Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Μόλις παρέλαβα και το ρολόι από Γερμανία. Είναι κανονικά η έκδοση LTE. Δεν έχω προλάβει να το στήσω παρά μόνο να περάσω φιλμ και "bumper". Είναι όντως μικρό και live μοιάζει μικρότερο από τις promo φωτογραφίες. Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ όμορφο. Το πρόβλημα είναι ότι για να δουλέψεις το LTE χρειάζεται μια διαδικασία, όχι δύσκολη αλλά με μεγάλο κόστος για να έχεις esim με τον ίδιο αριθμό από cosmote.

Φιλικά,

Κώστας 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, pkout said:

Καλησπέρα σε όλους,

Μόλις παρέλαβα και το ρολόι από Γερμανία. Είναι κανονικά η έκδοση LTE. Δεν έχω προλάβει να το στήσω παρά μόνο να περάσω φιλμ και "bumper". Είναι όντως μικρό και live μοιάζει μικρότερο από τις promo φωτογραφίες. Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ όμορφο. Το πρόβλημα είναι ότι για να δουλέψεις το LTE χρειάζεται μια διαδικασία, όχι δύσκολη αλλά με μεγάλο κόστος για να έχεις esim με τον ίδιο αριθμό από cosmote.

Φιλικά,

Κώστας 

Τι ρυθμίσεις χρειάζεται ξέρεις κάνεις να απαντήσει;

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το. Νothing phone 1 κ δοκίμασα ενώ έβαλα το αεροπλάνο να κάνω τηλ κλήση..

Έγινε χωρίς πρόβλημα... που σημαίνει ότι έχει από cosmote. VoWifi υποστήριξη?

Βλέπω ένα HD συνέχεια στην κεραία...

Αν ισχύει κάτι τέτοιο...το pixel θα γίνει.. μάλλον..το δεύτερο τηλέφωνο.

Edit:  Μόλις είδα...5g/VoLte.. ενεργοποιημένο..

κ μην μου πείτε ότι η μικρή εταιρεία του Carl πλήρωσε στην Ελλάδα τους παρόχους για υποστήριξη...

Screenshot_20221210-123552.png

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το. Νothing phone 1 κ δοκίμασα ενώ έβαλα το αεροπλάνο να κάνω τηλ κλήση..
Έγινε χωρίς πρόβλημα... που σημαίνει ότι έχει από cosmote. VoWifi υποστήριξη?
Βλέπω ένα HD συνέχεια στην κεραία...
Αν ισχύει κάτι τέτοιο...το pixel θα γίνει.. μάλλον..το δεύτερο τηλέφωνο.
Edit:  Μόλις είδα...5g/VoLte.. ενεργοποιημένο..
κ μην μου πείτε ότι η μικρή εταιρεία του Carl πλήρωσε στην Ελλάδα τους παρόχους για υποστήριξη...
Screenshot_20221210-123552.thumb.png.474ea033b008750c1d86c52ebbd2354d.png

Δε πλήρωσε τίποτα. Είτε έχει settings για ελληνικούς παρόχους είτε το generic wildcard επιτρέπει 5g/VoLTE σε αντίθεση με την google η οποία και δεν έχει ξεχωριστές ρυθμίσεις για τους παρόχους μας και στο generic wildcard δίνει μόνο τα βασικά. Με λίγα λόγια ξεφτίλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το pixel δεν είναι global phone για τον ένα ή τον άλλο λόγο.Εχει φουλ υποστήριξη μόνο στις χώρες που υπάρχει Google store.Η Google θέλει μέσο του pixel να δείξει πως πρέπει να είναι το καθαρό αντροιντ.Δεν την ενδιαφέρουν οι πωλήσεις γι'αυτό δεν το βλέπετε στα ράφια των ηλεκτρονικών καταστημάτων κάθε χώρας.Σωστο η λάθος αυτή είναι η πολιτική της.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Το pixel δεν είναι global phone για τον ένα ή τον άλλο λόγο.Εχει φουλ υποστήριξη μόνο στις χώρες που υπάρχει Google store.Η Google θέλει μέσο του pixel να δείξει πως πρέπει να είναι το καθαρό αντροιντ.Δεν την ενδιαφέρουν οι πωλήσεις γι'αυτό δεν το βλέπετε στα ράφια των ηλεκτρονικών καταστημάτων κάθε χώρας.Σωστο η λάθος αυτή είναι η πολιτική της.

