Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΜΕΝΩ ΚΑΙ ΧΤΙΣΤΗΚΕ ΤΟ 95 ( ΤΩΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΣΗ ΠΑΡΚΙΝΓΚ.

ΣΤΟΝ ΑΚΑΛΥΠΤΟ ΧΩΡΟ ΕΧΟΥΝ ΧΤΙΣΤΕΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΠΑΡΚΙΓΚ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ.ΕΠΙΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΟΙΚΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΧΤΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΕ ΣΥΝΕΧΩΣ Ο ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ ΧΩΡΟΣ.ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΠΛΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΛΕΙΔΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ.

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΓΕΙΛΩ ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΕΓΩ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ Η ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Αν τα κτίσματα είναι παράνομα αλλά όχι σε κοινόχρηστο χώρο, μπορείς να κάνεις καταγγελία στην Πολεοδομία, η οποία θα διατάξει, είτε την κατεδάφισή τους ή την πληρωμή προστίμου για τη διατήρησή τους.

Εάν είναι κτισμένα σε κοινόχρηστο χώρο, π.χ. στον ακάλυπτο, θα πρέπει επιπλέον να κάνεις εσύ δικαστήριο εναντίον όπου τα έχτισε/χρησιμοποιεί και να ζητήσεις να κατεδαφιστούν (με δικές τους δαπάνες μάλιστα).

Αν δεν σου επιτρέπουν την πρόσβαση σε κοινόχρηστο χώρο, μπορείς αρχικά να κάνεις ασφαλιστικά μέτρα και στη συνέχεια τακτικό δικαστήριο.

Δε μπορεί κανείς να σου απαγορεύσει (ακόμη και να σου δυσκολέψει) την πρόσβαση σε κοινόχρηστο χώρο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άντε να γράψω κι εγώ τον πόνο μου...

 

Πήρα διαμέρισμα με πάρκινγκ στην πιλοτή, μόνο που ο εργολάβος θεωρεί ότι 2.25 μ πλάτος είναι αρκετά για να παρκάρει ένα αυτοκίνητο και να ανοίγουν και οι πόρτες. Έτσι σχεδίασε και τις θέσεις. Το πρόβλημα είναι ότι αυτός που παρκάρει αριστερά μου το βάζει επίτηδες πολύ δεξιά, για να μπορεί να περνά η βέσπα του που παρκάρει σε μια γωνία, αριστερά από το αυτοκίνητό του. Δεν βγαίνει πολύ έξω από τη θέση που του αναλογεί στα σχέδια (μέχρι 50 εκ. ίσως) αλλά ήδη η κατάσταση ήταν οριακή και τη χειροτερεύει.

 

Έτσι, εγώ που παρκάρω στη θέση που μου αντιστοιχεί σύμφωνα με τα σχέδια, δεν μπορώ να ανοίξω τις αριστερές πόρτες μου χωρίς βρουν πάνω του. Και καλά, εγώ προσέχω αλλά ο πιτσιρικάς μου (3,5 χρόνων :) ) δεν δίνει μία, ειδικά όταν βιάζεται να μπει ή να βγεί. Φυσικά, ούτε οι δεξιές μου ανοίγουν γιατί βρίσκουν στον τοίχο. Το πρόβλημα γίνεται ακόμα χειρότερο γιατί δεν το κινεί ποτέ το ρημάδι (Golf 1.6 FSI του κουτιού) και πάει παντού με τη βέσπα-σαράβαλο.

 

Συνοπτικά η κατάσταση, από αριστερά προς τα δεξιά:

 

Τοίχος-Βέσπα γείτονα-ΙΧ γείτονα-κενό-ΙΧ δικό μου-κενό-τοίχος.

 

Έχει δικαίωμα να παρκάρει εκεί τη βέσπα και να με στριμώχνει έτσι; Τι να κάνω για τον αντιμετωπίσω; Είναι καινούρια η πολυκατοικία και δεν θέλω να τσακωθώ ακόμα δεν γνωριστήκαμε...

