Jump to content

iPhone 13


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι μακρινά ξαδέρφια, δεν έχουν να χωρίσουν ούτε κληρονομιές ούτε τίποτα.
Move to iOS και ότι δεν έρθει το μεταφέρεις χειροκίνητα από PC.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 411
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γενικά σε νέα τηλέφωνα ή μετά από φορμάτ κλπ πάντα κάνω νέες εγκαταστάσεις σε εφαρμογές κλπ. 

Δε ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος αλλά έτσι συνηθίσα. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mol said:

Γενικά σε νέα τηλέφωνα ή μετά από φορμάτ κλπ πάντα κάνω νέες εγκαταστάσεις σε εφαρμογές κλπ. 

Δε ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος αλλά έτσι συνηθίσα. 

Τζάμπα παιδεύεσαι.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε νέα τηλέφωνα ή μετά από φορμάτ κλπ πάντα κάνω νέες εγκαταστάσεις σε εφαρμογές κλπ. 
Δε ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος αλλά έτσι συνηθίσα. 

Εγώ έχω να κάνω τέτοιο πράμα από το 2012 με το Galaxy S3, πόσο μάλλον στο iOS που το 11PM έχει φάει καμία 40αρια OTA και δουλεύει υποδειγματικά.
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, koutsis said:

Τζάμπα παιδεύεσαι.

Η συνήθεια δύσκολα αλλάζει 

2 minutes ago, nikos523 said:


Εγώ έχω να κάνω τέτοιο πράμα από το 2012 με το Galaxy S3, πόσο μάλλον στο iOS που το 11PM έχει φάει καμία 40αρια OTA και δουλεύει υποδειγματικά.

Βασικά δε χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές, οπότε σε καμιά ώρα έχω σεταρει όπως θέλω τη συσκευή. 

Το μόνο μπακ απ' που κρατάω είναι φωτογραφίες και βίντεο 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mol said:

Η συνήθεια δύσκολα αλλάζει 

Βασικά δε χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές, οπότε σε καμιά ώρα έχω σεταρει όπως θέλω τη συσκευή. 

Το μόνο μπακ απ' που κρατάω είναι φωτογραφίες και βίντεο 

Ακριβώς, μα ακριβώς την ίδια τακτική ακολουθώ και εγώ φίλε μου.

Σαν να βλέπω τον ίδιο τον εαυτό μου.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές, οπότε σε καμιά ώρα έχω σεταρει όπως θέλω τη συσκευή. 
Το μόνο μπακ απ' που κρατάω είναι φωτογραφίες και βίντεο 

Ότι σε ευχαριστεί εφόσον το κανεις για παιχνίδι.
Κι εγώ κάποτε απολάμβανα πραγματικά φλασαρίσματα, επαναφορά όλα, στήσιμο τα πάντα μέχρι αηδίας κλπ, αλλά ήμουν πιτσιρικάς και είχα χρόνο για χάσιμο τότε. Αν ΕΠΡΕΠΕ να γίνει αυτό σήμερα πχ στο iPhone, θα το είχα πετάξει στα σκουπίδια χωρίς υπερβολή.
Link to comment
Share on other sites

Καθαρή εγκατάσταση έκανα και εγώ, αλλά πριν είχα android. μου πήρε αρκετό χρόνο στην αρχή αλλά το προτείνω γιατί παραμετροποιείται κάθε εφαρμογή όπως θες εσύ. Και μετά δεν ξανά ασχολείσαι.

Από iPhone σε iphone εννοείται ότι κάνεις μεταφορά ρυθμίσεων.


