Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτές είναι ρυθμίσεις για τον router άμα δεν της έχεις κάνει είναι πολύ λογικό να μην δουλεύει.

Βρες το εγχειρίδιο του router σου στο δίκτυο και κάνε της ρυθμίσεις που σου προ ανέφερα, είναι διαδικασία τον 2 λεπτών μέγιστο.

Δεν θυμάμαι τα router που έδινε η HOL :( , γράψε μοντέλο και μάρκα του router ώστε να σε βυθίσουμε βήμα βήμα. :D

 

το ρουτερ που εχω απο hol ειναι=netfaster iad (pstn) το σιντι εγκαταστασης δεν το εχω απο hol...intracom ειναι η μαρκα...

 

το ρουτερ που εχω απο hol ειναι=netfaster iad (pstn) το σιντι εγκαταστασης δεν το εχω απο hol...intracom ειναι η μαρκα...

ΕΥΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ρουτερ που εχω απο hol ειναι=netfaster iad (pstn) το σιντι εγκαταστασης δεν το εχω απο hol...intracom ειναι η μαρκα...ΕΥΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ

 

Έχουμε και λέμε Intracom NetFasteR –IAD, κανονική IP είναι η 192.168.2.1

Μπες και δώσε User ID & Pass admin

Μετά κάνε click στο Setup Wizard ακολούθα τα βήματα και δώσε της ρυθμίσεις που σου είχα προ αναφέρει.

Θεωρητικά και εφόσον τα έχεις κάνει όλα σωστά είσαι στο NET με τον NetFasteR. ;)

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κατι...αγορασα ενα modem router siemens Cl-110-l Adsl 2+ (ειναι για isdn).

 

εγω ζητησα για pstn! στο θεμα μας...το συνδεω με τον υπολογιστη μεσω ethernet αλλα το λαμπακι του adsl δεν αναβει...τωρα κατα 99% πρεπει να φταιει οτι εχω pstn :confused:

αρα παω για αλλαγη και για τσακωμο..:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κατι...αγορασα ενα modem router siemens Cl-110-l Adsl 2+ (ειναι για isdn).

 

εγω ζητησα για pstn! στο θεμα μας...το συνδεω με τον υπολογιστη μεσω ethernet αλλα το λαμπακι του adsl δεν αναβει...τωρα κατα 99% πρεπει να φταιει οτι εχω pstn :confused:

αρα παω για αλλαγη και για τσακωμο..:mad:

 

Ναι, δεν θα παίξει. Μα τί ζώα που σου έδωσαν για ISDN.

 

Παρεμπιπτόντως συζητούσα για το θέμα με τον ξαδερφό μου που επίσης έχει Forthnet με αρκετά προβλήματα στη γραμμή (μεγάλη απόσταση από το DSLAM, πολύς θόρυβος, attenuation κλπ.) και ενώ το router που είχε τον είχε τρελάνει στις αποσυνδέσεις του έδωσαν από τη Forthnet το εν λόγω Siemens που παρότι δεν γεμίζει καθόλου το μάτι τελικά τον έχει σώσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν θα παίξει. Μα τί ζώα που σου έδωσαν για ISDN.

 

Παρεμπιπτόντως συζητούσα για το θέμα με τον ξαδερφό μου που επίσης έχει Forthnet με αρκετά προβλήματα στη γραμμή (μεγάλη απόσταση από το DSLAM, πολύς θόρυβος, attenuation κλπ.) και ενώ το router που είχε τον είχε τρελάνει στις αποσυνδέσεις του έδωσαν από τη Forthnet το εν λόγω Siemens που παρότι δεν γεμίζει καθόλου το μάτι τελικά τον έχει σώσει.

Ευχαριστώ για την επιβεβαιωση! γιατι νομιζα οτι εγω ημουν τρελος :dizzy:

 

εγω δεν εχω μπει ακομη στο ιδιοκτυτο,αλλα απο κουβενετες που εχω κανει..ολοι μου ειπανε να παρω το cl 110 (φθηνη λυση).

