Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

1 minute ago, costsa41 said:

Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο το σήμα!!! Όπως τα δεδομένα, το 5g, τα ενεργοβόρα παιχνίδια. Είναι πολύ λογικό. Και αυτός είναι ένας λόγος που δεν μπορείς να συγκρίνεις τη διάρκεια της μπαταρίας σου, ακριβώς, με κάποιον άλλον, αλλά περίπου. Για φαντάσου να είσαι κάπου και να ψάχνει συνέχεια σήμα.....

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ακριβώς. γι αυτό και οι τόσο διαφορετικές αυτονομίες που αναφέρονται εδώ

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 minute ago, Dark_Lord said:

ακριβώς. γι αυτό και οι τόσο διαφορετικές αυτονομίες που αναφέρονται εδώ

Εγώ παιδιά έβαλα να σταματάει στο 85% δεν ξερω αν έκανα καλά αλλά γενικά είμαι ευχαριστημένος .05ωρες και 12 λεπτα και το έβαλα να φορτίσει στο 10%.

Γενικά το αφήνετε να στεγνώσει η εκεί γύρω στο 20% το φορτίζετε 

Η ερώτηση αφορά την προστασία της μπαταρίας και τους κύκλους φόρτισης

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geotrvs said:

Στο Bixby routines Πατάς..

1.προσθήκη ρουτίνας.

2.Στο "Αν" Χρονική περίοδος.

3.Βάζεις τις ώρες και μέρες που θέλεις.

3.Στο "Τότε" πατάς μπαταρία /προστασία μπαταρίας.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μάλλον θα εμφανιστεί στην 4.1 η επιλογή αυτή που λες 

Screenshot_20220324-130616_Bixby Routines.jpg

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, costsa41 said:

Κάνεις ότι χειρότερο για την μπαταρία. Μη σε νοιάζει το πόσο θα τη φορτίσεις γιατί η διαφορά θα είναι μικρή αν τη φορτίσεις στο 100 ή 85 σε βάθος χρόνου. Αυτό που καταστρέφει τη μπαταρία είναι όταν την αφήνεις να πάει στο 10% ή την εξαντλείς. 

Μόνο η πολύ γρήγορη φόρτιση είναι κάπως γρήγορη όχι πολύ γρήγορη και όχι τόσο γρήγορη, όσο υποσχέθηκε η εταιρεία. Σκέψου ότι έχει ,περίπου τον ίδιο χρόνο φόρτισης με το 21 που έχει 25άρη φορτιστή με τον 45άρι του 22. 

Επομένως είναι καλύτερο να φορτίζουμε την μπαταρία γύρω στο 20%? Εγώ όταν γυρνάω το βράδυ σπίτι εξάλλου κάπου εκεί την έχω. Άντε να είναι στο 30%.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, costsa41 said:

Νομίζω ότι κάπου εκεί λογικά και πρακτικά πρέπει να φορτίζει. Το λέω πρακτικά γιατί το καλύτερο είναι να μην αδειάζει το ένα....διαμέρισμα της μπαταρίας πολύ ,αλλά στην πράξη είναι ανέφικτο αν κάποιος θέλει μέχρι το βράδυ μπαταρία, εκτός κι αν δεν το χρησιμοποιεί. Με όσα τηλέφωνα έχω μπλέξει και έχουν μείνει καιρό βέβαια, είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος. Το s10 plus που ακόμα υπάρχει στην οικογένεια έχει μια χαρά μπαταρία και ήταν από τα πρώτα που αγοράστηκαν. Στο περίπου δύο χρόνια , όταν είχα πάει για επισκευή το πρώτο ρολόι της εταιρείας το παλικάρι στη smartec μου μέτρησε, από μόνος του και την μπαταρία του 10 τότε. Τέλεια μου λέει, μια χαρά είναι. Γύρω στο 20% φορτίζω κι εγώ. 

Με το ρολόι τι προτείνεις; Έχω το Galaxy Watch 4 Classic, το οποίο μετά βίας βγάζει τρίτη μέρα (πιο σωστά στο τέλος της δεύτερης θέλει φόρτιση). Και αυτό άρα γύρω στο 20% είναι ιδανικό να φορτίζει θεωρείς;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, costsa41 said:

Το ίδιο ρολόι έχουμε και μη διανοηθείς να πας σε άλλο που κρατάει περισσότερες μέρες, ειδικά που έχεις samsung τηλέφωνο και έχεις τις καταπληκτικές απομακρυσμένες κλήσεις και τα υπόλοιπα ,που δε λειτουργούν με άλλα κινητά άλλης εταιρείας. Άσε που τα άλλα έχουν τις μισές smart λειτουργίες του. Φυσικά το ρολόι είναι το ίδιο και αυτό  να κάνεις με τη μπαταρία του. Εμένα βγάζει 40 ώρες το περισσότερο το ρολόι, άρα εσύ είσαι καλύτερα από μένα. Και το ρολόι στο 20% το φορτίζω και μόνο όταν το ξεχάσω πάει παρακάτω. 

