Jump to content

Sony Xperia 5 IV


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 minutes ago, vaggelis kop said:

Σχετικά με το διαφορετικούς χρήστες εννοώ ουσιαστικά αυτό που γράφεις κι εσύ, δηλαδή ότι ποτέ, δεν σου χρειάστηκε η sd στο s10e ή π.χ. ότι μπορεί κάποιος πότε να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσει το audio jack γιατί δεν βλέπει διάφορα σε Bluetooth και ενσύρματα ακουστικά ή στο ότι μπορεί να θέλει ένα γρήγορο βίντεο αντί να τραβήξει μια μικρή ταινία cinematic με το video pro app. Οπότε άλλες απαιτήσεις σαν χρήστης έχεις εσύ που θες άμεσο αποτέλεσμα από τις φωτογραφίες σου, και άλλη απαίτηση έχω εγώ που θέλω ένα ποιοτικό, χωρίς φίλτρα και αλγόριθμους στις φωτογραφίες μου  αποτέλεσμα, έτσι ώστε μετά να μπορώ να φτιάξω ακριβώς όπως τις θέλω εγώ.

Σε σχέση με το jphone 12 mini που μπορώ να κάνω σύγκριση, σε ποιότητα εικόνας-φωτογραφίας,το xperia 5 iv είναι πολύ ανώτερο.

αποκλείεται να μην βγάζει το sony και το κάθε sony αποτέλεσμα φωτογραφίας χωρίς φίλτρα και αλγόριθμους. Εκτός αν τραβάς raw πάντα και κάθεσαι και την φτιάχνεις. Μιλώντας για jpeg το αποτέλεσμα που παίρνεις έχει πάντα φίλτρα και αλγόριθμους!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 minute ago, guy_fawkes said:

αποκλείεται να μην βγάζει το sony και το κάθε sony αποτέλεσμα φωτογραφίας χωρίς φίλτρα και αλγόριθμους. Εκτός αν τραβάς raw πάντα και κάθεσαι και την φτιάχνεις. Μιλώντας για jpeg το αποτέλεσμα που παίρνεις έχει πάντα φίλτρα και αλγόριθμους!

Εννοείται πως όλα σε jpeg βάζουν αλγόριθμους και φίλτρα αλλά τα sony σε σχέση με άλλες εταιρείες παράγουν πιο φυσικό ,σε χρώματα, αποτέλεσμα. Πλέον τα pixel και iphone έχουν πλησιάσει πολύ στο τελικό αποτέλεσμα και αυτό δεν έχει να κάνει τοσο με την ποιότητα των φακών αλλά με την ικανότητα και ισχύ των επεξεργαστών που χρησιμοποιούν, ειδικά από την στιγμή που τους σχεδιάζουν πλέον οι ίδιοι.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vaggelis kop said:

Εννοείται πως όλα σε jpeg βάζουν αλγόριθμους και φίλτρα αλλά τα sony σε σχέση με άλλες εταιρείες παράγουν πιο φυσικό ,σε χρώματα, αποτέλεσμα. Πλέον τα pixel και iphone έχουν πλησιάσει πολύ στο τελικό αποτέλεσμα και αυτό δεν έχει να κάνει τοσο με την ποιότητα των φακών αλλά με την ικανότητα και ισχύ των επεξεργαστών που χρησιμοποιούν, ειδικά από την στιγμή που τους σχεδιάζουν πλέον οι ίδιοι.

 

τι εννοείς τα pixel και τα iphone έχουν πλησιάσει πολύ το τελικό αποτέλεσμα?

Ως πρώην κάτοχος sony xperia και pixel μπορώ να σου πω με σιγουριά οτι το pixel παράγει πιο φυσικά χρώματα απο τα xperia. Και εγώ έτσι νόμιζα τόσα χρόνια για τα sony. Το μόνο που μπορεί να κατηγορηθεί το pixel είναι για λίγο παραπάνω oversharpening αλλά παλεύεται. Το iphone , επειδή υπάρχει στην οικογένεια iphone, δεν "βγάζει" φωτογραφίες όπως το pixel ή τα sony. Τα χρώματα είναι αρκετά κορεσμένα κάτι που δεν το συναντάς στις άλλες 2 συσκευές.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, guy_fawkes said:

τι εννοείς τα pixel και τα iphone έχουν πλησιάσει πολύ το τελικό αποτέλεσμα?

