Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι δε χρειάζεται να αρπαχτουμε με κανέναν. Προσωπικά ζητάω συγγνώμη αν πρόσβαλα κάποιον ή φάνηκε κάπως η γραφή μου. Το όφελος μας ως χρήστες της συγκεκριμένης συσκευής είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και όχι να αρπαζομαστε. 

Όσο γι ότι γράφουν, ναι, αν είχα την οικονομική άνεση ή απλά την όρεξη να παίξω με μέσης κατηγορίας συσκευές θα την είχα ήδη δώσει. Αλλά την θεωρώ high end συσκευή γι αυτό και γκρινιάζω περισσότερο. Συν ότι έχω μαθει με high end συσκευές και δε θέλω να πάω σε κάτι μέτριο. 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, _NikitaS_ said:

Η αλήθεια είναι ότι δε χρειάζεται να αρπαχτουμε με κανέναν. Προσωπικά ζητάω συγγνώμη αν πρόσβαλα κάποιον ή φάνηκε κάπως η γραφή μου. Το όφελος μας ως χρήστες της συγκεκριμένης συσκευής είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και όχι να αρπαζομαστε. 

Όσο γι ότι γράφουν, ναι, αν είχα την οικονομική άνεση ή απλά την όρεξη να παίξω με μέσης κατηγορίας συσκευές θα την είχα ήδη δώσει. Αλλά την θεωρώ high end συσκευή γι αυτό και γκρινιάζω περισσότερο. Συν ότι έχω μαθει με high end συσκευές και δε θέλω να πάω σε κάτι μέτριο. 

Δεν προσβάλλεις κανέναν. Είσαι πολύ ευγενικός στα όσα γράφεις, απλώς νομίζω ότι ταλαιπωρείσαι πολύ χωρίς λόγο επί της ουσίας. Προσωπικά με τους γονείς μου επικοινωνώ μέσω κινητού. Αν αντίστοιχα είχα ένα θέμα τέτοιο θα είχα αλλάξει συσκευή εδώ και μήνες και δεν θα περίμενα τις διαθέσεις των παρόχων και της Google. Δεν έχω ιδέα πόσο πάνε τα μεταχειρισμένα, αλλά νομίζω ότι σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι αντίστοιχο. Ειδάλλως περιμένεις να αλλάξει κάτι, αλλά κανείς δεν στο εγγυάται.

Από εκεί και πέρα, υπάρχει ένα τόπικ pinned για τα συγκεκριμένα θέματα συνδεσιμότητας. Με το να ποστάρουμε στα τόπικ κάθε συσκευής ξεχωριστά έχουμε αυτό το μπάχαλο να γίνονται ακριβώς οι ίδιες ερωτήσεις ξανά και ξανά και να μη βγαίνει άκρη. Δεν το λέω για τον Νικήτα, είναι κάτι που γίνεται σταθερά και αμείωτα. Το τόπικ είναι πάνω πάνω, πιο εμφανές δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Μπορεί να φαίνεται κάπως κακός ο γραπτός λόγος. Δεν έχω κάποιο παράπονο. Απλά αν κάποιος έχει το χρόνο να κάτσει να το φτιάξει στα μέτρα του τότε είναι οκ. Αν έχεις μάθει να αγοράζεις μια συσκευή, να ανοίγεις το κουτί και να είναι έτοιμο για χρήση, όχι δεν είναι οκ. Οκ, μετά από τόσους μήνες την έχω στήσει. Το θέμα πλέον το έχω αποδεχτεί (το δικό μου θέμα, του άλλου μπορεί να μη είναι θέμα) και κρατάω την συσκευή. Είχα πει χτες ότι έγραψα σα παραπονακι. Πλέον έχουμε να δίνουμε χρόνο σε άλλες υποχρεώσεις και όχι τόσο σε κινητά που παραμένει απλά χόμπι. 

