Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, _JiMMiS_ said:

Καλησπέρα στην παρέα!

Η γυναίκα μου έχει το sumsung s20 plus και σήμερα, εντελώς ξαφνικά, δεν έχει πρόσβαση καθόλου στην εφαρμογή instagram. Δεν μπορεί να κάνει ανάκτηση κωδικών και κάθε φορά που προσπαθεί να εισέλθει στην εφαρμογή της πετάει ένα στρογγυλό πλαίσιο, σαν αναγνώριση  προσώπου, το οποίο επίσης δεν λειτουργεί…

Μηπως μπορείτε να μου δώσετε μια λύση;;;

Ειμαι διαφορετικής πλατφόρμας (iOS γαρ) και δεν μπορώ να την βοηθήσω! 
Μήπως έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλον το ίδιο πρόβλημα;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και sorry αν είμαι off topic…

Ok άκυρο το βρήκα…

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω όσους χρησιμοποιούν το viber αν για να χτυπάει πάντα όταν σας καλούν έχετε ενεργοποιησει από τα settings του viber να κρατάει πάντα το wifi ενεργοποιημενο και αν αυτό παρατηρήσατε να έχει επίπτωση στην αυτονομία

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει βγει επίσημα πότε θα πάρουμε android 12?

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αλλη μια χρονιά που η Samsung πούλησε λιγότερα και ξανά το βάρος έπεσε στις φθηνότερες κατηγορίες.

Απατα πάλι τα S μοντέλα,παρόλη την προβολή και διαφήμιση των youtuber στο S21 ultra

Galaxy S21 series, like Galaxy S20 series before it, shipped only mid-20 million units for the whole year.

This is substantially lower than prior performances of the S series, which usually sold between 35 million units to 40 million units.
 

http://www.thelec.net/news/articleView.html?idxno=3767&replyAll=&reply_sc_order_by=I

Κατά τα άλλα ας συνεχίζουν να ανεβάζουν τιμές και να κόβουν features και φορτιστές. Καλά θα πάνε και φέτος.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μεσα στο σεπτεμβρη μου σκαει μια ειδοποιησει που λεω να αποδεχτω καποιους ενημερωμενους ορους για να συνεχισω να χρησιμοποιω τις υπηρεσιες τις Samsung. Επειδη δε μπορω να κατσω να τα διαβασω και δε βρισκω κατι οταν γκοογκλαρω, ξερει κανεις τι αλλαξε και ποιες υπηρεσιες αφορα?

Screenshot_20220926-102028_Lawnchair.thumb.jpg.8e09ff10e5ea6d2675924ee4a4955f89.jpg335697569_Screenshot_20220926-102044_Samsungaccount.thumb.jpg.38e275d819fb00484dc6db4f89d84923.jpg

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πρώτη φορά παίρνω smartphone της Samsung. Παρατηρώ ότι σε κανένα Galaxy δεν βάζουν πίσω στη κάμερα dual led dual tone flash όπως άλλοι κατασκευαστές! Δεν θυμάμαι αν έβαζε πιο παλιά αλλά τα τελευταία χρόνια καθόλου. Τόσο καλό φλας έχουν και δεν τους χρειάζεται, απορώ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά παίρνω smartphone της Samsung. Παρατηρώ ότι σε κανένα Galaxy δεν βάζουν πίσω στη κάμερα dual led dual tone flash όπως άλλοι κατασκευαστές! Δεν θυμάμαι αν έβαζε πιο παλιά αλλά τα τελευταία χρόνια καθόλου. Τόσο καλό φλας έχουν και δεν τους χρειάζεται, απορώ.
Μόνο οι αρχαιολογίες τηλέφωνα χρειάζονται φλας για να βγάλουν φωτογραφίες. Το φλας πλέον το χρησιμοποιείς μόνο σε ειδικές περιπτώσεις και πολύ σπάνια

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, costsa41 said:

Μόνο οι αρχαιολογίες τηλέφωνα χρειάζονται φλας για να βγάλουν φωτογραφίες. Το φλας πλέον το χρησιμοποιείς μόνο σε ειδικές περιπτώσεις και πολύ σπάνια

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας 

Το θέτεις έτσι λες και οι περιπτώσεις είναι πολύ σπάνιες για να έχει φλας η κάμερα. Τότε δεν θα είχε φλας καμία συσκευή.  

