Jump to content

iPhone 14 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τα όσα διαβάζω γενικότερα σε φορουμ και σάιτ και twitter για το 14pro είναι οτι υπάρχει θέμα με την αυτονομία και το ξενέρωμα μου δεν περιγράφεται.
Αν δεν αλλάξει με κάποιο update εγώ θα προχωρήσω στην αγορά του 13 του απλού και τέλος τα παραμύθια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100% θέμα software το οποίο 100% θα διορθωθεί στο μέλλον όπως έχει γίνει και στο παρελθόν. Ή με την 16.0.3 μέσα στην εβδομάδα ή με τη 16.1 στο τέλος του μήνα. Ήδη η beta 4 έχει καινούριο modem firmware.
Το ότι μέχρι στιγμής είναι τραγική δε το συζητάμε. Κοίτα εδώ από χθες, ούτε 5ωρο SOT δε θα έπιανα. 8f051e4618790b94953f655333db3afc.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση ένα νέο τηλέφωνο να έχει χειρότερη αυτονομία από το προηγούμενο 

Εννοω από θέμα hardware 

Απλά θα πρέπει να κάνετε υπομονή να διορθώσουν τα προβλήματα που υπάρχουν 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πιστεύω ότι έχει να κάνει και με τη μεταφορά από άλλη συσκευή. Και φυσικά δεν τους επηρεάζει όλους μιας και ο καθένας έχει διαφορετικό στήσιμο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν το βλέπω να "ιδρώνει". Βέβαια προέρχομαι από τα 2 mini και το XS που δεν είναι καθόλου καλά αλλά και πάλι. Μου βγάζει τόσο άνετα την ημέρα που δεν καταλαβαίνω τόση γκρίνια. Κάθε βελτίωση βέβαια, καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές φταίνε εφαρμογές τρίτων που δεν έχουν αναβαθμιστεί 

το ανέφερε και παραπάνω άλλος 

αν εσυ έχεις την εφαρμογή αυτήν κι εγώ δεν την εχω τότε μιλάμε αλλά ο ένας δεν μπορεί να καταλάβει το πρόβλημα του άλλου 

καθε χρόνο τους 2 πρώτους μήνες αυτά έχουμε. Δεν είναι τωρινό το φαινόμενο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ με 13pro ίσως υπήρχε θέμα την πρώτη εβδομάδα λίγο... Τώρα κομπλέ όλα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, redcom7 said:

Πάντως εδώ με 13pro ίσως υπήρχε θέμα την πρώτη εβδομάδα λίγο... Τώρα κομπλέ όλα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

μπορεί να μην είχες εσύ θέμα αλλά κάποιος άλλος όντως να είχε για πιο πολύ καιρό αυτό είναι το θέμα

ανάλογα τις εφαρμογές που έχουμε μέσα, και τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιούμε, διαφοροποιούνται οι γραμμές του κώδικα στο λειτουργικό και μπορεί κάτι να πάει στραβά σε εμένα από μια και μόνο ρύθμιση αλλά εσένα να μην σε επηρεάζει. ακόμα και όλα ίδια να τα έχουμε ακριβώς μπορεί να επηρεάζεται το λειτουργικό σύστημα μέχρι και από το σήμα του δικτύου και να μην μπορεί να διαχειριστεί σωστά και να καίει παραπάνω ή από ένα δίκτυο wifi διαφορετικό που είμαστε συνδεόμενοι 

είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που τον πρώτο καιρό δημιουργούν bugs, lags, error και εγω δεν ξερω τι αλλο ωστε στο τελος δυο ιδιες συσκευες να εχουν διαφορα παντα στην αυτονομια. αυτα τα προβληματα τα διορθωνουν με τον καιρο παιρνωντας δεδομενα αναλυσης απο τις συσκευες μας αλλα θελει χρονο δεν ειναι κατι που λυνεται σε 2-3 μερες

εγώ τελευταία φορά που έκανα αναβάθμιση από τους πρώτους ήταν στο Apple Watch 3 πριν δυο χρονια και το ρολοι κολλουσε και εκανε επανεκκινησεις μονο του για μια εβδομαδα και δεν το ειχαν διορθωσει μεχρι που το πουλησα και ησυχασα. 

