Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ntanny κάτι τέτοιο παίζει είμαι σίγουρος!!!

Στην αρχή η ιδιοκτήτης είχε 2 ακόμη διαμερίσματα ξενίκοιαστα...για 2 μηνες που δεν έβρισκε να τα νοικιάσει όλη η οικοδομή πλήρωνε το πετρέλαιο σύμφωνα με τις ΩΡΕΣ που έκαιγε και φυσικά αυτή ούτε λόγος για το 30%(δεν πλήρωνε τπτ γι'αυτά τα διαμερίσματα)

απο τον Δεκέμβριο τα έχει νοικιάσει και τα 2 και ξαφνικά εκεί που πληρώναμε σύμφωνα με την ώρα τώρα μας είπε πως πρέπει να πληρώσουμε σύμφωνα με τα τετραγωνικά και το 30%

αυτό σας το λέω περισσότερο γιατι και οι κουβέντες που κάνουμε μου αφήνουν μια αίσθηση πως σκόπιμα μου έκριβε το καταστατικό(μένω 5 μήνες και μόλις χθές μου το είπε χωρίς να το δείξει)

(Μια σκέψη χωρίς να ξέρω αν είναι σωστή-διαβάζοντας γι αυτό το 30% στις προηγούμενες σελίδες)

Να δεχτώ οτι η οικοδομή χάνει θερμότητα όταν το διαμέρισμα είναι άδειο να πληρώσω το 30%...τώρα όμως αυτό το διαμέρισμα κατοικείται!δεν μπορώ να υποστηρίξω πως υπάρχει μια κάποια θερμοκρασία στην οποία ζεί άνθρωπος άρα δεν υπάρχουν αρκετές απώλειες για τους υπολοιπους?δεν είμαι πολική αρκούδα έχω και το aircontition(τεσ πα με βολεύει περισσότερο να τα δίνω στην ΔΕΗ).στέκει το παραπάνω?ή θα με πάρουν με τις ντομάτες αν πάω σε καμιά συνέλευση και το πω?

αυτό το 30% αλήθεια που αναφέρεται?στο συνολικό ποσό πετρελαίου που έχουν βάλει?γιατι μέχρι τώρα έχουν βάλει γύρω στα 1800ε οπότε καλύτερα να φύγω μετανάστης....(είμαι φοιτητής το είπα?)

στην όλη υπόθεση με εκνευρίζει και στεναχωρεί αφάνταστα το ότι άλλα υποσχέθηκε στην αρχή και άλλα μου κάνει τώρα αποκρύπτωντας το καταστατικό...

αν τα διαμερίσματα έμεναν ξενοίκιαστα δεν θα πλήρωνα δραχμή

κάτι άσχετο:Αφού υπήρχε καταστατικό αυτή δεν ήταν υποχρεωμένη να μου το δείξει η έστω να μου πει πως υπάρχει πρίν υπογράψω το συμβόλαιο?

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@ntanny κάτι τέτοιο παίζει είμαι σίγουρος!!!

Στην αρχή η ιδιοκτήτης είχε 2 ακόμη διαμερίσματα ξενίκοιαστα...για 2 μηνες που δεν έβρισκε να τα νοικιάσει όλη η οικοδομή πλήρωνε το πετρέλαιο σύμφωνα με τις ΩΡΕΣ που έκαιγε και φυσικά αυτή ούτε λόγος για το 30%(δεν πλήρωνε τπτ γι'αυτά τα διαμερίσματα)

απο τον Δεκέμβριο τα έχει νοικιάσει και τα 2 και ξαφνικά εκεί που πληρώναμε σύμφωνα με την ώρα τώρα μας είπε πως πρέπει να πληρώσουμε σύμφωνα με τα τετραγωνικά και το 30%

αυτό σας το λέω περισσότερο γιατι και οι κουβέντες που κάνουμε μου αφήνουν μια αίσθηση πως σκόπιμα μου έκριβε το καταστατικό(μένω 5 μήνες και μόλις χθές μου το είπε χωρίς να το δείξει)