ο ανθρωπος γραφει την γνωμη του και την γραφει στο σωστο φορουμ.εκφραζςι τον προβληματισμο του για 1 σημαντικο προβλημα που εχει και ενημερωνει και καποιους αλλουσ που εχουν το ιδιο θεμα.η απαντηση του στυλ ετσι ειναι το pixel ή αλλαξε συσκευη δεν ειναι αυτη που ταιριαζει 

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nikolasn80 said:

ο ανθρωπος γραφει την γνωμη του και την γραφει στο σωστο φορουμ.εκφραζςι τον προβληματισμο του για 1 σημαντικο προβλημα που εχει και ενημερωνει και καποιους αλλουσ που εχουν το ιδιο θεμα.η απαντηση του στυλ ετσι ειναι το pixel ή αλλαξε συσκευη δεν ειναι αυτη που ταιριαζει 

καλά κάνει ο άνθρωπος, αλλά για να του προτείνουμε αυτό σημαίνει οτι το έχει γράψει άπειρες φορές το πρόβλημα του και έτσι φτάνουμε στην λογική οτι θα πρέπει να το δώσει. Δεν έχουμε κάτι με τον Νικήτα ο οποίος είναι ευγενέστατος φυσικά!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ξέρω θα με βρίσετε αλλά μόλις διάβασα στην ομάδα στο facebook από άλλον ότι χτες βγήκε ένα update 17mb περίπου στην beta που φτιάχνει το θέμα μου που σας έχω πρήξει. Το λέω προς ενημέρωση. 😂😂😂

Να ξαναμπώ beta; χαχαχα

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, _NikitaS_ said:

Χαχαχα ξέρω θα με βρίσετε αλλά μόλις διάβασα στην ομάδα στο facebook από άλλον ότι χτες βγήκε ένα update 17mb περίπου στην beta που φτιάχνει το θέμα μου που σας έχω πρήξει. Το λέω προς ενημέρωση. 😂😂😂

Να ξαναμπώ beta; χαχαχα

Μπορείς να ξαναμπεις?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, nikolasn80 said:

Μπορείς να ξαναμπεις?

Ναι, ξαναγραφομαι αν είναι. Απλά δε ξέρω αν αξίζει τώρα αφού σε 10 15 μέρες θα έρθει η σταθερή που θα είναι διορθωμένη η λειτουργία. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nikolasn80 said:

ο ανθρωπος γραφει την γνωμη του και την γραφει στο σωστο φορουμ.εκφραζςι τον προβληματισμο του για 1 σημαντικο προβλημα που εχει και ενημερωνει και καποιους αλλουσ που εχουν το ιδιο θεμα.η απαντηση του στυλ ετσι ειναι το pixel ή αλλαξε συσκευη δεν ειναι αυτη που ταιριαζει 

Βασικά ακριβώς αυτή πρέπει να είναι η απάντηση σε τέτοιες περιπτώσεις όσο κυνικό κι αν ακούγεται αυτό! Τα έχουμε χιλιογράψει, όχι μόνο εδώ αλλά και στα topics των P6/P6 Pro και στο topic του P5 όταν ξεκίνησε αυτή η κουβέντα περί 5G και VoLTE.

Τώρα εάν κάποιου του αρέσει να αγοράζει premium συσκευές κι έχει όνειρο ζωής να δοκιμάσει Google Pixel, παρόλο που έχουν γραφτεί εκατοντάδες posts για τους περιορισμούς τους στην Ελλάδα, δεν φταίει κανείς! Αν αυτός ο κάποιος (και δεν αναφέρομαι στον Νικήτα) δεν έχει φροντίσει να μάθει τι και πως, η αντίθετα διάβασε κάπου ότι σε κάποιους δεν υπάρχει πρόβλημα, αποφασίζει και παίρνει τελικά το ρίσκο να αγοράσει Pixel, αυτές τις δύο επιλογές έχει μονάχα. Η να το πουλήσει και να ησυχάσει η να το κρατήσει ελπίζοντας γιατί έτσι δουλεύουν τα Pixels στις χώρες που δεν υποστηρίζονται. Αν αυτός ο κάποιος αγοράζει Google Pixel στην Ελλάδα ως εργαλείο δουλειάς για τηλεφωνήματα κλπ, ε εκεί το έχει χάσει εντελώς το παιχνίδι. Νομίζω άλλωστε πως λίγο πολύ όλοι το ξέρουμε και κατά καιρούς το έχουμε αναφέρει κιόλας, πως οι πιο ασφαλείς επιλογές για Eλλάδα, είναι τα Samsungs και τα iPhones. Και σε θέμα software υποστήριξης και σε service.