Sent from my iPhone using Tapatalk

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά επειδή βλέπω ότι πολλοί έχουν βάλει τζαμάκι Torras, αυτό συνδυάζεται καλά με apple θήκη ή θ' ανασηκώνονται τα πλαϊνά;


Edited by TimDeLAY
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 ώρες πριν, TimDeLAY said:

Παιδιά επειδή βλέπω ότι πολλοί έχουν βάλει τζαμάκι Torras, αυτό συνδυάζεται καλά με apple θήκη ή θ' ανασηκώνονται τα πλαϊνά;

Μια χαρά συνδυάζεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
48 minutes ago, TimDeLAY said:

Για την προστασία οθόνης που τοποθετεί η iStorm (όχι tempered glass, σκέτο φιλμ) έχετε καμιά άποψη;

Καμία σχέση όσον αφορά τη προστασία με ένα 9H tempered glass.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στενό συγγενικό μου πρόσωπο προέβη σήμερα σε αγορά του (iP 13 απλό, 128GB, γκρι) από σκρουτζομάγαζο (παραεισαγωγή???) που θα φτάσει μάλλον την επόμενη εβδομάδα.

Προϋπάρχει  φορτιστής Samsung (Samsung Super Fast Charger 25W Type C White) αυθεντικός αγορασμένος από μεγάλο κατάστημα επίσημο μεταπωλητή Samsung. Xρειάζεται να αγοραστεί αυθεντικός φορτιστής Apple?

Επίσης αγοράστηκε η θήκη https://www.skroutz.gr/s/31391308/Nillkin-CamShield-Back-Cover-Πλαστικό-Ανθεκτική-Μαύρο-iPhone-13.html με κύριο μέλημα την διακριτικότητα και την προστασία από πτώσεις/γρατσουνιές και "μακριά" χέρια. Και αυτό το τζαμάκι: https://www.skroutz.gr/s/31190041/Spigen-EZ-FIT-GLAS-tR-SLIM-Tempered-Glass-2τμχ-iPhone-13-13-Pro.html

Μιας και είναι το πρώτο iPhone στην οικογένεια, χρειάζεται κάτι να προσέξω στην παραμετροποίηση?

Πρέπει να γίνουν τα updates?

Μπορεί να γίνει το "στήσιμο" αφού έχουν γίνει τα updates? Αν όχι, είναι καλύτερα να γίνει ένα γρήγορο setup, μετά να γίνουν τα updates, να γίνει factory reset και τέλος να γίνει η πλήρης παραμετροποίηση και μεταφορά αρχείων?

Ποιες βοηθητικές εφαρμογές για Windows10 θα προτείνατε?

Από εγγύηση στην περίπτωση αυτή, τι δίνει η apple?

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
13 minutes ago, tifozif1 said:

Προϋπάρχει  φορτιστής Samsung (Samsung Super Fast Charger 25W Type C White) αυθεντικός αγορασμένος από μεγάλο κατάστημα επίσημο μεταπωλητή Samsung. Xρειάζεται να αγοραστεί αυθεντικός φορτιστής Apple?

Δε χρειάζεται να αγοράσεις άλλο φορτιστή.

14 minutes ago, tifozif1 said:

Μιας και είναι το πρώτο iPhone στην οικογένεια, χρειάζεται κάτι να προσέξω στην παραμετροποίηση?

Πρέπει να γίνουν τα updates?

Μπορεί να γίνει το "στήσιμο" αφού έχουν γίνει τα updates? Αν όχι, είναι καλύτερα να γίνει ένα γρήγορο setup, μετά να γίνουν τα updates, να γίνει factory reset και τέλος να γίνει η πλήρης παραμετροποίηση και μεταφορά αρχείων?

Στήνεις τη συσκευή κανονικά. Μη σε απασχολούν τα updates. Ότι σου βγάλει θα το κάνεις όταν στο βγάλει. Δεν χρειάζεται να ακολουθηθεί συγκεκριμένη σειρά. Άσε τη συσκευή να τα αναλάβει αυτά, εσύ απλώς ασχολείσαι με αυτά που σε ενδιαφέρουν.

 

15 minutes ago, tifozif1 said:

Ποιες βοηθητικές εφαρμογές για Windows10 θα προτείνατε?

