Jump to content

Realme GT Neo 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, sio1234 said:

μετά τις τελευταίες ενημερώσεις έχω παρατηρήσει να μου κάνει κάποια μικρό lag στο μεσεντζερ, στο ινσταγκραμ και σε κάποιες άλλες εφαρμογές. έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο?

Όχι, μέχρι στιγμής μια απ΄τα ίδια. Το μόνο lag που έχω παρατηρήσει είναι όταν σε  άσχετες φάσεις  σκρολάρω δεξιά στην αρχική οθόνη για να εμφανιστούν οι ειδήσεις google.

 

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά την τελευταία ενημέρωση, έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Μου κρατάει 30% λιγότερο από πριν. Ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, johnnykap1 said:

Εγώ πάντως μετά την τελευταία ενημέρωση, έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Μου κρατάει 30% λιγότερο από πριν. Ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί. 

Καλά αυτό το πρόβλημα το έχω κ εγώ εδώ κ έξι μήνες τουλάχιστον.

Σε μένα,  έχει αρχίσει να δείχνει τα σημάδια του ο χρόνος (πάνω στην μπαταρία) στο 83% η υγεία της (AccuBat)... μετά απο σχεδόν τρία χρόνια αδιάλειπτης χρήσης. 

Ίσως ήρθε η ώρα για έρευνα αγοράς για το επόμενο...δεν ξέρω πόσο σωστή επιλογή θα ήταν αντικατάσταση μπαταρίας σε αυτή την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, 101 said:

Καλά αυτό το πρόβλημα το έχω κ εγώ εδώ κ έξι μήνες τουλάχιστον.

Σε μένα,  έχει αρχίσει να δείχνει τα σημάδια του ο χρόνος (πάνω στην μπαταρία) στο 83% η υγεία της (AccuBat)... μετά απο σχεδόν τρία χρόνια αδιάλειπτης χρήσης. 

Ίσως ήρθε η ώρα για έρευνα αγοράς για το επόμενο...δεν ξέρω πόσο σωστή επιλογή θα ήταν αντικατάσταση μπαταρίας σε αυτή την συσκευή.

Έχει η κοπέλα μου το συγκεκριμένο τηλέφωνο και κάθε φορά που το χρησιμοποιω μου κάνει εντυπωση ποσο σφαίρα πηγαινει και ποσο smooth ειναι. Εγω σκεψου ειμαι κατοχος S21, χωρις προβλημα βεβαια, αλλα για να καταλαβεις με ποιο αλλο κινητο μπορω να το συγκρινω. Για 'μένα η συσκευή κρατάει παρα πολύ καλά ακόμα, τωρα αν θες απλα αλλαγη και ανανεωση επειδη το βαρεθηκες ειναι αλλο, αλλα δεκτο.

Αν θες αλλαγή μπαταρίας πάντως επικοινώνησε με τη Smart4ALL International (2160027021) που είναι η εταιρεία για εξουσιοδοτημενο service Realme. Τους είχα στείλει ένα Realme 8 Pro μέσα στην εγγύηση για αντικατάσταση οθόνης λόγω burn in και έγινε πολύ γρήγορα, καλή εμπειρία γενικά με την όλη διαδικασία.
 

Link to comment
Share on other sites

...Συμφωνώ σε όσα γράφεις. Το κινητό είναι smooth γρήγορο κ λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα, κόλλημα κ αστοχία όπως την πρώτη μέρα κ εντελώς out of the box, χωρίς να ζητήσει τπτ παραπάνω. Το θέμα της αντικατάστασης μπαταρίας είναι σίγουρα η πιο οικονομική κ συμφέρουσα λύση.

Αν κ είμαι της άποψης ότι καλύτερα είναι "να μην μπαίνει χέρι" μετά την γραμμή παραγωγής. Εντούτοις, μιλάμε για το εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό κέντρο της Ελλάδας (Smart4All) οπότε δεν θέλω να είμαι απόλυτος.

(Παρόλα αυτά έχω επιφυλάξεις:  σε αλλαγή μπαταρίας αλλά κ οθόνης σε παλαιότερο,  OnePlus 3T /επίσης 3ετίας - από την ίδια την OnePlus - Πολωνία - στο επόμενο 6μηνο της επισκευής - το κινητό έκλεισε απο μπαταρία κ δεν άνοιξε ποτέ ξανά - δεν είχα όρεξη κ διάθεση να ασχοληθώ περαιτέρω).