 

 

 

Επίσης, με το πλύσιμο των ΙΧ τι ισχύει; επιτρέπεται στην πιλοτή και με κοινόχρηστο νερό; (είμαι στον 6ο και είναι αδύνατο να κατεβάσω λάστιχο στο ισόγειο και μάλιστα να το περάσω μέσα από το σαλόνι μου).

 

Και κάτι ακόμα: Το υπόγειο πάρκινγκ είναι κοινόχρηστος χώρος; Έχουν κλειδώσει την ενδιάμεση πόρτα και δεν μπορώ να μπω να δω τι γίνεται μέσα. Είμαι σίγουρος ότι το πρωι ο κατασκευαστής της πολυκατοικίας κατασκευάζει μεταλλικά διαχωριστικά με συρματόπλεγμα (μυρίζει καμένο μέταλλο όλη η πολυκατοικία και τους έχω δει να τα βγάζουν από μέσα έτοιμα). Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση;

 

(Sorry για το μακροσκελές μήνυμα)

Link to comment
Share on other sites

 

Έχει δικαίωμα να παρκάρει εκεί τη βέσπα και να με στριμώχνει έτσι; Τι να κάνω για τον αντιμετωπίσω; Είναι καινούρια η πολυκατοικία και δεν θέλω να τσακωθώ ακόμα δεν γνωριστήκαμε...

Επίσης, με το πλύσιμο των ΙΧ τι ισχύει; επιτρέπεται στην πιλοτή και με κοινόχρηστο νερό; (είμαι στον 6ο και είναι αδύνατο να κατεβάσω λάστιχο στο ισόγειο και μάλιστα να το περάσω μέσα από το σαλόνι μου).

 

Και κάτι ακόμα: Το υπόγειο πάρκινγκ είναι κοινόχρηστος χώρος; Έχουν κλειδώσει την ενδιάμεση πόρτα και δεν μπορώ να μπω να δω τι γίνεται μέσα. Είμαι σίγουρος ότι το πρωι ο κατασκευαστής της πολυκατοικίας κατασκευάζει μεταλλικά διαχωριστικά με συρματόπλεγμα (μυρίζει καμένο μέταλλο όλη η πολυκατοικία και τους έχω δει να τα βγάζουν από μέσα έτοιμα). Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση;

 

(Sorry για το μακροσκελές μήνυμα)

Για τετοιο στριμωγμα πρωτη φορα ακουω.Δυσκολη η περιπτωση.Τουλαχιστον ας παρκαριζε την βεσπα πισω απο το αμαξι του,μια και πιο συχνα κυκλοφορει μ`αυτη.

Εφ`οσον εχεις τρανταχτα στοιχεια οτι πλενουν τα αμαξια τους με κοινοχρηστο νερο,πες του διαχειρηστη οτι εσυ θα σταματησεις την πληρωμη κοιν/του νερου.Ετσι εκανα εγω και κοπηκε ο βηχας και οι καλημερες(χ.....α).

Αν στο συμβολαιο σου λεει οτι το υπογειο ειναι κοιν/στος χωρος παρκινγκ,τοτε καποιος παρανομει.Μια καταγγελια(ακομη και ανωνυμη)ειναι αρκετη.

Το να κανεις μια τετοια εργασια καποια στιγμη ακομη και στον ακαλυπτο,δεν τρεχει τιποτε.Το να γινεται ομως συστηματικα,τοτε ειναι παρανομο μαγαζι .

.........................

Μετα την ιστορια με το πλυσιμο αυτοκινητων,τωρα περιμενω την εξελιξη μιας αλλης.Ενας απο αυτους εβαλε στον ακαλυπτο σε σημειο με τσιμεντενια μορφωση ,περνωντας πανω απο το γκαζον ,ενα σχετικα μικρο τρακτερ(εχει κτημα που το καλλιεργει).

