Jump to content

iPhone 13


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, camp3on said:

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το 13 που θα πάρω είναι από φίλο μου που μένει στην Γερμανία, οπότε είναι έμπιστο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα συνηθίσω το ios. Η αλήθεια είναι ότι μου έχει λείψει ένα κινητό με νόρμαλ βάρος και μέγεθος. Ξέρετε αν θα έχω θέμα με το δίκτυο στην Ελλάδα; Ρωτάω γιατί όπως είπα και πριν θα το φέρω από Γερμανία.

Οχι δεν θα έχεις θέμα με τα δίκτυα. Πάντως εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά τα 520! Ειναι και φίλος σου παναθεμά τον...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 411
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

23 minutes ago, camp3on said:

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το 13 που θα πάρω είναι από φίλο μου που μένει στην Γερμανία, οπότε είναι έμπιστο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα συνηθίσω το ios. Η αλήθεια είναι ότι μου έχει λείψει ένα κινητό με νόρμαλ βάρος και μέγεθος. Ξέρετε αν θα έχω θέμα με το δίκτυο στην Ελλάδα; Ρωτάω γιατί όπως είπα και πριν θα το φέρω από Γερμανία.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα 

Θελει λίγο χρόνο να συνηθίσει το μυαλό σου γιατί έχεις άλλη συσκευή 

Οσο να πεις θέλει τον χρόνο του 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, koutsis said:

Οχι δεν θα έχεις θέμα με τα δίκτυα. Πάντως εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά τα 520! Ειναι και φίλος σου παναθεμά τον...

Θα συμφωνήσω...520 για απλο 13αρι είναι πολλά...

Ρώτα και ποσοστό μπαταρίας...αμα σ πει κάτω απο 90 σίγουρα όχι...

Edited by arxontas2323

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, arxontas2323 said:

Θα συμφωνήσω...520 για απλο 13αρι είναι πολλά...

Ρώτα και ποσοστό μπαταρίας...αμα σ πει κάτω απο 90 σίγουρα όχι...

Γενικά οι μπαταρίες που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι καλές; Γιατί από όσο ξέρω original δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, camp3on said:

Γενικά οι μπαταρίες που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι καλές; Γιατί από όσο ξέρω original δεν υπάρχει.

Original μονο στο επίσημο service της apple.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το 13 που θα πάρω είναι από φίλο μου που μένει στην Γερμανία, οπότε είναι έμπιστο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα συνηθίσω το ios. Η αλήθεια είναι ότι μου έχει λείψει ένα κινητό με νόρμαλ βάρος και μέγεθος. Ξέρετε αν θα έχω θέμα με το δίκτυο στην Ελλάδα; Ρωτάω γιατί όπως είπα και πριν θα το φέρω από Γερμανία.

Καλύτερα ψάξε στο Kleinanzeigen για πωλητές με καλές αξιολογήσεις και στείλε προσφορές ανεξαρτήτως τιμής.
Με 5-6 κατοστάρικα βρίσκεις iPhone 15 Γερμανία, όχι 13. Το χτυπάς, το στέλνεις στο φίλο σου και με 20€ έρχεται στα χέρια σου.
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2024 at 11:31 ΜΜ, nikos523 said:


Καλύτερα ψάξε στο Kleinanzeigen για πωλητές με καλές αξιολογήσεις και στείλε προσφορές ανεξαρτήτως τιμής.
Με 5-6 κατοστάρικα βρίσκεις iPhone 15 Γερμανία, όχι 13. Το χτυπάς, το στέλνεις στο φίλο σου και με 20€ έρχεται στα χέρια σου.

ή και  μεσω ενως mailbox.de αν δεν θελεις να μπλέξεις τον φίλο σου...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, camp3on said:

Τελικά θα το πάρω 430. Νομίζω είναι καλό deal. 

