Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά ήθελες να με μπερδέψεις?:-)

Δεν υπάρχει αυτό πλέον.

Φορητότητα εννοείς από άλλη εταιρία,σωστά?

 

1. Δεν είχα πρόθεση να σε μπερδέψω, αλλά, αντίθετα, να σε διαβεβαιώσω ότι υπήρξε προσφορά τόσο χαμηλή.

2. Επαναλαμβάνω ότι η προσφορά ήρθε μετά από αίτηση φορητότητας ΣΕ άλλο πάροχο, μετά τη λήξη της δέσμευσης με την Wind.

Δίνουν, λοιπόν, αυτές τις προσφορές, όταν δουν αίτηση φορητότητας.

Link to comment
Share on other sites

120 λεπτα απο το σταθερο ειναι λιγα. Απεριοριστα δινουν σε DP. Μαλλον ηθελες να γραψεις απο το wind καρτοκινητο σου προς ολους.

 

isolove γι αυτο που ρωτας, μιας και δεν σε ενδιαφερει οπως εχεις ηδη γραψει το σταθερο τηλεφωνο, αλλα αν ειναι σταθερες οι τιμες που σου ειπαν:

 

Η ιστορια εχει δειξει οτι δεν κραταει σταθερες τις τιμες που υποσχεται η wind. Διαβασε σχετικα θεματα με αυξησεις 20% ισως και παραπανω σε εν ισχυ συμβολαια, πριν ελαχιστους μηνες μαλιστα. Πχ απο 17 ευρω εχουν παει 20, 21€ κλπ.

 

Από τις 6 Δεκεμβρίου 2017 έχει απαγορευτεί με απόφαση τις Ε.Ε.Τ.Τ. κάθε αύξηση του παγίου ή κάθε μείωση των συμφωνημένων παροχών για όλη την διάρκεια του συμβολαίου. Μπορούν να αυξηθούν όμως τα μή συμφωνηθεντα . π.χ. οι κλήσεις μετά το πέρας του δωρεάν χρόνου.

Οπότε η ιστορία δεν δείχνει τίποτα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Μονο που ο άνθρωπος δεν ειναι ηδη στη wind,και μάλλον ούτε γραμμή έχει οποτε περίπτωση να παρει το συγκεκριμένο πακετο πιο χαμηλά από τις τρέχουσες προσφορές δεν υπάρχει. Επίσης με βαση την τελευταία αναθεώρηση του κανονισμού της εεττ καμμια αλλαγή στο μηνιαιο πάγιο δεν επιτρέπεται να γίνει στους συνδρομητές που ειναι ηδη σε δέσμευση. Το τι γινόταν παλιότερα είναι άλλη ιστορία. Και το έκαναν ολοι οχι μονο η wind. Edit με προλαβε και ο vasileios. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια παντα δειχνει. Δεν σταματα να δειχνει επειδη βγηκε μια "χ" αποφαση. Οι αυξημενες τιμες για τις οποιες εχουν γραψει τοσοι, παραμενουν οπως ξερουμε ολοι, αυτο που λες μπορει να ισχυσει στα νεα μονο συμβολαια. Σημασια ομως πραγματι εχει αυτο που δειχνει η ιστορια. Γιατι αυριο-μεθαυριο δεν αποκλειει κανεις να βγει αλλη αποφαση που να επιτρεψει και παλι να κανει ο παροχος μονομερη μεταβολη τιμων και χρεωσεων σε συμβολαια που ειναι εν ισχυ.
Link to comment
Share on other sites

120 λεπτα απο το σταθερο ειναι λιγα. Απεριοριστα δινουν σε DP. Μαλλον ηθελες να γραψεις απο το wind καρτοκινητο σου προς ολους.

 

isolove γι αυτο που ρωτας, μιας και δεν σε ενδιαφερει οπως εχεις ηδη γραψει το σταθερο τηλεφωνο, αλλα αν ειναι σταθερες οι τιμες που σου ειπαν:

 

Η ιστορια εχει δειξει οτι δεν κραταει σταθερες τις τιμες που υποσχεται η wind. Διαβασε σχετικα θεματα με αυξησεις 20% ισως και παραπανω σε εν ισχυ συμβολαια, πριν ελαχιστους μηνες μαλιστα. Πχ απο 17 ευρω εχουν παει 20, 21€ κλπ.

 

1. Το λάθος μου είναι ότι έγραψα 120' αντί του σωστού 300' και, φυσικά, δεν ανέφερα τα 120' σε κινητό προς όλους, αφού αυτό εξυπακούεται όταν έχεις σταθερή τηλεφωνία Wind.

Ίσως μπερδεύεις τα απεριόριστα προς όλους που δίνει η Forthnet, αλλά όχι η Wind.