(Μια σκέψη χωρίς να ξέρω αν είναι σωστή-διαβάζοντας γι αυτό το 30% στις προηγούμενες σελίδες)

Να δεχτώ οτι η οικοδομή χάνει θερμότητα όταν το διαμέρισμα είναι άδειο να πληρώσω το 30%...τώρα όμως αυτό το διαμέρισμα κατοικείται!δεν μπορώ να υποστηρίξω πως υπάρχει μια κάποια θερμοκρασία στην οποία ζεί άνθρωπος άρα δεν υπάρχουν αρκετές απώλειες για τους υπολοιπους?δεν είμαι πολική αρκούδα έχω και το aircontition(τεσ πα με βολεύει περισσότερο να τα δίνω στην ΔΕΗ).στέκει το παραπάνω?ή θα με πάρουν με τις ντομάτες αν πάω σε καμιά συνέλευση και το πω?

αυτό το 30% αλήθεια που αναφέρεται?στο συνολικό ποσό πετρελαίου που έχουν βάλει?γιατι μέχρι τώρα έχουν βάλει γύρω στα 1800ε οπότε καλύτερα να φύγω μετανάστης....(είμαι φοιτητής το είπα?)

στην όλη υπόθεση με εκνευρίζει και στεναχωρεί αφάνταστα το ότι άλλα υποσχέθηκε στην αρχή και άλλα μου κάνει τώρα αποκρύπτωντας το καταστατικό...

αν τα διαμερίσματα έμεναν ξενοίκιαστα δεν θα πλήρωνα δραχμή

κάτι άσχετο:Αφού υπήρχε καταστατικό αυτή δεν ήταν υποχρεωμένη να μου το δείξει η έστω να μου πει πως υπάρχει πρίν υπογράψω το συμβόλαιο?

 

Ολοι οι κανονισμοι, αναφερουν ρητα το ποσα θα πληρωνει το διαμ/μα οταν δεν κατοικειται και εχει κλεισει τα σωματα παρουσια του διαχ/τη, αλλα μονο τοτε., και οταν στην περιπτωση της αυτονομης, δεν τα ανοιγεις καθολου.

Τελικα, παντα θα πληρωσεις ενα ποσοστο.

Αν βεβαια, δεν στο ειχε πει, οταν ενοικιασες το σπιτι, η σου ελεγε αλλα,τοτε ειναι θεμα απατης απο μερους της.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

:)Τωρα το ειπες οτι εισαι φοιτητης.Αν και στα αλλα που ηταν κενα μπηκαν φοιτητες,κανε μια κουβεντα μαζι τους.

Η κυρια-ος ειναι σκετη απατη.Λαμογιο κανονικο.

Συνηθως αποφευγουν να αναφερουν οτι υπαρχει καταστατικο.Θελουν πρωτα να πετυχουν την συμφωνια που θελουν ωστε μετα να τους καλυπτουν οι συνηθως πονηροι οροι του καταστατικου.Και αν καταλαβα καλα,μαλλον πρεπει να ειναι και ιδιοκτητρια του οικοπεδου.Οι κινησεις δειχνουν ατομο που το εχει ξανακανει.

Ζητα επιτακτικα το καταστατικο.Μην την αφησεις να εχει το πανω χερι.Βαζε τις φωνες ωστε να ακουγεσαι και πισω απο αλλες πορτες.Ισως ξεσηκωθουν και αλλοι που τωρα ειναι αραχτοι στον καναπε.

Κλειστι διαμερισμα θεωρειται αυτο που εχει μονο μια καρεκλα και ενα τραπεζι μεσα.Και πληρωνει συμφωνα με το καταστατικο της καθε οικοδομης απο 20,30 εως 40%.Περισσοτερα επιπλα = κατοικισιμο = κανονικη πληρωμη θερμανσης.

Το λεω αυτο γιατι σαν διαχειριστης μου ετυχε πονηρος που ενω θεωρητικα το ειχε κλειστο-κενο,μεσα ηταν επιπλωμενο κανονικα και ερχοταν ποτε ποτε αυτος η η γυναικα του για καποιες ωρες.Αλλες φορες παλι ο γιος τους εμενε μεσα οταν το ξενυχτη δεν του εδεινε τροπο να παει στο χωριο που εμενε.

