Jump to content

Απρόσμενα ισχυρό το νέο iQOO 8 με Snapdragon 888+


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς πολλά σχόλια, η iQOO επιβεβαίωσε ότι θα κυκλοφορήσει το iQOO 8 πολύ σύντομα και λίγο πριν την κυκλοφορία , η κορυφαία σειρά smartphone επιβεβαιώνεται επίσης ότι διαθέτει το νέο Snapdragon 888 Plus SoC.

 

Ετοιμαστείτε, από Αύγουστο μας έρχεται το iQOO 8

Το νέο αυτό smartphone της θυγατρικής εταιρείας της Viv,o θα διαθέτει το SD888 Plus SoC και θα κάνει το ντεμπούτο του στις 4 Αυγούστου, σύμφωνα με μια έκθεση, αλλά εκείνο που έχει σημασία είναι πως πρόκειται για την πρώτη ναυαρχίδα που θα διαθέτει τον νέο επεξεργαστή ναυαρχίδας της Qualcomm.

 

Για τους μη καλά πληροφορημένους, η Qualcomm παρουσίασε πρόσφατα το Snapdragon 888 Plus SoC. Η παραλλαγή "Plus" έχει δύο σημαντικές βελτιώσεις απόδοσης. Ο πρωταρχικός πυρήνας CPU του SoC ενισχύεται στα 2,995GHz, σε σύγκριση με 2,84GHz στο SD888 SoC. Έχει επίσης 20% βελτιωμένη απόδοση AI σε σχέση με το SD888 SoC.

 

Άλλες λεπτομέρειες του τηλεφώνου δεν έχουν επιβεβαιωθεί επισήμως, αλλά η επόμενη ναυαρχίδα της iQOO είναι πιθανό να διαθέτει οθόνη AMOLED 120Hz. Θα μπορούσε επίσης να λάβει υποστήριξη γρήγορης φόρτισης 120W για την μπαταρία των 4000 mAh.

 

Το iQOO θα μπορούσε επίσης να λανσάρει τη νέα ναυαρχίδα του αργότερα φέτος στην Ινδία. Μπορούμε να περιμένουμε ένα λανσάρισμα στο τέλος του έτους ή ίσως και νωρίτερα. Η εταιρεία δεν έχει ακόμη κάνει επίσημη ανακοίνωση σχετικά με την ημερομηνία κυκλοφορίας των premium Android smartphone της.

 

[via]

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λέει αν έχουν διορθωθεί τα προβλήματα με την υπερθέρμανση …

 

Αν εννοείς του 888 ποτε δεν υπήρχαν. Απλά το cooling των κατασκευαστών σε ΙΡ68 συσκευές ήταν ανεπαρκές. Να το κλείσουμε εδώ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζω κ εγω , τα chip είναι αυτά που ειναι κ είναι εξαιρετικά δυνατά κ αποτελεσματικά . Τωρα ηρθε η ωρα του κατασκευαστή κ το πως ο καθεις διαχειρίζεται την θερμότητα που παράγουν .

 

Ακομα ένας λογος παραπάνω για οχι beta testing κ αναμονή .

Μια κακη υλοποίηση , η έστω κατώτερη , αρκεί για να εχεις μια ναυαρχίδα ψυχρή κ μια αντίστοιχη καμίνι .

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνεται ένας άτυπος διαγωνισμός για την πιο άσχημη πλάτη, δεν εξηγείται διαφορετικά.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

...το οποίο υποτίθεται ότι έχει καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά από τα περσινά soc...

 

Καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά στους ίδιους χρονισμούς.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γινει πιο efficiency οπως λενε αλλα πλεον έχουν δυνατότητες που πλησιάζουν desktop αυτες οι πλατφόρμες μαζι με τα γραφικά , αναμενόμενο ειναι να βγαζουν παραπάνω Θέρμα κάθε έτος .
Link to comment
Share on other sites

Μην πας να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα …

 

Εφόσον υπάρχει πρόβλημα προς τι οι μεγαλύτεροι χρονισμοι ?