Με γνώμονα αυτό το πήρα το τηλέφωνο. Το δικαίωμα της να παίζει μπάλα δεν αναιρεί το δικό μας να τους χλευάζουμε.

Εγώ θεωρώ πλήρη υποστήριξη την πώληση και το service όχι την έλλειψη software features. Ο Γερμανός που θα έρθει Ελλάδα τι φταίει να μην έχει 5G roaming και VoLTE;


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites


Με γνώμονα αυτό το πήρα το τηλέφωνο. Το δικαίωμα της να παίζει μπάλα δεν αναιρεί το δικό μας να τους χλευάζουμε.

Εγώ θεωρώ πλήρη υποστήριξη την πώληση και το service όχι την έλλειψη software features. Ο Γερμανός που θα έρθει Ελλάδα τι φταίει να μην έχει 5G roaming και VoLTE;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς αυτό! Είναι αστεία η λογική της Google.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Finn said:


Με γνώμονα αυτό το πήρα το τηλέφωνο. Το δικαίωμα της να παίζει μπάλα δεν αναιρεί το δικό μας να τους χλευάζουμε.

Εγώ θεωρώ πλήρη υποστήριξη την πώληση και το service όχι την έλλειψη software features. Ο Γερμανός που θα έρθει Ελλάδα τι φταίει να μην έχει 5G roaming και VoLTE;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μια μέρα σκεφτόμουν ότι αν γινομουν διευθυντής πωλήσεων της Google,ποσό εύκολο θα ήταν να φέρω τεράστια νούμερα κερδών στην εταιρεία μέσο του pixel που θα το έκανα global phone.Ειμαι σίγουρος ότι αφού το σκέφτηκα εγώ,θα το έχει σκεφτεί και η διοίκηση της Google.Αρα για να μην το κάνουν κάποιος λόγος θα υπάρχει ή δεν τους ενδιαφέρουν καθόλου οι πωλήσεις.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα σκεφτόμουν ότι αν γινομουν διευθυντής πωλήσεων της Google,ποσό εύκολο θα ήταν να φέρω τεράστια νούμερα κερδών στην εταιρεία μέσο του pixel που θα το έκανα global phone.Ειμαι σίγουρος ότι αφού το σκέφτηκα εγώ,θα το έχει σκεφτεί και η διοίκηση της Google.Αρα για να μην το κάνουν κάποιος λόγος θα υπάρχει ή δεν τους ενδιαφέρει καθόλου οι πωλήσεις.

Στον πλανήτη Γη του 2022 με το mobility και το work remotely στα ντουζένια του οποιαδήποτε δικαιολογία της google είναι για γέλια. Είμαι Γερμανός/Ολλανδός/Αγγλος προγραμματιστής, αγόρασα το κινητό από επίσημο κανάλι της χώρας μου και η δουλειά μου είναι στην Ελλάδα/Πολωνία/Κροατία/Μάλτα. Τι θα μου πει η google για την έλλειψη software features;


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω μια παρατήρηση.Εχω πάει μπάλα το κινητό όλη μέρα, χωρίς παιχνίδια,και η μπαταρία δεν τελειώνει με τίποτα.Στο τέλος της ημέρας έχω και ένα 30% μπαταρία.Αυτα που διαβάζω ότι έχει θέμα με την μπαταρία δεν ισχύουν καθόλου.

4 minutes ago, Finn said:


Στον πλανήτη Γη του 2022 με το mobility και το work remotely στα ντουζένια του οποιαδήποτε δικαιολογία της google είναι για γέλια. Είμαι Γερμανός/Ολλανδός/Αγγλος προγραμματιστής, αγόρασα το κινητό από επίσημο κανάλι της χώρας μου και η δουλειά μου είναι στην Ελλάδα/Πολωνία/Κροατία/Μάλτα. Τι θα μου πει η google για την έλλειψη software features;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σίγουρα είναι χαζομάρα.Οταν βγάζεις ένα κινητό πρέπει να είναι για όλες τις χώρες του κόσμου και να δουλεύει στα βασικά δίκτυα.Αλλιως μην το βγάζεις καθόλου.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Finn said:


Στον πλανήτη Γη του 2022 με το mobility και το work remotely στα ντουζένια του οποιαδήποτε δικαιολογία της google είναι για γέλια. Είμαι Γερμανός/Ολλανδός/Αγγλος προγραμματιστής, αγόρασα το κινητό από επίσημο κανάλι της χώρας μου και η δουλειά μου είναι στην Ελλάδα/Πολωνία/Κροατία/Μάλτα. Τι θα μου πει η google για την έλλειψη software features;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάλλον κάτι δεν έχετε καταλάβει σωστά.

Ο Γερμανός με γερμανική sim, μια χαρά σήμα θα έχει και στην Ελλάδα. Αλλά και όλες τις λειτουργίες που έχει στη χώρα του, θα τις έχει και σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση. 

Το πρόβλημα το έχουμε εμείς με τις sim των ελληνικών παρόχων.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, djivo said:

Μάλλον κάτι δεν έχετε καταλάβει σωστά.

Ο Γερμανός με γερμανική sim, μια χαρά σήμα θα έχει και στην Ελλάδα. Αλλά και όλες τις λειτουργίες που έχει στη χώρα του, θα τις έχει και σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση. 

Το πρόβλημα το έχουμε εμείς με τις sim των ελληνικών παρόχων.

Μέσο roaming  εννοείς;

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν έχετε καταλάβει σωστά.
Ο Γερμανός με γερμανική sim, μια χαρά σήμα θα έχει και στην Ελλάδα. Αλλά και όλες τις λειτουργίες που έχει στη χώρα του, θα τις έχει και σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση. 
Το πρόβλημα το έχουμε εμείς με τις sim των ελληνικών παρόχων.

Εδώ άλλα λέει



Εκτός και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν έχετε καταλάβει σωστά.
Ο Γερμανός με γερμανική sim, μια χαρά σήμα θα έχει και στην Ελλάδα. Αλλά και όλες τις λειτουργίες που έχει στη χώρα του, θα τις έχει και σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση. 
Το πρόβλημα το έχουμε εμείς με τις sim των ελληνικών παρόχων.

Νομίζω πως δε θα το έχει! Όταν βγει το pixel 5 η google ειχε δημιουργήσει μια σελίδα με τίτλο understanding 5g όπου διάλεγες τη χώρα και τον πάροχο σου και σου έλεγε σε ποιες χώρες υποστηρίζεται το 5g, έχοντας διαφορετικές στήλες για εντός χώρας υποστήριξη και για roaming.

Επιπρόσθετα το σενάριο μπορεί να είναι πέρα για πέρα αληθινό. Εκτός της γερμανικής sim θέλω και ελληνική από τη στιγμή που ζω και εργάζομαι εδώ. Το κινητό κανονικά αγορασμενο από τη Γερμανία από Γερμανό πολίτη. Τι του λέει η google στην περίπτωση αυτή;



Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μη μπερδευομαστε, ο ξένος (εγώ πχ που μένω σε χώρα που η συσκευή πωλείται κανονικά) την περασμένη εβδομάδα που ήμουν Αθήνα και περίχωρα χρησιμοποίησα τη συσκευή με roaming (wind και cosmote) χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν είχα 5G αλλά και το Λονδίνο που μένω κλειστο το έχω, κλησεις κανονικά το μόνο 'θεμα' όταν ήμουν με cosmote δεν είχα data όση ώρα ήμουν σε κλήση. Προσωπικά λίγο με νοιάζει μιας και έχω βάλει στην άκρη S22U και fold4 γιατί την εμπειρία pixel δεν την πιάνει κανείς (ακόμα!).