 

2. Η ιστορία με τις αυξήσεις του ΣΕΠ έχει αναλυθεί αρκετά σ' αυτό το νήμα και άλλα, αλλά σταμάτησε μετά την νέα οδηγία της ΕΕΤΤ (ΔΕΚ 2017), που απαγορεύει την αύξηση σε υφιστάμενους πελάτες.

Πέρα απ' αυτό, όσοι βρέθηκαν σ' αυτή τη φάση, όπως εγώ, μπορούσαν να αφαιρέσουν μερικές άχρηστες υπηρεσίες και να μειώσουν την αύξηση.

 

Συμπερασματικά, καλό είναι να συμβουλεύουμε με σωστά και αληθινά στοιχεία, αν θέλουμε να είμαστε χρήσιμοι στους συμφορουμίτες μας.

Link to comment
Share on other sites

@isolove κάτι που ξεχασα ο τιμοκαταλογος εχει επιπλέον χρεωση γυρω στο 1€ για αναγνώριση κλήσης και λοιπές ψηφιακές ευκολίες,τις οποίες προφανώς μπορείς να ζητήσεις να μην υπάρχουν,είτε εξ'αρχής είτε οποιαδήποτε στιγμή στη συνέχεια θέλεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης παντα ο 1ος λογαριασμός βγαίνει λίγες μέρες μετά την σύνδεση και περιεχει αναλογικά τα πάγια των ημερών αυτών +1 παγιο το οποίο προπληρώνεται. Μην παραξενευτείς δηλ.αν δεις παραπάνω χρέωση την πρώτη φορά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ιστορια παντα δειχνει. Δεν σταματα να δειχνει επειδη βγηκε μια "χ" αποφαση. Οι αυξημενες τιμες για τις οποιες εχουν γραψει τοσοι, παραμενουν οπως ξερουμε ολοι, αυτο που λες μπορει να ισχυσει στα νεα μονο συμβολαια. Σημασια ομως πραγματι εχει αυτο που δειχνει η ιστορια. Γιατι αυριο-μεθαυριο δεν αποκλειει κανεις να βγει αλλη αποφαση που να επιτρεψει και παλι να κανει ο παροχος μονομερη μεταβολη τιμων και χρεωσεων σε συμβολαια που ειναι εν ισχυ.

 

Παντοτε οταν καποιος εδώ μας ρωτάει και εν προκειμένω στην περίπτωση αυτή που μιλάμε για νέο συμβόλαιο εξηγούμε την κατάσταση με βάση τα ισχύοντα. Η ιστορία πάλι δείχνει οτι ο κανονισμός της ΕΕΤΤ δεν αλλάζει κάθε μέρα. Τα συμβόλαια που συνάπτονται τώρα υπόκεινται στον κανονισμό που είναι σε ισχύ τώρα. Ολα τα υπολοιπα ειναι θεωρίες για το μέλλον και να θυμισω οτι οι μονομερείς αυξήσεις εντος συμβάσης ήταν συνήθεια όλων των παρόχων. Και αυτο η ιστορία το έδειχνε.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε έχω να κάνω σύνδεση καμμία 8+ χρόνια.

Eπερνα από τον αδελφό μου ,wifi.

Αλλά δεν μπορώ να το δώσω παραπέρα......

Τους ρωτάω πως θα κατοχυρωθω ότι θα πληρώνω μόνο 18€

τον μήνα.Μου λένε ότι οι κλήσεις καταγράφονται και ότι έχω δικαίωμα να ζητήσω αυτές τις καταγραφές.......

Γενικώς βιάζονται να μου πάρουν τα στοιχεία :-)

 

Δεν αναφέρουν πουθενά ποιο πρόγραμμα έχεις.

Ουτε στο συμβόλαιο ούτε πουθενά!

Ευτυχώς που η αφελής υπάλληλος άφησε την καρτέλα μου ανοιχτή και την φωτογραφησα την ώρα που τυπωνε.

Σου δείχνει στιγμιαία το πρόγραμμα στο pc και αυτό είναι.

Ότι να ναι......

Edited by XP130TD
εκτός ο.π.χ. και συνεχόμενα posts

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Εχθές με πήραν τηλέφωνο για αναβάθμιση από VDSL σε οπτική (100 άρα). Απεριόριστα σταθερά, 5 ώρες προς κινητά και 25 ώρες προς κινητά Wind και Q. Κόστος 33€ τελική με όλα μέσα και 2 έτη συμβόλαιο. Κόστος μετάβασης δωρεάν. Το προχωράω.

