Jump to content

Xiaomi 11T Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, Chrisk6 said:

Να θεωρησουμε πως αναφερεις το κομματι στις πισω καμερες η στην μπροστινη?

Πολλα μπορει να ειναι αλλα μπορει να μην ειναι κ προβλημα. 

Να ειναι θεμα συσκευης κ πως συναρμολογηθηκε. 

Πολλες συσκευες αν τις πιεσουμε θα κανουν καποιο τριξιμο αλλες μπορει οχι. 

Αν δεν ειναι καποιο σημαντικο προβλημα κ λειτουργει κανονικα το κινητο προχωρας.

Αν δε χαλαει τοσο πολυ πας μεχρι την infoquest για να το δουνε. Η οπου αλλου εχει service.

Ναι για τις πίσω κάμερες λέω..απλά κάθε φορά που το αφήνω σε μια επιφάνεια ακούγεται..δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα στην συσκευή. Δουλεύει τέλεια..

Ίσως πάω να ρωτήσω σε κάποιο κατάστημα σέρβις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ο ηχος οσο αφορα την ενταση ,σε BLUETOOTH ακουστικα,πως ειναι ? Ειχα το απλο 11Τ αλλα ο ηχος ηταν χαμηλος σε ενταση σε σχεση με το Mi 10T που ειχα παλιοτερα....η το S21 ULTRA....εννοειται ειχα πειραξει οτι ρυθμιση υπαρχει και δεν υπαρχει σε κινητο και ακουστικα...και μιλαμε για 3-4 διαφορετικα σετ!

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Το περιεργαστηκα χθες 3 4 ώρες το κινητό είναι εξαιρετικό από κάθε άποψη. Κιχ πουθενά είτε βαρύ gaming call of duty ultra με high refresh μια απόλαυση να παίζεις κάνα μισάωρο ζεστάθηκε ελάχιστα μηδέν κολλήματα. Mε wifi τερμάτισε τη σύνδεση 50αρα κατέβασε 18gb σε 50 λεπτά με torrent με την μπαταρία να πέφτει μόνο 5%. Μπήκε vanced adguard απολαυστική η οθόνη του και μου άρεσε και το κράτημα δεν γλιστράει καθόλου χωρίς θήκη και γενικά νιώθεις ότι είναι premium κινητό. Σκάλωμα δεν παρατήρησα όση ώρα το δούλεψα. Για την κάμερα περάσαμε gcam 8.3 έχει παρόμοια αποτελέσματα με την stock. Μόνο σε φωτεινό περιβάλλον δεν είδα θόρυβο η άλλες ανακρίβειες στη πιστότητα της εικόνας. Δεν έχει ois αλλά τελικά δεν είναι τόσο πρόβλημα βίντεο δεν δοκίμασα. Όμορφο κινητό πολύ το άσπρο σε 4k hdr YouTube όπως και 4k hdr σε ταινία το χαζεύεις. Μην ξεχάσω και το φορτιστή 120 watt μαζί με το κινητό όχι σαν τους άλλους γύφτους που δεν βάζουν ούτε καν ένα 15αρι που τους κοστίζει 50 λεπτά. Οι υπέρυθρες πιάνουν από χιλιόμετρα είναι στα πολύ συν της xiaomi και τα ηχεία πολύ καθαρά όχι τόσο δυνατά αλλά με atmos ενεργό δίνουν μια πολύ καλή stereo αίσθηση. Στα 500 είναι vfm σήμερα για μένα πιστεύω άλλες 2 μεγάλες αναβαθμίσεις ακόμα να πάρει ήταν με την miui 13 ενημερώσεις ασφαλείας Φεβρουαρίου.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για torrent στο κινητό; 
μtorrent torrent Downloader. Σε private tracker κατέβαζε στο φουλ της γραμμής.

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Είμαι σε έρευνα αγοράς για νέο κινητό, γύρω στο 500αρικο. 

Όσο το ψάχνω καταλήγω ότι το συγκεκριμένο είναι ότι πιο value for money αυτή τη στιγμή. Ισχύει? 