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το θέτεις έτσι λες και οι περιπτώσεις είναι πολύ σπάνιες για να έχει φλας η κάμερα. Τότε δεν θα είχε φλας καμία συσκευή.  
Για να μην πιάσουμε κουβέντα, είπα ότι σε σπάνιες φορές χρειάζεται. Άρα πώς έβγαλες το συμπέρασμα αυτό; Και πάλι μήπως και το καταλάβεις. Το φλας δε χρειάζεται παρά μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις. Τα σύγχρονα τηλέφωνα δε χρειάζονται φλας για να βγάλουν καλές φωτογραφίες. Οπότε σωστά υπάρχει κι αυτό....!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, costsa41 said:

Για να μην πιάσουμε κουβέντα, είπα ότι σε σπάνιες φορές χρειάζεται. Άρα πώς έβγαλες το συμπέρασμα αυτό; Και πάλι μήπως και το καταλάβεις. Το φλας δε χρειάζεται παρά μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις. Τα σύγχρονα τηλέφωνα δε χρειάζονται φλας για να βγάλουν καλές φωτογραφίες. Οπότε σωστά υπάρχει κι αυτό....!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το σπάνιες σχετικό είναι.  

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το σπάνιες σχετικό είναι.  
Σπάνιες όπως το ακούς κι όσο κι αν σου φαίνεται.... παράξενο. Τα σοβαρά εξελιγμένα τηλέφωνα βγάζουν φωτογραφίες πολύ καλές ακόμα και στο απόλυτο σκοτάδι χωρίς φλας. Εσύ έχεις μείνει στον παλιό καιρό ίσως και εννοείται ότι δεν πρόκειται να το καταλάβεις

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, costsa41 said:

Σπάνιες όπως το ακούς κι όσο κι αν σου φαίνεται.... παράξενο. Τα σοβαρά εξελιγμένα τηλέφωνα βγάζουν φωτογραφίες πολύ καλές ακόμα και στο απόλυτο σκοτάδι χωρίς φλας. Εσύ έχεις μείνει στον παλιό καιρό ίσως και εννοείται ότι δεν πρόκειται να το καταλάβεις

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μέσα στο σπίτι σε απόλυτο σκοτάδι θα βγει φωτογραφία χωρίς φλας και μάλιστα καλή; Για ανέβασε μια τέτοια να δω; Με ποιό κινητό γίνεται αυτό; 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς το θέμα από το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση είναι γιατί δεν έχει dual tone flash, αλλά απλό.

Το dual tone αν θυμάμαι καλά βοηθούσε στο να αποτυπωθούν πιο φυσικά τα χρώματα σε λεπτομέρειες όπως πχ το χρώμα του δέρματος. Αν ο κατασκευαστής έχει εξελίξει το software της κάμερας έτσι ώστε να θεωρεί ότι δεν χρειάζεται dual tone, δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα.

Τώρα και να βγάλεις ένα τέρμα σκοτεινό δωμάτιο με φλας, δεν θα είναι και κάτι φοβερό. Μόνο αν θες να βγάλεις ένα πρόσωπο σε σχετικά κοντινή απόσταση σε πολύ σκοτεινό χώρο θα το χρησιμοποιήσεις. Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι σε απόλυτο σκοτάδι θα βγει φωτογραφία χωρίς φλας και μάλιστα καλή; Για ανέβασε μια τέτοια να δω; Με ποιό κινητό γίνεται αυτό; 
Ο πιο κάτω τα λέει πολύ σωστά. Αν παρακολουθούσες το νήμα του 22 ultra θα έβλεπες και τέτοια φωτογραφία. Και ναι το 22 βγάζει σε τέτοιες συνθήκες. Και πάρα πολύ καλές φωτογραφίες. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει δεν είμαστε πια στη παλιά εποχή .

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, costsa41 said:

Ο πιο κάτω τα λέει πολύ σωστά. Αν παρακολουθούσες το νήμα του 22 ultra θα έβλεπες και τέτοια φωτογραφία. Και ναι το 22 βγάζει σε τέτοιες συνθήκες. Και πάρα πολύ καλές φωτογραφίες. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει δεν είμαστε πια στη παλιά εποχή .