 

Για αρχή, ηρέμησε. Δεν έχω καμία πρόθεση να δικηγορεύσω υπέρ καμίας εταιρίας. Εγώ απλά θέλω να προλάβω την ημιμάθεια που επικρατεί και είπα μία γενική αρχή, την οποία αν τη λάβουμε υπόψη εξηγεί πολλά. Το γιατί ανεβάζουν το χρονισμούς είναι για το θεαθήναι. Το GHz race/wars που το γνωρίζουμε χρόνια στα PC δεν έληξε ποτέ. Εγώ απλά βρήκα σκόπιμο να διορθώσω μία δήλωση που ήταν λάθος. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, ηρέμησε. Δεν έχω καμία πρόθεση να δικηγορεύσω υπέρ καμίας εταιρίας. Εγώ απλά θέλω να προλάβω την ημιμάθεια που επικρατεί και είπα μία γενική αρχή, την οποία αν τη λάβουμε υπόψη εξηγεί πολλά. Το γιατί ανεβάζουν το χρονισμούς είναι για το θεαθήναι. Το GHz race/wars που το γνωρίζουμε χρόνια στα PC δεν έληξε ποτέ. Εγώ απλά βρήκα σκόπιμο να διορθώσω μία δήλωση που ήταν λάθος. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

τοτε ας το πούμε αλλιώς

οκ δεν είχε το qc chip θέμα απλα η έκδοση που έβγαλαν ήταν παντελώς ακαταλληλη για κινιτα και ήταν για desktop και κατασκευαστές κινητών έτρεξαν και το έβαλαν στο κινιτο χωρίς να μπορει να μπει άλλο σύστημα ψύξης/

πιστεύω με διαφορετικό τρόπο αλλά ποιο σωστά γραμμένο, η ουσία μένει ίδια πάντως (είτε το ένα είτε το άλλο είτε με το παραλο) οτι ο καταναλωτής έχει ένα κινιτο που βράζει λόγο (όποιο λόγο θες πες εδω δεν έχει σημασία )

 

βλ m1 που εχει τεράστια ψήκτρα συνδεδεμένη στην βάση του laptop, ισχυρό τσιπ ναι μεν αλλά στο κινιτο και να μπει ειναι παντελώς άχρηστο και θα βράζει η συσκευη (και δεν μπήκε και ποτε )

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, ηρέμησε. Δεν έχω καμία πρόθεση να δικηγορεύσω υπέρ καμίας εταιρίας. Εγώ απλά θέλω να προλάβω την ημιμάθεια που επικρατεί και είπα μία γενική αρχή, την οποία αν τη λάβουμε υπόψη εξηγεί πολλά. Το γιατί ανεβάζουν το χρονισμούς είναι για το θεαθήναι. Το GHz race/wars που το γνωρίζουμε χρόνια στα PC δεν έληξε ποτέ. Εγώ απλά βρήκα σκόπιμο να διορθώσω μία δήλωση που ήταν λάθος. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Βασικα δεν διορθωσες τιποτα,γιατι στην ουσια αλλο πραγμα εγραψε ο συμφορουμιτης και αλλο εσυ του απαντησες.

 

Η πραγματικοτητα ειναι οτι και ο Snap888 και ο φετινος Exynos 2100(φημες λενε και για τον exynos του χρονου)ειναι πολυ ζεστα σαν τσιπακια,και αρα οι εταιρειες δεν τους δοκιμασαν οσο επρεπε,μονο ετρεξαν να τους κυκλοφορησουν στην αγορα στα τυφλα.

 

Και πολλοι απο αυτους μαλιστα εκαναν και την τεραστια κωλοτουμπα να διαφημισουν το συστημα ψυξης τους,μονο και μονο για να βλεπουμε μετα τα κινητα να χτυπανε throttling για πλακα,οπως το πιο προσφατο Mi11 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Μου λες δλδ ότι ξαφνικά όλοι οι κατασκευαστές ξέχασαν να δημιουργούν και να τοποθετούν επαρκή συστήματα ψύξης σε ένα soc το οποίο υποτίθεται ότι έχει καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά από τα περσινά soc τα οποία δεν είχαν κανένα θέμα

 

Μετοχος Qualcomm ?

 

 

Όταν λέει κάποιος κάτι που δε σας αρέσει τον αποκαλείτε μέτοχο. Έχω δοκιμάσει πολλές συσκευές με 888 και με άλλες είχα θέμα, με άλλες καθόλου. Το chipset έχει κάποιες προδιαγραφές. Αν οι κατασκευαστές απλά δεν ήθελαν να επενδύσουν σε νέο σύστημα ψύξης ήταν δικό τους θέμα (και είναι). Το 888 είναι καταπληκτικό chipset και με φοβερό 5g modem.