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχθές με πήραν τηλέφωνο για αναβάθμιση από VDSL σε οπτική (100 άρα). Απεριόριστα σταθερά, 5 ώρες προς κινητά και 25 ώρες προς κινητά Wind και Q. Κόστος 33€ τελική με όλα μέσα και 2 έτη συμβόλαιο. Κόστος μετάβασης δωρεάν. Το προχωράω.

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ καλή τιμή!!

Εμένα πριν κάνα μήνα με πήραν για "προσφορά" το fiber 50 στα 35€!!

Φυσικά δεν το έκανα......

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Εχθές με πήραν τηλέφωνο για αναβάθμιση από VDSL σε οπτική (100 άρα). Απεριόριστα σταθερά, 5 ώρες προς κινητά και 25 ώρες προς κινητά Wind και Q. Κόστος 33€ τελική με όλα μέσα και 2 έτη συμβόλαιο. Κόστος μετάβασης δωρεάν. Το προχωράω.

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν επιτρέπεται, σε ποιά περιοχή μένεις?

 

Περιμένω εντυπώσεις, γιατί ψάχνω απεγνωσμένα κάποιον να έχει 100άρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, σε ποιά περιοχή μένεις?

 

Περιμένω εντυπώσεις, γιατί ψάχνω απεγνωσμένα κάποιον να έχει 100άρα!

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Ποσο σιγουρο ειναι οτι θα φερει οπτικη ινα μεχρι το σπιτι και οχι μεχρι το καφαο??

Γιατι και σε μενα κανανε μια προσφορα αλλα απο καφαο μεχρι το σπιτι το χαλκινο καλωδιο .

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα αυτά ειναι με οπτική ως το καφάο. Ελάχιστες περιοχές (π.χ. Καλαμάτα) εχουν ως το κτίριο ή το σπίτι και δεν ξέρω αν ειναι σε δοκιμαστική ή σε εμπορική διάθεση ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι το καφάο να είναι παιδιά, το οποίο θα είναι κοντά στο σπίτι φαντάζομαι, και 100 να μη πιάσεις και να πιάσεις 80-90 είναι άσχημα;

 

Εγώ δίνω για VDSL στη Forthnet 31.5€ για ΝΈΑ ΓΡΑΜΜΉ. Δεν είχα επιλογές.. Οπότε τα 33 η 35 που έγραψαν κάτι παιδιά πριν, για 100mbps η έστω εκεί κοντά στα 100 είναι φοβερή τιμή και αξίζει με το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι το καφάο να είναι παιδιά, το οποίο θα είναι κοντά στο σπίτι φαντάζομαι, και 100 να μη πιάσεις και να πιάσεις 80-90 είναι άσχημα;

 

Εγώ δίνω για VDSL στη Forthnet 31.5€ για ΝΈΑ ΓΡΑΜΜΉ. Δεν είχα επιλογές.. Οπότε τα 33 η 35 που έγραψαν κάτι παιδιά πριν, για 100mbps η έστω εκεί κοντά στα 100 είναι φοβερή τιμή και αξίζει με το παραπάνω

Πριν 10 μέρες έκανα ανανέωση συμβολαίου στα 100 Mbps με 33 ευρώ. Εννοείται ότι η οπτική φτάνει μέχρι την καμπίνα και εκεί χαλκός μέχρι το σπίτι. Σε speediest παίρνω αποτελέσματα από 78 μέχρι 83 στην καλύτερη. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατί πριν με την 50αρα που είχα έβλεπα 45 Mbps σε speedtest.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Βλέπω περιοχή Αθήνα και φοβάμαι να ρωτήσω, γιατί έχετε καλύτερη κάλυψη. Αλλά θα το τολμήσω!

 

Τί απόσταση έχεις από το καφάο? Αν έχεις κουτί κοντά σου, σε τί απόσταση είναι μέχρι το σπίτι σου? Σου παρουσιάζεται θέμα αποσυνδέσεων? Και τέλος, γύρισε σε voip η γραμμή σου? :O Πολλές ερωτήσεις!!!

 

Να υπογραμμίσω πως φοβούμαι το voip, ως πρώην συνδρομητής Cyta :lol: και με κακιές εμπειρίες, αλλά δε νομίζω άλλος πάροχος να είναι ίδιος/χειρότερος με Cyta :rolleyes:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 μέρες έκανα ανανέωση συμβολαίου στα 100 Mbps με 33 ευρώ. Εννοείται ότι η οπτική φτάνει μέχρι την καμπίνα και εκεί χαλκός μέχρι το σπίτι. Σε speediest παίρνω αποτελέσματα από 78 μέχρι 83 στην καλύτερη. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατί πριν με την 50αρα που είχα έβλεπα 45 Mbps σε speedtest.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Τα στατιστικά του router δώσε να δούμε.. Δεν φαίνεται σε speedtest η αληθινή ταχύτητα αλλά σε download..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα router ZyXEL VMG1312-B10D της wind. Ξέρουμε τη διαδρομή (που πρέπει να δω) για να τσεκάρω της ταχύτητα του internet;

Το speed test by Ookla μου βγάζει γύρω στα 12 Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα router ZyXEL VMG1312-B10D της wind. Ξέρουμε τη διαδρομή (που πρέπει να δω) για να τσεκάρω της ταχύτητα του internet;

Το speed test by Ookla μου βγάζει γύρω στα 12 Mbps.