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Άρα δεν ισχύει για όλα τα κινητά. Ούτε εγώ κατάφερα να βγάλω καλή φωτογραφία στο απόλυτο σκοτάδι με τη συσκευή της υπογραφής  μου. Με φλας βγήκε πολύ καλύτερη. Σε καμία περίπτωση δεν αρχαιολογικό το φλας! Αλλιώς θα το είχαν καταργήσει ακόμα και στο S22 ultra. Με ποιά κριτήρια είναι αρχαιολογικό το φλας; Για τα S22 μόνο; Συνεχίζω να διαφωνώ μαζί σου μέχρι να μου αποδείξεις το αντίθετο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν ισχύει για όλα τα κινητά. Ούτε εγώ κατάφερα να βγάλω καλή φωτογραφία στο απόλυτο σκοτάδι με τη συσκευή της υπογραφής  μου. Με φλας βγήκε πολύ καλύτερη. Σε καμία περίπτωση δεν αρχαιολογικό το φλας! Αλλιώς θα το είχαν καταργήσει ακόμα και στο S22 ultra. Με ποιά κριτήρια είναι αρχαιολογικό το φλας; Για τα S22 μόνο; Συνεχίζω να διαφωνώ μαζί σου μέχρι να μου αποδείξεις το αντίθετο!


Δεν το λες και σύγχρονη ναυαρχίδα.. Μια χαρά συσκευή είναι, αλλά όπως καταλαβαίνεις η Samsung στα 250-300€ δεν θα σου δώσει 1 καλή κάμερα, αλλά 1 πολύ μέτρια και άλλες 2-3 κακές.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikos523 said:

 


Δεν το λες και σύγχρονη ναυαρχίδα.. Μια χαρά συσκευή είναι, αλλά όπως καταλαβαίνεις η Samsung στα 250-300€ δεν θα σου δώσει 1 καλή κάμερα, αλλά 1 πολύ μέτρια και άλλες 2-3 κακές.

 

Δεν είπα ότι είναι ναυαρχίδα η συσκευή μου. Απλά λέω ότι το φλας είναι απαραίτητο ακόμη και για ναυαρχίδες. Εκεί ήθελα να καταλήξω.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι ναυαρχίδα η συσκευή μου. Απλά λέω ότι το φλας είναι απαραίτητο ακόμη και για ναυαρχίδες. Εκεί ήθελα να καταλήξω.
Κάποιες φορές δεν πρέπει να είμαστε τόσο επίμονοι. Και να δεχόμαστε την άποψη του άλλου. Πάρε τώρα μια φωτογραφία στο απόλυτο σκοτάδι από μια ναυαρχίδα, χωρίς βέβαια φλας. Εδώ δεν είμαστε για να ξεγελάσει ο ένας τον άλλον και πάντα οι απόψεις μας δεν είναι και οι σωστές...!c05c2b4e0042e964d5abb8e8826f586c.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, costsa41 said:

Κάποιες φορές δεν πρέπει να είμαστε τόσο επίμονοι. Και να δεχόμαστε την άποψη του άλλου. Πάρε τώρα μια φωτογραφία στο απόλυτο σκοτάδι από μια ναυαρχίδα, χωρίς βέβαια φλας. Εδώ δεν είμαστε για να ξεγελάσει ο ένας τον άλλον και πάντα οι απόψεις μας δεν είναι και οι σωστές...!c05c2b4e0042e964d5abb8e8826f586c.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Απόλυτο σκοτάδι και έχουν σκιές τα κάγκελα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτο σκοτάδι και έχουν σκιές τα κάγκελα;
Άλλο πράγμα θα δει το ανθρώπινο μάτι στο απόλυτο σκοτάδι (τίποτα) και άλλο η κάμερα που θα μείνει ανοιχτή για αρκετά δευτερόλεπτα και θα αναλάβει και το software να κάνει στη συνέχεια αυτό για το οποίο έχει σχεδιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτο σκοτάδι και έχουν σκιές τα κάγκελα;
Το φεγγάρι και η κολώνα της ΔΕΗ απέναντι αριστερά. Γράφεις απλά για να γράψεις; Σε τέτοιες συνθήκες τα τηλέφωνα που θυμάσαι θα έβγαζαν μια μαυρίλα. Δεν ασχολούμαι άλλο.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, costsa41 said:

Το φεγγάρι και η κολώνα της ΔΕΗ απέναντι αριστερά. Γράφεις απλά για να γράψεις; Σε τέτοιες συνθήκες τα τηλέφωνα που θυμάσαι θα έβγαζαν μια μαυρίλα. Δεν ασχολούμαι άλλο.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν αυτό εννοείς απόλυτο σκοτάδι πάω πάσο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό εννοείς απόλυτο σκοτάδι πάω πάσο!