 

τωρα θα παω το απογευμα,θα cheστουμε...και αν δεν εχει να το αντικαταστησει...τοτε..το αφηνω..και μου δινει μια πιστωση για τον επομενο λογαριασμο της forthnet :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ το μόντεμ της hol και ήθελα να ρωτήσω για να συνδέσω ασύρματα το κινητό και το ipod πρέπει να βάλω τον κωδικό μου έχει από κάτω το μόντεμ?Έτσι είπαν από την εξυπηρέτηση της εταιρείας κάτι όμως που δεν έχει λειτουργήσει μέχρι στιγμής.Τί κάνω λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα βρηκα ενα μοντεμ siemens cl 110 και αυτη την ωρα το δοκιμαζω.

το μονο (-) που εχω βρει ειναι οτι δεν μπορω να μπω στις ρυθμισεις του ρουτερ,πατωντας το 198.168.1.1.

δεν μπορεσα να συνδεθω και αυτο μου βαζει υποψια οτι το ρουτερ ισως ειναι μεταχειρησμενο και ισως εχει ηδη ρυθμιστει,δεν ξερω τι να πω...τοσα εχω :blink: :worry:

επισης δεν μπορω να βρω την ρυθμιση που με το που να ανοιγει ο υπολογιστης να συνδεεται αυτοματα.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα βρηκα ενα μοντεμ siemens cl 110 και αυτη την ωρα το δοκιμαζω.

το μονο (-) που εχω βρει ειναι οτι δεν μπορω να μπω στις ρυθμισεις του ρουτερ,πατωντας το 198.168.1.1.

δεν μπορεσα να συνδεθω και αυτο μου βαζει υποψια οτι το ρουτερ ισως ειναι μεταχειρησμενο και ισως εχει ηδη ρυθμιστει,δεν ξερω τι να πω...τοσα εχω :blink: :worry:

επισης δεν μπορω να βρω την ρυθμιση που με το που να ανοιγει ο υπολογιστης να συνδεεται αυτοματα.:O

 

Πρώτα έλεγξε εάν παίρνεις IP address από τον router.

Σε CMD γράφεις την εντολή IPCONFIG (ακριβός όπως στην έχω γραμμένη).

Θα πρέπει να πάρεις τα παρακάτω αποτελέσματα.

 

Ρύθμιση παραμέτρων IP των Windows

Προσαρμογέας ασύρματου δικτύου LAN Wireless Network Connection:

(χρησιμοποιώ την ασύρματη κάρτα του υπολογιστή)

Επίθημα DNS συγκεκριμένης σύνδεσης: Belkin (όνομα δικτύου συνήθως του router)

Διεύθυνση IPv4. . . . . . . . . . : 192.168.1.6 (η IP που μου έδωσε ο router)

Μάσκα υποδικτύου. . . . . . . . . : 255.255.255.0 (δεν θέλει επεξήγηση)

Προεπιλεγμένη πύλη . . . . . . . : 192.168.1.254 (είναι η IP του router σου)

Μετά δώσε την προεπιλεγμένη πύλη σαν URL και μπες στο web interface του router σου. (Στην δικιά μου περίπτωση είναι 192.168.1.254)

Θα σου έλεγα να κάνεις ένα hard reset (από τι θυμάμαι είναι κάπως ιδιότροπο με το reset) διάβασε σχετικά στο εγχειρίδιο χρήσης.

 

Εάν θυμάμαι σωστά μπορεί να είναι και 192.168.2.1 ή 192.168.2.254

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ το μόντεμ της hol και ήθελα να ρωτήσω για να συνδέσω ασύρματα το κινητό και το ipod πρέπει να βάλω τον κωδικό μου έχει από κάτω το μόντεμ?Έτσι είπαν από την εξυπηρέτηση της εταιρείας κάτι όμως που δεν έχει λειτουργήσει μέχρι στιγμής.Τί κάνω λάθος?

 

Σε πολλά PDA για IPOD δεν ξέρω δεν παίρνουν αυτόματα IP από τον router οπότε και πρέπει να την δώσεις χειροκίνητα

Για την σύνδεση με τον router κάνε μια επιβεβαίωση του κωδικού ότι είναι σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετά χρόνια άψογης συμβίωσης, το Thomson-άκι 585 με άφησε... :(

 

Ξαφνικά μια μέρα έπαψε να εκπέμει ασύρματο :confused:

Το lan δουλεύει οκ, αλλά ότι και αν έκανα δεν εκπέμπει ασύρματο (το απενεργοποίησα/ενεργοποίησα στις επιλογές, άλλαξα password/ρυθμίσεις, reset το router...) Καμία ανταπόκριση! :worry:

 

Λέτε να φταίει κ η ζέστη, να υπερθερμάνθηκε και να τα έπαιξε??? (γιατί γενικά έβγαζε πολύ θερμότητα)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα έλεγξε εάν παίρνεις IP address από τον router.

