Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

diladi skata! mporei na mou pei kaneis se poia etairia tha exei sima auto to kinito?? :mad:

 

Το καλύτερο σήμα θα το έχεις με Cosmote γιατί οι περισσότερες κεραίες της είναι στα 1800 αφού σε αυτή τη συχνότητα άρχισε να λειτουργεί και έτσι έστησε το δίκτυό της από την αρχή...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο σήμα θα το έχεις με Cosmote γιατί οι περισσότερες κεραίες της είναι στα 1800 αφού σε αυτή τη συχνότητα άρχισε να λειτουργεί και έτσι έστησε το δίκτυό της από την αρχή...

 

Vour gia foritotita Cosmote... kai na paei na .gam.... h Vodafone!

 

thanks paidia gia tin voHtheia

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο σήμα θα το έχεις με Cosmote γιατί οι περισσότερες κεραίες της είναι στα 1800 αφού σε αυτή τη συχνότητα άρχισε να λειτουργεί και έτσι έστησε το δίκτυό της από την αρχή...

Συμφωνώ, η Cosmote έχει σχεδόν παντού κάλυψη στα 1800.

Παλαιότερα (όταν ξεκίνησε) μάλιστα πουλούσε και κινητά που είχαν μόνο 1800... Και ίσως υπάρχουν ακόμη κάποιοι συνδρομητές της cosmote που να έχουν κινητά που παίζουν μόνο στα 1800 και σίγουρα δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα.

 

Βέβαια, εκεί που έχουν φτάσει οι τιμές των κινητών, θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα κινητό dual band 900/1800 ή και tri- ή quadband ώστε να κάνεις άνετα τη δουλειά σου και με όποια εταιρεία θέλεις και σε συμφέρει (π.χ. Q που ανέφερες παραπάνω) και με tri- ή quadband θα κάνεις τη δουλειά σου και στην Αμερική.

Προσοχή όμως γιατί τα αμερικάνικα tri-band είναι 800/1800/1900 ενώ τα ευρωπαϊκά 900/1800/1900!

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν σκοπευεις να μεινεις μεχρι 15-20 ημερες το πολυ δεν χρειαζεσαι εγγυηση αλλα κανεις αιτηση για roaming λιγες ημερες πριν φυγεις και τους τονιζεις οτι το θες μεχρι την ταδε ημερομηνια. Εννοειται οτι θα χεις πληρωμενους on-time τις ωφειλες σου για να μπορουν να σου το ενεργοποιησουν προσωρινα εκεινες τις ημερες. Οσο για το passport ειναι απλα και σιγουρα μοναδικο προνομιο του δικτυου.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ πήγα στο site της vodafone και είχε χρέωση όταν κάνεις κήση από UK

Vodafone

0.9 το λεπτό

Cosmote

0,5 το λεπτό

TIM

ξένο δίκτυο +20%

 

Ξέρει κανείς τις χρεώσεις όταν κάνεις κλήσεις και όταν δέχεσαι;;

Link to comment
Share on other sites

Για συνδρομητές συμβολαίου (Νέων Ατομικών Προγραμμάτων):

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001010512&vars=0000000000

 

πχ.

Εισερχόμενες κλήσεις

Τέλη διεθνών κλήσεων Vodafone - Ζώνη 1 (Ευρώπη)

0,0085 euros/δευτ. - 0,51euros/λεπτό

(Σε περίπτωση που υπάρχουν Τέλη Ξένου δικτύου για εισερχόμενες κλήσεις, αυτά προστίθονται στα τέλη διεθνών κλήσεων Vodafone, προσαυξημένα κατά 20%)

 

Εξερχόμενες κλήσεις απο Vodafone και συνεργαζόμενα με την Vodafone δίκτυα προς Ελληνικά δίκτυα

Ζώνη 2(Δικτυα Vodafone στις χώρες: ... Ηνωμένου Βασίλειου ...):

0,0156 euros/δευτ. - 0,936 euros/λεπτό

 

Εξερχόμενες κλήσεις απο υπόλοιπα εκτός της Vodafone και συνεργαζόμενα με την Vodafone δίκτυα προς Ελληνικά δίκτυα

Ζώνη 2:

0,0176 euros/δευτ. - 1,056 euros/λεπτό

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Για συνδρομητές συμβολαίου (Νέων Ατομικών Προγραμμάτων):

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001010512&vars=0000000000

 

πχ.