Ως πρώην κάτοχος sony xperia και pixel μπορώ να σου πω με σιγουριά οτι το pixel παράγει πιο φυσικά χρώματα απο τα xperia. Και εγώ έτσι νόμιζα τόσα χρόνια για τα sony. Το μόνο που μπορεί να κατηγορηθεί το pixel είναι για λίγο παραπάνω oversharpening αλλά παλεύεται. Το iphone , επειδή υπάρχει στην οικογένεια iphone, δεν "βγάζει" φωτογραφίες όπως το pixel ή τα sony. Τα χρώματα είναι αρκετά κορεσμένα κάτι που δεν το συναντάς στις άλλες 2 συσκευές.

Κάτοχος pixel δεν υπήρξα ποτέ, αλλά ήμουν κοντά στο να αγοράσω pixel 6 και βλέποντας πολλά συγκριτικά ανάμεσα σε pixel και iphone έβλεπα ότι ακόμα και στα χρώματα ήταν πολύ κοντά. Αυτό που πάντα παρατηρούσα ήταν το ποσό πολύ προσέγγιζε και ο τρόπος λειτουργίας του hdr σε iphone και pixel. 

Παρόλα αυτά δεν έχω πιάσει στα χέρια μου για να έχω τεκμηριωμένη άποψη.

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2023 at 7:14 ΜΜ, sneakysneaky said:

Κάθε χρόνο λέω θα αντικαταστήσω το s10e με Xperia 5 και όλο το καθυστερω με τις ανάμεικτες απόψεις. Πείτε οι κάτοχοι (ακόμα και του Xperia 1 Mark 1-4). Αξίζει να περιμένω το 5 v , που στάνταρ θα έχει κάνα χιλιάρικο? Να πάρω το 5iv που το βρίσκω στα 850?

 

Να πω ότι εμένα το λογισμικό της Samsung μου αρέσει πολύ και υπάρχουν κάποια Features που θα μου λείψουν (πχ swipe to call). Όμως με εκνευρίζει η έλλειψη θύρας ακουστικών από ιδεολογικής άποψης (δεν με ενοχλεί να πάρω dongle, αλλά για το γαμ**ο) , και είναι ο ένας από τους 2 λόγους που θέλω την αλλαγή.

Ο δεύτερος είναι ότι μου αρέσει η ιδέα του ξεχωριστού shutter button. Δεν το έχω με φωτογραφία και ρυθμίσεις όμως. Ενδιαφέρομαι να μάθω , αλλά οι περισσότερες και σημαντικότερες στιγμές για να απαθανατίσω, θα είναι του παιδιού μου, ή σε καμία συναυλία, που δεν σηκώνουν πολύ σεταρισμα για την τέλεια φωτό. Με το αυτόματο θα έχω επαρκή αποτελέσματα?

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να κάνω street ή nature φωτογραφία, που είναι το 90% των φωτογραφιών που βλέπω να ανεβάζουν στο reddit όσοι έχουν Xperia. Αντιθέτως θέλω να βγάζω πορτραίτα.

 