Σε CMD γράφεις την εντολή IPCONFIG (ακριβός όπως στην έχω γραμμένη).

Θα πρέπει να πάρεις τα παρακάτω αποτελέσματα.

 

Ρύθμιση παραμέτρων IP των Windows

Προσαρμογέας ασύρματου δικτύου LAN Wireless Network Connection:

(χρησιμοποιώ την ασύρματη κάρτα του υπολογιστή)

Επίθημα DNS συγκεκριμένης σύνδεσης: Belkin (όνομα δικτύου συνήθως του router)

Διεύθυνση IPv4. . . . . . . . . . : 192.168.1.6 (η IP που μου έδωσε ο router)

Μάσκα υποδικτύου. . . . . . . . . : 255.255.255.0 (δεν θέλει επεξήγηση)

Προεπιλεγμένη πύλη . . . . . . . : 192.168.1.254 (είναι η IP του router σου)

Μετά δώσε την προεπιλεγμένη πύλη σαν URL και μπες στο web interface του router σου. (Στην δικιά μου περίπτωση είναι 192.168.1.254)

Θα σου έλεγα να κάνεις ένα hard reset (από τι θυμάμαι είναι κάπως ιδιότροπο με το reset) διάβασε σχετικά στο εγχειρίδιο χρήσης.

 

Εάν θυμάμαι σωστά μπορεί να είναι και 192.168.2.1 ή 192.168.2.254

 

 

καλημέρα.εκανα αυτο που μου ειπες...

http://img31.imageshack.us/img31/9266/14011774.jpg

 

επισης παω να κανω και αυτο με τη ΙΡ και μου βγαζει ενα μηνυμα...

http://img16.imageshack.us/img16/4987/36676815.th.jpg

 

βαζω τις ρυθμισεις απο τον παροχο μου και δεν της παιρνει! αλλα τωρα το εχω σχεδον 15 ωρες ανοιχτο και το βραδι το δοκιμασα παιζωντας παιχνιδια...και γενικοτερα δοκιμη.η δοκιμη πετυχε..και λεω να το κρατησω.απλα μου εκανε εντυπωση το παραπανω "φαινομενο" γιατι η συσκευασια που μου εδωσε εκτος απο το σωστο ρουτερ (επιτελους) μεσα δεν ειχε καλωδιο ethernet :wacko: και ο εξοπλισμος ηταν για ISDN :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

επισης παω να κανω και αυτο με τη ΙΡ και μου βγαζει ενα μηνυμα...

http://img16.imageshack.us/img16/4987/36676815.th.jpg

 

βαζω τις ρυθμισεις απο τον παροχο μου και δεν της παιρνει! αλλα τωρα το εχω σχεδον 15 ωρες ανοιχτο και το βραδι το δοκιμασα παιζωντας παιχνιδια...και γενικοτερα δοκιμη.η δοκιμη πετυχε..και λεω να το κρατησω.απλα μου εκανε εντυπωση το παραπανω "φαινομενο" γιατι η συσκευασια που μου εδωσε εκτος απο το σωστο ρουτερ (επιτελους) μεσα δεν ειχε καλωδιο ethernet :wacko: και ο εξοπλισμος ηταν για ISDN :down:

Βάλε:

user:admin

pass:admin

 

 

Είναι το interface του router! Καμία σχέση με τα στοιχεία του παρόχου!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βάλε:

user:admin

pass:admin

 

 

Είναι το interface του router! Καμία σχέση με τα στοιχεία του παρόχου!!!!