Από προβλήματα/προβληματισμούς όσοι το έχετε? 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μόνο μου θεματάκι ακόμα, είναι ο ήχος που ακούγεται από τη περιοχή των καμερών όταν το αφήνω σε κάποια επιφάνεια..δεν επηρεάζει κάπου την κάμερα, βέβαια δεν έχω επισκεφτεί κάποιο κατάστημα σέρβις για να με λυθεί η απορία...το κινητό είναι σούπερ κατά τ'αλλα...

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, hondacivic_s said:

Από μπαταρία πως τα πάει? Πόσες ώρες οθόνης βγάζει περίπου? 

Αναλογως την χρηση παει αυτο. 

Εγω εχω δει απο 2.5 ωρες μεχρι 4.5-5. 

Αλλα το θεμα ειναι οτι μεταξυ φορτισεων μπορει να το εχεις για 36 ωρες με μια φορτιση. 

Εγω που τα εχω ολα ανοιχτα (5g/δικαρτο με κακο σημα/wifi/bluetooth) κατω απο 27 ωρες δεν το εχω βαλει να φορτισει. 

Απο μπαταρια ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος. Κ οπως ειχα γραψει παλαιοτερα το οτι φορτιζει μεσα σε ενα 15-20λεπτο ειναι αστειο γιατι δεν σε νοιαζει ποσο θα αντεξει. Πλεον το SOT δεν μου λεει τπτ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά χαρά. 

Να ρωτήσω γιατί δεν έχω πάρει ακόμα την ΈΚΔΟΣΗ Miui 13...?

Διαβάζω ότι τελείωσε η διανομή και ξεκινάει για τα υπόλοιπα κινητά.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα το πρωι συνεβη κατι το περιεργο...

Μου εβγαλε ειδοποιηση για την 13 κ στο σημειο που πατας download or install εδινε επιλογη check for updates μονο. 

Κουφο...πατωντας το εξαφανιστηκε στην ουσια το update κ απο το τοτε μου λεει οτι δεν εχει κατι. 

Ειμαι στην τελευταια 12.5.21...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Chrisk6 said:

Σε εμενα το πρωι συνεβη κατι το περιεργο...

Μου εβγαλε ειδοποιηση για την 13 κ στο σημειο που πατας download or install εδινε επιλογη check for updates μονο. 

Κουφο...πατωντας το εξαφανιστηκε στην ουσια το update κ απο το τοτε μου λεει οτι δεν εχει κατι. 

Ειμαι στην τελευταια 12.5.21...

Tελικα ηρθε η ειδοποιηση για το καινουριο λογισμικο (13.0.9). 

Το κατεβασα κ το εγκατεστησα. 

Παμε να δουμε τωρα τι κ πως...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Μου ήρθε η 13 και μένα αλλά δεν κατεβενει με
Τίποτα....
Πήγε στ 2% κολλήσε μετά πήγε στο 4% κολλήσε
Μετά πήγε στο 26% και πάλι κολλήσε....
Έκανα επανεκκίνηση και πήγε στο 0 και κολλησε πάλι....

Μετά ξαφνικά χάθηκε δεν υπάρχει 13.....😞😞😞
Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(μου σβήστηκε το μήνυμα που έγραψα! πάλι απ' την αρχή!)

Κοιτάζω για κινητά με υπέρυθρες γιατί με ενδιαφέρει και η χρήση σαν τηλεχειριστήριο. Το χρησιμοποιεί κανείς έτσι π.χ. με αυτή την σπουδαία εφαρμογή (τώρα discontinued) που τα φτιάχνεις όπως θες και έχει μέχρι και μακροεντολές:

Anymote.jpg

Βλέπω ότι τα τελευταία updates είναι αυτά:

    Europe (vilieeaglobal)        
2.1.    V13.0.8.0.SKDEUXM   
2.2.    V13.0.9.0.SKDEUXM 

Τα έχετε βάλει. Φαίνεται να έχουν αρκετά καλά, όπως λέει το security τάδε του Android 12 (για το ποιες εφαρμογές χρησιμοποιούν κάμερα κλπ με μια πράσινη κουκίδα) που η Xiaomi δεν το είχε προηγουμένως.

Αλλά διαβάζω και με χειρότερη απόδοση στην ήδη μέτρια κάμερα.