Εγω πρωτη φορα φετος πηρα το sony 5iv και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο την συσκευη, ποιοτητα κατασκευης και κρατημα στο χερι ειναι εξαιρετικο. Το εχω απο τον Νοεμβριο και μου αρεσει να το χρησιμοποιω ολη την ωρα. Οι φωτο και το βιντεο πολυ καλα αλλα pixel δεν ειναι σιγουρα ουτε ομως και κινητο 200 ευρω. Και εγω λογω τιμης πηγαινα για pixel 7 αλλα για τους λογους που ειπε το αλλο παιδι δεν προχωρησα, λενε βεβαια οτι του χρονου θα ερθουν τα pixel στην vodafone αρα αυτο ειναι πολυ καλο και για το service και για τις χαμενες κλησεις. Τωρα το μεγαλυτερο μειον για μενα ειναι η τιμη του για αυτα τα χρηματα το κινητο δεν τα αξιζει, εμενα μου βγηκε 650 ευρω γιατι το πηρα με προσφορα απο black friday και επαγγελματικο τιμολογιο και παλι ειναι πολλα τα χρηματα. Εγω στην θεση σου η θα πηγαινα σε μεταχειρισμενο απο 600 και κατω η θα περιμενα το καινουργιο pixel αλλα εννοείτε να εχουν ληθει τα θεματα με το σημα και το service, επισης και το επομενο το sony v θα ειναι πολυ δυνατο που ξερεις μπορει να αλλαξουν οικονομικη πολιτικη για να προσελκυσουν κοσμο.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ημουν παλιοτερα στο διλημμα αναμεσα σε καποιο pixel ή σε αναβαθμιση απο το 5 ii σε iii και iv, παρολο που εκανα απειρες δοκιμες με gcams και τωρα και σε παλιοτερα τηλέφωνα μου, παρολο που η καμερα του pixel σε αυτόματη ληψη θα βγαζει αριστα αποτελεσματα, παρολο που θα εχει τρομερη υποστηριξη software, η μη επισημη εισαγωγη του προς ωρας με φρεναρει. Προσπαθηστε να δουλεψετε την pro λειτουργια και θα δειτε θαυματα που δεν θα σας κανουν να ζητησετε κατι παραπανω.Και δεν τα βρισκετε σε αλλα κινητα παρα μονο σε καμερες της sony. Χανουμε σε ευκολια ληψης σε δυσκολες συνθηκες αλλα τα sony 1/5 για εμενα ειναι απο τα πληρεστερα κινητα,με καθαρο software. 2.5 χρονια ειμαι με το 5 ii και δυσκολευομαι να το αλλαξω. Καποια στιγμη θα παω στο iv λογω εμφανισης,ασυρματης φορτισης, μεγαλυτερης μπαταριας (5000mAh μπαταρια σε κομπακτ συσκευη 6.1" ειναι δυσευρετο). Η vodafone απο το νεο ετος θα φερει pixel, αγνωστο ποια μοντελα και σιγουρα σε τιμες εξωπραγματικες.

Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/gQJ-5Ps_WL4

 Αν δεν παιζει μαμουνια, εριξε πολυ ξυλο το 5αρι στις ημερησιες φωτογραφιες.

 

Και μια απορια. Το 5iv παιζει να εχεις esim,κανονικη sim με αλλο νουμερο και microSD καρτα μεσα ταυτοχρονα; Τα υβριδικα trays καλα και χρυσα αλλα με 2 sim + microSD μεσα ειναι ακομη ενα λιθαρακι για να το παρω μελλοντικα. Τα αλλα λιθαρακια ειναι η 5000 μπαταρια, η ασυρματη φορτιση, οι βελτιωμενες καμερες, το ματ χρωμα. Εχω το ii το οποιο χρησιμοποιω χωρις καν θηκη ή skin πλατης και το γουσταρω οσο τιποτα οποτε σχεδον απιθανο να αλλαξω εταιρεια και μεγεθος.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, r31134 said:

https://youtu.be/gQJ-5Ps_WL4

 Αν δεν παιζει μαμουνια, εριξε πολυ ξυλο το 5αρι στις ημερησιες φωτογραφιες.

 

Και μια απορια. Το 5iv παιζει να εχεις esim,κανονικη sim με αλλο νουμερο και microSD καρτα μεσα ταυτοχρονα; Τα υβριδικα trays καλα και χρυσα αλλα με 2 sim + microSD μεσα ειναι ακομη ενα λιθαρακι για να το παρω μελλοντικα. Τα αλλα λιθαρακια ειναι η 5000 μπαταρια, η ασυρματη φορτιση, οι βελτιωμενες καμερες, το ματ χρωμα. Εχω το ii το οποιο χρησιμοποιω χωρις καν θηκη ή skin πλατης και το γουσταρω οσο τιποτα οποτε σχεδον απιθανο να αλλαξω εταιρεια και μεγεθος.

όλο το βίντεο είναι ψέμα, μόνο και μόνο απο τις φωτογραφίες του iphone.

Σου έχω υλικό αν θέλεις με 1 iv vs Pixel 7 pro σε σχετικά εύκολες συνθήκες και δύσκολες χωρίς φωτισμό. Το έχω κρατήσει το συγκριτικό στο google photos μου. Οποτε θέλεις μου στέλνεις mail και σε κοινοποιώ να δεις. Σημειωτέον το Pixel δεν είχε πάρει ούτε μια αναβάθμιση τότε. 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, r31134 said:

Το sony βγαζει ετσι οντως;

όχι , φαίνεται οτι του sony οι φωτογραφίες έχουν έντονα χρώματα, κάτι που το iphone έχει τα πρωτεία σε αυτό.