Ε ναι. Πολύ καλύτερα!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2024 at 10:39 ΠΜ, arxontas2323 said:

770 για 13 pro;;; 600 με 650 τα πουλανε...και δεν ξερουμε σε τι κατασταση ειναι το 13αρι που θελει να παρει...

Αγόρασα πρόσφατα άριστο 13 Pro Max 128gb με 90% μπαταρία στα 500€

Ευκαιρίες/προσφορές πάντα θα υπάρχουν αρκεί να πέσεις στη κατάλληλη ! 

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή μου δίνουν το iphone 13 χωρίς χρέωση λόγο επιδότησης αξίζει ακόμη και σήμερα σαν συσκευή?και αν είναι δύσκολη η προσαρμογή από android συσκευή σε apple 

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vazos said:

Επειδή μου δίνουν το iphone 13 χωρίς χρέωση λόγο επιδότησης αξίζει ακόμη και σήμερα σαν συσκευή?και αν είναι δύσκολη η προσαρμογή από android συσκευή σε apple 

Η συσκευή αξίζει και τώρα, προσωπικά έχω ένα 13 μίνι. 

Η προσαρμογή πάλι από ανδροιντ είναι θέμα απαιτήσεων χρήστη . Εγώ δεν χωνεύω καθόλου το iOS , είχα και πιο παλιά το 6s , αλλά χωλαινει μπροστά στο ανδροιντ. 

Έλα όμως που πλέον δεν υπάρχει μικρή ναυαρχίδα εκτός του 13 μίνι.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, sneakysneaky said:

Η συσκευή αξίζει και τώρα, προσωπικά έχω ένα 13 μίνι. 

Η προσαρμογή πάλι από ανδροιντ είναι θέμα απαιτήσεων χρήστη . Εγώ δεν χωνεύω καθόλου το iOS , είχα και πιο παλιά το 6s , αλλά χωλαινει μπροστά στο ανδροιντ. 

Έλα όμως που πλέον δεν υπάρχει μικρή ναυαρχίδα εκτός του 13 μίνι.

Για κάποιους είναι καλύτερο το iOS 

Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες 

Ναι το iPhone 13 είναι πολύ αξιόλογη συσκευή ακόμα και σήμερα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Tasos19s said:

Για κάποιους είναι καλύτερο το iOS 

Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες 

Ναι το iPhone 13 είναι πολύ αξιόλογη συσκευή ακόμα και σήμερα 

Δεν διαφώνησα. Αλλά κανείς δεν έχει εξαρχής ανάγκη το μοναδικό πλεονέκτημα του iOS , ήτοι το οικοσύστημα. Όποιος το έχει ανάγκη, δεν μπαίνει καν στην διαδικασία να αναρωτηθεί αν αξίζει το iphone. 

Εχοντας πλεον MacBook και airtags , με αντίστοιχες συσκευές της συζύγου, το οικοσύστημα έχει γίνει σημαντικός παράγοντας για μενα. 

Αυτούσιο το iphone είναι εκνευριστικο για οποιονδήποτε δεν το χρησιμοποιει μόνο για social , κάνα παιχνίδι και το βίντεο. 

Οποιοσδήποτε έχει παραπάνω ανάγκες δεν θα καλυφτεί, όπως φαίνεται από αρκετούς χρήστες σε άλλο νήμα. Αλλά εδώ βγαίνουμε οφφ τοπικ. Στο δια ταύτα, το iphone 13 είναι ακόμα πολύ καλή επιλογή ανάμεσα στα iPhone. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, sneakysneaky said:

 

Αυτούσιο το iphone είναι εκνευριστικο για οποιονδήποτε δεν το χρησιμοποιει μόνο για social , κάνα παιχνίδι και το βίντεο. 

Οποιοσδήποτε έχει παραπάνω ανάγκες δεν θα καλυφτεί, όπως φαίνεται από αρκετούς χρήστες σε άλλο νήμα. 

