Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση

kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

• Administrators
1 minute ago, Fulgore1 said:

Εαν για παραδειγμα είναι θεμα hardware και είναι εκτος εγγυησης η συσκευη,εδώ δεν το επισκευάζει κανεις,ούτε το Amazon αναλαμβάνει επισκευές.

Αυτό είναι το γνωστό ρίσκο όσων αγοράζουν συσκευή Pixel σε χώρα που η εταιρία δεν τα υποστηρίζει επίσημα.

Modpic.gif

12 hours ago, Fulgore1 said:

https://www.gsmarena.com/google_pixel_3_phones_are_bricking_out_of_nowhere_the_list_is_growing-news-50823.php

Αν έχει σκοπο η Google να ανεβάσει πολύ τις τιμές,πρέπει να ανεβάσει περισσοτερο την software υποστηριξη σε τετοια πραγματα,εαν ισχύουν όσα αναφέρονται στην προσφατη περιπτωση των pixel3.

απαράδεκτη 

Ούτως η άλλως στα Pixel 3/3XL τελείωσε η υποστήριξη τους, εκτός ίσως από μερικά security updates που θα παίρνουν ακόμα. Οπότε καλά έκανε η Google και τα τελειώνει πλέον

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Όχι & καλά τα τελειώνει...να δω τι θα πεις σε κάνα 2 χρόνια που θα "τελειώσει" τα 4a & 5...
Μέχρι τότε θα έχω πάει στο 6. Οπότε θα έχω αλλά 3 χρόνια μπροστά μου :

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Αν το τηλέφωνο δουλεύει υποδειγματικά χωρίς προβλήματα τι παραπάνω θέλεις από ένα update;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Administrators
1 hour ago, nikosp88 said:

Ακόμη ένα ανούσιο μηνιαίο update εμφανίστηκε και αυτό τον μήνα. Παρακμή και κοροϊδία τπτ άλλο 

Τα μηνιαία updates από τη στιγμή που διορθώνουν security holes και κάνουν τη συσκευή σου πιο ασφαλή για χρήση των προσωπικών δεδομένων σου, κάθε άλλο παρά ανούσια είναι.

Modpic.gif

2 hours ago, nikosp88 said:

Ακόμη ένα ανούσιο μηνιαίο update εμφανίστηκε και αυτό τον μήνα. Παρακμή και κοροϊδία τπτ άλλο 

Ρε συ Νίκο! Ακόμα δεν το πούλησες το Pixel 5?

Δεν το πήρες τελικά το iPhone? Χαλιέσαι άσχημα και τζάμπα για το Pixel 5 και το 5G/VoWiFi/VoLTE...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole & iPad 6th 128GB

3 hours ago, nikosp88 said:

ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΡΕΕΕΕ

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G

8 hours ago, spookype20 said:

Ρε συ Νίκο! Ακόμα δεν το πούλησες το Pixel 5?

Δεν το πήρες τελικά το iPhone? Χαλιέσαι άσχημα και τζάμπα για το Pixel 5 και το 5G/VoWiFi/VoLTE...

Το 5αρι έχει φύγει, έμεινε το 4αρι. 

Το τελευταίο update αποδέσμευσε χώρο από το system επιτέλους, επίσης νομίζω έγινε λίγο καλύτερη η μπαταρία του.

Αυτό φαίνεται περισσότερο για hardware πρόβλημα.
Ότι κι αν είναι, καλό θα ήταν να το διορθωνανε κάποια στιγμή.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι όποιες ελλείψεις (volte/vowifi/5G) δεν έχουν σταθεί ακόμα ικανές να με κάνουν να αλλάξουν κινητό.
Με έχει βολεψει τόσο πολύ το πρώτο μου google (4a 5G) που ειμαι διατεθειμένος να παραβλέψω ακόμα και την απουσία vowifi, παρόλο που μένω σε μια γειτονιά με κάκιστο σήμα.
Ήταν άλλωστε κάτι που από την αρχή γνώριζα, συνεπώς πήρα τα ρίσκα μου.
Αν είχε και το μέγεθος του 5, θα ήταν όνειρο.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

H Google έβγαλε το 6 στη βιτρίνα στο φυσικό της κατάστημα στη Νέα Υόρκη:

spacer.pngspacer.png

Το κόκκινο είναι πανέμορφο. Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ το design, με τον φόβο βέβαια ότι αυτό το bump πίσω θα δημιουργήσει πρακτικά θέματα προστασίας. Θα το δούμε.

Κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου είναι ότι από ότι λέγεται δεν θα έχει Active Edge. Είναι ένα από τα αγαπημένα μου πράγματα στα Pixel.

• Administrators

Είναι καθαρά θέμα γούστου, αλλά προσωπικά δυσκολεύομαι να πω ότι μου αρέσει το συγκεκριμένο design.

Modpic.gif

Για να βάλω... φωτιά!!!

Θα έχει out of the box...  5G/VoWiFi/VoLTE? 😝🤑🤣

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole & iPad 6th 128GB

Το design μαρεσει προσωπικα,και για το πισω μερος των καμερών,με κάποιες αναλογες θηκες δεν θα υπάρχει μεγάλο θεμα.