Στο παρόν, η συσκευή έχει ολοκληρώσει πλέον τον κύκλο ζωής της, δεν θα πάρει άλλη επίσημη αναβάθμιση κ δεν ξέρω πόσα security patches θα έρθουν (και αν έρθουν) ακόμα.

Σίγουρα μετά από τρία χρόνια θέλω κάτι νεότερο, πιο φρέσκο, πιο σύγχρονο.

Σίγουρα μου έχει κακοφανεί το επίπεδο που έχουν φτάσει οι τιμές σε αντίστοιχες, δυνατές συσκευές,  σήμερα (είχε αγοραστεί σε τρομερή τιμή,  κατά το επίσημο λανσάρισμα στην Ευρώπη...απο το ευρωπαϊκό e-Shop της Realme τότε).

Κ σίγουρα καλοβλέπω το GT5 Pro αλλά οι απόψεις διίστανται για κυκλοφορία Global Version ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2023 at 8:25 ΠΜ, 101 said:

Καλά αυτό το πρόβλημα το έχω κ εγώ εδώ κ έξι μήνες τουλάχιστον.

Σε μένα,  έχει αρχίσει να δείχνει τα σημάδια του ο χρόνος (πάνω στην μπαταρία) στο 83% η υγεία της (AccuBat)... μετά απο σχεδόν τρία χρόνια αδιάλειπτης χρήσης. 

Ίσως ήρθε η ώρα για έρευνα αγοράς για το επόμενο...δεν ξέρω πόσο σωστή επιλογή θα ήταν αντικατάσταση μπαταρίας σε αυτή την συσκευή.

Εγώ το έχω μόνο 1 χρόνο και 4 μήνες και μέχρι την περασμένη εβδομάδα που έγινε η τελευταία αναβάθμιση, δεν είχε κανένα πρόβλημα η μπαταρία (ούτε και η υπόλοιπη συσκευή φυσικά), οπότε θα περιμένω μπας και.......

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2023 at 9:28 ΜΜ, 101 said:

...Συμφωνώ σε όσα γράφεις. Το κινητό είναι smooth γρήγορο κ λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα, κόλλημα κ αστοχία όπως την πρώτη μέρα κ εντελώς out of the box, χωρίς να ζητήσει τπτ παραπάνω. Το θέμα της αντικατάστασης μπαταρίας είναι σίγουρα η πιο οικονομική κ συμφέρουσα λύση.

Αν κ είμαι της άποψης ότι καλύτερα είναι "να μην μπαίνει χέρι" μετά την γραμμή παραγωγής. Εντούτοις, μιλάμε για το εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό κέντρο της Ελλάδας (Smart4All) οπότε δεν θέλω να είμαι απόλυτος.

(Παρόλα αυτά έχω επιφυλάξεις:  σε αλλαγή μπαταρίας αλλά κ οθόνης σε παλαιότερο,  OnePlus 3T /επίσης 3ετίας - από την ίδια την OnePlus - Πολωνία - στο επόμενο 6μηνο της επισκευής - το κινητό έκλεισε απο μπαταρία κ δεν άνοιξε ποτέ ξανά - δεν είχα όρεξη κ διάθεση να ασχοληθώ περαιτέρω).

Στο παρόν, η συσκευή έχει ολοκληρώσει πλέον τον κύκλο ζωής της, δεν θα πάρει άλλη επίσημη αναβάθμιση κ δεν ξέρω πόσα security patches θα έρθουν (και αν έρθουν) ακόμα.

Σίγουρα μετά από τρία χρόνια θέλω κάτι νεότερο, πιο φρέσκο, πιο σύγχρονο.

Σίγουρα μου έχει κακοφανεί το επίπεδο που έχουν φτάσει οι τιμές σε αντίστοιχες, δυνατές συσκευές,  σήμερα (είχε αγοραστεί σε τρομερή τιμή,  κατά το επίσημο λανσάρισμα στην Ευρώπη...απο το ευρωπαϊκό e-Shop της Realme τότε).

Κ σίγουρα καλοβλέπω το GT5 Pro αλλά οι απόψεις διίστανται για κυκλοφορία Global Version ή όχι.