Την λυση θα την βρεις .Απλα ψαξτο καλα.Και οταν καταλαβει οτι ξερεις και δεν μασας,τοτε θα κοιταξει να βρει τροπο να σε κανει να αλλαξεις οικοδομη.Θα εισαι ασυμφορος !!!:lol:

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με τα παιδιά παραπάνω:κάθε διαμέρισμα που δεν έχει κατανάλωση πληρώνει ένα ποσοστό σαν πάγιο.Δεν ενδιαφέρει αν είναι κατοικημένο,επιπλωμένο,κλπ.Ενδιαφέρει αν έχει ή όχι κατανάλωση.Αν δεν έχει πληρώνει ένα ποσοστό σαν πάγιο (για τις απώλειες που δημιουργούνται).Αυτό ισχύει 100%.Ίσως είναι καλό κόλπο αυτό που είπε ένας φίλος πιο πάνω,να το ανάβεις δηλ 5-6 ώρες το μήνα για να έχεις κατανάλωση και να σου έρχεται λιγότερο τελικά...
Link to comment
Share on other sites

ο ορισμός κλειστού διαμερίσματος που δίνεις δεν είναι σωστός. εγώ μπορεί να θέλω να το έχω τίγκα στα έπιπλα αλλά να μην πατάω ποτέ. σημασία έχουν άλλα πράγματα, όπως κατανάλωση ρεύματος, πετρελαίου κλπ.
Link to comment
Share on other sites

ο ορισμός κλειστού διαμερίσματος που δίνεις δεν είναι σωστός. εγώ μπορεί να θέλω να το έχω τίγκα στα έπιπλα αλλά να μην πατάω ποτέ. σημασία έχουν άλλα πράγματα, όπως κατανάλωση ρεύματος, πετρελαίου κλπ.

 

Οταν λεω κλειστο, εννοω οτι δεν κατοικειται. Οχι οτι ειναι αδειο.

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[ρε παιδια εχο ενα προβλημα με το απο κατο διαμερισμα

ι πολυκατικια ειναι ενος χρονου και στο απο κατο διαμερισμα ο ιδιοκτητης εχει χτισει μια ψησταρια που ο καπνος φυσικα ανεβενει στο δικο μου..εχει καποιος δικεομα να ψηνει στο μπαλκονι πολυκατυκιας υπαρχει νομος?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με τα παιδιά παραπάνω:κάθε διαμέρισμα που δεν έχει κατανάλωση πληρώνει ένα ποσοστό σαν πάγιο.Δεν ενδιαφέρει αν είναι κατοικημένο,επιπλωμένο,κλπ.Ενδιαφέρει αν έχει ή όχι κατανάλωση.Αν δεν έχει πληρώνει ένα ποσοστό σαν πάγιο (για τις απώλειες που δημιουργούνται).Αυτό ισχύει 100%.Ίσως είναι καλό κόλπο αυτό που είπε ένας φίλος πιο πάνω,να το ανάβεις δηλ 5-6 ώρες το μήνα για να έχεις κατανάλωση και να σου έρχεται λιγότερο τελικά...

 

 

Επανερχομαι φιλε μου, για να σου πω οτι ο δικος μας κανονισμος, λεει οτι μονο οταν το διαμερισμα ΔΕΝ κατοικειται, τοτε και μονο τοτε, ΔΕΝ πληρωνει ολο το ποσον.

Βεβαια, δεν εχουμε αυτονομο, αλλα κλασσικο συστημα.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν δεν έχεις κάψεις τίποτα θα πληρώσεις το 30% που θα σου αναλογούσε. Συμφέρει να το ανάβεις 2-3 ώρες αφού θα πληρώσεις λιγότερο.