Τα σχόλια του τύπου η συσκευή δεν έχει media player, δεν έχει πυξίδες, δεν έχει αλφάδι η δεν έχει την συλλογή φωτογραφιών που έχουν άλλων εταιρειών συσκευές, ακόμα κι αυτό πρέπει να το γνωρίζει ο πιθανός αγοραστής. Σχεδόν stock Android παίρνει κι όχι κινεζοκορεάτικα skins με διπλές και τριπλές εφαρμογές για emails, SMS, stores και photo galleries. Αν θέλει ντε και καλά κάτι σε near stock, υπάρχει η Sony, η Μοtorola και η Oneplus, που και η τελευταία έχει το service της στο εξωτερικό.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχουν πολλοί που μας ενδιαφέρει το θέμα των κλήσεων από forthnet σε COSMOTE και θέλουμε να μαθαίνουμε οτιδήποτε νεότερο για αυτό και για οποιοδήποτε άλλο θέμα προκύπτει. Εμένα προσωπικά δεν με κουράζουν καθόλου αναρτήσεις σαν του Νικήτα. Όποιος κουράζετε μπορεί απλώς να μην τις διαβάζει

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, jorjo v said:

Πάντως υπάρχουν πολλοί που μας ενδιαφέρει το θέμα των κλήσεων από forthnet σε COSMOTE και θέλουμε να μαθαίνουμε οτιδήποτε νεότερο για αυτό και για οποιοδήποτε άλλο θέμα προκύπτει. Εμένα προσωπικά δεν με κουράζουν καθόλου αναρτήσεις σαν του Νικήτα. Όποιος κουράζετε μπορεί απλώς να μην τις διαβάζει

Επειδή ακριβώς ενδιαφέρει πολλούς, υπάρχει ειδικό pinned topic. Αν αύριο αρχίσει ένας άλλος να γράφει σε κάθε τόπικ "γιατί δεν παίζει ο Google Assistant στα ελληνικά;" και ένας ακόμα "γιατί δεν παίζει το call screening στην Ελλάδα;" φαντάζεσαι τι θα γίνει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως οι Samsung συσκευές έχουν final Android 14 και δεν έχει το Pixel;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως οι Samsung συσκευές έχουν final Android 14 και δεν έχει το Pixel;
Ποιι pixel δεν έχει πάρει την 14?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, alanthast0s said:

Στο 7pro ακόμα σε beta δεν βρισκόμαστε; Έχω χάσει κάτι;

Τι σημαίνει final;

Μήπως μπερδεύεσαι με stable και beta;

Κάθε έκδοση Android παίρνει updates μέσα στον χρόνο. Κάποια από αυτά υπάρχουν σε beta και όποιος θέλει μπορεί να τα βάζει. Δεν είναι βγήκε το 14 και τέλος. Μέσα στον χρόνο βγαίνουν καινούριες εκδόσεις του.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο 7pro ακόμα σε beta δεν βρισκόμαστε; Έχω χάσει κάτι;
Σε ποια beta είσαι? Έχουμε πάρει stable 14 εδώ και ένα μήνα

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

17 minutes ago, alanthast0s said:

Στο 7pro ακόμα σε beta δεν βρισκόμαστε; Έχω χάσει κάτι;

Για να βρεθείς σε beta πρέπει να "δηλώσεις" συμμετοχή.

Όπως σου είπα παραπάνω, δεν υπάρχει "final" έκδοση. Για να καταλάβεις πώς λειτουργεί το σύστημα διάβασε αυτό:

Quote

Building upon the initial release of Android 14, we continue to update the platform with fixes and improvements that are then rolled out to supported devices. These releases happen on a quarterly cadence through Quarterly Platform Releases (QPRs), which are delivered both to AOSP and to Google Pixel devices as part of Feature Drops.

Κάθε μερικούς μήνες (quarter) βγαίνει νέα έκδοση του Αndroid με fixes, βελτιώσεις και νέα features. Όποιος βιάζεται δηλώνει συμμετοχή και μπαίνει στο Beta που είναι δοκιμαστική περίοδος. Οι υπόλοιποι την παίρνουν με τα κλασικά updates.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sotnem said:

 

Για να βρεθείς σε beta πρέπει να "δηλώσεις" συμμετοχή.

