Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Cosmote κανει πολύπλοκη διαχείριση φάσματος και συχνοτήτων και ο ...απλος συνδρομητης νομιζει οτι το σημα αυξάνεται και μειώνεται αποτομα ακομη και σε σταθερά σημεία. 

 Εν μερη ισχύει αυτό ΟΜΩΣ στην πραξη η Cosmote σε " στέλνει " ΔΥΝΑΜΙΚΑ σε " ψηλες συχνότητες " με μεγαλη ευαισθησία οταν το κρίνει απαραίτητο για να σου διαθέσει χωρητικότητα ακομη και αν η συσκευή σου δεν εχει Carrier Aggregation ( Hong Kong και China versions συσκευών)

 

 Η Vodafone Nova καρφωμένη σε χαμηλές συχνότητες πολλές φορές ακόμη και αν υποφέρει απο μεγάλη κίνηση στην περιοχή σου.

 Πλεονεκτήματα και ...μειονεκτηματα.

 Η μπαταρία φεύγει εύκολα με Cosmote .....by the way 😉

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, odim said:

Πήγα από Κιλκίς στα φλογητά χαλκιδικής πριν μερικές μέρες,έχω στο κινητό δύο δίκτυα cosmote-vodafone,αυτό που διαπίστωσα είναι οτι με cosmote το κινητό αλλάζει συνεχώς κανάλια,τρεις την ωρα ανεβοκατέβαιναν οι γραμμές στο κινητό,ενώ η vodafone είχε μια σταθερότητα,θεωρώ οτί το δίκτυο της vodafone είναι το καλύτερο δίκτυο στην Ελλαδα από θέμα κάλυψης,πυκνότητας και λειτουργικότητας,όπου και να πήγα δε με άφησε χωρίς κάλυψη,γι αυτούς που κάνουν συχνές διαδρομές και ταξίδια συνιστώ vodafone..από την άλλη η cosmote είναι καλύτερη στα δεδομένα,πιο γρήγορο δίκτυο στις περιοχές που κινούμαι,κάποτε είχε το πιο πυκνό δίκτυο η cosmote τώρα το χει η vodafone!!

Nova έχεις δοκιμάσει; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το τέρμα σημα της Vodafone είναι πολύ χειρότερο από το 1 μπάρα της cosmote . Αν πας σε ένα σταθμό cosmote δεν θα δεις ποτέ τα πάνελ να κοιτάνε ευθεία , πάντα μελετούν που πρέπει  να χτυπάν και πως . Επίσης έχει να μοιράσεις το ίδιο EIRP σε περισσότερα MHz . Θα συμφωνησω ότι στην επαρχία στα βόρεια έχει περισσότερες κεραίες η Vodafone αλλά η cosmote έχει καλυτερη συμπεριφορά με διαφορά χιλιομέτρων . Όσο αναφορά την καλήψη για μένα παραμένει η cosmote λόγο των ακριτικών περιοχών που ουκ ολίγες φορές μου έχει τύχει να είναι ανύπαρκτες οι victus 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, georgebad said:

 Όσο αναφορά την καλήψη για μένα παραμένει η cosmote λόγο των ακριτικών περιοχών που ουκ ολίγες φορές μου έχει τύχει να είναι ανύπαρκτες οι victus 

Σε ακριτική περιοχή, ούτε κλίση με cosmote, κάνεις την δουλειά σου με κλίσεις και δεδομένα με την VODAFONE και εξαιρετική συμπεριφορά σε κλίσεις η nova. 

Για άλλη μια φορά θα γράψω το τετριμμένο πλέον "σε κάθε περίπτωση είναι άλλη η εταιρεία που καλύπτει τον κάθε ένα και είναι αδιάφορο για αυτόν τον κάθε ένα ποια εταιρία είναι η καλύτερη κατά μέσο όρο στην Ελλάδα". 

