Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19 ώρες πριν, Shinig said:

Ναι αυτό λέω επίσης στην μπαταρία την Γρήγορη φόρτιση την έχετε ενεργοποιημενη η όχι?Είμαι με τον μαμά φορτιστή.Η ρύθμιση για το 85% έχει νόημα η όχι?Καλά μιλάμε άλλο τηλέφωνο έτσι!

Για το θέμα "γρήγορη φόρτιση μπαταρίας ή όχι" έχουν γραφτεί σελίδες. Εγώ είμαι παραδοσιακός. Λιγότερα watt => μικρότερη θερμοκρασία.

Για τη ρύθμιση προστασίας της μπαταρίας, επίσης πολυσυζητημένο θέμα. Διάλεξε όποιο πλάνο φόρτισης σε βολεύει.

Το κινητό, για την αξία του πάντα, νομίζω είναι αρκετά καλό. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά καλησπέρα αυτό που διαβάζω από κρητικές στο skrountz για λάμψη στην οθόνη ισχύει είναι συχνό φαινόμενο?

Το έχει αντιμετωπίσει κάνεις σας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα αυτό που διαβάζω από κρητικές στο skrountz για λάμψη στην οθόνη ισχύει είναι συχνό φαινόμενο?
Το έχει αντιμετωπίσει κάνεις σας?
Το έχουν αρκετές συσκευές απ ότι φαίνεται η δικιά μου προς το παρόν όχι αλλά μίας συναδέλφου το κάνει και το έστειλε στο σέρβις.
Το κάνει όταν δεν έχει καλό σήμα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2022 at 2:17 ΜΜ, imarg said:

Γεια σας.

Είμαι σε φάση αναζήτησης κινητού (έχω κάνει και σχετική ερώτηση στο θέμα επιλογής κινητού δυστυχώς χωρίς απάντηση) και μια από τις πιθανές επιλογές μου είναι και το Samsung S21 FE, ωστόσο μου προτάθηκε και το Samsung A52s.

Επειδή όσο το κοιτάω μου φαίνεται μια χαρά, αρχίζω να αναρωτιέμαι αν πραγματικά αξίζει να δώσω τα διπλάσια σχεδόν για το S21 FE. Οπότε θα ήθελα την άποψή σας εδώ μέσα για το πόσο ευχαριστημένοι είστε με το A52s, αν θα το αλλάζατε με το S21 FE (ή κάποιο άλλο) αν είχατε την ευκαιρία (και γιατί) και αν θεωρείτε ότι ο επεξεργαστής του A52s (γιατί εκεί εντοπίζω τη μεγαλύτερη διαφορά) είναι ικανοποιητικός (με ενδιαφέρει να μην έχει lag όταν ανοίγω apps ή αλλάζω μεταξύ τους).

Ότι άλλο σχόλιο έχετε και πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ.

Κάτοχος της συσκευής για ένα μήνα πλέον,μπορώ να πω με το χέρι στην καρδιά, ότι δεν υπάρχει καλύτερο vfm κινητό στην αγορά αυτή τη στιγμή. Ήμουν αποστασιοποιημένος 9 χρόνια από samsung και πρώτη φορά βρήκα ένα κινητό της που να με ικανοποιεί έτσι σε αυτήν την κατηγορία. Εάν μιλάς ας πούμε για διαφορά τιμής από 350 στα 700 ευρώ, τότε όχι δε στο προτείνω με τίποτα το s21fe. Τώρα αν το βρήκες κάπου στα 200-200 κάτι  κ το s21 καμία 400ρια-450, ναι σίγουρα το s21fe είναι καλύτερο στα σημεία. Οι διαφορές να ξέρεις ότι δεν είναι χαοτικές, ίσα ίσα... Πίστεψέ με παίρνεις γεύση απο flagship. Στο τέλος της ημέρας λίγα κινητά σου αφήνουν μια αίσθηση ικανοποίησης όπως το a52s και ειδικά αν βρεις το 8/256 που έχω. Πάντα προσωπική μου γνώμη όλα αυτά. Αν  θες λεπτομέρειες ευχαρίστως να στις δώσω αν μπορώ.