Επίσης σε zoom χάνει κατα κράτος.

Στείλε mail να σε κοινοποιήσω στο λεύκωμα με το συγκριτικό αν θέλεις!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει, σ εμπιστευομαι. Για το μηλο δεν εχω ιδεα γιατι δεν ψαχτηκα ποτε. Με τον τωρινο βασιλια 7 pro πιο πολυ μ ενδιεφερε

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι τρεχει μια προσφορα στο sony center στα 849 ευρω και δωρο το Sony SRS-XB13B Φορητό ασύρματο ηχείο (αξιας 42 ευρω).Και σε μαυρο και σε πρασινο

Link to comment
Share on other sites

Οσοι το εχετε ή εχετε διαβασει, απο αντοχη της βαφης περιμετρικα, ειναι ενταξει η συσκευη ή ριναι ευαισθητη και γρατζουνιεται με το παραμικρο; Λογικα τα ιδια θα ισχυουν και στη σειρα 1.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, r31134 said:

Οσοι το εχετε ή εχετε διαβασει, απο αντοχη της βαφης περιμετρικα, ειναι ενταξει η συσκευη ή ριναι ευαισθητη και γρατζουνιεται με το παραμικρο; Λογικα τα ιδια θα ισχυουν και στη σειρα 1.

Xperia 5, και Xperia 5 III στην πλάτη είναι ευαίσθητα (ειδικά στην άμμο). Δεν μου έχουν σπάσει ποτέ, αλλα με το που πήρα το 5 III, έβαλα θήκη και του έκανε σημάδι περιμετρικά του κάμερα setup ,παρά πολύ μικρό βέβαια. Γιαυτό και παρήγγειλα ζελατίνα και του έβαλα στην πλάτη ,ώστε να τρώει αυτή τις γρατσουνιές και να παραμείνει καινούριο.

 

Περιμετρικά δεν είχα θέμα κανένα.

Edited by Zouk Ju
Link to comment
Share on other sites

Το ii περιμετρικα εχει σημαδακια απο τις θηκες. Λες και εγκλωβιζοταν σκονες,πετραδακια ψιλα και κανανε σημαδια απο την πιεση. Η βαφη δεν μου φαινεται πολυ ανθεκτικη αν συγκρινω απο παλιοτερα κινητα μου με και χωρις θηκες.

Πλατη ειχα φορεμενο skin carbon και λογικο να μην εχω το παραμικρο σημαδι. Τωρα το εχω γυμνο τελειως,περασμενο με το πανακι της spigen μονο. Το iv ειναι και ματ γυρω γυρω...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, r31134 said:

Το ii περιμετρικα εχει σημαδακια απο τις θηκες. Λες και εγκλωβιζοταν σκονες,πετραδακια ψιλα και κανανε σημαδια απο την πιεση. Η βαφη δεν μου φαινεται πολυ ανθεκτικη αν συγκρινω απο παλιοτερα κινητα μου με και χωρις θηκες.

Πλατη ειχα φορεμενο skin carbon και λογικο να μην εχω το παραμικρο σημαδι. Τωρα το εχω γυμνο τελειως,περασμενο με το πανακι της spigen μονο. Το iv ειναι και ματ γυρω γυρω...

Λίγο που το είχα κρατήσει το IV στα χέρια μου ήταν πολύ πιο εύκολο να κρατηθεί, μιας που κι εγώ τείνω να το έχω χωρίς θήκη.

Επίσης το 5 ήταν φοβερά ανθεκτικό σε τούμπες. Μου είχε πέσει και από την τσέπη στη μηχανή και σύρθηκε στην Μιχαλακοπούλου. Λέω οκ και πολύ άντεξε.πέρασε και ενα αμάξι ακριβώς δίπλα του αλλα δεν κατάλαβα αν το πάτησε. Το σηκώνω βγάζω το γυαλί απο την οθόνη (αγορασμένο με 2 ή 3€) και το κινητό ήταν καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 5 iv κοντά 6 μήνες και μπορώ να πω πως σε ποιότητα κατασκευής φαίνεται πιο στιβαρό από το 5 ii που είχα παλιότερα. Βοηθούν οι ματ επιφάνειες πίσω και περιμετρικά σε σχέση με το 5 ii, που από αλλαγές θηκών είχε κάνει σημαδακια στο μέταλλό του.

