Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι, ο 6 είναι ο τελευταίος. Δε χάνει θερμότητα. Απλά θεωρεί ότι επειδή είναι ψηλα, το νερό αργεί να φθάσει στο καλοριφέρ του. Αυτό στέκει. Όμως, επειδή οι υπόλοιποι ζεσταινόμαστε αρκετά και αρνούμαστε να το ανάψουμε παραπάνω, αποφάσισε να βάλει αέριο..

 

''το νερό αργεί να φθάσει στο καλοριφέρ του"

SORRY αλλα οταν το ακουω (η το βλεπω) γελαω :p γιατι δεν ειναι σωστο!

το ΝΕΡΟ δεν ειναι καρβουνιαρης (τρενο) για να αργει!

ΗΟ κυκλοφορητης δεν μπορεί να υπερισχύσει της τριβές λόγω (παλαιότητας η μικρής υσχιος ) ποιο κλασικό πρόβλημα

ΗΟ λέβητας δεν μπορεί να αποδοση τόσες θερμίδες (λόγω ''εργολαβικών" μετρήσεων η πολλών εξτρα μποιλερ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

''το νερό αργεί να φθάσει στο καλοριφέρ του"

SORRY αλλα οταν το ακουω (η το βλεπω) γελαω :p γιατι δεν ειναι σωστο!

το ΝΕΡΟ δεν ειναι καρβουνιαρης (τρενο) για να αργει!

ΗΟ κυκλοφορητης δεν μπορεί να υπερισχύσει της τριβές λόγω (παλαιότητας η μικρής υσχιος ) ποιο κλασικό πρόβλημα

ΗΟ λέβητας δεν μπορεί να αποδοση τόσες θερμίδες (λόγω ''εργολαβικών" μετρήσεων η πολλών εξτρα μποιλερ)

 

Μη γελάς...:shifty:

 

Ο λόγος είναι ένας από τους 2 που λες κι εσύ, αλλά μάλλον φταίει ο κυκλοφορητής γιατί όλο χαλάει. Άρα ο πρώτος λόγος:happy:

 

Απλά είπα ότι "το νερό αργεί" χάριν συντομίας...;)

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Μη γελάς...:shifty:

 

Ο λόγος είναι ένας από τους 2 που λες κι εσύ, αλλά μάλλον φταίει ο κυκλοφορητής γιατί όλο χαλάει. Άρα ο πρώτος λόγος:happy:

 

Απλά είπα ότι "το νερό αργεί" χάριν συντομίας...;)

 

καλα αν ειναι χαριν συντομιας σε συγχωρω :p !

 

παντως οταν θελει καποιος να βαλει ατομικο (αεριο η πετρελαιο) δεν εχει καποια οικονομικη επιβαρινση η οικοδομη

αλλα τυπικα (οχι απολυτα γιατι εξαρταται απο πολλα) "χρεωνει" την οικοδομη γιατι ο λεβητας ειχε υπολογιστη για "τοσα" διαμερισματα αλλα τωρα ειναι 1 λιγοτερο, κ.α.

το κερδος (με τα σημερινα δεδομενα) ειναι μεταγενεστερα για τους αλλους ιδιοκτητες (βαση εμπειριας σιγα-σιγα θα βαλουν κι'αλλα ατομα στην οικοδομη σας )οταν ειναι να βαλουν αεριο θα πληρωσουν ποιο φθηνα την αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχουμε ένα πρόβλημα στην πολυκατοικία.

 

Μία από ένα διαμέρισμα, έχει ένα λυκόσκυλο... Ας το έχει στο σπίτι της. Αν και έχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπεται εντάξει, δεν λέει κανείς τίποτα!

Αλλά αυτή το αφήνει συνέχεια στην είσοδο της πολυκατοικίας με αποτέλεσμα να φοβόμαστε να μπούμε και να βγούμε! Αυτό συνέχεια γαυγίζει και μια φορά είχε δαγκώσει μια κυρία...