Έλεγα να πάρω κάποιο με υπέρυθρες και καλή κάμερα, αλλά το Xiaomi 12 Pro έχει πιο ακριβά από 2x 11Τ Pro. Είναι βέβαια και το Mi 11 (με +280€).

Το 11Τ Pro το κοιτάζω γιατί η τιμή του έπεσε προχτές σε όλα τα μαγαζιά.

Επίσης ένα πρόβλημα που αναφέρουν οι περισσότεροι με τον αισθητήρα εγγύτητας στο αυτί κατά τις κλήσεις. Ότι η οθόνη μένει ανοικτή και πατάς κουμπιά με το αυτί σου? Το έχετε να συμβαίνει?

Edited by AnnaPodi
Link to comment
Share on other sites

[συνέχεια] Τώρα κι αν είμαι μπερδεμένη!  :classic_huh: Κοίταζα για πρόσφατα real life video tests του 11T Pro και βρήκα αυτό, στο οποίο φαίνεται να ναι καλύτερο ή εφάμιλλο του iphone 13 pro max!! Αυτή είναι η εμπειρία σας ή το βίντεο είναι ψεύτικό?

https://www.youtube.com/watch?v=yiqlXxLo7eo

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το κινητό είναι πολύ δυνατό, αρκετά γρήγορο...η αλήθεια είναι ότι δεν το χρησιμοποιώ σαν τηλεχειριστήριο..το έχω από τον Μάρτιο, και είμαι πολύ ικανοποιημένη...και η κάμερα του ικανοποιητική, ωραίες φωτογραφίες και ωραία βίντεο...αξίζει τα λεφτά του...το μόνο "θέμα" που έχω, και δεν το έχω ψάξει η αλήθεια είναι, είναι ένας μικρός ήχος που ακούγεται από την περιοχή των καμερών όταν αφήνω το κινητό σε μια επιφάνεια, εννοείται πως δεν πειράζει την λειτουργία της κάμερας..δεν με έχει πέσει ποτέ κάτω και το αφήνω πάντα πολύ προσεκτικά!

Το ακουστικό αρκετά δυνατό και καθαρό, και ναι ισχύει το ότι μένει ανοιχτή η οθόνη και πατάς κουμπιά με το αυτί αλλά δεν συμβαίνει πάντα..

Αυτά πάνω κάτω...το ξανά έπαιρνα το κινητό με λίγα λόγια!

 

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι μια χαρα. 

Iphone 13 μπορει να μην ειναι αλλα γι αυτα που θα πληρωσεις ειναι αξιοπρεπεστατο. 

Πολυ καλη οθονη, μια χαρα μπαταρια σε αποδοση κ απιστευτα γρηγορη φορτιση. 

Καμερα οχι top of the line αλλα την δουλεια της την κανει. 

Σιγουρα το iphone & Galaxy S21/22 εχουν καλυτερες αλλα δεν ειναι λογος απορριψης. 

Αν θες τοσο πολυ καμερα κοιτας αλλου.

Τηλεχειριστηριο δεν ξερω δεν απαντω. Δεν εχω σκεφτει ποτε να το δουλεψω ετσι. 

Ο αισθητηρας καμια φορα μπορει να το χασει αλλα δεν ειναι κατι το τρομερο παλι. 

Ολα τα κινητα καπουν θα πασχουν. Δεν μπορεις να τα εχεις ολα κ σε budget τιμη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!

Τότε μπορεί να προχωρήσω γιατί αυτή τη βδομάδα είναι και σε πολύ καλή τιμή!

Εναλλακτικά κοίταζα το s21 fe. Πού είναι πολύ διαφορετικό σε όλα και ήμουν πολύ μπερδεμένη.

11t pro vs s21fe: Μεγάλο το ένα μικρό το άλλο. Φθηνότερο ακριβότερο. Ναι υπέρυθρες Όχι υπέρυθρες (κάτι που εγώ το χρησιμοποιώ). Ταχεία φόρτιση αργή φόρτιση.

Τώρα για κάμερα μου άρεσε καλύτερα το s21 fe. Που είναι συγκρίσιμο σε ποιότητα και με το s21 Ultra από ότι λένε.

