Jump to content

Αεροπορικές εταιρείες: Αγαπημένες, εμπειρίες, απορίες


lewton
 Κοινοποίηση

Ψηφίστε μια ή περισσότερες.  

836 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε μια ή περισσότερες.

    • Ολυμπιακή (παλιά και νέα)
      159
    • Aegean
      170
    • Cyprus Airways
      23
    • Air France/KLM
      50
    • Lufthansa
      96
    • Easyjet
      51
    • British Airways
      123
    • Alitalia
      43
    • Singapore Airlines
      22
    • Άλλη
      99


Recommended Posts

Εγώ καμία... Άντε ίσως τη British και την Ολυμπιακή, αφού μόνο με αυτές έχω πετάξει...

 

Γιατί "καμία"; Φοβάμαι τρομερά τα αεροπλάνα και όχι τίποτα άλλο, πετάω την Παρασκευή κι έχω χ**εί πάνω μου.

 

Οκ, λίγο οφ-τόπικ, αλλά έπρεπε να ξεσπάσω:(

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aegean γιατί δεν έχει καθυστερήσεις, άριστος εξοπλισμός, προσωπικό κλπ και κάνει και τρελές τιμές όταν βγάλεις το εισιτήριο νωρίς. Πχ εγώ Σάμο-Αθήνα με επιστροφή που έβγαλα για τα Χριστούγεννα, πλήρωσα μόνο 80 ευρώ!!

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

+1 στην Aegean πολυ καλη ειναι.
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Η KLM είναο πολύ καλή. Έχω ταξιδεύψει Αθήνα-Amsterdam-Αθήνα με KLM και επίσης Λάρνακα-Amsterdam-Λάρνακα με πτήση KLM-Cyprus Airways. Πολυ καλή εταιρεία. Όσον αφορά αποσκευές, μην ανυσηχείς. Η ΟΑ όταν ταξίδευα Ιωάννινα-Λάρνακα μέσω Αθήνας μου τις είχε στείλει Σάμο, η Cyprus Airways όταν ταξίδευα Λάρνακα - Αθήνα την έστειλε Μόναχο και η βελγική Sabena, όταν ταξίδευα Αθήνα-Στρασβούργο μέσω Βρυξελλών, τις άφησε στις Βρυξέλλες :lol:

Το σημαντικό είναι να δηλώσεις την απώλεια των αποσκευών σου αμέσως για να τις ψάξουν και να στις φέρουν, ή να σε αποζημιώσουν, αν έχουν χαθεί.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

+1 LUFTHANSA

 

Απιστευτα εξυπηρετικοι ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ μεσα στο αεροπλανο, παντα στην ωρα τους (τουλαχιστον οσες φορες εχω ταξιδεψει εγω, και ειναι αρκετες.......) και παντα θα μας δωσουν δωρακι για την μικρη μου κορη!!!!!!! Αυτο ειχα να το δω απο οταν η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ηταν η ΠΑΛΙΑ ΚΑΛΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ (οταν εγω ημουν στην ηλικια της κορης μου!!!!!!)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Π.Α

παντός καιρου και χωρίς απεργίες :p :p

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Π.Α

παντός καιρου και χωρίς απεργίες :p :p

 

Λίγο πρόβλημα με την άνεση έχουν, άσε που βρίσκεις δύσκολα θέση (ειδικά σε τύπου F-16)... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Aegean ...

Logw doyleias epilegoyme aegean oloi oi synaderfoi ektos bebaia otan einai na pame limno.... :P Ekei pigame me olympiaki(elikoforo) meta apo 5 wres sto el.benizelos , toso mas balane na perimenoyme katebainintas apo salonika... xasan kai mia balitsa toy synaderfoy!!!

