Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ χρήσιμο το site.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιο υπόδειγμα ή μπορεί να μου πει έναν τρόπο καταγραφής πρακτικών συνέλευσης? Ή κάπου στο net να κοιτάξω για να πάρω μια ιδέα? Είναι λίγο βιαστικό, ευχαριστώ πολύ

Ισμήνη,κάποιο υπόδειγμα δεν έχω κ ούτε είμαι 'ειδικός' αλλά επειδή βιάζεσαι, φαντάζομαι ότι μπορείς να προμηθευτείς ένα βιβλίο πρακτικών απο βιβλιοπωλείο, βιβλίο για να μην βγαίνουν σελίδες κατάλαβες, και εκεί μπορείς να γράφεις αναφορικά δλδ, πρακτικά συνέλευσης τάδε ημερομηνία, συμμετέχοντες-ονόματα, θέματα 1,2,3 κλπ. και μετά Αποφασίστηκαν αυτά 1,2,3 και μπορούν κ να υπογράψουν. ετσι κρατάμε πρακτικά στις εταιρείες οπότε νομίζω ότι θα είσαι τυπικά σωστή τουλαχιστον άμεσα.

Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει.

Δε μετανιωνω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να κανω εγω μια ερωτηση, ποσο νερο μπορει να ξοδευτει σε ενα πλυσιμο ενος αυτοκινητου; Και λογικα δεν το πλενει μονο ενας ενοικος οποτε λιγο υπερβολικους βρισκω οποιους κανουν θεμα για κατι τετοιο. Εγω δυστυχως δεν εχω πυλωτη :p

 

 

Δεν καταλαβες. Η τιμολογηση, δεν ειναι αναλογικη, ειναι γεωμετρικη. Δλδ, οταν η καταναλωση ξεπερασει ενα οριο, τοτε η τιμη ανα κυβικο, τιναζεται πολυ ψηλα. Οποτε το θεμα δεν ειναι αστειο.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες. Η τιμολογηση, δεν ειναι αναλογικη, ειναι γεωμετρικη. Δλδ, οταν η καταναλωση ξεπερασει ενα οριο, τοτε η τιμη ανα κυβικο, τιναζεται πολυ ψηλα. Οποτε το θεμα δεν ειναι αστειο.

Θοδωρος.

 

Καλησπερα! Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Αυτο που γραφεις εδω, για την τιμη ανα κυβικο, υπάρχει σε καποιο νομο? που μπορω να βρω κατι χειροπιαστο για να μπορεσω να το παρουσιασω στο διαχειριστη μου? Ο ιδιος διατεινεται πως εχει γινει συμφωνια αναμεσα στους ιδιοκτητες για τη χρηση του κοινοχρηστου νερου! :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Και αν κάποιος δεν έχει αυτοκίνητο ή δεν θέλει να το πλένει ποτέ γιατί να πληρώνει τα κερατιάτικα των άλλων; :confused:

Όποιος θέλει ας βάλει έξοδο στο ρολόι του και να χρεώνει το δικό του λογαριασμό,όχι τον κοινόχρηστο.

 

Δεν καταλαβες. Η τιμολογηση, δεν ειναι αναλογικη, ειναι γεωμετρικη. Δλδ, οταν η καταναλωση ξεπερασει ενα οριο, τοτε η τιμη ανα κυβικο, τιναζεται πολυ ψηλα. Οποτε το θεμα δεν ειναι αστειο.

Θοδωρος.

 

Ποσο δηλαδη να πληρωσει η καθε οικογενεια επιπλεον; 1 Ευρω/μηνα; :confused: Και θα κατσω να μαλωσω με τον γειτοννα μου που κατα τ'αλλα εχω αριστες σχεσεις για 1 Ευρω/μηνα; Εκτος αν δεν εχω καλες σχεσεις και ψαχνω συνεχεια αφορμες :shifty:

 

@kakiasmeno τις τιμες θα τις βρεις στο τιμοκαταλογο της εταιριας υδρευσης.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο δηλαδη να πληρωσει η καθε οικογενεια επιπλεον; 1 Ευρω/μηνα; :confused: Και θα κατσω να μαλωσω με τον γειτοννα μου που κατα τ'αλλα εχω αριστες σχεσεις για 1 Ευρω/μηνα; Εκτος αν δεν εχω καλες σχεσεις και ψαχνω συνεχεια αφορμες :shifty:

 

@kakiasmeno τις τιμες θα τις βρεις στο τιμοκαταλογο της εταιριας υδρευσης.