 

Μπες στη σελίδα του router 192.168.1.1 η 192.168.1.254 ανάλογα ποια έχει.. Μετά θα πας κάπου που να λέει Broadband η Internet η ADSL και εκεί θα λέει κάπου info? Δε το ξέρω καθόλου το ρουτερ αυτό. Λίγο τυχαία και βάση άλλων ρουτερ σε πάω... Και εκεί θα λέει κάπου μέσα Down speed και Up speed και από κάτω SN MARGIN κλπ.. Βάλε ένα screenshot εδώ

Link to comment
Share on other sites

Μένω Μοσχάτο για τον φίλο που ρώτησε. Μου είπαν οπτική μέχρι το σπίτι. Θα πάρω τηλέφωνό να ρωτήσω όμως και πάλι. Αυτή τη στιγμή με VDSL είμαι στα 37.

Ένα καλό modem router πρέπει να βρω για να αλλάξω το χαρχαλο που μου έδωσε η Wind όταν άλλαξα σε VDSL. Αν κάποιος φίλος έχει να προτείνει κάτι καλό και δοκιμασμένο είμαι όλος αυτιά.

Πέμπτη παίρνω το συμβόλαιο και ξεκινάει η διαδικασία, η οποία θα κρατήσει το μέγιστο 10 μέρες μου είπαν, και δεν μένω καθόλου χωρίς ίντερνετ.

Ίδωμεν.

 

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σου δωσουν άλλο ρουτερ? Αυτο του vdsl δεν πρεπει να δουλευει πιστευω σε fttc/fttb/ftth...
Link to comment
Share on other sites

Μένω Μοσχάτο για τον φίλο που ρώτησε. Μου είπαν οπτική μέχρι το σπίτι. Θα πάρω τηλέφωνό να ρωτήσω όμως και πάλι. Αυτή τη στιγμή με VDSL είμαι στα 37.

Ένα καλό modem router πρέπει να βρω για να αλλάξω το χαρχαλο που μου έδωσε η Wind όταν άλλαξα σε VDSL. Αν κάποιος φίλος έχει να προτείνει κάτι καλό και δοκιμασμένο είμαι όλος αυτιά.

Πέμπτη παίρνω το συμβόλαιο και ξεκινάει η διαδικασία, η οποία θα κρατήσει το μέγιστο 10 μέρες μου είπαν, και δεν μένω καθόλου χωρίς ίντερνετ.

Ίδωμεν.

 

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Archer VR400 όλα τα λεφτά. Αλλά δεν έχει voip... Δε ξέρω σε πόσο καιρό θα πάμε σε voip. Το έχω και είναι το καλύτερο ρουτερ που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

https://www.zyxel.com/products_services/Wireless-N-VDSL2-4-port-Gateway-with-USB-VMG1312-B10D/specifications

αν δινουν αυτο σε vdsl,δεν δουλευει με οπτικη παντως,θα πρεπει λογικα να δωσουν αλλο με την αναβαθμιση με οπτικη.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σου δωσουν άλλο ρουτερ? Αυτο του vdsl δεν πρεπει να δουλευει πιστευω σε fttc/fttb/ftth...
Είναι το ίδιο μου είπαν. Δεν χρειάζεται αλλαγή.

 

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.zyxel.com/products_services/Wireless-N-VDSL2-4-port-Gateway-with-USB-VMG1312-B10D/specifications

αν δινουν αυτο σε vdsl,δεν δουλευει με οπτικη παντως,θα πρεπει λογικα να δωσουν αλλο με την αναβαθμιση με οπτικη.

Αυτό έχω. Δεν δουλεύει σε οπτική; Τι πρέπει να κοιτάξω για να τους πω;

 

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στο λινκ που εβαλα εχει τις προδιαγραφες. Εκτος αν μου διεφυγε κατι,γραφει δυνατοτητα για vdsl και adsl. Αν ξαναπαρεις τηλεφωνο,ρωτα τους σχετικα,αν σιγουρα το συγκεκριμενο θα παιζει και στην οπτικη.
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...