Συγνώμη που πετάχτηκα! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Το τέρμα σημα της Vodafone είναι πολύ χειρότερο από το 1 μπάρα της cosmote . Αν πας σε ένα σταθμό cosmote δεν θα δεις ποτέ τα πάνελ να κοιτάνε ευθεία , πάντα μελετούν που πρέπει  να χτυπάν και πως . Επίσης έχει να μοιράσεις το ίδιο EIRP σε περισσότερα MHz . Θα συμφωνησω ότι στην επαρχία στα βόρεια έχει περισσότερες κεραίες η Vodafone αλλά η cosmote έχει καλυτερη συμπεριφορά με διαφορά χιλιομέτρων . Όσο αναφορά την καλήψη για μένα παραμένει η cosmote λόγο των ακριτικών περιοχών που ουκ ολίγες φορές μου έχει τύχει να είναι ανύπαρκτες οι victus 
Εγώ που πήγα και είδα ένα σταθμό της Cosmote (συγκεκριμένα τον 3154 στους Τοξότες της Ξάνθης), παρά το υψόμετρο, τα πάνελ κοιτάνε όλα ευθεία, και αυτό έγινε μετα την αναβάθμιση. Το σήμα όταν βρίσκεσαι στην Εγνατία και την παλιά εθνική, ενώ θα έπρεπε να είναι άριστο, πολλές φορές κάτω του μετρίου.
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, georgeavl3 said:
7 ώρες πριν, georgebad said:
Το τέρμα σημα της Vodafone είναι πολύ χειρότερο από το 1 μπάρα της cosmote . Αν πας σε ένα σταθμό cosmote δεν θα δεις ποτέ τα πάνελ να κοιτάνε ευθεία , πάντα μελετούν που πρέπει  να χτυπάν και πως . Επίσης έχει να μοιράσεις το ίδιο EIRP σε περισσότερα MHz . Θα συμφωνησω ότι στην επαρχία στα βόρεια έχει περισσότερες κεραίες η Vodafone αλλά η cosmote έχει καλυτερη συμπεριφορά με διαφορά χιλιομέτρων . Όσο αναφορά την καλήψη για μένα παραμένει η cosmote λόγο των ακριτικών περιοχών που ουκ ολίγες φορές μου έχει τύχει να είναι ανύπαρκτες οι victus 

Εγώ που πήγα και είδα ένα σταθμό της Cosmote (συγκεκριμένα τον 3154 στους Τοξότες της Ξάνθης), παρά το υψόμετρο, τα πάνελ κοιτάνε όλα ευθεία, και αυτό έγινε μετα την αναβάθμιση. Το σήμα όταν βρίσκεσαι στην Εγνατία και την παλιά εθνική, ενώ θα έπρεπε να είναι άριστο, πολλές φορές κάτω του μετρίου.

Εννοείτε πως υπάρχουν εξερεσεις στον κανόνα , αλλά δύσκολα να δεις τετεια κατάσταση στην cosmote 

7 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Σε ακριτική περιοχή, ούτε κλίση με cosmote, κάνεις την δουλειά σου με κλίσεις και δεδομένα με την VODAFONE και εξαιρετική συμπεριφορά σε κλίσεις η nova. 

Για άλλη μια φορά θα γράψω το τετριμμένο πλέον "σε κάθε περίπτωση είναι άλλη η εταιρεία που καλύπτει τον κάθε ένα και είναι αδιάφορο για αυτόν τον κάθε ένα ποια εταιρία είναι η καλύτερη κατά μέσο όρο στην Ελλάδα". 

Συγνώμη που πετάχτηκα! 

Δλδ σε εξωτερικό χώρο δεν βγάζεις ούτε κλήση ; Σε μεγάλη γεωγραφική έκταση ;  Γιατί σε εμεα στα χωρια του νόμου που αναφέρομε δεν έχουν σημα για πολλα χιλιόμετρα μέσα στα βουνά και εννοείτε ούτε στα χωρια .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε πεζοπορίες που εχω κάνει πολλές φορές στα βουνα των Ιωαννίνων θα πω πως σε πολυ ψηλά σημεία η Cosmote δεν εμφανίζεται καν στα διαθεσιμα δίκτυα. Εμφανίζονται όλα τα αλβανικά και η Cosmote όχι. 

