Jump to content

Google Pixel 6a 5G


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, Sotnem said:

Ρε συ, μια χαρά καταλαβαίνω, απλώς εννοείς άλλο πράγμα από αυτό που έγραψες στο αρχικό σου ποστ. Έχει διαφορά ότι δεν σου κάνουν εσένα κάποιες εφαρμογές με αυτό που λες. Φυσικά και υπάρχουν, τώρα αν εσύ θες ένα συγκεκριμένο πράγμα (το μωσαϊκό το οποίο το έχεις γράψει εκατό φορές) και δεν το κάνει, αυτό δεν σημαίνει ότι η εφαρμογή δεν είναι ΟΚ. Μπορώ να σου πω αντίστοιχα 4-5 πράγματα που έχουν τα Google Photos που δεν θα τα βρεις αλλού. Αυτό σημαίνει ότι οι εφαρμογές των άλλων δεν είναι πλήρεις; Και επαναλαμβάνω, έκανες αποτυχημένη σύγκριση με τα Huawei που δεν έχουν Gapps.
 

Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν ξέρεις τις πλήρεις δυνατότητες του Google Photos. Γράφεις ότι δεν έχει κείμενο (που έχει), γράφεις ότι διαβάζει μόνο τον φάκελο κάμερα (ενώ δεν ισχύει, στο library εμφανίζονται όλοι οι φάκελοι, ενώ μπορείς  τα αποκλειστικά εργαλεία να τα χρησιμοποιήσεις ακόμα σε φωτό από παλιότερες συσκευές). Το ίδιο ισχύει και για τα mp3. Φυσικά και μπορείς να τα παίξεις. Και το Files έχει ενσωματωμένο player και το YouTube Music τα παίζει. Προφανώς και είναι άθλιος τρόπος να το κάνεις, αλλά από τότε που με θυμάμαι να έχω κινητό πάντα βάζω 3rd party εφαρμογή, έχω αγορασμένο το Poweramp εδώ και εκατό χρόνια. Έχει χίλιες εφαρμογές εκεί έξω. Σιγά τον κόπο. Αλλά αν βρεθείς κάπου με ένα mp3 και χωρίς άλλες εφαρμογές, ναι μπορείς να το ακούσεις.

Ξέρω και τις library του photos (που μετά αν δε θες να σου συγχρωνιζουν θα πρέπει να την απενεργοποιησεις) και για τους ενσωματωμένους player. 

Πρακτικά κανένας δε παίζει την μουσική του από το files.

Τεσπα, δεν έχει νόημα να το συνεχίσω. Εννοείται ότι χρησιμοποιώ τρίτες εφαρμογές πλέον. Απλά θεωρώ παιδαριώδες λάθος να μην έχει τις βασικές σωστές εφαρμογές που θέλει ένας μέσος, χρήστης. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Ξέρω και τις library του photos (που μετά αν δε θες να σου συγχρωνιζουν θα πρέπει να την απενεργοποιησεις) και για τους ενσωματωμένους player. 

Πρακτικά κανένας δε παίζει την μουσική του από το files.

Τεσπα, δεν έχει νόημα να το συνεχίσω. Εννοείται ότι χρησιμοποιώ τρίτες εφαρμογές πλέον. Απλά θεωρώ παιδαριώδες λάθος να μην έχει τις βασικές σωστές εφαρμογές που θέλει ένας μέσος, χρήστης. 

Ανάλογα τον χρήστη μιας και έβαλες την λέξη "σωστές".

Π.χ με απλήρωτο spotify δεν βολεύομαι, με απλήρωτο esound είμαι πένα.

Το "σωστό" είναι και το app της κάμερας για το βίντεο με 60fps 4k. Αλλά, βγάζει μέτριες φωτογραφίες. 

Το αντίστροφο κάνει το gcam.   Ή τουλάχιστον σε εμένα δεν αρέσουν.

Ακόμα με το pocophone f1 είμαι. 

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, BurningBeard said:

Ανάλογα τον χρήστη μιας και έβαλες την λέξη "σωστές".

Π.χ με απλήρωτο spotify δεν βολεύομαι, με απλήρωτο esound είμαι πένα.

Το "σωστό" είναι και το app της κάμερας για το βίντεο με 60fps 4k. Αλλά, βγάζει μέτριες φωτογραφίες. 

Το αντίστροφο κάνει το gcam.   Ή τουλάχιστον σε εμένα δεν αρέσουν.

Ακόμα με το pocophone f1 είμαι. 

Αφού έχεις ακόμα το f1 πως έχεις γνώμη για τα pixel; Εγώ έχω το pixel 7 Pro και απλά απάντησα σε στο 6a γιατί ήταν κοινή η απάντηση σε όλα τα pixel. Τεσπα, το τι περιέχει από εφαρμογές ένα pixel είναι εκτός από το νήμα του 6a γι αυτό το σταματάω. 

