Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και καλο σαββατοκυριακο σε ολους.

Εχω τελλας ζιστο και απο παρασκευη εχθες δηλαδη εχω ανααθμιστει στα 12!

Στις αποριες τωρα:καταρχην εχω ενα modem router το speedtouch ενσυρματο και ενα modem to sagem fast 800 απο τον προηγουμενο παροχο την πΟΤΕΝΕΤ οταν ειμουνα στον πΟΤΕ(φτου κακα απο εδω!!!!!).

Οταμ ειμουν στα 4 και συδεομουνα με το sagem συγχρονιζοταν upload-512 kai download 4096 ενω με το speedtouch upload-511 kai download 4095(διαφορα ενα kb δηλαδη).Στο κατεβασμα αρχειων πηγαινε σφαιρα και με τα δυο περιπου 490 με 500.Απο εχθες συνδεομαι με το speedtouch και μου συγχρονιζει στα 1021 και 11998 ενω κανονικα θα επρεπε να ειναι 1024 και 12288.Ειναι φυσιλογικο αυτο?Επισης το κατεβασμα αρχειων απο rapidshare που ειμαι premiuim user και απο ntua φτανει μεχρι τα 770 kb/s και εκει κλειδωνει.κατεβαζω δηλαδη με 770.Τι μπορει να φταιει?Το speedtouch που χρησιμοποιω το ειχα αγορασει απο τον πΟΤΕ,γιατι τον εξοπλισμο απο την τελλας θα τον παρω την ερχομενη εβδομαδα.Μηπως πρεπει να κανω καμια ρυθμιση στο speedtouch?Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγεθος του post.

ps:περιοχη:τουρκικου προξενειου-θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες συνδεομαι με το speedtouch και μου συγχρονιζει στα 1021 και 11998 ενω κανονικα θα επρεπε να ειναι 1024 και 12288.Ειναι φυσιλογικο αυτο?Επισης το κατεβασμα αρχειων απο rapidshare που ειμαι premiuim user και απο ntua φτανει μεχρι τα 770 kb/s και εκει κλειδωνει.κατεβαζω δηλαδη με 770.Τι μπορει να φταιει?Το speedtouch που χρησιμοποιω το ειχα αγορασει απο τον πΟΤΕ,γιατι τον εξοπλισμο απο την τελλας θα τον παρω την ερχομενη εβδομαδα.Μηπως πρεπει να κανω καμια ρυθμιση στο speedtouch?Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγεθος του post.

ps:περιοχη:τουρκικου προξενειου-θεσσαλονικη.

 

Το 11998 που βλέπεις δεν είναι πρόβλημα.

 

Με τη 12Mbps της Tellas θα έπρεπε να βλέπει μέχρι και 1350kb/sec από γρήγορους servers.

Χρησιμοποιείς download manager; Αν όχι, δοκίμασε να βάλεις (π.χ. τον Internet Download Manager), και μετά download από εδώ, με και χωρίς download manager, και πες μας τι ταχύτητα βλέπεις.

 

Υποθέτω έχεις το Speedtouch 585 ή 530v6;

Link to comment
Share on other sites

ναι χρησιμοποιω το internet download manager και εχω 770 σταθερα.το 585 εχω.βασικα οταν παω κανω και δευτερο download μοιραζεται ταχυτητα και ειναι 770 παλι!
Link to comment
Share on other sites

παιδια ημουν εργαζομενος 2.5 μηνες στο τεχνικο τμημα της τελλας στο μαρουσι(και καλα) οποιος κατσει θα ειναι χαμενος 100%
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους για να μην κουράσω γράφω με συντομία το πρόβλημα μου.

Είμαι πελάτης της Τελλας εδώ και 3.5 χρόνια με προεπιλογη φορέα τηλέφωνο, και ιντερνετ (και μέχρι τώρα ευχαριστημένος)

Αποφάσισα να φύγω από τελλάς στην προεπιλογή φορέα και να γυρίσω οτε με 24/7 και να συνεχίσω για το tellas dsl 12/1 ως προς το internet με 18.95 euro

Στις 7 του νοέμβρη πρώτο Fax στην 14 νοέμβρη δεύτερο fax και στις 21 νοεμβρη τρίτο fax kai email sto crm@tellas.gr

Οι απαντήσεις των δεκάδων υπαλλήλων που έχω συνομιλήσει είναι του τύπου: μπορεί να μας τελείωσε το χαρτί, μπορεί να έβγαλε μαυρη σελίδα μπορεί.... μπορεί..... μπορεί.........