Μέχρι τώρα ούτε ένα μικρό σημάδι το 5iv 

Edited by vaggelis kop
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα συμφωνήσω με ολους οτι σαν κρατημα και σαν ποιοτητα κατασκευής ειναι εξαιρετικο, και μενα εφαγε μια τουμπα μικρη αλλα το εχω με θηκη και δεν κατάλαβε τιποτα..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

εγώ μπορώ να συγκρίνω την σειρά iv μόνο με iphone. Εχω πιάσει πολλά κινητά αυτό τον χρόνο και υπάρχουν διάφορες συσκευές στην οικογένεια. Οταν πήγα στο Pixel, μπορούσα να καταλάβω οτι η ποιότητα του Xperia είναι αλλού!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, guy_fawkes said:

εγώ μπορώ να συγκρίνω την σειρά iv μόνο με iphone. Εχω πιάσει πολλά κινητά αυτό τον χρόνο και υπάρχουν διάφορες συσκευές στην οικογένεια. Οταν πήγα στο Pixel, μπορούσα να καταλάβω οτι η ποιότητα του Xperia είναι αλλού!

Πραγματικά , τα xperia είναι ο μόνος λόγος που μένω σε android. Είναι τα iphone των android ,αν μπορώ να το περιγράψω κάπως. 

Θύρα ακουστικών ,οχι κάμερα μέσα στην οθόνη ,micro sd ,χαμηλό βάρος,μεγάλες μπαταρίες και λεπτό. 

Οι μόνες συσκευές που μπορείς να τα βρεις ταυτόχρονα. 

Φυσικά ,με μειονεκτηματα (πχ μπροστινή κάμερα) που δεν με αγγίζουν καθόλου ,γιαυτό και τα επιλέγω.

Link to comment
Share on other sites

Και συμαζεμενες καμερες στο πισω μερος, διακριτικες και οχι υπερβολες, μεταξυ ολων των αλλων.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, guy_fawkes said:

εγώ μπορώ να συγκρίνω την σειρά iv μόνο με iphone. Εχω πιάσει πολλά κινητά αυτό τον χρόνο και υπάρχουν διάφορες συσκευές στην οικογένεια. Οταν πήγα στο Pixel, μπορούσα να καταλάβω οτι η ποιότητα του Xperia είναι αλλού!

Είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης. Η ποιότητα της sony είναι σε άλλο επίπεδο. Μέχρι να συμβιβαστώ με τα samsung μου πήρε καιρό. Έχουμε ένα s22 ultra και ένα s21 fe και ο μόνος λόγος που άλλαξα είναι η υποστήριξη σε λογισμικό και service, αν και το δεύτερο δεν μου χρειάστηκε ποτέ με τη sony. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή δέχεται δύο nano sims;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα.

Ξύπνησα και το κινητό αποφάσισε οτι δε θέλει να ξεκλειδώνει με δαχτυλικο αποτύπωμα. Δεν έκανα κάποιο update .

Κλείνω -ανοίγω . Το πρώτο ξεκλείδωμα γίνεται κανονικά με fingerprint και μετά σταματάει να λειτουργεί. Σας βάζω screenshots. 

(Xperia 5 III)

Screenshot_20230428-153521.png

 

 

Screenshot_20230428-153327.png

 

Edit : μετά απο ενα ακόμη reboot ,εξαφανίστηκε τελείως η καρτέλα 'fingerprint manager'

 

Edit 2:

Bootαρα σε safe mode. Τίποτα.

Έκανα άλλες 4-5 επανεκκινησεις.Τιποτα

Αφαίρεσα μια συσκευή Bluetooth που έβαλα καινούρια χθες το βράδυ και δούλεψε!

Ξαφνικά πάλι μετά απο 10 λεπτά ,τίποτα.

Και μου εμφανίζει τώρα αυτό το μήνυμα (δείτε το τελευταίο screenshot)

Screenshot_20230428-190303.png

Edited by Zouk Ju
Link to comment
Share on other sites

μοιαζει κακο ! ρυθμισεις δοκιμες xperia , εκει υπαρχει η επιλογη ; και τι κανει ; δουλευει η πεταει σφαλμα ; 

μιλας με την υποστηριξη να ανοιξουν φακελο , ωστοσο μαζευεις τα πραγματα που εχεις μεσα κ κανεις ενα repair μεσο του pc companion . δηλαδη θα δεχθει reset . 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...