 

AEGEAN exei k cookies - kroyasan - arwmatika mantilakia k koykles aerosynodoys (oxi karamelitsa k andres aerosynodoys san tin olympiki)

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με την KLM! :)

 

Αν εξαιρέσουμε το ότι οτι το Fokker που έκανε την πτήση Cardiff - Amsterdam ήταν περιορισμένων διαστάσεων και ότι οι αεροσυνοδοί ήταν οι ασχημότερες ever (:p), όλα τα άλλα μια χαρα! :D

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Easyjet, αθηνα παρισι με επιστροφη, 82 ευρω ΜΕ φορους.

 

Μολις εκλεισα.

Αυτά είναι. :)

Πάει άλλο ένα δρομολόγιο της Ολυμπιακής...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

pame limno.... :P Ekei pigame me olympiaki(elikoforo)

 

 

καλά ειδα την προηγουμενη δευτερα να πιανει το ελικοφόρο της ολυμπιακης στην λήμνο και ΤΡΟΜΑΞΑ.

Με το φτερό θα έπιανε....

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω πετάξει μόνο μία φορά με αεροπλάνο, και αυτη ήταν πρίν λίγους μήνες (Πενταήμερη RuleZ!), +1 Aegean... Πολύ φιλικές και όμορφες αεροσυνοδοί, και εξυπηρετικές...

 

Αυτά...

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗ SAUDI ARABIAN

 

Για Μιλανο με επιστροφη...Εκπληκτικο φαγητο,τροπος αντιμετωπισης κλπ κλπ

 

 

Το αστειο κατ'εμε ηταν οτι οι αεροσυνοδοι φορουσαν κελεμπιες και οι κοπελες που σερβιραν ειχαν καλλυμενα τα προσωπα τους,.....

 

Απιστευτη εμπειρια. Οσες ειχαν μη καλλυμενο το προσωπο τους,ηταν απλα πανεμορφες1:wacko: :wacko: :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κανενα σιτε που να εχει τα αεροπορικα δρομολογια ξερετε???

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

+1 ----->>>Ολυμπιακή (από θέμα εμπιστοσύνης)

Κάθε 24 ώρες τα αεροπλάνα ελέγχονται και κάθε χρόνο περνάνε απο αξονικό τομογρράφο.Ενώ σε άλλες.............:lol: :lol: :lol:

 

Όσο αναφορά τώρα την άνεση δεν τα πάει καλά και φταίνε άλλοι παράγοντες γι'αυτό.....αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

L@L
Link to comment
Share on other sites

Κανενα σιτε που να εχει τα αεροπορικα δρομολογια ξερετε???

 

http://www.airtickets.gr και στα site των εταιρειών. Εγώ προσωπικά ψήφισα Lufthansa καθώς είναι η μόνη με την οποία ποτέ δεν είχα προβλήματα με καθυστερήσεις, άνεση, εξυπηρέτηση κ.λ.π Πολύ καλές εντυπώσεις έχω επίσης και από Air France (αν και απαράδεκτο το οτι για χωρίς επιστροφή/one way κλείνει μόνο business class), Qatar και Singapore. Από τις ξένες εταιρείες τις χειρότερες εντυπώσεις έχω από Αlitalia...(oχι ότι και η British είναι καλύτερη).

 

Mε Easyjet δεν έχω ταξιδέψει ποτέ αφού τα δρομολόγια της δεν καλύπτουν τους προορισμούς μου και γενικά έχω ακούσει τα χειρότερα για εξυπηρέτηση/ανεση.

 

Ως προς την Aegean καλή εταιρεία αλλά μόνο για εσωτερικό. Εξωτερικό έχει πολύ λίγα δρομολόγια...

 

Ολυμπιακή είναι αυτή που χρησιμοποιώ πιο συχνά για Νέα Υόρκη που πηγαίνω συχνά λόγω δουλειάς. Πολύ αξιόπιστη από ασφάλεια, άθλια σε εξυπηρέτηση... Ειδικά αυτές οι ηλίθιες αεροσυνοδοί με τη δημοσιουοαλληλίστικη νοοτροπία μου τη δίνουν στα νεύρα...