Edited by akumiris
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος του κινητου κι εγω εδω και μια εβδομαδα. Πριν ειχα το Α51.. Και στα δυο κινητα εχω το android 11. Δε κολλαει  αυτη η εκδοση .  Τη 12αρα πως τη βλεπεται βρε παιδια ? Βελτιωνει κατι ? Αξιζει να την βαλουμε ? Η θα τη βαλουμε και θα αρχισουν τα κολληματα ?

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος του κινητου κι εγω εδω και μια εβδομαδα. Πριν ειχα το Α51.. Και στα δυο κινητα εχω το android 11. Δε κολλαει  αυτη η εκδοση .  Τη 12αρα πως τη βλεπεται βρε παιδια ? Βελτιωνει κατι ? Αξιζει να την βαλουμε ? Η θα τη βαλουμε και θα αρχισουν τα κολληματα ?
Βάλε την άφοβα όπως έγραψε και ο φίλος. Μια χαρά πάει.
Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να κλειδώνω με fingerprint κάποια συγκεκριμένα app. Πχ στο Google pay μπαίνει κατευθείαν χωρίς να ζητάει δακτυλικό. Όπως και σε κάποιες εφαρμογές συνομιλιών που αν δε βρω άλλη λύση θα μετονομαστεί η γκόμενα σε Θανάσης

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την άφοβα όπως έγραψε και ο φίλος. Μια χαρά πάει.
Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να κλειδώνω με fingerprint κάποια συγκεκριμένα app. Πχ στο Google pay μπαίνει κατευθείαν χωρίς να ζητάει δακτυλικό. Όπως και σε κάποιες εφαρμογές συνομιλιών που αν δε βρω άλλη λύση θα μετονομαστεί η γκόμενα σε Θανάσης

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε τις εφαρμογές στον ασφαλή φάκελο και πρόσεχε

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2022 at 7:16 ΜΜ, akumiris said:

Κάτοχος της συσκευής για ένα μήνα πλέον,μπορώ να πω με το χέρι στην καρδιά, ότι δεν υπάρχει καλύτερο vfm κινητό στην αγορά αυτή τη στιγμή. Ήμουν αποστασιοποιημένος 9 χρόνια από samsung και πρώτη φορά βρήκα ένα κινητό της που να με ικανοποιεί έτσι σε αυτήν την κατηγορία. Εάν μιλάς ας πούμε για διαφορά τιμής από 350 στα 700 ευρώ, τότε όχι δε στο προτείνω με τίποτα το s21fe. Τώρα αν το βρήκες κάπου στα 200-200 κάτι  κ το s21 καμία 400ρια-450, ναι σίγουρα το s21fe είναι καλύτερο στα σημεία. Οι διαφορές να ξέρεις ότι δεν είναι χαοτικές, ίσα ίσα... Πίστεψέ με παίρνεις γεύση απο flagship. Στο τέλος της ημέρας λίγα κινητά σου αφήνουν μια αίσθηση ικανοποίησης όπως το a52s και ειδικά αν βρεις το 8/256 που έχω. Πάντα προσωπική μου γνώμη όλα αυτά. Αν  θες λεπτομέρειες ευχαρίστως να στις δώσω αν μπορώ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μιλώντας πάντα για τα 8/256, βλέπω ότι μπορώ να πάρω το A52s ~300Ε (κ λίγο λιγότερο, skroutz) ενώ το S21 FE ~560Ε (αλυσίδες τύπου Πλαίσιο) κ δώρο τα ακουστικά buds2 (οι τιμές με τη λογική ότι μπορώ να τα πάρω χωρίς ΦΠΑ μιας και η σύζυγος είναι ελεύθερη επαγγελματίας.

