Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

Θα πρότεινα σε αυτούς που λένε για nits να διαβάσουν πως ακριβώς δουλεύει αυτή η κλίμακα και ποια είναι η διαφορά πχ από τα 1500 στα 1700 nits.

Μια οθόνη στα 1500 nits είναι ήδη απίστευτα φωτεινή, άσχετο που μια οθόνη δεν κρίνεται μόνο από τη φωτεινότητα της. Δηλαδή όταν πας πάνω από τα 1500 nits καμία σημασία δεν έχει αν είσαι στα 1600 1700 ή 2000.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, nasosvasedis said:

Παιδιά όσοι είχατε παραγγείλει το S22 Ultra από την στιγμή που πρώτο ανακοινώθηκε, υπάρχει κάποιος που παρέλαβε πολύ νωρίς; Και αν ναι, από που είχε παραγγείλει; 

Εγώ παρέλαβα πολύ νωρίς, από το επίσημο samsung e-shop

2 ώρες πριν, SpeedRacer said:

Λίγες ώρες έμειναν και θα μάθουμε τα χαρακτηριστικά της συσκευής. Μην βγάζουμε συμπεράσματα πρόωρα.

Συμφωνώ, απλώς έχει διαρρεύσει η επίσημη μπροσούρα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, για αυτό και το ανέφερα

7 minutes ago, petrosk93 said:

Θα πρότεινα σε αυτούς που λένε για nits να διαβάσουν πως ακριβώς δουλεύει αυτή η κλίμακα και ποια είναι η διαφορά πχ από τα 1500 στα 1700 nits.

Μια οθόνη στα 1500 nits είναι ήδη απίστευτα φωτεινή, άσχετο που μια οθόνη δεν κρίνεται μόνο από τη φωτεινότητα της. Δηλαδή όταν πας πάνω από τα 1500 nits καμία σημασία δεν έχει αν είσαι στα 1600 1700 ή 2000.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει απτή διαφορά σε αυτά τα Nits. Εκτιμώ πάντως ότι αφού η ίδια η samsung διαφημίζει το νέο σούπερ πάνελ της στα 2000 nits, είναι οξύμωρο να μην μπαίνει στην νέα της ναυαρχίδα και να έχει αυτό το feature η apple από τον Σεπτέμβρη. Εννοείται φυσικά ότι δε μετράει μόνο η φωτεινότητα σε μία οθόνη,,,

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Dark_Lord said:

Εγώ παρέλαβα πολύ νωρίς, από το επίσημο samsung e-shop

Συμφωνώ, απλώς έχει διαρρεύσει η επίσημη μπροσούρα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, για αυτό και το ανέφερα

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει απτή διαφορά σε αυτά τα Nits. Εκτιμώ πάντως ότι αφού η ίδια η samsung διαφημίζει το νέο σούπερ πάνελ της στα 2000 nits, είναι οξύμωρο να μην μπαίνει στην νέα της ναυαρχίδα και να έχει αυτό το feature η apple από τον Σεπτέμβρη. Εννοείται φυσικά ότι δε μετράει μόνο η φωτεινότητα σε μία οθόνη,,,

Οκ και εγώ αυτό σκέφτομαι, να πάω για επίσημο eshop μήπως παραλάβω και λίγες μέρες πριν την "επίσημη διάθεση" της συσκευής. 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα 3 καινούρια θέματα για τις νέες ναυαρχίδες που θα ανακοινωθούν στις 20:00. Οπότε οτιδήποτε αφορά τη σειρά S23 ας συνεχιστεί στα αντίστοιχα θέματα!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα 3 καινούρια θέματα για τις νέες ναυαρχίδες που θα ανακοινωθούν στις 20:00. Οπότε οτιδήποτε αφορά τη σειρά S23 ας συνεχιστεί στα αντίστοιχα θέματα!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Επρεπε. Αν και....42c7812008f43499aa303f9c5c57124c.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε. Αν και....42c7812008f43499aa303f9c5c57124c.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πραγματικά όμως. Την Apple κοροϊδεύαμε κάποτε...

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απειροελάχιστες αλλαγές... Εγώ θέλω να είμαι αισιόδοξος για την τρομερά μεγάλη απόκλιση που θα υπάρχει από Exynos 2200 σε Gen 2. 