 

Να εισαι σιγουρος, οτι δεν θα ειναι μονο 1 Ευρω. Το ποσο, θα εξαρτηθει απο το ποσα κυβικα ειναι η καταναλωση. Αν ξερεις τι παει να πει γεωμετρικη αυξηση, τοτε θα ξερεις τι θα πειμενεις.

Εγω ομως, εχω κατι αλλο που θελω να ρωτησω.

Υπαρχει μια διαρροη απο το σημειο που ενωνεται η βεραντα του ενος διαμ/τος του 4ου οροφου, με το λουκι της υδροροης. Αυτο, επιρεαζει το διαμ/μα που βρισκεται ακριβως αποκατω και του εχει κανει σημαδι στο ταβανι.

Το ερωτημα ειναι. Ποιος επιβαρυνεται με την επισκευη; Η πολυκατοικια,(διαχειριση),η ο ιδιοκτηττης του διαμ/τος;

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κοινόχρηστες παροχές πολυκατοικιών

2006 – ισχύον (€) 0,73

2007 (€) 1,06

 

Οικιακό Τιμολόγιο (τετράμηνη κατανάλωση)

0-10 m3 2006 – ισχύον (€) 0,37

11-30 m3 2006 – ισχύον (€) 0,50

31-60 m3 2006 – ισχύον (€) 0,59

.....EΔΩ για θεσ/νικη

Link to comment
Share on other sites

Εγω ομως, εχω κατι αλλο που θελω να ρωτησω.

Υπαρχει μια διαρροη απο το σημειο που ενωνεται η βεραντα του ενος διαμ/τος του 4ου οροφου, με το λουκι της υδροροης. Αυτο, επιρεαζει το διαμ/μα που βρισκεται ακριβως αποκατω και του εχει κανει σημαδι στο ταβανι.

Το ερωτημα ειναι. Ποιος επιβαρυνεται με την επισκευη; Η πολυκατοικια,(διαχειριση),η ο ιδιοκτηττης του διαμ/τος;

Θοδωρος.

 

Λογικά, ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος του 4ου...

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

oi ores koinis isixias poies einai?

kati akousa gia 3misi me 5misi to mesimeri kai 12misi me 7misi to vradi.isxiei kati tetio?

Τον χειμώνα 15:30 ως 17:30 και 22:00 ως 07:30

Το καλοκαίρι 15:00 ως 17:30 και 23:00 ως 07:00

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Τον χειμώνα 15:30 ως 17:30 και 22:00 ως 07:30

Το καλοκαίρι 15:00 ως 17:30 και 23:00 ως 07:00

 

Αυτό το έχετε δει κάπου γραμμένο;Θα με ενδιέφερε να το βρω να το έχω, γιατί έχω ακούσει πολλά και δεν βρίσκω άκρη.Οτι πληροφορία έχετε ευπρόσδεκτη.

Μέχρι και το νόμο περί κοινής ησυχίας έψαξα και δεν τον βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιος διατεινεται πως εχει γινει συμφωνια αναμεσα στους ιδιοκτητες για τη χρηση του κοινοχρηστου νερου! :blink:

Λιγο παραξενη συμφωνια.Στην περιπτωση που καποιος απο αυτους εχει την λοξα της"λαμαρινα αγαπη μου" και καθε τοσο το γυαλιζει,το πλενει,το αρωματιζει,οι αλλοι θα πρεπει να δεχθουν την επιπλεον καταναλωση που κανει?