Η διαφορά δεν είναι αμελητέα. Είναι τουλάχιστον 250Ε (βέβαια αν υπολογίσουμε και τα ακουστικά η διαφορά μειώνεται τουλάχιστον κατά ~70Ε, ανάλογα ποια τιμή των ακουστικών λάβουμε υπόψη). Όπως έγραψα παραπάνω δε θα πεινάσω δίνοντας τα λεφτά για το S21 FE αλλά από την άλλη γιατί να μην τα αξιοποιήσω αλλιώς;

Τι θα με έκανε να επιλέξω το πιο ακριβό; Π.χ. αν ήξερα ότι θα με βγάλει τουλάχιστον 1 χρόνο παραπάνω. Αν η διαφορά στην ταχύτητα είναι μεγάλη (έχω δει συγκριτικά, υπάρχει διαφορά αλλά δε φαίνεται τόσο μεγάλη). Αν η μπαταρία κρατούσε παραπάνω (έχω δει συγκριτικά, ίσα ίσα ισχύει το ανάποδο). Αν ήξερα ότι η διαφορά στις κάμερες είναι χαώδης (έχουν διαφορά αλλά μάλλον όχι κάτι που εγώ προσωπικά θα το καταλάβω, γενικά η κάμερα δεν είναι από τις προτεραιότητές μου). Δε ξέρω τι άλλο; Καλύτερο σήμα;

Δε ξέρω, γενικά το A52s μου φαίνεται τελικά πολύ καλύτερο vfm, αλλά κάτι με τρώει εσωτερικά και μου λέει να πάω στο S21 FE.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, imarg said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μιλώντας πάντα για τα 8/256, βλέπω ότι μπορώ να πάρω το A52s ~300Ε (κ λίγο λιγότερο, skroutz) ενώ το S21 FE ~560Ε (αλυσίδες τύπου Πλαίσιο) κ δώρο τα ακουστικά buds2 (οι τιμές με τη λογική ότι μπορώ να τα πάρω χωρίς ΦΠΑ μιας και η σύζυγος είναι ελεύθερη επαγγελματίας.

Η διαφορά δεν είναι αμελητέα. Είναι τουλάχιστον 250Ε (βέβαια αν υπολογίσουμε και τα ακουστικά η διαφορά μειώνεται τουλάχιστον κατά ~70Ε, ανάλογα ποια τιμή των ακουστικών λάβουμε υπόψη). Όπως έγραψα παραπάνω δε θα πεινάσω δίνοντας τα λεφτά για το S21 FE αλλά από την άλλη γιατί να μην τα αξιοποιήσω αλλιώς;

Τι θα με έκανε να επιλέξω το πιο ακριβό; Π.χ. αν ήξερα ότι θα με βγάλει τουλάχιστον 1 χρόνο παραπάνω. Αν η διαφορά στην ταχύτητα είναι μεγάλη (έχω δει συγκριτικά, υπάρχει διαφορά αλλά δε φαίνεται τόσο μεγάλη). Αν η μπαταρία κρατούσε παραπάνω (έχω δει συγκριτικά, ίσα ίσα ισχύει το ανάποδο). Αν ήξερα ότι η διαφορά στις κάμερες είναι χαώδης (έχουν διαφορά αλλά μάλλον όχι κάτι που εγώ προσωπικά θα το καταλάβω, γενικά η κάμερα δεν είναι από τις προτεραιότητές μου). Δε ξέρω τι άλλο; Καλύτερο σήμα;

Δε ξέρω, γενικά το A52s μου φαίνεται τελικά πολύ καλύτερο vfm, αλλά κάτι με τρώει εσωτερικά και μου λέει να πάω στο S21 FE.

Είναι φανερό ότι ψάχνεις λόγο να μην πάρεις το Α52s οπότε μην το κουράζεις γιατί οποίο και να πάρεις στο τέλος θα πεις έπρεπε να πάρω το άλλο, είσαι κλασική περίπτωση, πήγαινε σε S21 άφοβα γιατί θα πέσεις σε ελαττωματικό Α52s είναι σίγουρο 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, imarg said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μιλώντας πάντα για τα 8/256, βλέπω ότι μπορώ να πάρω το A52s ~300Ε (κ λίγο λιγότερο, skroutz) ενώ το S21 FE ~560Ε (αλυσίδες τύπου Πλαίσιο) κ δώρο τα ακουστικά buds2 (οι τιμές με τη λογική ότι μπορώ να τα πάρω χωρίς ΦΠΑ μιας και η σύζυγος είναι ελεύθερη επαγγελματίας.

