Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, η ρήτρα που λέτε έχει απόσβεση ανάλογα με το χρονικό διάστημα παραμονής. Κοιτάξτε το συμβόλαιό σας. Εγώ όταν έκανα φορητότητα είχα μπει στον τελευταίο μήνα και είχα υπολογίσει πως ήταν περίπου 13€. Φυσικά και προχώρησα στην αίτηση φορητότητας χωρίς καν να το σκεφτώ. Στη χειρότερη αν έφευγα θα έδινα +13. Και όταν με πήραν από wind ούτε που αναφέρθηκαν στο penalty.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε κάτι. Κάπου μέσα Ιουνίου ξεκινάει ο νέος τρόπος που η ΕΕΤΤ μας έδωσε για την φορητότητα. Δηλαδή αν την κάνεις απο απόσταση για 14 μέρες(όσο οι μέρες αποχώρησης) δεν προχωράει η αίτηση στον νέο πάροχο. Πως θα το αντιμετωπίσουμε αυτό το πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, η ρήτρα που λέτε έχει απόσβεση ανάλογα με το χρονικό διάστημα παραμονής. Κοιτάξτε το συμβόλαιό σας. Εγώ όταν έκανα φορητότητα είχα μπει στον τελευταίο μήνα και είχα υπολογίσει πως ήταν περίπου 13€. Φυσικά και προχώρησα στην αίτηση φορητότητας χωρίς καν να το σκεφτώ. Στη χειρότερη αν έφευγα θα έδινα +13. Και όταν με πήραν από wind ούτε που αναφέρθηκαν στο penalty.

 

Sent from my SM-G930F

Αυτό ισχύει μόνο για το αρχικό συμβόλαιο (τα 2 πρώτα χρόνια). Μετά την πρώτη ανανέωση αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας. Επιστρέφεις την έκπτωση που έχεις πάρει απο την ανανέωση και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε κάτι. Κάπου μέσα Ιουνίου ξεκινάει ο νέος τρόπος που η ΕΕΤΤ μας έδωσε για την φορητότητα. Δηλαδή αν την κάνεις απο απόσταση για 14 μέρες(όσο οι μέρες αποχώρησης) δεν προχωράει η αίτηση στον νέο πάροχο. Πως θα το αντιμετωπίσουμε αυτό το πρόβλημα;

Τι εννοείς;

Απλά σκέφτεσαι αν όντως θες να αποδεχτείς την προσφορά του παρόχου σου ή σε συμφέρει πραγματικά να πας σε άλλο πάροχο και κινείσαι ανάλογα

Τα πράγματα γίνονται πιο απλά

 

Η φάση είναι που με πήρανε και μένα επειδή σε μερικές μέρες τελειώνει και το δικό μου συμβόλαιο (δεν δέχτηκα την προσφορά τους) και πριν το κλείσουμε μου είπε ο υπάλληλος από μόνος του να ξέρεις πάντως ότι από Ιούνιο τελείωνει η φάση με τις φορητότητες, χωρίς να του έχω πει εγώ κάτι σχετικό προηγούμενως, ότι θα κάνω φορητότητα κτλ :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

:mad: - με εξαιρεση σημερα (ως τωρα που γραφω) ολες τις αλλες μερες εχω μικροδιακοπες στην wind, δεν μπορω να δω ενα μεγαλο βιντεο ή ταινια online, ευτυχως κρατανε μεχρι 1 λεπτο το πολυ

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεί τελειώνει η φάση με τις φορητότητες;

 

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/allazei-i-diadikasia-gia-tin-akyrosi-aitimaton-foritotitas-eett

 

Δυσκολεύουν τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

δεν διευκρινιζει ομως τι ακριβως γινεται για τις εντος καταστηματων φορητοτητες...αλλαζει κατι εκει? Λιγο παραλογο μου φαινεται να υπαρχουν 2 ξεχωριστες διαδικασιες...αν και στο τελος οι πιο καλες προσφορες ή οι τελικες συννενοησεις απο τηλεφωνου ή online γινονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:mad: - με εξαιρεση σημερα (ως τωρα που γραφω) ολες τις αλλες μερες εχω μικροδιακοπες στην wind, δεν μπορω να δω ενα μεγαλο βιντεο ή ταινια online, ευτυχως κρατανε μεχρι 1 λεπτο το πολυ

 

καλο θα ηταν να μας πεις περισσοτερα,αν πεφτει ο συγχρονισμος ή χανεις την ip μονο,και ακομα καλυτερα να ποσταρεις καποιο screenshot με τα στατιστικα του ρουτερ...