Εισερχόμενες κλήσεις

Τέλη διεθνών κλήσεων Vodafone - Ζώνη 1 (Ευρώπη)

0,0085 euros/δευτ. - 0,51euros/λεπτό

(Σε περίπτωση που υπάρχουν Τέλη Ξένου δικτύου για εισερχόμενες κλήσεις, αυτά προστίθονται στα τέλη διεθνών κλήσεων Vodafone, προσαυξημένα κατά 20%)

 

Εξερχόμενες κλήσεις απο Vodafone και συνεργαζόμενα με την Vodafone δίκτυα προς Ελληνικά δίκτυα

Ζώνη 2(Δικτυα Vodafone στις χώρες: ... Ηνωμένου Βασίλειου ...):

0,0156 euros/δευτ. - 0,936 euros/λεπτό

 

Εξερχόμενες κλήσεις απο υπόλοιπα εκτός της Vodafone και συνεργαζόμενα με την Vodafone δίκτυα προς Ελληνικά δίκτυα

Ζώνη 2:

0,0176 euros/δευτ. - 1,056 euros/λεπτό

Απλά βάλε και το vodafone passport (δωρεάν και αυτόματα στο 1333) γιατί συμφέρει πολύ περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

έχω πάρει ένα PALM Tungsten E2 και ένα κινητό Sharp gx15 με σύνδεση vodafone.

 

Θέλω να μπορώ να συνδέομαι μέσω Infrared από το Palm στο κινητό. (δεν βρήκα drivers blutooth για GX15) για πρόσβαση στο Internet.

 

Eχω ενεργοποιήσει το GPRS και μπορώ να έχω πρόσβαση στο vodafone live.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 1: Πρέπει να ενεργοποιήσω και κάτι άλλο (π.χ. internet)

 

Μόλις πάω να συνδεθώ από το palm στο internet, το palm επικοινωνεί με το τηλέφωνο και μετά από λίγο βγάζει το μήνυμα:

 

Error: no carrier (0x1102)

 

Το Log File περιέχει:

-------------------------------

Service Name:

Local IP address: 127.0.0.1

Gateway address: 33.168.0.0

DNS addresses:

<κενό>

<κενό>

--------------------------------

 

Τη σύνδεση την κάνω ως εξής:

 

Στα connections έχω προσθέσει ένα που το ονομάζω sharp gx15 με παραμέτρους:

Connect to: Phone

Via: infrared

Model: standard GSM

Speed: 115,200

init string: at+cgdcont=3,"IP","internet.vodafone.gr"

 

Στα networks έχω προσθέσει ένα Vodafone.gr με παραμέτρους:

user name: user

Password: pass

Connection: sharp gx15

Phone: *99***3#

Connection Type: PPP

Idle Timeout: 1 minute

Query DNS: τσεκαρισμένο

IP Atress: Automatic

 

Εχω επίσης προσπαθήσει με cgdcont=4 και 1 και τηλέφωνο ανάλογα *99***4# και *99***1#.

 

Μου βγάζει συνέχεια το παραπάνω μήνυμα.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 2: Εχει κανένας το παραπάνω συνδιασμό (tungsten e2 και sharp gs15) και έχει καταφέρει να μπει στο Internet??? Αν ναι, παρακαλώ, ας με βοηθήσει με τις ρυθμίσεις.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 3: Μήπως κάποιος πιο έμπειρος από εμένα μπορεί να με βοηθήσει με αυτήν την #$%^&**@# σύνδεση;;;

 

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη βοήθεια σας,

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες στο MyPhone Στάθη... :)

Ελπίζω να υπάρχει κάποιος που να έχει τη λύση στο πρόβλημά σου αλλά μέχρι να βρεθεί αυτός, γιατί δεν δοκιμάζεις να καλέσεις και στο 1397 (από το κινητό σου, χωρίς χρέωση) μήπως και μπορέσουν να σε βοηθήσουν;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρίσκω....

