Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλυτερα speedtest.net Παρα αυτο. Δεν ειναι παντα αξιιοπιστο, ειδικα σε αυτες τις ταχυτητες

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

9 minutes ago, doganos said:

καλυτερα speedtest.net Παρα αυτο. Δεν ειναι παντα αξιιοπιστο, ειδικα σε αυτες τις ταχυτητες

Συμφωνώ αλλά όταν μετράμε cosmote μετράμε σε άλλους σερβερ και όχι στης εταιρίας γιατί όταν έχει cap δε φαίνεται.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, cmvr said:

Συμφωνώ αλλά όταν μετράμε cosmote μετράμε σε άλλους σερβερ και όχι στης εταιρίας γιατί όταν έχει cap δε φαίνεται.

Εμένα σε όλους τους server σε οποιαδήποτε εταιρεία οι διαφορές δεν είναι μεγάλες 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zerokill said:

988a7ffd9921536b7b29280403907c7d.jpg
5129bbbf0745bf2750b970965036c3a1.jpg
New record στα Χανιά για 2-3 δευτερόλεπτα πηγε στα 2.2 αλλα μετά πέταξε καπνό emoji779.pngemoji23.png


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Άμα πέταξε καπνό, ή γύρισε καμιά μπιέλα ή το πιστόνι ήθελε να περάσει στο κάρτερ...

Και πάντα προτιμάμε το αξιόπιστο SpeedTest by Ookla. Όχι τις αμερικανιές της Netflix...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Άμα πέταξε καπνό, ή γύρισε καμιά μπιέλα ή το πιστόνι ήθελε να περάσει στο κάρτερ...
Και πάντα προτιμάμε το αξιόπιστο SpeedTest by Ookla. Όχι της αμερικανιές της Netflix...

Θα το έχω υπόψην! Δεν ήξερα οτι το fast.com οτι δεν είναι τόσο αξιόπιστο.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, zerokill said:


Θα το έχω υπόψην! Δεν ήξερα οτι το fast.com οτι δεν είναι τόσο αξιόπιστο.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Κι όμως...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Εμένα σε όλους τους server σε οποιαδήποτε εταιρεία οι διαφορές δεν είναι μεγάλες 

Αν δουλεύεις extrasim έχει όταν πέφτεις σε σταθμό που έχει cap

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετρησεις προς Ασπρόχωμα-Ελεούσα Ιωαννίνων σε εξωτερικό χώρο. 

Cosmote 5GIMG_9345.thumb.png.feb643e9868d42df7ab40e5ba245f929.png

 

Nova 5GIMG_9341.thumb.png.4af4670a17c12e1b2979c51324cd7e53.png

 

Η Nova αντιμετωπίζει αυτό το «πρόβλημα» που όταν επιλεγει κυρια Β7 πέφτει σε 4G. Μιλάμε για την ίδια Κυψέλη. Δείτε. 
IMG_9342.thumb.png.46b6101609012b0a7e50dba242ff05da.pngIMG_9339.thumb.png.5609e4590cce2f393798cb90474782a1.pngIMG_9338.thumb.png.8a833c233a06be1719b86286b257a2e5.png
 

Με 5G στο ίδιο σημείο και κυρια Β3

IMG_9343.thumb.png.5e67d2bd55c52c1c1d946591caad3d22.pngIMG_9335.thumb.png.cc57b61b4f72ff807d3c315ef8fc8563.pngIMG_9334.thumb.png.a90edce563cf6a39939ad308ea1bfeed.pngIMG_9337.thumb.png.e5f090a58da87afb64a3925edb90b3fa.png

(Το rsrq από -13 έως 15. Φαινεται να έχει κίνηση το δίκτυο)

Δεν επηρεάζει την εμπειρία χρήσης, μόνο το εικονίδιο αλλάζει αλλά γιατί να συμβαίνει; Τόσες άλλες κεραίες που εχω δει όταν επιλέγουν κυρια Β7 δεν το παθαίνουν αυτό. 