Edited by Nagata
Αφαιρέθηκαν περιττά σχόλια

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν διορθωσες τιποτα,γιατι στην ουσια αλλο πραγμα εγραψε ο συμφορουμιτης και αλλο εσυ του απαντησες.

 

Όπερ και εγένετο. Άλλο διάβασες, άλλο έγραψες. Το παιδί είπε πως ο κάθε νεότερος CPU έχει καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά και απλά συμπλήρωσα πολύ βασικά "στους ίδιους κύκλους". Ούτε σχολίασα Snap, ούτε Exynos, ούτε αν έκαναν λάθος οι εταιρίες κατά την κυκλοφορία των συσκευών τους.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

O 888, έχει άλλες προδιαγραφές και έγιναν κάποια λάθη στην αρχή.

Πχ το μεταγενέστερο mi11i δεν έχει θέματα υπερθέρμανσης όπως το mi11. To mi11 ultra φαίνεται να έγινε καλύτερο με sw optimization. Σίγουρα μετράει και το hardware αλλά ακόμη περισσότερο μετράει το software κατά πόσο αξιοποιεί το hardware.

Edited by Nagata
Αφαιρέθηκαν περιττά σχόλια

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όπερ και εγένετο. Άλλο διάβασες, άλλο έγραψες. Το παιδί είπε πως ο κάθε νεότερος CPU έχει καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά και απλά συμπλήρωσα πολύ βασικά "στους ίδιους κύκλους". Ούτε σχολίασα Snap, ούτε Exynos, ούτε αν έκαναν λάθος οι εταιρίες κατά την κυκλοφορία των συσκευών τους.

 

Οχι μια χαρα διαβασα και το σχολιο σου και το σχολιο του συμφορουμιτη στον οποιο απαντουσες.

 

Αυτος λοιπον αναφεροταν στην συνολικη/γενικη θερμικη συμπεριφορα των φετινων επεξεργαστων(αυτο δηλαδη που μας ενδιαφερει ολους και δημιουργει τα οποια θεματα) και εσυ οντως ανεφερες τους ιδιους χρονισμους(σαν βελτιωση ανα γενια),κατι το οποιο στην πραξη ειναι διαφορετικο απο αυτο που ανεφερε.

 

Τι να την κανουμε την καλυτερη ενεργειακη συμπεριφορα στους ιδιους χρονισμους,οταν η συνολικη ενεργειακη συμπεριφορα/αποδοση ειναι αυτη που ειναι και δημιουργει τα προβληματα που δημιουργει??

 

Εγω σε αυτο το σκελος του σχολιου σου διαφωνησα και σχολιασα αναλογα.

 

Στο γιατι γινεται οτι γινεται,ειδικα στο κομματι της GPU,που ανεφερες μετα εννοειται οτι ειναι στην πραξη οπως εγραψες,καθαρα για λογους διαφημισης,κοινως για να βγαινει η QC καθε χρονο και να δηλωνει ταχα μου υψηλες διαφορες/επιδοσεις μεταξυ των καθε ετησιων SoC που κυκλοφορει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω δοκιμάσει πολλές συσκευές με 888 και με άλλες είχα θέμα, με άλλες καθόλου. Το chipset έχει κάποιες προδιαγραφές. Αν οι κατασκευαστές απλά δεν ήθελαν να επενδύσουν σε νέο σύστημα ψύξης ήταν δικό τους θέμα (και είναι). Το 888 είναι καταπληκτικό chipset και με φοβερό 5g modem.

 

Δυστηχώς δεν έχουν καμια σχέση αυτά γιατί έτσι είναι σχεδιασμένα τα ιδια τα τσιπακια και ο SD888 και ο Exynos(και ο περσινός Kirin).Ειχα αναφερει παλιοτερα την αναλυση του Anandtech πανω στα τελευταια τσιπακια.

https://www.anandtech.com/show/16463/snapdragon-888-vs-exynos-2100-galaxy-s21-ultra/6

 

Ο μόνος τρόπος ειναι να πέσει throttling οπως εγινε στο Realme GT.

Link to comment
Share on other sites

H samsung τα κατασκευαζει! Τι περιμενατε ? Να ειναι δροσεροι και efficient ? :lol:

 

όντως η Samsung τα κατασκευάζει,άλλα το τσιπάκι έχει τις προδιαγραφές της Qualcomm.

 

Αυτή είναι που υποτίθεται βγηκε και ανεφερε μεγαλα ποσοστα αυξησης σε σχεση με τον προηγουμενο Snapdragon,που σημαινει οτι τον είχε τεστάρει η ίδια στην πράξη..