 

Κάνουμε παράπονα στην διαχειρίστρια της πολυκατοικίας και λέει ότι εμείς είμαστε αγαπάμε τα ζώα και δεν τα διώχνουμε!

 

Και ρωτάω, επιτρέπεται να το αφήνει ελεύθερο στην είσοδο???

Δηλαδή εμείς που τα φοβόμαστε τι πρέπει να κάνουμε???

Αν είναι απέξω χτυπάω συνέχεια σε αυτή που το έχει να έρθει να το πάρει... Είναι λύση αυτή??? :mad:

Άσε που νευριάζει κιόλας που την ενοχλώ! Δεν θα σε κάνει λέει κάτι το σκυλάκι... Ήρεμο είναι!!!!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα πρόβλημα στην πολυκατοικία.

 

 

 

 

Θα πρέπει να βρεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας για να δεις τι προβλέπει σχετικά με τα ζώα στην πολυκατοικία. Δεν μου φαίνεται όμως ότι μπορούν να έχουν ζώα σε κοινόχρηστους χώρους(π.χ. είσοδο πολυκατοικίας) , ανεξάρτητα από το αν επιτρέπονται στα διαμερίσματα του καθενός .

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα πρόβλημα στην πολυκατοικία.

 

Μία από ένα διαμέρισμα, έχει ένα λυκόσκυλο... Ας το έχει στο σπίτι της. Αν και έχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπεται εντάξει, δεν λέει κανείς τίποτα!

Αλλά αυτή το αφήνει συνέχεια στην είσοδο της πολυκατοικίας με αποτέλεσμα να φοβόμαστε να μπούμε και να βγούμε! Αυτό συνέχεια γαυγίζει και μια φορά είχα δαγκώσει μια κυρία...

 

Κάνουμε παράπονα στην διαχειρίστρια της πολυκατοικίας και λέει ότι εμείς είμαστε αγαπάμε τα ζώα και δεν τα διώχνουμε!

 

Και ρωτάω, επιτρέπεται να το αφήνει ελεύθερο στην είσοδο???

Δηλαδή εμείς που τα φοβόμαστε τι πρέπει να κάνουμε???

Αν είναι απέξω χτυπάω συνέχεια σε αυτή που το έχει να έρθει να το πάρει... Είναι λύση αυτή??? :mad:

Άσε που νευριάζει κιόλας που την ενοχλώ! Δεν θα σε κάνει λέει κάτι το σκυλάκι... Ήρεμο είναι!!!!

 

Μπορεί ο νόμος να της επιτρέπει να έχει μέχρι 2 κατοικίδια μέσα στο σπίτι της,αλλά τo σκυλί σε κοινόχρηστο χώρο πόσο μάλλον στην είσοδο της πολυκατοικίας σίγουρα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Giati tin dagoses kale, ti sou ekane??:p

 

Για να μην τη δαγκώσει το σκυλί το σκυλί είπα να το κάνω εγώ :lol: :lol:

Ένα λαθάκι έκανα βρε...

 

Όσο για τον κανονισμό της πολυκατοικίας, τον ζήτησα και λέει ότι απαγορεύονται τα ζώα ακόμα και μέσα στο σπίτι. Δεν επιτρέπονται καθόλου!!!

Και τ οξαναλέω, στο σπίτι της ας το έχει! Αν και γαυγίζει συνέχεια ας το παραβλέψω! Για την είσοδο της πολυκατοικίας όμως έχω πρόβλημα :mad: :mad: :mad:

 

Και τώρα τι μπορούμε να κάνουμε???

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα πρόβλημα στην πολυκατοικία.

 

Άσε που νευριάζει κιόλας που την ενοχλώ! Δεν θα σε κάνει λέει κάτι το σκυλάκι... Ήρεμο είναι!!!!

