Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

μα τι ειπα πιο πανω? πως θελω να κανω lazer και ρωτησα αν καποιος απο δω μεσα εχει κανει για να μου πει εντυπωσεις. υπαρχουν πολλες πιθανοτητες καποιος να εχει λεπτο κερατοειδη και να μην μπορει να κανει την ενχειριση?προς το παρον δεν μπορω να κανω μετρηση ακομη μεχρι να επουλωθει πληρως ο κερατοειδης.. θελω κανα 15ημερο ακομη :(

 

αν ειναι λεπτος μπορει να μην στη κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω και εγω αστιγματισμο 0,5 και μυωπια 3,5 και 5,5 . δεν βρηκα μηνιαιους με αστιγματισμο. μονο με μυωπια.

 

 

Αυτό που λες δεν υπάρχει, εγώ έχω 1,5 αστιγματισμό και 7,75 αριστερό και 8,50 δεξί, και φοράω μηνιαίους φακούς επαφής ....

 

Εϊναι της Bausch & Lomb και λέγονται Τορικοί ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε μηνιαίοι φακοί εννοούμε ότι τους ανανεώνουμε κάθε μήνα ανεξαρτήτως των πόσων φορών τους έχουμε χρησιμοποιήσει? Γιατί εγώ τους φοράω κανά 10 μέρες τον μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε μηνιαίοι φακοί εννοούμε ότι τους ανανεώνουμε κάθε μήνα ανεξαρτήτως των πόσων φορών τους έχουμε χρησιμοποιήσει? Γιατί εγώ τους φοράω κανά 10 μέρες τον μήνα.

 

Ακριβώς. Πάρε τότε των 30 χρήσεων που μπορείς να τους κρατήσεις και τρεις μήνες.

iPhone 5 16GB

iPad 2 16GB

iMac i5 27"

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά παράγγηλε κανένας από contactlenses.co.uk με χρεωστική της πειραιώς? γιατί δεν μου την δέχεται την δικιά μου....ούτε με paypal, ούτε κατευθείαν την κάρτα...τι γίνεται?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, τελικα τα καταφερα και πηρα κι εγω φακους επαφης , αφου νομιζω πως εξοικειωθηκα με το βαλε βγαλε :p

 

Θελω να ρωτησω για μια λεπτομερεια ομως ,επειδη λεω να αρχισω να τους φοραω σε λιγες μερες ,γιατι προς το παρον δεν θελω να τους συνηθισω 8 ωρες τη μερα μπροστα στον υπολογιστη ,γιατι δουλευω ακομα , ειναι ενταξει στο κουτι τους με το υγρο μεσα , η πρεπει να το αλλαξω το υγρο πριν τις 5 μερες ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, τελικα τα καταφερα και πηρα κι εγω φακους επαφης , αφου νομιζω πως εξοικειωθηκα με το βαλε βγαλε :p

 

Θελω να ρωτησω για μια λεπτομερεια ομως ,επειδη λεω να αρχισω να τους φοραω σε λιγες μερες ,γιατι προς το παρον δεν θελω να τους συνηθισω 8 ωρες τη μερα μπροστα στον υπολογιστη ,γιατι δουλευω ακομα , ειναι ενταξει στο κουτι τους με το υγρο μεσα , η πρεπει να το αλλαξω το υγρο πριν τις 5 μερες ?

 

Ποιες είναι οι 5 μέρες και ποιο κουτί εννοείς ?????

Αν εννοείς τις σφραγισμένες θήκες τότε νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνουν εκεί για μεγάλο χρονικό διάστημα, όσον αφορά το θέμα συνήθειας, δεν θα θέλεις να τους βγάλεις από τα μάτια σου όχι για 8 ώρες αλλά για 16 μόλις μάθεις, ειδικά αν έχεις μεγάλη μυωπία .... :rolleyes:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενταξει στο κουτι τους με το υγρο μεσα , η πρεπει να το αλλαξω το υγρο πριν τις 5 μερες ?