 

Αλλιώς θα του έριχνε άκυρο και θα έβαζε σε ολες τις συσκευές SD870 ξέρω γω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μια χαρα διαβασα και το σχολιο σου και το σχολιο του συμφορουμιτη στον οποιο απαντουσες.

 

Αυτος λοιπον αναφεροταν στην συνολικη/γενικη θερμικη συμπεριφορα των φετινων επεξεργαστων(αυτο δηλαδη που μας ενδιαφερει ολους και δημιουργει τα οποια θεματα) και εσυ οντως ανεφερες τους ιδιους χρονισμους(σαν βελτιωση ανα γενια),κατι το οποιο στην πραξη ειναι διαφορετικο απο αυτο που ανεφερε.

 

Τι να την κανουμε την καλυτερη ενεργειακη συμπεριφορα στους ιδιους χρονισμους,οταν η συνολικη ενεργειακη συμπεριφορα/αποδοση ειναι αυτη που ειναι και δημιουργει τα προβληματα που δημιουργει??

 

Εγω σε αυτο το σκελος του σχολιου σου διαφωνησα και σχολιασα αναλογα.

 

Μαν μου, δεν γίνεται να στο δώσω πιο μασημένο.

 

Είπε συγκεκριμένα:

 

το οποίο υποτίθεται ότι έχει καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά από τα περσινά soc

 

Απάντησα επί αυτού συγκεκριμένα: "Στους ίδιους κύκλους". Δηλαδή αν πας από 45nm σε 36nm και δεν κρατήσεις σταθερά στα 1GHz αλλά ανεβείς στα 10GHz, δεν θα έχεις καλύτερη θερμική συμπεριφορά. End of message. Δεν σχολίασα ούτε επί QC, A1x, MediaTek, Exynos. Συμπλήρωσα έναν βασικό παράγοντα για να ισχύσει αυτό που είπε, το οποίο είναι το marketing point των εταιριών, χωρίς τα ψιλά μαύρα γράμματα.

 

Αυτή είναι η αλήθεια, δεν είναι η άποψή μου. Την άποψη μου μπορείς να την δεις μέσα από τις εξής αναφορές μου:

 

1) GHz Wars

2) "θεαθήναι"

3) Κανέναν σκοπό να δικηγορεύσω.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνεται ένας άτυπος διαγωνισμός για την πιο άσχημη πλάτη, δεν εξηγείται διαφορετικά.

 

Τι λες και σαγιονάρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με τις gpu έχει παραγίνει το κακό. Θα καταντήσουν τα κινητά μπαούλα (λόγω ψύξεως) επειδή ένα ποσοστό των χρηστών, άγνωστο ποιο, θα πρέπει να μπορούν να παίξουν παιχνίδια. Σεβαστό μεν το τι κάνει ο καθείς με το μηχάνημά του αλλά δε βλέπω ένα συστηματάκι σε τσιπ να ανταλλάσσει τη 'κτηνώδη' gpu με μια πιο ελαφριά συν τέσσερεις πυρήνες δώρο. Κάπου στο μέλλον, αν δεν αλλάξουν πράγματα, φοβούμαι πως όλα τα ζητούμενα από το καημένο το 'κινητό', ήτοι μικρό μέγεθος, αδιάβροχο, δροσερό, παιχνιδάδικο, αυτόνομο (κι ό,τι άλλο δε μου'ρχεται τώρα) θα αρχίζουν να διαγκωνίζουν το ένα το άλλο, θα δυσκολεύονται να συνυπάρξουν.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει κάποιος κάτι που δε σας αρέσει τον αποκαλείτε μέτοχο. Έχω δοκιμάσει πολλές συσκευές με 888 και με άλλες είχα θέμα, με άλλες καθόλου. Το chipset έχει κάποιες προδιαγραφές. Αν οι κατασκευαστές απλά δεν ήθελαν να επενδύσουν σε νέο σύστημα ψύξης ήταν δικό τους θέμα (και είναι). Το 888 είναι καταπληκτικό chipset και με φοβερό 5g modem.

 

Έχω το s21 ultra και ζεματάει.

Το ίδιο και το mi11.

Ποιο δεν αυξάνει θερμοκρασιες;

Δεν ρωτάω ειρωνικά. Απλά επειδή δεν ξέρω προσωπικά κάποιο.

 

 

Edit...OK διάβασα ποιο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...