Προπαρήγγειλα και περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για το S22u 5G δίνουν επιστροφή 530euro    (αν κατάλαβα καλά)
Δεν κατάλαβες ακριβώς καλά... Αυτά τα δίνουν για το κορυφαίο μοντέλο. Για το 256 και το 128 δίνουν λιγότερα

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνει η Samsung Hellas και δίνει τόσα σε έναν λαό χωρίς καταναλωτική συνείδηση!! Αφού μας αρέσει να πληρώνουμε οι περισσότεροι. Εδώ βομβαρδισαμε το members για το πληκτρολόγιο και βρέθηκαν άνθρωποι να γράψουν αφού προσφέρει τόσα άλλα αυτό είναι.... αμελητέο. Άρα καλά μας κάνουν και μας κοροϊδεύουν μέσα στα μούτρα μας!! Προσωπικά ούτε είδα την παρουσίαση του 23 ούτε με ενδιαφέρει. Την αναβάθμιση τη θεωρώ κοροϊδία ειδικά με αυτό το τηλέφωνο που έχω από την αρχή.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην παθιαζεστε χωρις λογο. Ετσι λειτουργει η αγορα. Τωρα αν πεσουμε θυματα ειναι δικη μας ευθυνη η επιλογη.... Καποιος που ειναι ψειρας με την τεχνολογια μπορει να θελει να εχει το τελευταιο και θα πληρωσει αναλογα για αυτο.
Καποιος που δεν εχει τα χρηματα η δεν θελει να τα ξοδεψει χωρις λογο θα παραμεινει σε αυτο που εχει οσο κανει τη δουλεια του χωρις προβληματα.

Παλια αλλαζα 3-4 κινητα το χρονο αλλα οχι ναυαρχιδες. Υπηρχε λογος? Οχι... Το εβλεπα σαν παιχνιδι.
Απο τοτε που πηγα σε ναυαρχιδες αλλαζω 1 φορα ανα 2 χρονια πανω κατω. Πλεον ουτε σε αυτο βλεπω νοημα... Η τεχνολογια και η σχεδιαση των κινητων επιασε ταβανι οποτε δεν μου προσφερει κατι διαφορετικο πλεον. Ο στοχος πλεον ειναι να αλλαζω κινητο μονο οταν ειναι απαραιτητο και ελπιζω να το πετυχω.. Επισης αυτο το θεμα (ειδικα αυτο) με εκανε να συνειδητοποιησω ποσο αστεια ειναι η τρελα με τα κινητα.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Dark_Lord said:

Εγώ παρέλαβα πολύ νωρίς, από το επίσημο samsung e-shop

Συμφωνώ, απλώς έχει διαρρεύσει η επίσημη μπροσούρα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, για αυτό και το ανέφερα

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει απτή διαφορά σε αυτά τα Nits. Εκτιμώ πάντως ότι αφού η ίδια η samsung διαφημίζει το νέο σούπερ πάνελ της στα 2000 nits, είναι οξύμωρο να μην μπαίνει στην νέα της ναυαρχίδα και να έχει αυτό το feature η apple από τον Σεπτέμβρη. Εννοείται φυσικά ότι δε μετράει μόνο η φωτεινότητα σε μία οθόνη,,,

Παιδιά λυπάμαι που σας το λέω γιατί ούτε εμένα με συμφέρει αλλά το iphone14 Pro max έχει καλύτερη οθόνη απο το S22 Ultra μας. Το έχει συνάδελφος και το έχω δίπλα στο δικό μου όλη μέρα. Η οθόνη είναι πιο φωτεινή και διαυγής (δε μπορώ να το εκφράσω καλύτερα) σε όλες τις συνθήκες. Δε ξέρω γιατί τεχνικά αλλά σου αφήνει πολύ καλύτερη εμπειρία στο μάτι. Δείτε το σε κατάστημα. Και εμένα είναι απορίας άξιο γιατί το "επιτρέπει" αυτό η Samsung. Ισως ο custom επεξεργαστής της Apple να μπορεί να φτάσει στο έπακρο τα panels της Samsung με μικρότερη κατανάλωση. Αυτή είναι η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, yorgos00 said:

Παιδιά λυπάμαι που σας το λέω γιατί ούτε εμένα με συμφέρει αλλά το iphone14 Pro max έχει καλύτερη οθόνη απο το S22 Ultra μας. Το έχει συνάδελφος και το έχω δίπλα στο δικό μου όλη μέρα. Η οθόνη είναι πιο φωτεινή και διαυγής (δε μπορώ να το εκφράσω καλύτερα) σε όλες τις συνθήκες. Δε ξέρω γιατί τεχνικά αλλά σου αφήνει πολύ καλύτερη εμπειρία στο μάτι. Δείτε το σε κατάστημα. Και εμένα είναι απορίας άξιο γιατί το "επιτρέπει" αυτό η Samsung. Ισως ο custom επεξεργαστής της Apple να μπορεί να φτάσει στο έπακρο τα panels της Samsung με μικρότερη κατανάλωση. Αυτή είναι η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω. 

