Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δεν θα το πλήρωμα το πρόστιμο των 70 ευρώ διότι υπάρχει ανακοίνωση στις 2/12 η οποία λέει σαφώς "εντός ενός (1) μηνός από την παρούσα ανακοίνωση."

Το ότι υπάρχει ίσως και μία προηγούμενη ανακοίνωση με προγενέστερη ημερομηνία δεν μου λέει τίποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκε η μετάβαση μου στο δίκτυο VDSL της WIND (Φιλοθέη). Ενώ είχα ημερομηνία αλλαγής παρόχου 17/12, με περάσαν κατά το ήμισυ από τις 15/12. Για 2 ημέρες δεν μπορούσα να δεχτώ στο σταθερό κλήσεις από κινητά, μετά έφτιαξε. Το ίντερνετ κόπηκε και έβαλα στο VDSL router του ΟΤΕ τους κωδικούς της WIND. Ταχύτητα 40/5, όσο μου έδειχνε από πριν atteinable rate. Εξοπλισμός ακόμα να μου έρθει παρά τα 2 μου τηλέφωνα στο εξυπηρετικό κατά τα άλλα help center (θα βγαζαν voucher, ίσως έρθει αύριο). Ιδιαίτερα εξυπηρετικά τα καταστήματα WIND στο Φάρο Ψυχικού και στη Πανόρμου για να σου περάσουν τα 120 λεπτά στο F2G και το 1 Gb Mobile Broadband.
Link to comment
Share on other sites

Μεταφορα γραμμής λόγω μετακόμισης ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει και πόσο καιρό κάνει? Με ενδιαφέρει μόνο το τηλέφωνο χωρίς ίντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Καλογρεζα τίποτα για vdsl, σήμερα ρώτησα σε κατάστημα της wind και μου είπαν για το 2017 ......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκε η μετάβαση μου στο δίκτυο VDSL της WIND (Φιλοθέη). Ενώ είχα ημερομηνία αλλαγής παρόχου 17/12, με περάσαν κατά το ήμισυ από τις 15/12. Για 2 ημέρες δεν μπορούσα να δεχτώ στο σταθερό κλήσεις από κινητά, μετά έφτιαξε. Το ίντερνετ κόπηκε και έβαλα στο VDSL router του ΟΤΕ τους κωδικούς της WIND. Ταχύτητα 40/5, όσο μου έδειχνε από πριν atteinable rate. Εξοπλισμός ακόμα να μου έρθει παρά τα 2 μου τηλέφωνα στο εξυπηρετικό κατά τα άλλα help center (θα βγαζαν voucher, ίσως έρθει αύριο). Ιδιαίτερα εξυπηρετικά τα καταστήματα WIND στο Φάρο Ψυχικού και στη Πανόρμου για να σου περάσουν τα 120 λεπτά στο F2G και το 1 Gb Mobile Broadband.

 

Τα ίδια ακριβώς αντιμετώπισα και εγώ, στην ίδια περιοχή, όταν πριν 2 χρόνια πέρασα στην Wind (από Forthnet) για vdsl, αφού η Hol δεν έδινε και η Forthnet μόλις τώρα αποφάσισε να δίνει με χονδρική του ΟΤΕ από KV (με την εντυπωσιακή προσφορά του Super Play).

 

Μου κάνει εντύπωση το 40/5 αλλά ελπίζω να διορθωθεί με το router της Wind. Λογικά, δεν στέκει το 40 αφού το δίκτυο των KV στην περιοχή μας (που έχω χαρτογραφήσει) είναι σε θέσεις που δεν δικαιολογούν τέτοια απώλεια. Εγώ από την αρχή έπιανα 50/5.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλογρεζα τίποτα για vdsl, σήμερα ρώτησα σε κατάστημα της wind και μου είπαν για το 2017 ......

 

Ένα μικρό τμήμα της Καλογρέζας (μέχρι την Πεύκων και την Τήνου) εξυπηρετείται από το δίκτυο του ΑΚ Χαλανδρίου.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορα γραμμής λόγω μετακόμισης ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει και πόσο καιρό κάνει? Με ενδιαφέρει μόνο το τηλέφωνο χωρίς ίντερνετ

75 Eυρώ εφάπαξ στον επόμενο λογαριασμό:https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-telephony/wind-telephony-timokatalogos/

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ακριβώς αντιμετώπισα και εγώ, στην ίδια περιοχή, όταν πριν 2 χρόνια πέρασα στην Wind (από Forthnet) για vdsl, αφού η Hol δεν έδινε και η Forthnet μόλις τώρα αποφάσισε να δίνει με χονδρική του ΟΤΕ από KV (με την εντυπωσιακή προσφορά του Super Play).