 

Αυτό εξαρτάται από το υγρό και τη θήκη, διάβασε τις οδηγίες. Συνήθως παραμένουν αποστειρωμένοι για 7 ημέρες όσο έχεις σφραγισμένη τη θήκη. Εννοείται ότι μόλις ανοίξει η θήκη, οι φακοί πρέπει να φορεθούν αμέσως ή να επανακαθαριστούν.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Όταν φορώ τους φακούς, νιώθω τα μάτια μου ξηρά.Γνωρίζω πως αυτή είναι ιατρική ερώτηση και δεν είναι αυτό το κατάλληλο μέρος, απλά αναρωτιέμαι μήπως αντιμετώπισε κάποιο μέλος αντίστοιχο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Όταν φορώ τους φακούς, νιώθω τα μάτια μου ξηρά.Γνωρίζω πως αυτή είναι ιατρική ερώτηση και δεν είναι αυτό το κατάλληλο μέρος, απλά αναρωτιέμαι μήπως αντιμετώπισε κάποιο μέλος αντίστοιχο πρόβλημα.

 

 

Nαι το αντιμετωπίζω και εγώ αυτό ....

2 πράγματα το αιτιολογούν αυτό, και είναι όλα φυσικά ...

 

Στην πρώτη περίπτωση, ο φακός είναι ένα υδρόφιλο ζελέ, πράγμα που σημαίνει ότι τραβάει πολύ τα υγρά .... Όσο πιο πολύ φορεμένος είναι, τόσο πιο πολύ υγρά τραβάει .... Σε αυτή την περίπτωση, μπορείς να το κρατήσεις το ζευγάρι όταν το φοράς για λιγότερες ώρες, αλλά θα σου πρότεινα να αλλάξεις αν θες να τους φοράς για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ....

 

Στην δεύτερη περίπτωση, έχει να κάνει με το μάτι σου .... Είναι δεδομένο πως πριν κοιμηθείς, τα μάτια μπαίνουν σε κατάταση αφυδάτωσης, χωρίς πολλά υγρά δηλαδή, και αυτό τα κάνει ευάλωτα όταν κοιμόμαστε με τους φακούς και διευκολύνει την μόλυνση .... Η αφυδάτωση είναι επίσης ένα χαρακτηριστικό της νύστας .. Για αυτό τα χασμουρητά ρίχνουν και δάκρυα στα μάτια .... Συνεπώς καλό θα ήταν οι φακοί επαφής να μην τους φόραγε κάποιος μέχρι την ώρα που θα έπεφτε στο κρεβάτι ...

 

Επίσης, καλό θα ήταν να αναφέρω πως το κάθε μάτι όπως είναι λογικό, έχει τις δικιές του συνθήκες ενυδάτωσης και αντοχής σε πρωτεϊνες .... Συνεπώς μένει και λίγο στην κρίση μας για το πως θα δράσουμε .... Δεν είναι κακό να συμβουλευόμαστε τον γιατρό μας και να του αναφέρουμε (έστω και από το τηλέφωνο) κάποια χαρακτηριστικά όπως φαγούρα, ξηροφθαλμία κτλ κτλ ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Όταν φορώ τους φακούς, νιώθω τα μάτια μου ξηρά.Γνωρίζω πως αυτή είναι ιατρική ερώτηση και δεν είναι αυτό το κατάλληλο μέρος, απλά αναρωτιέμαι μήπως αντιμετώπισε κάποιο μέλος αντίστοιχο πρόβλημα.

Αν φοράς πολλές ώρες συνεχόμενα τους φακούς είναι λογικό σε ένα βαθμό.Από κει και πέρα μπορεί να έχεις από τη φύση σου κάποια ξηροφθαλμία.Συμβουλεύσουν έναν οφθαλμίατρο.Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις φυσικό ορό αν στεγνώνουν πολύ τα μάτια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ φακούς επαφήσ πάνω απο 6 χρόνια! Μηνιαίους..

Δεν έχω κανένα πρόβλημα.

απλώς δεν κάνει να τους φοράς συνέχεια και πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός με μολύνσεις..

Ο γιατρός μου έχει πει ότι οι πιο ασφαλής είναι οι μηνιαίοι

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φοράω φακούς επαφής εδώ και 6-7 χρόνια... Την τελευταία 5ετία φοραώ τους aqua optix και είναι κορυφαίοι... Επειδή είχα ένα θέμα στην αρχή που φόραγα φακούς δοκίμασα όλες τις μάρκες και κατέληξα σε αυτούς... Ο γιατρός μου είπε ότι επειδή τους φοράω συνέχεια (κάθε μέρα 14-16 ώρες) πρέπει μία μέρα την βδομάδα να μην τους φοράω... Το τηρώ αυτό και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα...