Link to comment
Share on other sites

 

Και ποιο είναι το πρόβλημα ρε παίδες αφού δεν προωθούν αυτοί την νέα φορητότητα θα την προωθούμε εμείς στον πάροχο που είμαστε είδη πελάτες ως αποδεικτικό ώστε να πάρουμε καλύτερη τιμή, θα την βρούμε την άκρη εμείς.... :p

Link to comment
Share on other sites

Τι προσφορα σας εκαναν για ανανεωση στην wind χωρις φορητοτητα?

 

Double play basic (adsl απεριοριστα σταθερα και 1500 προς κινητα wind/q) με 22€ ενω με επιπλέον 300' προς ολα τα κινητα πάει παραπανω καπου στα 25 αν θυμάμαι καλά. Το απλο broadband (adsl χωρίς δωρεάν χρόνο) στα 20. Ολα με τους φορους. Δεν ξέρω αν περιλάμβαναν στην τιμη αναγνώριση και ψηφιακες ευκολίες. Ειναι η πρωτη προσφορα που εχει βγει απο το 13800. Δεν εχω προχωρήσει σε συμφωνια μιας και λήγει σε 1.5 μηνα η δέσμευση. Στα καταστηματα εβγαιναν με 1-2€ παραπάνω οι ίδιες περίπου προσφορές.

Η ανανέωση χρεώνεται 5€ εφαπαξ (!) στον 1ο λογαριασμό απ'οπου κι αν την κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιο είναι το πρόβλημα ρε παίδες αφού δεν προωθούν αυτοί την νέα φορητότητα θα την προωθούμε εμείς στον πάροχο που είμαστε είδη πελάτες ως αποδεικτικό ώστε να πάρουμε καλύτερη τιμή, θα την βρούμε την άκρη εμείς.... :p

Αν βρεθείς κατά λάθος στον νέο πάροχο δεν θα είναι δυνατή η επιστροφή αζημίως λόγω του 14ημέρου.

Είναι γνωστό ότι η Ε.Ε.Τ.Τ. αποδέχτηκε αυτήν την αλλαγή απομένει να δουμε αν έχει την ίδια άποψη και ο συνήγορος του καταναλωτή.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεθείς κατά λάθος στον νέο πάροχο δεν θα είναι δυνατή η επιστροφή αζημίως λόγω του 14ημέρου.

Είναι γνωστό ότι η Ε.Ε.Τ.Τ. αποδέχτηκε αυτήν την αλλαγή απομένει να δουμε αν έχει την ίδια άποψη και ο συνήγορος του καταναλωτή.

Μα μιλάμε πως θα κάνεις κινήσεις ΠΡΙΝ την λήξει του 14 ημέρου εννοείται αυτό, δεν μπορείς να βρεθείς "κατά λάθος" σε έναν πάροχο που δεν θέλεις.

 

Τώρα η μόνη διαφορά είναι δεν ενημερώνουν το προηγούμενο πάροχο για την φορητότητα κάτι το οποίο θα αναλάβει να κάνει εκάστοτε πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Τι προσφορα σας εκαναν για ανανεωση στην wind χωρις φορητοτητα?

 

Double play basic (adsl απεριοριστα σταθερα και 1500 προς κινητα wind/q) με 22€ ενω με επιπλέον 300' προς ολα τα κινητα πάει παραπανω καπου στα 25 αν θυμάμαι καλά. Το απλο broadband (adsl χωρίς δωρεάν χρόνο) στα 20. Ολα με τους φορους. Δεν ξέρω αν περιλάμβαναν στην τιμη αναγνώριση και ψηφιακες ευκολίες. Ειναι η πρωτη προσφορα που εχει βγει απο το 13800. Δεν εχω προχωρήσει σε συμφωνια μιας και λήγει σε 1.5 μηνα η δέσμευση. Στα καταστηματα εβγαιναν με 1-2€ παραπάνω οι ίδιες περίπου προσφορές.