Θα δω. Μάλλον θα σας κάνω παρέα και θα πάρω το 11T Pro!

(Σκεφτόμουνα και το mi 11 αλλά Διάβασα για προβλήματα με τις κλήσεις. Το μικρόφωνο λέει στο gsmarena η κοπέλα που έκανε το review και το είχε για τρεις μήνες)

 

 

Edited by AnnaPodi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ κι ένα μήνα περίπου ως βασικό τηλέφωνο το s21 Fe 6/128 και ως δεύτερο το Mi 11i (8/256) ουσιαστικά είναι το ίδιο τηλέφωνο με το 11Τ pro απλά η οθόνη του Mi 11i την θεωρώ καλύτερη όμως το 11Τ έχει καλύτερη μεγαλύτερη μπαταρία.

Οι κάμερες του Samsung καλύτερες όχι τόσο όμως η σελφι του ,το βίντεο επίσης καλύτερο στο Fe .

H οθόνη του του Fe είναι πραγματικά οθόνη flagship κατηγορία κι έχω αλλάξει πολλές δεκάδες ναυαρχίδες κυρίως Samsung.

To μέγεθος είναι ιδανικό για κινητό είναι και ο λόγος που επέλεξα μετά το s20 Fe 5g το νεότερο μοντέλο s21 Fe ακόμα πιο μαζεμένο στο ύψος η διαφορά εμφανής.

Αν θες ασύρματη φόρτιση, "πλήρως" αδιάβροχο τότε και πάλι Samsung.

Αν σε ενδιαφέρει η μπαταρία και οι υπέρυθρες ( που χρησιμοποιώ κατά κόρον) τότε το Xiaomi πρέπει να το βάλεις στα υποψήφια. Δες μερικά συγκριτικά κι εδώ...το μόνο που δεν ισχύει κατά την γνώμη μου είναι ότι ενώ το s21 Fe έχει τρομερή οθόνη πολύ ζωντανή και φωτεινή πλησιάζει το s21 ultra αδικείται από την εδώ μέτρηση στο nanoreview εννοώ, το λένε και τα reviews στο YouTube έτσι είναι.

https://nanoreview.net/en/phone-compare/xiaomi-mi-11i-vs-samsung-galaxy-s21-fe-5g

https://nanoreview.net/en/phone-compare/xiaomi-mi-11i-vs-xiaomi-11t-pro

*Σημαντική υποσημείωση το 11T pro είναι βαρύ και πιο παχύ σε σχέση με το Mi 11i που έχει εξαιρετική αίσθηση στο χέρι για τόσο μεγάλη συσκευή ίδιας οθόνης 6.7'' είναι κοινώς μπαλντιμάκι στο χέρι σαν το Mi 10 T που επίσης έχω και το έδωσα στον γιό μου.

https://youtu.be/p2GxuuuZHxg

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, konakis said:

Αν σε ενδιαφέρει η μπαταρία και οι υπέρυθρες ( που χρησιμοποιώ κατά κόρον) τότε το Xiaomi πρέπει να το βάλεις στα υποψήφια.

Σε ευχαριστώ πολύ. Πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες!

Με ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς το  Μι 11ι για τις υπέρυθρες? Εγώ έχω πολλά τηλ/χειρια για το Anymote Smart Remote που ήταν το καλύτερο πρόγραμμα και έπαιρνε μέχρι και μακροεντολές. Θα θελα να τα μεταφέρω αν πάρω το xiaomi, αλλά μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά μη δεν δουλεύει κάν η εφαρμογή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χρησιμοποιώ με κάποιο πρόγραμμα απλά το δουλεύω ως τηλεχειριστήριο για 3 τηλεοράσεις και δύο Α/C. 

Τα Xiaomi είναι καλά τιμιοτατα κινητά πιστεύω ότι θα σε καλύψει το 11T Pro και κυκλοφορούν αρκετά σε δελεαστική τιμή σε γνωστό τεχνολογικό site με αγγελίες κλπ . Και το s21 fe αξίζει στυλάτη συσκευή...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

 

4 ώρες πριν, konakis said:

Δεν το χρησιμοποιώ με κάποιο πρόγραμμα απλά το δουλεύω ως τηλεχειριστήριο για 3 τηλεοράσεις και δύο Α/C. 