από τότε δεν κάνω αναβαθμίσεις από τους πρώτους 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές φταίνε εφαρμογές τρίτων που δεν έχουν αναβαθμιστεί 
το ανέφερε και παραπάνω άλλος 
αν εσυ έχεις την εφαρμογή αυτήν κι εγώ δεν την εχω τότε μιλάμε αλλά ο ένας δεν μπορεί να καταλάβει το πρόβλημα του άλλου 
καθε χρόνο τους 2 πρώτους μήνες αυτά έχουμε. Δεν είναι τωρινό το φαινόμενο 

Οντως πολλές εφαρμογές τρώνε μεγάλο σκάλωμα στα Updates του iOS αλλα στρώνουνε συνήθως με τα δικά τους updates σύντομα. Ειδικά αν τρέχεις όλες τις εφαρμογές στο backround εκεί γίνεται η ζημιά στην αυτονομία.
Είναι και γενικά στο πως σετάρει ο καθένας το τηλ του και χίλια δυό άλλα…
Θα συμφωνήσω με τον φίλο οτι καλό είναι να μην είσαι day one updater γιατί πολλά συμβαίνουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Σήμερα το πρωί μετά που αφαίρεσα το καλώδιο φόρτισης η οθόνη μου μαύρισε ενώ το ένιωθα ότι λειτουργούσε κανονικά. Το άκουγα ότι κλείδωνε με το side button ενώ μετά ξεκλείδωνε και το ξανακλείδωνα. Το έκανα αυτό μερικές φορές αλλά η οοθόνη δεν φώτισε ποτέ. Δεν είχα την υπομονή να περιμένω περισσότερο και ενώ νόμισα ότι θα μείνω χωρίς τηλέφωνο, τελικά έκανα κανονική απενεργοποίηση (side button με volume up και slide) ακολουθώντας τις κινήσεις των δακτύλων που κάνουμε συνήθως γι' αυτό. Όχι με hard restart. Μετα το ενεργοποίησα και δούλεψε κανονικά χωρίς άλλη δυσλειτουργία μέχρι τώρα.

Πρώτη φορά μου συμβαίνει σε iPhone αυτό και ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί και σε εσάς...

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, JohnDoe954 said:

Καλησπέρα σας. Σήμερα το πρωί μετά που αφαίρεσα το καλώδιο φόρτισης η οθόνη μου μαύρισε ενώ το ένιωθα ότι λειτουργούσε κανονικά. Το άκουγα ότι κλείδωνε με το side button ενώ μετά ξεκλείδωνε και το ξανακλείδωνα. Το έκανα αυτό μερικές φορές αλλά η οοθόνη δεν φώτισε ποτέ. Δεν είχα την υπομονή να περιμένω περισσότερο και ενώ νόμισα ότι θα μείνω χωρίς τηλέφωνο, τελικά έκανα κανονική απενεργοποίηση (side button με volume up και slide) ακολουθώντας τις κινήσεις των δακτύλων που κάνουμε συνήθως γι' αυτό. Όχι με hard restart. Μετα το ενεργοποίησα και δούλεψε κανονικά χωρίς άλλη δυσλειτουργία μέχρι τώρα.

Πρώτη φορά μου συμβαίνει σε iPhone αυτό και ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί και σε εσάς...

iOS 16

Εν αναμονή για επίλυση προβλημάτων 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από την μπαταρία;  Εγώ στην 3η εβδομάδα, έχω 6.5-7.0 ώρες SOT αναλόγως τη χρήση. Διαπίστωσα γρήγορο drain σε zoom meeting αλλά σε 5G.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από την μπαταρία;  Εγώ στην 3η εβδομάδα, έχω 6.5-7.0 ώρες SOT αναλόγως τη χρήση. Διαπίστωσα γρήγορο drain σε zoom meeting αλλά σε 5G.