Σε καμια περιπτωση δεν εχει το δικαιομα να το αφηνει οπουδηποτε αλλου εκτος απο τον χωρο οπου αυτη διαμενει.

Αν πας στην αστυνομια και τους ζητησεις την αστυνομικη διαταξη (αρθρο,παραγραφο κλπ),που αναφερεται στο θεμα των ζωων σε κατοικιες,θα σου την δωσουν.Με αυτην,κανε μια συσταση στην φιλοζωη που σιγουρα δεν μαζευει τα κοπρανα του σκυλου απο τα πεζοδρομια ,πορτες κλπ,και μετα κανε καταγγελια,αν δεν θελεις να ριξεις @%&$ και να το στειλεις αδιαβαστο !

Το παιζουν φιλοζωοι !!! Δεσμοφυλακες ειναι.Κομπλεξικοι.Το ζωο θελει τον δικο του χωρο .Οχι μια φυλακη μεσα σε σπιτι.

Ξεφυγα λιγο αλλα και εγω εγω προβλημα με το γαυγισμα καποιου κοπριτη,ιδιοκτησια ενος κατα φαντασια Κωλωνακιωτη ! (Που πας ωρε καραμητρο με γραβατα για να κοπρισει ο σκυλος σου ?)

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

κανε μια συσταση στην φιλοζωη που σιγουρα δεν μαζευει τα κοπρανα του σκυλου απο τα πεζοδρομια ,πορτες κλπ,και μετα κανε καταγγελια,αν δεν θελεις να ριξεις @%&$ και να το στειλεις αδιαβαστο!

 

Κάλεσε το Υγειονομικό. ;)

Μέχρι να έρθει, μπορείς να βάζεις λίγο ούζο στο νερό του... σίγουρα δεν θα σε ξανατρομάξει ούτε θα ξαναγαβγίσει :D

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και φόλα ρε συ! Τι φταίει το ζωντανό αν το αφεντικό του είναι γκαγκά?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και φόλα ρε συ! Τι φταίει το ζωντανό αν το αφεντικό του είναι γκαγκά?

Μάθε να διαβάζεις αυτά που γράφω. :X

Άλλο φόλα και άλλο ούζο. Καμία σχέση.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Μάθε να διαβάζεις αυτά που γράφω. :X

Άλλο φόλα και άλλο ούζο. Καμία σχέση.

Αγαπητε HaVai για μενα το λεει.

Δεν μπορουσα να του πω να ριξει @$&% στην φιλοζωη(!) γιατι θα τον κλεινανε μεσα για ανθρωποκτονια.Ενω για ζωοκτονια θα γλυτωνε με ενα προστιματακι :).(Μα τι λεω ο ανθρωπος!).

Παραθετω το κειμενο της Υπουργικης αποφασης περι ....ζωων.Λιγο μακροσκελες,αλλα καλο.

Το άρθρο 17 της, με αριθμό Υ1β/2000/1995 Υπουργικής Απόφασης «Περί όρων ιδρύσεως και λειτουργίας πτηνο-κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων» προβλέπει κατά λέξη τα εξής για την διατήρηση κατοικίδιων ζώων και πτηνών στις μονοκατοικίες και πολυκατοικίες:

 

Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μίας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μίας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα αυτών, ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά θα διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης, και δεν θα παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος. Απαγορεύεται ρητά η διατήρηση των κατοικίδιων ζώων στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, βεράντες, ακάλυπτους χώρους κλπ) όπως επίσης και σε αυλή ταράτσα, βεράντες, και λοιπούς ανοικτούς χώρους μονοκατοικιών.