στον Όλυμπο ομως η Cosmote Έχει μεγάλο προβάδισμα. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα πάω στην κορυφή του Ολύμπου, όλο και κάποιος θα έχει πράσινη 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, panos.k2 said:

Εγώ σε πεζοπορίες που εχω κάνει πολλές φορές στα βουνα των Ιωαννίνων θα πω πως σε πολυ ψηλά σημεία η Cosmote δεν εμφανίζεται καν στα διαθεσιμα δίκτυα. Εμφανίζονται όλα τα αλβανικά και η Cosmote όχι. 

στον Όλυμπο ομως η Cosmote Έχει μεγάλο προβάδισμα. 

Και στον λαιλια Σερρών η cosmote σε πολλα σημεία πιάνει από Βουλγαρία , ενώ οι άλλες εχουβ κανονικά σημα. Αλλά στην ορεινή (το κατοικημένο χωριό του βουνού ) δυσκολεύονται πολύ τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά ενώ η cosmote έχει ένα μεγαθήριο έξω από το χωριό 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgebad said:

Και στον λαιλια Σερρών η cosmote σε πολλα σημεία πιάνει από Βουλγαρία , ενώ οι άλλες εχουβ κανονικά σημα. Αλλά στην ορεινή (το κατοικημένο χωριό του βουνού ) δυσκολεύονται πολύ τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά ενώ η cosmote έχει ένα μεγαθήριο έξω από το χωριό 

Σε Βουλγαρικά δίκτυα είναι και δωρεάν το roaming. Σε αλβανικά δίκτυα κάποιος απρόσεκτος μπορεί να χρεωθεί υπερβολικα. 

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Πανορμος Σκόπελος 

Cosmote 

https://www.speedtest.net/result/i/5714027732

Vodafone 

https://www.speedtest.net/result/i/5714028622

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα πάω στην κορυφή του Ολύμπου, όλο και κάποιος θα έχει πράσινη 

Πιάνει χαμηλότερα από τα καταφύγια..
Τσεκαρισμενο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας από πλευράς μου για την Βοιωτία υπάρχει μόνο η πράσινη σε θέμα απόδοσης δικτύου. Και η μαύρη όμως κάτι κάνει,σε αντίθεση με την κόκκινη που ακόμα και μέσα στις πόλεις το 4G/4G+ είναι αδύναμο. Σε παραλία της Εύβοιας με αρκετό κόσμο φίλος μου είπε η Vodafone που έχει με το ζόρι πιάνει 5 Mbps και η COSMOTE που έχει η κοπέλα του σταθερή στα 30-40 Mbps

Η εμπειρία μου μέχρι τώρα στην Αίγινα γέρνει υπέρ της πράσινης,παρόλα αυτά η Vodafone σε ορισμένες περιοχές του νησιού παίζει καλά,Όχι σε όλες όμως. Ο χώρος του λιμανιού και λίγο πιο έξω είναι το μεγαλύτερο αγκάθι της κόκκινης όπου έχει μπει στην 700αρα,με ταχύτητες όμως χαμηλές και σε πολλές περιπτώσεις μη λειτουργικές 