Link to comment
Share on other sites

Κανενα σιτε που να εχει τα αεροπορικα δρομολογια ξερετε???

 

Όπως προείπε ο φίλος bored01, το Airtickets είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Εναλλακτικά για τις εταιρείες χαμηλού κόστους (όπως π.χ. την Easyjet), μπορείς να δοκιμάσεις τις δικές τους ιστοσελίδες (μία αναζήτηση στο Γούγλη θα σε βοηθήσει να τις βρεις).

 

Υπάρχει πάντα και η επιλογή της αναζήτησης κατευθείαν από την ιστοσελίδα της αεροπορικής εταιρείας με την οποία θες να πετάξεις, δεδομένου βέβαια ότι έχεις αποφασίσει ήδη να πετάξεις με κάποια συγκεκριμένη εταιρεία.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θα ήθελα την καθοδήγηση σας γιατι στο θέμα των αερομεταφορών δεν έχω αρκετή εμπειρία.

Ετοιμάζομαι να κάνω ταξίδι στην Πράγα, αλλά λόγω ώρας πτήσης και σεβαστής οικονομικής διαφοράς σκέφτομαι αντί για CzechAirlines να χρησιμοποιήσω την Malev με στάση στην Βουδαπέστη για 2 ωρες. Ερωτώ :

1)Εντυπώσεις από Malev?

2)Υπαρχει κίνδυνος λόγω της αλλαγής πτήσης να μην με ακολουθήσουν (αν γίνεται αυτόματα και δεν τις παραλαμβάνω) οι βαλίτσες μου π.χ.?

Link to comment
Share on other sites

2)Υπαρχει κίνδυνος λόγω της αλλαγής πτήσης να μην με ακολουθήσουν (αν γίνεται αυτόματα και δεν τις παραλαμβάνω) οι βαλίτσες μου π.χ.?
Μόνο για αυτό που γνωρίζω: Η βαλίτσες σου αλλάζουν αεροπλάνο χωρίς να χρειαστεί οπουδήποτε η επέμβασή σου. Όμως επειδή ακριβώς αλλάζουν αεροπλάνο, αυξάνεται (η μικρή κατά τ'άλλα) πιθανότητα να μην βρουν το δρόμο τους...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Η κορυφαία που έχω ταξιδέψει, είναι η Emirates. Το service, ακόμη και στην οικονομική θέση είναι φανταστικό. All time classic η British Airways, το ταξίδι στις ΗΠΑ ήταν άψογο και πολύ αγαπημένη και "γλυκιά" - ίσως και λόγω προορισμού - η Austrian Airlines...

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα την καθοδήγηση σας γιατι στο θέμα των αερομεταφορών δεν έχω αρκετή εμπειρία.

Ετοιμάζομαι να κάνω ταξίδι στην Πράγα, αλλά λόγω ώρας πτήσης και σεβαστής οικονομικής διαφοράς σκέφτομαι αντί για CzechAirlines να χρησιμοποιήσω την Malev με στάση στην Βουδαπέστη για 2 ωρες. Ερωτώ :

1)Εντυπώσεις από Malev?

2)Υπαρχει κίνδυνος λόγω της αλλαγής πτήσης να μην με ακολουθήσουν (αν γίνεται αυτόματα και δεν τις παραλαμβάνω) οι βαλίτσες μου π.χ.?

 

1) Μία φορά ταξίδεψα με Malev, Λάρνακα - Λονδίνο μέσω Βουδαπέστης. Οι εντυπώσεις μου γενικά καλές, θυμάμαι οι αεροσυνοδοί ήταν ευγενικοί και εξυπηρετικοί, η πτήση και το service μία χαρά. Σίγουρα δεν είναι στα επίπεδα της British ή της Lufthansa, αλλά σίγουρα το ταξίδι σου θα είναι άνετο.

2) Όπως είπε και ο Aimilios, υπάρχει μία μικρή πιθανότητα αυτό είναι αλήθεια...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...