Με σωσες φιλαρακι!!! :up: :yahoo:

 

 

καλα στο μανουαλ γιατι δεν το γραφει αυτο..! καθομαι και πεδευομαι..:( :mad:

 

α! και κατι τελευταιο..αμα δεν το ρυθμισω και μπαινω στο νετ ως εχει,παιζει προβλημα?? (εχω βρει σταθεροτητα και σκεφτομαι να μην το πειραξω και κανω καμια μ@κ@κια)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι ο κωδικός που είναι κάτω από το μόντεμ και εμφανίζεται και στην σελίδα της σύνδεσης.Αλλά τον κωδικό δεν τον δέχεται ούτε το ipod ούτε το κινητό :(
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι παλι...η ειμαι τοσο γκαντεμης!!! η επεσα για ακομη μια φορα σε μοντεμ ελλατωματικο.

ξαφνικα με "πεταξε" απο το ιντερνετ και το λαμπακι του μοντεμ απο πρασινο εγινε κοκκινο.διαβασα της οδηγιες και λεει οταν αναψει κοκκινο η κατασταση αρχικοποιειται :blink: :wacko: δεν ξερω τι σημαινει αυτο..αλλα κατι μου λεει οτι το μοντεμ μας αποχαιρετα..:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει προβλημα η γραμμη σου? το εχεις ψαξει? τι εταιρια εχεις?

κανενα προβλημα δεν εχει η γραμμη.τωρα που σου μιλαω μπαινω με το παλιο μοντεμ χωρις κανενα προβλημα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάηκε χθες το access point μου και θα ήθελα γνώμες για wifi access point.

Κριτήρια είναι:

  • απρόσκοπτη λειτουργία
  • παραμετροποίηση

Δε με ενδιαφέρουν range max και γενικά τεχνολογίες που περιορίζονται εντός μιας μάρκας μόνο.

Με μια ματιά σε plaisio.gr και e-shop.gr βρήκα τα παρακάτω:

 

Netgear 54Mbps Access Point WG

Asus Wireless Access Point 125Mbps

LEVEL ONE WAP-3000 11G WIRELESS ACCESS POINT

LINKSYS WAP54G WIRELESS-G ACCESS POINT

NETGEAR WNHDE111 5GHZ WIRELESS-N HD ACCESS POINT/BRIDGE

 

απόψεις;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο καταστημα με ΠΟΛΥ ΑΓΡΙΕΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ,αποτελεσμα..αφησε'το να το κοιταξουμε...και να σου το αντικαταστησουμε!!

δεν το δεχτηκα..εβαλα και τις φωνες...και πηρα τα λεφτα μου πισω!! και τελικα αγορασα ενα μοντεμ ρουτερ LINKSYS AM 200.

εχω ακουσει καλα λογια για την εταιρια αυτη..και ευχομαι η επιλογη που εκανα να ειναι..σωστη,:cool:

 

Γι αυτο..ΠΡΟΣΟΧΗ...ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SIEMENS (ΜΙΖΕΝΣ)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάηκε χθες το access point μου και θα ήθελα γνώμες για wifi access point.

Κριτήρια είναι:

  • απρόσκοπτη λειτουργία
  • παραμετροποίηση

Δε με ενδιαφέρουν range max και γενικά τεχνολογίες που περιορίζονται εντός μιας μάρκας μόνο.

Με μια ματιά σε plaisio.gr και e-shop.gr βρήκα τα παρακάτω:

 

Netgear 54Mbps Access Point WG

Asus Wireless Access Point 125Mbps

LEVEL ONE WAP-3000 11G WIRELESS ACCESS POINT

LINKSYS WAP54G WIRELESS-G ACCESS POINT

NETGEAR WNHDE111 5GHZ WIRELESS-N HD ACCESS POINT/BRIDGE

 

απόψεις;

 

Χωρείς καμία σκέψη το LINKSYS WAP54G WIRELESS-G ACCESS POINT

Αυτό το κασόμα είναι το καλύτερο.

Κανονικό μέγεθος, κανένα πρόβλημα με την θερμοκρασία, απίστευτα σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο καταστημα με ΠΟΛΥ ΑΓΡΙΕΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ,αποτελεσμα..αφησε'το να το κοιταξουμε...και να σου το αντικαταστησουμε!!

δεν το δεχτηκα..εβαλα και τις φωνες...και πηρα τα λεφτα μου πισω!! και τελικα αγορασα ενα μοντεμ ρουτερ LINKSYS AM 200.