6 ώρες με το ζόρι σε WiFi.
Χθες έβλεπα EuroLeague TV με 5G. Σε μιάμιση ώρα έχασε 40% μπαταρία. Τραγικό firmware το modem.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, geob79 said:

Υπάρχει άραγε περιθώριο βελτίωσης μέσω νέου firmware για το modem?

εννοείται πως υπαρχει

σκέψου χοντρικά 2 συσκευές android με ιδιο επεξεργαστη, ποσο διαφορετικη αυτονομια εχουν επειδη το ενα ειναι πχ samsung και το αλλο ειναι κατι αλλο 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άραγε περιθώριο βελτίωσης μέσω νέου firmware για το modem?

Εννοείται! Μάλιστα η 16.1 που έρχεται τη Δευτέρα έχει νέο modem update.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 ώρες πριν, bill_viper said:

Εννοείται! Μάλιστα η 16.1 που έρχεται τη Δευτέρα έχει νέο modem update.

Βασίλη επειδή έχω παρακολουθήσει τα γραφόμενα σου, τόσο εδώ, όσο και άλλου, φοβάμαι ότι για τη δίκη σου την περίπτωση η σωστή λύση θα ήταν ένα factory reset, παρόλο που ξέρω ότι δε θέλεις να το ακούς καν. Ωστόσο ρισκάρω να πω ότι αν το έστηνες από την αρχή, θα είχες δει ήδη άλλη συσκευή όσον αφορά την αυτονομία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, athanaso77 said:

Βασίλη επειδή έχω παρακολουθήσει τα γραφόμενα σου, τόσο εδώ, όσο και άλλου, φοβάμαι ότι για τη δίκη σου την περίπτωση η σωστή λύση θα ήταν ένα factory reset, παρόλο που ξέρω ότι δε θέλεις να το ακούς καν. Ωστόσο ρισκάρω να πω ότι αν το έστηνες από την αρχή, θα είχες δει ήδη άλλη συσκευή όσον αφορά την αυτονομία.

Δεν χρειάζεται στήσιμο από την αρχή 

Αντίγραφο στο iCloud 

επαναφορά 

επαναφορα μετά από αντίγραφο iCloud και τέλος 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη επειδή έχω παρακολουθήσει τα γραφόμενα σου, τόσο εδώ, όσο και άλλου, φοβάμαι ότι για τη δίκη σου την περίπτωση η σωστή λύση θα ήταν ένα factory reset, παρόλο που ξέρω ότι δε θέλεις να το ακούς καν. Ωστόσο ρισκάρω να πω ότι αν το έστηνες από την αρχή, θα είχες δει ήδη άλλη συσκευή όσον αφορά την αυτονομία.

Δε νομίζω. Το μεγάλο πρόβλημα είναι η κατανάλωση της μπαταρίας με τα δεδομένα ανοιχτά.
Επίσης, τόσα iPhones έχω αλλάξει ποτέ δεν είχα θέμα με τη μπαταρία. Είναι καθαρά θέμα iOS 16.
Χθες π.χ. που ήμουν σχεδόν όλη μέρα σπίτι το οποίο συνεπάγεται WiFi (μόνο το πρωί ήμουν καμία ωρίτσα με δεδομένα) είχα σχεδόν 6.5 ώρες οθόνη με 60% μπαταρία να έχει καταναλωθεί.
Αντιθέτως, Παρασκευή βράδυ που ήμουν εκτός κι έβλεπα EuroLeague TV με 5G, σε 1 ώρα και 45 λεπτά οθόνης ρούφηξε 53% μπαταρία (τραγικότατο)!f4b21c7715bd4cffb6e33c86d0f3c56e.png
d55707ee605f8d73bf500388266a231f.png
8d5341e99f2c0bbeb9eea789cc77a933.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bill_viper said:


Δε νομίζω. Το μεγάλο πρόβλημα είναι η κατανάλωση της μπαταρίας με τα δεδομένα ανοιχτά.
Επίσης, τόσα iPhones έχω αλλάξει ποτέ δεν είχα θέμα με τη μπαταρία. Είναι καθαρά θέμα iOS 16.
Χθες π.χ. που ήμουν σχεδόν όλη μέρα σπίτι το οποίο συνεπάγεται WiFi (μόνο το πρωί ήμουν καμία ωρίτσα με δεδομένα) είχα σχεδόν 6.5 ώρες οθόνη με 60% μπαταρία να έχει καταναλωθεί.
Αντιθέτως, Παρασκευή βράδυ που ήμουν εκτός κι έβλεπα EuroLeague TV με 5G, σε 1 ώρα και 45 λεπτά οθόνης ρούφηξε 53% μπαταρία (τραγικότατο)!f4b21c7715bd4cffb6e33c86d0f3c56e.png
d55707ee605f8d73bf500388266a231f.png
8d5341e99f2c0bbeb9eea789cc77a933.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με δεδομένα όλοι μας έχουμε μειωμένη αυτονομία 

Και εσυ παλιότερα σίγουρα θα είχες 

5g δεν έχω συσκευή αλλά σίγουρα κι αυτό καταναλώνει αρκετή μπαταρία 

Τώρα μόνο μένει να περιμένεις αναβάθμιση δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση 

Μια επαναφορά θα μπορούσε ίσως να δείξει σημάδια βελτίωσης. Ίσως κάτι δεν κάθισε σωστά που αφορά την baseband

Αν δεν έχεις όρεξη φυσικά δεν μπορούμε εμεις να σου πούμε τι θα κανείς 

Καλυτερα να περιμένεις αναβάθμιση 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και η επαναφορά από πολλούς έχει αποδειχτεί ότι δεν είναι το πρόβλημα. Εδώ π.χ. ένα screenshot από Macrumors.
Πάντως και για την αυριανή 16.1 τα δείγματα της RC σύμφωνα με zollotech και Brandon Butch δεν είναι ενθαρρυντικά για τη μπαταρία (μολονότι έχουμε για άλλη μία φορά modem update). 6f260d2a00b58ddc8feac964f3224a1e.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω το 13 και όχι την συσκευή του θέματος να πω ότι το 5G είναι περισσότερο ενεργοβορο σε σχέση με το 4G και σίγουρα πολύ περισσότερο σε σχέση με το WiFi. Οπότε ίσως το παραδειγμα χρήσης με σύγκριση WiFi vs 5G να είναι ενδεικτικό της αντοχής της μπαταρίας αλλά μόνο για μια τέτοια σύγκριση.
Σε κάθε περίπτωση πολλά διορθώνονται με κάποιο update αλλά μην περιμένετε και πολλά ειδικά σε περιπτώσεις streaming με 5G.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bill_viper said:

Και η επαναφορά από πολλούς έχει αποδειχτεί ότι δεν είναι το πρόβλημα. Εδώ π.χ. ένα screenshot από Macrumors.
Πάντως και για την αυριανή 16.1 τα δείγματα της RC σύμφωνα με zollotech και Brandon Butch δεν είναι ενθαρρυντικά για τη μπαταρία (μολονότι έχουμε για άλλη μία φορά modem update). 6f260d2a00b58ddc8feac964f3224a1e.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

μήπως θεωρείς ότι πρέπει να κρατάει πιο πολύ η μπαταρία σε 5g και τελικά δεν είναι το πρόβλημα σου αυτό? σε wifi μόνο η σε 4g τα πηγαίνει καλά η συσκευή σου?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...