Είναι πιο φωτεινή σίγουρα. Στη χρωματική απόδοση δε με τρελαίνει. έχει μία περίεργη κιτρινίλα. 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Παει η μερα μου σημερα! Χαλασε. Ε οχι ρε φιλε καλυτερη οθονη το αηφονι.
Grow up guys.....

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, GMF80 said:

Παει η μερα μου σημερα! Χαλασε. Ε οχι ρε φιλε καλυτερη οθονη το αηφονι. emoji1787.pngemoji1787.png
Grow up guys.....

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εξήγησε μας τί εννοείς και άσε τους χαρακτηρισμούς εδώ σε παρακαλώ.  

35 minutes ago, Dark_Lord said:

Είναι πιο φωτεινή σίγουρα. Στη χρωματική απόδοση δε με τρελαίνει. έχει μία περίεργη κιτρινίλα. 

Χμμ... Για τη κιτρινίλα θα το παρατηρήσω καλύτερα φίλε μου. Να σου πω την αλήθεια δεν το παρατήρησα ούτε με πείραξε κάτι. Τα εβαλα και δίπλα σε βίντεο. Αλλά στη φωτεινότητα δεν υπάρχει συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει δικό της tuning η apple στα panels. Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου, όπως και οι φωτογραφίες 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dark_Lord said:

Κάνει δικό της tuning η apple στα panels. Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου, όπως και οι φωτογραφίες 

Ναι. Βέβαια δες και σχόλια σε reviews όπως αυτό. Επίσης δε ξέρω πόσο χρωματικά μπορείς να αλλάξεις τις ρυθμίσεις σε iPhone

https://www.dxomark.com/smartphones/#sort-display/device-

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-s22-ultra-snapdragon-display/

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, yorgos00 said:

Ναι. Βέβαια δες και σχόλια σε reviews όπως αυτό. Επίσης δε ξέρω πόσο χρωματικά μπορείς να αλλάξεις τις ρυθμίσεις σε iPhone

https://www.dxomark.com/smartphones/#sort-display/device-

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-s22-ultra-snapdragon-display/

Κοίτα, επειδή είχα διαβάσει το review, κόβανε πόντους επειδή είχε κάποια θέματαε glitches στην οθόνη στις αρχές. επίσης το dxo mark είναι αλλοπροσαλλο. Δεν υπάρχει περίπτωση το oppo, το honor και το pixel να έχουν καλύτερη οθόνη από το s22 ultra. Κανένας σοβαρός reviewer δεν τα λέει αυτά. Για το iphone το δέχομαι, είναι και πιο καινούργια συσκευή...

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Dark_Lord said:

Είναι πιο φωτεινή σίγουρα. Στη χρωματική απόδοση δε με τρελαίνει. έχει μία περίεργη κιτρινίλα. 

Καμία απολύτως κιτρινίλα με απενεργοποιημένο το true tone ειναι άψογα καλιμπραρισμενη το 12 pro max είχε μόνο πρόβλημα με τα πάνελ. Αντιθέτως για να έχω λευκό λευκό στο s22 ultra μου (ούτε πιο θερμό ούτε πιο ψυχρό) έχω εκεί τη ρύθμιση και ίσως έπρεπε και λίγο πιο κάτω. 

Screenshot_20230202_112418_Settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ChrisNikol said:

Καμία απολύτως κιτρινίλα με απενεργοποιημένο το true tone ειναι άψογα καλιμπραρισμενη το 12 pro max είχε μόνο πρόβλημα με τα πάνελ. Αντιθέτως για να έχω λευκό λευκό στο s22 ultra μου (ούτε πιο θερμό ούτε πιο ψυχρό) έχω εκεί τη ρύθμιση και ίσως έπρεπε και λίγο πιο κάτω. 

Screenshot_20230202_112418_Settings.jpg

Πιθανόν οι οθόνες που είχα δει να είχαν το true tone ενεργοποιημένο. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για τα δύο καλύτερα πάνελ της αγοράς. Δε μου φαίνεται περίεργο το 14 pro max να έχει λίγο καλύτερη οθόνη. Βγήκε 6 μήνες μετά. Δεν έχω ακούσει κανέναν κάτοχο να παραπονιέται για την οθόνη του s22u πάντως ούτε και κανέναν έγκριτο διεθνή reviewer. Ακόμη την χαρακτηριζουν καταπληκτική 

https://www.tomsguide.com/face-off/iphone-14-pro-max-vs-samsung-galaxy-s22-ultra

 

Και για να τελειώνουμε με το ψείρισμα της μαιμους, ο Tom's guide που παραδοσιακά στηρίζει apple, βγάζει καλύτερη την οθόνη του s22u, αναφέροντας ότι είναι ελαφρώς πιο σκοτεινή (περίπου 200 nits διάφορα) αλλά έχει καλύτερη απόδοση χρωμάτων και παραμετροποίηση σύμφωνα με τις μετρήσεις του .