Και πουθενά το fax !!!!!!!!!!!!!!

Υπόψιν στέλνω όλα τα δικαιολογητικά, αίτηση ταυτότητες και λογαριασμός ΟΤΕ

Υποψιάζομαι ότι θέλουν να μας σπρώξουν στο zisto και "χάνουν τις αιτήσεις" διότι σε κάθε συνομιλία με ρωτάνε γιατί δεν βάζω zisto , Και αυτή την εντύπωση θα έχω μεχρι να μου αποδείξουν κάτι αντίθετο!!!!!!!!!Υπόψιν όσες φορές και αν συνομίλησα ο καθένας μου δίνει διαφορετική απάντηση και προσέγγιση!!! Επιεικώς απαράδεκτοι

Ελπίζω την τρίτη και τελευταία φορά μου έστειλα χθες να την βρουν την αίτηση διότι μετά θα ακολουθήσω το γνωστό δρόμο που γνωίζουμε όλοι.

 

Υ.Σ. την καλή εικόνα που μου έχουν φτιάξει εδώ και τριάμιση χρόνια πάνε να μου την γκρεμίσουν σε 2.5 βδομάδες , δεν ξέρω τι άλλο να πω

Τα συμπεράσματα δικά σας, ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Φώτης Μπουγαδάκης

Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

πριν από λιγο που πήρα για να μιλήσω με κάποιο προϊσταμενο με ενημέρωσαν ότι έλαβαν το fax και οτι σε 13 εργάσιμες μέρες θα ενεργοποιηθεί

Περιμένω με ανυπομονησία, ίσως ο φόβος της καταγγελίας καμιά φορά αποφέρει καρπούς

Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

Καλά πολύ γέλιο.

Με πήρε μια κυρία τηλέφωνο το Σάββατο το πρωί και μου λέει : "Καλημέρα σας, τηλεφωνώ από την Tellas και μπλα μπλα μπλα μπλα μπορείτε τώρα να καρταργήσετε το πάγιο του ΟΤΕ και να συνδεθείτε στο δίκτυο τηε tellas με την εγγύση της ΔΕΗ!!! :wacko:

" Με ποιας λέω?, μήπως και δεν άκουσα καλά!

"Με την εγγύηση της ΔΕΗ" , μου απαντά! :confused:

Και φυσικά της είπα ΟΧΙ ... :lol::lol::lol:

Συγνώμη η ΔΕΗ δεν πούλησε το μερίδιό της στον Αιγύπτιο?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μηπως κατι γινεται αυτες τις μερες στην επαρχια? σκαβουνε και τοποθετουνε οπτικες ινες σε κεντρικους δρομους στην ορεστιαδα και οπως βλεπω δινουν προτεραιοτητα στα σχολεια.περνανε μπροστα απο ολα τα σχολικα κτηρια και μποστα στον ΟΤΕ φτιαχνουν φρεατιο. μηπως ξερει κανεις κατι μπας και ξεκολλησουμε απο το 1 Mbit?
Link to comment
Share on other sites

μηπως κατι γινεται αυτες τις μερες στην επαρχια? σκαβουνε και τοποθετουνε οπτικες ινες σε κεντρικους δρομους στην ορεστιαδα και οπως βλεπω δινουν προτεραιοτητα στα σχολεια.περνανε μπροστα απο ολα τα σχολικα κτηρια και μποστα στον ΟΤΕ φτιαχνουν φρεατιο. μηπως ξερει κανεις κατι μπας και ξεκολλησουμε απο το 1 Mbit?