Τέλος, άλλη μια μέτρηση από κοσμοτε 5G. IMG_9344.thumb.png.a609269b77578c074c626b40b5ab994b.png

ΥΓ: Υπάρχει μια διαφορά λεπτών μεταξύ μετρήσεων-στιγμιότυπων από το μενού γιατί μου έκανε νερά (όπως πάντα) και δεν φορτωνε. Πρέπει να κλείνω την δεύτερη SIM και με υπομονή φορτωνει.
Με την Cosmote δεν φορτωνει ούτως η άλλως. 
ΥΓ2: Όλες οι μετρησεις της Nova με τον Fastpath. Της Cosmote με τους Cosmote Καλλιθέα και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Όσοι αναρωτιέστε, αν έχουν 5G (ή σήμα γενικά) στις τελευταίες 3 στάσεις της γραμμής 2 του μετρό (Ελληνικό, Αργυρούπολη, Άλιμος), όχι, δεν έχει. 😝

Υποτίθεται ότι θα είχαν 5G μέσα στο Καλοκαίρι. Έχω μαζί μου Vodafone και Nova. Αλλά στο Netmonster ούτε η Cosmote φαινόταν (συνήθως την εμφανίζει για κλήσεις έκτακτης ανάγκης, αν είναι εκτός δικτύου οι δικές μου). 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι όπως ήταν, όσο γυρνάω με το μετρό αυτές τις μέρες ήταν όπως ακριβώς τα άφησα το Πάσχα. Σήμα μόνο στις αποβάθρες και αυτό όχι σε όλες, ειδικά της γραμμής 3. Η Nova όπου πιάνει μέσα στο μετρό, μόνο EDGE. Η Cosmote έχει 4G+/5G.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panos.k2 said:

Δεν επηρεάζει την εμπειρία χρήσης, μόνο το εικονίδιο αλλάζει αλλά γιατί να συμβαίνει; Τόσες άλλες κεραίες που εχω δει όταν επιλέγουν κυρια Β7 δεν το παθαίνουν αυτό. 

Αν έχεις επιλέξει 5g auto στο iPhone, τότε όταν το 5g δε βελτιώνει την εμπειρία χρήσης σε σχέση με το 4g, το 5g απενεργοποιείται για εξοικονόμηση μπαταρίας. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dasnowy said:

Αν έχεις επιλέξει 5g auto στο iPhone, τότε όταν το 5g δε βελτιώνει την εμπειρία χρήσης σε σχέση με το 4g, το 5g απενεργοποιείται για εξοικονόμηση μπαταρίας. 

Όχι δεν είναι αυτό. Είναι ακριβως οπως το NSA Disconnected στα android που γράφει 5G αλλά δεν κανει ca με μπάντα του NR. Άσε που εγώ 5G On εχω. Είναι θέμα της Nova όχι του κινητού. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dasnowy said:

Αν έχεις επιλέξει 5g auto στο iPhone, τότε όταν το 5g δε βελτιώνει την εμπειρία χρήσης σε σχέση με το 4g, το 5g απενεργοποιείται για εξοικονόμηση μπαταρίας. 

Έχει τέτοια λειτουργία και το Samsung S23;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chrischal1908 said:

Έχει τέτοια λειτουργία και το Samsung S23;;

Κοίταξα στο site της samsung και δε βρήκα τέτοια επιλογή. Ούτε στο xiaomi που έχω υπάρχει αυτή η επιλογή. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

cosmote το πιο γρήγορο δίκτυο με την πιο χάλια κάλυψη στη χώρα,θεωρώ οτί είναι πιο χάλια και από nova,καλά με vodafone δεν το συζητάμε,μεγάλες διαφορές..

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, odim said:

cosmote το πιο γρήγορο δίκτυο με την πιο χάλια κάλυψη στη χώρα,θεωρώ οτί είναι πιο χάλια και από nova,καλά με vodafone δεν το συζητάμε,μεγάλες διαφορές..

Τεχνικά πάντως η Nova και η Vodafone διαφέρουν ελάχιστα έως καθόλου στην κάλυψη. Στην ύπαιθρο ελάχιστες είναι οι μη κοινές θέσεις. Πχ στην Ήπειρο εκτός πόλεων μιλάμε για ολόιδια κάλυψη και τις περισσότερες φορές πάνω κατω ίδιες ταχύτητες.  

Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα η Nova λόγω των γνωστών κόλπων της με τo EIRP στη Β20 δίνει αισθητα καλύτερη κάλυψη από τη συνεργάτιδα, η οποία όμως(η vf) στα περισσότερα μη αναβαθμισμένα σημεία δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες λόγω Β3. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, panos.k2 said:

Τεχνικά πάντως η Nova και η Vodafone διαφέρουν ελάχιστα έως καθόλου στην κάλυψη. Στην ύπαιθρο ελάχιστες είναι οι μη κοινές θέσεις. Πχ στην Ήπειρο εκτός πόλεων μιλάμε για ολόιδια κάλυψη και τις περισσότερες φορές πάνω κατω ίδιες ταχύτητες.  

Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα η Nova λόγω των γνωστών κόλπων της με τo EIRP στη Β20 δίνει αισθητα καλύτερη κάλυψη από τη συνεργάτιδα, η οποία όμως(η vf) στα περισσότερα μη αναβαθμισμένα σημεία δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες λόγω Β3. 

 με την cosmote που καταντησε απο Νο1 σε No3 τι θα κανουμε,η cosmote παιζει πολυ σε 1800 και 2100 ελάχιστα σε 800 και 900,voda-nova εχουν πανω κατω ιδια καλυψη αφου οι κεραιες τους ειναι collocations ,διαφέρει ο εξοπλισμός τους και οι συχνοτητες που παιζουν μονο...η cosmote ειναι τραγική....οι μηχανικοί δικτύου της cosmote παίρνουν καθόλου μετρησεις?? γιατι από οτι ξερω δε μετρανε μονο τα δικά τους αλλα και τους αλλους,για να βλέπουν τα χαλια τους οχι τιποτα αλλο...ο ανταγωνισμος δεν ειναι οπως ηταν ουτε και η  cosmote...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, odim said:

 με την cosmote που καταντησε απο Νο1 σε No3 τι θα κανουμε,η cosmote παιζει πολυ σε 1800 και 2100 ελάχιστα σε 800 και 900,voda-nova εχουν πανω κατω ιδια καλυψη αφου οι κεραιες τους ειναι collocations ,διαφέρει ο εξοπλισμός τους και οι συχνοτητες που παιζουν μονο...η cosmote ειναι τραγική....οι μηχανικοί δικτύου της cosmote παίρνουν καθόλου μετρησεις?? γιατι από οτι ξερω δε μετρανε μονο τα δικά τους αλλα και τους αλλους,για να βλέπουν τα χαλια τους οχι τιποτα αλλο...ο ανταγωνισμος δεν ειναι οπως ηταν ουτε και η  cosmote...

Προσωπικά δεν έχω θέμα κάλυψης όπου έχω πάει με την πράσινη. Γενικά με καμία εταιρεία δεν το έχω διαπιστώσει αυτό. Διαφορές μόνο στην ταχύτητα βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερόμαστε στην κάλυψη των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας για το νομό Κιλκίς, τα έχουμε ξαναπεί. Είναι η τελευταία τρύπα του ζουρνά και πρόκειται για έναν ολοκληρωτικά παρατημένο νομό (οδικό δίκτυο, τουρισμός, υποδομές, και φυσικά κινητή τηλεφωνία). Στην υπόλοιπη επικράτεια όλες είναι καλές.

Στην άγονη γραμμή, να προσθέσω και τον νομό Γρεβενών (Ανήλιο - Γρεβενά), που δένει επίσης αρμονικά με την μία μόνο λωρίδα κυκλοφορίας στον υπερσύγχρονο αυτοκινητόδρομο της Εγνατίας οδού (πέρασε και δεν κόλλησε) για την παραπάνω διαδρομή 

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote υποστηρίζει κανονικά sms μέσω wifi calling. Τις άλλες δύο τι τις εμποδίζει να υποστηρίξουν τα sms μέσω wifi; Η vodafone δεν υποστηρίζει και κλήσεις έκτακτης ανάγκης μέσω wifi (μου βγάζει και σχετική ειδοποίηση στο κινητό όταν γυρνάει η vodafone σε wifi calling). Για τη nova δε γνωρίζω αν τις υποστηρίζει γιατί το carrier profile της για τη συσκευή μου δεν υποστηρίζει wifi calling και το έχω ανεπίσημα. Ακόμα και στο όνομα δικτύου όταν είμαι με wifi calling σκέτο NOVA εμφανίζει.