Τελικα κανεις δεν μπορει να πιει ησυχος τον καφε του.Ολο και καποιος καφρος θα δημιουργει καταστασεις. !!!:mad:

Αν γινουμε Ταλιμπαν θα μας παρεξηγησουν ???:ninja:

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Άντε να γράψω κι εγώ τον πόνο μου...

 

Επίσης, με το πλύσιμο των ΙΧ τι ισχύει; επιτρέπεται στην πιλοτή και με κοινόχρηστο νερό; (είμαι στον 6ο και είναι αδύνατο να κατεβάσω λάστιχο στο ισόγειο και μάλιστα να το περάσω μέσα από το σαλόνι μου).

 

κανονικα δεν επιτρεπετε εκτος εαν η μιση οικοδομη πλενει με ((κοινοχρηστο νερο))και το πληρωνουν τα υπολυπα "κοροιδα"

βαλε μια βρυση στο δικο σου υδρομετρο( με λουκετακι) για να εχεις το κεφαλη σου ησυχο!

Link to comment
Share on other sites

Εφ`οσον εχεις τρανταχτα στοιχεια οτι πλενουν τα αμαξια τους με κοινοχρηστο νερο,πες του διαχειρηστη οτι εσυ θα σταματησεις την πληρωμη κοιν/του νερου.Ετσι εκανα εγω και κοπηκε ο βηχας και οι καλημερες(χ.....α).

 

Eγώ από το post του κατάλαβα ότι είναι ο alepapa που θέλει να πλένει το δικό του αυτοκίνητο έτσι :)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα: Το υπόγειο πάρκινγκ είναι κοινόχρηστος χώρος; Έχουν κλειδώσει την ενδιάμεση πόρτα και δεν μπορώ να μπω να δω τι γίνεται μέσα.

To υπογειο παρκινγκ οριζεται απο τις οριζοντιες ιδιοκτησιες (υπογειοι χωροι σταθμευσης) αλλα και απο τους κοινοχρηστους χωρους οπως ειναι οι χωροι ελιγμοι των αυτοκινητων. Οποτε κακως σου εχουν απαγορευσει την προσβαση στο υπογειο παρκινγκ ...

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Eγώ από το post του κατάλαβα ότι είναι ο alepapa που θέλει να πλένει το δικό του αυτοκίνητο έτσι :)

Σωστά, αυτό είναι το ερώτημα. Δεν θέλω να επιβαρύνω κανέναν, εφόσον απαγορεύεται. Θα κοιτάξω για το κόλπο με τη βρύση και το λουκετάκι, που πρότεινε ο Maki_thess. Ευχαριστώ.

 

Καμιά ιδέα για τον άρχοντα του παρκαρίσματος; Τη βέσπα την παρκάρει εκεί για να την κρύβει από τους περαστικούς, καθώς η είσοδος του πάρκινγκ είναι είναι στενή και ανοίγει μετά. Αν την παρκάρει πίσω από το αμάξι του, θα φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα για τον άρχοντα του παρκαρίσματος; Τη βέσπα την παρκάρει εκεί για να την κρύβει από τους περαστικούς, καθώς η είσοδος του πάρκινγκ είναι είναι στενή και ανοίγει μετά. Αν την παρκάρει πίσω από το αμάξι του, θα φαίνεται.
Να σου πω: καινούργιος - ξεκαινούργιος, νομίζω ότι πρέπει να πατήσεις λίγο πόδι. Για να κρύβει το σαράβαλο του δεν σου βγάλει εσένα την πίστη. Εγω διαπιστώσει σε πολλές στιγμές της ζωής μου ότι όταν έκανα τον μ____α και δεν μίλαγα, ήμουν και ο μ____ς κιόλας...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά η κατάσταση, από αριστερά προς τα δεξιά:

 

Τοίχος-Βέσπα γείτονα-ΙΧ γείτονα-κενό-ΙΧ δικό μου-κενό-τοίχος.

 

Έχει δικαίωμα να παρκάρει εκεί τη βέσπα και να με στριμώχνει έτσι; Τι να κάνω για τον αντιμετωπίσω; Είναι καινούρια η πολυκατοικία και δεν θέλω να τσακωθώ ακόμα δεν γνωριστήκαμε...