Απο εκει και περα το pro θα μου κάνει εντύπωση αν κοστιζει κάτω απο 1200ευρώ με κύριο θέμα κλασσικα την διαθεσιμότητα/υποστηριξη για μας εδω στην Ελλαδα.

Μονοδρομος είναι η αγορά απο amazon μεν,αλλα οι τιμες(πωλητες)σε αυτό είναι ότι να ναι δε.

Δειτε πχ το pixel5 ποσο πωλειται σημερα στα amazon.

Για να βάλω... φωτιά!!!
Θα έχει out of the box...  5G/VoWiFi/VoLTE? 
Τι μας νοιάζουν αυτά εμάς; Αυτά είναι για τους αιώνια προβληματικούς που ψειρίζουν πολύ την μαϊμού.

Εμένα με νοιάζει να το ακουμπάω στο τραπέζι της καφετέριας ανάποδα, να βλέπουν την κάμερα RoboCop της Google και να μένουν όλοι με το στόμα ανοιχτό

7 ώρες πριν, spookype20 said:

Για να βάλω... φωτιά!!!

Θα έχει out of the box...  5G/VoWiFi/VoLTE? 😝🤑🤣

Θα έχει, στις χώρες όπου πωλείται επίσημα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)

17 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Το design μαρεσει προσωπικα,και για το πισω μερος των καμερών,με κάποιες αναλογες θηκες δεν θα υπάρχει μεγάλο θεμα.

Απο εκει και περα το pro θα μου κάνει εντύπωση αν κοστιζει κάτω απο 1200ευρώ με κύριο θέμα κλασσικα την διαθεσιμότητα/υποστηριξη για μας εδω στην Ελλαδα.

Μονοδρομος είναι η αγορά απο amazon μεν,αλλα οι τιμες(πωλητες)σε αυτό είναι ότι να ναι δε.

Δειτε πχ το pixel5 ποσο πωλειται σημερα στα amazon.

Προσωπικά βάζω μόνο bumper και όχι ολόκληρη θήκη, για να μην κρύβεται το κινητό και για να μην αποκτά περιττό όγκο και βάρος, οπότε δεν ξέρω αν το εξόγκωμα θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα η τιμή κάπου εκεί θα είναι. Δυστυχώς το "μικρό" δεν θα έχει τα ίδια specs και αυτό με προβληματίζει πολύ γιατί πάντα παίρνω τα non-XL. Ας βγει βέβαια πρώτα να δούμε τι γίνεται. Ειδικά από τη στιγμή που έχει και νέο chip, με την Google να βγάζει παρανοϊκές διαφημίσεις στην Ιαπωνία:

https://www.youtube.com/watch?v=mKO-qiA-7yc

• Administrators
2 minutes ago, Sotnem said:

με την Google να βγάζει παρανοϊκές διαφημίσεις στην Ιαπωνία:

Όντως δυσκολεύομαι να αντιληφθώ το πνεύμα της συγκεκριμένης διαφήμισης... μάλλον θα έχει να κάνει κάτι με του κουλτούρα τους εκεί στην Ανατολή.

Modpic.gif

1 ώρα πριν, Sotnem said:

Προσωπικά βάζω μόνο bumper και όχι ολόκληρη θήκη, για να μην κρύβεται το κινητό και για να μην αποκτά περιττό όγκο και βάρος, οπότε δεν ξέρω αν το εξόγκωμα θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα η τιμή κάπου εκεί θα είναι. Δυστυχώς το "μικρό" δεν θα έχει τα ίδια specs και αυτό με προβληματίζει πολύ γιατί πάντα παίρνω τα non-XL. Ας βγει βέβαια πρώτα να δούμε τι γίνεται. Ειδικά από τη στιγμή που έχει και νέο chip, με την Google να βγάζει παρανοϊκές διαφημίσεις στην Ιαπωνία:

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Όντως δυσκολεύομαι να αντιληφθώ το πνεύμα της συγκεκριμένης διαφήμισης... μάλλον θα έχει να κάνει κάτι με του κουλτούρα τους εκεί στην Ανατολή.

Απαντήσεις...

https://pixeljp.withgoogle.com/

Γενικά η Google έχει ένα διαφορετικό στιλ σε διαφημίσεις (όπως π.χ. αυτή με το audio jack). Ειδικά στην Ιαπωνία που έτσι κι αλλιώς οι διαφημίσεις και η κουλτούρα είναι διαφορετικές, αυτό γίνεται ακόμα πιο... περίεργο για τα δικά μας δεδομένα.

Δείτε εδώ διαφήμιση για το Chromebook:

https://www.youtube.com/watch?v=sUFqWmpzd5U

YΓ Όταν μπαίνει embedded το βίντεο δεν με αφήνει να ποστάρω. Είναι κάποιο πρόβλημα του φόρουμ ή επιλογή; Μου βγαίνει μήνυμα για potentially unsafe περιεχόμενο. Αν το βάλω ως σκέτο λινκ δεν έχει θέμα.

• This topic was locked, unlocked and pinned