 

 

Tellas έχετε στα σχολεία?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
Εγώ εδώ και 2 χρόνια έχω Tellas και είμαι σχεδον 1 χρόνο στο Zisto. υποτίθεται πως πριν 3 μήνες με πήγαν στα 12 MBit (από τα 4 MBit που ήμουν). ύστερα από την υποτιθέμενη αναβάθμιση η ταχύτητα μου δεν πήγαινε πάνω από 1 MBit ενώ το Router συγχρόνιζε στα 12 MBit. Ύστερα από 2-3 τηλέφωνα στην Tellas και ένα e-mail καταγγελίας της Tellas στην EETT το πρόβλημα λύθηκε και η ταχύτητα ανέβηκε στα 10 MBit και φυσικά παει σφαίρα. τώρα εδώ και 2-3 ημέρες καμία φορά και ΜΟΝΟ όταν με παίρνουν τηλέφωνο ακούω συνομιλίες άλλων ανθρώπων στη γραμμή χωρίς να με ακούν και χωρις φυσικά να ακουω το άτομο που με πήρε τηλ. η tellas μου είπε πως υπηρχε προβλημα με τις συνακροάσεις και τωρα διωρθώθηκε. αυτά και από εμένα σχετικά με την tellas.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χτες με κάλεσαν και μου είπαν ότι το ιδιόκτητο στην Ξάνθη θα λειτουργήσει από το δεύτερο 15 ήμερο του Μαρτίου!!! :rolleyes:
fake! :X
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να μεταφερθεί σύνδεση dsl στο ιδιόκτητο της Tellas από κέντρο Αθήνας στον Πειραιά κρατώντας ίσως και το ίδιο νούμερο;Αν ναι πόσο κοστίζει η μεταφορά ξέρουμε;Το νέο σπίτι δεν έχει dsl γραμμή καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εδω και καποιες μερες,με περνει μια πολυ ευγενικη κυριουλα απο την τελλας και με ψηνει για συνδεση στο δυκτιο τους.μου τα λεει πολυ ωραιοποιημενα τα πραγματα και τεινει να με πεισει.αν καποιος ξερει να μου δωσει καμια πληροφορια,ας μου δωσει τα φωτα του.

σημ.εχω συνδεση οτε στην 4αρα ταχυτητα.περιμενω τις απαντησεις σας.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εδω και καποιες μερες,με περνει μια πολυ ευγενικη κυριουλα απο την τελλας και με ψηνει για συνδεση στο δυκτιο τους.μου τα λεει πολυ ωραιοποιημενα τα πραγματα και τεινει να με πεισει.αν καποιος ξερει να μου δωσει καμια πληροφορια,ας μου δωσει τα φωτα του.

σημ.εχω συνδεση οτε στην 4αρα ταχυτητα.περιμενω τις απαντησεις σας.

ευχαριστω.

 

Πες της ΝΑΙ.

Πολύ καλό δίκτυο σε σχέση με τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο Tellas Zisto (στο Βολο) απο το 2006. Η γραμμη μου ειναι ISDN πληρωνω και OTE και εχω ταχυτητα στο ADSL 1024/256. Εχω περασει την κοροιδια με την αναβαθμιση και το ιδιοκτητο εδω και 10 μηνες περιπου(θα ηταν ετοιμο απο το καλοκαιρι του 2007, στην τελευταια επικοινωνια μου ειπαν για το Φεβρουαριο 2008). Αλλα το μεγαλο προβλημα ξεκινησε απο τις 23/1/2007 κοπηκε το Ιντερνετ με σφαλμα 721 εδω και δυο μερες δεν εχω ιντερνετ και οι απαντησεις απο το cc ειναι οτι κανουν μετρησεις απο τα κεντρικα και συντομα θα εχω και παλι την φανταστικη ταχυτητα των 1024/256 για την οποια πληρωνω 37 ευρω στην tellas συν παγιο ΟΤΕ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει την αιτηση απο 3\1\08 λετε να αργησουν; Περιπου ποσο κανουν;

 

 

25-30 εργάσιμες.

Κοντά είσαι!