Στην δικη μου περιπτωση,εχουμε ακαλυπτο με γκαζον,δενδρα κλπ και φυσικα βρυση για το ποτισμα.Ενας εχει μονιμως το αμαξι του ακριβως εξω στον δρομο μπροστα στην εισιδο του ακαλυπτου και καθε 2 μερες το πλενει ασχετα αν το κυκλοφορει 3 φορες τον μηνα.Βαζει και κολωνακια οταν φευγει για να μην του πιασουν την θεση (ο παρανομος εξυπνος Ελληναρας).

Συμφωνια δεν εγεινε για χρηση του νερου.Και ποιος αλλος δηλαδη να το πλυνει οταν ποτε σχεδον δεν θα βρει αδεια την θεση.

Εχω δηλωσει σε αλλους οτι μια μερα θα κοψω το λαστιχο ,ωστε να μην φθανει εξω στον δρομο.Μετα βλεπω να βγαζω και την βρυση αν υπαρξουν αλλα προβληματα.

Σε παλαιοτερη παρατηρηση μου,ειχε πει οτι καταναλωνει μεσα στα ορια του παγιου των 25 κυβικων,οποτε δεν χρεωνεται η οικοδομη τιποτε επιπλεον(εξυπνος ετσι ?).Οταν ομως το κυβικο στην πολη που μενω ειναι ακριβο(περιπου 0,6 ε),δεν νομιζω οτι τετοιους εξυπνους πρεπει να τους ανεχομαστε.

Καλα ειπε ο Βασιλης.Οι μαγκες ας βγαλουν λαστιχο απο το ρολοϊ τους.Η ας πανε σε πλυντηριο.

........

nikar, τις ωρες κοινης ησυχιας νομιζω εγγυρα μπορεις να τις πληροφορηθεις απο το αστ.τμημα της περιοχης σου.Εχουν ενα βιβλιο με διαφορες αστυνομικες διαταξεις και θα σου πουνε.Ετσι πληροφορηθηκα και εγω για το αν εχουν δικαιομα να βαζουν γλαστρες εξω απο τα μπαλκονια.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη,κάποιο υπόδειγμα δεν έχω κ ούτε είμαι 'ειδικός' αλλά επειδή βιάζεσαι, φαντάζομαι ότι μπορείς να προμηθευτείς ένα βιβλίο πρακτικών απο βιβλιοπωλείο, βιβλίο για να μην βγαίνουν σελίδες κατάλαβες, και εκεί μπορείς να γράφεις αναφορικά δλδ, πρακτικά συνέλευσης τάδε ημερομηνία, συμμετέχοντες-ονόματα, θέματα 1,2,3 κλπ. και μετά Αποφασίστηκαν αυτά 1,2,3 και μπορούν κ να υπογράψουν. ετσι κρατάμε πρακτικά στις εταιρείες οπότε νομίζω ότι θα είσαι τυπικά σωστή τουλαχιστον άμεσα.

Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, μπορώ να πω ότι με βοήθησες αρκετά, κατάφερα και έγραψα τα πρακτικά το ΣΚ, με τον τρόπο που μου΄πες. Thanks!

 

Y.Γ. Δεν ήταν και τόσο δύσκολο τελικά, τσάμπα άγχος

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αυτό το έχετε δει κάπου γραμμένο;Θα με ενδιέφερε να το βρω να το έχω, γιατί έχω ακούσει πολλά και δεν βρίσκω άκρη.Οτι πληροφορία έχετε ευπρόσδεκτη.

Μέχρι και το νόμο περί κοινής ησυχίας έψαξα και δεν τον βρήκα.