 

Επειδή δεν λέει απο τώρα να τσακωθείτε.. αν τον έπειθες η σειρά να πήγαινε:

Τοίχος-ΙΧ γείτονα-Βέσπα γείτονα-Κενό-ΙΧ δικό σου-Κενό-Τοίχος ;

Αυτός λογικά δεν θα έχει πρόβλημα μιας και το αμάξι το κινεί σπάνια και συ έτσι θα έχεις χώρο να το βγάζεις με περισσότερη ευκολία.Δεν φτάνει που είναι παράνομος..ας είναι τουλάχιστον συνεργάσιμος,στο κάτω κάτω αυτός εξυπηρετείται..

Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera, eimaste kainourgia polikatoikia 4 diamerismaton kai theloume na valoume petreleo alla o enas mas eipe oti den exei lefta . se aftin tin periptosi ti ginetai?

Υποθετω οτι υπαρχει αυτονομια.Αρα κλειστε την δικια του θερμανση.

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία μου, ένας (1) ένοικος του έκτου ορόφου θέλει να κάνει ατομική εγκατάσταση φυσικού αερίου γιατί λέει ότι όλο το χειμώνα φέτος κρύωνε. Να σημειώσω ότι η πολυκατοικία είναι σε σημείο που τη βλέπει ο ήλιος ενώ παράλληλα δεν τη χτυπάει αέρας:)

 

Με σβηστό καλοριφέρ είχαμε χαλαρά 22 βαθμούς μέσα στο διαμέρισμα, που για χειμώνα είναι μια χαρά για να κυκλοφορείς με τις πιτζαμούλες σου! Με αναμμένο καλοριφέρ (εννοώ κεντρική θέρμανση, πετρέλαιο) χτύπαγε 25 βαθμούς οπότε δε χρειαζόσουν καν πάπλωμα για το βράδυ, μια μάλλινη κουβέρτα και ήσουν οκ. Αυτή η πολυλογία για να καταλάβετε ότι ο τύπος είναι μ****ς (εκτός κι αν παραείναι κρυουλιάρης!).

 

Η διαχειρίστρια λοιπόν σε κάποια φάση μου πέταξε ότι ενδεχομένως next year να αυξηθούν τα κοινόχρηστα. Ρωτάω γιατί και μου λέει ότι επειδή αυτός του έκτου κρυώνει κτλ θα βάλει φυσικό αέριο στο διαμέρισμά του. Και τη ρωτάω, "ε και;":worry: Και μου λέει ότι επειδή τον ξέρουν χρόνια και είναι γενικά ο πιο παλιός ένοικος της πολυκατοικίας και είναι γείτονες κτλ, θα πληρώσουμε όλοι κάποια έξοδα για την εγκατάσταση του αερίου!!! Και καλά αυτοί, εγώ δεν τον ξέρω καν! Φοιτήτρια είμαι, δεν είμαι Θεσσαλονικιά, τα μαλλιοκέφαλλά μου πληρώνω σε νοίκια/κοινόχρηστα, τι δουλειά έχω με αυτά;;

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω, αν τελικά ανακύψει το ζήτημα αυτό αργότερα;;;:blink: :worry:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτού του τύπου δαπάνες βαρύνουν αποκλειστικά τους ιδιοκτήτες...

Πρόσεχε μην σε πιάσουν ''κώτσο''

 

To ξέρω και το παραδέχθηκε η διαχειρίστρια. Απλά μου είπε με απολογητικό ύφος "τον ξέρουμε χρόνια μωρέ, καταλαβαίνεις"... :protest:

 

:help:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω και το παραδέχθηκε η διαχειρίστρια. Απλά μου είπε με απολογητικό ύφος "τον ξέρουμε χρόνια μωρέ, καταλαβαίνεις"... :protest:

 

:help:

 

Ki esy tha peis ... Oooooxi, den katalavaino.