 

1. Μόλις αγόρασα το K750i (VODAFONE). Υπάρχει χρέωση όσο είσαι στο internet από το κινητό? μιλάω για απλή περιήγηση downloading από ελέυθερα sites κτλ.....και εφαρμογές τύπου messenger

 

2. Επίσης χρεώνεσαι έξτρα για αποστολή /λήψη emails μέσω κινητού?

 

Υ.ΓAν νομίζει κάποιος moderator ότι πρέπει να μπεί σε άλλη θεματική ενότητα το θέμα....ας το κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όσους απάντησαν στο ερώτημα μου. Τελικά, αγόρασα το Mobile High Speed (http://www.novamedia.de/e_pages/e_produkte_palm_mhs.html) και μπόρεσα να συνδέσω το Palm Tungsten E2 με το Sharp GX15 και με Infrared και με Bluetooth.

 

Το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι δεν μπόρεσα να συνδεθώ όταν επέλεξα σαν operator το Vodafone αλλά συνδέθηκα με το Vodafone voise SIM. Τι σημαίνει αυτό άραγε; Μήπως πρέπει να πάρω καινούρια SIM???

 

Τέλος πάντων, το καλό είναι ότι το palm και το κινητό συνεργάζονται μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Μήπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει με τις ρυθμίσεις email στο samsung D500? Είμαι συνδρομητης Vodafone και αν και το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω στις ρυθμίσεις είναι τα 2 DNS που ζητάει. Δεν έχω ιδεα δυστυχως τι ακριβως ειναι αυτο το DNS και ούτε στο site της Vodafone φαινεται να έχει πουθενα ρυθμίσεις που να το περιλαμβάνουν...

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

h gprs pcmicia pleon den diatithete apo vf-shops. yparxei h 3g kai 3g w-lan.

toylaxiston pros to paron den iparxei diathesimh h gprs. kai kata pasa pithanotita tha stamatisei kai h paragwgh ths. perissotera apo deutera ...

Σε 2 vf-shops που πήγα προσφέρουν την 3g κάρτα μόνο, προφανώς γιατί θέλουν να πουλήσουν μόνο αυτήν που είναι και πιο ακριβή. Υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάποια άλλη pcmcia κάρτα της αγοράς εκτός vf και να λειτουργήσει με τα prepaid 43e?

Link to comment
Share on other sites

dns 1 000.000.000.000

dns 2 000.000.000.000

 

login: user

password: pass

 

APN: internet.vodafone.gr (με παγιο)

wapkarta.vodafone.gr (καρτοκινητο νομιζω)

 

pop3 server: mail.panafonet.gr /// pop3 port: 00110

smtp server: mail.panafonet.gr /// smtp port: 00025

Link to comment
Share on other sites

Άρχικά "παίζει" με server, συνεπώς απευθύνονται σε εταιρικούς πελάτες.

 

Επίσης, ακόμη δεν "παίζει" με VF LIVE.

 

Κατά τα λεγόμενά τους, αργότερα, θα ενταχθεί στο LIVE και αρκετά αργότερα θα "παίζει" με POP3 κλπ κλπ ως εκ τούτου, θα απευθύνεται σε όλους.

 

Βέβαια, πάλι κατά τα λεγόμενά τους, η τεχνολογία που υποστηρίζει το ΒΒ, επιτρέπει να ανοίξεις απροβληματίστα ένα WEB based e-mail account, μέσω της σελίδας WEB, κανονικά, όπως το κάνεις από το PC σου...αυτό, δε, διότι οι δυνατότητες του συστήματος "ξεπερνούν" τα προβλήματα που δημιουργεί ο όγκος, μέσω κατάλληλων και άφθονων συμπιέσεων...