Α, υποθέτω ότι έχει native εφαρμογή για τις υπέρυθρες. Της Xiaomi.

Ναι κι εγώ κάτι τέτοια κάνω! Αυτό το Anymote που έγραψα είναι now discontinued εφαρμογή που κατέβαζες τηλεχειριστήρια για TV, A/C κλπ, αλλά μπορούσες και να τα διαμορφώσεις όπως ήθελες. Να βάλεις/βγάλεις κουμπιά, να φτιάξεις να πατάς ένα κουμπί και να δίνει πολλές διαδοχικές εντολές κλπ.

4 ώρες πριν, konakis said:

Τα Xiaomi είναι καλά τιμιοτατα κινητά πιστεύω ότι θα σε καλύψει το 11T Pro και κυκλοφορούν αρκετά σε δελεαστική τιμή σε γνωστό τεχνολογικό site με αγγελίες κλπ . Και το s21 fe αξίζει στυλάτη συσκευή...

Πήγα τώρα το απόγευμα και τα είδα από κοντά. Δε κοιτάζω για μικρό κινητό, γιατί θέλω να έχει επιφάνεια η οθόνη. Το S21 FE τελικά δεν είναι τόσο μικρό. Μάλιστα είχε το ίδιο πρακτικά μέγεθος με το S22+ που ήταν δίπλα. Το βρίσκω στα 256GB με 629€.

Ο Γερμανός νομίζω το χει 699 με δώρο ακουστικά buds2. Που δε ξέρω αν αξίζουν ή χρειάζονται. Α, ναι. Θέλουμε και χωριστά φορτιστή 25W.

Το 11Τ Pro μου έκανε καλή εντύπωση. Στην αρχή μου φάνηκε πιο παχύ και πιο βαρύ, αλλά με τα πέρα δώθε στους 2 πάγκους που τα είχαν, από ένα σημείο και πέρα δεν με πείραζε το μέγεθος του. Αυτό το χουν αυτή τη βδομάδα 490 το 256GB γι' αυτό και το κοίταγα. Όλοι λένε για τη ταχύτατη 120W φόρτιση. (Τώρα δε ξέρω αν χαλάει η μπαταρία. Η Xiaomi διάβασα λέει μετα 800 φορτίσεις πέφτει στο 80%).

Θα παιρνα σίγουρα το S21 FE αν είχε υπέρυθρες ή το 11Τ Pro αν είχε ΟIS!

Νομίζω ότι και να πάρω θα είμαι το ίδιο ευχαριστημένη. Να περιμένω το Xiaomi 12 pro ή το S22+ να πέσουν, δεν έχει νόημα. Και δε μου κάναν και τόση διαφορά που τα δα κι αυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα έγραψες... it's up to you 😊 

Να ξέρεις ότι όταν φορτίζεις με παλιό φορτιστή και λίγα Αμπέρ ναι μεν χάνεις δε ταχύτητα όμως κερδίζεις σε απόδοση και διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι περιστασιακά δεν μπορείς να φορτίζεται η συσκευή με ταχεία φόρτιση. Τα 33W που χρησιμοποιώ καμιά φορά στο Mi 11i τα θεωρώ εξαιρετικά γρήγορα για τα θέλω μου. Σε μισή ώρα και κάτι έχει εκτοξευθεί από το 25 κοντά στην πλήρη φόρτιση. Το Mi 11i το θεωρώ ένα τικ ταχύτερο απ'το s21 fe . Και τα δύο φοράνε τον 888 όπως και το 11T Pro που ενδιαφέρεσαι. Γενικά μου αρέσει πολύ το MIUI κι αν δεν έβρισκα σε δελεαστική τιμή το s21 fe θα επέλεγα κάποιο εκ των 12 & 12Χ. Το s21 fe είναι πολύ όμορφο με τις Samsung θήκες τόσο όσο για τα γούστα μου και θα έχει πλήρη υποστήριξη για 4+ έτη. Τρία χρόνια updates δίνει και η Xiaomi πια απ'την σειρά 11T - 11T Pro και μετά...

 

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...