Ειχα στειλει και το δικο μου OnePlus 6 στην Πολωνία για αλλαγή μπαταρίας και η διαδικασία κράτησε ουτε 5 εργάσιμες μέρες, ακραία γρήγορη διαδικασία, μεσα σε 4 μέρες το είχα πάλι πίσω έτοιμο και σένιο. Αργότερα πήρα το S21, έδωσα το OnePlus 6 στην κοπέλα μου και της το έκλεψαν, καλά πήγε αυτό, χαχαχα! Είναι να μην σου κάτσει ατυχία.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, metalmike said:

Ειχα στειλει και το δικο μου OnePlus 6 στην Πολωνία για αλλαγή μπαταρίας και η διαδικασία κράτησε ουτε 5 εργάσιμες μέρες, ακραία γρήγορη διαδικασία, μεσα σε 4 μέρες το είχα πάλι πίσω έτοιμο και σένιο. Αργότερα πήρα το S21, έδωσα το OnePlus 6 στην κοπέλα μου και της το έκλεψαν, καλά πήγε αυτό, χαχαχα! Είναι να μην σου κάτσει ατυχία.

....η όλη διαδικασία μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις κ εμένα. 

Feedback με ειδοποιήσεις σε κάθε στάδιο της επισκευής με συνημμένη φωτογραφία της συσκευής...

Όντως βαριά μία εβδομάδα κράτησε όλο το story..... παραλαβή κ αποστολή με ups (γενική ταχυδρομική)απο κ προς την πόρτα μου χωρίς καμιά επιβάρυνση.

....κ μετά μας λένε για ελληνικά οργανωμένα εξουσιοδοτημένα κέντρα επισκευής (ο θεός να τα κάνει)!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Security updates για πόσο υποτίθεται ότι έχουμε ακόμα? Ακόμα με του Νοεμβρίου είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

realme phones usually come with two upgrades and three years of patches

Εχθές μου ήρθε update RMX3370_13.1.0.801(EX01), επίσημη έκδοση με ενημέρωση ασφαλείας 5 Ιασνουαρίου  2024.

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

@skydiver...αρ γιου φακινγκ κιντινγκ μι? Γουοντερφουλ νιους! Μόλις επιστρέψω μετά τη δουλειά,  θα το δοκιμάσω κ στο δικό μου κ θα δώσω feedback. (Έχω αλλάξει πλέον συσκευή)

 

 

Edit: πολύ καλό για να είναι αληθινό....τπτ στον ορίζοντα από εμένα.

Σε όσους έκαναν εγκατάσταση: άλλαξε τπτ προς το καλύτερο? Βελτιώθηκε το έντονο battery drain?

Edited by 101
Feedback - update
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο εμφανιστηκε και σε μένα.

Υποθέτω ότι έχουμε κάνα 6μηνο ακόμα και τέλος, μιας και κυκλοφόρησε Σεπτέμβριο 2021

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έτσι θα γίνει εκτός αν ισχύσει το ίδιο που ανακοίνωσαν για το GT2 .. ( 3 αναβαθμίσεις και 4 χρόνια ενημερώσεις ασφαλείας).

 

Δεν έχω δει κάποια αλλαγή στο θέμα μπαταρίας. Όσο το σκαλίζεις πέφτει.. κλασσικά.

Ευτυχώς με την γρήγορη φόρτιση δεν αγχώνομαι καν.

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια μοίρα με το Gt master edition. 2 χρόνια Android updates και 2 με 3 χρόνια security updates. Δεκέμβριος του 23 είναι το τελευταίο update και του Φεβρουαρίου δεν έχει έρθει. Μάλλον τετέλεσται.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, WPerty said:

Στην ίδια μοίρα με το Gt master edition. 2 χρόνια Android updates και 2 με 3 χρόνια security updates. Δεκέμβριος του 23 είναι το τελευταίο update και του Φεβρουαρίου δεν έχει έρθει. Μάλλον τετέλεσται.

30 μήνες ακριβώς δηλαδή. Κυκλοφόρησε Ιούνη του 2021.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Arinos said:

30 μήνες ακριβώς δηλαδή. Κυκλοφόρησε Ιούνη του 2021.

Ναι. Τουλάχιστον να τα αφήσουν σε καλή κατάσταση χωρίς σοβαρά bugs και πτώση απόδοσης όπως έχει γίνει εσκεμμένα σε άλλες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...