Εφαρμογές για τι πράγμα;

15 minutes ago, tifozif1 said:

Από εγγύηση στην περίπτωση αυτή, τι δίνει η apple?

Ένα χρόνο παγκόσμια εγγύηση από την Apple η οποία τίθεται σε εφαρμογή από την ημέρα ενεργοποίησης της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, tifozif1 said:

Για μεταφορά αρχείων

Ο καλύτερος τρόπος για μεταφορά αρχείων είναι μέσω του iCloud μιας και όλο το περιεχόμενο της συσκευής θα φορτώνεται εκεί και μετά θα μπορείς να μπεις στο iCloud από τον υπολογιστή σου και να κατεβάζεις από εκεί ότι θέλεις.

Εδώ δεν υπάρχει η λογική που βρίσκεις στο android, δηλαδή συνδέεις τη συσκευή με το καλώδιο και βλέπεις σαν αποθηκευτικό χώρο το κινητό και πετάς μέσα ότι θέλεις, όπου θέλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tifozif1 said:

Στενό συγγενικό μου πρόσωπο προέβη σήμερα σε αγορά του (iP 13 απλό, 128GB, γκρι) από σκρουτζομάγαζο (παραεισαγωγή???) που θα φτάσει μάλλον την επόμενη εβδομάδα.

Προϋπάρχει  φορτιστής Samsung (Samsung Super Fast Charger 25W Type C White) αυθεντικός αγορασμένος από μεγάλο κατάστημα επίσημο μεταπωλητή Samsung. Xρειάζεται να αγοραστεί αυθεντικός φορτιστής Apple?

Επίσης αγοράστηκε η θήκη https://www.skroutz.gr/s/31391308/Nillkin-CamShield-Back-Cover-Πλαστικό-Ανθεκτική-Μαύρο-iPhone-13.html με κύριο μέλημα την διακριτικότητα και την προστασία από πτώσεις/γρατσουνιές και "μακριά" χέρια. Και αυτό το τζαμάκι: https://www.skroutz.gr/s/31190041/Spigen-EZ-FIT-GLAS-tR-SLIM-Tempered-Glass-2τμχ-iPhone-13-13-Pro.html

Μιας και είναι το πρώτο iPhone στην οικογένεια, χρειάζεται κάτι να προσέξω στην παραμετροποίηση?

Πρέπει να γίνουν τα updates?

Μπορεί να γίνει το "στήσιμο" αφού έχουν γίνει τα updates? Αν όχι, είναι καλύτερα να γίνει ένα γρήγορο setup, μετά να γίνουν τα updates, να γίνει factory reset και τέλος να γίνει η πλήρης παραμετροποίηση και μεταφορά αρχείων?

Ποιες βοηθητικές εφαρμογές για Windows10 θα προτείνατε?

Από εγγύηση στην περίπτωση αυτή, τι δίνει η apple?

1.Μία χαρά είναι ο φορτιστής 

2. Τα updates τα κάνει κατά το στήσιμο πριν ολοκληρωθεί όλη η διαδικασία, άρα θα τα κάνεις θες δεν θες.

3. Η βασική εφαρμογή που πρεπει να χρησιμοποιήσεις είναι το move to ios που το κατεβάζεις στο android κινητό σου και μεταφέρει τα πάντα στο iPhone.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.Μία χαρά είναι ο φορτιστής 
2. Τα updates τα κάνει κατά το στήσιμο πριν ολοκληρωθεί όλη η διαδικασία, άρα θα τα κάνεις θες δεν θες.
3. Η βασική εφαρμογή που πρεπει να χρησιμοποιήσεις είναι το move to ios που το κατεβάζεις στο android κινητό σου και μεταφέρει τα πάντα στο iPhone.

