Jump to content

TCL 20R 5G


atillas24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναβάθμισαν και το ενημέρωση συστήματος Google Play, Φεβρουάριος 2022.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στα 149,90 στον Κωτσόβολο.

https://www.kotsovolos.gr/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/238828-smartphone-tcl-20r-4-64gb-grey-5g?view=fromvariation

το είχα βάλει κατά λάθος και στο νήμα για το 20 5g.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα σήμερα για τον πεθερό μου. Πιστεύω είναι καλή η τιμή. Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή για να μη με κράζει.

 

Link to comment
Share on other sites

Για απλή χρήση δεν είναι κακό σε αυτά τα λεφτά, με λίγα παραπάνω βέβαια θα πήγαινες σε πολύ καλύτερο.

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Απλή χρήση θα κάνει. Να σκεφτείς είχε 5 χρόνια ένα Smartphone Vodafone αγνοστου ταυτότητας που του είχαν δώσει δωρεάν όταν είχε κάνει σύνδεση. Εδώ και καιρό το μόνο που. Μπορούσε να κάνει ήταν να παίρνει τηλέφωνο. Οτιδήποτε άλλο ήταν απαγορευτικό. Έτρεχε android 2.4. Αυτό πιστεύω θα είναι μέρα με τη νύχτα η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα το πρωί. Του το έστησα και το δουλεύει μια χαρά. Σε σχέση με αυτό που είχε είναι μέρα με τη νύχτα. Από αυτά που είδα όση ώρα το είχα στα χέρια μου είναι ένα μέτριο τηλέφωνο για απλή χρήση με καλή τιμή. Για τον εαυτό μου πάντως δεν θα το αγόραζα. Θα έδινα κάτι παραπάνω να πάω σε καλύτερο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την τιμή προτιμάτε αυτό ή το Motorola g 50 5g , στα 139 που έχει ο Γερμανός;

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile/smartphones-all/motorola-moto-g50-dual-5g-64gb-smartphone/?productId=20406046

 

Θα χρησιμοποιηθούν μόνο για WiFi spot, here we go maps, Cosmote tv, eon tv, vradio. Χρήση κυρίως στο αυτοκίνητο. Τίποτα άλλο!! Θα με καλύψουν;

Edited by algedan
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,σαν modem με cosmote είναι ίδιο με το realme 8 5g Θεσσαλονίκη Αριστοτέλους πάνω από Εγνατία έπιασα ακριβώς το ίδιο 700 με 98 , σπίτι με 4g+ σε σχέση με mi a3 (σπασμένο και χρήση modem) ένα 15 με 20% πάνω δλδ 70 με 50 dl 8 με 5 ul. Σαν ήχος το α3 είναι σαφώς ανώτερο σε vradio , τώρα δεν ξέρω αν παίξεις με jack ή Bluetooth. Αυτά, ένα απλό smartphone κατά τ άλλα,720 ips και τα 2 απλά το μότο έχει Snapdragon εκεί δεν ξέρω αν έχει καμία μικρή διαφορά σαν μόντεμ αν και δεν νομίζω γιατί είναι low end συσκευές και οι 2.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Έχω έκπτωση 30 ευρώ από Κωτσόβολο και μάλλον θα χτυπήσω αυτό, μια που ο Κωτσόβολος δεν έχει το Motorola.

Σύνδεση ήχου με mini jack στο ηχοσύστημα του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Αν γνωρίζει κάποιος (συγγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση) κάνει Google cast  σε Xiaomi mi tv box; Μπορεί να προβάλλει το περιεχόμενο του σε τηλεόραση μέσω mi box; Το δοκίμασε κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Αν γνωρίζει κάποιος (συγγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση) κάνει Google cast  σε Xiaomi mi tv box; Μπορεί να προβάλλει το περιεχόμενο του σε τηλεόραση μέσω mi box; Το δοκίμασε κανείς;
Tethering από το TCL στο Xiaomi και cast από YouTube σε δοκιμή 1440p έπαιξε κανονικά, οπότε ότι εφαρμογή έχει επίσημο cast τότε ναι. Σε upnp αρχεία 2160p 6gb βίντεο κομπάζει αλλά το είχα στο σταθερό δίκτυο το cast,σε 1080 2.5 gb κανονικά .