 

Akoma kai an uparksei kapoia xreosi, tha tin epomistei o idioktitis tou diamerismatos sou kai oxi esy. Dld tha tin afereseis apo to epomeno enoikio (me sunenoiisi panta mazi tou).

Link to comment
Share on other sites

Ki esy tha peis ... Oooooxi, den katalavaino.

 

Akoma kai an uparksei kapoia xreosi, tha tin epomistei o idioktitis tou diamerismatos sou kai oxi esy. Dld tha tin afereseis apo to epomeno enoikio (me sunenoiisi panta mazi tou).

 

Κι αν της πω όοοοχι θα με ακούσει; Συν το ότι δε θα ξέρω αν τα κοινόχρηστα (αν αυξηθούν) αυξήθηκαν επειδή πχ ακρίβυνε κι άλλο το πετρέλαιο ή για το βλάκα αυτόν με το αέριό του;!:mad: Πώς να το ελέγξω; Αυτή απλά μου δίνει μια απόδειξη είσπραξης κοινοχρήστων. Προφανώς αφού τα χρήματα αυτά του μα**κα είναι παράνομο να τα επωμιστεί όλη η πολυκατοικία, αποκλείεται να "φαίνονται" στην απόδειξη. Πού θα το καταλάβω;

 

Και... ο ιδιοκτήτης πού κολλάει; Αφού εγώ μένω στο σπίτι...:cry:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μένεις στο σπίτι αλλά αν φύγεις δεν μπορείς να πάρεις μαζί σου τις σωλήνες του αερίου πχ, γι αυτό τα πληρώνει ό ιδιοκτήτης. Είναι έξοδα εγκαταστάσεων και όχι κάτι αναλώσιμο όπως πετρέλαιο ή καθαριστικά.

Μπορείς να απαιτήσεις να δείς την κατανομή των εξόδων στα κοινόχρηστα όπου θα φαίνεται που ξοδεύτηκε τι, οπότε θα δεις τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι ανάμεσα σε σένα και τον διαχειριστή, αλλα ανάμεσα στο διαχειριστή και τον ιδιοκτητη σου. Ενημέρωσε τον από τώρα τον τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!:happy:

 

Και κάτι άλλο... Μπορώ να ζητήσω από τη διπλανή μου να... σταματήσει να πλένει τα πιάτα της ως τις 3 τα ξημερώματα και να αρχίζει να τα τακτοποιεί από τις 6 το πρωί;!;! :yawn: :zzz:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!:happy:

 

Και κάτι άλλο... Μπορώ να ζητήσω από τη διπλανή μου να... σταματήσει να πλένει τα πιάτα της ως τις 3 τα ξημερώματα και να αρχίζει να τα τακτοποιεί από τις 6 το πρωί;!;! :yawn: :zzz:

Αν δεν γράφει κάτι σχετικό ο κανονισμός οικοδομής αν αυτός υπάρχει... δύσκολο :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ο 6ος είναι ο τελευταίος όροφος; Το διαμερισμά του είναι κολλητό σε άλλες οικοδομές. Γιατί αν είναι μόνος και γύρω του δεν υπάρχει τίποτα, λογικό είναι να χάνει θερμότητα.

 

Για το φυσικό αέριο. Τα έξοδα της εγκατάστασης (καυστήρας στο διαμερισμά του, σωληνώσεις μέσα στο διαμέρισμα) τα πληρώνει αυτός. Οι σωληνώσεις από τον δρόμο μέχρι τον μετρητή του τα πληρώνει το ΑΕΡΙΟ.

 

Υπάρχει ένα σχετικό πρόβλημα με το λεγόμενο 30%. Σύμφωνα με αποφάσεις δικαστηρίων, το ποσό πληρώνεται με την λογική ότι επειδή ο διπλανός μου δεν έχει θέρμανση, θα πρέπει να ανάψω περισσότερη ώρα εγώ τον θερμοστάτη μου για να ζεσταθεί το σπίτι μου. Κατά κάποιο τρόπο γίνεται ένα μοίρασμα στα έξοδα της οικοδομής. Επειδή όμως αυτός απλώς θα αντικαταστήσει την θερμανσή του (δηλαδή το σπίτι θα θερμένεται πάλι) δεν υπάρχει απώλεια στην υπόλοιπη οικοδομή.