 

Επίσης απαγορεύεται απολύτως η παρουσία και διατήρηση κατοικίδιων ζώων, στα δημόσια κέντρα, και καταστήματα (εμπορικά κλπ) κατά τις ώρες λειτουργίας αυτών. Οι κάτοχοι των διατηρούμενων σύμφωνα με τα παραπάνω, κατοικίδιων ζώων οφείλουν να φροντίζουν για τον τακτικό εμβολιασμό τούτων και να παίρνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την τήρηση καθαριότητας στο περιβάλλον τους και την αποφυγή προκλήσεων θορύβων ή άλλων ενοχλήσεων σε βάρος των περίοικων ή των ενοίκων την πολυκατοικίας κατά περίπτωση. Επιτρέπεται η διατήρηση ωδικών και παραδείσιων πτηνών σε κατοικίες, ή διαμερίσματα πολυκατοικιών, ακόμα και εκεί όπου ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει την διατήρηση τέτοιων πτηνών, με την προϋπόθεση ότι δεν θα δημιουργούνται προβλήματα κοινής ησυχίας ή άλλες ενοχλήσεις στους περίοικους ή τους ενοίκους της πολυκατοικίας, και ότι τα πτηνά αυτά δεν θα διατηρούνται στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.

 

Οι ιδιοκτήτες των ζώων ή πτηνών που δεν τηρούν τις προϋποθέσεις στις προηγούμενες παραγράφους του παρόντος άρθρου, τιμωρούνται για μεν τα προβλήματα κοινής ησυχίας και οχλήσεως των περίοικων από τους θορύβους που προκαλούνται καθ` οποιονδήποτε τρόπο από τα κατοικίδια ζώα ή πτηνά σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 417 και 459 του Ποινικού κώδικα, για δε τις λοιπές παραβάσεις σύμφωνα με το άρθρο 23 της παρούσας.

 

Πέρα από τις ανωτέρω κυρώσεις η Υγειονομική υπηρεσία μπορεί να ζητήσει την απομάκρυνση των ζώων ή των πτηνών η οποία θα γίνεται σε συνεργασία με τον οικείο ΟΤΑ και κατόπιν εγγράφου παραγγελίας του αρμόδιου εισαγγελέα. Στις περιπτώσεις αυτές τα ζώα ή τα πτηνά θα παραδίδονται οπωσδήποτε σε φιλοζωϊκά σωματεία ή συλλόγους με ευθύνη του ιδιοκτήτη αυτών και σύμφωνα με τις ισχύουσες ειδικές διατάξεις του υπουργείου Γεωργίας.

 

Α) Διατήρηση κατοικίδιων ζώων από συνιδιοκτήτη.

 

Εάν υπάρχει ρητή πρόβλεψη στον κανονισμό της πολυκατοικίας που να προβλέπει την διατήρηση ορισμένου αριθμού ζώων στις οριζόντιες ιδιοκτησίες της ή να απαγορεύει τη διατήρηση ακόμη και ενός ζώου ή πτηνού η αντίστοιχη διάταξη (όρος) έχει ισχύ νόμου και κατισχύει της ποιο πάνω υγειονομικής διατάξεως η οποία δεν μπορεί να θεωρηθεί ως διάταξη δημόσιας τάξεως, πέρα από του ότι η διάταξη αυτή έχει καθαρά διοικητικό χαρακτήρα και δεν μπορεί να ασκήσει καμία επιρροή στους όρους της σύμβασης (κανονισμού της πολυκατοικίας) με τους οποίους έχει γίνει διαφορετική ρύθμιση.

 

Η ρύθμιση όμως από τον κανονισμό της πολυκατοικίας της διατηρήσεως κατοικίδιων ζώων ή πτηνών δεν αποκλείει το δικαίωμα των άλλων συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας να στραφούν εναντίων του διατηρούντος ζώο μέσα στην οριζόντια ιδιοκτησία του, εάν δέχεται ενοχλήσεις από την διατήρηση του μέσα σε αυτή (όπως υλακές, δυσοσμία κλπ) με βάση όμως τις γενικές απαγορευτικές διατάξεις του κανονισμού ή τις διατάξεις των άρθρων 3 και 5 του Ν.3741/1929.

