Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας! Έχω το S8 και σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάω στο A52 5G. Έχω διαβάσει σχετικά καλές κριτικές απλά θα ήθελα κάποιος κάτοχος του κινητού να μου πει εάν είναι καλές οι νυχτερινές λήψεις! Με το S8 είμαι αρκετά ικανοποιημένος όσον αφορά τις φωτογραφίες ημέρα και νύχτα!

Φιλικά,

Άγγελος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας, έχω ένα Samsung Galaxy A5 2016. Παλιό αλλά πολύ καλό κινητό που με βολεύει για αυτά που θέλω καθημερινά.

Τον τελευταίο καιρό το κινητό εμφάνισε 2 προβλήματα στην μπαταρία

1) το κινητό έκλεινε όταν η μπαταρία έφθανε περίπου στο 28%

2) η μπαταρία φούσκωσε

 

όπως ήταν φυσικό άλλαξα την μπαταρία με Νέα και Γνήσια μπαταρία για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά το πρόβλημα με το σβήσιμο κάθε φορά που φθάνει στο 28% παραμένει. Πιο συγκεκριμένα ξεκινάει απο το 100%, πέφτει με φυσιολογικό ρυθμό και στο 28% το τηλέφωνο σβήνει. Όταν το βάλω αμέσως για φόρτιση αυτή ξεκινά απο το 0% και φορτίζει κανονικά. Μια μέρα το φόρτισα απο 0% μέχρι 28% και το έβγαλα απο το ρεύμα....αποφορτίστηκε κανονικά απο το 28% στο 0%. Δηλαδή σαν να υπάρχει πρόβλημα στο 28% όταν η αποφόρτιση της μπαταρίας ξεκινάει απο πιο ψηλά.

Λογικά θέλει κάποιο καλιμπράρισμα (βαθμονόμηση; ) η μπαταρία.

Υπάρχει εφαρμογή (καλή και δωρεάν) που να το κάνει αυτό;

Υπάρχει κάποιο άλλο κόλπο/διαδικασία;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία που άλλαξες;

στα επίσημα service αν δεν κάνω λάθος γίνεται και μηδενισμός των κύκλων της μπαταρίας.

Αλλιώς θα χρειαστεί reset η συσκευή.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία που άλλαξες;

στα επίσημα service αν δεν κάνω λάθος γίνεται και μηδενισμός των κύκλων της μπαταρίας.

Αλλιώς θα χρειαστεί reset η συσκευή.

 

όχι δεν άλλαξα στο επίσημο service, σε ένα συνοικιακό κατάστημα στην πόλη που ζω.

Όταν λες reset εννοείς Επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχει γίνει βαθμονόμηση στην μπαταρία, κοινώς "καλιμπράρισμα"

το τηλέφωνο κρατάει ρυθμίσεις μπαταρίας σε αρχείο, οπότε και αυτό πρέπει να τροποποιηθεί.

Πιθανότατα ναι με επαναφορά εργοστασιακών να σβηστεί το batterystats αλλίως αν το τηλέφωνο είναι root υπάρχουν εφαρμογές που γίνονται οι διαδικασίες αυτές.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχει γίνει βαθμονόμηση στην μπαταρία, κοινώς "καλιμπράρισμα"

το τηλέφωνο κρατάει ρυθμίσεις μπαταρίας σε αρχείο, οπότε και αυτό πρέπει να τροποποιηθεί.

Πιθανότατα ναι με επαναφορά εργοστασιακών να σβηστεί το batterystats αλλίως αν το τηλέφωνο είναι root υπάρχουν εφαρμογές που γίνονται οι διαδικασίες αυτές.

 

λογικά δεν έχει γίνει η βαθμονόμηση.

Το τηλέφωνο δεν είναι root (δεν το έχω πειράξει ποτέ) αλλά έχω βρει ότι αν πληκτρολογήσω *#9900# τότε με βγάζει σε ένα μενου όπου υπάρχει και η επιλογή betterystats Reset. Αυτό να επιχειρήσω να το πατήσω όταν είμαι στο 100% της μπαταρίας; ρωτάω γιατί το έχω κάνει αλλά διαφορά δεν είδα.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα factory reset και αν δεν παίζει η μπαταρία να μην είναι καλή, καθος η συσκευή είναι παλιά περρισοτερες μπαταρίες είναι καιρό σε ράφι με ότι συνεπάγεται αυτο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/12/2020 at 9:50 ΜΜ, gkokki said:

Γεια σας.