 

Μου κάνει εντύπωση το 40/5 αλλά ελπίζω να διορθωθεί με το router της Wind. Λογικά, δεν στέκει το 40 αφού το δίκτυο των KV στην περιοχή μας (που έχω χαρτογραφήσει) είναι σε θέσεις που δεν δικαιολογούν τέτοια απώλεια. Εγώ από την αρχή έπιανα 50/5.

 

Και ΟΤΕ όταν ήμουν μου έδινε attainable rate 40.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο διαφορα προβληματα που ειχα με hol,αποφασισα να κανω αιτηση φορητοτητας στην wind.

Πηρα τηλεφωνο στην hol και μου ειπανε οτι πρεπει να πληρωσω πεναλντι 70 ευρω περιπου για την προωρη ληξη του συμβολαιου.

Ενημερωνοντας τους οτι η ανακοινωση στις 2.12.2015 στο σαιτ της vodafone,αναφερει οτι οι συνδρομητες εχουν το δικαιωμα να καταγγειλουν το συμβολαιο,μου ειπανε οτι εχω χασει αυτο το δικαιωμα λογω του οτι ο τελευταιος λογαριασμος στις 16.11.2015 αναφερει την ανακοινωσει στην πισω σελιδα.

Φανταζομαι οτι ειναι τεχνασμα την vodafone να κρατησει πελατες.

Τεσπα τους απαντησα οτι θα προχωρησω σε φορητοτητα και οτι δεν προκειται να πληρωσω το πεναλντι.

Τωρα,την Τριτη μου ειπανε απ την wind οτι θα ερθει ο κουριερ να υπογραψω τα σχετικα.

Θα πρεπει να περιμενω αντιπροσφορα απο την hol?

Δεν μου εχει γινει ακομη?Θα μου γινει αφου υπογραψω?

Αν ναι και μου γινει καποια καλυτερη μπορω να ακυρωσω την φορητοτητα αφου εχω υπογραψει?

Τοπεναλντι θα πρεπει να το πληρωσω?

Να ειστε καλα!

 

 

αν δεις τον τελευταιο σου λογαριασμο η ανακοινωση σε περιμενει εκει... και μενα το ιδιο μου ειπαν και οντως εχουν δικιο... αργησες παντως... αν δε σε παρουν απο hol για αντιπροσφορα, πληρωσε τα να ξεμπερδευεις....

εγω αν διαβασες τη περιπτωση μου τελευταια μερα προλαβα...

Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 8/256

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός double play και βλέπω συνολικό ποσό 98 ευρώ για διάρκεια 1 μέρας (δεν ξέρω αν προπληρώνεις κάτι). Μην κάνω την ανάλυση των ποσών που βγάζει τώρα, κανονικά έπρεπε να έρθει πάγιο VDSL 26 ευρώ συν τέλη 20+15, σύνολο 61 ευρώ (με ΦΠΑ έτσι; τόσο δίνει και στο site το πρώτο 6μηνο VDSL). Πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών και λέει μάλλον δεν έχουν περαστεί όλες οι εκπτώσεις. Αν δε δω φως στο επόμενο τηλεφώνημα που θα μου κάνει η αρμόδια υπηρεσία πάω από κεντρικά WIND Μαρούσι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σημειώσω ότι μου έχουν πει να μην πληρώσω το λογαριασμό μέχρι να μου απαντήσουν (2 φορές περίμενα 3 μέρες και τους ξανακαλούσα αλλά τίποτα-0,25 ευρώ η κλήση).

 

Ο εξοπλισμός μετά από αιτήματα στο helpdesk ήρθε σήμερα 4/1/16 (ενεργοποιήθηκα 15/12/15) και όντως φαίνεται να συγχρονίζει και πιο ψηλά. Ευτυχώς που είχα VDSL OTE και χρησιμοποιούσα το παλιό router τόσο καιρό.

 

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος, αν εξαιρέσεις καθυστερήσεις και θέματα λογαριασμών που θέλω να πιστεύω ότι θα λυθούν.

Link to comment
Share on other sites

Θα στα λύσουν όλα.Είναι λίγο μακακούλιδες αλλά τα λύνουν τα όποια θέματα έχουν.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι μου έχουν πει να μην πληρώσω το λογαριασμό μέχρι να μου απαντήσουν (2 φορές περίμενα 3 μέρες και τους ξανακαλούσα αλλά τίποτα-0,25 ευρώ η κλήση).