Link to comment
Share on other sites

Κατ εμε το καλύτερο δίκτυο είναι το δίκτυο που θα σε κρεμάσει τις λιγότερες φορές . Με διαφορά χιλιομέτρων επιλέγω προσωπικά την cosmote για τον εξής λόγο . Ήμουν συνδρομητής Vodafone ποσά χρόνια όπως και εγώ όπως και η οικογένεια μου . Το 2018 εποφασγσα να πάω στην cosmote λόγο της απελπιστικής καταστασης που επικρατούσε μέσα στο καλοκαίρι πολλές φορές στις Σέρρες ( Ξαι αυτό επειδή η Vodafone έκλεινε όλες τις συχνότητες εκτός από την 800αρα!) Προς έκπληξη μου το πρώτο τεστ που έκανα στο σπίτι μου από το E με πήγε στα 120mbps. Δεν είχα πιάσει ΠΟΤΕ πάνω από 70mbps στην κόκκινη . Από εκείνο το καλοκαίρι έκανα γύρα σε αρκετές περιοχές της Ελλάδας κει έβλεπα ολοένα και περισσότερες περιοχές στις οποίες με κρεμούσε η Vodafone η cosmote να μην με κρεμάει . Ιδιαίτερα στις διακοπές μου στις κυκλαδες, αλλά και στο νομο Σερρών και Θεσσαλονίκης . Παράλληλα όλη η οικογένεια μου μέχρι και πριν ένα μήνα είχε Vodafone , αλλά και εγω Ο ίδιος έχω μια sim vidafone για παν ενδεχόμενο (Δεν την έχω χρησημοποιησει ΠΟΤΕ, εξτος απο την Μαρτίου Θεσσαλονίκη) . Το πόσες φορές έχω ακούσει το «μου ανοίγεις λίγο χοτσποτ γιατί ΔΕΒ πιάνω» ΔΕΒ περιγράφεται . Έτσι προδιοριζω το καλύτερο δίκτυο . Προφανος υπαρχουβ σημεία που η cosmote δεν έχει σημα , η που οι άλλες ειναη καλύτερες , αλλά day to day στο σύνολο της Ελλάδας η cosmote σε κρεμάει ποιο δύσκολα από όλες . Για Τα άτομα που μένουν σε περιοχές που οι άλλες είναι καλύτερες , απλά επιλέγουν τις αλλες κογικοτατο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Μιλώντας από πλευράς μου για την Βοιωτία υπάρχει μόνο η πράσινη σε θέμα απόδοσης δικτύου. Και η μαύρη όμως κάτι κάνει,σε αντίθεση με την κόκκινη που ακόμα και μέσα στις πόλεις το 4G/4G+ είναι αδύναμο

Ναι στη Βοιωτία η COSMOTE δεν έχει άμεσο ανταγωνισμό. Η nova απλά παλεύεται. Το κατάλαβα ακόμα και γω που ήμουν περαστικός. 
 

Στην Αχαΐα η κοσμοτε έχει ένα αισθητο προβάδισμα αλλά και η nova την ανταγωνίζεται πολυ τίμια Και καποιες (λιγες) φορές την ξεπερνά. Ευχάριστη έκπληξη η μεγάλη κάλυψη 5G από την nova εκτός Πάτρας. 

Προς Αραχωβα και Δελφους πάλι έχει ένα προβαδισμα η κοσμοτε με τη νοβα να τα πηγαίνει και αυτη πολυ καλά (Έχει μπόλικη Β7 εκεί αλλα καθόλου 5G)  

Για την ήπειρο τα εχω ξαναπεί ένα σωρό φορές. Είναι κατ εμε η μεγάλη πληγή της κοσμοτε και εχει κακή φημη από παλιά.
Την σώζει η εξαιρετική δουλειά που έγινε στην Ιονία οδο. Να φανταστείτε πως πριν μπούνε αυτές οι κεραίες για να καλυφθεί η οδος, τα γύρω χωριά είχαν στην καλύτερη οριακό edge από την Cosmote ενώ οι συνεργάτιδες είχαν ηδη βάλει Β7. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Αν η Vodafone δεν κάνει τίποτα σε λίγο καιρό COSMOTE και Nova θα έχουν ανοίξει παρά πολύ την ψαλίδα. Δεν λέω υπάρχουν και οι εξαιρέσεις,αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου από ταξίδια σε Όλη την Ελλάδα αυτό μου λέει 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Αν η Vodafone δεν κάνει τίποτα σε λίγο καιρό COSMOTE και Nova θα έχουν ανοίξει παρά πολύ την ψαλίδα. Δεν λέω υπάρχουν και οι εξαιρέσεις,αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου από ταξίδια σε Όλη την Ελλάδα αυτό μου λέει 

Θεωρώ ότι σε 2 χρόνια η πρώτη με την δεύτερη εταιρία θα είναι πολύ μικρή η ψαλίδα ανάμεσα τους!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Θεωρώ ότι σε 2 χρόνια η πρώτη με την δεύτερη εταιρία θα είναι πολύ μικρή η ψαλίδα ανάμεσα τους!