εχω ακουσει καλα λογια για την εταιρια αυτη..και ευχομαι η επιλογη που εκανα να ειναι..σωστη,:cool:

 

Γι αυτο..ΠΡΟΣΟΧΗ...ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SIEMENS (ΜΙΖΕΝΣ)

 

Είναι LINKSYS αλλά είναι μόνο modem εάν δεν σε ενοχλεί όλα καλά.

Εγώ προσωπικά θα διάλεγα το LINKSYS WAG200G σαν φτηνή και αξιόπιστη λύση.

Το SIEMENS είναι καλώ αλλά έχει πρόβλημα θερμοκρασίας λόγω του μικρού μεγέθους

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.εκανα αυτο που μου ειπες...

http://img31.imageshack.us/img31/9266/14011774.jpg

 

επισης παω να κανω και αυτο με τη ΙΡ και μου βγαζει ενα μηνυμα...

http://img16.imageshack.us/img16/4987/36676815.th.jpg

 

βαζω τις ρυθμισεις απο τον παροχο μου και δεν της παιρνει! αλλα τωρα το εχω σχεδον 15 ωρες ανοιχτο και το βραδι το δοκιμασα παιζωντας παιχνιδια...και γενικοτερα δοκιμη.η δοκιμη πετυχε..και λεω να το κρατησω.απλα μου εκανε εντυπωση το παραπανω "φαινομενο" γιατι η συσκευασια που μου εδωσε εκτος απο το σωστο ρουτερ (επιτελους) μεσα δεν ειχε καλωδιο ethernet :wacko: και ο εξοπλισμος ηταν για ISDN :down:

 

Ωραίος χαίρομαι που έφτασες τελικά στην λύση. Τώρα θα ξερής να κάνεις και άλλο router άμα χρειασθεί. :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι LINKSYS αλλά είναι μόνο modem εάν δεν σε ενοχλεί όλα καλά.

Εγώ προσωπικά θα διάλεγα το LINKSYS WAG200G σαν φτηνή και αξιόπιστη λύση.

Το SIEMENS είναι καλώ αλλά έχει πρόβλημα θερμοκρασίας λόγω του μικρού μεγέθους

 

ποτε δεν καταλαβα την διαφορα μοντεμ με ρουτερ?? βεβαια αυτο που πηρα ρυθμιζεται με IP.

πηρα αυτο..γιατι το βρηκα μπροστα μου..σαν φθηνη λυση :( αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το προιν δεν εχει οδηγιες στα Ελληνικα.:wacko:

 

Ωραίος χαίρομαι που έφτασες τελικά στην λύση. Τώρα θα ξερής να κάνεις και άλλο router άμα χρειασθεί. :D

να σαι καλα..και ευχαριστω για την βοηθεια σου ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χωρείς καμία σκέψη το LINKSYS WAP54G WIRELESS-G ACCESS POINT

Αυτό το κασόμα είναι το καλύτερο.

Κανονικό μέγεθος, κανένα πρόβλημα με την θερμοκρασία, απίστευτα σταθερό.

Αυτό φανταζόμουν και εγώ, αν και μου φαίνεται ότι δείχνει πιο επαγγελματικό από ότι είναι:p

 

και φτου δεν υπάρχει στοκ στο e-shop. Και ότι νομίζω είχε το μεσημέρι...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν καταλαβα την διαφορα μοντεμ με ρουτερ??

αν είναι ερώτηση και κατάλαβα καλά (αλλιώς αγνόησέ με... :X )

 

Το MODEM είναι το κομμάτι που θα αναλάβει την επικοινωνια μέσω της τηλεφωνικής γραμμής με τον ISP. Αν πάρεις κάτι μόνο modem τότε συνδέει τον υπολογιστή σου με τον provider και δεν κάνει τίποτε άλλο.

 

Το router δημιουργει και δρομολογεί την πληροφορία σε τοπικό δίκτυο αλλά και προς τα έξω, μόνο αν είμαστε σε data γραμμή.

 

Σπίτι θέλουμε modem ή modem router για να συνδεθούμε με τον provider μέσω του τηλεφώνου. Στην δεύτερη περίπτωση πίσω από το modem μπορούμε να στήσουμε ένα δίκτυο ethernet (LAN) που οι υπολογιστές θα επικοινωνούν και μεταξύ τους αλλά και θα βγαίνουν στο internet (μέσω του modem)...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...