Θέλω να βοηθήσω έναν φίλο που έχει ένα Samsung A750.

Δεν ξέρει τι έκανε και τα πάντα έχουν αντιστραφεί.

πχ. Πηγαίνεις στο ευρετήριο και τα ονόματα τα έχει στην δεξιά πλευρά

και το εικονίδιο που πατάς για να πάρεις τηλέφωνο είναι στην αριστερή πλευρά.

Σε όλες τις εφαρμογές πχ. Viber, WhatsApp κτλ αντί το μενού να είναι στα δεξιά είναι στα αριστερά

και ό,τι υπήρχε στα αριστερά έχει πάει στα δεξιά.

Έχει γίνει σαν να επιλέχτηκε να λειτουργεί για αριστερόχειρες (στο δικό μου κινητό υπάρχει τέτοια επιλογή).

Αλλά όσο και να το έψαξα δεν βρήκα τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις. Και το πιο περίεργο είναι ότι

από την τεχνική υποστήριξη της Samsung μας είπαν ότι πράγματι δεν υπάρχει και να το επαναφέρουμε

στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Έχετε υπ' όψιν σας τι μπορεί να έχει γίνει και κάτι που να μπορούμε να δοκιμάσουμε ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλησπερα καλυτερα και προτειμοτερο ειναι να γραψεις στο επισημο θεμα του θεματος του κινητου. Εκει πιστευω θα βρεις περισσοτερη βοηθεια.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σόρρυ αν γράφω σε λάθος μέρος του φόρουμ, αλλά μετά τη μετάβαση στο νέο φόρουμ δεν βρήκα κάπου thread αποκλειστικά για το S10+. 2 χρόνια περίπου μετά την κυκλοφορία του S10+ μήπως υπάρχει πλέον ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ κάποιο tempered glass για το S10+ που να'είναι όμως και case friendly ? Συγκεκριμένα φοράω θήκη Spigen Touch Armor. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 🙂

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι για να ενημερώσω ότι έκανα Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει. Επίσης καμιά απο τις εφαρμογές που δοκίμασα απο το google play δεν βοήθησε.

Η μπαταρία ολοκαίνουργια, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.

Γύρω στο 28% το τηλέφωνο σβήνει όπως περιγράφω  στο πρώτο μήνυμα.

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο να δοκιμάσω;

Edited by tempo

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπε, μου φαίνεται πως μπορεί να ισχύει. Μπορεί να την πήρες καινούρια την μπαταρία, αλλά δεν ξέρεις πόσο καιρό καθόταν στο ράφι, και αν είναι και μη γνήσια κιόλας. Μπορεί να έχει πρόβλημα. Σε άλλη συσκευή άλλαξα 2 μπαταρίες και συμβαίνει το ίδιο. Και τις 2 τις είχα αγοράσει καινούριες (θεωρητικά).

Link to comment
Share on other sites

Με τεχνικο της smartec που ειχα μιλησει παλια μου ειχε δωσει τις εξεις οδηγιες για καλιμπραρισμα.

Αφηνεις να ξεφορτισει πληρως. Σε σημειο που δεν μπορει να ανοιξει ουτε στο recovery. Μετα το αφηνεις ολο το βραδυ στη φορτιση κλειστο.

Το εχω δοκιμασει σε κινητα που εσβηναν στο 20 με 30% και εχει δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, GMF80 said:

Με τεχνικο της smartec που ειχα μιλησει παλια μου ειχε δωσει τις εξεις οδηγιες για καλιμπραρισμα.

Αφηνεις να ξεφορτισει πληρως. Σε σημειο που δεν μπορει να ανοιξει ουτε στο recovery. Μετα το αφηνεις ολο το βραδυ στη φορτιση κλειστο.

Το εχω δοκιμασει σε κινητα που εσβηναν στο 20 με 30% και εχει δουλεψει.

 

17 hours ago, Alexander_T said:

Αυτό έκανα κι εγώ σε κινητό μου που έκλεινε με μπαταρία στο 20-25% και δούλεψε. 