 

Β) Διατήρηση κατοικίδιων ζώων από το μισθωτή οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

1. Εάν υπάρχει ρητή απαγόρευση στον κανονισμό και προβλέφθηκε από την μισθωτική σύμβαση, η συμμόρφωση του μισθωτή με τον κανονισμό της πολυκατοικίας ο εκμισθωτής έχει το δικαίωμα να στραφεί κατά του μισθωτή του και να ζητήσει την έξωση λόγο κακής συμπεριφοράς.

 

2. Εάν δεν υπάρχει ρητή απαγόρευση στον κανονισμό για διατήρηση κατοικίδιων ζώων στην πολυκατοικία ή εάν υπάρχει ρητή πρόβλεψη περί διατηρήσεως ορισμένων από αυτά, πλην όμως η διατήρηση τους δημιουργεί άλλα προβλήματα (ηχορύπανσης, ρύπανσης, και γενικά ενοχλήσεων) και πάλι ο εκμισθωτής έχει το δικαίωμα να στραφεί κατά του μισθωτή του και να ζητήσει την απόδοση του μισθίου, σύμφωνα με την διάταξη του άρθρου 594 Α.Κ. (κακή χρήση μισθίου).

 

3. Εάν και στις δύο πιο πάνω περιπτώσεις ο εκμισθωτής δεν στραφεί κατά του μισθωτή του, οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας έχουν τα εξής δικαιώματα:

Α. Να στραφούν κατά του εκμισθωτή - συνιδιοκτήτη στο Μονομελές Πρωτοδικείο κατά την ειδική διαδικασία των διαφορών των άρθρων 647 και να ζητήσουν την άρση της προσβολής των δικαιωμάτων τους, που γίνεται δια του μισθωτή του και την απομάκρυνση του ζώου από το μίσθιο διαμέρισμα , και ακόμη να ζητήσουν από το ίδιο το δικαστήριο την λήψη ασφαλιστικών μέτρων, εάν υπάρχει επείγουσα περίπτωση ή επικείμενος κίνδυνος.

 

Β. Να στραφούν απευθείας εναντίων του μισθωτή που διατηρεί τα ζώα με τακτική αγωγή συνομολογήσεως δουλείας ή διαταράξεως της νομής τους στο κατά τις γενικές διατάξεις του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας αρμόδιο καθ` ύλη δικαστήριο και ακόμη να ζητήσουν την λήψη ασφαλιστικών μέτρων εναντίον του στο Ειρηνοδικείο, σύμφωνα με τις διατάξεις της περί διαταράξεων της νομής ή οιονεί νομής τους.

.....................

Δεν πρεπει με κανενα τροπο να αφηνουμε ελευθερο πεδιο σε κανεναν.Υπαρχουν διαχωριστικες γραμμες στα πρεπει και δεν πρεπει.

Πεισμα αυτοι,πεισμα και εμεις.Το δικιο ειναι με το μερος μας.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

ntanny ευχαριστώ για το κειμενο της Υπουργικής απόφασης.

 

Πήγα προχτές και είπα πάλι ότι έχω πρόβλημα με το σκυλί που το αφήνουν ελέυθερο στην είσοδο... και τι μου είπε???

(Η διαχειρίστρια είναι στον ίδιο όροφο με μένα...)

Και τι μου είπε???? Ξαναρωτάω!!!

 

Μου λέει νευριασμένα ότι και εσύ το πρωί που φεύγεις, στις 6:50 ακούω την πόρτα που κλείνεις και κλειδώνεις:wacko: Πρέπει να κάνω παράπονα? Αν είναι να μην φεύγεις και εσύ τόσο πρωί γιατί με ξυπνάς!!!!

Ε δεν είμαστε καλά......... :chair:

Αυτή μέρα μεσημέρι που μαλώνει με τον άντρα της και ακούγονται σε όλο το τετράγωνο, και το μικρό παιδάκι τους κλαίει δεν είπαμε τίποτα!!!

