Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ή πολύ απλά να πάρεις 2-3 repeaters στην τιμή του ενός TP Powerline:rolleyes: και κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά καλύπτοντας περισσότερα σημεία..

Ανάλογα με τις ανάγκες σου επιλέγεις..

επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για πες κανένα repeater σχετικά καλό αλλά όχι πολύ ακριβό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για πες κανένα repeater σχετικά καλό αλλά όχι πολύ ακριβό!

Όποιο και να πάρεις θα σου κάνει δουλειά.. Κοίταξε στα skroutzομάγαζα;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Όποιο και να πάρεις θα σου κάνει δουλειά.. Κοίταξε στα skroutzομάγαζα;)

το repeater το βάζουμε μεταξύ του μέρους που δεν πιάνει το Wi-Fi και του μέρους που εκπέμπει το ρουτερ; οπότε να μεγαλώσει η εμβέλεια;η χρειάζεται δύο; ένα δίπλα στο ρουτερ, και ένα στο ενδιάμεσο μέρος;

Link to comment
Share on other sites

το repeater το βάζουμε μεταξύ του μέρους που δεν πιάνει το Wi-Fi και του μέρους που εκπέμπει το ρουτερ; οπότε να μεγαλώσει η εμβέλεια;η χρειάζεται δύο; ένα δίπλα στο ρουτερ, και ένα στο ενδιάμεσο μέρος;

Το βάζεις εκεί που πιάνει ικανοποιητικά το ρούτερ ώστε να επεκτείνει πιο πέρα το σήμα σε σημεία που δεν έπιανε πριν.. Δε χρειάζεσαι repeater δίπλα στο ρουτερ..

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Έχω ένα θεματάκι. Από την στιγμή που άλλαξα ρούτερ (λόγω αλλαγής παρόχου που ήρθα στη CYTA) το κινητό δε μπορεί να συνδεθεί αυτόματα στο wifi, ενώ σε όλα τα άλλα ρουτερ συνδέεται κανονικά. Όπως επίσης άλλες συσκευές συνδέονται κανονικά. Θέλει κάθε φορά να βάζω τον κωδικό. Το κινητό είναι LG Nexus 4 και το ρουτερ ZTE ZXV10 H201L. Να ενημερώσω ότι έχω αλλάξει όνομα στο ρούτερ και κωδικό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας να αλλάξω το ZTE της connx τα έχει παίξει. Έχω ένα iMac ένα laptop iPad και κινητό. Τον ασυρματο σκληρό δεν τον έχω ούτε διαμοιράζω, και ούτε με πολύ ενδιαφέρει μελλοντικά. Κάνω χρήση FaceTime μεγάλη το κυριότερο μου και απλή πλοήγηση τίποτα άλλο. Έχω 24 άρα και ίσως βάλω τη 50 άρα ίσως. Ας πούμε ένα budget 70€ +- 20 δώστε μου δυο τρεις επιλογές σε αυτο το ευρως τιμών. Υπόψην μένω 400 μέτρα από τον ΟΤΕ Αγ Γεωργίου και κλειδώνω 20++

 

Linksys λένε τίποτα; Η όχι πια? draytek vigor fritz?

Edited by puntog
"objects in mirror are losing" gatos-cupra
Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν με την adsl, πάρε ένα tp-link archer D5 και θα είσαι κομπλέ! (96 euros το είδα προχτές στο σκρουτζ)
Link to comment
Share on other sites

Η Tp-link είναι πολύ καλή εταιρία του χώρου. Το συγκεκριμένο παρουσιάστηκε πριν κανά 2μηνο με τιμή κοντά στα 130. Έχει κορυφαία χαρακτηριστικά για adsl modem, ac wifi και όσο παραμείνεις σε adsl θα σε καλύψει απόλυτα...

Αν πάλι θες να ξοδέψεις λιγότερα χρήματα δες και το προηγούμενο μοντέλο , το 8980.

Link to comment
Share on other sites

Θα παω σε αυτο καλυτερα μωρε 74ε το πλαισιο, ειναι και αυτο dual. Τι παραπανω μπορει να μου προσφερει archer D5
"objects in mirror are losing" gatos-cupra
Link to comment
Share on other sites

Θα παω σε αυτο καλυτερα μωρε 74ε το πλαισιο, ειναι και αυτο dual. Τι παραπανω μπορει να μου προσφερει archer D5

εγω φιλε εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το TP-LINK TD-W8970 το οποιο το βρισκεις γυρω στα 55 ευρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Tp-link είναι πολύ καλή εταιρία του χώρου. Το συγκεκριμένο παρουσιάστηκε πριν κανά 2μηνο με τιμή κοντά στα 130. Έχει κορυφαία χαρακτηριστικά για adsl modem, ac wifi και όσο παραμείνεις σε adsl θα σε καλύψει απόλυτα...

Αν πάλι θες να ξοδέψεις λιγότερα χρήματα δες και το προηγούμενο μοντέλο , το 8980.

 

Για adsl είχα το netgear 3500, που από όσα είχα δοκιμάσει thomson, linksys ήταν κλάσης ανώτερο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το TP-LINK TD-W8970 το οποιο το βρισκεις γυρω στα 55 ευρο.

 

Σήμερα το έχει το media στα 40 ευρώ αλλά και μόνο που δεν εκπέμπει στα 5 GHz είναι αποτρεπτικό για μένα !!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έχει το media στα 40 ευρώ αλλά και μόνο που δεν εκπέμπει στα 5 GHz είναι αποτρεπτικό για μένα !!!

