Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι δυνατόν να συγκρίνεις καινούριο αυτοκίνητο με μεταχειρισμένο το οποίο δεν είναι και από γνωστό σου οπότε δεν ξέρεις και τι έχει περάσει ως τώρα?Πάρε το leon να έχεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ αυτοκίνητο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τόσα πολλά λεφτά για το συγκεκριμένο μεταχειρισμένο, ούτε για αστείο... Δηλαδή καινούργιο πόσο κάνει; :blink:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σε προλαβε το σκανδαλο φιλε? Ελπιζω να μην αγορασες καποιο απο τα δυο γιατι η μεταπωλητικη τους αξια θα καταρρακωθει. Παρε Focus και ξεμπερδεψες. Ή Civic αν εχεις τα λεφτα και δεν σε ενοχλει η εμφανιση του.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εδω και λιγο καιρο σκευτομαι να μετατρεψω το συμβατικο μου ποδηλατο σε ηλεκτρικο.Πιστευω οτι θα με διευκολυνε στις καθημερινες κοντινες μετακινησεις αφου δεν εχω διπλωμα για μηχανακι και η μετακινηση με το αυτοκινητο κοστιζει σε καυσιμα.Υπαρχει κανεις που να εχει δοκιμασει μια τετοια μετατροπη?Γενικα αξιζει?Ενα φθηνο κιτ μετατροπης ποσο κοστιζει περιπου?Υπαρχουν και κιτ μετατροπης σε βενζινοκινητο,αλλα νομιζω οτι κοστιζουν κατι παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα Honda CRV του 2008 και εχει αρκετες από τις λεγομενες γρατζουνιες πολης και ναι μεν είναι σε κυκλοφορια αλλα δεν παυει να είναι σε μενα τουλάχιστον αντιαισθητικο.

 

Η επαναφορά του θα κανει σιγουρα πανω από 500-600 ευρω που δεν υπαρχουν διαθέσιμα τωρα . Πιστωτικες καρτες είναι έως απιθανο να εκδοση μια τραπεζα αν και εχω καλο εκκαθαριστικο λογω υπαρξης αλλων δανειων .

 

Ξερει καποιος καποιο φανοποιο να δουλευει με γραμματια για τετοιου είδους επισκευες στην Αττικη ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Α σε βολευει η περιοχη...Νικαια τοτε εχω δικο μου ατομο...που θα μας διευκολυνει....στειλε πμ,το τηλ..να σε καλεσω αυριο....

 

Βεβαια δεν ξερω αν ειναι μακρια απο εσενα και δεν μπορεις....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω αυτόν τον καιρό να μεταφέρω το αυτοκίνητο (VW Golf) από Ελλάδα στην Ελβετία. Έχω βρει κάποιες μεταφορικές μέσω googling (πχ. top line, trans car κτλ.) άλλα δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστες. Η εναλλακτική να ανεβάσω εγώ το αυτοκίνητο δεν με τρελαίνει, είτε μέσω καράβι - Ιταλίας είτε μέσω Βαλκανίων.

 

Έχετε κάποια εταιρεία να προτείνετε;

Και υπάρχει κάτι που πρέπει να γνωρίζω για την όλη διαδικασία;

 

Κάθε βοήθεια / συμβουλή ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Απο οικονομικης αποψης θα σου βγει περιπου τα ιδια.Γυρω στα 500 ευρω θελει η μεταφορικη για Ελβετια εκει παιζουν οι τιμες.Φυσικα και ειναι αξιοπιστες ... Και με το καραβι ομως αν δεν εχεις κανει την διαδρομη δεν ειναι και ασχημα.Εκτος το καραβι που το βρισκω βαρετο... η διαδρομη ειναι πανεμορφη και η οδηγηση εμπειρια (Να μην πεσεις σε χιονοκατασταση μονο ..)
Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να βρεις πρωτα τι ισχυει στην Ελβετια για αυτοκινητα με ξενες πινακιδες, τελη κυκλοφοριας κλπ. Εγω παντως θα πηγαινα οδικως, καλη ευκαιρια για εκδρομη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας...

 

μου κολλησε η ιδεα οσο καγκουριστικο και αν ειναι να παρω για το αυτοκινητο μπροστα στην μασκα led ημερας.