Δεν θα τα πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται...

 

Και για να μην πω για πόσα άλλα συμβαίνουν στην πολυκατοικία!

Που επειδή δεν εξαερώνουν οι άλλοι τα καλοριφέρ, εμείς που είμαστε τον 5ο όροφο δεν ζεσταίνονται, αλλά πληρώνω κανονικά κοινόχρηστα.

Άλλος χρωστάει κοινόχρηστα από το 2003 αλλά πάλι δεν λένε κάτι...

 

Άντε γιατί τα σκέφτομαι και θα πάω καμιά μέρα και θα γίνει χαμός :rocket:

Με όλους αυτούς τους #$**^#*# που έχουμε μλπέξει!!!!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αρχίζεις και εσύ να μην πληρώνεις κοινόχρηστα σαν τον άλλο από το 2003; Το έχω ξαναπεί: όταν κάνουμε τον ******, γινόμαστε και ******* τελικά...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τέρας σκύλο (Αγ.Βερνάδου π.χ.) και άστον και εσύ εκεί... μετά ας τα βρούνε τα σκυλιά μεταξύ τους... :lol:

Και αν έχει κάποιος πρόβλημα ας το λύσει με το σκύλο μετά !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι κάνουμε σε περίπτωση ανακαίνισης που γκρεμίζεται το πάνω σπίτι (όλοι οι τοίχοι με σφυριά, όχι μηχανήματα για ... οικονομία:mad: )? Γιατί εγώ είμαι υποχρεωμένος να ξυπνάω στις 8 και για 6 ώρες να μην μπορώ ούτε να καθίσω σπίτι από το θόρυβο? Γιατί πρέπει να πληρώνω τη τσιγκουνιά του από πάνω. Αν τους πάρει με τα σφυριά ένα μήνα να το ρίξουν πρέπει να κάθομαι να το υπομένω? Ένας γείτονας έλεγε ότι οι ανακαινίσεις απαγορεύονται χειμώνα αλλά μόνο από τον Ιούνιο μέχρι το Σεπτέμβριο. Δίκιο έχει? Και τέλος πάντων χωρίς ειδοποίηση ο καθένας κάνει ότι θέλει? Αν κάνει ο ένας πίσω από τον άλλον θα είμαι συνεχώς μέσα σε ένα εργοτάξιο:X :confused: ?

 

Help:!: :cry:

 

Υ.γ. Το καλύτερο είναι ότι τα μπάζα κατεβαίνουν με το ασανσέρ της πολυκατοικίας που σηκώνει μέχρι 180 κιλά και το γεμίζουν αρκετά... Ελπίζω μην το πληρώσουμε και αυτό....

Link to comment
Share on other sites

για το ασανσερ μπορεις να κανεις μια παρατηρησουλα...

ευγενικα στην αρχη.

για το γκρεμισμα δε μπορεις να κανεις κατι..δε μπορεις να υποχρεωσεις τον αλλο να πληρωσει μηχανηματα καθως μπορει να επικαλεστει "οικονομικη δυσπραγια"

αν τηρουν τις ωρες κοινης ησυχιας και παλι τζιφος..

υπομονη...ποσα ντουβαρια μεινανε?

 

ααα!τα μπαζα που τα πετανε?

αν τα πετανε στους καδους σκουπιδιων τοτε μπορεις να καλεσεις τον δημο.αν εχουν φορτηγακι ...και παλι τζιφος

 

εγω σου συνιστω να κανεις υπομονη(αρχισα να τη σιχαινομαι αυτη τη λεξη)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

για το ασανσερ μπορεις να κανεις μια παρατηρησουλα...

ευγενικα στην αρχη.

για το γκρεμισμα δε μπορεις να κανεις κατι..δε μπορεις να υποχρεωσεις τον αλλο να πληρωσει μηχανηματα καθως μπορει να επικαλεστει "οικονομικη δυσπραγια"

αν τηρουν τις ωρες κοινης ησυχιας και παλι τζιφος..