Δεν συμφωνώ καθόλου. Απο που προκύπτουν αυτά που λες και ποιές ακριβώς ανάγκες ενός μέσου χρήστη δεν καλύπτει το iphone??

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, koutsis said:

Δεν συμφωνώ καθόλου. Απο που προκύπτουν αυτά που λες και ποιές ακριβώς ανάγκες ενός μέσου χρήστη δεν καλύπτει το iphone??

Η απάντηση είναι σε όλα τα προβλήματα που αναφέρονται στο νήμα "συζητήσεις/απορίες για το iOS". Όλα εκείνα τα πράγματα που ρωτάνε οι υπόλοιποι "πώς μπορώ να κάνω το χ πράγμα" και η απάντηση είναι "στο iOS δεν γίνεται αυτό, έτσι δουλεύει".

 

Ένα παράδειγμα θα αναφέρω, κι όποιος έχει διάθεση να το καταλάβει, έχει καλώς.  Προσπαθούσα να σκανάρω έγγραφα για να στείλω στην λογίστρια μου για την φορολογική δήλωση.

Στην εφαρμογή notes λοιπόν, υπάρχει ένα πολύ γαμάτο feature, να σκανάρει από φωτογραφία έγγραφο.  Έχοντας macbook, μπορώ να το στείλω με airdrop στο λαπτοπ.  Μέχρι εκεί όλα καλά, αν θέλω να κάνω συγκεκριμένα αυτό, δουλεύει υπέροχα.

 

Έστω ότι δεν είχα macbook, ή θέλω να στείλω pdf του σκαναρισμένου εγγράφου μου.  Εκεί θα βρίσω παναγίτσες,  διότι μέχρι να αποθηκευτεί το έγγραφο ως pdf, θα πρέπει πρώτα να πατήσω το εικονίδιο διαμοιρασμού (share), μετά για κάποιο unintuitive λόγο πρέπει να σκεφτώ ότι το επόμενο λογικό βήμα είναι να πατήσω εκτύπωση, και από εκεί save as pdf.

Σε αντίστοιχη περίπτωση στο samsung, η υπόθεση ήταν 2 κλικ. Μια για τις επιλογές, δύο save as.  

Την δουλεια μου κάνω και στις 2 περιπτώσεις, αλλά μόνο intuitive δεν είναι η πρώτη μέθοδος. Και ήθελε ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, koutsis said:

Δεν συμφωνώ καθόλου. Απο που προκύπτουν αυτά που λες και ποιές ακριβώς ανάγκες ενός μέσου χρήστη δεν καλύπτει το iphone??

Είναι εκνευριστικό να χτυπά το τηλέφωνο - ενώ δουλεύεις στον υπολογιστή - και να απαντάς από τον υπολογιστή, ξεκινώντας τη συνομιλία με ένα κλικ. 😇

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, sneakysneaky said:

Η απάντηση είναι σε όλα τα προβλήματα που αναφέρονται στο νήμα "συζητήσεις/απορίες για το iOS". Όλα εκείνα τα πράγματα που ρωτάνε οι υπόλοιποι "πώς μπορώ να κάνω το χ πράγμα" και η απάντηση είναι "στο iOS δεν γίνεται αυτό, έτσι δουλεύει".

 

Ένα παράδειγμα θα αναφέρω, κι όποιος έχει διάθεση να το καταλάβει, έχει καλώς.  Προσπαθούσα να σκανάρω έγγραφα για να στείλω στην λογίστρια μου για την φορολογική δήλωση.

Στην εφαρμογή notes λοιπόν, υπάρχει ένα πολύ γαμάτο feature, να σκανάρει από φωτογραφία έγγραφο.  Έχοντας macbook, μπορώ να το στείλω με airdrop στο λαπτοπ.  Μέχρι εκεί όλα καλά, αν θέλω να κάνω συγκεκριμένα αυτό, δουλεύει υπέροχα.