Τέλεια, ναι εννοείται, είναι φανταστικό μηχάνημα, δεν το αλλάζω τώρα που το πήρα με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

 

Κυκλοφορεί σύντομα fix για το πρόβλημα του GPS στα Samsung Galaxy S22 Ultra

https://techmaniacs.gr/kykloforei-syntoma-fix-gia-to-provlima-toy-gps-sta-samsung-galaxy-s22-ultra/

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, costsa41 said:

Αγόρασα, μόλις τώρα μια θήκη με τέλειες κριτικές. Τανκ θα το κάνω το τηλέφωνο χεχεχε. Amazon. de. Και βάση στήριξης πλάγια και κανονικά να δουλεύει και για τα παιδιά που κάνουν σπορ, εγώ δεν κάνω λόγω ηλικίας, ιδανική να περνάει στη ζώνη. a56967a62aed8bac01eacb2e6fcf918e.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βάλε και ένα σύνδεσμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα, μόλις τώρα μια θήκη με τέλειες κριτικές. Τανκ θα το κάνω το τηλέφωνο χεχεχε. Amazon. de. Και βάση στήριξης πλάγια και κανονικά να δουλεύει και για τα παιδιά που κάνουν σπορ, εγώ δεν κάνω λόγω ηλικίας, ιδανική να περνάει στη ζώνη. a56967a62aed8bac01eacb2e6fcf918e.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτό που μπαίνει μπροστά, δεν ενοχλεί καθόλου στο edge?
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, costsa41 said:

Δεν μπαίνει κάτι μπροστά. Απλά δείχνει το ποσό προφυλάσσει την μπροστινή μεριά της οθόνης. Άλλωστε το έχουνε μελετήσει.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κώστα εγώ που έχω μονο φορτιστη και περιμενω τα bluetooth τι άλλο αξεσουαρ θεωρείς απαραίτητο?

Ασύρματο φορτιστή αξίζει να πάρω μελλοντικά?

Από θήκη πήρα αυτήν

https://www.skroutz.gr/s/34102483/Caseology-Parallax-Back-Cover-Πλαστικό-Σιλικόνης-Burgundy-Galaxy-S22-Ultra-5G.html?from=listing_color_variations

Μου αρέσει πολύ δινει μια αίσθηση πολυτέλειας αλλά δινει και λίγο όγκο παραπάνω.

Θα χρειαστώ και μια βαση για το αυτοκινητο αν εχει κανενας να προτεινει καποια .Ειδα καλες κριτικες για αυτήν

 

https://www.skroutz.gr/s/25029430/iOttie-Βάση-Κινητού-Αυτοκινήτου-Easy-One-Touch-5-με-Ρυθμιζόμενα-Άγκιστρα-HLCRIO171AM.html?from=best_picks

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, costsa41 said:

Δεν μπαίνει κάτι μπροστά. Απλά δείχνει το ποσό προφυλάσσει την μπροστινή μεριά της οθόνης. Άλλωστε το έχουνε μελετήσει.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε δίνει πολύ όγκο κωστα;

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, costsa41 said:

Αγόρασα, μόλις τώρα μια θήκη με τέλειες κριτικές. Τανκ θα το κάνω το τηλέφωνο χεχεχε. Amazon. de. Και βάση στήριξης πλάγια και κανονικά να δουλεύει και για τα παιδιά που κάνουν σπορ, εγώ δεν κάνω λόγω ηλικίας, ιδανική να περνάει στη ζώνη. a56967a62aed8bac01eacb2e6fcf918e.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν σε ενοχλεί τόσο χοντροκομενη θήκη; να δίνει τόσο όγκο; νομίζω είναι υπερβολή σε θέμα προστασιας

Εγώ πήρα αυτή 

https://www.skroutz.gr/s/33935722/Spigen-Neo-Hybrid-Back-Cover-Πλαστικό-Σιλικόνης-Ανθεκτική-Gunmetal-Galaxy-S22-Ultra-5G.html

Και είμαι έτοιμος να την πετάξω στα σκουπίδια. Δίνει πολύ φάρδος χωρίς λόγο. 