 

Ο εξοπλισμός μετά από αιτήματα στο helpdesk ήρθε σήμερα 4/1/16 (ενεργοποιήθηκα 15/12/15) και όντως φαίνεται να συγχρονίζει και πιο ψηλά. Ευτυχώς που είχα VDSL OTE και χρησιμοποιούσα το παλιό router τόσο καιρό.

 

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος, αν εξαιρέσεις καθυστερήσεις και θέματα λογαριασμών που θέλω να πιστεύω ότι θα λυθούν.

 

Πάντα λύνονται, κάνε τους και ένα mail

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα 3 αιτήματα μέσω mail και όντως μου τα λυσαν. Αφαίρεσαν ένα ποσό από τον τρέχοντα λογαριασμό και ένα από τον επόμενο.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με εντυπωσίασε η WIND. Με πήραν μόνοι τους σήμερα από την υποστήριξη για να δουν αν δουλεύει σωστά η VDSL. Μέτρησαν τη γραμμή και είδαν ότι "κολλάει", οπότε μου ζήτησαν να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις στο router (να σβήσω προφίλ ADSL, αλλαγή MTU). Αποτέλεσμα να έχω όντως σε download την ταχύτητα που συγχρονίζω. Η υποστήριξή τους έχει γίνει πολύ δυνατή.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς κάνει μεταφορά σε wind μετά από τηλεφώνημα που του έκαναν με προσφορά για 24mbps με δωρεάν απεριόριστα σε σταθερά κάποια λεπτά σε κινητά και 1gb ίντερνετ σε κινητό ή τάμπλετ και σε τι τιμή;

Από ταχύτητες σε σχέση με hol/vodafone βλέπει την ίδια.

Αν ήταν για δυο κινητά θα είχα καλύτερη τιμή αυτά όμως είναι ήδη στη wind.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς κάνει μεταφορά σε wind μετά από τηλεφώνημα που του έκαναν με προσφορά για 24mbps με δωρεάν απεριόριστα σε σταθερά κάποια λεπτά σε κινητά και 1gb ίντερνετ σε κινητό ή τάμπλετ και σε τι τιμή;

Από ταχύτητες σε σχέση με hol/vodafone βλέπει την ίδια.

Αν ήταν για δυο κινητά θα είχα καλύτερη τιμή αυτά όμως είναι ήδη στη wind.

 

25 ευρώ με απεριόριστα στο εξωτερικό.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με εντυπωσίασε η WIND. Με πήραν μόνοι τους σήμερα από την υποστήριξη για να δουν αν δουλεύει σωστά η VDSL. Μέτρησαν τη γραμμή και είδαν ότι "κολλάει", οπότε μου ζήτησαν να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις στο router (να σβήσω προφίλ ADSL, αλλαγή MTU). Αποτέλεσμα να έχω όντως σε download την ταχύτητα που συγχρονίζω. Η υποστήριξή τους έχει γίνει πολύ δυνατή.

 

Έχει βελτιωθεί αισθητά τους τελευταίους μήνες! Και εγώ έχω την καλύτερη εντύπωση!

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει σε κατάστημα wind να συνδυάσω το σταθερό με την προσφορά του 1GB δώρο που δίνει. Δούλεψε κανονικά για 2-3 εβδομάδες και μετά τζίφος. Παιρνω σήμερα στην εξυπηρέτηση πελατών και μου λέει ότι ο αριθμός φαίνεται ανενεργός γιατί δεν έχω βάλει 5€... Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά??? Τότε τι είδους δώρο είναι αν πρέπει να βάζω πεντάευρα???
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει σε κατάστημα wind να συνδυάσω το σταθερό με την προσφορά του 1GB δώρο που δίνει. Δούλεψε κανονικά για 2-3 εβδομάδες και μετά τζίφος. Παιρνω σήμερα στην εξυπηρέτηση πελατών και μου λέει ότι ο αριθμός φαίνεται ανενεργός γιατί δεν έχω βάλει 5€... Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά??? Τότε τι είδους δώρο είναι αν πρέπει να βάζω πεντάευρα???