Sent from my SM-X800 using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, spyridon70 said:

Μέσο roaming  εννοείς;

Μέσο roaming ναι

17 minutes ago, afilopou said:


Εδώ άλλα λέει

Υπάρχει post παιδιού, (δε θυμάμαι αν είναι σε αυτό το θεμα ή σε άλλο.) που αναφέρει ότι χρησιμοποιεί μια sim υποστηριζόμενης χώρας και μια ελληνικής και δουλεύει απροβλημάτιστα η πρώτη στην Ελλάδα. Αν το βρώ θα το βάλω εδω.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μη μπερδευομαστε, ο ξένος (εγώ πχ που μένω σε χώρα που η συσκευή πωλείται κανονικά) την περασμένη εβδομάδα που ήμουν Αθήνα και περίχωρα χρησιμοποίησα τη συσκευή με roaming (wind και cosmote) χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν είχα 5G αλλά και το Λονδίνο που μένω κλειστο το έχω, κλησεις κανονικά το μόνο 'θεμα' όταν ήμουν με cosmote δεν είχα data όση ώρα ήμουν σε κλήση. Προσωπικά λίγο με νοιάζει μιας και έχω βάλει στην άκρη S22U και fold4 γιατί την εμπειρία pixel δεν την πιάνει κανείς (ακόμα!).

Sent from my SM-X800 using Tapatalk





Ευχαριστώ. Επιβεβαιώνεις το πρόβλημα που γράφει ο φίλος πιο πάνω. 5g γιόκ και volte γιόκ σε κοτε και από 01/01/23 και σε voda wind. Τώρα αν κάποιος δεν το χρησιμοποιεί είναι άλλο θέμα. Το 2022 να πρέπει να τερματίσω την κλήση για να ελέγξω κάτι στο Google maps; Ε όχι βρε παιδιά

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, το κινητο δεν ειναι για Ελλαδα... με τις βλακειες της Google... αλλο αν καποιοι αρεσκονται. 2023 σε λιγο και δεν θα χει 5G/VoLTE/WifiCalling? ελεος... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μη μπερδευομαστε, ο ξένος (εγώ πχ που μένω σε χώρα που η συσκευή πωλείται κανονικά) την περασμένη εβδομάδα που ήμουν Αθήνα και περίχωρα χρησιμοποίησα τη συσκευή με roaming (wind και cosmote) χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν είχα 5G αλλά και το Λονδίνο που μένω κλειστο το έχω, κλησεις κανονικά το μόνο 'θεμα' όταν ήμουν με cosmote δεν είχα data όση ώρα ήμουν σε κλήση. Προσωπικά λίγο με νοιάζει μιας και έχω βάλει στην άκρη S22U και fold4 γιατί την εμπειρία pixel δεν την πιάνει κανείς (ακόμα!).

Sent from my SM-X800 using Tapatalk




Το μια χαρά που το είδες;
5G δεν είχες, volte/vowifi δεν ειχες, άρα τα ίδια χάλια με εμάς που μενουμε μόνιμα Ελλάδα.
Αυτό λεμε κι εμείς.

Sent from my Pixel 7 Pro


Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το μια χαρά που το είδες;
5G δεν είχες, volte/vowifi δεν ειχες, άρα τα ίδια χάλια με εμάς που μενουμε μόνιμα Ελλάδα.
Αυτό λεμε κι εμείς.

Sent from my Pixel 7 Pro


Σε κάποιους αυτά που έγραψες δεν είναι απαραίτητα . Συγνώμη ρε παιδια είχαμε και στο χωριό μας 5G, volte/vowifi?
Ναι, εάν κάποιος τα θεωρεί απαραίτητα πάει αλλού. Απλά και όμορφα. Για μένα που όλα αυτά τα έχω και εδώ που μένω, τα έχω απενεργοποιησει γιατί δεν τα χρειάζομαι.

Sent from my SM-X800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους αυτά που έγραψες δεν είναι απαραίτητα . Συγνώμη ρε παιδια είχαμε και στο χωριό μας 5G, volte/vowifi?
Ναι, εάν κάποιος τα θεωρεί απαραίτητα πάει αλλού. Απλά και όμορφα. Για μένα που όλα αυτά τα έχω και εδώ που μένω, τα έχω απενεργοποιησει γιατί δεν τα χρειάζομαι.

Sent from my SM-X800 using Tapatalk


Αλλά αυτό που λέμε (λέω) είναι ότι πάει περίπατο η δικαιολογία "δεν πωλείται στη χώρα μας οπότε και δεν υποστηρίζεται". Και για κατόχους συσκευών οι οποίες αγοράστηκαν σε χώρα όπου υπάρχει επίσημη υποστήριξη, είναι αδύνατη η χρήση του κινητού με το σύνολο των software δυνατοτήτων του σε όλες τις χώρες.