 

Όσοι το δοκιμάσουν, είτε έτσι, είτε αλλιώς, άμεσα ή αργότερα, ας μας γραψουν τη γνώμη τους και τα σχόλιά τους... :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Κατα την δικη μου αποψη πιστευω πως ειναι το καλυτερο σε σχεση με τις αλλες εταιριες γιατι δεν χρειαζεται να εισαι πολυ ωρα στην αναμονη.Το πολυ περιμενεις 3 λεπτα και μετα σου απαντανε.Η πιο απαραδεκτη πρεπει να ειναι η Κοσμοτε.Περιμενεις πανω απο 20 λεπτο να απαντησουν.
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Κατα την δικη μου αποψη πιστευω πως ειναι το καλυτερο σε σχεση με τις αλλες εταιριες γιατι δεν χρειαζεται να εισαι πολυ ωρα στην αναμονη.Το πολυ περιμενεις 3 λεπτα και μετα σου απαντανε.Η πιο απαραδεκτη πρεπει να ειναι η Κοσμοτε.Περιμενεις πανω απο 20 λεπτο να απαντησουν.

Δεν ξέρω αν το cc της voda είναι το καλύτερο. Πάντως είναι αρκετά καλό, δεν περιμένεις ποτέ πολύ στην αναμονή και οι υπάλληλοι είναι αρκετά ενημερωμένοι (βέβαια πάντα υπάρχουν περιπτώσεις όπου είναι άσχετοι και σε βάζουν στην αναμονή για πέντε λεπτά μέχρι να καταλάβουν τι τους έχεις ζητήσει)...

Το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι ότι όταν κρατάνε το παράπονο/αίτημά σου για να σε πάρουν αυτοί πίσω "εντός μιας εβδομάδα" μπορεί και να μην σε πάρουν ποτέ...

 

 

Της Cosmote το CC είναι άθλιο λόγω αναμονής. Ακόμα και το 13897 (φορητότητα προς Cosmote από άλλα δίκτυα) τις πρωινές ώρες βγάζει μήνυμα "αυτή τη στιγμή όλοι οι εκπρόσωποί μας είναι απασχολημένοι, παρακαλώ καλέστε αργότερα"!!!)

 

Το CC της ΤΙΜ δεν είχα μεγάλη δυνατότητα να το δοκιμάσω αλλά γενικά όποτε το έχω χρησιμοποιήσει μου φάνηκε πολύ καλό. Το μόνο αρνητικό είναι ότι η εξυπηρέτηση από καρτοκινητό χρεώνεται κανονικά σαν κλήση προς κινητό ΤΙΜ!

 

Το CC της Q είναι αρκετά καλό και είχε πάρει και διάκριση παλιότερα. Οι χρόνοι αναμονής είναι καλοί και το προσωπικό ικανοποιητικά ενημερωμένο (τα ίδια με voda και TIM)...

 

Κοινώς μόνο η Cosmote έχει άθλια εξυπηρέτηση κυρίως λόγω της αναμονής!

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρεται στους διαξιφισμούς...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

...και η κουβέντα συνεχίζεται στο ήδη υπάρχον θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=77576
Link to comment
Share on other sites

...και η κουβέντα συνεχίζεται στο ήδη υπάρχον θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=77576

 

Σωστοοοοός :)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει χρέωση, των data που μεταφέρονται από και προς το κινητό σου ακόμα και από την απλή πλοήγηση σε σελίδες και το απλό downloading

Μια και έχεις το K750i, θα σου πρότεινα να συνεχίσεις σε [thread=74667]αυτό [/thread]το θέμα, που αφορά τη συγκεκριμένη συσκευή.

Επίσης ρίξε μια ματιά και στο [thread=22095]σχετικό θέμα[/thread] στο Vodafone forum

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...