Πήρα τέλικα της Samsung silicone back cover μαυρη Και την άλλη με το πορτάκι και το παραθυράκι πάνω δεξιά. Πανεμορφες

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Strofigkas said:

Δεν σε ενοχλεί τόσο χοντροκομενη θήκη; να δίνει τόσο όγκο; νομίζω είναι υπερβολή σε θέμα προστασιας

Εγώ πήρα αυτή 

https://www.skroutz.gr/s/33935722/Spigen-Neo-Hybrid-Back-Cover-Πλαστικό-Σιλικόνης-Ανθεκτική-Gunmetal-Galaxy-S22-Ultra-5G.html

Και είμαι έτοιμος να την πετάξω στα σκουπίδια. Δίνει πολύ φάρδος χωρίς λόγο. 

Πήρα τέλικα της Samsung silicone back cover μαυρη Και την άλλη με το πορτάκι και το παραθυράκι πάνω δεξιά. Πανεμορφες

αυτη με το strap απο πισω της Samsung την ειδες ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Niman72 said:

Θα χρειαστώ και μια βαση για το αυτοκινητο αν εχει κανενας να προτεινει καποια .Ειδα καλες κριτικες για αυτήν

 

https://www.skroutz.gr/s/25029430/iOttie-Βάση-Κινητού-Αυτοκινήτου-Easy-One-Touch-5-με-Ρυθμιζόμενα-Άγκιστρα-HLCRIO171AM.html?from=best_picks

Αυτήν έχω και την προτείνω. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την χρήση της. 

Screenshot_20220324-163905_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Strofigkas said:

Όχι γιατί; 

ειναι της samsung και εχει ενα strap για να βαζεις το χερι μεσα και να μη σε κουραζει .Το σκεφτομουν αν θα βολευε και ελεγα μηπως την ειδες απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, costsa41 said:

Δεν μπαίνει κάτι μπροστά. Απλά δείχνει το ποσό προφυλάσσει την μπροστινή μεριά της οθόνης. Άλλωστε το έχουνε μελετήσει.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εμένα αυτό με προβλημάτισε. Δεν έχει καμία φωτογραφία με φορεμένο και το μπροστινό πλαίσιο. Ύποπτο; Μπορεί και όχι.

Πάντως φαίνεται ωραία οπότε καλοφόρετη. Περιμένω εντυπώσεις όταν με το καλό σου έρθει. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Niman72 said:

ειναι της samsung και εχει ενα strap για να βαζεις το χερι μεσα και να μη σε κουραζει .Το σκεφτομουν αν θα βολευε και ελεγα μηπως την ειδες απο κοντα

Οχι δεν την είδα. Η άλλη με το σταντ θα με ενδιέφερε αλλά βγαίνει μόνο σε διάφανη νομίζω 

Edited by Strofigkas

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Strofigkas said:

Δεν σε ενοχλεί τόσο χοντροκομενη θήκη; να δίνει τόσο όγκο; νομίζω είναι υπερβολή σε θέμα προστασιας

Εγώ πήρα αυτή 

https://www.skroutz.gr/s/33935722/Spigen-Neo-Hybrid-Back-Cover-Πλαστικό-Σιλικόνης-Ανθεκτική-Gunmetal-Galaxy-S22-Ultra-5G.html

Και είμαι έτοιμος να την πετάξω στα σκουπίδια. Δίνει πολύ φάρδος χωρίς λόγο. 

Πήρα τέλικα της Samsung silicone back cover μαυρη Και την άλλη με το πορτάκι και το παραθυράκι πάνω δεξιά. Πανεμορφες

Αυτή τη θήκη τη φοράεi το Note 9. Την έχω από τον Οκτώβριο του 18 δεν έχει πάθει τίποτα και πήρα την ίδια για το S22. Και επιπλέον με βολεύει και στη βάση του αυτοκινήτου που είναι ιδιοκατασκευή μαζί και με άλλες δύο για το σπίτι και ταιριάζει απόλυτα και στο S22.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, costsa41 said:

Και , φυσικά , δεν ξεχνάμε την μεμβράνη, όχι τζάμι, για το δακτυλικό και μόνο, για την προστασία από τις αραχνιές που γίνονται , χωρίς να το καταλάβουμε. Και μακριά από θήκες με σιλικόνη γιατί μαγνητίζουν τη σκόνη σαν το....σουίφερ. 

Κώστα μια χαρά δουλεύει το δαχτυλικό με τζαμακι(whitestone dome) το βλέπει και χωρίς ιδιαίτερη πίεση στην οθόνη. Δεν ξέρω γιατί κάποιοι λενε ότι έχουν θέμα αφού το περασουν

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει Ελλάδα καμία μαγνητική θήκη τύπου magsafe, που να μπορεί να φορτίζει δηλ. ασύρματα το κινητο όταν το έχω στο αυτοκινητο, σε αντίστοιχη magsafe βάση?