Αυτο δεν ισχύει σε καμία περιπτωση και ο λόγος είναι οτι υπάρχει κάποιος τύπος βάση του οποίου υπολογίζεται το ποσό το οποίο αναλογεί σε κάθε διαμέρισμα. Ο τύπος αυτός συμπεριλαμβάνει το συντελεστή απωλειών που αναλογεί στο διαμέρισμα βάση της θέσης που βρίσκεται, τα τετραγωνικά του και την θερμική ισχύ του (πόσα καλοριφερ με πόσες φετες). Ο συντελεστής αυτος συμμετέχει σε ένα ολοκλήρωμα και επιρεάζεται απο την κατανάλωση σε ώρες (αν μιλάμε για ωρομέτρηση) ή όγκο νερού (αν υπάρχει ογκομέτρηση) ή θερμίδες που είναι κ ο πιο σωστός τρόπος μέτρησης (εφόσον υπάρχει θερμιδομετρητής).

Και κάτι ακόμη το 30% το οποίο δεν έιναι σταθέρο γιατι ποικίλει απο διαμέρισμα σε διαμέρισμα (εκτός στις περιπτώσεις των παλαιών πολυκατοικιών που έχουν κεντρική θέρμανση και είναι σταθερό και αναφέρεται στο καταστατικό) δεν αναφέρεται μόνο στις απώλειες που δημιουργεί το κλειστό - κρύο διαμέρισμα αλλα στις κοινόχρηστες απώλειες (πχ η θέρμανση που χάνεται στους κοινόχρηστους σωλήνες, οι απώλειες της πλάκας και της πυλωτής, το πετρέλαιο που χάνεται μέχρι να ζεσταθεί το νερό, της απώλειες του λεβητοστασίου κτλ) μοιράζονται σε όλα τα διαμερίσματα. Και κάτι ακόμη όταν λέμε 30% (στην παλιά συνήθως πολυκατοικία που δεν υπάρχουν μετρητές) αν για παράδειγμα η πολυκατοικία εκαψε 1000ευρώ δεν σημαίνει οτι θα πληρώσεις 300ευρώ αλλα το 30% του ποσού που θα σου αναλογούσε βάση των χιλιοστων του διαμερίσματος.

Είναι πολυπλοκη η κατανομή δαπάνης http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34 αν μπεις εδώ πιστευω να βοηθηθείς

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη η παραπομπη σου candy.Γνωριζουν αρκετα μια και ειναι της δουλειας τα παιδια.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γειά σας... Δεν μένω σε μενω σε μεγάλη πολυκατοικία και μοιράζομαι μια τέλεια αυλή με τους γείτονες του διπλάνου ισογείου που σχεδόν κάθε 2 χρόνια αλλάζουν, μένω σε αυτό το σπίτι 7 χρόνια και πότε δεν είχα προβλημα με κάποιον. Οι νέοι όμως δεν παίζονται και θέωρουν όλη την αύλη δίκη τους δηλαδή χρησιμοποιούν τις καρέκλες το τράπεζι μου.Απλώνουν στη πλεύρα μου και τα αφήνουν, χωρις υπερβολή για τουλάχιστον 5 μέρες απλωμένα, όλο το χειμώνα αναγκαζόμουν να στεγνώνω τα δικά μου στο καλοριφερ. Είναι συνεχώς έξω με φίλους τους με αποτελεσμα εκτός του ότι καθομαι με κλειστή τη μπαλκονόπορτα συνέχεια σαν το φάντασμα να μην νιωθω ανετα να βγω να πάρω ουτε και την σφουγγαριστρα. Πλέον δεν μπορώ ούτε ένα καφέ να απολαυσω με την ησυχία μου, προχθές ας πούμε κάθησα να πιω ένα ριμαδοκαφέ και με απολυτο θράσσος βγήκαν να φάνε εννοείται πως σήκωθηκα να φυγω μέτα από λιγο. :O Το θέμα μου είναι το εξής, επιτρέπεται να βάλω ένα διαχωριστικό? Μια καλαμωτή ας πουμε? Τουλάχιστον να τους ακούω μόνο?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας... Δεν μένω σε μενω σε μεγάλη πολυκατοικία και μοιράζομαι μια τέλεια αυλή με τους γείτονες του διπλάνου ισογείου που σχεδόν κάθε 2 χρόνια αλλάζουν, μένω σε αυτό το σπίτι 7 χρόνια και πότε δεν είχα προβλημα με κάποιον. Οι νέοι όμως δεν παίζονται και θέωρουν όλη την αύλη δίκη τους δηλαδή χρησιμοποιούν τις καρέκλες το τράπεζι μου.Απλώνουν στη πλεύρα μου και τα αφήνουν, χωρις υπερβολή για τουλάχιστον 5 μέρες απλωμένα, όλο το χειμώνα αναγκαζόμουν να στεγνώνω τα δικά μου στο καλοριφερ. Είναι συνεχώς έξω με φίλους τους με αποτελεσμα εκτός του ότι καθομαι με κλειστή τη μπαλκονόπορτα συνέχεια σαν το φάντασμα να μην νιωθω ανετα να βγω να πάρω ουτε και την σφουγγαριστρα. Πλέον δεν μπορώ ούτε ένα καφέ να απολαυσω με την ησυχία μου, προχθές ας πούμε κάθησα να πιω ένα ριμαδοκαφέ και με απολυτο θράσσος βγήκαν να φάνε εννοείται πως σήκωθηκα να φυγω μέτα από λιγο. :O Το θέμα μου είναι το εξής, επιτρέπεται να βάλω ένα διαχωριστικό? Μια καλαμωτή ας πουμε? Τουλάχιστον να τους ακούω μόνο?