Link to comment
Share on other sites

εδω και καποιες μερες,με περνει μια πολυ ευγενικη κυριουλα απο την τελλας και με ψηνει για συνδεση στο δυκτιο τους.μου τα λεει πολυ ωραιοποιημενα τα πραγματα και τεινει να με πεισει.αν καποιος ξερει να μου δωσει καμια πληροφορια,ας μου δωσει τα φωτα του.

σημ.εχω συνδεση οτε στην 4αρα ταχυτητα.περιμενω τις απαντησεις σας.

ευχαριστω.

 

τώρα ότι και να σου πει ο καθένας για μένα τυχερά είναι αυτα.Μπορεί να συνδεθείς και να ναι όλα άψογα μπορεί να βρεις και το μπελά σου.Η τελλας τα πάει άψογα από πλευράς ταχυτήτων το μόνο σίγουρα.Αν σύγχρονιζεις θα έχεις και τη ταχύτητα που σύγχρονιζεις κατά 95%.Δεν υπάρχουν ακόμα βέβαια τα φαινόμενα που βλέπεις στον οτε να σύγχρονιζεις στα 15 και να κατεβάζεισ με 5.Εγώ έκανα αίτηση για φορητότητα μόνο adsl στις 30/11 η αίτηση βρέθηκε από τη τελλας στις 10/12 και στάλθηκε στον οτε και 17 είχα μεταφερθεί.Σύγχρονιζω κοντά στα 11,5 και κατέβαζω επί 24ώρου βάσεως πάντα φουλ με 1300kb/s κι αυτή είναι η μεγάλη διαφορά με το κόνεξ που είχα πριν και δεν ήξερα πότε τι ταχύτητα θα πιανω όταν ανοίξω το pc.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια η κατασταση ειναι απαραδεκτη. Σημερα 4 το μεσημερι χτυπαει καποιος το κουδουνι λεγοντας οτι ειναι τεχνικος του ΟΤΕ και οτι ηρθε για να φτιαξει την γραμμη. Μετα το αλλαξε λεγοντας οτι ειναι παλι απο τον ΟΤΕ αλλα οτι κοβουν τα παγια στην περιοχη. Το τι ακουσε οταν τον ρωτησα απο ποια εταρεια ειναι τελικα δεν θελετε να ξερετε. Οι ανθρωποι εχουν πιασει πατο! Τετοια κατασταση δεν εχω ξαναδει. Το αστειο ειναι οτι το απογευμα με καλεσαν κιολας απο την Τελλας και ακουσαν αναλογα. Και να ηθελα δεν θα εβαζα με τετοια συμπεριφορα. Μας περνανε για ΧΑΖΟΥΣ!
SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει την αιτηση απο 3\1\08 λετε να αργησουν; Περιπου ποσο κανουν;

Και εγώ ακριβώς τότε. Ακόμα περιμένω.

Είχαν πει 20 μέρες.Ανέκδοτο :p

Link to comment
Share on other sites

Χτες η 8 επικοινωνια με την Tellas για το ποτε θα γινει η αναβαθμιση της γραμμης μου (Βολο) απο τον Ιουλιο 2007 που μου ειχαν πει αρχικως (καθε μηνα ενα τηλεφωνο και μια παραταση για τον αλλο μήνα). ο διαλογος ειναι οπως ακριβως το λεω

 

- Γεια σας χχχχχ με γραμμη 24210χχχχχχ ειμαι συνδρομητης σας απο 2006 θα ηθελα να μου δωσετε την ημερομηνια στην οποια θα ειναι το ιδιοκτητο δικτυο σας στην περιοχη μου. Την τελευταια φορα μου ειπατε μεχρι το τελος Φεβρουαριου τωρα σε ενα μήνα παλι??? η αργότερα

 

- χαχαχαχα (το αλλο με τον τοτο το ξερετε) μεχρι τις 15 Μαρτιου θα ειναι στην περιοχη σας.

 

- Δηλαδη να τα ξαναπουμε στο τελος Μαρτίου?

 

- χαχαχαχα Τι να σας πω ετσι μου λεει το συστημα (μαγος ειναι ο πελατης μας).

 

Τα συμπερασματα δικα σας...

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...