 

ρωτησα σε τοπικο καταστημα και αρχισαμε τα ελληνικα κολπα...

 

για ενα πακετακι με 2 led ιδια με αυτα του ebay 30 ευρω + 15 λεει ενα μηχανηματακι που θα αναβουν λεει με το που βαλω μπρος και οχι με τις ψειρες + 15 την εγκατασταση....

 

ψαχνω στο ebay και βρισκω το ιδιο στυλ (αν οχι ιδια ακριβως σε τρελλη διαφορα τιμης)

 

τυχαια http://www.ebay.com/itm/2pcs-Car-Daytime-Running-Light-8-LED-DRL-Daylight-Kit-Super-White-Head-Lamp-K0TG-/201199705062?hash=item2ed86fdbe6:g:1c8AAOSwajVURpEa&vxp=mtr

 

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης....

 

1) Αληθεια χρειαζεται μηχανηματακι για να το συνδεσω να παιρνει ρευμα χωρις να αναψω ψειρες η καποια αλλα φωτα η με δουλεψε?

 

2) Να προτιμησω led η αυτες τις τανιες.... http://www.ebay.com/itm/2x-14CM-84LED-Bright-Car-Truck-5W-COB-Strip-Daytime-Running-Light-Waterproof-/351410025009?hash=item51d1ab7231:g:zeUAAOSwv0tVZAZk

 

3) ποσο δυσκολη ειναι η ηλεκτρολογικη συνδεση?

 

 

 

σας ευχαριστω πολυ

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σας...

 

μου κολλησε η ιδεα οσο καγκουριστικο και αν ειναι να παρω για το αυτοκινητο μπροστα στην μασκα led ημερας.

 

ρωτησα σε τοπικο καταστημα και αρχισαμε τα ελληνικα κολπα...

 

για ενα πακετακι με 2 led ιδια με αυτα του ebay 30 ευρω + 15 λεει ενα μηχανηματακι που θα αναβουν λεει με το που βαλω μπρος και οχι με τις ψειρες + 15 την εγκατασταση....

 

ψαχνω στο ebay και βρισκω το ιδιο στυλ (αν οχι ιδια ακριβως σε τρελλη διαφορα τιμης)

 

τυχαια http://www.ebay.com/itm/2pcs-Car-Daytime-Running-Light-8-LED-DRL-Daylight-Kit-Super-White-Head-Lamp-K0TG-/201199705062?hash=item2ed86fdbe6:g:1c8AAOSwajVURpEa&vxp=mtr

 

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης....

 

1) Αληθεια χρειαζεται μηχανηματακι για να το συνδεσω να παιρνει ρευμα χωρις να αναψω ψειρες η καποια αλλα φωτα η με δουλεψε?

 

2) Να προτιμησω led η αυτες τις τανιες.... http://www.ebay.com/itm/2x-14CM-84LED-Bright-Car-Truck-5W-COB-Strip-Daytime-Running-Light-Waterproof-/351410025009?hash=item51d1ab7231:g:zeUAAOSwv0tVZAZk

 

3) ποσο δυσκολη ειναι η ηλεκτρολογικη συνδεση?

 

 

 

σας ευχαριστω πολυ

 

 

Και τα δυο DRL που δινεις στα λινκ μπορεις να τα βρεις και σε καταστηματα (Κινεζων) στην Ελλαδα περιπου στα διπλα χρηματα, 8 και 6 ευρω αντιστοιχα με το προφανες πλεονεκτημα οτι πριν τα παρεις μπορεις να τα δεις απο κοντα. Το πρωτο μαλιστα στην συσκευασια του εχει μεσα μια μικρη μπαταρια για να δεις και να κρινεις τον φωτισμο του αμεσα κι επι τοπου.

 

Η συνδεση για τα συγκεκριμενα δεν ειναι δυσκολη, απλα θα παρεις τα καλωδια τους και θα τα συνδεσεις απευθειας πανω στα καλωδια απο τις ψειρες. Οταν αναβεις το αμαξι και δουλευουν οι ψειρες, θα δουλευουν κι αυτα. Αυτο ηταν. Αν μπορεις να συνδεσεις μεταξυ τους 4 καλωδια, τοτε μπορεις να τα συνδεσεις και μονος σου.