 

Δεν καταλαβα πως ακριβως ειναι η τοπογραφια. Ξαναγραψτα καλυτερα για να δουμε.

Ουτως η αλλως, υπαρχει ενας κανονισμος στην πολυκατοικια, που κανονικα πρεπει να λεει τι γινεται σ αυτη την κατασταση. Ζητα τον απο το διαχειριστη να σου τον δωσει.

Αν και παλι δε βρεις εκει ακρη, θα σου δωσω ενα site που αφορα αποκλειστικα πολυκατοικιες για να γραψεις εκει και να μαθεις.

http://diaxeiristis.forumup.com/index.php?mforum=diaxeiristis

και αλλο ενα. http://www.monachos.gr/forum/default.asp

Αλλοιως, υπαρχει και μια εφημεριδα του διαχειριστη, που εχει δικηγορους, που ασχολουνται με ολα τα θεματα με τα σπιτια. Αμα τη βρω, θα τη βαλω για να δεις τι γινεται.

Αντε και καλη τυχη.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έθεσα σωστα, το κτίριο ειναι διώροφο, έχει 4 διαμερίσματα και ανήκουν όλα σε έναν ιδιοκτήτη. Η αύλη ειναι στο πίσω μέρος του σπιτιου ειναι περίπου 10Χ5 και εχει προσβαση μόνο απο τα 2 διαμερίσματα του ισογείου, δηλαδή το δικό μου και το δικό τους. Προφανώς απο ότι φαντάζομαι ο ιδιοκτήτης δεν θα έχει προβλημα, αν είναι οκ με τον ιδιοκτήτη έγω μπόρω να προχωρήσω?

 

Δεν καταλαβα πως ακριβως ειναι η τοπογραφια. Ξαναγραψτα καλυτερα για να δουμε.

Ουτως η αλλως, υπαρχει ενας κανονισμος στην πολυκατοικια, που κανονικα πρεπει να λεει τι γινεται σ αυτη την κατασταση. Ζητα τον απο το διαχειριστη να σου τον δωσει.

Αν και παλι δε βρεις εκει ακρη, θα σου δωσω ενα site που αφορα αποκλειστικα πολυκατοικιες για να γραψεις εκει και να μαθεις.

http://diaxeiristis.forumup.com/index.php?mforum=diaxeiristis

και αλλο ενα. http://www.monachos.gr/forum/default.asp

Αλλοιως, υπαρχει και μια εφημεριδα του διαχειριστη, που εχει δικηγορους, που ασχολουνται με ολα τα θεματα με τα σπιτια. Αμα τη βρω, θα τη βαλω για να δεις τι γινεται.