υπομονη...ποσα ντουβαρια μεινανε?

 

ααα!τα μπαζα που τα πετανε?

αν τα πετανε στους καδους σκουπιδιων τοτε μπορεις να καλεσεις τον δημο.αν εχουν φορτηγακι ...και παλι τζιφος

 

εγω σου συνιστω να κανεις υπομονη(αρχισα να τη σιχαινομαι αυτη τη λεξη)

 

Τίποτα δηλαδή:( ...

Για το ασανσέρ έκανε η διαχειρίστρια αλλά την έγραψαν.

Να επικαλεστεί "οικονομική δυσπραγία"? Τι ξεκινάνε οι ηλίθιοι την ανακαίνιση αν δεν έχουν τα λεφτά? Δεν σκέφτονται τους άλλους?!:X Ρίχνουν τους τοίχους και κουνιέται το δικό μου πάτωμα σαν να τον έριξα εγώ!

Δεν έπρεπε να υπάρχει νόμος που να ρυθμίζει ότι οι ανακαινίσεις να γίνονται με τον πλέον αθόρυβο τρόπο?

Με τα μπάζα τους δεν έχουμε πρόβλημα καθώς έχουν φέρει ειδικό κάδο κάτω από την πολυκατοικία... Έκαναν και κάτι...

 

Υπομονή προσπαθώ να κάνω μια εβδομάδα τώρα... Αλλά δεν αντέχεται:mad: .

Σκέφτομαι να κάνω και εγώ καμία ανακαίνιση μόλις μετακομίσουν:hunter: :chair: :whistle: :nagger: ....

 

ΥΓ φυσικά οι ιδιοκτήτες δεν μένουν εδώ... Οι εργάτες τα ακούνε όλα. Όπως και τώρα που κάποιος τους φωνάζει πάλι αλλά έχουμε τουλάχιστον μια 10-λεπτη ησυχία.

ΥΓ2 δεν πιστεύω να είναι τόσο ηλίθιοι και να ρίξουν καμία κολόνα, να "τραυματίσουν" κανένα σωλήνα νερού, καλοριφέρ και να έχουμε άλλα χειμωνιάτικα:ninja:

Link to comment
Share on other sites

και δεν ισχυει ότι οι ανακαινίσεις απαγορεύονται χειμώνα.

Οσο για το γκρεμισμα δεν μπορει να γκρεμίζουν τοιχους με κομπρεσερ παρα μονο με το χερι.

Μονο για δαπεδα χρησιμοποιεις μηχανηματα (κομπερερ τροχους κ.α)

Για το ασανσερ ΑΝ την γραψανε δεν ηξερε να μιλαει εγω το μονο που θα ελεγα "σε περιπτωση βλαβης απλα θα το πληρωνανε αλλιως θα καλουσα την πολεοδομια"

και ειναι σιγουρο σε παλια οικοδομη μετα απο μερικες βαριες χρησεις οτι το ασανσερ "καθετε'' ΠΟΙΟ ΧΑΜΗΛΑ 4-5 ποντους .

Link to comment
Share on other sites

Αυτός το αιτιολογούσε λέγοντας ότι το χειμώνα όλοι είναι στα σπίτια τους, ενώ το καλοκαίρι λείπουν και διακοπές και ότι ίσως υπάρξει μεγάλο πρόβλημα αν χτυπήσουν κάποιο σωλήνα. Πάντως και εγώ δεν έχω ακούσει κανένα περιορισμό οσον αφορά τις ανακαινίσεις, αλλά επειδή δεν είμαι από Αθήνα σκέφτηκα ότι ισχύουν άλλα εδώ.

Το κομπρεσέρ χρησιμοποιείται μόνο για δάπεδα αλλά είσαι σίγουρος και για τους τροχούς?