Η διαφορά δεν είναι αμελητέα. Είναι τουλάχιστον 250Ε (βέβαια αν υπολογίσουμε και τα ακουστικά η διαφορά μειώνεται τουλάχιστον κατά ~70Ε, ανάλογα ποια τιμή των ακουστικών λάβουμε υπόψη). Όπως έγραψα παραπάνω δε θα πεινάσω δίνοντας τα λεφτά για το S21 FE αλλά από την άλλη γιατί να μην τα αξιοποιήσω αλλιώς;

Τι θα με έκανε να επιλέξω το πιο ακριβό; Π.χ. αν ήξερα ότι θα με βγάλει τουλάχιστον 1 χρόνο παραπάνω. Αν η διαφορά στην ταχύτητα είναι μεγάλη (έχω δει συγκριτικά, υπάρχει διαφορά αλλά δε φαίνεται τόσο μεγάλη). Αν η μπαταρία κρατούσε παραπάνω (έχω δει συγκριτικά, ίσα ίσα ισχύει το ανάποδο). Αν ήξερα ότι η διαφορά στις κάμερες είναι χαώδης (έχουν διαφορά αλλά μάλλον όχι κάτι που εγώ προσωπικά θα το καταλάβω, γενικά η κάμερα δεν είναι από τις προτεραιότητές μου). Δε ξέρω τι άλλο; Καλύτερο σήμα;

Δε ξέρω, γενικά το A52s μου φαίνεται τελικά πολύ καλύτερο vfm, αλλά κάτι με τρώει εσωτερικά και μου λέει να πάω στο S21 FE.

Το κλειδί στην απάντηση που ψάχνεις είναι σε αυτά που μου είπες! Στο σημείο που λες "γιατί να μην τα αξιοποιήσω αλλιώς". Ακριβώς. Στα χρήματα που έχει τώρα το a52s στο σκρουτζ είναι σχεδόν ληστεία για την κατηγορία. Είναι θέμα καθαρά δικό σου το τι θέλεις κ με πόσα. Αν δε θες να διαθέσεις τα λεφτά που κάνει το s21fe , η εναλλακτική είναι υπερπλήρης απλά. Έχεις πολύ καλη κ αξιόπιστη κάμερα σε όλες τις συνθήκες αλλά κ βίντεο, καλή μπαταρία (βέβαια είναι θέμα χρησης, αλλά στα περισσότερα σενάρια βγάζει άνετα τη μερα), έχεις οθοναρα, καλό ήχο, soc και software αστραπιαια, γενικά τα κάνει όλα καλά. Και τονίζω, ΔΕΝ είναι μακρυά η εμπειρία από ένα flagship! Το s21fe είναι ένα flagship παρά κάτι, το a52s mid-upper range κ σημαντικά φθηνότερο! Η επιλογή δική σου!

Link to comment
Share on other sites

Το κλειδί στην απάντηση που ψάχνεις είναι σε αυτά που μου είπες! Στο σημείο που λες "γιατί να μην τα αξιοποιήσω αλλιώς". Ακριβώς. Στα χρήματα που έχει τώρα το a52s στο σκρουτζ είναι σχεδόν ληστεία για την κατηγορία. Είναι θέμα καθαρά δικό σου το τι θέλεις κ με πόσα. Αν δε θες να διαθέσεις τα λεφτά που κάνει το s21fe , η εναλλακτική είναι υπερπλήρης απλά. Έχεις πολύ καλη κ αξιόπιστη κάμερα σε όλες τις συνθήκες αλλά κ βίντεο, καλή μπαταρία (βέβαια είναι θέμα χρησης, αλλά στα περισσότερα σενάρια βγάζει άνετα τη μερα), έχεις οθοναρα, καλό ήχο, soc και software αστραπιαια, γενικά τα κάνει όλα καλά. Και τονίζω, ΔΕΝ είναι μακρυά η εμπειρία από ένα flagship! Το s21fe είναι ένα flagship παρά κάτι, το a52s mid-upper range κ σημαντικά φθηνότερο! Η επιλογή δική σου!
Πάντως εμένα με έπεισες να πάω να αγοράσω άλλα δύο για να έχει όλη η οικογένεια το ίδιο... Μόνο την μπαταρία φοβόμουν και πιάνω με βαριά χρήση 30 ώρες ανοιχτό με 8 ώρες sot που είναι μια χαρά για τις ανάγκες μου.
Βέβαια έχω αποκλείσει από το παρασκήνιο κάποιες εφαρμογές και έχω το 5g κλειστό γιατί δεν έχει νόημα με τον πάροχο που έχω.
Το κινητό είναι τρελό vfm και απορώ τι συζητάμε περί αγοράς του ή μη σε τέτοια τιμή

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, imarg said:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά (καλώς ή κακώς) πήγα στην .. ακριβή επιλογή. Πήρα το S21 FE.