Αντε και καλη τυχη.

Θοδωρος.

 

 

Α, ξέχασα να σε ευχαριστήσω... Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έθεσα σωστα, το κτίριο ειναι διώροφο, έχει 4 διαμερίσματα και ανήκουν όλα σε έναν ιδιοκτήτη. Η αύλη ειναι στο πίσω μέρος του σπιτιου ειναι περίπου 10Χ5 και εχει προσβαση μόνο απο τα 2 διαμερίσματα του ισογείου, δηλαδή το δικό μου και το δικό τους. Προφανώς απο ότι φαντάζομαι ο ιδιοκτήτης δεν θα έχει προβλημα, αν είναι οκ με τον ιδιοκτήτη έγω μπόρω να προχωρήσω?

Και εγω δυσκολευομαι να καταλαβω.

Λογικα αν εξ αρχης ηταν ως κατασκευη 2 ξεχωριστα διαμερισματα(γκαρσονιερες) θα επρεπε να ειχαν διαχωριστικο.Αν ομως ηταν ενα μια και ειναι οικογενειακη οικοδομη,ισως εκανε καποιες αλλαγες για να νοικιαζει 2 και απλα δεν εβαλε διαχωριστικο.Απο τον τροπο προσβασης δεν βλεπω να υπαρχει το λεγομενο μπαλκονι.

Διαχειριστης μαλλον θα ειναι ο ιδιοκτητης,οποτε ναι,εχεις το δικαιωμα να του ζητησεις να τους κανει καποιες συστασεις.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Αν και παλι δε βρεις εκει ακρη, θα σου δωσω ενα site που αφορα αποκλειστικα πολυκατοικιες για να γραψεις εκει και να μαθεις.

http://diaxeiristis.forumup.com/index.php?mforum=diaxeiristis

 

;) ;)

http://diaxeiristis.forumup.com

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δυσκολευομαι να καταλαβω.

Λογικα αν εξ αρχης ηταν ως κατασκευη 2 ξεχωριστα διαμερισματα(γκαρσονιερες) θα επρεπε να ειχαν διαχωριστικο.Αν ομως ηταν ενα μια και ειναι οικογενειακη οικοδομη,ισως εκανε καποιες αλλαγες για να νοικιαζει 2 και απλα δεν εβαλε διαχωριστικο.Απο τον τροπο προσβασης δεν βλεπω να υπαρχει το λεγομενο μπαλκονι.

Διαχειριστης μαλλον θα ειναι ο ιδιοκτητης,οποτε ναι,εχεις το δικαιωμα να του ζητησεις να τους κανει καποιες συστασεις.

 

 

Η να του ζητησει να τον αφησει να φτιαξει μια πχ. καλαμωτη, που να χωριζει την αυλη στα δυο.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θελουμε να ανοιξουμε και δευτερη εισοδο στο διαμερισμα μας.

ο κανονισμος της πολυκατοικιας λεει οτι πρεπει να συναινουν ολοι οι ιδιοκτητες. την συναινεση την πηραμε..

τωρα μενει η αδεια της πολεοδομιας.. ξερετε μηπως ποσο περιπου καιρο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Μια απλη ερωτηση εχω να κανω! Επιτρεπεται απο καποιο νομο ή καταστατικο πολυκατοικιας να γινεται χρηση του κοινοχρηστου νερου της πολυκατοικιας, απο τους ενοικους για να πλενουν τα αυτοκινητα τους?? (ερχονται και δυσκολες μερες...). Στην πολυκατοικια ηδη υπαρχει μια εκκρεμης υποθεση που αφορα στο ρολοι ενοικιαστη(ιδιοκτητη ισως διαμερισματος) που εχει υπερχρεωθει με 3.000 ευρω, και ο ιδιος δηλωνει πως εχει γινει κλοπη απο τη διαχειρηση κτλ κτλ...