 

 

 

file mou ayto einai ena apo ta polla pou den boreis na bgaleis akrh se ayton ton topo...h hxorypansh einai megalo problhma olwn kai ws synythws s aythn thn xwra den xeroume pou na apeythynthoume,exoume tous pio pollous nomous ws eyrwpaikh xwra,gia th mostra...bebaia se ayta katafeygoume giati oi Ellhnes de sebontai tpt apolytws...epeidh m endiaferei to thema kai psaxnw ki egw an breis kati enhmerwse mas...eimai xypnia apo tis 7 giati h apokatw apla hthele na kanei kathariothta tinazontas xalia!!!!!!!!!!!!!travwntas karekles klp...

milame gia wraria koinhs hsyxias alla mhn trellainomaste,polukatoikia einai de shmainei pws tha kanoume o,ti theloume...ayto den katalabainei o kosmos....dhl egw na trellainomai oles tis upoloipes wres kai mono sto wrario koinhs hsyxias tha hremw???de lew tha kanoume tis douleies mas alla me sebasmo pros ton allon....se ayto xolainooume kai kapoioi trellainomaste :ninja:

Τα λεφτά μιλάνε... λένε αντίο!
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα θα σας πω κατι, να καραφλιασετε.

Το Σαββατο, βρεθηκε (απο τη μυρωδια), το πτωμα ενος ενοικου της πολυκατοικιας, το οποιο παρεμενε εκει για καμμια βδομαδα τουλαχιστον.

Επειδη ο μακαριτης, ειχε αναψει τη σομπα, γιατι κρυωνε παντα, η υψηλη θερμοκρασια, δηιουργησε συνθηκες τετοιες, ωστε το σωμα να βρεθει σε προχωρημενη σηψη. (Ακομα και σκουληκια).

Αφου ηλθε η Αστυνομια και η Πυροσβεστικη και ανελαβαν να μεταφερουν το πτωμα, προεκυψε προφανως η αναγκη να γινει απολυμανση του διαμ/τος απο την σχετικη υπηρεσια της Νομαρχιας. Εμ δε!

Το μεν Σαβ/κο, δεν δουλευουν.(Εργασιακα δικαιωματα γαρ). Λες και ο πεθαμενος, επρεπε να περιμεναι να περασει το Σαβ/κο, για να τα τεντωσει. Σημερα ομως, Δευτερα του Θεου, τι σκατα κανουν οι καραγκιοζηδες, που εχω πληρωσει 100 τηλεφωνα εγω, αλλα και η Αστυνομια και δε βρισκουμε ακρη;

Το πρωι ε παρεπεμπαν απο τον Αννα στον Καιαφα και τελικα τζιφος.

Εν τω μεταξυ, τα σκουληκια, κανουν βολτες μεσα στο διαμ/σμα και τα πτωματικα υγρα, ποτιζουν τα πατωματα.

Και εκεινοι, χτενιζονται. Και καλα κανουν, αφου ο μισθος πεφτει κανονικα και το εφαπαξ περιμενει. Και φωναζουν κι απο πανω ζητωντας παραπανω.

Τι αλλο να πω; Μεχρι το ραδιοφωνο πηρα μπας και γινει κατι, αλλα δε βαριεσαι! Το πηρα αποφαση. Το πολυ πολυ, να παθουμε καμμια μολυνση και να παμε να βρουμε το μακαριτη!

Ενας εξαλλος

Θοδωρος. (Ενοικος και διαχ/στης της πολυκατοικιας).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Theodore41

Πραγματι ειναι το χειροτερο που εχω διαβασει εδω μεσα.

Σκεφτομαι τελικα αν φταιει η αδιαφορια των υπαλληλων η καποιες ρυθμισεις οργανικων θεσεων που μεσω συνδικαλισμου,αντι για υπηρεσιες εξυπηρετησης του πολιτη,γινονται κομματικα ρουσφετια.

Καποια μηνυση προς την υπηρεσια,καποια ενημερωση του εισαγγελεα,μπορει αραγε να δωσει λυση στο θεμα ?

Πιστευω δε,οτι ραδιοφωνο μαλλον δεν ακουνε οι αρμοδιοι.Πιο πολυ τους ενδιαφερει το "γυαλι".Τους ανεβαζει,νιωθουν μεγαλειο !!! Ξεσκιζονται ποιος θα πρωτοβγει παραθυρο.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα..τα κανάλια να φέρει και σε λίγες ώρες θα γίνει η δουλειά του.Δυστυχώς είναι ο μόνος τρόπος με άμεσο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα και κατοπιν ενοχλησεων απο την Αστυνομια, εγινε η περιβοητη απολυμανση την Τριτη το πρωι.