 

Το μόνο πρόβλημα με τους φακούς είναι σε μέρη με πολύ κλιματισμό και καθόλου υγρασία αλλά λύνεται με σταγόνες που λέγονται φυσικό δάκρυ :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ,μου επεσε κατω ο φακος τωρα που προσπαθουσα να τον βαλω , μπορω να τον αφησω λιγο στη θηκη με το υγρο η πρεπει να παει για πεταμα ?
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή, εμένα μου έχει πει ο οφθαλμίατρος, αφού τον βάλω στην χούφτα μου, να τον ξεπλύνω με πολύ υγρό και να ανακατέψω πατώντας τον με την άκρη του δακτύλου μου .... Σε καθαρό νιπτήρα αν μου έχει πέσει ... Τώρα αν εννοείς κάτω κάτω, εγώ δεν θα τον φόραγα αν ήμουν στην θέση σου ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ,μου επεσε κατω ο φακος τωρα που προσπαθουσα να τον βαλω , μπορω να τον αφησω λιγο στη θηκη με το υγρο η πρεπει να παει για πεταμα ?

Μου έχει τύχει και εμένα.Εγώ τον ξεπλένω λίγο με υγρό και μετά τον βάζω ξανά στο κουτάκι και τον γεμίζω με υγρό και τον αφήνω για λίγο να καθαρίσει.Τον φοράω μετά αφού καθαρίσει πλήρως.Δες τον στο φως μετά αν έχει καθαρίσει πλήρως ή αν έχει μείνει κανένα σκουπιδάκι.Στο φως φαίνεται τέλεια η λεπτομέρεια του φακού.

Link to comment
Share on other sites

μετά τον βάζω ξανά στο κουτάκι και τον γεμίζω με υγρό και τον αφήνω για λίγο να καθαρίσει.

 

Δεν το θεωρώ ιδιαίτερα καλό αυτό, γιατί μετά θα πρέπει να ξεπλύνεις και την θήκη ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρώ ιδιαίτερα καλό αυτό, γιατί μετά θα πρέπει να ξεπλύνεις και την θήκη ....

Έτσι κι αλλιώς την ξεπλένω κάθε μέρα.Το παλιό υγρό περιέχει τις σκόνες και ότι μάζεψε από τον φακό κατά τη διάρκεια της νύχτας και όταν το αδειάσεις από τη θήκη λογικά κάτι μένει.Οπότε την ξεπλένω κάθε μέρα.

Μου έχει τύχει και εμένα.Εγώ τον ξεπλένω λίγο με υγρό και μετά τον βάζω ξανά στο κουτάκι και τον γεμίζω με υγρό και τον αφήνω για λίγο να καθαρίσει.Τον φοράω μετά αφού καθαρίσει πλήρως.Δες τον στο φως μετά αν έχει καθαρίσει πλήρως ή αν έχει μείνει κανένα σκουπιδάκι.Στο φως φαίνεται τέλεια η λεπτομέρεια του φακού.

Ξέχασα να αναφέρω ότι αν τύχει και πέσει ο φακός αλλάζω δύο φορές το υγρό επί τόπου.Τη μία για να φύγουν τα πολλά και τη δεύτερη για τα υπόλοιπα.Μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα αλλά καλύτερα να ρωτήσετε τον οφθαλμίατρο ή το κατάστημα που τους προμηθεύεστε.

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

άμα πέσει ο φακός για μένα πάει στα σκουπίδια!!εδώ παθαίνεις διάφορα στα μάτια από ένα απλό σκουπιδάκι από τον άνεμο!πόσο αν πέσει στο πάτωμα!φυσικά μιλάω έχοντας μηνιαίους!δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση πιο μόνιμων φακών!
Link to comment
Share on other sites

φοραω φακους περιπου 14 χρονια καθημερινα και ολη την μερα και πριν 1 μηνα επαθα επιπεφυκιτιδα κερατοειδους και ειμαι με γυαλια :(

την αλλη εβδομαδα εχω παλι ραντεβου με τον γιατρο και δεν ξερω ποιο δρομο να διαλεξω.

να μου κανει μετρηση κερατοειδη και να προχωρησω αν μπορω σε ενχειρηση λειζερ η να δοκιμασω παλι με φακους κατι καινουριους που βγηκανε που αναπνεει το ματι περισσοtερο?

φοβαμαι μην με τους φακους παθω παλι το ιδιο προβλημα και ξανα μανα ολη η θεραπεια απο την αρχη, αλλα απο την αλλη φοβαμαι και το λειζερ μην εχω καμια ανεπιθυμιτη επιπλοκη..