Η ανανέωση χρεώνεται 5€ εφαπαξ (!) στον 1ο λογαριασμό απ'οπου κι αν την κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Double play basic (adsl απεριοριστα σταθερα και 1500 προς κινητα wind/q) με 22€ ενω με επιπλέον 300' προς ολα τα κινητα πάει παραπανω καπου στα 25 αν θυμάμαι καλά. Το απλο broadband (adsl χωρίς δωρεάν χρόνο) στα 20. Ολα με τους φορους. Δεν ξέρω αν περιλάμβαναν στην τιμη αναγνώριση και ψηφιακες ευκολίες. Ειναι η πρωτη προσφορα που εχει βγει απο το 13800. Δεν εχω προχωρήσει σε συμφωνια μιας και λήγει σε 1.5 μηνα η δέσμευση. Στα καταστηματα εβγαιναν με 1-2€ παραπάνω οι ίδιες περίπου προσφορές.

Η ανανέωση χρεώνεται 5€ εφαπαξ (!) στον 1ο λογαριασμό απ'οπου κι αν την κάνεις.

 

Η αναγνώριση χρεώνεται κάτι ψιλά, δεν έχω λογαριασμό στα χέρια μου τώρα, αλλά θα επανέλθω!

 

Γενικά πάντως, άλλη προσφορά κάνουν τηλεφωνικώς, άλλη οι εξωτερικοί συνεργάτες, άλλη στα καταστήματα Wind κι άλλη στα Public.

Πριν ένα χρόνο περίπου που πήγα στη Wind σταθερή, εξωτερικός συνεργάτης μου έδωσε τάμπλετ (της κακιάς ώρας, αλλά αφού ήταν free, γιατί όχι) κι ένα μήνα αργότερα που η κοπέλα μου πήγε κι εκείνη το σταθερό της στη Wind, πήρε απ' τα Public smartwatch (αχρησιμοποίητο) κι επιταγή 40€. Κι οι 2 μας στο double-play. N' αναφέρω μόνο, πως έτσι κι αλλιώς στη Wind είχαμε καταλήξει, δε μας δελέασαν τα δώρα! Δε μας κακόπεσε η επιταγή, μιας που τα Public είχαν βάλει προσφορά ένα Asus gaming monitor στα 80€, κοτσάραμε την επιταγή και την πήραμε 40€ :lol::lol::lol:

 

Ένα ευχαριστώ, στα παιδιά που ανέφεραν περί φορητότητος, δεν ήμουν ενήμερος για τα νέα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

0,50 ειναι η χρεωση της αναγνωρισης και αλλα τοσα οι ψηφιακες ευκολιες αν τις θες. Αυτο που δεν ειχα ρωτησει απλα ειναι αν η τιμη της ανανεωσης περιλαμβανει τη συγκεκριμενη χρεωση ή οχι. Τωρα που το σκεφτομαι,πιστευω πως οχι,διοτι στο συστημα συνηθως φαινονται οι τιμες ανεξαρτητα απο τις προσθετες υπηρεσιες τις οποιες αλλοι τις εχουν και αλλοι οχι,εγω π.χ.εχω κρατησει μονο την αναγνωριση και εχω ζητησει να κοψουν τα υπολοιπα.Επισης στον επισημο τιμοκαταλογο των προγραμματων φαινονται ξεχωριστα οι εν λογω χρεωσεις.

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/May2018/wind_one.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάλι ,μίλησα με wind και ρώτησα αν υπάρχει Ρήτρα αν σκάσω το συμβόλαιο τον τελευταίο μήνα και μου είπαν "Σε τέτοια περίπτωση δεν επιβαρύνεσαι με κάποιο ποσό." Άρα δεν ισχύει το μετά την λήξη που Ει χε ειπωθεί παραπάνω μάλλον
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάλι ,μίλησα με wind και ρώτησα αν υπάρχει Ρήτρα αν σκάσω το συμβόλαιο τον τελευταίο μήνα και μου είπαν "Σε τέτοια περίπτωση δεν επιβαρύνεσαι με κάποιο ποσό." Άρα δεν ισχύει το μετά την λήξη που Ει χε ειπωθεί παραπάνω μάλλον

Αυτή την εντύπωση είχα και 'γω τόσα χρόνια! Αλλά πριν λίγο καιρό ένας συμφορίτης είχε γράψει νομίζω ότι έφυγε μια βδομάδα νωρίτερα απ' τη λήξη του συμβολαίου και του ζήτησαν ρήτρα! Εκτός κι αν δεν κατάλαβα εγώ καλά!