Όσο για το spotify και απλήρωτο βολεύεσαι, αρκεί να ψαχτείς... Απλήρωτο έχω και εγώ και είναι "premium". Γι αυτό καθόμαστε στο android, αλλιως όλοι θα πηγαίναμε σε άλλες εταιρίες που δε δέχονται τρίτες εφαρμογές. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα είναι η τρίτη φορά, σε διάστημα περίπου 2 μηνών, όπου το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση όταν πάω να κάνω κλήση. Και για 5 πέντε περίπου ( τόσο κρατάει και μετά φτιάχνει μόνο του) κάνω κλήσεις και αυτό επανεκκίνηση. Οτιδήποτε άλλο κάνω, δουλεύει μια χαρά. Μόνο η κλήση έχει θέμα. 

*Απλή κλήση σε κινητά και ο πάροχος που έχω είναι Vodafone 

Edited by Machete_
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενώ μέχρι πρότινος με κάρτα Cosmote δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με χαμένες κλείσεις , με το που πέρασα το update Αυγούστου η συσκευή φαίνεται απενεργοποιημένη σε πάρα πολλές απόπειρες εισερχομένων κλήσεων. 
Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο το ίδιο πρόβλημα;

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ενώ μέχρι πρότινος με κάρτα Cosmote δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με χαμένες κλείσεις , με το που πέρασα το update Αυγούστου η συσκευή φαίνεται απενεργοποιημένη σε πάρα πολλές απόπειρες εισερχομένων κλήσεων. 
Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο το ίδιο πρόβλημα;
Μήπως σε καλούν από σταθερά Nova πρώην forhnet; Έχεις ενεργοποιημένο και το VoLTE φαντάζομαι.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, baiosss said:

Μήπως σε καλούν από σταθερά Nova πρώην forhnet; Έχεις ενεργοποιημένο και το VoLTE φαντάζομαι.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Από κινητά είναι οι κλήσεις. Ναι το volte είναι ενεργοποιημένο. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Android 14. Καλώς τα δεχτήκαμε. 

IMG_2536.jpeg

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Machete_ said:

Μόλις έκανα εγκατάσταση τη 14.... και δυστυχώς δεν βλέπω VoLTE με Vodafone 

Δε πειράζει. Το shizuku να ναι καλά. Αφού παίζει μια χαρά. Και στην vodafone που είχα και στη nova τώρα το volte και το wificalling παίζουν τέλεια. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν δεν δεν.... καταλάβατε?

Δεν είμαι ευχαριστημένος με την 14. Ψιλοκολλαει, κάποιες εφαρμογές αργούν να ανοίξουν, στο σκρολαρισμα κάποιες φορές δεν είναι smooth. Η μπαταρία μου φαίνεται μέχρι τώρα τα ίδια. Απλά νομίζω τώρα ότι δεν θερμαίνεται τόσο εύκολα. Ενώ πριν το τηλέφωνο μου δεν είχε θέμα απ'όλα αυτά, πήγαινε σφαίρα 

Μήπως να κάνω reset και να την περάσω καθαρή από την αρχή την 14? Θα βοηθήσει λέτε?

Edited by Machete_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κάτοχος του pixel 6a εδώ και λίγο καιρό. Γενικά ευχαριστημένος με την απόδοση του κινητού και έπειτα από το update σε 14 έχει γίνει άλλο κινητό .

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω και αν το έχετε αντιμετωπίσει κανείς σας είναι το εξής .

Κάποιες φορές κατά τη διάρκεια της κλήσης ακούγεται ένα δυνατός ήχος λες και "χτυπάει" το ακουστικό η ακούγεται ένας δυνατός "μπιπ " ήχος.  Σας έχει τύχει; δεν αναγνωρίζω αν είναι θέμα hardware.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2023 at 12:47 ΜΜ, kokosh said:

Καλησπέρα σας, κάτοχος του pixel 6a εδώ και λίγο καιρό. Γενικά ευχαριστημένος με την απόδοση του κινητού και έπειτα από το update σε 14 έχει γίνει άλλο κινητό .

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω και αν το έχετε αντιμετωπίσει κανείς σας είναι το εξής .

Κάποιες φορές κατά τη διάρκεια της κλήσης ακούγεται ένα δυνατός ήχος λες και "χτυπάει" το ακουστικό η ακούγεται ένας δυνατός "μπιπ " ήχος.  Σας έχει τύχει; δεν αναγνωρίζω αν είναι θέμα hardware.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Σε μένα όχι.... δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 7/10/2023 at 2:43 ΜΜ, Machete_ said:

Δεν δεν δεν.... καταλάβατε?

Δεν είμαι ευχαριστημένος με την 14. Ψιλοκολλαει, κάποιες εφαρμογές αργούν να ανοίξουν, στο σκρολαρισμα κάποιες φορές δεν είναι smooth. Η μπαταρία μου φαίνεται μέχρι τώρα τα ίδια. Απλά νομίζω τώρα ότι δεν θερμαίνεται τόσο εύκολα. Ενώ πριν το τηλέφωνο μου δεν είχε θέμα απ'όλα αυτά, πήγαινε σφαίρα 

Μήπως να κάνω reset και να την περάσω καθαρή από την αρχή την 14? Θα βοηθήσει λέτε?