 

Με άλλα λόγια αν αρνηθεί να πληρώσει το 30% για το πετρέλαιο και τον πάτε στα δικαστήρια θα δικαιωθεί.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια αν αρνηθεί να πληρώσει το 30% για το πετρέλαιο και τον πάτε στα δικαστήρια θα δικαιωθεί.

Ακριβως ετσι ειναι.Θα δικαιωθει. Η διαχειριστρια δεν μπορω να καταλαβω τι ρολο βαραει !

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι.Θα δικαιωθει. Η διαχειριστρια δεν μπορω να καταλαβω τι ρολο βαραει !

 

παιδια sorry αλλα δεν το καταλαβα αυτο: είμαστε 4 διαμερισματα και ο το ενα διαμερισμα αρνειται να βαλει δευτερη φορα πετρελαιο. τι γινεται? ειναι υποχρεομενος να πληρωσει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!:happy:

 

Και κάτι άλλο... Μπορώ να ζητήσω από τη διπλανή μου να... σταματήσει να πλένει τα πιάτα της ως τις 3 τα ξημερώματα και να αρχίζει να τα τακτοποιεί από τις 6 το πρωί;!;! :yawn: :zzz:

 

Με βαση τις ωρες κοινης ησυχιας μπορεις.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ο 6ος είναι ο τελευταίος όροφος; Το διαμερισμά του είναι κολλητό σε άλλες οικοδομές. Γιατί αν είναι μόνος και γύρω του δεν υπάρχει τίποτα, λογικό είναι να χάνει θερμότητα.

 

Nαι, ο 6 είναι ο τελευταίος. Δε χάνει θερμότητα. Απλά θεωρεί ότι επειδή είναι ψηλα, το νερό αργεί να φθάσει στο καλοριφέρ του. Αυτό στέκει. Όμως, επειδή οι υπόλοιποι ζεσταινόμαστε αρκετά και αρνούμαστε να το ανάψουμε παραπάνω, αποφάσισε να βάλει αέριο.

 

Υπάρχει ένα σχετικό πρόβλημα με το λεγόμενο 30%. Σύμφωνα με αποφάσεις δικαστηρίων, το ποσό πληρώνεται με την λογική ότι επειδή ο διπλανός μου δεν έχει θέρμανση, θα πρέπει να ανάψω περισσότερη ώρα εγώ τον θερμοστάτη μου για να ζεσταθεί το σπίτι μου. Κατά κάποιο τρόπο γίνεται ένα μοίρασμα στα έξοδα της οικοδομής. Επειδή όμως αυτός απλώς θα αντικαταστήσει την θερμανσή του (δηλαδή το σπίτι θα θερμένεται πάλι) δεν υπάρχει απώλεια στην υπόλοιπη οικοδομή.Με άλλα λόγια αν αρνηθεί να πληρώσει το 30% για το πετρέλαιο και τον πάτε στα δικαστήρια θα δικαιωθεί.

 

Η πολυκατοικία έχει κεντρική θέρμανση. Αυτός θέλει να χρησιμοποιεί στο εξής αέριο κι όχι πετρέλαιο, άρα θα κάνει προσωπική εγκατάσταση στο σπίτι του. Η πολυκατοικία θα συνεχίσει με κεντρική θέρμανση, καλοριφερ με πετρέλαιο. Συνεπώς, νομίζω, δε δικαιούται να μοιραστούν τα έξοδα και στους υπόλοιπους. Απλώς κάποιοι θέλουν να βοηθήσουν οικονομικά λόγω του ότι είναι πολλά χρόνια γείτονες.

Με άλλα λόγια αν αρνηθεί να πληρώσει το 30% για το πετρέλαιο και τον πάτε στα δικαστήρια θα δικαιωθεί.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...