Η οικοδομή είναι παλιά. Του 63 νομίζω. Αλλά πολύ συντηρημένη. Το ασανσέρ σε κάποιους ορόφους καθόταν κανονικά και σε κάποιους άλλους πιο ψηλά.... Μετά από αυτή τη χρήση δεν το πολυχρησιμοποιώ γιατί είναι σκονισμένο. Όταν το δω θα πω.

Link to comment
Share on other sites

για τροχο εννοω η μεγαλυτερη χρηση ειναι στο δαπεδο οχι οτι δεν μπορεις π.χ(να κοψεις εναν τοιχο για να ανοιξεις πορτα-παραθυρο) η να κοψεις νεα τουβλα-πλακακια-μαρμαρα για νεο χτησιμο
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ξεκίνα από τα απλά.

έχει πάρει άδεια για να κατεδαφίσει/ανακαινίσει αυτά που θέλει να κάνει;

αν όχι, τότε πολύ απλά τα πράγματα.

αν ναι, τότε για το θόρυβο εκτός ωρών κοινής ησυχίας, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

για τα μπάζα που κατεβαίνουν με το ασανσέρ, μπορείς να κάνεις κάτι, διότι το ασανσέρ υπάρχει για να εξυπηρετεί την "συνήθη χρήση" των ενοίκων και όχι να πηγαινοέρχεται πάνω-κάτω 200φορές τη μέρα μέχρι να κατεβάσουν αυτοί όλα τα μπάζα.

μπορούν να υποχρεωθούν να πληρώσουν έξτρα συντήρηση.

πάντως τα μπάζα, κατεβαίνουν απ'το μπαλκόνι με ειδικό σωλήνα που καταλήγει σε ειδικό κάδο και όχι σε κάδο απορριμάτων...

τσέκαρέ τα όλα αυτά και μας ξαναλές.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ξεκίνα από τα απλά.

έχει πάρει άδεια για να κατεδαφίσει/ανακαινίσει αυτά που θέλει να κάνει;

αν όχι, τότε πολύ απλά τα πράγματα.

Kαλα τα λες αλλα ας ειμαστε και "ανθρωποι".

Αυτοι που εχουν αδεια ειναι ενα ποσοστο 5%

ΑΝ ΕΙΧΑΝ αδεια θα την κολλουσαν στην εισοδο της οικοδομης

και αν ησουν στην θεση αυτου που κανει ανακαινίσει θα εβγαζες αδεια!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα ακουω για αδεια ανακαινησεως!Απλα αυτο που απαγορευεται ειναι οποιαδηποτε επεμβαση στον σκελετο της οικοδομης.

Ο διαχειρηστης μπορει να χρεωσει κατι παραπανω για την επιπλεον χρηση του ασανσερ.

Το οτι το δαπεδο του ασανσερ ειναι λιγο πανω η λιγο κατω,ωφειλεται στον συντηρητη,ο οποιος δεν ρυθμισε σωστα τον οροφοδιαλογεα.Ειναι μια δουλεια που θελει λιγη υπομονη και 2 ατομα για να γινει.Συνηθως ερχεται μονο ενας.

Αδεια ασφαλως χρειαζεται η επεκταση σε οροφο,η κλεισιμο αιθριου η καλυψη αιθριου με σκεπη,οπως εκαναν στον 6ο η 7ο οροφο μιας παλιας οικοδομης στην Θεσ/νικη(Απελλου) χωρις ομως να βαλουν λουκι για τα νερα της βροχης(μαλλον παρανομη ειναι μια και η πολεοδομεια θα τους υποχρεωνε να βαλουν λουκι),με αποτελεσμα οταν βρεχει η οταν ο πιο πανω ριξει νερο στα κεραμιδια,αυτα πεφτουν απ`ευθειας στο πεζοδρομιο και οι πεζοι γινονται λουτσα.Φυσικα καμια δημοτικη αστυνομια δεν ασχολειται με τετοια θεματα.Μονο για τις κλισεις τους εχουν.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...