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Στο δασος των Ιωαννίνων η Cosmote σε αρκετα σημεία της μπροστινής πλευράς (που βλέπει προς λίμνη) δεν παλεύεται. 
 

Πηγαινω κάθε μερα νωρίς το πρωί για τρέξιμο με τον φίλο μου, επομένως δεν έχουν κίνηση τα δίκτυα για να δικαιολογησω την Cosmote. Απλά σε συγκεκριμένα κομμάτια έχει χάλια σημα.
Αλλά το εικονίδιο 5G εκεί, ας πέφτουν ακόμα και οι κλήσεις. Τέτοια κάλυψη 5G 90% ξέρω και γω…

Η Νova και η Vodafone καμπάνα, δηλαδή δεν κόβεται πουθενα το streaming. 
 

Στην πίσω πλευρά που βλέπει προς μάρμαρα όλες είναι πολυ καλές. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, panos.k2 said:

Στο δασος των Ιωαννίνων η Cosmote σε αρκετα σημεία της μπροστινής πλευράς (που βλέπει προς λίμνη) δεν παλεύεται. 
 

Πηγαινω κάθε μερα νωρίς το πρωί για τρέξιμο με τον φίλο μου, επομένως δεν έχουν κίνηση τα δίκτυα για να δικαιολογησω την Cosmote. Απλά σε συγκεκριμένα κομμάτια έχει χάλια σημα.
Αλλά το εικονίδιο 5G εκεί, ας πέφτουν ακόμα και οι κλήσεις. Τέτοια κάλυψη 5G 90% ξέρω και γω…

Η Νova και η Vodafone καμπάνα, δηλαδή δεν κόβεται πουθενα το streaming. 
 

Στην πίσω πλευρά που βλέπει προς μάρμαρα όλες είναι πολυ καλές. 

Αν έχει τόσο κακό σήμα μάλλον είναι από n28 το 5G. Nova και Vodafone παίζουν μόνο με n1 και n78. Δεν έχουν βάλει ακόμα n28.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, dasnowy said:

Αν έχει τόσο κακό σήμα μάλλον είναι από n28 το 5G. Nova και Vodafone παίζουν μόνο με n1 και n78. Δεν έχουν βάλει ακόμα n28.

Δεν το ξέρω αυτό. Ούτε το σημα ξέρω πως είναι από τις άλλες δυο, απλά δεν κόβεται καθόλου και πουθενα το ιντερνετικό ράδιο. Για τη Vodafone ξέρω από τον φίλο μου ότι δεν κόβεται. Εγώ τη Nova χρησιμοποιώ που εχω και απεριόριστα, την Cosmote την βάζω σπανια απλά για να δω ποσες διακοπές κάνει. 

Το κινητό δεν το κοιτάω καθολου γιατί τρέχω και ζαλίζομαι αν κοιτάω κατω(κάποιες φορές το βάζω και στο μπράτσο), επομένως δεν εχω δει μπάντες/μπαρες κλπ. Απλά καταλαβαίνω ποτέ έχει κακό σημα γιατί κόβεται το ράδιο. 

Αυτό που μπορώ να πω είναι πως στην πόλη οι συνεργάτιδες έχουν πολυ περισσότερη 700αρα από την Cosmote έστω και στο 4G.

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, panos.k2 said:

Αυτό που μπορώ να πω είναι πως στην πόλη οι συνεργάτιδες έχουν πολυ περισσότερη 700αρα από την Cosmote έστω και στο 4G.

Σε 4G έχουν βάλει πολύ την 700άρα αλλά σε 5G τίποτα και δεν είναι καλό αυτό γιατί δεν έχουν τόσο καλή κάλυψη 5G σε εσωτερικούς χώρους όσο η cosmote. Εδώ που είμαι μόλις μπαίνεις σε εσωτερικό χώρο, vodafone και nova βγαίνουν nsa disconnected ενώ η cosmote έχει παντού 5G κανονικά. Στο Βόλο μόλις περνάς τοίχο βγαίνει εκτός η n1 της nova.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...