για οικονομικη λυση και σε'αυτη την τιμη εγω θα το επαιρνα.τωρα αν σε ενδιαφερει αυτο που λες."σκασε" τα διπλασια χρηματα και παρε το 8980,η καποιο αλλο ρουτερ.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα 65 ευρώ μπορεί να βρεί κάποιος το 8980 αλλά το θέμα δεν είναι αν είναι οικονομικό ή οχι...αν είναι δοκιμασμένο είναι το θέμα και πόσο καλή εμβέλεια έχει !!! Γτ κακά τα ψέμματα οι περισσότεροι αλλάζουμε τα modem/router μας για να έχουμε καλύτερη εμβέλεια μέσα στους χώρους που κινούμαστε και να πιάνουμε την ταχύτητα που πιάνουμε δίπλα στο modem και στους υπόλοιπους χώρους !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα.

θελω να βαλω αλλο μοντεμ στην γραμμη ουτε που εχει ενας φιλος μου.

τι λετε γιαυτο http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8970-300mbps-wireless-n-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612494

υπερ , κατα, αλλες προτασεις μεχρι αυτα τα χρηματα(αν γινεται και λιγοτερα καλα θα ηταν ).

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

θελω να βαλω αλλο μοντεμ στην γραμμη ουτε που εχει ενας φιλος μου.

τι λετε γιαυτο http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8970-300mbps-wireless-n-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612494

υπερ , κατα, αλλες προτασεις μεχρι αυτα τα χρηματα(αν γινεται και λιγοτερα καλα θα ηταν ).

Tp link τα λεει ολα.Καλά το συγκεκριμενο δεν παιζεται. οποιος γνωστος μου το εχει λεει τα καλυτερα.Με αυτό το ίντερνετ είναι σταθερό πάντα.εγω θα το αγοραζα χωρις πολλες...πολλές κουβέντες.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

θελω να βαλω αλλο μοντεμ στην γραμμη ουτε που εχει ενας φιλος μου.

τι λετε γιαυτο http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8970-300mbps-wireless-n-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612494

υπερ , κατα, αλλες προτασεις μεχρι αυτα τα χρηματα(αν γινεται και λιγοτερα καλα θα ηταν ).

 

Παρτο, δε το συζηταμε! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εβαλα ενα wifi repeater στο σπίτι σαν ενδιάμεσο απο κατω όροφο. Ολα καλα μεχρι εδω δουλεύει αριστα εκτος απο ενα πρόβλημα. Οση ωρα ειμαι στο ίντερνετ δούλευει κανονικά οταν σταματησω να σερφαρω και ξαπροσπαθησω μετα απο κανενα τέταρτο ενω εχω φουλ σημα δεν μπαίνει στο ίντερνετ. Πρέπει να κλεισω το wifi στο κινητο και να το ανοίξω αμεσως για να συνδεθει παλι και να λειτουργει κανονικά. Καμια ιδεα κανεις τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εβαλα ενα wifi repeater στο σπίτι σαν ενδιάμεσο απο κατω όροφο. Ολα καλα μεχρι εδω δουλεύει αριστα εκτος απο ενα πρόβλημα. Οση ωρα ειμαι στο ίντερνετ δούλευει κανονικά οταν σταματησω να σερφαρω και ξαπροσπαθησω μετα απο κανενα τέταρτο ενω εχω φουλ σημα δεν μπαίνει στο ίντερνετ. Πρέπει να κλεισω το wifi στο κινητο και να το ανοίξω αμεσως για να συνδεθει παλι και να λειτουργει κανονικά. Καμια ιδεα κανεις τι φταίει;

 

Δοκίμασε δίπλα στο ρούτερ σου, δουλεύει οκ? Αν ναι προσπάθησε στο repeater να ξαναεγκαταστήσεις το δίκτυό σου. Σβήσε το δίκτυο από το pc σου, μήπως έχεις αλλάξει κωδικό πρόσφατα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Η μονη συσκευη που το κανει ειναι το κινητο. Στο λαπτοπ και στο κινητό της φιλης μου λειτουργεί κανονικα. Δεν μπορω να καταλαβω. Οση ωρα σερφαρω ολα καλα,οταν το αφησω κανα τέταρτο ενω εξακολουθεί να μου δείχνει φουλ σημα δεν μπαίνει στο ίντερνετ,πρεπει να κλεισω το wifi και να το ξαναανοιξω και συνδέεται παλι κανονικα.Σε κανενα αλλο wifi δίκτυο δεν μου το εχει ξανακάνει το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Στο λαπτοπ ή σε κάποια άλλη συσκευή δεν έχεις πρόβλημα μετά από 15 λεπτά ή αν το αφήσεις απλά συνδεμένο χωρίς να σερφάρεις ?

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Στο λαπτοπ και στις αλλες συσκευές ολα καλα. Μονο στο κινητο μου το κάνει. Μετα απο λιγη ωρα απο τη στιγμή που εχω σταματησει να σερφαρω οταν ξαναπροσπαθησω να μπω δεν συνδέεται ενω δείχνει φουλ σημα.Μηπως πρέπει να κανω καμια αλλαγη στο καναλι του ρουτερ;
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, εβαλα στατική ip στο κινητο αλλα τα ιδια. Εκανα και restart στο repeater το ξαναρυθμισα αλλα παλι το ίδιο. Δεν ξέρω..τα παραταω δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...