Αυτά.
Επίσης να τονίσω ότι δεν θα είναι ΤΑ updates όπως σε Samsung πχ, που στήνεις δηλαδή και μετά κάνεις update, εγκατάσταση, ξανά update, 5-10 φορές αυτό το πράμα σαν να είμαστε στο 1999.
Κάνεις το σεταπ και στο τέλος κατεβάζει ΤΟ update πριν ξεκινήσει.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα το νήμα αυτό όλο και άλλα νήματα για iPhone, διάβασα για κακή διαχείριση της μπαταρίας οταν "δεν κάθονται καλά" κάποια updates και ότι θέλει επαναφορά και ξανά στήσιμο από την αρχή. Γι'αυτό ρώτησα, να το κάνω το στήσιμο μια και καλή μετά από το full update.

Άσχετο βέβαια: Δεν έχω Samsung αλλά κινέζικο Xiaomi (τα τελευταία 6-7 χρόνια) και ποτέ δεν χρειάστηκα επαναφορά (factory reset) όσα update και να έκανα, και 1 και 2 και 3 χρόνια μετά. Η εμπειρία μου με τα Samsung ξεκίνησε και τελείωσε με το Galaxy Note2

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tifozif1 said:

Επειδή διάβασα το νήμα αυτό όλο και άλλα νήματα για iPhone, διάβασα για κακή διαχείριση της μπαταρίας οταν "δεν κάθονται καλά" κάποια updates και ότι θέλει επαναφορά και ξανά στήσιμο από την αρχή. Γι'αυτό ρώτησα, να το κάνω το στήσιμο μια και καλή μετά από το full update.

Άσχετο βέβαια: Δεν έχω Samsung αλλά κινέζικο Xiaomi (τα τελευταία 6-7 χρόνια) και ποτέ δεν χρειάστηκα επαναφορά (factory reset) όσα update και να έκανα, και 1 και 2 και 3 χρόνια μετά. Η εμπειρία μου με τα Samsung ξεκίνησε και τελείωσε με το Galaxy Note2

Μία χαρά κάθονται τα update, απλά σε κάποια χρειάζονται 1-2 μέρες να έρθει στα ίσια η μπαταρία. Μην ασχολείσαι με το αν θα τα περάσεις ή όχι...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή θήκης, την έχω στο πρόγραμμα να την πάρω στο μίνι. Την είχα στο χιαομι και ήταν αρκετά καλή. 

 

Όσον αφορά τα Windows,πέρα απ το iTunes, ρίξε μια ματιά στο 3utools. Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω γιατί δεν ασχολήθηκα σχεδόν καθόλου αλλά απ ότι κατάλαβα βλέπει το iPhone όπως τα Android. Δε ξέρω κατά πόσο απλή και εύκολη είναι η μεταφορά αρχείων με το συγκεκριμένο. 

Ένα βίντεο mp4 που το περασα(?) κάπου στο iPhone ΔΕ το βλέπω πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την συσκευή από το καλοκαίρι είμαι ευχαριστημένος αν κ πρώτη φορά σε iPhone μια ζωή Android με εντυπωσίασε το οικοσυστημα κ η σταθερότητα του λειτουργικού αλλά δεν ξέρω αν πάρω στα χέρια μου Android πχ το xiaomi που έχει η γυναίκα μου πιο γρήγορα κάνω την δουλειά μου τo navigation  στο iPhone λίγο με ενοχλεί τέλος πάντων . Βρήκα τρόπο να μεταφέρεις τις συνομιλίες σου στο viber από το Android στο iPhone όλες χωρίς να χάσεις τίποτα απλώς από συνδέεσαι από την Android συσκευή δεν διαγραφείς το λογαριασμό σου κ δεν απεγκαταστας την εφαρμογή μετά πας στο iPhone κατεβάζει από το apps tore το viber εκ νέου συνδέεσαι κ τσουπ έρχονται όλα δοκιμάστε το

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mplek217 said:

Παιδιά έχω την συσκευή από το καλοκαίρι είμαι ευχαριστημένος αν κ πρώτη φορά σε iPhone μια ζωή Android με εντυπωσίασε το οικοσυστημα κ η σταθερότητα του λειτουργικού αλλά δεν ξέρω αν πάρω στα χέρια μου Android πχ το xiaomi που έχει η γυναίκα μου πιο γρήγορα κάνω την δουλειά μου τo navigation  στο iPhone λίγο με ενοχλεί τέλος πάντων . Βρήκα τρόπο να μεταφέρεις τις συνομιλίες σου στο viber από το Android στο iPhone όλες χωρίς να χάσεις τίποτα απλώς από συνδέεσαι από την Android συσκευή δεν διαγραφείς το λογαριασμό σου κ δεν απεγκαταστας την εφαρμογή μετά πας στο iPhone κατεβάζει από το apps tore το viber εκ νέου συνδέεσαι κ τσουπ έρχονται όλα δοκιμάστε το

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό σε viber. Το backup σε android γίνεται σε Google cloud και σε ios σε iCloud. Δεν επικοινωνούν μεταξύ τους...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, mplek217 said:

Παιδιά έχω την συσκευή από το καλοκαίρι είμαι ευχαριστημένος αν κ πρώτη φορά σε iPhone μια ζωή Android με εντυπωσίασε το οικοσυστημα κ η σταθερότητα του λειτουργικού αλλά δεν ξέρω αν πάρω στα χέρια μου Android πχ το xiaomi που έχει η γυναίκα μου πιο γρήγορα κάνω την δουλειά μου τo navigation  στο iPhone λίγο με ενοχλεί τέλος πάντων . Βρήκα τρόπο να μεταφέρεις τις συνομιλίες σου στο viber από το Android στο iPhone όλες χωρίς να χάσεις τίποτα απλώς από συνδέεσαι από την Android συσκευή δεν διαγραφείς το λογαριασμό σου κ δεν απεγκαταστας την εφαρμογή μετά πας στο iPhone κατεβάζει από το apps tore το viber εκ νέου συνδέεσαι κ τσουπ έρχονται όλα δοκιμάστε το

Θα συμφωνήσω σε ότι έγραψες μέχρι την αναφορά σου για το viber. (Μακάρι να γινόταν έτσι ). 
 Και γώ κοντεύω χρόνο με το 13αρι και ενώ χαίρομαι την συσκευή , δεν την ευχαριστιέμαι στο μέγιστο λόγω κάποιων ελλείψεων (που εύκολα θα μπορούσε να προσθέσει η Apple) που σε κάνουν να σπαταλάς χρόνο σε περισσότερα κλικ για να κάνεις την δουλειά σου. 
 Έχω φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι το s23 ultra, μιας και η αυτονομία του, όπως φαίνεται ,πλησιάζει αυτή των 13 και 14 pro max. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panoszavra said:

Θα συμφωνήσω σε ότι έγραψες μέχρι την αναφορά σου για το viber. (Μακάρι να γινόταν έτσι ). 
 Και γώ κοντεύω χρόνο με το 13αρι και ενώ χαίρομαι την συσκευή , δεν την ευχαριστιέμαι στο μέγιστο λόγω κάποιων ελλείψεων (που εύκολα θα μπορούσε να προσθέσει η Apple) που σε κάνουν να σπαταλάς χρόνο σε περισσότερα κλικ για να κάνεις την δουλειά σου. 
 Έχω φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι το s23 ultra, μιας και η αυτονομία του, όπως φαίνεται ,πλησιάζει αυτή των 13 και 14 pro max. 

Εγώ σκέφτομαι να πάρω το Pixel 7 όλοι λένε φοβερή εμπειρία χρήσης όσο για το viber δεν ξέρω εγώ το έκανα σε ένα φίλο μου του πέρασα το viber από Android galaxy s10σε iPhone se πρώτης γενιάς κ την άλλη μέρα μου είπε ότι ήρθαν όλα μήπως με παραπληροφορησε θα το ψάξω καλύτερα

Edited by mplek217
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...