 

Τωρα το αποτελεσμα το αισθητικο μπορει να ειναι καγκουρια, εφοσον οπωσδηποτε δεν ειναι κατι που σχεδιαστηκε μαζι με το αμαξι κι ειδικα για αυτο. Το πρακτικο αποτελεσμα ειναι συζητησιμο. Υποτιθεται το νοημα ειναι να σε βλεπουν και την ημερα, για αυτοκινητο ομως δεν ξερω ποσο ισχυει κατι τετοιο. Αν ηταν για μοτοσικλετα ακομα και παπι θα ελεγα ναι, αλλα αυτοκινητο δυσκολο να μην το δεις.

 

Τα εργοστασιακα DRL παντως ειναι αρκετα πιο ισχυρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μην το κάνεις,είναι τόσο άσχημο το αποτέλεσμα αν δεν είναι απο το εργοστάσιο. :O

 

Έχοντας δοκιμάσει να τα βάλω μονος μου, θα συμφωνήσω. Αν δεν έχεις την βοήθεια της εταιρίας, δηλαδή να επιλέξεις κάτι πιο μαμίσιο, το αποτέλεσμα θα χτυπάει έντονα στο αυτοκίνητο. Αν αυτό δε σε πειραζει, τοτε τα λεφτα που σου ζητάνε είναι ΟΚ (να βγάλουν και κέρδος).

 

Και ναι το χρειάζεσαι το μηχανηματάκι, για να μην τραβάει όλο το ρεύμα από την μπαταρία αν δεν ανοίξεις τη μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 2 χρονια που το ειχα κοιταξει δεν συνεφερε. πηγαινε σχεδον οσο ενα ηλεκτρικο καινουργιο. ηθελαν 600-700Ε για μετατροπη και καινουργιο εβρισκες με 800-900Ε
Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφω απο τοιχο φιλου:

 

 

 

Έφτασε δυστυχώς η μέρα την οποία έτρεμα από την αρχή... Κατά τη διάρκεια της νύχτας μεταξύ 8 το βράδυ 22/2/2016 και 8 το πρωί 23/2/2016, άγνωστοι έκλεψαν έξω από το σπίτι μας στη Φιλοθέη την αγαπημένη μου Μ3 με αριθμό κυκλοφορίας IKP-5059. Ο αριθμός πλαισίου της είναι WBSBL93435PN61982 και είναι εμφανής εξωτερικά από τη βάση του παρμπρίζ, στη μεριά του οδηγού. Το αυτοκίνητο είναι αμερικανικών προδιαγραφών (οι ενδείξεις στο καντράν είναι σε μίλια, πρώτιστα), ενώ είναι και από τις τελευταίες Ε46 Μ3 που κατασκευάστηκαν έχοντας όλα τα χαρακτηριστικά του τελευταίου facelift για όσους γνωρίζουν. Σε περίπτωση που κάποιος δει το αυτοκίνητο οπουδήποτε, παρακαλώ να επικοινωνήσει με την αστυνομία ή μαζί μου άμεσα. Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

 

 

 

12778997_10207190620336424_1678125978292135899_o.jpg

 

10358915_10207190621456452_8249671284207313217_o.jpg

 

12783531_10207190628656632_3161796936193877703_o.jpg

 

12496377_10207190628616631_7891517592499205535_o.jpg

 

 

12514073_10207190624896538_1015289187539110012_o.jpg

 

 

 

 

 

Η ενδειξη των μιλιων/ωρα στο καντραν ειναι χαρακτηριστικη. Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι πολυτιμη. Αν καποιος γνωριζει κατι μπορει να επικοινωνησει μεσω pm. Ευχαριστω πολυ. :)

Link to comment
Share on other sites

ειχα κρατησει για λιγο τα φυλλαδια αλλα τωρα δεν τα εχω διοτι αποφασισα τελικα να μην παρω ηλεκτρικο ποδηλατο .