Όπως σου είπα παραπάνω, δεν υπάρχει "final" έκδοση. Για να καταλάβεις πώς λειτουργεί το σύστημα διάβασε αυτό:

Κάθε μερικούς μήνες (quarter) βγαίνει νέα έκδοση του Αndroid με fixes, βελτιώσεις και νέα features. Όποιος βιάζεται δηλώνει συμμετοχή και μπαίνει στο Beta που είναι δοκιμαστική περίοδος. Οι υπόλοιποι την παίρνουν με τα κλασικά updates.

 

Έκανα λάθος διατύπωση.. την stable εννοούσα
Με βάση το screenshot μπορώ να καταλάβω ποια έκδοση beta έχω; Εγώ δεν βγάζω άκρη

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, alanthast0s said:

Έκανα λάθος διατύπωση.. την stable εννοούσα
Με βάση το screenshot μπορώ να καταλάβω ποια έκδοση beta έχω; Εγώ δεν βγάζω άκρη

Nαι, από το Build Number.

Δες εδώ, αυτήν έχεις νομίζω:

https://developer.android.com/about/versions/14/release-notes#beta1.1

Link to comment
Share on other sites

....που btw, είναι όσο πιο φρέσκια γίνεται...μόλις 3 ημερών... 🙂

(μην το πεις στα samsung... 😛 )

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2023 at 12:39 ΜΜ, _NikitaS_ said:

Μπορεί να φαίνεται κάπως κακός ο γραπτός λόγος. Δεν έχω κάποιο παράπονο. Απλά αν κάποιος έχει το χρόνο να κάτσει να το φτιάξει στα μέτρα του τότε είναι οκ. Αν έχεις μάθει να αγοράζεις μια συσκευή, να ανοίγεις το κουτί και να είναι έτοιμο για χρήση, όχι δεν είναι οκ. Οκ, μετά από τόσους μήνες την έχω στήσει. Το θέμα πλέον το έχω αποδεχτεί (το δικό μου θέμα, του άλλου μπορεί να μη είναι θέμα) και κρατάω την συσκευή. Είχα πει χτες ότι έγραψα σα παραπονακι. Πλέον έχουμε να δίνουμε χρόνο σε άλλες υποχρεώσεις και όχι τόσο σε κινητά που παραμένει απλά χόμπι. 

θα σου προτεινω κι εγω να το δωσεις και να παρεις μια αλλη συσκευη εστω κανα χρονο παλιοτερη,θα βρεις ναυαρχιδες σε αυτα τα λεφτα,που θα εχουν τουλαχιστον 2-3 χρονια μπροστα τους αξιοπρεπεστατης ζωης και official updates.

Ηδη αυτες τις μερες παιξαν προσφορες black friday σε galaxy S με τα λεφτα που θα επαιρνες αμα το πουλουσες.

Τι καθεσαι και στεναχωριεσαι περιμενωντας καποιο σωτηριο update?Μπορει και να μην ερθει ποτε κρινοντας απο το ποσο ''μοναδικη'' ειναι η περιπτωση ''βλαβης'' που σε απασχολει.Το ''μοναδικη'' το λεω εχοντας διαβασει και τις 106 σελιδες του topic.Βλεπω οτι σχεδον μονο εσενα επηρεαζει.Εχω διαβασει οτι εχεις αλλαξει τοσες φορες εταιριες και αλλα πραγματα,beta,official κλπ..εχεις αφιερωσει πολυ πολυτιμο χρονο απο τη ζωη σου.

Μην ταλαιπωρεις τον εαυτο σου αλλο,πουλα το,και μαλιστα και σε χαμηλοτερη τιμη απο τους αλλους για να το δωσεις γρηγορα,γιατι υπαρχει ανταγωνισμος κιολας..

 

παντα φιλικα

On 22/11/2023 at 1:22 ΜΜ, elightme said:

Έγραψα ακριβώς "Όλοι (ειδικά όσοι το πήραν με το που κυκλοφόρησε) έχουν θέματα με κλήσεις, πληρωμές (αν κάνεις root) καθώς και με πάρα πολλά bugs"
 

Το θεμα με τις πληρωμες αν εισαι root ειναι αυτονοητο για ολες τις συσκευες του πλανητη ανεξαρτητου μαρκας.Αν κανεις root ξερεις οτι θα κυνηγας ολη την ωρα τις αλλαγες που κανει στο συστημα η google για να ''κοψει'' τους rootαρισμενους.

Δεν πρεπει να αναφερεται σαν μειον του τηλεφωνου.