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Μια απλη ερωτηση εχω να κανω! Επιτρεπεται απο καποιο νομο ή καταστατικο πολυκατοικιας να γινεται χρηση του κοινοχρηστου νερου της πολυκατοικιας, απο τους ενοικους για να πλενουν τα αυτοκινητα τους?? (ερχονται και δυσκολες μερες...). Στην πολυκατοικια ηδη υπαρχει μια εκκρεμης υποθεση που αφορα στο ρολοι ενοικιαστη(ιδιοκτητη ισως διαμερισματος) που εχει υπερχρεωθει με 3.000 ευρω, και ο ιδιος δηλωνει πως εχει γινει κλοπη απο τη διαχειρηση κτλ κτλ...

Εννοείται ότι δεν επιτρέπεται το πλύσιμο των αυτοκινήτων με κοινόχρηστο νερό. Στο καταστατικό της πολυκατοικίας μου αναφέρεται επίσης πολύ συγκεκριμένα οτι απαγορεύεται το πλύσιμο των αυτοκινήτων στην πυλωτή και σε οποιοδήποτε άλλο κοινόχρηστο χώρο.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Να κανω εγω μια ερωτηση, ποσο νερο μπορει να ξοδευτει σε ενα πλυσιμο ενος αυτοκινητου; Και λογικα δεν το πλενει μονο ενας ενοικος οποτε λιγο υπερβολικους βρισκω οποιους κανουν θεμα για κατι τετοιο. Εγω δυστυχως δεν εχω πυλωτη :p
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια here is Greece!Στο κτιριο που μενω ο τυπος στον τελευταιο οροφο εχει κλεισει ολες τις εισοδους προς την ταρατσα και εχει βγαλει απο το φωταγωγο μια λαμαρινενια σκαλα!!!Οταν αγορασαμε το σπιτι δεν μας το ειπαν "φυσικα" και αργοτερα οταν θελησαμε να βαλουμε Ηλιακο Θ. ειδαμε οτι ηταν αδυνατο να τοποθετηθει!Ο ανθρωπος λεει οτι ελαχιστα τον ενδιαφερει γιατι λεει ετσι του το πουλησε ο κατασκευαστης!Ο κατασκευαστης εχει πεθανει...και αντε να βρεις ακρη...Σε δικηγορο που ρωτησαμε μας ειπε λογω του οτι εχουν περασει αρκετα χρονια ειναι σχεδον αδυνατο να καταφερουμε κατι!Ακομη ενω θα επρεπε να υπαρχει πιλοτη για αυτοκινητα ο εργολαβος την ειχε κλεισει και την εκανε καταστημα...Τωρα τραβατε μου χαρακια,επειδη λεει εχει πεθανει ο τυπος και λογω χρησηχρησιας απο τον ανθρωπο που αγαρασε το εν λογω καταστημα παλι δεν γινεται τιποτα!

 

Αποτελεσμα:

Μεχρι να κανουμε καταγγελιες-δικαστηρια -τσακωμους κ.τ.λ και να βγουν αποφασεις θα εχει ερθει η στιγμη που Θα το εχουμε πουλησει και θα εχουμε παρει αλλο... ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.

 

 

Allagi xrisis logw ...xrisiktisias? Se wraio dikigoro exeis pesei...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω εγω μια ερωτηση, ποσο νερο μπορει να ξοδευτει σε ενα πλυσιμο ενος αυτοκινητου; Και λογικα δεν το πλενει μονο ενας ενοικος οποτε λιγο υπερβολικους βρισκω οποιους κανουν θεμα για κατι τετοιο. Εγω δυστυχως δεν εχω πυλωτη :p

 

Και αν κάποιος δεν έχει αυτοκίνητο ή δεν θέλει να το πλένει ποτέ γιατί να πληρώνει τα κερατιάτικα των άλλων; :confused:

Όποιος θέλει ας βάλει έξοδο στο ρολόι του και να χρεώνει το δικό του λογαριασμό,όχι τον κοινόχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιο υπόδειγμα ή μπορεί να μου πει έναν τρόπο καταγραφής πρακτικών συνέλευσης? Ή κάπου στο net να κοιτάξω για να πάρω μια ιδέα? Είναι λίγο βιαστικό, ευχαριστώ πολύ
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...