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την τιμή προτιμάτε αυτό ή το Motorola g 50 5g , στα 139 που έχει ο Γερμανός;
https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile/smartphones-all/motorola-moto-g50-dual-5g-64gb-smartphone/?productId=20406046
 
Θα χρησιμοποιηθούν μόνο για WiFi spot, here we go maps, Cosmote tv, eon tv, vradio. Χρήση κυρίως στο αυτοκίνητο. Τίποτα άλλο!! Θα με καλύψουν;
Το πήρε ένας φίλος μου το Motorola και μου το έφερε εχθές να του το στήσω γιατί ο ίδιος δεν είναι και τόσο σχετικός. Μεταξύ των 2, νομίζω εύκολα θα επέλεγα το Moto (για 139€ πάντα). Έχει snapdragon soc, καλύτερες κάμερες, έχει μια υποτυπώδη ανθεκτικότητα στο νερό, μεγαλύτερη μπαταρία, περισσότερους αισθητήρες (γυροσκόπιο, βαρόμετρο) και σίγουρα έχει και ράδιο (το 20 r δεν ξέρω αν έχει).

Sent from my TCL 20 5G


Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρες οι πληροφορίες για snapdragon; Γιατί εδώ λέει για mediatek 700  

https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/motorola_moto_g50_5g-ampp-11070.php

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρες οι πληροφορίες για snapdragon; Γιατί εδώ λέει για mediatek 700  
https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/motorola_moto_g50_5g-ampp-11070.php
Ναι, δες τι γράφει πιο κάτω στο gsmarena :
6330b4fad78cbd746f94be44856e2e62.jpg

Αυτό είναι που δίνει ο Γερμανός : https://m.gsmarena.com/motorola_moto_g50-10789.php

Ο ευκολότερος τρόπος να το ξεχωρίσεις είναι η διαφορετική διάταξη των καμερών.

Sent from my TCL 20 5G


Link to comment
Share on other sites

Τώρα το διάβασα εδώ , έχεις δίκιο ο Γερμανός έχει το g50 σκέτο που είναι 5g και αυτό

https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/motorola_moto_g50-ampp-10789.php

Link to comment
Share on other sites

Το TCL δεν έχει ράδιο. Στο κουτί απ' έξω έγραφε ότι έχει hi res audio γι αυτό σε είπα αν θα παίξει με jack στο αυτοκίνητο .

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τυπικά το πρόθεμα 5G παραπέμπει στο άλλο μοντέλο(βέβαια ο κατασκευαστής ευθύνεται περισσότερο για το μικρό αυτό μπέρδεμα με την όμοια ονομασία), έστω και αν το βάζει για να το χαρακτηρίσει. Α, μιας και το θυμήθηκα, το Motorola δούλευε κανονικά 5G και VoLTE με cosmote, ενώ με wind κανένα από τα δύο (και δεν ήταν η σύνδεσή του γιατί έβαλα τη sim του στο δικό μου τηλέφωνο και δούλευαν αμφότερα), άρα ακόμα δεν είναι συμβατό με wind. Λίγο off topic αλλά ίσως παίζει ρόλο για επιλογή.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Το TCL δεν έχει ράδιο. Στο κουτί απ' έξω έγραφε ότι έχει hi res audio γι αυτό σε είπα αν θα παίξει με jack στο αυτοκίνητο .

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10789&idPhone2=11088. Για να δεις υπέρ και κατά!

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα χρησιμοποιώ το vradio με mini jack για ραδιόφωνο. 

Μου αρέσει το Motorola (λόγω snapdragon) αν και έχω έκπτωση 40 ευρώ στο Κωτσόβολο και θα μου βγει το tcl 109 ευρώ. 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γνώμες σας.

@cfotis13 είσαι σχεδόν "συνάδελφος" στο κινητό, εγώ έχω κύριο κινητό το pixel 4a 5g!.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για τα λεφτά που κάνει δεν είναι και άσχημο. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Για το μόνο που τα  ψιλοακούω είναι ότι δεν έχει FM radio. Αλλά μικρό το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο , ενημερωτικά παίζει κανονικά με Wind το VoLTE + 5G και με Cosmote VoLTE - VoWIFI + 5G.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βολεύτηκε ο πεθερός. Και ας είναι και μεγάλος σε ηλικία. Οσον αφορά τις συνδέσεις δεν τον ενδιαφέρουν αυτά. Έχω κλίσει το 5G για να μην καταναλώνει μπαταρία. Το δοκίμασα σε VoWifi ( έχει σύνδεση Vodafone ) και δούλεψε μια χαρά. Και στις κλήσεις μια χαρά . Κάποια στιγμή που θα το εχω πάλι στα χέρια μου θα δοκιμάσω και το 5G. Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι το υποστηρίζει η sim του γιατί είναι 4 ετών. Θα κάνω μια ερώτηση στη Vodafone. 

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισαν το ενημέρωση συστήματος google play , Μάρτιος 2022. Βλέπω ότι τα updates πλέον σκάνε κανονικά και όχι μετά από μήνες.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...