Ακριβώς. 

Έτσι όπως τρέχουν οι αναβαθμίσεις αυτό θα συμβεί. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Θεωρώ ότι σε 2 χρόνια η πρώτη με την δεύτερη εταιρία θα είναι πολύ μικρή η ψαλίδα ανάμεσα τους!

Όταν τρέχει ο δεύτερος τρέχει και ο πρώτος. Άρα η ψαλίδα δε θα κλείσει.

Τώρα αν σε ικανοποιεί ο δεύτερος είναι άλλο θέμα 🙂

7 minutes ago, p_k said:

Ακριβώς. 

Έτσι όπως τρέχουν οι αναβαθμίσεις αυτό θα συμβεί. 

Εγώ πάντως βλέπω η ψαλίδα να έχει ανοίξει κι άλλο από πέρυσι.

6 ώρες πριν, rebel1 said:


Πιάνει χαμηλότερα από τα καταφύγια..
Τσεκαρισμενο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχει σταθμούς μέσα στον Όλυμπο αλλά έχει καλή κάλυψη και από σταθμούς στους πρόποδες.

Γεωγραφική κάλυψη η cosmote θέλει δουλίτσα. Πληθυσμιακή για εμένα παίζει μπάλα μόνη της.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση, έχουμε όλοι λάθος αντίληψη των πραγμάτων. 

Είτε πρώτος, είτε δεύτερος, τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει αυτό. 

Τον νοιάζει να απολαμβάνει ποιότητα υπηρεσιών. 

Και επειδή ο πρώτος επαναπαύεται στις δάφνες του, ο δεύτερος παρέχει καλύτερες υπηρεσίες. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Κατά βάση, έχουμε όλοι λάθος αντίληψη των πραγμάτων. 

Είτε πρώτος, είτε δεύτερος, τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει αυτό. 

Τον νοιάζει να απολαμβάνει ποιότητα υπηρεσιών. 

Και επειδή ο πρώτος επαναπαύεται στις δάφνες του, ο δεύτερος παρέχει καλύτερες υπηρεσίες. 

Για ποιες υπηρεσίες αναφέρεσαι;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mixtri said:

Για ποιες υπηρεσίες αναφέρεσαι;

Για όλες, ως συνολική εμπειρία 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Για όλες, ως συνολική εμπειρία 

Μμμ στο λέω γιατί η θεία μου έφυγε από Nova αποκαλώντας τους απατεώνες. Αυτό δε το λες καλή εμπειρία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα, εμπειρίες υπάρχουν πολλές θετικές και αρνητικές, σε κάθε εταιρεία. 

Από τη θεία σου και από τη θεία μου δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση, έχουμε όλοι λάθος αντίληψη των πραγμάτων. 
Είτε πρώτος, είτε δεύτερος, τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει αυτό. 
Τον νοιάζει να απολαμβάνει ποιότητα υπηρεσιών. 
Και επειδή ο πρώτος επαναπαύεται στις δάφνες του, ο δεύτερος παρέχει καλύτερες υπηρεσίες. 

Εντάξει και εμείς συνδρομητές vf είμαστε αλλά η Cosmote στις ταχύτητες ίντερνετ έιναι μπροστα. Και στα Χανιά τώρα που το νησί βουλιάζει απο κόσμο η Cosmote γαζώνει και η vf παιζει 10-30.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...