Δέχομαι την μη υποστήριξη 5G ως premium feature ή το ψέμα του κάθε παρόχου περί πιστοποίησης αλλά τα VoLTE/VoWifi θεωρώ πως είναι πλέον απαραίτητα για μια ολοκληρωμένη εμπειρία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει ένα κινητό που να δουλεύει εξαιρετικά και με όλες τις δυνατότητες σε όλες τις χώρες αυτό είναι το s22 σε όλες τις εκδόσεις του.Εγω έχω pixel από επιλογή, γιατί όλα μου τα κινητά ήταν nexus η pixel.Δεν μου αρέσουν να υπάρχουν δίπλα gallery, messages, accounts και ένα σωρό άλλα πράγματα.Το WiFi calling το volte και 5G δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.Δεν ταξιδεύω στο εξωτερικό.Με ενδιαφέρει το καθαρό αντροιντ και οι άμεσες ενημερώσεις.Οποτε μόνο Google  κινητό.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει ένα κινητό που να δουλεύει εξαιρετικά και με όλες τις δυνατότητες σε όλες τις χώρες αυτό είναι το s22 σε όλες τις εκδόσεις του.Εγω έχω pixel από επιλογή, γιατί όλα μου τα κινητά ήταν nexus η pixel.Δεν μου αρέσουν να υπάρχουν δίπλα gallery, messages, accounts και ένα σωρό άλλα πράγματα.Το WiFi calling το volte και 5G δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.Δεν ταξιδεύω στο εξωτερικό.Με ενδιαφέρει το καθαρό αντροιντ και οι άμεσες ενημερώσεις.Οποτε μόνο Google  κινητό.

Καλά οι περισσότεροι που εχουμε Pixel για αυτό το λόγο το έχουμε. Εγώ το 7 pro το έδωσα όχι λόγω των ελλείψεων που αναφέρουμε τελευταία αλλά λόγω form factor. Με το που βγάλει κινητό στις 6 οι ιντσες έχω επιστρέψει στο οικοσύστημα αφήνοντας το iphone στο χρονοντούλαπο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites



Όποιος θέλει ένα κινητό που να δουλεύει εξαιρετικά και με όλες τις δυνατότητες σε όλες τις χώρες αυτό είναι το s22 σε όλες τις εκδόσεις του.Εγω έχω pixel από επιλογή, γιατί όλα μου τα κινητά ήταν nexus η pixel.Δεν μου αρέσουν να υπάρχουν δίπλα gallery, messages, accounts και ένα σωρό άλλα πράγματα.Το WiFi calling το volte και 5G δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.Δεν ταξιδεύω στο εξωτερικό.Με ενδιαφέρει το καθαρό αντροιντ και οι άμεσες ενημερώσεις.Οποτε μόνο Google  κινητό.


Μην το λες! Stock Android πλέον έχουν κι άλλες εταιρείες, είτε μας γεμίζουν το μάτι, είτε όχι. Motorola, Asus, Sony. Ακόμα και της Vivo, ουσιαστικά stock Android είναι.

Στο θέμα αναβαθμίσεων πάλι, εταιρείες όπως η Samsung, αρχίζουν και την ξεπερνούν σε υποστήριξη. Ναι δεν τα έχεις day one για όλους ταυτόχρονα, αλλά έναν μήνα μετά. Κλάιν. Σύμφωνα βέβαια με πρόσφατο άρθρο, η Samsung δουλεύει να κάνει τα updates ακόμα πιο γρήγορα από την μέρα της κυκλοφορία τους. Επίσης εάν εξαιρέσεις τις υπηρεσίες που συζητάτε παραπάνω (VoLTE, VoWiFi) υπάρχουν άλλα πόσα software features που στην Ελλάδα δεν υποστηρίζονται. Crash detection, calling screen, personal safety κι άλλα.