Σε μένα πάει πολύ καλά η 14, δεν έχω κανένα παράπονο και ίσως να κρατάει και λίγο παραπάνω η μπαταρία.

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα !

Μπορείτε να μου πείτε εάν κάποιος αντιμετωπίζει το πρόβλημα που έχει το 6a της συζύγου μου ?

Δεν συνδέεται αυτόματα με το wifi του σπιτιού και δεν εμφανίζονται καν δίκτυα wifi. To πρόβλημα λύνεται μετά από επανεκκίνηση του τηλεφώνου. Μόλις γίνει επανεκκίνηση εμφανίζονται τα δίκτυα και συνδέεται αυτόματα στου σπιτιού.

Όταν φύγει από το σπίτι και ξαναγυρίσει, συμβαίνουν τα ίδια. Όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ σπαστικό να χρειάζεται να θυμάσαι να κάνεις επανεκκίνηση κάθε φορά που γυρνάς σπίτι...

Συμβαίνει αυτό σε κάποιον άλλο? Είναι θέμα κάποιας ρύθμισης ? Υπάρχει τέλος πάντων κάποια λύση ?

Σας ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, aspromavros said:

Καλησπέρα στην παρέα !

Μπορείτε να μου πείτε εάν κάποιος αντιμετωπίζει το πρόβλημα που έχει το 6a της συζύγου μου ?

Δεν συνδέεται αυτόματα με το wifi του σπιτιού και δεν εμφανίζονται καν δίκτυα wifi. To πρόβλημα λύνεται μετά από επανεκκίνηση του τηλεφώνου. Μόλις γίνει επανεκκίνηση εμφανίζονται τα δίκτυα και συνδέεται αυτόματα στου σπιτιού.

Όταν φύγει από το σπίτι και ξαναγυρίσει, συμβαίνουν τα ίδια. Όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ σπαστικό να χρειάζεται να θυμάσαι να κάνεις επανεκκίνηση κάθε φορά που γυρνάς σπίτι...

Συμβαίνει αυτό σε κάποιον άλλο? Είναι θέμα κάποιας ρύθμισης ? Υπάρχει τέλος πάντων κάποια λύση ?

Σας ευχαριστώ !

Στείλε κάνα screenshot με τις ρυμίσεις του wifi να δουμε το προβλημα. Κατι σαν κι αυτο που ανεβασα εγω!!!

Screenshot_20231105-133013.png

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχα το 4a και πήγα σε Samsung A52s 5g λόγω των γνωστών θεμάτων με vowifi/volte/5g.
Διάβασα ότι με το shizuku παίζουν μια χαρά vowifi/volte χωρίς root.
Για το 5G υπάρχει κάποια λύση ή παίζει μόνο 4G και θα με αναγκάσει να πάω πάλι για Samsung A54;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
4 ώρες πριν, Machete_ said:

Με το update Δεκεμβρίου έβαλαν VoLTE σε Vodafone... όχι όμως 5g

Έχεις ενεργό το 5g στη γραμμή σου; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Machete_ said:

Με το update Δεκεμβρίου έβαλαν VoLTE σε Vodafone... όχι όμως 5g

Δηλαδη οι  κλησεις βγαινουν μεσω volte? Η απλα ειδες το διακοπτη volte στο μενου?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Έχεις ενεργό το 5g στη γραμμή σου; 

Α ναι σωστά... πρέπει να το ενεργοποιήσει ο πάροχος πρώτα. Όχι όχι δεν το έκανα αυτό, οπότε θα επανέλθω 

3 ώρες πριν, CptBill said:

Δηλαδη οι  κλησεις βγαινουν μεσω volte? Η απλα ειδες το διακοπτη volte στο μενου?

Οι κλήσεις που κάνω μου βγάζει το HD και επίσης σερφαρω άνετα καθώς μιλάω 😁

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Machete_ said:

Α ναι σωστά... πρέπει να το ενεργοποιήσει ο πάροχος πρώτα. Όχι όχι δεν το έκανα αυτό, οπότε θα επανέλθω 

Οι κλήσεις που κάνω μου βγάζει το HD και επίσης σερφαρω άνετα καθώς μιλάω 😁

Κανουμε τραμπα το 6a σου με το 6 μου? 😝

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/12/2023 at 7:14 ΜΜ, CptBill said:

Κανουμε τραμπα το 6a σου με το 6 μου? 😝

Αν και καθυστερημένα, δεν έχεις voLTE με Vodafone στο Pixel 6?

Εγώ έχω από μία έκδοση beta του Οκτώβρη/Νοέμβρη και πλέον έχω και με την stable 14.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2023 at 11:47 ΜΜ, ParafronGR said:

Αν και καθυστερημένα, δεν έχεις voLTE με Vodafone στο Pixel 6?

Εγώ έχω από μία έκδοση beta του Οκτώβρη/Νοέμβρη και πλέον έχω και με την stable 14.

Έχω τελικά.

Αλλά ακόμα και σήμερα δεν μπορώ πλεον να ενεργοποιήσω μέσω τζουτζουκι το vowifi 😞

Ενώ πριν το ΟΤΑ του Δεκεμβρίου το είδα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...