Τωρα τι σοι απολυμανση ηταν αυτη, που κρατησε κανα λεπτο μονο, ο Θεος μονο, ξερει.

Το μελλον θα δειξει αν εγινε καλα.

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε ο Θωδωρος ειναι ενα λαμπρο παραδειγμα για να καταλαβουμε ολοι πως εχουμε καταντησει Ειμαστε ξενοι μεταξυ μας

Αν σου χτυπησει καποιος την πορτα δεν θα του ανοιξεις

Αν σου ζητησει καποιος βοηθεια δεν θα του τη δωσεις

Κατα τα αλλα το παιζουμε πολιτισμενοι

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Και το τελευταιο "ανεκδοτο" , απο το ιδιο θεμα.

Σημερα το πρωι, Πεμπτη δηλαδη, με πηραν τηλ. απο καποια υπηρεσια της Νομαρχιας, που ειχα ενοχλησει εγω τη Δευτερα, να με ρωτησουν αν εγω ειμουν αυτος που τηλεφωνησε ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ, για να ειδοποιησουν το απολυμαντηριο.

Για να γινει δηλαδη η απολυμανση, που ειχε ηδη γινει την Τριτη. Προχθες δηλαδη.

Καταλαβατε; Ειναι αυτο που λενε, "μη γνωτω η αριστερα σου, τι ποιει η δεξια σου".

Εγω το λεω απο καιρο τωρα. Κατα τυχη ζουμε. Με το παραμικρο να ξεφυγει κατι απο τον αυτοματο πιλοτο, παμε χαμενοι.

Ο Θεος να μας φυλαει.

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε! Κι εγω αυτο σκεπτομαι συνεχεια.

Αν δεν δω πληρη επισκευη του διαμ/τος με βαψιματα παντου και ξυλωμα του πατωματος, θα το πω στον υποψηφιο αγοραστη-ενοικιαστη, κι ας κανει ο,τι θελει.

Να μην παθει κατι, γιατι θα τοχω τυψεις μετα. Και ναχει και κανα παιδακι!

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται τι σημαίνει "δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης χώρου πρασίνου". Έχουμε γερές διαφωνίες στην πολυκατοικία και θα' χουμε γλέντια αυτές τις μέρες! Μας βάρεσε η ζέστη στο κεφάλι μου φαίνεται...
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται τι σημαίνει "δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης χώρου πρασίνου". Έχουμε γερές διαφωνίες στην πολυκατοικία και θα' χουμε γλέντια αυτές τις μέρες! Μας βάρεσε η ζέστη στο κεφάλι μου φαίνεται...

 

Αυτο το ακουω πρωτη φορα

Συνηθως το γραφουν για θεσεις σταθμευσης το οποιο αναγραφεται στο συμβολαιο αλλα και στο καταστατικο της πολυκατοικιας

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται τι σημαίνει "δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης χώρου πρασίνου". Έχουμε γερές διαφωνίες στην πολυκατοικία και θα' χουμε γλέντια αυτές τις μέρες! Μας βάρεσε η ζέστη στο κεφάλι μου φαίνεται...

Μαλλον καποιος-οι πρωην οικοπεδουχοι θα λενε κατι τετοιο.Συνηθως αυτοι εχουν τετοιο καλο στον εγκεφαλο.

Ο οικοπεδουχος πεθανε με την υπογραφη της αντιπαροχης.Καθε διαμερισμα εχει ποσοστο επι του οικοπεδου και δικαιωμα χρησης στον ακαλυπτο ,ταρατσα κλπ.

Περασα τετοιες καταστασεις .

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κανένα ισόγειο διαμέρισμα που να έχει σε κομμάτι του ακάλυτπου κάποιο δικαίωμα; Λέω εγώ τώρα, είμαι άσχετος με τα νομικά, αλλά λεω μπας...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...