Κάμερες πάλι που ήταν ένας σοβαρός λόγος για να πάρει κάποιος Pixel συσκευή παλιότερα, την έχουν φτάσει και την έχουν περάσει κιόλας. Όχι μόνο σε hardware επίπεδο αισθητήρων και φακών, αλλά και στο software των καμερών τους τις έχουν βελτιώσει τα μάλα οι υπόλοιποι. Ύστερα γενικά σε hardware επίπεδα, οι άλλες εταιρείες είναι κάτι χρόνια μπροστά. Σε ταχύτητες φόρτισης θες, σε επεξεργαστές θες, σε οθόνες θες. Okay κι εμένα δεν με νοιάζουν αυτά, ούτε τι λένε στα benchmarks οι αριθμοί.

Με λίγα λόγια εκεί που καταλήγουμε, είναι πως το stock android έχει πάψει να είναι βασικός λόγος όταν το έχουν κι άλλοι. Οπότε μόνο για τις day one αναβαθμίσεις τα παίρνουμε, που κι αυτό σε βάθος χρόνου, ποιος ξέρει, μπορεί να αλλάξει. Μην ξεχνάμε πως και η Essential του Rubin τα έδινε την ίδια μέρα με τα Pixels και προκοπή δεν είδε.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites






Μην το λες! Stock Android πλέον έχουν κι άλλες εταιρείες, είτε μας γεμίζουν το μάτι, είτε όχι. Motorola, Asus, Sony. Ακόμα και της Vivo, ουσιαστικά stock Android είναι.

Στο θέμα αναβαθμίσεων πάλι, εταιρείες όπως η Samsung, αρχίζουν και την ξεπερνούν σε υποστήριξη. Ναι δεν τα έχεις day one για όλους ταυτόχρονα, αλλά έναν μήνα μετά. Κλάιν. Σύμφωνα βέβαια με πρόσφατο άρθρο, η Samsung δουλεύει να κάνει τα updates ακόμα πιο γρήγορα από την μέρα της κυκλοφορία τους. Επίσης εάν εξαιρέσεις τις υπηρεσίες που συζητάτε παραπάνω (VoLTE, VoWiFi) υπάρχουν άλλα πόσα software features που στην Ελλάδα δεν υποστηρίζονται. Crash detection, calling screen, personal safety κι άλλα.

Κάμερες πάλι που ήταν ένας σοβαρός λόγος για να πάρει κάποιος Pixel συσκευή παλιότερα, την έχουν φτάσει και την έχουν περάσει κιόλας. Όχι μόνο σε hardware επίπεδο αισθητήρων και φακών, αλλά και στο software των καμερών τους τις έχουν βελτιώσει τα μάλα οι υπόλοιποι. Ύστερα γενικά σε hardware επίπεδα, οι άλλες εταιρείες είναι κάτι χρόνια μπροστά. Σε ταχύτητες φόρτισης θες, σε επεξεργαστές θες, σε οθόνες θες. Okay κι εμένα δεν με νοιάζουν αυτά, ούτε τι λένε στα benchmarks οι αριθμοί.

Με λίγα λόγια εκεί που καταλήγουμε, είναι πως το stock android έχει πάψει να είναι βασικός λόγος όταν το έχουν κι άλλοι. Οπότε μόνο για τις day one αναβαθμίσεις τα παίρνουμε, που κι αυτό σε βάθος χρόνου, ποιος ξέρει, μπορεί να αλλάξει. Μην ξεχνάμε πως και η Essential του Rubin τα έδινε την ίδια μέρα με τα Pixels και προκοπή δεν είδε.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Φίλε δεν θα μπορούσες να τα έχεις πει καλύτερα, αυτή η καραμέλα του καθαρού αντροιντ και των άμεσων ενημερώσεων πρέπει κάποτε να σταματήσει, η Samsung έδωσε update 5 μέρες μετά την Google,οι ειδήμονες είναι σε θέση να καταλάβουν τα κλάσματα του δευτερολέπτου της απόκρισης ενός τηλεφώνου , οι κάμερες των περισσότερων κινητών ακόμα και των midrange είναι μια χαρά για κάποιον που δεν ταιζει τα παιδιά του από την φωτογραφία. Ο μόνος λόγος που κάποιος θα πάρει ένα τηλέφωνο χωρίς βασικές λειτουργίες ενός σύγχρονου smartphone δίνοντας ένα σεβαστό χρηματικό ποσό είναι μυστήριο

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...