 

Έστω ότι δεν είχα macbook, ή θέλω να στείλω pdf του σκαναρισμένου εγγράφου μου.  Εκεί θα βρίσω παναγίτσες,  διότι μέχρι να αποθηκευτεί το έγγραφο ως pdf, θα πρέπει πρώτα να πατήσω το εικονίδιο διαμοιρασμού (share), μετά για κάποιο unintuitive λόγο πρέπει να σκεφτώ ότι το επόμενο λογικό βήμα είναι να πατήσω εκτύπωση, και από εκεί save as pdf.

Σε αντίστοιχη περίπτωση στο samsung, η υπόθεση ήταν 2 κλικ. Μια για τις επιλογές, δύο save as.  

Την δουλεια μου κάνω και στις 2 περιπτώσεις, αλλά μόνο intuitive δεν είναι η πρώτη μέθοδος. Και ήθελε ψάξιμο.

Επειδη εσύ δεν ξέρεις πως να κάνεις κάποια πράγματα και βαριέσαι να ασχοληθείς δεν σημαίνει ότι δεν γίνονται στο iPhone. Απλά έχεις συνηθίσει με Android. Μην λέμε τώρα οτιδήποτε γίνεται με λίγο διαφορετικό τρόπο στο iPhone ότι είναι αδυναμία επειδή εμείς έχουμε συνηθίσει αλλιώς.

 

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, koutsis said:

Επειδη εσύ δεν ξέρεις πως να κάνεις κάποια πράγματα και βαριέσαι να ασχοληθείς δεν σημαίνει ότι δεν γίνονται στο iPhone. Απλά έχεις συνηθίσει με Android. Μην λέμε τώρα οτιδήποτε γίνεται με λίγο διαφορετικό τρόπο στο iPhone ότι είναι αδυναμία επειδή εμείς έχουμε συνηθίσει αλλιώς.

Αυτό μπορείς να το απενεργοποιησεις όποτε θες.

Ναι προφανώς και δεν ξέρω πως γίνεται, όταν θέλει ένα κάρο μη λογικά βήματα, που σε διάφορα λειτουργικά γίνονται με παρόμοιο τρόπο. Η λογική του "αποθήκευση ως" είναι universal και υπάρχει και στα windows, και στα λινουξ και στα μακ (!). 

Αυτό ήταν ενα από τα πολλά παραδείγματα, για το οποίο τουλάχιστον υπάρχει έστω και με δυσκολίες η δυνατότητα. 

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά για ποιο λόγο υπάρχει τετοια επιθετικότητα στην κριτική. Λες και δεν υπάρχει διάθεση βελτίωσης ? 

Η υπήρχε πιο απλός τρόπος που δεν γνωρίζω? 

Όσον αφορά στην δυνατότητα απάντησης σε κλήση από το μακ (πολύ γαμάτο και το χρησιμοποιώ), μιλάμε πάλι για οικοσύστημα. 

Εγώ λέω όμως ότι χωρίς οικοσύστημα χωλαινει. Και σ' αυτό ακόμα να απαντήσει κάποιος. Κατά προτίμηση θα ήθελα να απαντήσει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει ναυαρχίδα ανδροιντ.

Εγώ τουλάχιστον μιλάω εκ πείρας έχοντας για χρόνια μακ και iPhone , Mac και android, windows με αντροιντ (ο συνδυασμός εδώ χωλαινει κατά πολυ). 

Από αυτούς τους 3 συνδυασμούς, κερδίζει με μικρή διαφορά το μακ και iphone, ενώ δεύτερος καλύτερος ειναι με αντροιντ.

Αλλά παρακαλώ , ας με διαφωτίσετε για όλα όσα δεν ξέρω και "βαριέμαι " να ασχοληθώ image.gif.0d354b725938d1b11cc7574208761964.gif

Edited by sneakysneaky
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, sneakysneaky said:

Δεν διαφώνησα. Αλλά κανείς δεν έχει εξαρχής ανάγκη το μοναδικό πλεονέκτημα του iOS , ήτοι το οικοσύστημα. Όποιος το έχει ανάγκη, δεν μπαίνει καν στην διαδικασία να αναρωτηθεί αν αξίζει το iphone. 