Εγώ πάντως, το Μάρτιο που έφυγα, πήρα τηλέφωνο και ρώτησα πότε ακριβώς λήγει το συμβόλαιο και έφυγα 2 μέρες μετά, για να μην έχουν το θράσος να πουν καμμιά εξυπνάδα!

Και πάλι να φανταστείς, την ίδια μέρα που έκανα αίτηση σε άλλη εταιρεία, με πήρε τηλέφωνο μια κοπέλα απ' τη wind και μου είπε "Προσέξτε γιατί αν φύγετε μπορεί να πληρώσετε ρήτρα"!!

Της λεω "Δεν κατάλαβες καλά!! Το συμβόλαιο μου έχει λήξη κανονικά και μπορώ να φύγω νομιμότατα"!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάλι ,μίλησα με wind και ρώτησα αν υπάρχει Ρήτρα αν σκάσω το συμβόλαιο τον τελευταίο μήνα και μου είπαν "Σε τέτοια περίπτωση δεν επιβαρύνεσαι με κάποιο ποσό." Άρα δεν ισχύει το μετά την λήξη που Ει χε ειπωθεί παραπάνω μάλλον

 

Μερικές φορές δεν υπάρχει διότι έχεις προπληρώσει το κόστος του τελευταίου μήνα.

Αλλά δημιουργείται το εύλογο ερώτημα : Αφού τον έχεις πληρώσει τον μήνα γιατί να φύγεις νωρίτερα ;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά: Γιατί μια προσφορά λήγει πριν λήξει το συμβόλαιο σου(π.χ. τώρα cyta στα 16.5 ευρώ σταθερά ίντερνετ και 300 προς κινητά) η δεν ξέρεις ποτέ θα λήξει μια προσφορά (nova όλα απεριόριστα στα 19.9)

Στην παρούσα φάση. Για την νέα νομοθεσία και το θέμα που δεν βλέπουν την φορητότητα οι παλιοί πάροχοι (και μπορώ να του λέω εγώ ότι έφυγα , Αλλά τώρα η διαδικασία είναι αυτόματη )

 

Anyway , λογικά ισχύει αυτό που είπες με τον προπληρωμένο μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εντύπωση είχα και 'γω τόσα χρόνια! Αλλά πριν λίγο καιρό ένας συμφορίτης είχε γράψει νομίζω ότι έφυγε μια βδομάδα νωρίτερα απ' τη λήξη του συμβολαίου και του ζήτησαν ρήτρα! Εκτός κι αν δεν κατάλαβα εγώ καλά!

Εγώ πάντως, το Μάρτιο που έφυγα, πήρα τηλέφωνο και ρώτησα πότε ακριβώς λήγει το συμβόλαιο και έφυγα 2 μέρες μετά, για να μην έχουν το θράσος να πουν καμμιά εξυπνάδα!

Και πάλι να φανταστείς, την ίδια μέρα που έκανα αίτηση σε άλλη εταιρεία, με πήρε τηλέφωνο μια κοπέλα απ' τη wind και μου είπε "Προσέξτε γιατί αν φύγετε μπορεί να πληρώσετε ρήτρα"!!

Της λεω "Δεν κατάλαβες καλά!! Το συμβόλαιο μου έχει λήξη κανονικά και μπορώ να φύγω νομιμότατα"!!

Ναι η δικιά μου περίπτωση ήταν, για την όποια δεν πλήρωσα τα 200+, που έληξαν εχθές και έχω κάνει ήδη καταγγελία στην ΕΕΤΤ. περίμενω τις εξελίξεις για να προβώ και σε νέα καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή αν χρειαστεί...

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί ότι κάποιος συνεργάτης της wind δίνει πρόγραμμα σταθερής και ίντερνετ από 14 έως 16 ευρώ ή κάτι τέτοιο, δεν έχω καταλάβει καλά. Παίζει κάτι τέτοιο? Ξέρεις κάποιος κάτι η έχει ακούσει?
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...