Για να καταλάβεις τι εννοεί το παιδί και τι σου έδειξε.
Η πρώτη φωτό είναι ο τοίχος στο δωμάτιο όπως το βλέπω με τα μάτια μου. Ελάχιστο φως από την πόρτα και γενικότερα μαύρη μαυρίλα. Βγήκε έτσι γιατί έκλεισα τη νυχτερινή λειτουργία, έτσι ώστε να καταλάβεις τι ακριβώς βλέπουν τα μάτια μου εκείνη τη στιγμή.
Η δεύτερη είναι ακριβώς το ίδιο σημείο, 5 δευτερόλεπτα μετά με ενεργή τη νυχτερινή λειτουργία. Αυτόματα δηλαδή, απλά αυτή τη φορά δεν έκλεισα την νυχτερινή λειτουργία.IMG_0799.thumb.jpg.d7593804a6d00f8d2b8818dd08d8aa18.jpgIMG_0800.thumb.jpg.70fbcca783ba7405e3523f0a81bd4922.jpg

Υγ. Κινητό 3ετιας
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, nikos523 said:


Για να καταλάβεις τι εννοεί το παιδί και τι σου έδειξε.
Η πρώτη φωτό είναι ο τοίχος στο δωμάτιο όπως το βλέπω με τα μάτια μου. Ελάχιστο φως από την πόρτα και γενικότερα μαύρη μαυρίλα. Βγήκε έτσι γιατί έκλεισα τη νυχτερινή λειτουργία, έτσι ώστε να καταλάβεις τι ακριβώς βλέπουν τα μάτια μου εκείνη τη στιγμή.
Η δεύτερη είναι ακριβώς το ίδιο σημείο, 5 δευτερόλεπτα μετά με ενεργή τη νυχτερινή λειτουργία. Αυτόματα δηλαδή, απλά αυτή τη φορά δεν έκλεισα την νυχτερινή λειτουργία.IMG_0799.thumb.jpg.d7593804a6d00f8d2b8818dd08d8aa18.jpgIMG_0800.thumb.jpg.70fbcca783ba7405e3523f0a81bd4922.jpg

Υγ. Κινητό 3ετιας

Ποιό κινητό είναι;

Ναι αλλά η φωτογραφία που έβγαλε μόνο απόλυτο σκοτάδι δεν ήταν. Εγώ εννοούσα κυριολεκτικά απόλυτο σκοτάδι και όχι με φεγγάρι και μια λάμπα λίγο πιο πίσω. Όπως και να έχει το φλας για γίνει κυριολεκτικά αρχαίο θέλει πολύ καιρό ακόμα... 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ποιό κινητό είναι;
Ναι αλλά η φωτογραφία που έβγαλε μόνο απόλυτο σκοτάδι δεν ήταν. Εγώ εννοούσα κυριολεκτικά απόλυτο σκοτάδι και όχι με φεγγάρι και μια λάμπα λίγο πιο πίσω. Όπως και να έχει το φλας για γίνει κυριολεκτικά αρχαίο θέλει πολύ καιρό ακόμα... 


Η ερώτηση ήταν γιατί οι κατασκευαστές δεν δίνουν βάση στο φλας πλέον. Ο ρόλος του φλας ήταν στο 99% των περιπτώσεων να σου δώσουν καλό αποτέλεσμα σε low light φωτογραφία γιατί αλλιώς θα έβγαινε μια μαύρη μουτζούρα εφόσον ο φακός και το software δεν ήταν ικανά να σου δώσουν αποτέλεσμα.
Εφόσον πλέον όμως οι περισσότερες συσκευές έχουν πολύ καλό night mode, δίνεται βάση εκεί και όχι στο φλας. Γιατί εκτός από το φυσικό αποτέλεσμα ενός πορτραίτου, με night mode μπορείς να βγάλεις και ένα βραδινό τοπίο όπως το παιδί παραπάνω ή αστροφωτογραφία κλπ, ενώ το φλας βγάζει στα 5 μέτρα και τέλος.
Σίγουρα υπάρχει ακόμα όπως λες για περιπτώσεις που είσαι στο απόλυτο σκοτάδι ή σαν φακός, αλλά πόσες φορές έτυχε να είσαι στο σκοτάδι που δεν βλέπεις κυριολεκτικά τίποτα και είπες «αυτή τη μαυρίλα θέλω να την αποτυπώσω»; Ενώ το να θέλεις να βγάλεις φωτογραφίες σε πολύ χαμηλό φωτισμό είναι το πιο συνηθισμένο!

Η συσκευή 11PM, αλλά δεν έχει και σημασία.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...