θα το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω, ελπίζω αυτή να είναι η λύση...

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα. Πρόσφατα αγόρασα ένα A52 από την cosmote με επιδότηση και μετά από μια εβδομάδα χρήσης χωρίς να κάνω εγώ κάτι είχα πρόβλημα με τον ήχο κατά την κλήση. Δεν ακούω τους άλλους όταν μου μιλούν. Έπεσα σε ελλαττωματικό μοντέλο ή έχετε κι άλλοι παρόμοιο πρόβλημα; 

Link to comment
Share on other sites

Αξεσουάρ Samsung Galaxy Z Flip - Fold 3 5G (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες)

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z Filp Fold 3 5Γ

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ

Διαθεσιμότητα και αγορά των Samsung Galaxy Z Fold Flip 3 5G

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες / Βιντεο απο τα Samsung Galaxy Z Fold Flip 3 5G

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τρέχεις να προλάβεις να ανοίξεις καινούργια θέματα, ενώ ακόμα δεν έχει καν δημιουργηθεί sub-forum για αυτές τις συσκευές. Να πω ότι τουλάχιστον είσαι κάτοχος και έχεις κάτι να πεις…

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2021 at 9:47 ΠΜ, athanaso77 said:

Τρέχεις να προλάβεις να ανοίξεις καινούργια θέματα, ενώ ακόμα δεν έχει καν δημιουργηθεί sub-forum για αυτές τις συσκευές. Να πω ότι τουλάχιστον είσαι κάτοχος και έχεις κάτι να πεις…

Καλημερα ο λογος που ανοιξα αυτα τα θεματα και γκρινιαζεται ειναι επειδη ζητηθηκε απο καποιο μελος. Περσι δεν εγινε ειδικη υποκατηγορια για τα z flip-fold θα γινεται φετος ; Δεν το πιστευω και ας γινει τοτε πολυ απλα θα μεταφερθουν αυτα τα θεματα εκει περα movie.
Θα γινω σε 2 εβδομαδες κατοχος τους πρωτα του flip 3 και μετα απο 3 μηνες του fold 3.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, ccypruss000 said:

Καλημερα ο λογος που ανοιξα αυτα τα θεματα και γκρινιαζεται ειναι επειδη ζητηθηκε απο καποιο μελος. Περσι δεν εγινε ειδικη υποκατηγορια για τα z flip-fold θα γινεται φετος ; Δεν το πιστευω και ας γινει τοτε πολυ απλα θα μεταφερθουν αυτα τα θεματα εκει περα movie.
Θα γινω σε 2 εβδομαδες κατοχος τους πρωτα του flip 3 και μετα απο 3 μηνες του fold 3.

Αν γκρινιάζει κάποιος, αυτός σίγουρα δεν είμαστε εμείς. Γενικώς τρέχεις να ανοίξεις καινούργια θέματα, πολλά από τα οποία δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Κάθε πράγμα στον καιρό του.

Όπως θα έχεις καταλάβει, εκτός του στησίματος του νέου φόρουμ, είμαστε και σε διαδικασία συμμαζέματος των διαφόρων θεμάτων για να γίνουν πιο ευανάγνωστα και να ακολουθείται μία συνοχή με σκοπό να μη κουράζεται ο κόσμος και να βρίσκει πιο εύκολα αυτό που ψάχνει. Υπομονή λοιπόν και προπάντων... καλή διάθεση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα!

Η γυναίκα μου έχει το sumsung s20 plus και σήμερα, εντελώς ξαφνικά, δεν έχει πρόσβαση καθόλου στην εφαρμογή instagram. Δεν μπορεί να κάνει ανάκτηση κωδικών και κάθε φορά που προσπαθεί να εισέλθει στην εφαρμογή της πετάει ένα στρογγυλό πλαίσιο, σαν αναγνώριση  προσώπου, το οποίο επίσης δεν λειτουργεί…

Μηπως μπορείτε να μου δώσετε μια λύση;;;

Ειμαι διαφορετικής πλατφόρμας (iOS γαρ) και δεν μπορώ να την βοηθήσω! 
Μήπως έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλον το ίδιο πρόβλημα;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και sorry αν είμαι off topic…

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...