Κι εγω πρωτη φορα σε Pixel,δεν τρελαθηκα με μερικα πραγματα αλλα καπου συμβιβαζεσαι αν δεν ειναι κατι τρελο.Εγω πχ το πηρα για την καμερα,δεν μου αρεσε πχ που η οθονη δεν εφαπτεται στο motherboard και ειναι 2 χιλιοστα πιο ψηλα και αμα την πατησεις πατιεται μεσα λες και ειναι καμια συσκευη των 100ε του 2002.Ουτε το τρελο φακελωμα που σου κανει η google σε καθε γωνια του OS αν εισαι με official rom.

Αλλα οκ,αυτα τα βλεπεις πριν αγορασεις την συσκευη και βλεπεις αν μπορεις να ζησεις μ αυτα η οχι.Aν σε χαλαει κατι τοσο πολυ πουλας και πας αλλου.

Μπορει σε καποιους να φαινεται χαζο να χαλιεσαι για ενα τηλεφωνο αλλα πλεον ειναι τοσο μα τοσο απαραιτητο στη ζωη μας και το χρησιμοποιουμε 24/24 που πραγματικα χρειαζεται να εισαι ικανοποιημενος με τη συσκευη σου.

Εχουμε τοσα αλλα στεναχωρα γυρω μας,να εχουμε και το κινητο?Ε οχι.

On 22/11/2023 at 2:03 ΜΜ, _NikitaS_ said:

 

Όσο γι ότι γράφουν, ναι, αν είχα την οικονομική άνεση ή απλά την όρεξη να παίξω με μέσης κατηγορίας συσκευές θα την είχα ήδη δώσει. Αλλά την θεωρώ high end συσκευή γι αυτό και γκρινιάζω περισσότερο. Συν ότι έχω μαθει με high end συσκευές και δε θέλω να πάω σε κάτι μέτριο. 

Η αληθεια ειναι οτι ειναι midrange προς high end,δεν την λες high end

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Τα pixel ή τα λατρεύεις ή τα σιχαίνεσαι

μεση δεν υπάρχει εγώ  έχω το pixel fold το τι κράξιμο έχει φάει αυτή η συσκευή δεν λέγεται .οι YouTubers ξέρετε αυτοί οι πληρωμένοι αδέκαστοι ανεξάρτητοι που όλο για την αντικειμενική ενημέρωση νοιάζονται το έχουν θάψει 20 μέτρα .το πήρα με επιφύλαξη μέσα από γνωστό μου που ζει στην Γερμανία και το βρήκε σε προσφορά.το κινητό δεν παίζεται .γρηγορο με πολύ καλή μπαταρία ανταποκρίνεται σε όλα χώρος πρόβλημα και το κυριότερο για μένα με μπαταρία παραπάνω από αξιοπρεπή .πολυ δύσκολα θα το αφήσω .

με λίγα λόγια ο καθένας παίρνει την συσκευή του την παραμετροποιει όπως θέλει και την χαίρεται.

Και προσωπικά εγώ ακούω μόνο ότι γράφεται σε φόρουμ όπως αυτό απο όλα τα παιδιά χωρίς εξαίρεση γιατί μέσα από την χρήση βγαίνουν τα συμπεράσματα και όχι από βίντεο των 5 λεπτών.

συγνώμη για το κατεβατό,

Edited by nikolasn80

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση γιατί έχω χαθεί λιγάκι.... 

Σε Pixel 7, χωρίς root, σε δίκτυο Nova

έχω ενεργοποιήσει το VoLTE μέσω Shizuku / Pixel IMS

το 5G δουλεύει με κάποιο τρόπο (έστω και με root) ή περιμένουμε κάποιο μελλοντικό update αν και όποτε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, kakofonixx said:

ερώτηση γιατί έχω χαθεί λιγάκι.... 

Σε Pixel 7, χωρίς root, σε δίκτυο Nova

έχω ενεργοποιήσει το VoLTE μέσω Shizuku / Pixel IMS

το 5G δουλεύει με κάποιο τρόπο (έστω και με root) ή περιμένουμε κάποιο μελλοντικό update αν και όποτε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Με beta δουλεύει τώρα. Λογικά αν δε θες να μπεις beta, με το update Δεκεμβρίου θα δουλέψει. 

Link to comment
Share on other sites

Η stable κυκλοφορεί αρχές Δεκέμβρη ?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...