εσεις τι θα κανατε στην θεση μου? εχω πολυ ανχος ..:(

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω χρόνια φακούς ετήσιους , τους οποίους τους αλλάζω κάθε 2,5 χρόνια .Απο αρχές Αυγούστου φοράω έναν ετήσιο και έναν μηναιίο φακό & ο λόγος είναι ότι όταν έλουζα τα μαλλιά μου , μου μπήκε λίγη σαπουνάδα στο ένα μάτι , το έτριψα και μου έπεσε επί τόπου ο φακός & έτσι αναγκάστηκα να πάω να πάρω έναν μηναιίο φακό . Και το πιο ασχήμο είναι ότι είχα μόνο λίγους μήνες που πήγα και αγόρασα τους καινούργιους ετήσιους φακούς ...πολλή γκαντεμιά...
Link to comment
Share on other sites

φοραω φακους περιπου 14 χρονια καθημερινα και ολη την μερα και πριν 1 μηνα επαθα επιπεφυκιτιδα κερατοειδους και ειμαι με γυαλια :(

την αλλη εβδομαδα εχω παλι ραντεβου με τον γιατρο και δεν ξερω ποιο δρομο να διαλεξω.

να μου κανει μετρηση κερατοειδη και να προχωρησω αν μπορω σε ενχειρηση λειζερ η να δοκιμασω παλι με φακους κατι καινουριους που βγηκανε που αναπνεει το ματι περισσοtερο?

φοβαμαι μην με τους φακους παθω παλι το ιδιο προβλημα και ξανα μανα ολη η θεραπεια απο την αρχη, αλλα απο την αλλη φοβαμαι και το λειζερ μην εχω καμια ανεπιθυμιτη επιπλοκη..

εσεις τι θα κανατε στην θεση μου? εχω πολυ ανχος ..:(

 

 

Συμβουλέψου τον οφθαλμίατρο σου ... Εγώ από οφθαλμίατρο έχω μαθει πως πλέον είναι πολύ αποτελεσματική θεραπεία, ρουτίνας μάλιστα ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν μπορουν να την κανουν ολοι.. αυτο φοβαμαι μην ειμαι σε κεινο το ποσοστο που δεν μπορει να κανει το λειζερ.. πω πω εχω κατα ανχωθει!!!!
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδια ,μου επεσε κατω ο φακος τωρα που προσπαθουσα να τον βαλω , μπορω να τον αφησω λιγο στη θηκη με το υγρο η πρεπει να παει για πεταμα ?

 

Κοίτα εγώ όταν μου πέφτει κάτω ο φακός κάνω το εξής...Αρχικά πλένω πολύ καλά τα χέρια μου πέρνω το φακό και τον βάζω σε πολύ υγρό μέσα στη θήκη..

Το αφήνω αρκετή ώρα..Μετά τον βάζω στη χούφτα μου με υγρο πάλι, πλένω τη θήκη με νερό που έχω βράσει για να είναι καυτό και τελος ξαναβάζω τους φακουσ στη θήκη με υγρό.

Δεν τον πετάω γιατι γενικά αρκετες φορές μου γλιστραει ο φακός..

Αν πέσει βέβαια στο δρόμο μόνο τότε τον πετάω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το Nova Sept (αυτο χρησιμοποιώ) είναι "καυστικό" υγρό (δεν ειμαι σίγουρος αν λέγεται έτσι) που σημαίνει ότι μπαίνει πάντα σε ειδική θήκη με καταλύτη και πρέπει να μείνει μέσα για 6 ώρες ώστε να γίνει η εξουδετέρωση. Στο μάτι σου φυσικά δεν μπορείς να το ρίξεις απευθείας αλλά ο καθαρισμός που κάνει είναι πάρα πολύ καλός.

 

Στους ετησιους (=διετια με σωστη και αραιη χρηση) φακους που εχω, μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα novasoft υγρο καθαρισμου.

Μου ειπε ομως η οφθαλμιατρος καλυτερα να παρω το υγρο novasept.

Ωστοσο, το συζητησα με την οπτικο και μου ειπε, οτι ακομη κι αν αφησεις πολλες ωρες απο τοτε που θα χρησιμοποιησεις το novasept στους φακους, οταν τους βαλεις μπορει να ερεθισουν τα ματια σου.

Τελικα τι ειναι καλυτερο, novasoft ή novasept?

 

Εγω δεν ξερω ποιον να πιστεψω, την οφθαλμιατρο ή την οπτικο?

Ο καθενας τα λεει αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...