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Dark_Lord said:

Πιθανόν οι οθόνες που είχα δει να είχαν το true tone ενεργοποιημένο. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για τα δύο καλύτερα πάνελ της αγοράς. Δε μου φαίνεται περίεργο το 14 pro max να έχει λίγο καλύτερη οθόνη. Βγήκε 6 μήνες μετά. Δεν έχω ακούσει κανέναν κάτοχο να παραπονιέται για την οθόνη του s22u πάντως ούτε και κανέναν έγκριτο διεθνή reviewer. Ακόμη την χαρακτηριζουν καταπληκτική 

https://www.tomsguide.com/face-off/iphone-14-pro-max-vs-samsung-galaxy-s22-ultra

 

Και για να τελειώνουμε με το ψείρισμα της μαιμους, ο Tom's guide που παραδοσιακά στηρίζει apple, βγάζει καλύτερη την οθόνη του s22u, αναφέροντας ότι είναι ελαφρώς πιο σκοτεινή (περίπου 200 nits διάφορα) αλλά έχει καλύτερη απόδοση χρωμάτων και παραμετροποίηση σύμφωνα με τις μετρήσεις του .

Εγώ δεν παραπονέθηκα ποτέ για την απόδοση της οθόνης.. Λίγο τη θερμότητα έριξα και είμαι κομπλέ.. Με τη διαχείριση της ενεργειακά και την μπαταρία που με το ζόρι θα βγάλει 5 ώρες οθόνη στο 18ωρο εκνευρίζομαι.. Το Galaxy max hz το είχα αλλά δεν κατάλαβα τεράστια διαφορά που την έριχνα στα 90 hz σαν οπτική αίσθηση δεν έχει τρελή διαφορά από τα 120 αν μου έδινε κάτι αισθητά καλύτερο σε μπαταρία οπότε το σούταρα και αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ChrisNikol said:

Καμία απολύτως κιτρινίλα με απενεργοποιημένο το true tone ειναι άψογα καλιμπραρισμενη το 12 pro max είχε μόνο πρόβλημα με τα πάνελ. Αντιθέτως για να έχω λευκό λευκό στο s22 ultra μου (ούτε πιο θερμό ούτε πιο ψυχρό) έχω εκεί τη ρύθμιση και ίσως έπρεπε και λίγο πιο κάτω. 

Screenshot_20230202_112418_Settings.jpg

Οταν έχεις την οθόνη σου στο Vivid, τα χρώματα είναι τεχνιτά υπερκορεσμένα (δεν κρίνω αν αρέσει περισσότερο ή λιγότερο - είναι προσωπικά γούστα αυτά). Όμως συνέπεια αυτού είναι το "λευκό" να επιρρεάζεται ανάλογα. Για τον λόγο αυτό σου δίνει και την δυνατότητα να το "φέρεις" στα γούστα σου (αλήθεια, σε εμένα βγάζει κάτω από το "white balance" επιπλέον δυνατότητα ρύθμισης μέσω "Advanced settings" - εσένα όχι.. Σίγουρα έχεις το S22U?).

Για να αξιολογήσεις σωστά την οθόνη βάλτο στο Natural.

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, stsalkit said:

Οταν έχεις την οθόνη σου στο Vivid, τα χρώματα είναι τεχνιτά υπερκορεσμένα (δεν κρίνω αν αρέσει περισσότερο ή λιγότερο - είναι προσωπικά γούστα αυτά). Όμως συνέπεια αυτού είναι το "λευκό" να επιρρεάζεται ανάλογα. Για τον λόγο αυτό σου δίνει και την δυνατότητα να το "φέρεις" στα γούστα σου (αλήθεια, σε εμένα βγάζει κάτω από το "white balance" επιπλέον δυνατότητα ρύθμισης μέσω "Advanced settings" - εσένα όχι.. Σίγουρα έχεις το S22U?).

Για να αξιολογήσεις σωστά την οθόνη βάλτο στο Natural.

Και σε μένα βγάζει advanced settings 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...