Εντάξει καλά έκανες. Όχι ότι δεν είναι κινηταρα, μην τρελαθούμε! Επειδή επαινώ συνέχεια το a52s! Σχεδόν flagship πήρες! Καλορίζικο.

Edited by akumiris
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία μου κάνει το εξής

Όταν το έχω σε τσέπη, ανάβει η οθόνη και πατιούνται πλήκτρα στο καντραν. Κάποιες  φορές βγάζει και screen shot.

Εκανα hard reset, αλλά τα ίδια...

Όταν όμως βγάζω την θήκη όλα καλά,  ξέρετε κάτι?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία μου κάνει το εξής
Όταν το έχω σε τσέπη, ανάβει η οθόνη και πατιούνται πλήκτρα στο καντραν. Κάποιες  φορές βγάζει και screen shot.
Εκανα hard reset, αλλά τα ίδια...
Όταν όμως βγάζω την θήκη όλα καλά,  ξέρετε κάτι?
Και σ εμένα το κάνει συχνά

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις οθόνης υπάρχει μία ρύθμιση "Προστασία από τυχαία αγγιγματα"

Την έχετε ενεργοποιμένη;935e695e8e33540fd999652c6948ab4d.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Athlos_PDA said:

Στις ρυθμίσεις οθόνης υπάρχει μία ρύθμιση "Προστασία από τυχαία αγγιγματα"

Την έχετε ενεργοποιμένη;935e695e8e33540fd999652c6948ab4d.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εννοείται ότι το έχω ενεργοποιήσει αυτό.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, steliosk said:

Τώρα τελευταία μου κάνει το εξής

Όταν το έχω σε τσέπη, ανάβει η οθόνη και πατιούνται πλήκτρα στο καντραν. Κάποιες  φορές βγάζει και screen shot.

Εκανα hard reset, αλλά τα ίδια...

Όταν όμως βγάζω την θήκη όλα καλά,  ξέρετε κάτι?

Δυστυχώς συμβαίνει και σε εμένα και είναι όντως πολύ εκνευριστικο..μέχρι και κλησεις είχαν γίνει κατά λάθος,κι έχω ενεργοποιημένη και τη λειτουργία για αποφυγή από τυχαία αγγίγματα.

Οποιαδηποτε άλλη συσκευή κι αν εχω, δεν μου τα κάνει αυτά.

Αναγκαστικά βάζω τη συσκευή στην τσέπη μου με την οθόνη προς τα έξω για να γλιτώσω από τα ανεπιθύμητα ξεκλειδωματα, κι εννοείται πως έχω τζαμακι για προστασία από χτύπημα.

Πραγματικα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να αποφύγουμε αυτή την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργοποιηθεί το smart lock k είναι ευαίσθητη η θήκη κ πατιέται τι power button 

Link to comment
Share on other sites

Γράφει και εσάς πίσω στην πλάτη ένα po box και πιστοποίηση από Αγγλία?Πρώτη φορά τι βλέπω σε κινητό!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Shinig said:

Γράφει και εσάς πίσω στην πλάτη ένα po box και πιστοποίηση από Αγγλία?Πρώτη φορά τι βλέπω σε κινητό!

Ναι ειναι το UK CA , απο τοτε που βγηκαν απο την ευρωπη εχουν τα δικα τους στανταρ και αυτο που βλεπεις ειναι η πιστοποιηση τους. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Την ενημέρωση του Μαίου την έχετε λάβει? Εμένα γράφει A528BXXS1CVD1 / A528BOXM1CVC6 / A528BXXU1CVC4 και επίπεδο επιδιόρθωσης ασφαλείας 1 Απριλίου 2022

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι στις 20 Μαΐου την έλαβα.

b349b86aacc0815ab4fbf4ddffb0b08a.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Edited by Athlos_PDA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...