Sent from my SM-S908B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, costsa41 said:

Γιατί , φίλε μου, στα περισσότερα τζάμια, χάνεις την αμεσότητα του δαχτυλικού , που από το 21 και μετά, πλέον είναι ακαριαίο και είναι κάτι που το χρησιμοποιείς καθημερινά. Και το τζάμι, προστατεύει ,ναι σε κάποιες περιπτώσεις. Υπάρχει όμως και η περίπτωση να σπάσει και η οθόνη κι ας έχει τζάμι. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τέτοιες και φυσικά οι πιο αδαείς να κάνουν και ζημιά στο κινητό την οποία δεν αναγνωρίζει ποτέ το σέρβις και μετά πληρώνεις εσύ με το υγρό που έχουν. Το χειρότερο είναι η εμφάνιση λόγω κυρτότητας που πρέπει είτε εσύ να τη προσαρμόσεις σωστά είτε το τζάμι να ταιριάζει απόλυτα , πράγμα λίγο δύσκολο. 

Υπάρχουν περιπτώσεις ναι που έχει σπάσει οθόνη που φοράει τζάμι. Φαντάσου τότε με μεμβράνη. Πιο πιθανό είναι να σπάσει η οθόνη με μεμβράνη πάρα με τζάμι. Η προστασία είναι καλύτερη σε σχέση με τα κλάσματα δευτερολεπτου πιο γρήγορου ξεκλειδωματος με μεμβράνη.

Τι είναι προτιμότερο, να βάλω μια χοντρή θήκη με πλαϊνά για να με προστατέψουν από τυχόν σημάδια στα πλαϊνά του τηλεφώνου ή να μην μου σπάσει η οθόνη;

Μια θήκη που να προεξέχει της οθόνης στις άκρες; αν έχω μεμβράνη και πέσει σε μια όχι ομαλή επιφάνεια δεν το σώζει σίγουρα η μεμβρανη.

Όσον αφορά την κυρτοτητα, με θήκη δεν φαίνεται κάτι στο τζάμι. 

Τέλος πάντων ο καθένας διαβάζει γνώμες, κρίνει και αποφασιζει

Edited by Strofigkas

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, costsa41 said:

Γιατί , φίλε μου, στα περισσότερα τζάμια, χάνεις την αμεσότητα του δαχτυλικού , που από το 21 και μετά, πλέον είναι ακαριαίο και είναι κάτι που το χρησιμοποιείς καθημερινά. Και το τζάμι, προστατεύει ,ναι σε κάποιες περιπτώσεις. Υπάρχει όμως και η περίπτωση να σπάσει και η οθόνη κι ας έχει τζάμι. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τέτοιες και φυσικά οι πιο αδαείς να κάνουν και ζημιά στο κινητό την οποία δεν αναγνωρίζει ποτέ το σέρβις και μετά πληρώνεις εσύ με το υγρό που έχουν. Το χειρότερο είναι η εμφάνιση λόγω κυρτότητας που πρέπει είτε εσύ να τη προσαρμόσεις σωστά είτε το τζάμι να ταιριάζει απόλυτα , πράγμα λίγο δύσκολο. 

Εγώ εξακολουθώ χωρίς καμία προστασια για την οθόνη!😅το πολύ πολύ να πάρω μια slim rugged case. Οι αράχνες δε με νοιάζουν ας χάσει 50 ευρώ μεταπώληση οταν το δώσω σε 4 χρόνια. Ούτε το 7 plus δεν ειχε πολλές..

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που πέφτει το κινητό και σπάει το τζαμακι! Αλλά δεν είσαι σίγουρος ότι θα έσπαζε η οθόνη του κινητού!!! Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν πέσει το κινητό από πολύ ψηλά είτε φοράει τζαμι είτε όχι πάει άκλαφτο!
Εγω είχα στο προηγούμενο κινητό Whitestone και όντως υπήρχε μια καθυστέρηση στο δακτυλικο. Κάποιες φορές το έγραφε για παραπάνω πίεση. Φαντάσου την διαφορά στο S22 που είναι τέλειο!
Στο κάτω κάτω, είναι λογικό κάποιος που έβαλε τζαμακι στο S22 από την 1η μέρα, να μην γνωρίζει την ταχύτητα του δακτυλικου και να μην μπορεί να συγκρίνει.
Γούστα είναι αυτά, αλλά πιστεύω ότι δεν μπορεί κανένας με σιγουριά να πει ότι δεν υπάρχει διαφορά με το τζαμακι! Δεν στέκει.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...