Εχοντας πλεον MacBook και airtags , με αντίστοιχες συσκευές της συζύγου, το οικοσύστημα έχει γίνει σημαντικός παράγοντας για μενα. 

Αυτούσιο το iphone είναι εκνευριστικο για οποιονδήποτε δεν το χρησιμοποιει μόνο για social , κάνα παιχνίδι και το βίντεο. 

Οποιοσδήποτε έχει παραπάνω ανάγκες δεν θα καλυφτεί, όπως φαίνεται από αρκετούς χρήστες σε άλλο νήμα. Αλλά εδώ βγαίνουμε οφφ τοπικ. Στο δια ταύτα, το iphone 13 είναι ακόμα πολύ καλή επιλογή ανάμεσα στα iPhone. 

δεν έχεις καθόλου δικιο

η μεγαλύτερη μάζα του κόσμου δεν έχει τίποτα άλλο εκτός από iphone

άρα μια χαρά τους καλύπτει το iOS και δεν το κάνουν για το οικοσυστημα

μα ναι οι περισσότεροι κάνουν αναζήτησή στο Ίντερνετ, χάρτες, social, παιχνίδια, μηνύματα και κλησεις

σε αυτά το iPhone μπορώ να πω είναι καλύτερο από τον ανταγωνισμό, γι αυτό έχουν όλοι iPhone μην γελιομαστε

όσοι θέλουν να κάνουν το κάτι παραπάνω και ψάχνονται και έχουν απαιτησεις παίρνουν android αλλα αυτοι ειναι πολυ μικρο μεριδιο της αγορας που δεν ενδιαφερει την apple γι αυτο και δεν προσθετει λειτουργιες που καποιοι εδω μεσα τις θελουν 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πλάκα πάντως. Δεν έχουμε αφήσει μοντέλο  iPhone στο νήμα του οποίου να μην έχουμε διαφωνήσει για τις ελλείψεις ή μη του iOS. 
 Τα λέμε στο νήμα του 13 mini. 🤣 

Καλημερα σε όλους. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, motoboots said:

Είναι εκνευριστικό να χτυπά το τηλέφωνο - ενώ δουλεύεις στον υπολογιστή - και να απαντάς από τον υπολογιστή, ξεκινώντας τη συνομιλία με ένα κλικ. 😇

Πολύ εκνευριστικό 

Ή να απαντήσεις σε iMessage και να μην σηκώνεσαι να πας να ψάχνεις το κινητό που φορτίζει κάπου παρά πέρα 

Ή πολύ εκνευριστικό είναι να ανοίξεις τον safari και να δεις ότι ανοιχτές καρτέλες είχες στο τηλέφωνο 

Ολα αυτά είναι πολυ μπελάς 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ή πολύ εκνευριστικό είναι να ανοίξεις τον safari και να δεις ότι ανοιχτές καρτέλες είχες στο τηλέφωνο 

Ολα αυτά είναι πολυ μπελάς 

Καλα αυτο το κανεις ασχετως λειτουργικου, εχει να κανει με τον browser και τι κανεις sync.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, manolog3 said:

Καλα αυτο το κανεις ασχετως λειτουργικου, εχει να κανει με τον browser και τι κανεις sync.

Είναι κι αυτό ένα από τα εκνευριστικά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Έχω το 13 pro Max με iOS 17.4.1 και το MacBook Air 2020 M1 με με Ventura 13.4.1 . Από τη μέρα που αναβάθμισα το iPhone δε συνδέεται το λαπτοπ στο κινητό hotspot του κινητού . Μπορώ να κάνω κάτι ;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...