ψαξε στο γουγλη να δεις και φρεσκο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω ένα σκουτεράκι γύρω στα 1000-1500 ευρώ. έχω βρει 2 που μου αρέσαν εμφανισιακά. αλλά δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για ποιότητα κατασκευής, κινητήρα, ανταλλακτικά, λίτρα βενζίνης/100 km, τελική ταχύτητα, κλπ

αυτά που είδα ειναι το aprilia atlantic 250 2007 (43000km), και το sym gts 250i injection 2008(40000km).

ποιο από τα δύο ειναι καλύτερη επιλογή?

 

η διαδρομή που θέλω να κάνω ειναι μάλγαρα θεσσαλονικη. (φτάνουν τα κυβικά?) .

δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα, και επειδή είμαι άνεργος τώρα, δεν θέλω να δηλώνεται εφορία (εξου τα λίγα κυβικά)

 

 

όποια βοήθεια δεκτή (η πρόταση και για άλλα μοντέλα).

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα!

 

Έχει κάποιος εμπειρία απο ανταλλακτικά αυτοκινήτων και βλάβες και εγγυήσεις?

Καθώς οδηγούσα στην Εθνική (renault megane 2006) ακούστηκε ένας θόρυβος απότομα σαν χτύπημα πλαστικών και το αυτοκίνητο σταμάτησε να ανταποκρίνεται στο γκαζι και σταμάτησε. Πήρα οδική βοήθεια και το πήραν στο μηχανικό.

Ο μηχανικος λεει κόπηκε -στα κυπριακα- το κολάνι της τροχαλίας. Ο ιμάντας του δυναμού δηλαδή αποτι αντιλαμβάνομαι. Το θέμα ειναι πως πριν 3-4 μήνες καθως οδηγούσα άρχισε να μυρίζει το αυτοκίνητο, σταμάτησα, το άνοιξα και είδα αυτό το λάστιχο που γύριζε φθαρμένο βγάζωντας τριμμένα σωματίδια. Ο μηχανικός το άλλαξε τότε μαζι με όλο το μηχανισμό (τροχαλία) 70 ευρώ.

Ο μηχανικός λέει οτι ήτανε να γίνει και δεν φταίω ουτε εγω ουτε η εφαρμογή που έκανε 3 μηνες πριν. Λεει επίσης οτι το λάστιχο που κοπηκε έκανε την μια οκτάδα απο της 16 βαλβίδες να μαγκώσουν και να χτυπήσουν και καπούτ. 500 ευρω να αλλαχτούν.

 

Η ερώτηση μου ειναι εξής. Αν με χρέωσε για αλλαγή ιμαντα πριν 3-4 μηνες και αλλαξε και ολο μηχανισμό και δεν μου εεπε τίποτα για μεταχειρισμενο ανταλλακτικο αρα θα επρεπε να βαλει καινουργιο και εχω αποδειξη για τότε, ο προμηθευτής του δεν πρέπει να καλύπτει τι ζημιά? Ολα τα ανταλλακτικά αυθεντικα ή generic αφου εισαγονται στην Ε.Ε δεν καλύπτονται απο εγγύηση? Καταλαβαίνω οτι μπορει ενα σπάνιο ποσοστό να τυχαίνει κόψιμο του ιμάντα αλλα το κόστος-ρίσκο δεν έπρεπε να το καλύπτει ο πωλητής ανταλλακτικών αφού κάνει μια χοντρική εισαγωγή ενός προιόντος?

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Έχει κάποιος εμπειρία απο ανταλλακτικά αυτοκινήτων και βλάβες και εγγυήσεις?

Καθώς οδηγούσα στην Εθνική (renault megane 2006) ακούστηκε ένας θόρυβος απότομα σαν χτύπημα πλαστικών και το αυτοκίνητο σταμάτησε να ανταποκρίνεται στο γκαζι και σταμάτησε. Πήρα οδική βοήθεια και το πήραν στο μηχανικό.

Ο μηχανικος λεει κόπηκε -στα κυπριακα- το κολάνι της τροχαλίας. Ο ιμάντας του δυναμού δηλαδή αποτι αντιλαμβάνομαι. Το θέμα ειναι πως πριν 3-4 μήνες καθως οδηγούσα άρχισε να μυρίζει το αυτοκίνητο, σταμάτησα, το άνοιξα και είδα αυτό το λάστιχο που γύριζε φθαρμένο βγάζωντας τριμμένα σωματίδια. Ο μηχανικός το άλλαξε τότε μαζι με όλο το μηχανισμό (τροχαλία) 70 ευρώ.