 

Εμενα λειτουργησε για 9-10 μηνες. Μετα σταματησε. Η εξυπηραιτηση πελατων μου ειπε τηλεφωνικα να βαλω 5€ για να συνεχισουν να μου βαζουν το 1 gb λογω σταθερου. Πηγα σε καταστημα, δεν το βαζουν με τιποτα. Λενε δεν χρειαζεται ....Κατι αλλο συμβαινει .... Επειδη δεν με πολυενδιεφερε (το σημα για ιντερνετ ειναι σχεδον ανυπαρκτο εδω), το αφησα ετσι ..... Αντιθετα τα 120 λεπτα προς ολους μπαινουν κανονικα στο καρτοκινητο μου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τα 120 λεπτά όντως μπαίνουν στο κινητό αλλά γιατί δεν βάζουν τα GB??? Άρα πιθανόν και εγώ αν πάω σε κατάστημα να μην μου βάλουν τα 5€...

Κανείς άλλος που το έχει χρησιμοποιήσει να μας πει τι συμβαίνει???

Link to comment
Share on other sites

Τα 120 λεπτά όντως μπαίνουν στο κινητό αλλά γιατί δεν βάζουν τα GB??? Άρα πιθανόν και εγώ αν πάω σε κατάστημα να μην μου βάλουν τα 5€...

Κανείς άλλος που το έχει χρησιμοποιήσει να μας πει τι συμβαίνει???

 

Το εξοργιστικο δεν ειναι οτι δεν μπαινουν. Ειναι οτι δεν σου δινουν μια απαντηση. Αν περασεις απο καταστημα, ενημερωσε για την απαντηση.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πριν πάω σε κατάστημα θέλω να μάθω όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες τι παίζει.... μην πάω και μου λένε τα δικά τους...
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει σε κατάστημα wind να συνδυάσω το σταθερό με την προσφορά του 1GB δώρο που δίνει. Δούλεψε κανονικά για 2-3 εβδομάδες και μετά τζίφος. Παιρνω σήμερα στην εξυπηρέτηση πελατών και μου λέει ότι ο αριθμός φαίνεται ανενεργός γιατί δεν έχω βάλει 5€... Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά??? Τότε τι είδους δώρο είναι αν πρέπει να βάζω πεντάευρα???

 

Πήρα την κάρτα από κατάστημα τον ΜΑΡ 2015 και μέχρι σήμερα ανανεώνεται το 1 GB κανονικά κάθε 1η του μήνα, και με ενημέρωση με sms, χωρίς να έχω βάλει ή να έχει ζητήσει χρήματα.

 

Άλλο θέμα η κάρτα mobile broadband με 1GB/μήνα και άλλο τα 120'/μήνα που μπορείς να προσθέσεις σε οποιαδήποτε sim θέλεις, όσο διάστημα έχεις σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάω σε κατάστημα θέλω να μάθω όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες τι παίζει.... μην πάω και μου λένε τα δικά τους...

 

Οποτε ενεμερωνεις και για οτι μαθεις .....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήρα την κάρτα από κατάστημα τον ΜΑΡ 2015 και μέχρι σήμερα ανανεώνεται το 1 GB κανονικά κάθε 1η του μήνα, και με ενημέρωση με sms, χωρίς να έχω βάλει ή να έχει ζητήσει χρήματα.

 

Άλλο θέμα η κάρτα mobile broadband με 1GB/μήνα και άλλο τα 120'/μήνα που μπορείς να προσθέσεις σε οποιαδήποτε sim θέλεις, όσο διάστημα έχεις σταθερή.

 

Πολυ πιθανον να μην ηταν μηνες το διαστημα που και σε μενα εμπαιαν κανονικα τα δεδομενα αλλα να ηταν ενας χρονος. Δηλαδη να χρειαζεται κατι στην επαιτιο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τα 120 λεπτά όντως μπαίνουν στο κινητό αλλά γιατί δεν βάζουν τα GB??? Άρα πιθανόν και εγώ αν πάω σε κατάστημα να μην μου βάλουν τα 5€...

Κανείς άλλος που το έχει χρησιμοποιήσει να μας πει τι συμβαίνει???

 

στείλε πρώτα κενο SMS στο 1228 να μαθει το υπολοιπο του 1GB (αν θυμαμαι σωστα την εντολη)

 

διαφορετικα κλαεσε το 1231 δωρεαν απο το κινητο σου, ανεφερε τον αριθμο που εχει η καρτα 1GB να το ελεγξουν. Αν εχουν περασει 12 μηνες πας σε καταστημα βαζει 5€ παιρνεις αλλο 1GB για 30 ημερες κι ανανεωνεται η καρτα για αλλους 12 μηνες !

 

Δεν χρειαζεται πολλα πολλα στο κατστημα, λες αριθμο και πως θες να μπουν 5€

 

ενημερωσε μας στην πορεια αν θες!

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...