν στην ουσία δεν το κρατούσες το τηλέφωνο στα χέρια) διορθώθηκε πλήρως αλλά και η οθόνη πλέον στα χρώματα είναι σε άλλο επίπεδο και ας είχα ακριβοπληρώσει το προηγούμενο τζαμάκι.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, makouin said:

Εγώ πάντως άλλαξα τζαμάκι στο κινητό εδώ και πέντε ημέρες (δοκίμασα άλλη μάρκα έτσι στην τύχη) και παρατήρησα ότι και αυτή η ψιλοαστοχία που είχε όταν φόρτιζε (όταν στην ουσία δεν το κρατούσες το τηλέφωνο στα χέρια) διορθώθηκε πλήρως αλλά και η οθόνη πλέον στα χρώματα είναι σε άλλο επίπεδο και ας είχα ακριβοπληρώσει το προηγούμενο τζαμάκι.

Μπορεις να μας πεις ποια μαρκα ειχες πριν και ποια εβαλες;
Δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος απο τα χρωματα της οθονης και ισως φταιει η προστασια (τζαμακι) που φοραει το κινητο. 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S21 FE 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...