Ο μηχανικός λέει οτι ήτανε να γίνει και δεν φταίω ουτε εγω ουτε η εφαρμογή που έκανε 3 μηνες πριν. Λεει επίσης οτι το λάστιχο που κοπηκε έκανε την μια οκτάδα απο της 16 βαλβίδες να μαγκώσουν και να χτυπήσουν και καπούτ. 500 ευρω να αλλαχτούν.

 

Η ερώτηση μου ειναι εξής. Αν με χρέωσε για αλλαγή ιμαντα πριν 3-4 μηνες και αλλαξε και ολο μηχανισμό και δεν μου εεπε τίποτα για μεταχειρισμενο ανταλλακτικο αρα θα επρεπε να βαλει καινουργιο και εχω αποδειξη για τότε, ο προμηθευτής του δεν πρέπει να καλύπτει τι ζημιά? Ολα τα ανταλλακτικά αυθεντικα ή generic αφου εισαγονται στην Ε.Ε δεν καλύπτονται απο εγγύηση? Καταλαβαίνω οτι μπορει ενα σπάνιο ποσοστό να τυχαίνει κόψιμο του ιμάντα αλλα το κόστος-ρίσκο δεν έπρεπε να το καλύπτει ο πωλητής ανταλλακτικών αφού κάνει μια χοντρική εισαγωγή ενός προιόντος?

Εκοψες ιμάντα αλλά όχι του δυναμό,μακάρι να είχες κόψει αυτόν.Εκοψες τον ιμάντα χρονισμού των εκκεντροφόρων για αυτό και χτύπησαν οι βαλβίδες.Αυτό που είδες να τρίβεται πάντως πριν 3 μήνες ταιριάζει με ιμάντα δυναμό,ο ιμάντας χρονισμού κατά 99% είναι καλυμμένος άρα και όχι ορατός αν δεν βγουν καπάκια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εκοψες ιμάντα αλλά όχι του δυναμό,μακάρι να είχες κόψει αυτόν.Εκοψες τον ιμάντα χρονισμού των εκκεντροφόρων για αυτό και χτύπησαν οι βαλβίδες.Αυτό που είδες να τρίβεται πάντως πριν 3 μήνες ταιριάζει με ιμάντα δυναμό,ο ιμάντας χρονισμού κατά 99% είναι καλυμμένος άρα και όχι ορατός αν δεν βγουν καπάκια κλπ.

 

Οπότε δεν παίζει ρόλο που άλλαξα τον ιμάντα του δυναμό για να συζητήσω πιθανότητα εγγύησης ανταλλακτικού, αφού είναι άλλο εξάρτημα.

Και υπάρχουν κάποιοι παράγοντες κινδύνου που οδήγησαν στο σπάσιμο του ιμάντα χρονισμού?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το Manual του αυτοκινήτου σου θα δείς ότι λέει αντικατάσταση ιμάντα χρονισμού κάθε 4 (ή 5 χρόνια σε κάποια μοντέλα) ή κάθε 60.000 (ή 90.000) χλμ, ότι έρθει πρώτο.Τώρα αν έχει γίνει βαλβιδόσουπα δεν βλέπω να τη γλιτώνεις μόνο με 500 €.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το Manual του αυτοκινήτου σου θα δείς ότι λέει αντικατάσταση ιμάντα χρονισμού κάθε 4 (ή 5 χρόνια σε κάποια μοντέλα) ή κάθε 60.000 (ή 90.000) χλμ, ότι έρθει πρώτο.Τώρα αν έχει γίνει βαλβιδόσουπα δεν βλέπω να τη γλιτώνεις μόνο με 500 €.

 

Υποθέτω οτι ειναι μέσα στους ελέγχους που κάνουν στο service, αλλα καλό θα ήταν να το γνώριζα. Λογικά δεν νομιζω να αξιζει να δώσω πάνω απο 600 ευρώ.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παίδες.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...